PDA

Επιστροφή στο Forum : sulawesi dennerle tank


nicpapa
09-04-14, 21:44
Ξεκινάω το στήσιμο για αυτές τις υπέροχες γαρίδες.
Το ενυδρειο που θα τις φιλοξενησει ειναι με διαστασεις
60*35*40 περιπου 80 λιτρα.
Απο φιλτρανση υπαρχει το eheim liberty 2042 , με το προφιλτρο της eheim.
Βυθος χαλαζιακο χαλικι.
Το στησιμο ειναι προχειρο μιας και χρειαζομαι και άλλες πέτρες, και να αραιωσω τα φυτα...
Εχω ξυλα μοπανι ισως τα χρησιμοποιησω, αλλα δεν ειμαι και τόσο σιγουρος.
Ειναι το ενυδρειο οπου ειχα τις crs , οι οποιες μεταφέρθηκαν σε αλλο . :D
Το χαλικάκι καθαρισηκε, και το αφηνω να ξαναστρωσει 2 μηνες, ή οσο πάρει.
Ολη η ιστορια ειναι η αναπτυξη αλγης .
Θα μου πειτε γιατι αυτες τι γαρίδες... Νομιζω οτι ειναι ευκολοτερες απο τις crsαπο την αποψη οτι δεν χρειαζονται chiller :D
Εχω λιγη cladophora σε αλλα ενυδρεια και θα το μπολιάσω. :D
Τον φωτισμο ειδη τον εχω 12 ωρες ίσως αν δεν δω καλη αναπτυξη αλγης να τον βαλω περισοτερο.

Και τωρα αποριες απο τους κατεχοντες αυτου του ειδους.

Γνωριζω οτι οι γαρίδες οι συγκεριμένες δεν δεχονται ευκολα τροφη του εμποριου, αν δεχονται πιά είναι ?

Αν χρησιμοποιησω κατα την διαρκεια του στρωσιματος λιπάσματα, για να αναπτυξω περισοτερη αλγη στο ενυδρειο , και μετα κανω μεγάλη αλλαγη , θα υπάρξει καποιο προβλημα?

Τι προτιμουν αυτες οι γαρίδες , πετρες ξύλα ή φυτα?

Το στησιμο του ενυδρειου, με προβληματιζει λιγο , αν γεμιζω πολλές πέτρες και εχουν κενά αναμεσα τους πως θα παρακολουθω τις γαρίδες , ενω βρισκοντε ανάμεσα στις πέτρες?
Το ενυδρειο εκει που ειναι , εχει μονο την προσοψη ,στις υπολοιπες μερίες δεν μπορεις να δείς.

Μηπως ειναι καλυτερο να πάρω μεγαλες μονοκοματες πέτρες lavas ?


Παμε στο νερο τώρα, sulawesi mineral 7,5 ή 8,5 και γιατι?
Πως το διαλυετε? (ενοειτε με οσμωση)

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_0055_zps4edaebf6.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_0055_zps4edaebf6.jpg.html)
-------------------------
Στησιματα προς μιμηση που βρήκα στο youtube....

http://www.youtube.com/watch?v=SjmLJhZd1gw

www.youtube.com/watch?v=jj84o8YvLaY (http://www.youtube.com/watch?v=jj84o8YvLaY)

http://www.youtube.com/watch?v=h74tnpBDXkU

tsala
09-04-14, 22:54
με το καλο να τις δεχτεις Νικο!
δεν εχω οπως ξερεις και δεν μπορω να σε βοηθησω:D
νομιζω μολις το δει ο alex θα σου λυσει τις αποριες σου...
Καλη αρχη σου ευχομαι!;)

Alex_Salonica
10-04-14, 10:13
Νίκο καλή αρχή!
Κι εγώ πιστεύω ότι οι Sulawesi είναι πιο εύκολες από τις crs και κατά την γνώμη μου και πολύ πιο όμορφες! Επιπλέον έχουμε τη δυνατότητα να βάλουμε διάφορα είδη μαζί χωρίς τον κίνδυνο υβριδισμού.

Για όσους σκέφτονται για Sulawesi γαρίδες καλό είναι να ξεκινήσουν διαβάζοντας αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72829

Τώρα όσον αφορά το ενυδρείο σου..

Τα 80 λίτρα είναι πολύ καλά.

Με τη φίλτρανση του liberty δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά επειδή εγώ προσωπικά είμαι λίγο υπερβολικός με ότι έχει σχέση τη φίλτρανση θα έβαζα και ένα εξωτερικό φιλτράκι π.χ. eheim ecco pro 200 με πολύ καλή ανατάραξη στην επιφάνεια γιατί μη ξεχνάμε ότι οι θερμοκρασίες είναι υψηλές και επηρεάζει την ποσότητα του οξυγόνου στο νερό. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα για κάποιο εξωτερικό φίλτρο ένα απλό αερόφιλτρο θα κάνει επίσης πολύ καλή δουλειά.

Απλό χαλαζιακό λεπτόκοκκο χαλίκι είναι μια χαρά αρκεί να είναι ενυδρειακό γιατί αν είναι από μάντρα θέλει προσοχή να μην έχει προσμίξεις και μας ανεβάσει σκληρότητες.

Στο στήσιμο πιστεύω ότι χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάποια ρίζα((όχι Mopani)(οι δικές μου το λατρεύουν)) και λιγότερα φυτά. Η cladophora είναι ιδανική αλλά αν δεν σου κάτσει οποιαδήποτε μοςς και μερικά αργής ανάπτυξης φυτά(π.χ. java fern) είναι όλα όσα χρειάζεσαι.

Αν το φίλτρο σου έχει στρώσει θα σου πρότεινα να το "τρέξεις" το ενυδρείο σου για κανα 3μηνο με ψάρια μέσα για να έρθει σε ισορροπία.

