PDA

Επιστροφή στο Forum : Στρωσιμο με αμμωνια....βοηθεια!!!!


panosleonr
13-04-14, 17:21
Καλησπέρα στο φορουμ....Μετα απο πολυ καιρο διαβασματος και προετοιμασιας για να ξεκινησω το στησιμο και στρωσιμο του ενυδρειου μου ημουν ετοιμος πριν ενα μηνα Ακριβως να ξεκινησω με την μεθοδο της Αμμωνιας..Γεμισα και εβαλα τοση ποσοτητα αμμωνιας ωστε στο τεστ της σερα για αμμωνια να δω 3-5mg/l... 33μερες μετα απο τοτε οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια 3-5mg/l No2 0 Νο3 0......Δεν καταλαιβανω γιατι αργει τοσο να δω Νο2.. Αλλαγες νερου δεν εχω κανει, στις 2 εβδομαδες επισης ειδα bacterial bloom το οποιο υπαρχει ακομα.... Μεσα εχω λευκη αμμο και μια ριζα ρεντμοορ η οποια εβγαλε και τις τανινες τις και σκουρινε το νερο...Επισης εβγαλε και τον ασπρο μυκητα αλλα αυτος εχει μειωθει αρκετα την τελευταια εβδομαδα.... το ενυδρειο ειναι 200λιτρα και εχω τ ο εξωτερικο φιλτρο JBL e900 με 2 λιτρα σιποραξ και 2 λιτρα eheim substrat pro.... στην εξοδο και εισοδο του φιλτρου υπαρχει filterwool της sera.... Εχει συμβει σε κανεναν τιποτα αντιστοιχο? Ευχαριστω εκ των προτέρων. Παναγιώτης.

delta66
13-04-14, 17:43
Μηπως η αμμωνια ειχε τιποτα προσθετα? (βαζουν κατι αρωματικα κλπ οταν προκειται γα καθαριστικα προιοντα)
Βαλε μια φωτο απο την αμμωνια και συγκεκριμενα απο το σημειο που γραφει τα συστατικα.
Και απο το ενυδρειο γενικη.
Κανε μετρησεις και στη βρυση σου.

panosleonr
13-04-14, 18:05
την αμμωνια την πηρα απο το φαρμακειο και ειναι σε διαφανο μπουκαλακι που δεν γραφει τιποτα....καθαρη αμμωνια ζητησα και οταν την ανακινησα δεν αφρισε...στη βρυση μου τι μετρησεις να κανω ακριβως?για αμμωνια και Νο2 Νο3 ειχα κανει για να πειραματιστω με τα τεστ μιας και ημουν ασχετος...και δεν ειχα βρει καποιο απο τα τρια μετρησιμα...Σε ευχαριστω πολυ για το αμεσο ενδιαφερον σου..:)

delta66
13-04-14, 18:08
ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 ειπα να μετρησεις, για επαληθευση περισσοτερο των τεστ, αλλα αφου εχεις κανει.
Τι να πω? Κατι παει λαθος.
Αν δεν βλεπεις φως, δοκιμασε και αλλαζωντας αμμωνια ή δοκιμασε με τροφη ή/και μπολι κι αν γινεται το ιδιο, κατι αλλο φταιει. Αντε να σκεφτεις απο μακρυα χωρις εικονα της καταστασης τι μπορει να φταιει.

giorgio
13-04-14, 18:10
εισαι σιγουρος για τα τεστ σου? εγω οταν έστηνα το 700αρι για 20+ μερες μέτραγα 0 νιτρικά...τελικά αλλαξα τεστ και όλα ηταν μια χαρα, το τέστ (API) είχε θέμα, ηταν παλιό....
επίσης, να ρωτήσω αν οταν έβαλες νερό, έβαλες και αντιχλώριο ή μηπως ξεχάστηκε?
Απο την άλλη, μην νομίζεις οτι θέλει 10 μέρες για να ξεκινήσει, χωρίς άλλα "ζουμιά" ή μπόλι, αργεί πολύ. Προτείνω να ρίξεις λίγο μπόλι μέσα για να επιταχύνεις

delta66
13-04-14, 18:14
Διαβασε κι αυτο που λεει τι επηρεαζει τη βιολογια
Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933)
-------------------------
εισαι σιγουρος για τα τεστ σου? εγω οταν έστηνα το 700αρι για 20+ μερες μέτραγα 0 νιτρικά...τελικά αλλαξα τεστ και όλα ηταν μια χαρα, το τέστ (API) είχε θέμα, ηταν παλιό....

Νιτρικα ετσι κι αλλιως, ειναι συνηθες να κανουν την εμφανιση τους μετα απο 25-30 μερες.
Το θεμα ειναι οτι δεν εχει καθολου νιτρωδη, μετα απο τις 7-12 μερες.
Το τσεκ νιτρωδων πρεπει να κανει με αλλο τεστ, γιατι και στη βρυση μηδεν ειναι το φυσιολογικο. Δεν θα του εδειχνε κατι αλλο.

panosleonr
13-04-14, 18:34
Αντιχλωριο εβαλα το stess coat της api....test εχω τρια διαφορετικα. εχω τις σερα, κατι στικς τις τετρα απο ενα φιλο που ειχε παλια ,και τις esha που πηρα εγω.το περιεργο ειναι πως σε ολα τα τεστ Νο2 και Νο 3 ειναι 0 ..Αν η αμμωνια που μου δωσανε ειναι λαθος πρεπει να αδειασω ολο το ενυδρειο και να ξανα βαλω αλλη και να ξεκινησω παλι απο την αρχη?Σκεφτηκα τωρα μηπως αν εβαζα ενα εσωτερικο φιλτρο που εχω, μεσα στο ενυδρειο γεματο ενεργο ανθρακα δεν θα απομακρινε τις βλαβερες προσθετες ουσιες που μπορει να εχει η αμμωνια μου?Τι λετε θα μπορουσε να γινει δουλεια ετσι??? η μπα? :(

ANASTASIS
13-04-14, 18:40
Ενοειται πως εχεις ενεργοποιημενο θερμοστατη , σωστα ?

panosleonr
13-04-14, 18:49
εχω θερμοστατη και τον εχω στους 30 βαθμους για να επισπευσω την διαδικασια οπως διαβασα....που να μην ειχα κιόλας......:mad:

panosleonr
13-04-14, 18:59
Φωτο απο το ενυδρειο...αν σας βοηθαει καθολου...63979

delta66
13-04-14, 20:39
Ο ανθρακας δεν πιανει αμμωνια (ελαχιστα μονο)

