PDA

Επιστροφή στο Forum : μονομαχολιμνη Νο.2


Σελίδες : [1] 2

kgf12345
04-04-14, 19:09
ξεκινησα να στηνω παλι:)
αυτη τη φορα θα φτιαξω ξυλινο πλαισιο στη λιμνη για να γινει λιγο πιο βαρια και πιο μονιμη κατασκευη αλλα και για να μη μπλεξω με τσιμεντα κλπ στα φελιζολ.
εχω παρει τα ξυλα και αυριο μαλον θα ξεκινησω να το φτιαχνω.ιδανικα,μεχρι το πασχα θα εχω τελειωσει με το πλαισιο και το ντυσιμο και θα μενει μονο να γεμισει και να μπουνε τα φυτα.
για το ντυσιμο εχω κανα δυο ιδεες αλλα ακομα δεν εχω καταληξει.θα δουμε...
το ανοιγω εδω για να μη χρειαστει να κανω παρουσιαση αργοτερα:D

pans
04-04-14, 20:01
Καλή επιτυχία. Ο μονομάχος σου θα είναι σίγουρα πολύ ευτυχισμένος.
Θύμησέ μας πόσα λίτρα είναι.
Περιμένουμε φοτο:p.

kgf12345
04-04-14, 20:09
260 λιτρα.
φωτο μολις τελειωσω με το πλαισιο.
φετος ειμαι ετοιμος για ολα(πιστευω),αφου εμαθα απτα προβληματα της προηγουμενης φορας;)
λογικα θα βγει καλυτερη.

ChocolatePuma
04-04-14, 20:12
το ανοιγω εδω για να μη χρειαστει να κανω παρουσιαση αργοτερα:D :smt041:smt041:smt041

Με το καλο, Γιωργο!!!

kgf12345
04-04-14, 20:29
ευχαριστω:p

Bill-Samos
04-04-14, 21:04
Θα υπαρχει καμια προβλεψη για να διατηρηθει εστω και χωρις τα ψαρια και το χειμωνα?Γινεται?Ειναι κριμα να ξεστηνεται καθε χρονο,περαν του κοπου,χανεις και τη συνεχεια..

kgf12345
04-04-14, 21:32
bill αυτος ειναι ενας λογος που θελω να την κανω λιγο πιο μονιμη την κατασκευη.το χειμωνα θα μπουνε κουνουποψαρα μαλον.η τιποτα και θα μεινει μονο με φυτα.

αν γινει το πλαισιο θα μπορω να το χρησιμοποιησω και σαν βαση/σκελετο για να κανω μια ευκολη κατασκευη και να την κλεισω κιολας οταν χαλασει ο καιρος.

Tanganyiκας
04-04-14, 21:41
Καλή αρχή και ακόμη καλύτερη συνέχεια!!!!

tsala
04-04-14, 21:47
αντε με το καλο!;)

kgf12345
04-04-14, 21:47
thanx:p

στο βυθο θα μπει τυρφη φετος.ψαρι που θα βρω δεν ξερω ακομα.οταν φτασω εκει θα ψαξω μηπως βρω κανα halfmoon η τιποτα τετοιο.η κανενα απλο splendens δε με χαλαει.

offtopic
@devilshake(αν το δει)
σταυροοοοο.....ελα ρε σταυρο,βοηθα λιγο το ενυδρειο μου σε εκλιπαρω...:D

Τάκης
04-04-14, 22:46
Αντε Γιώργο, καιρό είχαμε να σε δούμε να φτιάχνεις κάτι.
Καλή δύναμη
ΥΓ Μου φαίνεται πως είδα ότι ο Σταύρος (@devilshake) έφερε Half moon

tsoui
04-04-14, 23:03
Καλη αρχη και ελπιζω να βγαλεις ακρη με τον ψαρη!!!!

kgf12345
04-04-14, 23:06
εφερε ναι,αλλα δεν εχω που να τον βαλω ακομα.
συντομα θα εχω βεβαια,γιατι εχω ξεκινησει και ψαχνομαι για αλλη μια φαση με dexion εδω στο δωματιο ωστε να βαλω κιαλλο ενυδρειο,η ενυδρεια(μικρα);)
ο σπυρος φταιει γιαυτο γιατι με τσιγκλισε και μου εβαλε ιδεες:D

φερνει συχνα τετοιους ομως ο σταυρος οποτε σιγουρα θα βρω.
αργω ακομα να βαλω ψαρι.να τελειωσω πρωτα και θα γινει τελευταιο το ψαξιμο.

το θεμα ειναι ποτε θα φερει κανα Mahachai:D

στη λιμνη θα μπουνε πιο "κοινα" ψαρια αλλα σιγουρα θαναι μονομαχοι παλι για τωρα το καλοκαιρι;)

stratigos24
04-04-14, 23:08
Για να δουμε τι θα δουμε παλι... :)

tsala
04-04-14, 23:31
πανεμορφος μονομαχος ο halfmoon!
Για μενα , ο πιο ομορφος μονομαχος!
κι αν παρεις γεννα, ισως ετοιμασω ενα "μικρο" για halfmoon απο αναπαραγωγη :D

tsoui
04-04-14, 23:38
bill αυτος ειναι ενας λογος που θελω να την κανω λιγο πιο μονιμη την κατασκευη.το χειμωνα θα μπουνε κουνουποψαρα μαλον.η τιποτα και θα μεινει μονο με φυτα.

αν γινει το πλαισιο θα μπορω να το χρησιμοποιησω και σαν βαση/σκελετο για να κανω μια ευκολη κατασκευη και να την κλεισω κιολας οταν χαλασει ο καιρος.

Αμα θες μπορω να σου δειξω ενα νουφαρο που κανει την ιδια δουλεια :D

kgf12345
05-04-14, 14:30
χαχα! αμε:Dστανταρ θε μπει νουφαρο τωρα,περσι εκανα χαζομαρα και δεν εβαλα.
-------------------------
http://imageshack.us/a/img27/6646/qu2w.jpg
εκανα το πλαισιο και καθεται μια χαρα η λιμνη μεσα του.
αν προλαβω μετα θα παω να παρω και κανα δυο φυλα dow να τελειωνω.αλλιως τη δευτερα.
πανω απτο dow θα μπει εκεινο το "πισοχαρτο" που εχει μια μερια αναγλυφη.δεν ειμαι σιγουρος πως λεγεται αλλα ειχε βαλει ενα παλικαρι σε ενα καταρακτη σε μπαλκονι που ειχε κανει και μου αρεσε.καπου υπαρχει και το θεμα του θα ψαξω μετα μπας και το βρω.