Ναι όλη η ιστορία είναι η ανάπτυξη πράσινης άλγης και κατά προτίμηση green spot. Αν το ενυδρείο έχει τη συγκεκριμένη άλγη οι Sulawesi γαρίδες δεν θα δώσουν καμία σημασία σε τυποποιημένες τροφές. Το πιο συχνό λάθος που κάνουν όσοι παίρνουν Sulawesi γαρίδες και με αποτέλεσμα να τις χάνουν είναι να ρίχνουν τροφή. Αν μάλιστα οι γαρίδες είναι από εισαγωγή και όχι εκτροφής από κάποιο χομπίστα είναι πολύ σημαντικό τον πρώτο μήνα να μην ρίξουμε καθόλου τροφή.

Για λιπάσματα θα έλεγα όχι σε καμία περίπτωση. Ένα γενικό λίπασμα θα μπορούσαμε να ρίξουμε αλλά θέλει προσοχή όχι γιατί θα έχουν πρόβλημα οι γαρίδες(δοκιμασμένα δεν έχουν πρόβλημα οι Sulawesi) αλλά μπορεί να φέρει ανισορροπία στο σύστημα μας που είναι το βασικό πρόβλημα.

Το στήσιμο του ενυδρείου μη σε προβληματίζει καθόλου, Γέμισε το με πέτρες-ρίζες και πολλές κρυψώνες ώστε να νοιώθουν ασφάλεια και μόλις εξοικειωθούν οι γαριδούλες σου θα τις βλέπεις παντού. θα κρύβονται μόνο όταν τρομάξουν με κάτι ή όταν πάνε για έκδυση. ;)
Πολλές και μικρές πέτρες λάβα είναι καλύτερα για το λόγο ότι δημιουργούν περισσότερες σπηλιές-κρυψώνες.

Για το mineral θα έλεγα το 8,5 ανάλογα βέβαια και με το διάκοσμο αλλά αν μιλάμε για ουδέτερο υπόστρωμα, με ουδέτερες πέτρες και ρίζες σίγουρα το 8,5 γιατί θα κατέβει λίγο και θα σταθεροποιηθεί στο 8 που είναι το ιδανικό. Θέλει επίσης μεγάλη προσοχή στις σκληρότητες και στο TDS. Αν όντως τα υλικά μας είναι ουδέτερα δεν θα έχουμε πρόβλημα αλλά για να το επιβεβαιώσουμε αυτό τον πρώτο καιρό θέλει συχνές μετρήσεις.

Η διάλυση γίνεται μέσα στο βαρέλι με το νερό της Α/Ο. Προσωπικά έχω μέσα και ένα κυκλοφορητή όπου το αφήνω μια μέρα να διαλυθεί καλά χωρίς να είναι απαραίτητο αφού δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στις γαρίδες αν το ρίξουμε αμέσως στο ενυδρείο πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα(το νερό είναι θολό και θέλει μερικές ώρες για να ξεθολώσει)
Προσοχή με τη θερμοκρασία του νερού της αλλαγής! Θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι κοντά στη θερμοκρασία του ενυδρείου.
Προσοχή στη ποσότητα της αλλαγής. Καλό είναι να μην ξεπερνάει το 10% αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος.

Ελπίζω Νίκο να βοήθησα :)
Για ότι άλλο χρειαστείς αλλά και όποιος άλλος φίλος χρειαστεί πληροφορίες ας γράψει εδώ(όχι π.μ παιδιά) και ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Με την ευκαιρία και για όσους με ρωτάνε και θέλουν να ρωτήσουν δυστυχώς δεν έχω άλλες διαθέσιμες γαρίδες για να δώσω(τις τελευταίες τις πήρε ο Νίκος) Μετά το καλοκαίρι λογικά θα μπορέσω ξανά.

nicpapa
10-04-14, 11:13
Ναι Αλέξανδρε ήσουν αναλυτικότατος.

Τα λιπάσματα τα ανάφερα, τωρα για το στησιμο για την γρηγορη αναπτυξη αλγης, οταν μπουν οι γαριδες δεν θα πεφτει τιποτα.

Εχω αερόφιλτρα να χρησιμοποιήσω, που ειναι νομιζω καλυτερα μιας και θα οξυγονώνουν περισσότερο το νερό.

Το ενυδρειο ετρεχε πάνω απο χρονο, το μονο που εκανα ητανε καλη σκουπα στο βυθό, οποτε δεν ειναι και εντελως αστρωτο.

Τα σαλιγκαρακια απο sulawesi , ειναι απαραίτητα?
Δεν θυμαμαι το ονομα τους.

Οταν βρω ευκαιρια θα πάω να πάρω , πετρες ...
Εχω βάλει ρίζες και μουλιαζουν ...
Θα προσπαθήσω να αναπτυξω αλγη... :D

Alex_Salonica
10-04-14, 13:09
Τα σαλιγκαρακια απο sulawesi , ειναι απαραίτητα?
Δεν θυμαμαι το ονομα τους.

Οταν βρω ευκαιρια θα πάω να πάρω , πετρες ...
Εχω βάλει ρίζες και μουλιαζουν ...
Θα προσπαθήσω να αναπτυξω αλγη... :D

Το ενυδρείο θα πρέπει να έχει οπωσδήποτε σαλιγκάρια, δεν είναι απαραίτητο να έχει σαλιγκάρια από Sulawesi(tylomelania). Οι κοινοί μας λαθρεπιβάτες μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους.
Η άλγη είναι το κλειδί για την επιτυχία σε ένα Sulawesi γαριδάδικο :rolleyes:

nicpapa
11-04-14, 12:36
Τελείωσε το στήσιμο, τωρα εχει σειρά η ανάπτυξη αλγης... :D


http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_6970_zpsdf6b21e8.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_6970_zpsdf6b21e8.jpg.html)

korasidikos
11-04-14, 15:39
ζωγραφισες παλι :smt038:smt038:smt038








υ.γ/το προφιλτρο προσαρμοστηκε ευκολα στην εισαγωγη του φιλτρου η θελει πατεντα;;;:confused:

Alex_Salonica
11-04-14, 18:00
Πολύ πιο όμορφο το στήσιμο τώρα.
Πιστεύω ότι αν βγάλεις τα μεγάλα κομμάτια λάβα ή τα σπάσεις σε μικρότερα θα γίνει ακόμα πιο καλό.
Αν έχεις κι άλλες τέτοιες ρίζες βάλτες,

Αν το προφίλτρο έχει τα δικά του σφουγγάρια να ξέρεις ότι περνάει ο γόνος μέσα γιατί έχει κενό περιμετρικά. Θα πρέπει να τα καλύψεις με επιπλέον σφουγγάρι.