Στη φωτο στο ενυδρειο λειτουργει φιλτρο?
Αυτο δεν θυμιζει ενυδρειο που λειτουργει ενα μηνα,.

panosleonr
13-04-14, 20:53
πισω δεξια ειναι η εισοδος του ενυδρειου και λιγο πιο αριστερα επανω ειναι η εξοδος του...δεν εχω καλυτερη φωτογραφικη...τι εννοεις δεν θυμιζει για ενυδρειο που λειτουργει ενα μηνα?? 10/3/14 ξεκινησε :confused:

delta66
13-04-14, 21:14
Το νερο φαινεται σαν στασιμο (γιαυτο ρωτησα για το φιλτρο) και απο το νερο φαινεταi να υπαρχει μαλλον bacterial bloom (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753).
Τι βυθο και γενικως διακοσμητικα, εχεις βαλει?

Nick74
13-04-14, 21:31
Απο "κατι" (ισως ψαχνοντας μπορεις να καταλαβεις τι) στο ενυδρειο σου εχεις πολυ οργανικη υλη.
Το bacterial bloom δεν ειναι απο αποδομηση της αμμωνιας (ετσι κι αλλιως δεν εχεις νιτρωδη) αλλα απο ετεροτροφα... ΜΗΠΩΣ εριξες και τιποτα αλλο εκτος απο το αντιχλωριο? (πχ τιποτα "μπουκαλοβακτηρια" η γενικα τιποτα αγνωστου ταυτοτητας "θαυματουργο ζουμι" ? )

panosleonr
13-04-14, 22:43
Το νερο φαινεται σαν στασιμο (γιαυτο ρωτησα για το φιλτρο) και απο το νερο φαινεταi να υπαρχει μαλλον bacterial bloom (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753).
Τι βυθο και γενικως διακοσμητικα, εχεις βαλει?
Την δευτερη βδομαδα του στρωσιματος εγινε το bacterial bloom το οποιο υπαρχει ακομα οπως φαινεται στην σημερινη φωτο...Μεσα εχω ασπρη αμμο και μια ριζα ρεντμοορ.... το εγραφα και στο πρωτο ποστ :p . δεν εχω ριξει τιποτα αλλο μεσα περιεργο ...εκανα οτι ελεγε το αρθρο που εχει εδω στο GAB για στρωσιμο με αμμωνια..

Nick74
13-04-14, 22:47
εστω λοιπον οτι εχεις bacterial bloom απο νιτροποιητικα, τοτε θα επρεπε να μετρας υψηλα NO2 ή NO3 (η και τα δυο)...

Μηπως τελικα οντως εχεις νιτρωδη ή /και νιτρικα και το στρωσιμο προχωραει κανονικα και απλα δεν το βλεπεις γιατι δεν κανεις σωστα το τεστ? τα μπουκαλακια (ειδικα το δευτερο των no2) θελουν πολυ καλο χτυπημα (ακομα και 1-2 λεπτα αν εχουν κρυσταλλωσει στον πατο)


Και μονο η υπαρξη bacterial bloom μας δειχνει πως υπαρχουν βακτηρια στο νερο, και αν αυτα δεν ειναι ετεροτροφα (απο τυχον βρωμιες, σαπισματα κτλ) ειναι νιτροποιητες!

delta66
13-04-14, 22:53
τα μπουκαλακια (ειδικα το δευτερο των no2) θελουν πολυ καλο χτυπημα (ακομα και 1-2 λεπτα αν εχουν κρυσταλλωσει στον πατο)
στα ΝΟ3 ισχυει αυτο

panosleonr
13-04-14, 23:15
Οτι γραφουν οι οδηγιες στα τεστ κανω:confused: να τα εχω κανει λαθος και στα 3 διαφορετικα τεστ..αλλα πειτε ενταξει στα μπουκαλακια εκανα λαθος..στα στικς που απλα τα βουτας στο νερο ποσο λαθος να κανει κανεις...? Επισης η αμμωνια δεν θα επρεπε να πεφτει εστω και λιγο?33 μερες περασαν και τεσταρω μερα παρα μερα:(

nazgul
13-04-14, 23:26
To φιλτρο δουλευει σωστα? Κατι αγνοουμε εχω την εντυπωση. Δεν γινεται να μην εχουν εμφανιστει νιτρικα και νιτρωδη σε τοσο καιρο.

Nick74
13-04-14, 23:47
μηπως δεν υπαρχει ροη η μηπως ειναι ελαχιστη? μηπως ειναι βουλωμενο το φιλτρο?
Και να μην επεσε πολυ η αμμωνια, τουλαχιστο επρεπε να εχεις το λιγοτερο νιτρωδη (συνηθως σε 6-7 μερες το πολυ εχεις φουλ νιτρωδη), κι επειδη βλεπω κι αλλο μελος με παρεμφερη προβλημα, μια ερωτηση: η αμμωνια που αγορασατε λεει πανω πως ειναι αμμωνια? ειναι χυμα η συσκευασμενη? μηπως γραφει "αμμωνια για τσιμπιματα εντομων" πχ η κατι τετοιο κι οχι απλα "αμμωνια Χ%"?

panosleonr
14-04-14, 08:14
την ροη του φιλτρου μια χαρα την βλεπω. συγκρινα και κατι βιντεο στο youtube απο το ιδιο φιλτρο που εχουν και αλλοι και δεν ειδα διαφορα.. η αμμωνια που μου εδωσε ο φαρμακοποιος ειναι χυμα και δεν γραφει κατι το μπουκαλακι επανω....εκανα το τεστ με την αναταραξη και δεν αφρισε...Μαλιστα μου εκανε εντυπωση πως οταν του ζητησα καθαρη αμμωνια με ρωτησε αν στηνω ενυδρειο γιατι εχει δωσει και σε αλλους!!Αλλα να κανω μια ερωτηση? Αν η αμμωνια φταει για τα Νο2, κανονικα δεν θα επρεπε να μην ειχα ουτε bacterial bloom? βακτηρια δεν ειναι και τα 2? Γινεται να κανει κακο μονο στο ενα ειδος :confused: Τι να πω δεν ξερω... θα το αφησω μια βδομαδα ετσι ακομα μπας και ξεκινησει...αλλιως αδειασμα και ξανα απο την αρχη με αλλη αμμωνια... :(

plin
14-04-14, 08:35
Μήπως πρέπει να δοκιμάσεις στρώσιμο με τροφή; Βάζεις λίγο τροφή (περίπου την ποσότητα που θα έριχνες αν τάιζες τα ψάρια που θα βάλεις) σε ένα διχτάκι και την αλλάζεις όταν πιάσει μύκητες.