προς το παρον τουλαχιστον αυτο λεω να κανω.εκτος αν βρω κατι καλυτερο.

Τάκης
05-04-14, 16:02
χαχα! αμε:Dστανταρ θε μπει νουφαρο τωρα,περσι εκανα χαζομαρα και δεν εβαλα.
-------------------------
http://imageshack.us/a/img27/6646/qu2w.jpg
εκανα το πλαισιο και καθεται μια χαρα η λιμνη μεσα του.
αν προλαβω μετα θα παω να παρω και κανα δυο φυλα dow να τελειωνω.αλλιως τη δευτερα.
πανω απτο dow θα μπει εκεινο το "πισοχαρτο" που εχει μια μερια αναγλυφη.δεν ειμαι σιγουρος πως λεγεται αλλα ειχε βαλει ενα παλικαρι σε ενα καταρακτη σε μπαλκονι που ειχε κανει και μου αρεσε.καπου υπαρχει και το θεμα του θα ψαξω μετα μπας και το βρω.

προς το παρον τουλαχιστον αυτο λεω να κανω.εκτος αν βρω κατι καλυτερο.
Γίωργο μήπως πρέπει να βάλεις κάτι κάτω από τη λίμνη στην αριστερή πλευρά ? Φοβάμαι μήπως δεν αντέξουν τα χείλη της δεξαμενής αριστερά, στραβώσουν και σου πλαγιάσει ολη η κατασκευή. Θεωρητικά αυτή η δεξεμενή μπένει σε χώμα και στηρίζεται

kgf12345
05-04-14, 16:12
τακη το ιδιο πραγμα σκεφτομουνα περσι:Dδεν εχει θεμα γιατι απτην αριστερη πλευρα ειναι ρηχη και ειναι λιγο το βαρος.ο κυριος ογκος του νερου ειναι δεξια οπου παταει καλα κατω.το στηριγμα που της κανει το πλαισιο δηλαδη ειναι αρκετο για να την κρατησει,αρκει να μην γεμισει περισσοτερο αποσο πρεπει.εχει συγκεκριμενο σημειο σταθμης δηλαδη.την εκανα τη βλακεια μου περσι κιετσι το εμαθα:D

Τάκης
05-04-14, 16:19
τακη το ιδιο πραγμα σκεφτομουνα περσι:Dδεν εχει θεμα γιατι απτην αριστερη πλευρα ειναι ρηχη και ειναι λιγο το βαρος.ο κυριος ογκος του νερου ειναι δεξια οπου παταει καλα κατω.το στηριγμα που της κανει το πλαισιο δηλαδη ειναι αρκετο για να την κρατησει,αρκει να μην γεμισει περισσοτερο αποσο πρεπει.εχει συγκεκριμενο σημειο σταθμης δηλαδη.την εκανα τη βλακεια μου περσι κιετσι το εμαθα:D
Δεν βάζεις κάτι για καλό και για κακό, αν δεν πλαγιάσει μήπως τσακίσει, το πλαστικό αυτό δεν είναι να σηκώνει βάρος. Λέω τώρα, χωρίς να γίνομαι Κασσάνδρα

kgf12345
05-04-14, 16:24
ναι αν δω οτι υπαρχει προβλημα αυτο θα γινει,δεν ειναι δυσκολο;)
δεν θα εχει προβλημα ομως,γιατι ετσι την ειχα και περσι και δεν ειχε θεμα.
μαλιστα περσι δεν ειχε στηριγμα πουθενα.σκετο φελιζολ ητανε γυρω γυρω.

tsoui
05-04-14, 22:00
:D:D:D http://www.explore-kew-gardens.net/engMarch/textMM/waterlilyN.htm

kgf12345
06-04-14, 07:32
χαχαχαχα! ταχω δει αυτα τα ταψια:D
αν ειχα τη λιμνη του μαραθωνα θα εβαζα ευχαριστως:D
-------------------------
σκεφτομαι να επενδυσω το dow με κατι τετοιο http://www.unimat.gr/modules/mastop_publish/?tac=6

αποτι υπολογισα,η επιφανεια που πρεπει να καλυφθει ειναι λιγο παραπανω απο ενα τετραγωνικο(2,19*0,46μ)
αλλα πιστευω πως ενα κιβωτιο(1 τετραγωνικο) θα με φτασει.

για πεστε τωρα πιο στυλ θα προτιμουσατε,παιρνοντας υποψη και να ταιριαζει με τον τοιχο απο πισω.
ιδανικα,θα καλυπτα και τον τοιχο απο πισω με το ιδιο υλικο,αλλα δεν υπαρχουνε φραγκα για τοσα τετραγωνικα:D
θα καλυφθει ομως με τα φυτα κλπ,οποτε δεν θαναι μεγαλο προβλημα.

σκεφτομαι απτη σειρα Natural τη "sunny".
και απτη σειρα Petra παλι τη "sunny"...
ωραια θα ητανε αν εβαζα καποιο ειδος με αρμο,αλλα δεν θελω να μπλεξω με στοκαρισματα,οποτε μαλον θα μπει ειδος χωρις αρμους.

αν καποιος γνωριζει καποιο καταστημα με καλες τιμες σαυτο το ειδος επενδυσης,πεστε το να παω αυτη τη βδομαδα.

Bill-Samos
06-04-14, 07:47
http://www.gaiolithos.gr/default.asp?pid=989&langid=48&mdl=products
Δες και εδω...Εχει και τεχνητα πανελ,ειναι και πιο ευκολα στην τοποθετηση και μαλλον και πιο ελαφρυ υλικο..

kgf12345
06-04-14, 07:53
Ωραιος!
εχει καποιες που μου αρεσουνε πολυ.
πχ αυτες http://www.gaiolithos.gr/default.asp?pid=989&langid=48&mdl=products&catid=115
δεν ξερω ποσο μεγαλα ειναι αυτα τα πανελ ομως και πως μπαινουνε.
αν μπορουνε να κοπουνε στις διαστασεις μου κλπ.
θα τους παρω τηλεφωνο αυριο να δω.θα κοιταξω και το site μηπως λεει τιποτα.

Bill-Samos
06-04-14, 07:56
Ωραιες και οι δυο..με το τετραγωνικο πανε ,μαλλον κολλητα τοποθετουνται..Δε νομιζω να κοβονται δυσκολα,με καμια λαμα απο σιδεροπριονο..

kgf12345
06-04-14, 08:02
θα τους παρω αυριο να δω τιμες στο τετραγωνικο.θα παω μια βολτα και απο Leroy merlin μαλον μηπως και εχουν τιποτα παρομοιο.