Καλή συνέχεια

nicpapa
11-04-14, 19:55
Πολύ πιο όμορφο το στήσιμο τώρα.
Πιστεύω ότι αν βγάλεις τα μεγάλα κομμάτια λάβα ή τα σπάσεις σε μικρότερα θα γίνει ακόμα πιο καλό.
Αν έχεις κι άλλες τέτοιες ρίζες βάλτες,

Αν το προφίλτρο έχει τα δικά του σφουγγάρια να ξέρεις ότι περνάει ο γόνος μέσα γιατί έχει κενό περιμετρικά. Θα πρέπει να τα καλύψεις με επιπλέον σφουγγάρι.

Καλή συνέχεια


Μπροστά και πλάγια απο τα μεγαλα εχει πολλές μικροτερες πέτρες.
Προτιμω να μην σπασω τις μεγάλες ,γιατι δεν θα ειναι τοσο σταθερες μετά.
Νομίζω εχει αρκέτα κενα μεταξυ των πέτρων.
Αν δω μετά οτι δεν τους επαρκει ο χωρος , εχει και στην μέση ενα κενό .:D
Ασε που νομίζω οτι θα βρισκονται στα ψηλά συνηθως οπου θα εχει και περισσοτερη αλγη - φως.
Το γνωρίζω για το προφιλτρο σου το ειχα πει και σε εσενα παλαιοτερα, το ντυνω με μια καλτσα που δεν περνάει τιποτα.
Σήμερα παραγγειλα , και τα μινεραλς 8,5 ....
Οποτε απο εβδομάδα λογικά , θα παίξω και με το νερό.
-------------------------
ζωγραφισες παλι :smt038:smt038:smt038








υ.γ/το προφιλτρο προσαρμοστηκε ευκολα στην εισαγωγη του φιλτρου η θελει πατεντα;;;:confused:


Ειναι της eheim και τα 2 οποτε ναι προσαρμοζεται σωστα.

korasidikos
11-04-14, 20:04
:smt023

plin
11-04-14, 20:13
Ειναι της eheim και τα 2 οποτε ναι προσαρμοζεται σωστα.

Προσαρμόζεται χωρίς πρόβλημα και σε μπαστούνια 12/16 και άλλων κατασκευαστών φίλτρων.

Πολύ μου αρέσει το aquascaping που έχεις φτιάξει!

nospanos
14-04-14, 04:12
Ναιιι το στήσιμο είναι εξαιρετικό!! :smt023

nicpapa
15-04-14, 17:52
Σημερα παρέλαβα το μινεραλ...
Καμια σχεση με το bee shrimp mineral ,το εριξα κατευθεια στο ενυδρειο, και σηκωσε ομίχλη... :D
Τωρα σιγα σιγά θα βρω τις δοσολογίες μου...
Με σκοπο να πετύχω τιμές, gh 8 kh 4 tds 155 και θερμοκρασια 27,5.
Αλεξ πως σου βγαινει ακριβώς το tds ? Γιατι αργει να διαλυθει....

Dimis
15-04-14, 18:11
Ωραιο στησιμο κοπελια...

Πολυ με αρεσει!

Alex_Salonica
15-04-14, 18:34
Σημερα παρέλαβα το μινεραλ...
Καμια σχεση με το bee shrimp mineral ,το εριξα κατευθεια στο ενυδρειο, και σηκωσε ομίχλη... :D
Τωρα σιγα σιγά θα βρω τις δοσολογίες μου...
Με σκοπο να πετύχω τιμές, gh 8 kh 4 tds 155 και θερμοκρασια 27,5.
Αλεξ πως σου βγαινει ακριβώς το tds ? Γιατι αργει να διαλυθει....

Γράφει πάνω τη δοσολογία. Αν θυμάμαι καλά είναι μια δόση στα 20 λίτρα.
Αργεί να διαλυθεί γενικά αλλά δεν επηρεάζει τις γαρίδες αυτό. Ε μόλις διαλυθεί τελείως μέτρα tds.
Τη θερμοκρασία αν δεν έχεις μέσα ψάρια καλό είναι να την πας στο 28-29C

Αν δεις με τη συγκεκριμένη δοσολογία να έχεις υψηλές σκληρότητες θα πρέπει να ψάξεις κάτι στο διάκοσμο με κύριο υπαίτιο συνήθως το υπόστρωμα.

Περιμένουμε νεότερα

nicpapa
15-04-14, 21:30
Γράφει πάνω τη δοσολογία. Αν θυμάμαι καλά είναι μια δόση στα 20 λίτρα.
Αργεί να διαλυθεί γενικά αλλά δεν επηρεάζει τις γαρίδες αυτό. Ε μόλις διαλυθεί τελείως μέτρα tds.
Τη θερμοκρασία αν δεν έχεις μέσα ψάρια καλό είναι να την πας στο 28-29C

Αν δεις με τη συγκεκριμένη δοσολογία να έχεις υψηλές σκληρότητες θα πρέπει να ψάξεις κάτι στο διάκοσμο με κύριο υπαίτιο συνήθως το υπόστρωμα.