Nick74
14-04-14, 12:04
Αυτά τα άδειασμα τα δε τα καταλαβαίνω...
Αν για κάποιο περίεργο λόγο δεν έχουν στεριώσει βακτήρια, και εφόσον όσον υπάρχει νερό και αμμωνία μέσα στο ενυδρείο το πολύ βάλε λιγάκι μπόλι να δουλέψουν όλα κανονικα

plin
14-04-14, 13:06
Αυτά τα άδειασμα τα δε τα καταλαβαίνω...


Μήπως για τον φόβο ότι υπάρχει κάτι στο νερό που δηλητηριάζει τα βακτηρίδια ή αποτρέπει την ανάπτυξή τους;

panosleonr
14-04-14, 14:53
Μήπως για τον φόβο ότι υπάρχει κάτι στο νερό που δηλητηριάζει τα βακτηρίδια ή αποτρέπει την ανάπτυξή τους;
Με αυτο το σκεπτικο το ειπα...οτι αφου η αμμωνια που εχω βαλει ειναι ακαταλληλη πρεπει να αδειασει το ενυδρειο και να ξαναστηθει εκ νεου με αλλη αμμωνια...και μπολι αν βαλω, με την αμμωνια να ειναι λαθος δεν θα το καταστρεψει?

plin
14-04-14, 18:32
Μόνο ικασίες μπορούμε να κάνουμε τώρα. Κατά τη γνώμη μου, πρώτα επιβεβαίωσε ότι πράγματι έχεις μηδενικά ΝΟ2 & ΝΟ3 μετρώντας με το τεστ κάποιου άλλου. Μετά, βλέπουμε...

panosleonr
14-04-14, 18:56
Μόνο ικασίες μπορούμε να κάνουμε τώρα. Κατά τη γνώμη μου, πρώτα επιβεβαίωσε ότι πράγματι έχεις μηδενικά ΝΟ2 & ΝΟ3 μετρώντας με το τεστ κάποιου άλλου. Μετά, βλέπουμε...
Θα παω να παρω και τα ΑΡΙ να δοκιμασω και θα σας πω...Θα κανω συλλογη απο τεστ Νο2 Νο3 μου φαινεται.. :p

nazgul
14-04-14, 19:43
Για να μην κανεις αδικα εξιδα, βρες καποιον που εχει αλλα τεστ να κανεις, ή αν εχεις το θαρρος με κανενα καταστημα, πηγαινε εκει. Απλα σε αυτη την περιπτωση, δες τις μετρησεις.

panosleonr
14-04-14, 20:20
Για να μην κανεις αδικα εξιδα, βρες καποιον που εχει αλλα τεστ να κανεις, ή αν εχεις το θαρρος με κανενα καταστημα, πηγαινε εκει. Απλα σε αυτη την περιπτωση, δες τις μετρησεις.
δυστυχως φιλο δεν εχω με ενυδρειο...:( εναν ειχα και αυτος τα παρατησε και μου χαρησε ολο τον εξοπλισμο που εχω( ενυδρειο και φιλτρο). Σημερα ειχα παει σε δυο ενυδρειακα μαγαζια....στο ενα ειμαι και πελατης... και δεν δεχτηκαν να τους παω νερο να μου κανουν μετρηση... μαλλον το 30ευρω δεν το γλυτωνω.. Μαλιστα ο ενας που του ειπα και την διαδικασια που στρωνω γελαγε και μου ειπε πως δεν θα στρωσει ποτε ετσι και οτι χανω τον καιρο μου. και 30χρονια φουρναρης και ολα τα σχετικα..... εφυγα εκνευρισμενος.

nazgul
14-04-14, 20:25
Ε βεβαια, αν ειχες βαλει τα μαγικα μπουκαλακια, θα εστρωνε σιγουρα. Απλα μεχρι να στρωσει, θα ειχες ηδη βγαλει θεμα στις ασθενειες για τα ψαρια σου :confused:
Δουλιτσα να υπαρχει, που λενε....

Ετσι μπορεις να καταλαβεις ποια ειναι τα μαγαζια που αξιζουν τον κοπο να τους δωσεις τα χρηματα σου.

Δεν ξερω, αν διαβασει καποιος χομπιστας και ειναι κοντα σου, ισως βοηθησει.

Nick74
14-04-14, 20:50
Μαλιστα ο ενας που του ειπα και την διαδικασια που στρωνω γελαγε και μου ειπε πως δεν θα στρωσει ποτε ετσι και οτι χανω τον καιρο μου. και 30χρονια φουρναρης και ολα τα σχετικα..... εφυγα εκνευρισμενος.

αστον να γελαει, προσωπικα εχω στρωσει ενα σωρω ενυδρεια ετσι οπως κι ενα σωρω συγχομπυστες οποτε θελοντας και μη η διαδικασια δουλευει, και φυσικα και στη φυση καπως ετσι συμβαινει κι οχι με μπουκαλοηλιθιοτητες και placebo-απατες

panosleonr
14-04-14, 21:00
Ε βεβαια, αν ειχες βαλει τα μαγικα μπουκαλακια, θα εστρωνε σιγουρα. Απλα μεχρι να στρωσει, θα ειχες ηδη βγαλει θεμα στις ασθενειες για τα ψαρια σου :confused:
Δουλιτσα να υπαρχει, που λενε....

Ετσι μπορεις να καταλαβεις ποια ειναι τα μαγαζια που αξιζουν τον κοπο να τους δωσεις τα χρηματα σου.