Tanganyiκας
06-04-14, 11:19
Είναι συνθετικό υλικό, πολυ ελαφρύ και κόβετε και με χειροπρίονο.Αν θυμάμαι καλά στο Leroy κατά μέσο όρο παίζουν στα 35€/m2

kgf12345
06-04-14, 13:03
ναι καπου τοσο υπολιζω κιεγω με βαση τιμες που εχω δει στο ιντερνετ.
το μονο θεμα ειναι το πως θα ταιριαξουνε τα κομματια και πως ακριβως ειναι.μηπως θελουνε στοκαρισμα κλπ τα συγκεκριμενα.θα δω αυριο θα παω αποκει στο μαγαζι που εβαλε ο bill.

Tanganyiκας
06-04-14, 13:16
Το ύψος είναι στάνταρ,δεξιά και αριστερά κουμπώνει το ένα με το άλλο σαν παζλ φαντάσου στοκάρισμα δεν χρειάζεται.

kgf12345
06-04-14, 13:27
μακαρι!αν ειναι ετσι θαχω τελειωσει μεχρι την τριτη:D
θα δω και με τις γωνιες τι θα γινει και πως θα μπουνε γιατι εχει αρκετες γωνιες το πλαισιο που εκανα.ισως να θελει καμια αλλαγη σε κατι.
θα παρω την επενδυση πρωτα και μετα θα δω τι χρειαζεται.
κατεληξα σε αυτη αν τη βρω.

kgf12345
07-04-14, 20:06
τζιφος στον γαιολιθο με τις τεχνητες πετρες που ειδα.
δεν περιμενα οτι θα ητανε ετσι.
καποιες ητανε πολυ βαριες και ολες σχεδον δεν υπαρχει περιπτωση να κοπουνε χωρις κοφτη για πλακακια τουλαχιστον.

κανα δυο ειδη μονο απτα πανελ που ειδα ητανε σε στυλ πλακα καρυστου,αλλα σε μικρα σχετικα τεραγωνα και ορθογωνια κομματια που θα μπορουσανε να κοπουνε με το χερι για να τα βαλω οπως με βολευει,αλλα αυτα δεν εχουνε καμια σχεση με την οψη που θελω εγω.

εγω εβλεπα να γραφουνε τεχνητη πετρα και νομιζα θα ητανε κατι συνθετικο και σχετικα ελαφρυ.δεν τα ειχα δει ποτε απο κοντα.
αυτα ητανε πολυ βαρια.δηλαδη ενα τετραγωνικο που θα εβαζα στη λιμνη θα ζυγιζε ενα 100-150 κιλα στο νερο.
δεν υπαρχει περιπτωση να σταθουνε σε φελιζολ και αν ειναι τοσο βαρια δεν αξιζει.καλυτερα να παρω μεγαλυτερη λιμνη και να εχω το βαρος σε λιτρα.

οποτε παλι για ψαξιμο ειμαι αυριο για εναλλακτικες...

Τάκης
07-04-14, 20:18
Γιατι βρε Γιώργο δεν φτιάχνεις με DOW ή φελιζόλ και τσιμέντο μόνος σου ; Όπως κάνουμε τις πλάτες σε ενυδρεία
-------------------------
Τώρα που το θυμήθηκα, υπάρχουν πλαστικά πανελ απομίμησης πέτρας που τα κολλάς με απλή σιλικόνη, τα έχω δει στο χρωματοπώλη της γειτονιάς μου. Τα κόβεις με ψαλίδι , λυγίζουν και από ότι μου έχει πει δεν παθαίνουν τίποτα

kgf12345
07-04-14, 20:23
τακη αυτο ειχα κανει περσι.δεν θελω ομως να μπλεξω παλι με τσιμεντα.θελω κατι πιο "καθαρο".εκτος αυτου,αν βρω κατι που μου αρεσει οπτικα μπορει να παρω περισσοτερα τετραγωνικα και να καλυψω και τον τοιχο απο πισω ωστε να φαινεται σαν ενα με τη λιμνη εκεινο το κομματι της βεραντας.
δεν μπορω να το κανω αυτο με φελιζολ και τσιμεντο γιατι ειναι μεγαλη επιφανεια και θα βγει χάλια μαλον.

τα πλαστικα που λες δεν τα εχω δει ποτε.αν βρεις καμια φωτο κλπ ωστε να ξερω πως να τα ζητησω,θα βοηθησεις πολυ!

μια αλλη λυση ειναι αυτη
http://www.tepostone.gr/index.php/el/proionta/eukampta-petromata/flouda-petras#τεχνητή-πέτρα
αλλα δεν ξερω κοστος θα μαθω αυριο.εκτος αν βρω τιποτα σχετικα με τιμη τωρα στο ιντερνετ.

Τάκης
07-04-14, 20:45
Για ρίξε μια ματιά εδώ
https://www.google.com/search?q=%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%B 7%CF%83%CE%B7+%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%82 +%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB&client=firefox-a&hs=w3u&rls=org.mozilla:el:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=l-pCU8TmBsqQtQb6_4DoAw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1280&bih=641

θα περάσω το πρωι να τον ρωτήσω
-------------------------
Ναι, το είδα, tepostone το λένε όντως
δες και ενα βίντεο που βρήκα
https://www.youtube.com/watch?v=BcTcnZmQmv8
-------------------------
Πάντως πολύ θα ήθελα να μάθω αν αυτό το υλικο μπορεί να μπεί και μέσα στο ενυδρείο και φυσικά να είναι ασφαλές για τα ψάρια

kgf12345
07-04-14, 21:12
thanx!
δεν ειναι και πολυ κακο...
και στη σελιδα τους εχουνε αρκετα χρωματα.
μαλον ειμαι για καλυβια αυριο.
ελπιζω να μου αρεσουνε κ απο κοντα και να μην παω τσαμπα.
δεν ξερω πως θα φαινεται αν μπει και χωρις αρμο...
-------------------------
καλη ιδεα...θα ρωτησω αυριο και για τοξικοτητα...
-------------------------
ο κουκος αηδονι θα μου παει
http://www.polychromo.gr/product.asp?catid=6694

καλη ειναι βεβαια,και θα τα πληρωσω μονο μια φορα,αλλα αν χρειαζεται ασταρωμα κλπ οπως λενε,τοτε δεν μπορω να το βαλω και στον τοιχο γιατι δεν ειναι δικο μου το σπιτι,οποτε απτα 5 τετραγωνικα της συσκευασιας τα 4 θα μου μεινουνε:mad:
αντε πες να βαλω σε ολη τη λιμνη γυρω γυρω και απο πισω που δεν θα φαινεται,παλι τα μισα θα μεινουνε αχρειαστα.

