PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαρίδες τρώνε κιμά


kapsok
10-04-14, 20:50
Παιδιά πέταξα από περιέργεια λίγα κομματάκια κιμά όπως έτρωγα (μακαρόνια με κιμά) δίπλα στο ενυδρείο, και οι γαριδες ΤΟΝ ΤΣΑΚΙΣΑΝ!!!!! ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΑΝΟ! Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο? Παίζει να κάνει κακο?

delta66
10-04-14, 21:00
Κακο μονο για το νερο

kapsok
10-04-14, 21:09
Ελάχιστο έβαλα. Ίσα να φάνε λίγη πρωτεΐνη χαχ!!

sarpijk
10-04-14, 21:28
τρελαινονται και για γυρο(σουβλακι) ειδικα κοτοπουλο.






















(πλακα κανω. τι αλλο θα ακουσουμε?)

delta66
10-04-14, 21:40
Δεν εινα καθολου πλακα.
ΟΙ γαριδες ειναι παμφαγες, καθαριστες.
Οτι και να βαλεις θα το φανε.
Ακομα και το χερι σου να βαλεις, θα πανε να φανε οτι υπαρχει πανω του, απο νεκρο δερμα και μικροοργανισμούς, μεχρι υπολειματα απο φαγητο κλπ.

Ο σκοπος ειναι αυτο που θα μπει στο ενυδρειο, να μη προκαλεσει ζημια στο νερο και συνηθως τα γαριδαδικα τα στηνουν σε μικρα ενυδρεια τυπου 20-50 λιτρα, και αυτο επηρεαζεται ευκολα και αμεσα.

Εγω τις εχω σε 145 λιτρα και μπορω να ριξω και τιποτα ...περιεργο μεσα, σε μικρη ποσοτητα παντα.
Τις ταιζω τα παντα απο γαριδοτροφες και ψαροτροφες, φρεσκα λαχανικα, φρουτα, μεχρι bloodworms κατεψυγμενα, ακομα και diy κατεψυγμενη για δισκους που ειχα φτιαξει. Μια φορα ετρωγα καστανο (βρασμενο) κι εριξα δυο κομματακια κι εγινε παρτυ.

tsala
10-04-14, 22:05
ok , Σπυρο , καλα ολα αυτα που λες.. και συμφωνω απολυτα!
αλλα και κιμα μαγειρευτο?
με το πιπερακι του το κρεμμυδακι του, τη σαλτσουλα του.. και ξερω εγω τι αλλο μπορει να εχει μεσα... καπως πρεπει να προσεχουμε και λιγο νομιζω..

kapsok
10-04-14, 22:07
Για καυτερή πάπρικα τρελαίνονται, γτ όχι και για πιπεράκι?

delta66
10-04-14, 22:12
Αν ειναι ο κιμας "σβησμενος" με κοκκινο κρασι, ολλα ειναι ΟΚ :p:p

ΟΚ, δεν προτεινω να δοκιμασετε τιποτα αλλο εκτος απο τα παραδοσιακα.
Ο κιμας απο τα μακαρονια ετσι κι αλλιως δεν προσφερει τιποτα σημαντικο.
Πρωτεινη εχει και η σπιρουλινα.

nospanos
14-04-14, 02:33
Μια φορα ετρωγα καστανο (βρασμενο) κι εριξα δυο κομματακια κι εγινε παρτυ.

Δεν λες όμως για τα χρυσόψαρά σου που τους είχες δώσει από περιέργεια τυρί φέτα και την τσακίσανε.. :D :D

delta66
14-04-14, 02:44
Ελα μη βαζεις ιδεες.
Μια φορα εγινε και ηταν μικροσκοπικη ποσοτητα δυο ψιχουλα και σε 500 λιτρα ενυδρειο.

nospanos
14-04-14, 04:42
Ελα μη βαζεις ιδεες.
Μια φορα εγινε και ηταν μικροσκοπικη ποσοτητα δυο ψιχουλα και σε 500 λιτρα ενυδρειο.

ναι βρε εννοείται! ...εκτός κι αν τα μακαρόνια με τον κιμά που έρηξε ο Αλέξανδρος είχανε και τριμμένο τυρί μέσα οπότε το είχε δοκιμάσει ήδη xexe :smt044 :smt044
-------------------------
Παιδιά πέταξα από περιέργεια λίγα κομματάκια κιμά όπως έτρωγα (μακαρόνια με κιμά) δίπλα στο ενυδρείο, και οι γαριδες ΤΟΝ ΤΣΑΚΙΣΑΝ!!!!! ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΑΝΟ!

Για 'σένα φίλε (0:52) :smt020

i6BD0MaSUCg

kapsok
14-04-14, 13:03
Δεν έχει like το Aquatek ******! προσοχή στις εκφράσεις μας παρακαλώ, διαβάζουν και παιδιά το φόρουμ.

Nick74
14-04-14, 21:44
η αληθεια ειναι πως καμια φορα καποια πραγματα αν λεγονται δημοσια μπορει καποιος αρχαριος να τα εκλαβει διαφορετικα και να τιναξει το ενυδρειο του στον αερα...
Φιλος μου εχει κανει αυτη την παρατηρηση για τις θεσεις μου απεναντι στο αντιχλωριο (ουτε ο ιδιος χρησιμοποιει αλλα το προτεινει διαρκως)...
Οι γαριδες φυσικα και θα φανε τον κιμα, παμφαγα ειναι ετσι κι αλλιως, αλλα το θεμα ειναι πως αν αρχισει ο καθε ενας και ριχνει κιμαδες σε 20-30 λιτρα με ελειπη βιολογια (τα συνηθη γαριδαδικα δηλαδη) θα τιναξει το συστημα του στον αερα για πλακα.
Τωρα αν καποοιος εχει 500 λιτρα γαριδαδικο, ξερει οτι μπορει να πειραματιστει και με πιο "περιεργες" τροφες (βασικα δε νομιζω ο μαγειρεμενος κιμας να προσφερει και τιποτα σπουδαιο)

kapsok
14-04-14, 23:53
Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτό... Από την άλλη όμως κι εμεις που είμαστε ακριβώς στο μετέχμιο θέλουμε συμβουλές ακριβώς για αυτή τη μετάβαση...