Δεν ξερω, αν διαβασει καποιος χομπιστας και ειναι κοντα σου, ισως βοηθησει.
Κοιτα τους καταλαβαινω...καπως πρεπει να ζησουν και αυτοι..αλλα ως ενα σημειο...η ειρωνια δεν μου αρεσει που εβγαλε......το πιο απιστευτο ηταν που στα περισσοτερα ενυδρεια του ειχε μεσα νεκρα ψαρια....μαζεψε τα τουλαχιστον και μετα ειρωνευσου....
-------------------------
αστον να γελαει, προσωπικα εχω στρωσει ενα σωρω ενυδρεια ετσι οπως κι ενα σωρω συγχομπυστες οποτε θελοντας και μη η διαδικασια δουλευει, και φυσικα και στη φυση καπως ετσι συμβαινει κι οχι με μπουκαλοηλιθιοτητες και placebo-απατες
το ξερω οτι δουλευει η μεθοδος...τοσοι ανθρωποι εστρωσαν ετσι...4 μηνες διαβαζα πριν ξεκινησω και συγκεντρωνα πληροφοριες σχετικα.Απλα ισως να ειμαι και ο μοναδικος που θα αποτυχει.. :( τις αλλες μεθοδους με τα μπουκαλακια την ειχα δοκιμασει προπερσυ με συμβουλες απο αλυσιδα πετ και ειχα ενα πολυ ωραιο νεκροταφειο guppys σε 2 μηνες..βεβαια ουτε ειχα ιδεα απο aquatek και φορα...μονο τυφλη εμπιστοσυνη σε μαγαζια... οποτε ειπα να δοκιμασω ετσι αυτη την φορα χωρις θυματα... Υπομονη εχω.... Νο2 δεν εχω :smt019

Nick74
14-04-14, 21:06
Υπομονη εχω.... Νο2 δεν εχω :smt019

βασικα κατι ακουγεται παραξενο... NO2 με αυτη τη μεθοδο εχεις σε καμια βδομαδα οπως και να το κανεις, ακομα και σε κουβα με ενα φιλτρο...
Να ελεγες πως αργουν τα no3 το καταλαβαινω (αυτα αλλοτε τα εχεις γρηγορα κι αλλοτε περιμενεις αρκετα) αλλα no2 παντα σε οτιδηποτε πειραμα και να εχει γινει εχουμε πολυ γρηγορα...
...η ερωτηση ισως ειναι λιγο χαζη, αλλα υπαρχει τιποτα που πιστευεις πως λειτουργει ως απολυμαντικο μεσα στο ενυδρειο σου?

panosleonr
14-04-14, 21:14
βασικα κατι ακουγεται παραξενο... NO2 με αυτη τη μεθοδο εχεις σε καμια βδομαδα οπως και να το κανεις, ακομα και σε κουβα με ενα φιλτρο...
Να ελεγες πως αργουν τα no3 το καταλαβαινω (αυτα αλλοτε τα εχεις γρηγορα κι αλλοτε περιμενεις αρκετα) αλλα no2 παντα σε οτιδηποτε πειραμα και να εχει γινει εχουμε πολυ γρηγορα...
...η ερωτηση ισως ειναι λιγο χαζη, αλλα υπαρχει τιποτα που πιστευεις πως λειτουργει ως απολυμαντικο μεσα στο ενυδρειο σου?
για αυτο εχω σκασει και εχω διαβασει σχεδον οτι υπαρχει για τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο.. 34 μερες σημερα και ειμαι λες και ξεκινησα εχθες ρε γ@μωτο.. Εκτος απο την πρωτη μερα που απολυμανα το ενυδρειο με ξυδι και εβρασα τη ριζα δεν εβαλα κατι αλλο..μονο αντιχλωριο..2 λιτρα σιποραχ και 2 λιτρα eheim substrat pro..το μονο που εκανα ειναι στις 2 βδομαδες που ειχε γεμισει το νερο μπιχλα απο την ριζα, αλλαξα filterwool γιατι ειχε μπουκωσει...αλλα και παλι περασαν 2 βδομαδες απο τοτε... :smt102

nazgul
14-04-14, 21:21
Κοιτα τους καταλαβαινω...καπως πρεπει να ζησουν και αυτοι..αλλα ως ενα σημειο...η ειρωνια δεν μου αρεσει που εβγαλε......το πιο απιστευτο ηταν που στα περισσοτερα ενυδρεια του ειχε μεσα νεκρα ψαρια....μαζεψε τα τουλαχιστον και μετα ειρωνευσου....

Η αποψη μου, την οποια εχω πει παρα πολλες φορες, ειναι οτι οι υπερβολες των καταστηματων (ψαροσουπες, μπουκαλακια, φαρμακα κλπ), δεν ειναι δικο τους λαθος, αλλα λαθος αυτων που αγοραζουν. Εκεινοι μια χαρα κανουν οτι κανουν, το ψωμι τους θελουν να βγαλουν. Για εμενα παντα ο πελατης φταιει. Μπορει να ενημερωθει - τουλαχιστον τωρα με το internet - και να μην αγορασει οτι του πασαρουν.

Η ειρωνια, απο την αλλη, ειναι μια αλλη ιστορια, η οποια μονο ποιοτητα επαγγελματια δε δειχνει.

Nick74
14-04-14, 21:53
το μονο που εκανα ειναι στις 2 βδομαδες που ειχε γεμισει το νερο μπιχλα απο την ριζα, αλλαξα filterwool γιατι ειχε μπουκωσει...αλλα και παλι περασαν 2 βδομαδες απο τοτε... :smt102

οχι αυτο δεν προκαλει προβλημα, εγγυημενα...
Εχω το συνηθειο να φυτευω κατα τη διαρκεια του στρωσιματος οποτε τα filterwool τα κανω κ...λο και τα αλλαζω... δεν ειναι και τοσο κρισιμη η βιολογια που κατακρατανε τετοια υλικασε σχεση με τα λεγομενα "βιολογικα υλικα"...
Και καθε μερα να το αλλαζες παλι δεν θα ετρεχε τιποτα...
τεσπα ειναι λιγακι περιεργο το οτι δεν εχεις δει no2, αλλα δεν αποκλειεται να φταιει και το τεστ σου η ο τροπος που μετρας (δε μπορω να το εξηγησω... αν δεν ειχες no3 θα ελεγα οκ, απλα ετυχε να αργησει, αλλα no2? )