εκτος αν μπορει να κολληθει και με σιλικονη...

υ.γ αποτι βλεπω τωρα εχουνε και πιστοποιητικο iso και ce αν λεει κατι αυτο για την τοξικοτητα.δεν ξερω τι παιζεται με αυτα...

Τάκης
07-04-14, 21:43
thanx!
δεν ειναι και πολυ κακο...
και στη σελιδα τους εχουνε αρκετα χρωματα.
μαλον ειμαι για καλυβια αυριο.
ελπιζω να μου αρεσουνε κ απο κοντα και να μην παω τσαμπα.
δεν ξερω πως θα φαινεται αν μπει και χωρις αρμο...
-------------------------
καλη ιδεα...θα ρωτησω αυριο και για τοξικοτητα...
-------------------------
ο κουκος αηδονι θα μου παει
http://www.polychromo.gr/product.asp?catid=6694

καλη ειναι βεβαια,και θα τα πληρωσω μονο μια φορα,αλλα αν χρειαζεται ασταρωμα κλπ οπως λενε,τοτε δεν μπορω να το βαλω και στον τοιχο γιατι δεν ειναι δικο μου το σπιτι,οποτε απτα 5 τετραγωνικα της συσκευασιας τα 4 θα μου μεινουνε:mad:
αντε πες να βαλω σε ολη τη λιμνη γυρω γυρω και απο πισω που δεν θα φαινεται,παλι τα μισα θα μεινουνε αχρειαστα.

εκτος αν μπορει να κολληθει και με σιλικονη...

υ.γ αποτι βλεπω τωρα εχουνε και πιστοποιητικο iso και ce αν λεει κατι αυτο για την τοξικοτητα.δεν ξερω τι παιζεται με αυτα...
Γιώργο πάρε τιμές αλλά μη το αγοράσεις, ασε να ρωτήσω και εγώ
(Αρκει να το θυμηθώ)

kgf12345
07-04-14, 22:03
οκ thanx!
θα παω εγω αυριο ετσι κιαλλιως να τα δω και απο κοντα,και μιας και ειναι εργοστασιο θα κλαφτω και λιγο μηπως εχουνε τιποτα ανοιχτα να μου δωσουνε λιγοτερα τετραγωνικα:D

ρωτα και εσυ αν το θυμηθεις και βλεπουμε.

να κανω τη λιμνη πρωτα να εχω τελειωσει μεχρι το πασχα με αυτο και αργοτερα βλεπουμε και για τον υπολοιπο τοιχο.

Τάκης
08-04-14, 10:07
Γιώργο, ρώτησα το χρωματοπώλη στη γειτονιά μου, και δυστυχώς πάει με το κιβώτιο που είναι 5Μ2 και το πουλάει μόνο ολόκληρο 75 Ευρώ.
Η ιστοσελίδα που μου έδειξες ισχύει το ίδιο , και το συγκεκριμένο μαγαζί δεν φημίζεται για χαμηλές τιμές γενικά.

kgf12345
08-04-14, 11:52
σευχαριστω παρα πολυ!:)
δεν πειραζει,βρηκα τελικα εδω στη γειτονια μου:)
αυτος τα σπαει τα κιβωτια και μου εδωσε 1μιση τετραγωνικο.
μαζι με κολλα και αποστατες για τους αρμους,πληρωσα 26ευρω;)
τωρα μενει να παω να παρω δυο φυλλα dow,και ξεκιναω σημερα:)

αν δεις στη σελιδα της tepostone,πηρα απτη βασικη σειρα τους το νο.2
στην αρχη ειχα παρει το 5,αλλα τοφερα εδω και με το εντονο κοκκινο που ειχε,θυμιζε πολυ πεντελικο μαρμαρο.
το πηγα πισω κ το αλλαξα και ειναι πολυ καλυτερα.
τα κομματια που πηρα εχουν διαστασεις 15υψος χ 30μηκος,οποτε θα ταιριαξουνε καλα και στις διαστασεις του πλαισιου.(3 σε καθε στηλη.

Τάκης
08-04-14, 12:20
σευχαριστω παρα πολυ!:)
δεν πειραζει,βρηκα τελικα εδω στη γειτονια μου:)
αυτος τα σπαει τα κιβωτια και μου εδωσε 1μιση τετραγωνικο.
μαζι με κολλα και αποστατες για τους αρμους,πληρωσα 26ευρω;)
τωρα μενει να παω να παρω δυο φυλλα dow,και ξεκιναω σημερα:)

αν δεις στη σελιδα της tepostone,πηρα απτη βασικη σειρα τους το νο.2
στην αρχη ειχα παρει το 5,αλλα τοφερα εδω και με το εντονο κοκκινο που ειχε,θυμιζε πολυ πεντελικο μαρμαρο.
το πηγα πισω κ το αλλαξα και ειναι πολυ καλυτερα.
τα κομματια που πηρα εχουν διαστασεις 15υψος χ 30μηκος,οποτε θα ταιριαξουνε καλα και στις διαστασεις του πλαισιου.(3 σε καθε στηλη.
Ωραία Γιώργο, αναμένουμε το αποτέλεσμα

kgf12345
08-04-14, 17:48
δεν εχει τελειωσει,εχει λιγη δουλεια ακομα.
ενταξει δεν ειναι τελειο σε καμια περιπτωση,αλλα δεν εχω ξαναβαλει ποτε πλακακια.ουτε ηξερα τι εκανα:D
κιεδω που εφτασα παλι καλα:D
-------------------------
τωρα που εχω το αναγλυφο,(αυτο ηταν ολη η ιστορια)
αν βαρεθω το χρωμα η δε μου αρεσει το περναω
με τον αερογραφο ολοκληρο η λεπτομερειες,και κανω οτι θελω;)
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/513/ot5s.jpg (https://imageshack.com/i/e9ot5sj)

tsoui
08-04-14, 18:59
Πολυ ομορφο αποτελεσμα!!!Εδειξε πολυ περισσοτερο!
Αν μου ξανατυχει καμμια ζημια στο σπιτι με τα πλακακια θα σε προτιμησω :D

kgf12345
08-04-14, 19:48
ευχαριστω!ναι δεν ειναι πολυ ασχημο.ισως το γκρι να εδειχνε περισσοτερο,αλλα ο τυπος στο μαγαζι δεν ειχε κ παρα πολλα να διαλεξω.ειχε αρκετα βεβαια,αλλα αν δεν το βαλεις πανω να δεις πως ειναι δε μπορεις νασαι σιγουρος τι θα βγει.(εγω τουλαχιστον)

αλλα ενταξει,μολις μπουνε τα φυτα θα δειξει αλλιως.θα κανω και λιγο "dry brush" με πρασινο χρωματακι και πιστευω θα δειξει καλυτερα ακομα.
θα δουμε.