Περιμένουμε νεότερα

Ναι η δοσολογια λέει 3 γραμμαρια ,1 κουταλάκι, ανα 20 λίτρα ..
Το bee mineral διαλυεται κατευθεια στο νερο, και μεσω του tds υπολογιζεις...
Αυτο ειναι ανάποδο.:D
Οσο τρέχει το ενυδρειο δοκίμαζα αυτο που λές, αν ανεβάζεις σκληροτητες, αλλα ειναι σταθερό.
Το πιο απλο ου μπορω να δοκιμάσω , ειναι αλλαγές ανα 20 λιτρα , με δοδολογια 1 κουταλακι... ή μισο ανα 10 λίτρα... τα νιτρικά θα το κρινουν αυτό
Απο θερμοκρασια τοσο πολυ ? Ο θερμοστατης δεν θα κλεισει ουτε το καλοκαιρι... :D

tsala
16-04-14, 23:14
Νικο πανεμορφο κι αυτο!
μπραβο! αντε με το καλο να μπουν και οι γαριδες!

stratigos24
16-04-14, 23:33
Οντως, πολυ ωραιο στησιμο!

nicpapa
18-04-14, 18:16
Αλέξανδρε, πως καταφερες τις μετρησεις αυτες? :D

Εχει μερες που τρέχει, αν και δεν εχει διαλυθει εντελως, εχει σε μερικά σημεια στο ενυδρειο υπολοιματα απο το μινεραλ.
Εχω μετρησεις tds 121 , gh 6 , kh 5 ,ph δεν μέτρησα.
Εβλεπα το μινεραλ και γραφει, raises carbonate and total hardness at a ratio of KH/GH = 0.78/1.0..

Οπότε για 8 gh επρεπε να εχεις 6 kh. Το 4kh και 8 gh πως το καταφερες.

Να μεινω σε αυτες τις μετρησεις ή να το σκληρηνω και αλλο?

Alex_Salonica
18-04-14, 20:37
Μετρα και το pH. Αν ειναι 8 με 8.2 εισαι καλα.
Με το καιρο θα ανεβουν λιγο οι σκληροτητες και ισως χρειαστουν μικροαλλαγες στη ποσοτητα του μινεραλ. Απλα προσεχε η γενικη να μην ξεπερασει το 8.

nicpapa
19-04-14, 00:51
Ενδιαφερον, γιατι αυτο με το 8 gh?
Ψαχνω σε διαφορα φορουμ , και εχω μπερδευτει λιγάκι τελικά τι παραμετρους χρειάζονται οι γαριδες αυτές?
Αλεξανδρε το ph πως το μετρας εσυ με ph meter ή με υγρα ?
Γιατι γνωριζω αρκετους οπου εμπιστευονται τα υγρα αποτι το ph meter .

Yiannis
23-04-14, 08:35
Καλο στρωσιμο και καλη επιτυχια με το νεο ειδος Νικο.:p
Το στησιμο ειναι μια χαρα..ιδανικο για αυτες τις γαριδες πιστευω.

Alex_Salonica
23-04-14, 10:21
Ενδιαφερον, γιατι αυτο με το 8 gh?
Ψαχνω σε διαφορα φορουμ , και εχω μπερδευτει λιγάκι τελικά τι παραμετρους χρειάζονται οι γαριδες αυτές?
Αλεξανδρε το ph πως το μετρας εσυ με ph meter ή με υγρα ?
Γιατι γνωριζω αρκετους οπου εμπιστευονται τα υγρα αποτι το ph meter .

Δεν γνωρίζω τι είναι αυτό που επηρεάζει τόσο τη σκληρότητα αλλά από την στιγμή που δεν μου ανεβάζει πάνω από 8 δεν το πολυψάχνω.

Mε υγρά τεστ μετράω της API

nicpapa
23-04-14, 17:39
Καλο στρωσιμο και καλη επιτυχια με το νεο ειδος Νικο.:p
Το στησιμο ειναι μια χαρα..ιδανικο για αυτες τις γαριδες πιστευω.

Thanks Γιαννη, χαχα ετοιμασε ενυδρειακι.... :D
-------------------------
Δεν γνωρίζω τι είναι αυτό που επηρεάζει τόσο τη σκληρότητα αλλά από την στιγμή που δεν μου ανεβάζει πάνω από 8 δεν το πολυψάχνω.

Mε υγρά τεστ μετράω της API

Οκ Αλεξ, περιμένω εχω υγρα τεστ της api το low range, δειχνει 7.6 , το ηλεκτρδοδιο , ειναι παλιο δειχνει χαμηλότερα, 7,8 , πρεπει να ειμαι στο 8,2 λογικά.
Παραγγειλα της api το high range ph για σιγουρια.

nicpapa
05-05-14, 23:35
Καινουριες μετρήσεις μετά απο αλλαγές.
tds 126 , gh 5 kh 6 ph 8.2 ,νο3 0
Τα σαλλιγκαρακια εχουν γεμισει τον τοπο, καθως και οι μικροοργανισμοι.
Η cladophora, εχει αρχισει και πέρνει τα πάνω της...
Τα πισω φυτά τα αντικατεστησα με micosum και ανουμπιες, να γλιτωσω το κλάδεμα και ξεριζωμα.
Για την αποροφηση των νιτρικών εχω προσθεσει ενα φυτακι, δεν θυμαμαι ονομα, το οποιο μονο τις ρίζες εχω μέσα, το ειχα και στις crs.
Γενικά απο τροφη μέσα ,εχει αφθονη ειδη για τις γαρίδες.