panosleonr
14-04-14, 22:14
οχι αυτο δεν προκαλει προβλημα, εγγυημενα...
Εχω το συνηθειο να φυτευω κατα τη διαρκεια του στρωσιματος οποτε τα filterwool τα κανω κ...λο και τα αλλαζω... δεν ειναι και τοσο κρισιμη η βιολογια που κατακρατανε τετοια υλικασε σχεση με τα λεγομενα "βιολογικα υλικα"...
Και καθε μερα να το αλλαζες παλι δεν θα ετρεχε τιποτα...
τεσπα ειναι λιγακι περιεργο το οτι δεν εχεις δει no2, αλλα δεν αποκλειεται να φταιει και το τεστ σου η ο τροπος που μετρας (δε μπορω να το εξηγησω... αν δεν ειχες no3 θα ελεγα οκ, απλα ετυχε να αργησει, αλλα no2? ) Να ρωτησω και κατι αλλο που με απασχολει? Εστω οτι μετραω λαθος Νο2 Νο3... η αμμωνια δεν θα επρεπε να επεφτε εστω και λιγο τοσες μερες....απο την πρωτη μερα που εβαλα 3-5mg/l δεν εχω προσθεσει καθολου και ειναι κολλημενη στην ιδια τιμη..διαβασα οτι τα βακτηρια καταναλωνουν αμμωνια και παραγεται νο2..σωστα?34 μερες μετα και χωρις τεστ Νο2 .Νο3 να ειχα δεν επρεπε να εχει πεσει η τιμη της αμμωνιας?

Nick74
14-04-14, 23:01
υποτειθεται πως η αμμωνια πεφτει και την ανεβαζουμε συμπληρωνοντας κι αλλη αμμωνια...
ετσι οπως το περιγραφεις μοιαζει με αποστειρωμενο...
Νερο εβαλες απο βρυση? (οχι πως και αν εβαζες διαφορετικο δε θα επρεπε πια να εχει ηδη αποικειες, αλλα ετσι με ψιλοχαζες ερωτησεις ψαχνω μπας και δουμε τι μπορει να φταιει)

panosleonr
14-04-14, 23:09
υποτειθεται πως η αμμωνια πεφτει και την ανεβαζουμε συμπληρωνοντας κι αλλη αμμωνια...
ετσι οπως το περιγραφεις μοιαζει με αποστειρωμενο...
Νερο εβαλες απο βρυση? (οχι πως και αν εβαζες διαφορετικο δε θα επρεπε πια να εχει ηδη αποικειες, αλλα ετσι με ψιλοχαζες ερωτησεις ψαχνω μπας και δουμε τι μπορει να φταιει) νερο βρυσης εβαλα...οχι καλα κανεις και ρωτας...μπορει να εχω κανει κατι λαθος που για μενα να ειναι ασημαντο μιας και ειμαι αρχαριος.. παντως απο οτι διαβαζω στις απαντησεις σας μαλλον ειναι λαθος η αμμωνια μου....κατι θα ειχε μαλλον μεσα και δεν αφηνει να αναπτυχθουν βακτηρια...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο..

aaaooll
15-04-14, 00:16
δεν μπορείς να πας λίγο νερό για ανάλυση να δούμε τι συμβαίνει? (και τι περιέχει αντίστοιχα...)

Nick74
15-04-14, 00:28
αυτο δεν το χω ξανακουσει, αλλα ξερω γω? υποτειθεται αυτα τα πραγματα ειναι καθαρα...

delta66
15-04-14, 00:34
Ετσι απο περιεργεια μετρα πεχα

panosleonr
15-04-14, 07:07
δεν μπορείς να πας λίγο νερό για ανάλυση να δούμε τι συμβαίνει? (και τι περιέχει αντίστοιχα...) Aναλυσεις νερου κανουν στο χημειο του κρατους,το ξερω επειδη εκανε την πρακτικη της η κοπελα μου εκει, ηθελαν πριν 2 χρονια ενα κατοσταρικο να στο ελέγξουν και αναμονη για να πας το δειγμα σου και τις απαντησεισ κανα 3μηνο....σε τρεις μηνες μεχρι και κοκα κολα να εβαζα αντι για νερο θα ειχε στρωσει που λεει ο λογος..φανταζομαι σε εξωτερικο εργαστηριο θα ειναι πολυ πιο ακριβα...στην αθηνα μενω και πιο συγκεκριμενα στο πολυγωνο...δεν εχω ακουσει κατι για το νερο μας εδω:smt102
-------------------------
Ετσι απο περιεργεια μετρα πεχα
τo ph ειναι 7,5 με 8 στο νερο μου....με τετρα τεστ πεχα, υγρο..

delta66
15-04-14, 08:15
Φρεσκια η μετρηση?

panosleonr
15-04-14, 13:53
Φρεσκια η μετρηση?

Φρεσκια....χθεσινη για την ακριβια... ιδια μετρηση και στην βρυση μου εχω.

makris.a
15-04-14, 15:04
Να πω και εγώ μέσα σε όλα μια χαζομάρα…….
Ξεκίνα από το μηδέν ένα ένα τα βήματα. Δηλαδή!
Βράσε το βιολογικό υλικό που έχεις πλύνε καλά το φίλτρο σου και σε βαλε σε ένα κουβά βαρέλι ότι νάνε νερό αμμώνια θερμοστάτη και το φίλτρο να δουλεύει σιγουρέψου ότι το νερό θα οξυγονώνεται .αστό έτσι για μια εβδομάδα και μέτρα από εκεί και έπειτα την αμμωνία. κάπου εκεί θα ξεκινήσει να πέφτει το πολύ σε 12 μέρες έχει ξεκινήσει το πρώτο στάδιο από τον κύκλο του αζώτου.
Ακούγετε υπερβολικό αλλά από όσο έχω διαβάσει κάτι δεν πάει καλά! Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις λέμε φτου και από την αρχή και σιγουριά για το κάθε βήμα!