Τάκης
08-04-14, 19:51
Είσαι καλός εσύ, είσαι και γρήγορος.:p
Καμία σχέση με πριν

kgf12345
08-04-14, 20:03
νασαι καλα τακη,ευχαριστω πολυ και για τον κοπο σου σημερα!:)

Τάκης
08-04-14, 20:26
νασαι καλα τακη,ευχαριστω πολυ και για τον κοπο σου σημερα!:)
Σιγά βρε Γιώργο, στο δρόμο μου ήταν, ευκαιρία να μάθω και εγώ πόσο κάνει.
Α και κάτι άλλο, είδα πως είναι, δεν κάνει με ΤΙΠΟΤΑ μέσα σε νερό, θα διαλυθεί

kgf12345
08-04-14, 20:34
κριμα.θα μπορουσε να δειξει ωραιο...

leandros69
08-04-14, 21:02
καλιεργησε μεσα αλγη και δεν θα μετανιωσεις....

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=615&pictureid=5829

kgf12345
08-04-14, 21:13
στανταρ!η μιση ομορφια αυτη ειναι:D
ασε που περσι οι μονομαχοι τρελαινοντουσαν με την αλγη.ολο μεσα της κρυβοντουσαν:p

σιγουρα θα πιασει αλγη,και φετος δεν προκειται να την πειραξω καθολου.περσι αφαιρουσα μερικες φορες απτο αυλακι με την ελαφροπετρα.
φετος θα την αφησω να βγει και απεξω αν γινεται:D

γιαυτο θελω να τη στησω συντομα οσο γινεται,ωστε να προλαβει να τρεξει ετσι κανα μηνα ανοιχτη απο πανω(χωρις το διχτυ για τα πουλια και χωρις ψαρια)ωστε να προλαβει να πιασει λιγη αλγη;)

leandros69
08-04-14, 21:15
αν την αφησεις να αναπτυχθει πρωτα σε βαζο και την βαλεις μετα μεσα,δεν θα πρασινισει και το νερο.

kgf12345
08-04-14, 21:20
ωπα για εξηγησε το λιγο αυτο:)
βαζο με νερο στον ηλιο?κλειστο η ανοιχτο το βαζο?

leandros69
08-04-14, 21:25
εγω ειχα αφησει περσι επιτηδες ενα ενυδρειακι 12 λιτρα στον ηλιο.κανονικα με φιλτρανση και το ταϊζα τροφη για να εχω νιτρικα.εβγαλα ενα ταπερ αλγη και την εστειλα στο nick και την υπολοιπη την εριξα στη λιμνη.το αποτελεσμα ειναι αυτο στην φωτο που σου εστειλα...

kgf12345
08-04-14, 21:27
ωραιος!
ουτε το σκεφτηκα να το κανω,εχασα τοσο καιρο.
αυριο θα γινει κιαυτο:D

leandros69
08-04-14, 21:42
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=615&pictureid=5830

kgf12345
08-04-14, 21:57
ρεσυ δικια σου ειναι αυτη?
πρωτη φορα τη βλεπω:p
ωραια πραγματα εχεις φτιαξει:)
ποσο καιρο την εχεις γεματη?
και πως την εφτιαξες? ειχες ανοιξει κανα θεμα και δεν το ειδα?

υ.γ
χαθηκε να ειχα μια αυλη?
εστω και ακαλυπτο στην πολυκατοικια να μπορω να κανω κατι:(

delta66
08-04-14, 22:48
Ρε συ στραβο ειναι στα αριστερα :smt033
Δεν διορθωνεται?

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/513/ot5s.jpg

kgf12345
08-04-14, 23:48
χαχαχα!ειναι λιγο ναι.εχει μια κλιση:D
ξερεις γιατι;
γιατι οταν εφτιαξα το πλαισιο,για να μη χαλασω λεφτα σε ξυλα,πηρα 2 παλετες που βρηκα και τις ελυσα.και με τα ξυλα τους εκανα το πλαισιο:D
ητανε λιγο στραβα τα ξυλα τους,και γιαυτο βγηκε ετσι:D

δε με χαλαει ιδιαιτερα.μικρο το κακο,αφου το πλαισιο βγηκε τζαμπα:D

εκτος αυτου,η κλιση ειναι σχετικα μικρη
και αν το δεις απο κοντα,φαινεται "μελετημενη":D
στη φωτο σε ξεγελαει γιατι ειναι τραβηγμενη απο γωνια.δεν ειναι τοσο στραβη.
σαν τον παρθενωνα ενα πραμα:D
χαχαχαχα!

υπαρχει και αλλη εξηγηση.
ειναι στραβο το μπαλκονι.lol
διαλεγεις και παιρνεις:D
-------------------------
και το καλυτερο δε στο ειπα το ξεχασα:)
το μπονους της υποθεσης με τις παλετες ητανε πως οταν τελειωσα με το πλαισιο,οτι περισσεψε τα εβαλα προσαναμμα στην ψησταρια και εψησα 3 κιλα σουβλακια:D

delta66
08-04-14, 23:50
Α να χαθεις και κανω διαιτα

kgf12345
08-04-14, 23:57
χαχαχαχα!:D
καλα,αμα φτιαξει ο καιρος και ερθεις αποδω,θα βαλω την ψησταρια και θα δουμε τι διαιτα κανεις:D

υ.γ
σοβαρα τωρα,πρεπει να γινει αυτο καποια στιγμη.
να ζεστανει λιγο ο καιρος και θα το κανονισουμε οπωσδηποτε!

leandros69
09-04-14, 07:00
αυτη φτιαχτηκε μεσα σε 2 ωρες λογο εκτακτης αναγκης μετα τη ζημια που ειχα παθει με το σταχτοτσικνια και ειναι 560 λιτρα.ειναι φτιαγμενη με τσιμεντολιθους και ναυλον (το πολυ σε 2 χρονια να χρειαστει να το αλλαξω).μετεφερα και την 10 λιτρη μπουκαλα με την ελαφροπετρα για να μη χασω τη βιολογια.και εφερα τους μοναδικους 4 επιζοντες διπλα στο σπιτι.15 χρυσοψαρα μου ειχε φαει ο κερατας.οι πετρες κουβαληθηκαν απο το χωραφι οταν μπηκε το τρακτερ να οργωσει....

kgf12345
09-04-14, 15:23
χαχαχα!ωραιος,λιμνη απτο τιποτα:D
κριμα μονο που ειχες το θεμα με το πουλι...
κιεγω ρε παιδι μου,τετοιο πραγμα περσι δεν το περιμενα.
θα το ειχα ακομα το ψαρι:(

btw,εχει στεγνωσει εντελως.τσιμεντο εγινε.
μενει να μαζεψω λιγο τα πλαστικα της λιμνης εκει που πετανε,
να καθαρισω λιγο γυρω γυρω τους αρμους και μαλον θα το περασω και ενα βερνικι πετρας
να δειξουν λιγο τα χρωματα και για λιγη προστασια παραπανω.