Alex_Salonica
06-05-14, 10:56
Καινουριες μετρήσεις μετά απο αλλαγές.
tds 126 , gh 5 kh 6 ph 8.2 ,νο3 0
Τα σαλλιγκαρακια εχουν γεμισει τον τοπο, καθως και οι μικροοργανισμοι.
Η cladophora, εχει αρχισει και πέρνει τα πάνω της...
Τα πισω φυτά τα αντικατεστησα με micosum και ανουμπιες, να γλιτωσω το κλάδεμα και ξεριζωμα.
Για την αποροφηση των νιτρικών εχω προσθεσει ενα φυτακι, δεν θυμαμαι ονομα, το οποιο μονο τις ρίζες εχω μέσα, το ειχα και στις crs.
Γενικά απο τροφη μέσα ,εχει αφθονη ειδη για τις γαρίδες.

Απ' 'ότι φαίνεται είσαι έτοιμος να εισάγεις τις γαριδούλες ;) Έχεις κάποιο ψάρι/ψάρια μέσα; καλό είναι να βάλεις να "τρέξει" το ενυδρείο τουλάχιστον κάνα μήνα με κάποια ψαράκια.

Ένα πράγμα μόνο με προβληματίζει σχετικά με την ανθρακική σου σκληρότητα που είναι μεγαλύτερη από την γενική. Η όσμωση σου(φίλτρα-προφίλτρα) είναι καινούρια; Είχες πρώτα νερό βρύσης μέσα και το ανάμιξες με το επεξεργασμένο νερό;

Δεν είναι κάτι σοβαρό και λογικά με τον καιρό θα ανέβει η γενική σου απλά μου φαίνεται περίεργο.

nicpapa
06-05-14, 10:59
Απ' 'ότι φαίνεται είσαι έτοιμος να εισάγεις τις γαριδούλες ;)

Ένα πράγμα μόνο με προβληματίζει σχετικά με την ανθρακική σου σκληρότητα που είναι μεγαλύτερη από την γενική. Η όσμωση σου(φίλτρα-προφίλτρα) είναι καινούρια; Είχες πρώτα νερό βρύσης μέσα και το ανάμιξες με το επεξεργασμένο νερό;

Δεν είναι κάτι σοβαρό και λογικά με τον καιρό θα ανέβει η γενική σου απλά μου φαίνεται περίεργο.

Ρε συ λάθος μου, gh 5 kh 4.... :D
Σαλιγκαρια εχει πολλά μεσα...
Το φιλτρο -προφιλτρο ετρεχε με τις crs πάνω απο χρονο...

Alex_Salonica
06-05-14, 11:00
Ρε συ λάθος μου, gh 5 kh 4.... :D

αααα.. οκ :p

nicpapa
15-05-14, 19:30
Ποιος θέλεις λιγη cladophora, και hair να τους στείλω? :D
Αυτο ειναι φυτάκι,δεν σαπιζει δεν χαλαει , δεν θελει λιπανση και co2 . :D
Πάρτε μια ιδέα, τι εχει γινει απο τότε που το μπολιασα με άλγες.
Απο τιμές:
gh 5
kh 4
ph 8.2
tds 135
no3 5

Τα μόνα φυτεμένα φυτα είναι αυτα που βρισκονται μπροστά.

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_7416_zpsf004db74.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_7416_zpsf004db74.jpg.html)

nospanos
16-05-14, 00:41
Έκανες με μια απλή φωτογραφία το δικό μου ενυδρείο να δείχνει πολύ φτωχότερο και κατά πολύ κατώτερο ....σε άλγες :D :D

Alex_Salonica
16-05-14, 09:36
Ποιος θέλεις λιγη cladophora, και hair να τους στείλω? :D
Αυτο ειναι φυτάκι,δεν σαπιζει δεν χαλαει , δεν θελει λιπανση και co2 . :D
Πάρτε μια ιδέα, τι εχει γινει απο τότε που το μπολιασα με άλγες.
Απο τιμές:
gh 5
kh 4
ph 8.2
tds 135
no3 5

Τα μόνα φυτεμένα φυτα είναι αυτα που βρισκονται μπροστά.

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_7416_zpsf004db74.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_7416_zpsf004db74.jpg.html)

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα μου αρέσει εμφανισιακά :D

Αλλά..
πιστεύω την hair θα πρέπει να την απομακρύνεις, δεν είναι "καλή" άλγη.
Έχω την εντύπωση ότι θα έχεις πρόβλημα με την οξυγόνωση στους 28C-30C που θα είσαι. ειδικά το βράδυ με τόση φυτομάζα. Έχεις καλή ανατάραξη στην επιφάνεια από το φίλτρο σου; Πιστεύω καλό θα ήταν να μπει και ένα αερόφιλτρο.

Με τόσα φυτά και χωρίς ψάρια και νιτρικά 5; Αλλαγές νερού δεν κάνεις; Όχι ότι είναι πρόβλημα απλά μου φαίνεται περίεργο.

Θυμήσου όταν με το καλό μπουν οι γαρίδες μην ρίξεις καθόλου τροφή το πρώτο μήνα.

nicpapa
16-05-14, 10:38
Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα μου αρέσει εμφανισιακά :D

Αλλά..
πιστεύω την hair θα πρέπει να την απομακρύνεις, δεν είναι "καλή" άλγη.
Έχω την εντύπωση ότι θα έχεις πρόβλημα με την οξυγόνωση στους 28C-30C που θα είσαι. ειδικά το βράδυ με τόση φυτομάζα. Έχεις καλή ανατάραξη στην επιφάνεια από το φίλτρο σου; Πιστεύω καλό θα ήταν να μπει και ένα αερόφιλτρο.

Με τόσα φυτά και χωρίς ψάρια και νιτρικά 5; Αλλαγές νερού δεν κάνεις; Όχι ότι είναι πρόβλημα απλά μου φαίνεται περίεργο.

Θυμήσου όταν με το καλό μπουν οι γαρίδες μην ρίξεις καθόλου τροφή το πρώτο μήνα.