panosleonr
15-04-14, 15:50
Να πω και εγώ μέσα σε όλα μια χαζομάρα…….
Ξεκίνα από το μηδέν ένα ένα τα βήματα. Δηλαδή!
Βράσε το βιολογικό υλικό που έχεις πλύνε καλά το φίλτρο σου και σε βαλε σε ένα κουβά βαρέλι ότι νάνε νερό αμμώνια θερμοστάτη και το φίλτρο να δουλεύει σιγουρέψου ότι το νερό θα οξυγονώνεται .αστό έτσι για μια εβδομάδα και μέτρα από εκεί και έπειτα την αμμωνία. κάπου εκεί θα ξεκινήσει να πέφτει το πολύ σε 12 μέρες έχει ξεκινήσει το πρώτο στάδιο από τον κύκλο του αζώτου.
Ακούγετε υπερβολικό αλλά από όσο έχω διαβάσει κάτι δεν πάει καλά! Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις λέμε φτου και από την αρχή και σιγουριά για το κάθε βήμα!
εχω δωσει μια διορία εως την κυριακη μπας και ξυπνησει....αλλιως φτου και απο την αρχη....απλα δεν καταλαβα γιατι να το κανω σε βαρελι πρωτα και οχι στο ενυδρειο:confused:

makris.a
15-04-14, 16:52
Αν υποθέσουμε ότι κάτι σκοτώνει τα βακτήρια!!! Ξεκινάς αφαιρώντας παράγοντες και μετά ένα ένα προσθέτεις και βλέπεις .
τι? Μπορεί να φταίει. Σιγουρεύεις την βάση σου και προχωρείς. Και στην έσχατη αφού προτού βάλεις τα ψάρια θα το αλλάξεις το νερό! Κάνεις και οικονομία έτσι!

giorgio
15-04-14, 17:07
Εγω προτείνω να κάνεις το εξής...βγάλε τα όλα, να μήν μείνει τίποτα μέσα εκτός απο τα τζάμια και το φίλτρο...καθάρισε με μπολικο νερό το φίλτρο και τα υλικα, βάλε νερό, αντιχλώριο, βάλε αμμωνία και αν μπορείς βάλε και βιολογικό υλικό απο φίλο, καποιος απο αθήνα θα μπορεί να σου δώσει!
Εαν πιστεύουν οι υπόλοιποι οτι θα την παλέψει για μισή μέρα, εγώ μπορώ να σου στείλω οσο θές (εχω το 700αρι που έχει οχι μπόλι αλλά δάσος ολόκληρο....).
Αφού δεις οτι γίνεται δουλειά (λογικά με αμμωνία και μπόλι πρέπει μετά απο 1-2 μέρες να δεις διαφορά) ξαναβάζεις αμμωνία, μηδενίζει, ξαναβάζεις, μηδενίζει, βάζεις ελάχιστη για συντήρηση και βάζεις το υπόστρωμα και τα υπόλοιπα...προτεινω να πάρεις νέα αμμωνία ΚΑΘΑΡΗ, αν και αφου σου είπε οτι εχει ξαναδώσει για ενυδρείο τοτε ξέρει....

το να αδειάσεις χωρίς να βρεις τι φταίει δεν ειναι λύση, ουτε το να κατσεις 2 μήνες έτσι ειανι ομως. τουλάχιστον ετσι οπως στο λέω θα βρεις πάνω κάτι τι φταει. επίσης, αν μπορείς ρίξε όλο το μπουκαλάκι μέσα (οχι με την μια), να είσαι sure οτι την εξαφανίζει για πλάκα.

Οταν έστηνα το 700αρι μετρούσα με ενα τεστ που την είχε παίξει, διαρκώς εβλεπα αμμωνία, τελικα μετά απο 20 μέρες αλλαξα τέστ και ειδα το φως το αληθινό. Φρικαρισμένος, του έριχνα φουλ αμμωνία μέχρι που στο τέλος του έβαλα μισό μπουκάλι, σε φάση που άνοιγες το καπάκι και η αμμωνία ενοχλούσε τα ρουθούνια...Σε 2 μέρες το τέστ έβγαζε 0, απλα πράγματα!

Στρώσιμο με αμμωνία και μπόλι, δύναμη! οσο για αυτο που είπε ο πετσοπάς, αν ήξερε θα καταλάβαινε οτι τα ζουμιά θέλουν αμμωνία για να συντηρηθούν, οποτε....

panosleonr
15-04-14, 17:37
Αν υποθέσουμε ότι κάτι σκοτώνει τα βακτήρια!!! Ξεκινάς αφαιρώντας παράγοντες και μετά ένα ένα προσθέτεις και βλέπεις .
τι? Μπορεί να φταίει. Σιγουρεύεις την βάση σου και προχωρείς. Και στην έσχατη αφού προτού βάλεις τα ψάρια θα το αλλάξεις το νερό! Κάνεις και οικονομία έτσι!
Καταλαβα.....τον θερμοστατη να δω πως θα στερεωσω....:confused:
-------------------------
Εγω προτείνω να κάνεις το εξής...βγάλε τα όλα, να μήν μείνει τίποτα μέσα εκτός απο τα τζάμια και το φίλτρο...καθάρισε με μπολικο νερό το φίλτρο και τα υλικα, βάλε νερό, αντιχλώριο, βάλε αμμωνία και αν μπορείς βάλε και βιολογικό υλικό απο φίλο, καποιος απο αθήνα θα μπορεί να σου δώσει!
Εαν πιστεύουν οι υπόλοιποι οτι θα την παλέψει για μισή μέρα, εγώ μπορώ να σου στείλω οσο θές (εχω το 700αρι που έχει οχι μπόλι αλλά δάσος ολόκληρο....).
Αφού δεις οτι γίνεται δουλειά (λογικά με αμμωνία και μπόλι πρέπει μετά απο 1-2 μέρες να δεις διαφορά) ξαναβάζεις αμμωνία, μηδενίζει, ξαναβάζεις, μηδενίζει, βάζεις ελάχιστη για συντήρηση και βάζεις το υπόστρωμα και τα υπόλοιπα...προτεινω να πάρεις νέα αμμωνία ΚΑΘΑΡΗ, αν και αφου σου είπε οτι εχει ξαναδώσει για ενυδρείο τοτε ξέρει....

το να αδειάσεις χωρίς να βρεις τι φταίει δεν ειναι λύση, ουτε το να κατσεις 2 μήνες έτσι ειανι ομως. τουλάχιστον ετσι οπως στο λέω θα βρεις πάνω κάτι τι φταει. επίσης, αν μπορείς ρίξε όλο το μπουκαλάκι μέσα (οχι με την μια), να είσαι sure οτι την εξαφανίζει για πλάκα.

Οταν έστηνα το 700αρι μετρούσα με ενα τεστ που την είχε παίξει, διαρκώς εβλεπα αμμωνία, τελικα μετά απο 20 μέρες αλλαξα τέστ και ειδα το φως το αληθινό. Φρικαρισμένος, του έριχνα φουλ αμμωνία μέχρι που στο τέλος του έβαλα μισό μπουκάλι, σε φάση που άνοιγες το καπάκι και η αμμωνία ενοχλούσε τα ρουθούνια...Σε 2 μέρες το τέστ έβγαζε 0, απλα πράγματα!

