PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS!Λαθρεπιβάτης.....


leonidas87
11-04-14, 19:52
Σήμερα μετα απο 4ης μήνες λειτουργίας του ενυδρείου μου ανακάλυψα το πρώτο λαθρεπιβάτη...
Εχω τις εξής απορίες:
Γνωρίζει κανείς το είδος του??
Ξέρει κανείς αν τρώει φυτά??(ειναι το κυρίως προβλημα μου)η αγλη??το ενυδρείο εναι φουλ φυτεμένο.
Να το αφαιρέσω η να το αφήσω μέσα??

φωτο........(sorry για τη ποιότητα αλλα ειναι απο κινητό)

Ektoras
11-04-14, 20:04
Malaysian Trumpet Snail

http://www.planetinverts.com/malaysian_trumpet_snail.html

vasilhs
11-04-14, 20:11
εχω κ εγω καμποσα τετοια!

plin
11-04-14, 20:18
Malaysian Trumpet Snail


Η αλλιώς Melanoides Turbeculata. Δες εδώ για περισσότερα:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62617

leonidas87
11-04-14, 21:38
Με τι τρέφεται;;;;Να το βγάλω;;;

Τάκης
11-04-14, 21:51
Με τι τρέφεται;;;;Να το βγάλω;;;
Με ότι βρει, όχι όμως με φυτά, υπολοίματα τροφής , σάπια φυτά ή και ακόμα νεκρά ψάρια, ένας τέλειος καθαριστής χωρίς να πειράζει τίποτα ζωντανό. Πρέπει να υπάρχουν χιλιάδες χωρίς υπερβολή στο ενυδρείο μου. Το καλό είναι πως έχω ένα πεντακάθαρο βυθό, δεν έχω ποτέ φυσαλίδες υδρόθειου ή άσχημη μυρωδιά, δεν υπάρχει το παραμικρό σκουπιδάκι στο βυθό και επίσης μου μαλακώνει το νερό, προφανώς για να χτίσουν το όστρακο τους τραβάνε τα άλατα από το νερό. Το μόνο κακό (αν είναι κακό) είναι πως έχουν πολλαπλασιαστεί υπερβολικά και όταν ρίξω φαί βγαίνουν όλα εξώ παντού, μετά εξαφανίζονται μέσα στο βυθό. Ισως φταίει που ταίζω καλά έως πολύ τα ψάρια μου. Γενικά όμως το καλό που κάνουν είναι μεγαλύτερο από το "κάπως" αντιαισθητικό όταν βγαίνουν έξω και γεμίζουν το τόπο

kgf12345
11-04-14, 21:52
αστο εκει που ειναι,καλο κανει.εκτος απτο οτι τρεφεται με υπολειματα τροφων και μικροοργανισμους που ζουνε στο ενυδρειο,κινειται και κατω απτο βυθο και τον "αεριζει" μειωνοντας τον κινδυνο δημιουργιας αναεροβιων περιοχων μεσα του.

εκτος αυτου,το θεμα δεν ειναι να εχεις ενα ενυδρειο "αποστειρωμενο" απο ολα,αλλα να εχεις ενυδρειο που μεσα του ζουνε διαφοροι οργανισμοι και φυτα σε ισορροπια.

ετσι και αλλιως ειτε το θες ειτε οχι,στο ενυδρειο σου δεν ζουνε μονο τα ψαρια και τα φυτα.το νερο ειναι γεματο απο διαφορους μικροοργανισμους;)

τωρα αν εχεις τιποτα High tech φυτεμενο και δεν τα θες ειναι αλλη ιστορια,αλλα και παλι τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια καλο κανουν.

αν αυξηθει πολυ ο αριθμος τους,βαλε μια παγιδα να τα μαζεψεις και δωστα μου εμενα που θελω να βαλω και στη λιμνη και στο ενυδρειο τωρα και ψαχνω:D

Τάκης
11-04-14, 21:54
αν αυξηθει πολυ ο ριθμος τους,βαλε μια παγιδα να τα μαζεψεις και δωστα μου εμενα που θελω να βαλω και στη λιμνη και στο ενυδρειο τωρα και ψαχνω:D

Γιώργο πες πόσα θες και τα έχεις

leonidas87
11-04-14, 21:56
Διάβασα ότι συνήθως την μέρα κρύβονται στο υπόστρωμα κ το βράδυ βγαίνουν για φαγητό.Εγω που το είδα μέρα με ανοιχτά με τα φώτα να ανησυχώ;;τα τεστ αμμωνιας μου έχουν τελειώσει αλλά οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι οκ...Το ενυδρειο λειτουργεί 4 μήνες χώρος πρόβλημα.