Αλλαγή εχω να κάνω 2 εβδομάδες, το αφησα επιτηδες για να δω τι γινεται με τις παραμέτρους αλλα , κρατιουνται μια χαρά.
Ταίζω τα σαλλιγκάρια.... με hikari wafers
Εχει αναταραξη ρε συ πάνω, αλλα θα βαλω αν ειναι και αεροφιλτρο.
Θα το συνομαζεψω λιγακι να αραιωσουν τα φυτα και οι άλγες.

plin
16-05-14, 11:16
Πολύ ωραίο! Να που και οι άλγες, αν χρησιμοποιηθούν κατάλληλα, δίνουν πολύ καλό αποτέλεσμα. Και γλιτώνεις την φροντίδα και την αγωνία μην αποκτήσεις άλγες! :D

kifinas
16-05-14, 20:43
Νικο πολυ ομορφο ενυδρειο ελπιζω να πετυχεις την αναπαραγωγη τους γιατι ειναι πανεμορφο ειδος.

Καλη αρχη.

nicpapa
16-05-14, 23:44
Νικο πολυ ομορφο ενυδρειο ελπιζω να πετυχεις την αναπαραγωγη τους γιατι ειναι πανεμορφο ειδος.

Καλη αρχη.

Να σαι καλα... ελπιζω να πάνε καλα αυτες οι γαριδες, μιας και δεν θα εχω θεμα με τις θερμοκρασια οπως στις crs το καλοκαιρι.
Σημερα προσθεσα και αεροφιλτρο.

kifinas
17-05-14, 23:03
εχεις μεγαλο ενυδρειο για τις crs?

ανεμηστηρακια?

nicpapa
17-05-14, 23:46
εχεις μεγαλο ενυδρειο για τις crs?

ανεμηστηρακια?
Τις ειχα στο παραπάνω 80 λιτρο , αλλα δεν μπορουσα να το κατεβάσω θερμοκρασια το καλοκαιρι, γιαυτο και τις μεταφερα σε ενα 40 λιτρο.. οπου ψυχεται πιο ευκολα... Θελει chiller αλλιως δυσκολο να τις καταφερεις.

kifinas
22-05-14, 10:53
θελει δυνατα ανεμηστηρακια και καλη κυκλοφορια στην επιφανεια.

ανεμηστηρακια 220V.

tsala
27-05-14, 13:07
Νικο ..απορια..
η κλαδοφορα δεν θα σου πνιξει τα υπολλοιπα φυτα με τον καιρο?
στο λεω γιατι ειχα κι εγω σε ενυδρειο παλαιοτερα και μου ειχε πνιξει τα φυτα..
και δεν μιλαω για δυσκολα..βαλισνεριες κλπ..
τα φυτα σαπιζαν συνεχως απο τοτε που ενφανιστηκε... πετουσα οσο μπορουσα αλλα δεν εφευγε.. μεχρι που ξεστησα το ενυδρειο.

nicpapa
27-05-14, 14:07
Νικο ..απορια..
η κλαδοφορα δεν θα σου πνιξει τα υπολλοιπα φυτα με τον καιρο?
στο λεω γιατι ειχα κι εγω σε ενυδρειο παλαιοτερα και μου ειχε πνιξει τα φυτα..
και δεν μιλαω για δυσκολα..βαλισνεριες κλπ..
τα φυτα σαπιζαν συνεχως απο τοτε που ενφανιστηκε... πετουσα οσο μπορουσα αλλα δεν εφευγε.. μεχρι που ξεστησα το ενυδρειο.

Η clado δεν αναπτυσεται γρηγορα στο ενυδρειο αυτό...
Για να καταφερω το παραπάνω που βλέπεις οσο ετρεχε το ενυδρειο περα απο το δικό του φωτισμο 2*18 watt, προσθεσα και μια στα 39 watt και ετρεχε 2 εβδομάδες με ανοιχτο φωτισμο.. :D
Τωρα που αφαιρεσα την λαμπα εχει μειωθει και η αναπτυξη της.
Δεν εχει co2 ουτε λιπανση..
Στην μεση επάνω δεν ειναι clado , αλλα τριχωειδες αλγη, αυτη την εχω αφαιρεσεi.
Τα φυτα που εχει μέσα δεν ειναι φυτεμένα, κυριως microsum και ανουμπιες ειναι, αν ξεφυγει τοσο πολύ , απλα τα βγάζεις και τα καθαριζεις...

Και στα υπόλοιπα γαριδαδικα , σχεδον βασικά σε ολα μου τα ενυδρεια εχω cladophora, αλλα δεν εξαπλωνεται, βγαινει σαν μος πανω σε ρίζες ή στα τζαμια των ενυδρειων.

nicpapa
28-06-14, 12:17
Χθες παρελαβα τις γαρίδες.
Με καλη προσαρμογη για 2 ωρες, με το που μπηκαν το ριξαν στο φαι...

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_7934_zpsc2ce5de3.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_7934_zpsc2ce5de3.jpg.html)

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_7856_zps98a7c1a0.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_7856_zps98a7c1a0.jpg.html)

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_7845_zpsc6f6f4db.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_7845_zpsc6f6f4db.jpg.html)

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_7843_zps4b815e6a.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_7843_zps4b815e6a.jpg.html)

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_7859_zps706fe1e4.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_7859_zps706fe1e4.jpg.html)

anttheo
28-06-14, 12:31
Η κλαδοφορα με χαλαει λιγο, αλλα μιας και εσενα δε σε χαλαει οπτικα και ειναι κ τροφη για τα θηριακια σου,να τις χαιρεσαι!Αντε συντομα και με πιτσιρικια να σουλατσαρουν!

plin
28-06-14, 15:53
Πραγματικά κουκλιά! Να τις χαίρεσαι!