ωραια εγινε σημερα που τη βλεπω:)
-------------------------
μια σημερινη μετα το βερνικι.
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/823/8qks.jpg (https://imageshack.com/i/mv8qksj)

βιδωσα και τα πλαστικα που πεταγανε πανω στο πλαισιο και ειμαι κομπλε.θα της κανω ενα καθαρισμα μετα και αυριο θα παρω ελαφροπετρα και αλλη μια κινεζικη αντλια να βαλω.μολις φτιαξω αυτα θα βαλω και τυρφη στον πατο και θα τη γεμισω.

θα την αφησω να τρεχει ετσι γεματη μεχρι να παρω τα φυτα και αφου μπουν αυτα,μετα μενουν τα ψαρια;)
αυτη τη φορα η αντλια θα μπει απτην αριστερη πλευρα που ειναι ρηχα
για να μην βουταω μεσα καθε φορα για καθαρισμα.
ειχα ενα μπαστουνι πρασινο eheim,και τοχα πεταξει η δωσει αν θυμαμαι καλα.θα καθοτανε μια χαρα για εξοδο απτην αντλια...
τωρα πρεπει να παρω σωληνες παλι.

Τάκης
09-04-14, 15:48
Για στα χέρια σου βρε Γιώργο.

kgf12345
09-04-14, 15:56
νασαι καλα τακη ευχαριστω:)
οταν θαναι ετοιμη και παρει λιγο τα πανω της,ναρθεις αποδω για ψαροκαφε:)

Τάκης
09-04-14, 16:29
νασαι καλα τακη ευχαριστω:)
οταν θαναι ετοιμη και παρει λιγο τα πανω της,ναρθεις αποδω για ψαροκαφε:)
Πολύ ευχαρίστως Γιώργο,
μετά το Πάσχα ξεκινάω και εγω ένα projectaki,
αν αποφύγω τις βολές απο το καταπέλτη παντόφλας :smt075 από τη κυρά, θα το τελειώσω σύντομα, και μετά έλα για ΤαρατσοΨαροΚαφεΠοτο εδώ

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-frc1/t1.0-9/4226_1106693520877_3702544_n.jpg

kgf12345
10-04-14, 18:30
update
εβαλα ελαφροπετρα,τυρφη στο βυθο,αντλια sun-sun 1400λτ με αλφαδολαστιχο και βανακι στην εξοδο για να τη ρυθμιζω και τωρα γεμιζουμε:smt020
http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/838/txkt.jpg (https://imageshack.com/i/natxktj)
θελω να δω ποσο χρονο θα παρει στην τυρφη να κατσει κατω.ελπιζω οχι πολυ,γιατι θα πρεπει να βαλω αεραντλια.
γιατι υποθετω πως αν δεν εχει κατσει θα μου μπουκωσει την αντλια.
ασε που θα βγει και στην ελαφροπετρα.
θα δειξει...

delta66
10-04-14, 20:41
Θα κατσει συντομα.
Την αντλια μην την εχεις στην πριζα τωρα.

Η λιμνη ειναι αυτη που ειχες, ή πηρες αλλη?
Την ειχες βγαλει για δωσιμο θυμαμαι.

kgf12345
10-04-14, 21:38
η ιδια ειναι.ναι την ειχα βαλει σε αγγελια αλλα δεν ενδιαφερθηκε κανεις τοτε.καλυτερα,γιατι τωρα δεν θα ειχα τιποτα να ασχοληθω:D

την αντλια δεν την εχω καν στο νερο τωρα.την εβαλα να δω πως θα κατσει και να μετρησω το αλφαδολαστιχο και την εβγαλα μην τυχων απλωνοτανε η τυρφη παντου και τη γεμιζε.
δεν απλωθηκε τελικα,αλλα την εβγαλα και θα τη βαλω να δουλευει μολις κατσει η τυρφη.

να δω πως θα γινει να παρω φυτα τωρα...
θα ψαξω λιγο μπας και βρω ημερομηνια για τις ανθοκομικες,και αν αργουνε πολυ θα παω μαραθωνα αναγκαστικα.
θελω να την αφησω να δουλεψει λιγο ετσι ομως,οποτε δεν βιαζομαι και πολυ.

tsoui
10-04-14, 23:48
Της Κηφισιάς είναι τωρα μεσα στον μαιο αυτην περιμενω να κανω μια μπαζα :D

kgf12345
11-04-14, 10:02
Ξεκιναει απο 23 απριλιου μεχρι 11 μαιου:smt038
σουπερ! θα δουλεψει και 10-15 μερες αδεια η λιμνη και δεν θα περιμενω και παρα πολυ:)

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/ΒΙΕΚΟΚ52-ΛΑΟ

οταν θα πλησιαζει θα γραψω ποτε θα παω
οποτε αν θελει κανεις παμε παρεα να χαζεψουμε κιολας;)
(μαλον το σαβ/κο 26-27...)

kgf12345
12-04-14, 14:04
σημερα βρηκα και τον αρσενικο μονομαχο που θα μπει στη λιμνη:)
δεν ηθελα να τον παρω ακομα γιατι δεν ειναι ετοιμη,αλλα αν το αφηνα,δεν θα το εβρισκα οταν το ηθελα...