kgf12345
11-04-14, 21:57
οσα μπορεις να μαζεψεις:D(σοβαρα το λεω)
αν μαζεψεις,στειλε μου και πμ να κανονισουμε να βρεθουμε μια μερα να τα παρω:)

Τάκης
11-04-14, 21:57
οσα μπορεις να μαζεψεις:D(σοβαρα το λεω)
αν μαζεψεις,στειλε μου και πμ να κανονισουμε να βρεθουμε μια μερα να τα παρω:)
Done

kgf12345
11-04-14, 21:58
Διάβασα ότι συνήθως την μέρα κρύβονται στο υπόστρωμα κ το βράδυ βγαίνουν για φαγητό.Εγω που το είδα μέρα με ανοιχτά με τα φώτα να ανησυχώ;;τα τεστ αμμωνιας μου έχουν τελειώσει αλλά οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι οκ...Το ενυδρειο λειτουργεί 4 μήνες χώρος πρόβλημα.

δεν εχεις κανενα προβλημα.αφησε το να ζησει εκει μεσα.αν πολλαπλασιαστουνε πολυ,ριξε και μερικα clea helena(σαλιγκαρια) μεσα που τα τρωνε.

bouboulas
11-04-14, 22:01
Με ότι βρει, όχι όμως με φυτά, υπολοίματα τροφής , σάπια φυτά ή και ακόμα νεκρά ψάρια, ένας τέλειος καθαριστής χωρίς να πειράζει τίποτα ζωντανό. Πρέπει να υπάρχουν χιλιάδες χωρίς υπερβολή στο ενυδρείο μου. Το καλό είναι πως έχω ένα πεντακάθαρο βυθό, δεν έχω ποτέ φυσαλίδες υδρόθειου ή άσχημη μυρωδιά, δεν υπάρχει το παραμικρό σκουπιδάκι στο βυθό και επίσης μου μαλακώνει το νερό, προφανώς για να χτίσουν το όστρακο τους τραβάνε τα άλατα από το νερό. Το μόνο κακό (αν είναι κακό) είναι πως έχουν πολλαπλασιαστεί υπερβολικά και όταν ρίξω φαί βγαίνουν όλα εξώ παντού, μετά εξαφανίζονται μέσα στο βυθό. Ισως φταίει που ταίζω καλά έως πολύ τα ψάρια μου. Γενικά όμως το καλό που κάνουν είναι μεγαλύτερο από το "κάπως" αντιαισθητικό όταν βγαίνουν έξω και γεμίζουν το τόπο

αστο εκει που ειναι,καλο κανει.εκτος απτο οτι τρεφεται με υπολειματα τροφων και μικροοργανισμους που ζουνε στο ενυδρειο,κινειται και κατω απτο βυθο και τον "αεριζει" μειωνοντας τον κινδυνο δημιουργιας αναεροβιων περιοχων μεσα του.

εκτος αυτου,το θεμα δεν ειναι να εχεις ενα ενυδρειο "αποστειρωμενο" απο ολα,αλλα να εχεις ενυδρειο που μεσα του ζουνε διαφοροι οργανισμοι και φυτα σε ισορροπια.

ετσι και αλλιως ειτε το θες ειτε οχι,στο ενυδρειο σου δεν ζουνε μονο τα ψαρια και τα φυτα.το νερο ειναι γεματο απο διαφορους μικροοργανισμους;)

τωρα αν εχεις τιποτα High tech φυτεμενο και δεν τα θες ειναι αλλη ιστορια,αλλα και παλι τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια καλο κανουν.

αν αυξηθει πολυ ο αριθμος τους,βαλε μια παγιδα να τα μαζεψεις και δωστα μου εμενα που θελω να βαλω και στη λιμνη και στο ενυδρειο τωρα και ψαχνω:D


Τα είπανε όλα τα παιδιά και συμφωνώ απόλυτα μαζί τους.
Τάκη αν έχεις περίσσεμα από τέτοια σαλιγκάρια θέλω καμιά 50αριά.

leonidas87
11-04-14, 22:12
Οκ παιδιά,ευχαριστώ!!! ;)

Τάκης
12-04-14, 00:16
Τάκη αν έχεις περίσσεμα από τέτοια σαλιγκάρια θέλω καμιά 50αριά.

θα μαζέψω και για σένα Σταμάτη
(Ευκαιρία να πιούμε καφε στη ταράτσα, το μαγαζι άνοιξε, Γιώργο ισχύει και για σένα ο καφές)