Alex_Salonica
29-06-14, 00:13
Με το καλο Νικο και συντομα να δεις μωρα!

nicpapa
29-06-14, 14:52
Αλεξ ειχες δικιο για 2 πραγματακια...
-Αδιαφορουν εντελως για την τροφη..
-Και επρεπε να βάλω περισσοτερες κρυψωνες, γιατι συνηθως βρισκονται ανάμεσα στις πέτρες.
Ειδα και μια εκδυση σήμερα.

Yiannis
30-06-14, 08:34
Καλοριζικες οι καινουριες γαριδουλες Νικο! Και με πολλους..απογονους:p
Πολυ ομορφες ειναι..και το κυριοτερο... δεν χρειαζεται να σκας για τις θερμοκρασιες;)

Alex_Salonica
30-06-14, 08:50
Αλεξ ειχες δικιο για 2 πραγματακια...
-Αδιαφορουν εντελως για την τροφη..
-Και επρεπε να βάλω περισσοτερες κρυψωνες, γιατι συνηθως βρισκονται ανάμεσα στις πέτρες.
Ειδα και μια εκδυση σήμερα.

Τις έχω εκπαιδεύσει και κάνουν αυτά που τους λέω :D

Δεν έχασαν καιρό βλέπω.. άντε με το καλό...!

Να βάλεις και καμιά καλή φώτο από αυτές τις υπέροχες γαρίδες γιατί αν περιμένετε από μένα.. άστα να πάνε

nitroqqq
02-07-14, 20:53
Να τις χαίρεσαι :-):-):-):-)

gordon
04-07-14, 14:04
να σου ζήσουν !!! απίθανες !!

Snakehead
04-07-14, 15:53
να τις χαιρεσαι αδερφε . πολυ καλες ειναι.
αυτα που σου ειπε ο αλεξ ειναι και τα κουσουρια τους . δε τις βλεπεις και δε τρωνε αααααααχαχχαα
συνεχεια κρυμμενες θα ειναι και θα βλεπεις ασπρα ποδαρακια για να καταλαβαινεις οτι εχεις γαριδες. βεβαια μολις γεννησουν με το καλο οπου και να κοιταξεις ασπρα ποδαρακια θα βλεπεις.

απο τροφη τρυψε και καμια ταμπλετα τροφη πλεκο. σε μενα εχει αποδειχτει πολύ καλο;)

nicpapa
04-07-14, 22:00
να τις χαιρεσαι αδερφε . πολυ καλες ειναι.
αυτα που σου ειπε ο αλεξ ειναι και τα κουσουρια τους . δε τις βλεπεις και δε τρωνε αααααααχαχχαα
συνεχεια κρυμμενες θα ειναι και θα βλεπεις ασπρα ποδαρακια για να καταλαβαινεις οτι εχεις γαριδες. βεβαια μολις γεννησουν με το καλο οπου και να κοιταξεις ασπρα ποδαρακια θα βλεπεις.

απο τροφη τρυψε και καμια ταμπλετα τροφη πλεκο. σε μενα εχει αποδειχτει πολύ καλο;)
Να σαι καλα....
Απο τροφη ταιζω κανονικά , τα σαλιγκαρακια, εχω δοκιμάσει ολες τις τροφες τις εχω βαλει μπροστα τους και μετα απο λίγο εξαφανιζονται...
Τι εχω παρατηρησει ...
Εκει οπου τις εχω τις γαριδες δεν τις πολυ βλέπει ανθρωπος.
Με το που ,δω το ενυδρειο τις βλέπω εξω και τσιμπολογανε, οταν πλησιαζω το τζάμι εξαφανιζονται κατω απο τις πέτρες...
Κατι πρεπει να τις εχει κανει ο προηγουμενος ιδιοκτητης.... και φοβουνται τους ανθρωπους... :D
Δεν εξηγηται διαφορετικα , δεν εχω δει τοσο ντροπαλες - φοβιτσιαρες γαρίδες.... :D

Alex_Salonica
05-07-14, 11:54
Να σαι καλα....
, οταν πλησιαζω το τζάμι εξαφανιζονται κατω απο τις πέτρες...
Κατι πρεπει να τις εχει κανει ο προηγουμενος ιδιοκτητης.... και φοβουνται τους ανθρωπους... :D
Δεν εξηγηται διαφορετικα , δεν εχω δει τοσο ντροπαλες - φοβιτσιαρες γαρίδες.... :D

Μια χαρά ήταν στον προηγούμενο ιδιοκτήτη,:smt112
εσύ έχεις ασχημόφατσα... :D:D:smt077

nicpapa
05-07-14, 12:55
Μια χαρά ήταν στον προηγούμενο ιδιοκτήτη,:smt112
εσύ έχεις ασχημόφατσα... :D:D:smt077

:D:D:D


Mερικές φωτοχαλια ....

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_8084_zpsd73311ef.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_8084_zpsd73311ef.jpg.html)

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_8075_zps30367223.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_8075_zps30367223.jpg.html)

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_8085_zps5543f659.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_8085_zps5543f659.jpg.html)

plin
05-07-14, 15:38
Κούκλες!

tsala
08-07-14, 17:24
υπεροχες Νικο!
να σου ζησουν και καλους απογονους!

nicpapa
04-08-14, 12:31
Ενα update....
Εχω παρατηρησει οτι εχουν μεινει σε ενα σημειο του ενυδρειο, στην αριστερη μερια στις τρυπες αναμεσα απο τις μετρες και τα ξυλα.
Στην δεξια μεριά δεν πατάνε...
Περιεργες αυτες οι γαρίδες...
Χθες τους εβαλα λιγο σπανακι, μια πεταχτηκε και το πηρε μέσα.
Απο τιμές
gh 5
kh 4
ph 8.0
tds 130
no3 0-5
θερμοκρασια εβαλα στους 29 με controller.
Αλλαγες ανα 2 εβδομάδες 10 λίτρα.