Στρώσιμο με αμμωνία και μπόλι, δύναμη! οσο για αυτο που είπε ο πετσοπάς, αν ήξερε θα καταλάβαινε οτι τα ζουμιά θέλουν αμμωνία για να συντηρηθούν, οποτε....
Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την προσφορα σου..μπολι μπορω να προμυθευτω απο ενα ξαδερφο αλλα δεν εμπιστευομαι πολυ το ενυδρειο του...και γενικα ηθελα να στρωσω μονος μου...διοτι μου αρεσε η διαδικασια σαν σκεψη...ασχετα αν εχει καταλιξει σε εφιαλτη..το μονο σιγουρο ειναι πως θα ξεκινησω απο την αρχη...κατι φταιει ετσι οπως ειναι και δεν εχει νοημα να περιμενω αδικα....αληθεια ποιο σκευασμα αμμωνιας προτεινετε να επιλεξω για να μην την ξαναπατησω.?ξερετε καμια μαρκα συγκεκριμενη?επισης , να πλυνω και την αμμο,ριζα?

delta66
15-04-14, 19:23
Φρεσκια....χθεσινη για την ακριβια... ιδια μετρηση και στην βρυση μου εχω.
Μαλιστα.
Για κανε τωρα και τεστ αμμωνιας στη βρυση.

Nick74
15-04-14, 19:31
κοιτα, αν δεν εμπιστευεσαι το φαρμακειο καλυτερα παρε απο χημικα ή εστω και μαγειρικη (εχει δοκιμαστει και δουλευει, αλλα ειναι τελειως αυθαιρετη η δοση της αφου θελει νερο για αραιωση)

panosleonr
15-04-14, 20:02
Μαλιστα.
Για κανε τωρα και τεστ αμμωνιας στη βρυση.

Μηδεν αμμωνια στην βρυση μου....
-------------------------
κοιτα, αν δεν εμπιστευεσαι το φαρμακειο καλυτερα παρε απο χημικα ή εστω και μαγειρικη (εχει δοκιμαστει και δουλευει, αλλα ειναι τελειως αυθαιρετη η δοση της αφου θελει νερο για αραιωση)

Αυριο θα παω να ψαξω για αμμωνια....ειπαμε καθαρη,να μην αφριζει οταν την ανακινουμε?κανα αλλο τιπ?

giorgio
02-05-14, 20:03
τι εγινε τελικα, εχουμε νεοτερα???

panosleonr
03-05-14, 09:06
τι εγινε τελικα, εχουμε νεοτερα???Φιλε μου εχουμε φοβερα νεα... πριν 20 μερες βγηκαν ολα βραστηκαν επλινα με ξυδι ξανα το ενυδρειο,πηρα αλλη αμμωνια 25 τις εκατο, και τωρα εχουμε εκατομυρια βακτηρια....σε αλλα ενυδρεια..γιατι στο δικο δεν ζει ΤΙΠΟΤΑ..χθεσινη μετρηση μετα απο 18 μερες Νο2 0.αμμωνια στο 3 με 5...απογοητευση....απο δευτερα θα ζητησω μπολι σε αγγελια...δεν παει αλλο..

plin
03-05-14, 11:20
Φιλε μου εχουμε φοβερα νεα... πριν 20 μερες βγηκαν ολα βραστηκαν επλινα με ξυδι ξανα το ενυδρειο,πηρα αλλη αμμωνια 25 τις εκατο, και τωρα εχουμε εκατομυρια βακτηρια....σε αλλα ενυδρεια..γιατι στο δικο δεν ζει ΤΙΠΟΤΑ..χθεσινη μετρηση μετα απο 18 μερες Νο2 0.αμμωνια στο 3 με 5...απογοητευση....απο δευτερα θα ζητησω μπολι σε αγγελια...δεν παει αλλο..

Είναι η ίδια αμμωνία που είχες αρχικά (ή άλλη αλλά αγορασμένη από τον ίδιο); Είναι πολύ πιθανό να φταίει αυτή!Γνώμη μου, σταμάτα να στρώνεις με αυτήν.
Σου προτείνω, αν πάρεις μπόλι, να αλλάξεις το 90% του νερού και να επιβεβαιώσεις ότι έπιασε το μπόλι με τροφή. Μην ξαναχρησιμοποιήσεις αυτή την αμμωνία.

panosleonr
03-05-14, 12:32
Είναι η ίδια αμμωνία που είχες αρχικά (ή άλλη αλλά αγορασμένη από τον ίδιο); Είναι πολύ πιθανό να φταίει αυτή!Γνώμη μου, σταμάτα να στρώνεις με αυτήν.
Σου προτείνω, αν πάρεις μπόλι, να αλλάξεις το 90% του νερού και να επιβεβαιώσεις ότι έπιασε το μπόλι με τροφή. Μην ξαναχρησιμοποιήσεις αυτή την αμμωνία.
Διαφορετικη αμμωνια ειναι, απο διαφορετικο φαρμακειο.θα προσπαθησω με μπολι και τροφη σε αποχη με καινουριο νερο...και αν δεν παλι...θα ασχοληθω με το πλεξιμο....:smt099

Nick74
04-05-14, 10:45
Οκ αν για κάποιο λόγο δε σου στρώνει με αμμωνία δε θα στρώσει ούτε με μπόλι ούτε με τίποτα!
Υποθέτω πως ΚΆΤΙ στο ενυδρείο (δεν μπορώ να υποθέσω τι) είτε εμποδίζει την ανάπτυξη βακτηρίων, είτε πολύ χειρότερα σκοτώνει τη ζωή γενικότερα.
Δεν έχει τύχει να ακούσω τέτοιο πράγμα οπότε μόνο υποθέσεις μπορώ να κανω, αλλά δώσε καλύτερα λεπτομερή περιγραφή του τι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο, καθώς και οποιαδήποτε επεξεργασία έχεις κάνει απορρυπαντικων χημικών, αποστείρωσης κτλ μήπως και βγάλουμε κανένα λογικό συμπέρασμα, διαφορετικά πρέπει να δοκιμάσεις ένα ένα τι μπορεί να φταίει (με νούμερο ένα ύποπτο το βυθο)