μαζι με αυτο πηρα αλλους δυο αρσενικους halfmoon που τα λυπηθηκα να τα αφησω στο καταστημα.αυτα τα δυο θα χαριστουνε με συμβολικη τιμη 2-3 ευρω σε οποιον θελει Halfmoon.(θα βαλω αγγελια σε λιγο)

ειναι και τα τρια πανεμορφα:p

ο μονομαχος που θα κρατησω μπηκε στο μικρο ενυδρειακι(εκεινο που κρατιοτανε ο nick να μη μου τα ψαλει:D)προσωρινα φυσικα,γιατι σε κανα δυο βδομαδες θα ειναι ετοιμη η λιμνη και πιστευω θα εχει ζεστανει λιγο ακομα ο καιρος;)
-------------------------
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/706/rkqg.jpg (https://imageshack.com/i/jmrkqgj)

stratigos24
12-04-14, 15:51
ΑπΛα ΚοΥκΛοΣ... Τελεια επιλογη Γιωργο! Να σου ζησει!

kgf12345
12-04-14, 15:54
ευχαριστω:)
ετσι ειναι και οι αλλοι δυο,αλλα με διαφορετικα χρωματα.
σου λεω επαθα πλακα και με τα τρια.
αν ειχα χωρο θα εστηνα αλλα δυο ενυδρεια και θα τα κραταγα και τα τρια:D

stratigos24
12-04-14, 15:56
Και προσπαθω να πεισω φιλο μου που εχει φαγωθει να βαλει rasbora mosquito να μην το κανει και να παρει τον τελευταιο που σου εμεινε....αλλα δυστυχως χωρις αποτελεσμα... Εκεινος χανει!:D

kgf12345
12-04-14, 15:59
κριμα,οντως χανει γιατι ειναι πανεμορφο ψαρι:p
κοκκινα πτερυγια με μαυρο περιγραμμα στο τελειωμα τους και γαλαζοπρασινο στο σωμα.
δυσκολα θα ξαναβρεθουνε Halfmoon(προσωπικα εχω δει μονο κανα δυο φορες σε καταστηματα εδω στην αθηνα οσο καιρο ασχολουμαι)

συνηθως παιζουνε Veil και Crown tail.

stratigos24
12-04-14, 16:00
Το καταστημα μπορεις/θελεις να το αναφερεις που τους βρηκες? Φυλλαδιο του αφησες?:D

kgf12345
12-04-14, 16:01
αβυσσος.πρεπει να εχει μεινει αλλος ενας.δεν ειχα λεφτα,αλλιως θα τον επαιρνα κιαυτον:D
φυλλαδια θα του αφησει ο γιωργοςΚ;)

kgf12345
14-04-14, 13:10
δεν τη βλεπω να καθεται η τυρφη.εχει κατσει καποια ποσοτητα βεβαια,αλλα αργει καπως.την κουναω μπας και κατεβει κιαλλη αλλα δε βλεπω φως.θα την αφησω κιαυτη τη βδομαδα και βλεπουμε...

no_name
14-04-14, 13:19
Έπρεπε να βάλεις τύρφη πριν γεμίσεις την λίμνη μέχρι επάνω.

Στο δικό μου είχα βάλει τύρφη, έβαλα νερό ίσα ίσα να την καλύψει και την άφησα για 3-4 μέρες. Το μεγαλύτερο ποσοστό έκατσε και έβγαλα το υπόλοιπο.

kgf12345
14-04-14, 13:21
τωρα το λες;:D
κιεγω πρωτα την εβαλα και την εβρεξα καλα και μετα γεμισα.αλλα δεν περιμενα:D
καλα αν χρειαστει την αδειαζω και την αφηνω με πολυ λιγο νερο ισα ισα.
απλα ελεγα μηπως δεν χρειαστει.
και δεν ξερω μηπως ξανανεβει πανω οταν γεμισει...

no_name
14-04-14, 16:31
Το είχα γράψει και το θέμα μου!!!!!!!

kgf12345
15-04-14, 21:03
το θυμαμαι τωρα που το λες,αλλα δεν το ξαναδιαβασα πριν τη βαλω:D
-------------------------
εχει κατσει αρκετη τυρφη τελικα και μαλον το παρακανα κιεγω λιγο με την ποσοτητα.αφαιρεσα με αποχη οτι επεμενε στην επιφανεια,και εβαλα την αντλια να δουλευει.τα αιωρουμενα,οτι ειναι θα κατσει και ετσι.
τουλαχιστον να καθαρισει το νερο με κυκλοφορια.

περιεργο πραγμα,με τοση τυρφη εκει μεσα δεν βουλωνε η αντλια,βουλωνε το βανακι.
μολις το εβγαλα εστρωσε.βιδωτο ειναι οποτε μπορει αργοτερα να το ξαναβαλω.
τελικα αυτες οι sun sun,μπορει να εχουν καταναλωση αλλα μου φαινεται ειναι σκυλια...
-------------------------
ο δευτερος:)
ενας απτους δυο θα μπει στη λιμνη και για τον αλλον θα στησω ενυδρειακι.μαλον ο προηγουμενος,αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα.
ο ατιμος,αναλογα με τι φως τον κοιτας φαινεται λευκος η πρασινος.η πρασινολευκος:D
το φλας τον πρασινιζει πολυ ομως.
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/838/nvu3.jpg (https://imageshack.com/i/nanvu3j)
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/835/bjco.jpg (https://imageshack.com/i/n7bjcoj)
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/843/i69n.jpg (https://imageshack.com/i/nfi69nj)

Τάκης
15-04-14, 21:42
Αχ βρε Γιώργο, θα με κάνεις να ξεστήσω το γαριδάδικο στο 30αρι κύβο και να τον κάνω μονομαχιέρα, αλλά είναι μικρός :smt076

kgf12345
24-04-14, 16:28
εβαλα τα πρωτα φυτα σημερα.
δεν ξερω αν θα μπουνε αλλα ακομα,να δω πως θα πανε αυτα πρωτα και βλεπουμε.
μαλον θα μπει αλλο ενα νουφαρο ομως.

καποια τα εβγαλα απτις γλαστρες τους(οχι το νουφαρο) και τα τυλιξα με πλαστικο πλεγμα.αυτο το μαλακο που βαζουνε στους κηπους κλπ.

δεν ηθελα να τα βγαλω τελειως απτο χωμα αυτη τη φορα για να μην ταλαιπωρηθουνε πολυ.
το πλεγμα αυτο κραταει το χωμα πανως στις ριζες,αλλα εχουνε και ευκολη εξοδο οι ριζες οταν μεγαλωσουνε.
πιστευω δεν θα εχουνε προβλημα.
θα δειξει.
το γλαστρακι εκει αριστερα που φαινεται δε μαρεσει πολυ,αλλα θα βρω με τι θα το καλυψω.
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/845/rw73.jpg (https://imageshack.com/i/nhrw73j)
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/845/4mwv.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/841/ukbj.jpg (https://imageshack.com/i/ndukbjj)

no_name
24-04-14, 17:12
Η λίμνη είναι απίστευτη... τα ψάρια ήρθαν???

kgf12345
24-04-14, 17:16
οχι δυστυχως την αλλη βδομαδα η παραλαβη.
στην αναμονη.καλυτερα ετσι βασικα για να τα εχω ετοιμασει ολα χωρις αγχος.
αρκει να ερθουνε βεβαια.