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_8414_zps9073a84d.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_8414_zps9073a84d.jpg.html)

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_8357_zps15df6137.jpg (http://s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_8357_zps15df6137.jpg.html)

lingistis
04-08-14, 13:06
Σπανάκι τι βάζεις;
Από κατάψυξη π.χ. μπάρμα σταθης ετοιμο σε κύβους (σε μερίδες τριμένο); Νίκο το βράζεις πρωτα;

Για πες να μαθαίνουμε και εμείς τα νιάτα :smt039

nicpapa
04-08-14, 16:22
Σπανάκι τι βάζεις;
Από κατάψυξη π.χ. μπάρμα σταθης ετοιμο σε κύβους (σε μερίδες τριμένο); Νίκο το βράζεις πρωτα;

Για πες να μαθαίνουμε και εμείς τα νιάτα :smt039

Ναι απο καταψυξη , μπαρπασταθης, αυτο που ειναι σε κυβους και κομμένο...
ζεσταινω το νερο στον βραστηρα και το βαζω σε ενα μπολ με το σπανακι για 5-10 λεπτα...
Απο συχνοτητα καθε κυριακη... :D

nicpapa
18-08-14, 13:17
Ακόμη είναι ντροπαλές....

Σημερα βγηκε μια να πιασει σπανάκι.... :grin:

Προσθεσα και αλλα ξυλα , καθως και εφτιαξα περισσοτερες σπηλιες...

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_8613_zpsab882bc7.jpg

http://i103.photobucket.com/albums/m137/nicpapa/DSC_8708_zpsaf63c498.jpg

nicpapa
20-08-14, 11:36
Σημερα κατα τον ελεγχο και ψαξιμο των γαριδων στο ενυδρειο...
Βλέπω μια εκδυση κοντα στο προφίλτρο, και μετα βλέπω και μια πολυ μικρη να περιφέρεται στο νερο.
Ψαχνω λιγο , και βλέπω ενα μικρακι κατω απο ενα φυλλο. :D

tsala
20-08-14, 11:41
Αυτα ειναι!! :smt038

nicpapa
01-09-14, 21:50
Αν και φωτο χάλια διακρινεται το μικρό.. :D
Αλεξανδρε οπως ειχα πει και παραπάνω κατι εχεις κανει τις γαρίδες... :D
Τα μικρα δεν φοβουνται οταν πλησιαζω , αντιθετως με τις μεγάλες που εξαφανιζονται με το που πλησιασεις σε αποσταση ενα μετρο απο το ενυδρειο.
Τον λιγο καιρο που τις εχω, εχω παρατηρησει διαφορα.
Καταρχην νομίζω πως η καθε γαρίδα εχει την περιοχη της.
Ενα συγκεκριμένο μερος οπου κρυβεται και ενα μερος οπου βγενει να τραφει.
Δεν ξερω γιατι , αλλα εμενα βγαινουν μια ωρα πριν κλεισουν τα φώτα. :D
Ειχα παρατηρησει ενα μικρακι, ητανε επι μια εβδομάδα κατω απο ένα φυλλο , με το που εβαλα το χερι μου και το μετακινησα λιγάκι , δεν το ξαναειδα στο ιδιο μέρος.
Απο μετρησεις είμαι στα ιδια.
gh 5
kh 4
Ph meter 7.8
Ph api 8
no3 0-5
tds 120

nicpapa
30-09-14, 12:08
Νομιζω πως εχουν παρει μπροστα, βλεπω διαφορα μεγεθη μικρων αλλα ακομη οι γαριδες δεν φαινοντε στο ενυδρειο.



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_9218_zps7cf9cae0.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_9164_zps2ec8ff9a.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_9153_zpsbb6a785c.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_8708_zpsd6b92ce3.jpg

Snakehead
30-09-14, 17:26
ωραία πράματα. να το χαίρεσαι φίλε

nicpapa
24-11-14, 16:27
Μετα απο τόσες τροφες που εχω δοκιμάσει μονο τα algae wafers της ocean nutrition τρωνε οι ατιμες.

Ενω ολλες οι άλλες γαριδες βλέπω οτι δεν τα προτιμάνε ...

Ειναι πολυ αναποδες γαρίδες.



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_0919_zps4b2236d2.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_1006_zps776486e2.jpg

nicpapa
22-12-14, 13:02
Φωτος και ενα βιντεακι απο τις περιεργες.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_1353_zpse18e660a.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_1295_zps4afc3422.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_1391_zps3899ae63.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_1383_zps596ff5fe.jpg

FTpCqWqNZsU&feature=youtu.be

Anna10
22-12-14, 13:25
Πολύ ομορφες γαριδες. Μπραβο.

nicpapa
06-01-15, 01:32
Βιντεακι με ολα τα γαριδαδικα μου.:D
xZThaBq8BE4

nicpapa
19-04-15, 19:34
Το χαλασα εβγαλα τις πέτρες , γιατι μου επιανε αρκετη βρωμια, τωρα τις βλέπω περισσοτερο.
Και θα το κανω φυτεμένο και αυτο με sullawesi γαριδες... :D

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_3137_zpsnx8ova2s.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_3496-2_zpszzvrmoh6.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_3312_zpsyryemqz8.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_3288_zpsbdjj65h1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_3594_zpsp3fkijle.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-m137-nicpapa-dsc_3598_zpsgw0q9yb9.jpg

korasidikos
19-04-15, 19:52
απλα υποκλινομαι πολυ ομορφο!!!:smt038:smt038:smt038

Γιώργος Κ
20-04-15, 02:43
Αγαπημένες γαριδουλες!! Να σου ζήσουν!

Anna10
20-04-15, 11:39
Πολύ ωραιο ενυδρειο και οι γαριδουλες από τις αγαπημενες μου.

Savou
20-04-15, 14:14
Απίστευτος!!