aaaooll
04-05-14, 11:19
Οκ αν για κάποιο λόγο δε σου στρώνει με αμμωνία δε θα στρώσει ούτε με μπόλι ούτε με τίποτα!
Υποθέτω πως ΚΆΤΙ στο ενυδρείο (δεν μπορώ να υποθέσω τι) είτε εμποδίζει την ανάπτυξη βακτηρίων, είτε πολύ χειρότερα σκοτώνει τη ζωή γενικότερα.
Δεν έχει τύχει να ακούσω τέτοιο πράγμα οπότε μόνο υποθέσεις μπορώ να κανω, αλλά δώσε καλύτερα λεπτομερή περιγραφή του τι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο, καθώς και οποιαδήποτε επεξεργασία έχεις κάνει απορρυπαντικων χημικών, αποστείρωσης κτλ μήπως και βγάλουμε κανένα λογικό συμπέρασμα, διαφορετικά πρέπει να δοκιμάσεις ένα ένα τι μπορεί να φταίει (με νούμερο ένα ύποπτο το βυθο)

Και πολλές φωτογραφίες απο τα πάντα! μήπως δούμε κάτι...

panosleonr
05-05-14, 20:54
Οκ αν για κάποιο λόγο δε σου στρώνει με αμμωνία δε θα στρώσει ούτε με μπόλι ούτε με τίποτα!
Υποθέτω πως ΚΆΤΙ στο ενυδρείο (δεν μπορώ να υποθέσω τι) είτε εμποδίζει την ανάπτυξη βακτηρίων, είτε πολύ χειρότερα σκοτώνει τη ζωή γενικότερα.
Δεν έχει τύχει να ακούσω τέτοιο πράγμα οπότε μόνο υποθέσεις μπορώ να κανω, αλλά δώσε καλύτερα λεπτομερή περιγραφή του τι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο, καθώς και οποιαδήποτε επεξεργασία έχεις κάνει απορρυπαντικων χημικών, αποστείρωσης κτλ μήπως και βγάλουμε κανένα λογικό συμπέρασμα, διαφορετικά πρέπει να δοκιμάσεις ένα ένα τι μπορεί να φταίει (με νούμερο ένα ύποπτο το βυθο) δεν εχω βαλει κανενα χημικο στο ενυδρειο μου.... μονο ξυδι , σιποραξ, substrat και ριζα βγηκαν και βραστηκαν, η αμμος με πολυ καυτο νερο απο θερμοσιφωνα.... παντως απο προχθες το μεσημερι νερο θολοσε μετα απο 20 μερες, Bactereial bloom, φανταζομαι ...αρα υπαρχει ζωη βακτηριων?? και εχθες μετρησα Νο2 0 Νο3 1 αμμωνια λιγο πεσμενη απο 3-5 παει προς το 1 το χρωμα στο σερα τεστ...... αν ζητησω μπολι λες να μην γινει τιποτα??
-------------------------
Και πολλές φωτογραφίες απο τα πάντα! μήπως δούμε κάτι...δεν εχω φωτογραφικη ρε γαμ@το...μονο ενα ρημαδι κινητο με καμερα της κακιας ωρας....θα προσπαθησω να δανειστω απο ενα φιλο μηπως καταφερω και ανεβασω τιποτα να δειτε....

nazgul
05-05-14, 21:08
Συνεχισε να βαζεις αμμωνια και να την κρατας σε σταθερα επιπεδα. Στο σωστο σταδιο βρισκεται ο κυκλος του αζωτου, εφοσον εχουν εμφανιστει νιτρικα. Μηπως τελικα η μετρηση στα νιτρωδη δεν ειναι σωστη και αδικα ολη η ταλαιπωρια?

Nick74
05-05-14, 21:45
υπαρχει πιθανοτητα να κανεις λαθος τις μετρησεις ή να ειναι βλαμμενα τα τεστ?
πχ να μειναν καπου να τα βαραει ο ηλιος ή να μειναν ανοιχτα η... ...ποιος ξερει τι?
Υπαρχει δυνατοτητα να κανεις σου τεσταρει καποιος κοντινος σου συγχομπυστας με δικα του?

panosleonr
06-05-14, 00:02
υπαρχει πιθανοτητα να κανεις λαθος τις μετρησεις ή να ειναι βλαμμενα τα τεστ?
πχ να μειναν καπου να τα βαραει ο ηλιος ή να μειναν ανοιχτα η... ...ποιος ξερει τι?
Υπαρχει δυνατοτητα να κανεις σου τεσταρει καποιος κοντινος σου συγχομπυστας με δικα του?τα τεστ ειναι καινουρια..ουτε 15 μερες δεν τα εχω....επισης μετραω και με τα παλια που ειχα και μου δειχνουν τις ιδιες μετρησεις... Συνεχιζω με αμμωνια οποτε και αν αργησει να ζητησω μπολι;

nazgul
06-05-14, 06:11
Μπολι μπορεις να παρεις οποιαδηποτε στιγμη, χωρις συνεπειες. Απλα η εμφανιση νιτρικων στις 20 μερες, ειναι απολυτα φυσιολογικη. Φυσικα, με μετρησιμα νιτρωδη. Αλλα δεν μπορουν να εμφανιστουν νιτρικα χωρις να εχουν εμφανιστει νιτρωδη. Αυτο με κανει να σκεφτομαι οτι κατι μπορει να μην πηγαινει καλα στη μετρηση ΝΟ2.

panosleonr
06-05-14, 15:56
Μπολι μπορεις να παρεις οποιαδηποτε στιγμη, χωρις συνεπειες. Απλα η εμφανιση νιτρικων στις 20 μερες, ειναι απολυτα φυσιολογικη. Φυσικα, με μετρησιμα νιτρωδη. Αλλα δεν μπορουν να εμφανιστουν νιτρικα χωρις να εχουν εμφανιστει νιτρωδη. Αυτο με κανει να σκεφτομαι οτι κατι μπορει να μην πηγαινει καλα στη μετρηση ΝΟ2. δεν ξερω ολες οι μετρησεις Νο2 το ιδιο μου δειχνουν..... Τεσπα θα δοκιμασω με μπολι να δω τι γινεται.... το γραφω και εδω μηπως ειναι κανενας κοντα μου( αμπελοκηποι,αθηνα).... οποιος μπορει του δινω και αν θελει και το sera phosvec granulates 500gr που δεν μου χρειαζεται,καινουριο στο κουτι του.....