Τάκης
24-04-14, 22:32
Μπράβο Γιώργο, πολύ όμορφη η λιμνούλα σου

kgf12345
24-04-14, 22:54
σε κανα δυο μηνες θαναι κουκλα.να παρουνε μπρος τα φυτα;)
και δεν εχει τελειωσει.μεσα δε μπορω να βαλω αλλα,ομως απεξω γυρω γυρω μπορω:D

tsoui
24-04-14, 23:41
Πολύ ομορφη!! τα νουφαρα δίνουν άλλο αερα!!!

offtopic Κυριακη θα την κανω την βολτουλα στην κηφησια με την σύζυγο

kgf12345
25-04-14, 00:31
το σαβ/κο θαναι καλυτερα ναι.σημερα που πηγα εγω δεν ειχαν στησει ολοι ακομα.
απλα το ψιλοφοβαμαι το σαβ/κο για το παρκαρισμα που θα γινεται της τρελλης μαλον.εδω σημερα και μου βγηκε η πιστη να βρω να παρκαρω σχετικα κοντα για να μην κουβαλαω.
σιγουρα ομως θα παω αλλη μια φορα καποια στιγμη να ριξω αλλη μια ματια μηπως μου ξεφυγε τιποτα:D

ChocolatePuma
25-04-14, 18:32
το σαβ/κο θαναι καλυτερα ναι.σημερα που πηγα εγω δεν ειχαν στησει ολοι ακομα.
απλα το ψιλοφοβαμαι το σαβ/κο για το παρκαρισμα που θα γινεται της τρελλης μαλον.εδω σημερα και μου βγηκε η πιστη να βρω να παρκαρω σχετικα κοντα για να μην κουβαλαω.
σιγουρα ομως θα παω αλλη μια φορα καποια στιγμη να ριξω αλλη μια ματια μηπως μου ξεφυγε τιποτα:D

Να σου μάθω τα κολπα της έκθεσης και της περιοχής! :D
Πηγαινεις με το αμαξι στο διπλανο σουπερ μαρκετ (ειναι στο προηγούμενο τετραγωγο, οποτε πρεπει να ρθεις απ την κατω πλευρα του σταθμου), παρκάρεις εκεί κι αν σε δει ο σεκιουριτας (το παιδι τη δουλεια του κάνει) μπαινεις στο σουπερ μαρκετ, αγοράζεις ενα νερο και μετά πηγαινεις στην εκθεση.
Αν δεν σε δει, πηγαινεις απευθειας στην εκθεση.
Εγώ πηγα χθες, δεν είχε σχεδον τπτ "ενυδρειακό", εκτός από κάτι μπαμπου και κάτι νουφαρα, σε τιμές....αουτς!

kgf12345
25-04-14, 20:33
χαχαχα!
θα τοχω υποψη μου την επομενη φορα:D

ελα βρε που δε βρηκες τιποτα ενυδρειακο!
πηγες σαυτον που πηρα εγω τα φυτα?
εχει φυτα που μπαινουνε και σε ενυδρεια.μην κοιτας που κολλαμε εμεις στα "αποκλειστικα ενυδρειακα" απο ενυδρειομαγαζα.

εχει και αζολα αυτος.σουπερ φυτο.
ουτε φακες ουτε τιποτα και φαινεται και ομορφη.και myriophylum εχει κλπ.εχει αρκετα ειδη αλλα θελει
ψαξιμο.φυσικα στο φυτωριο στο μαραθωνα εχει περισσοτερα.δε μπορει να τα φερει ολα στην εκθεση.

εσυ εισαι και κοντα στο μαραθωνα τυχερε.εγω πρεπει να κανω ταξιδι για να φτασω.

ChocolatePuma
25-04-14, 20:51
πηγες σαυτον που πηρα εγω τα φυτα?


Και το ονομα...του...?

kgf12345
25-04-14, 21:13
α οκ,νομιζα ηξερες για ποιον λεω σορυ:D
γιαννης γρυλλης λεει το περιπτερο στην εκθεση.
η σελιδα του ειναι αυτη
greekponds.gr

ChocolatePuma
25-04-14, 21:14
α οκ,νομιζα ηξερες για ποιον λεω σορυ:D
γιαννης γρυλλης λεει το περιπτερο στην εκθεση.
η σελιδα του ειναι αυτη
greekponds.gr

Θενκ γιου! Ισως αυριο πάω για ψώνια...στο σουπερ μαρκετ :D

kgf12345
21-05-14, 08:51
αρχισε να ανθιζει και η ποντεδερια:)
το εκουιζετουμ μεγαλωνει και φαινεται πολυ ομορφο.επειδη εχει ανοιχτο χρωμα στην αρχη του καθε στελεχους και πιο πανω σκουραινει,απο μακρια φαινεται σαν να φωτιζεται:)
η αζολα εχει αρχισει και μου γεμιζει τη λιμνη,αν δεν παρει κανεις θα αρχισω να πεταω.(εχω βαλει αγγελια για χαρισμα αν θελει καποιος).
οι ιακυνθοι πολλαπλασιαζονται,το ιδιο και το φυτο στην τεταρτη φωτο που μου αρεσει πολυ και δε μπορω να θυμηθω πως λεγεται...(αζολα,ιακυνθους και απο αυτο στην τεταρτη μπορω να δωσω ανετα σε καποιον αν θελει)
ο μονομαχος εχει σκιστει να κανει φωλιες:)
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/845/cne0.jpg (https://imageshack.com/i/nhcne0j)
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/834/icx24.jpg (https://imageshack.com/i/n6icx24j)
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/844/09cf.jpg (https://imageshack.com/i/ng09cfj)
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/842/kwuu.jpg (https://imageshack.com/i/nekwuuj)
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/836/61ht.jpg (https://imageshack.com/i/n861htj)
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/839/tmer.jpg (https://imageshack.com/i/nbtmerj)
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/835/44ra.jpg (https://imageshack.com/i/n744raj)

korasidikos
21-05-14, 08:56
μας εφτιαξες το πρωινο!απιθανες ωραιες καταστασεις!:smt041:smt041:smt038:smt038

Χρηστος Ζ.
21-05-14, 12:01
νομιζεις οτι θα πεταχτει κανενας κροκοδειλος απο μεσα.
ωραια τα επιπλεοντα φυτα, πες λιγο ονομασιες, αυτο το μικροκαμωμενο που ειναι σαν φακη (με αρκετη φαντασια) δεν θυμαμαι να το εχω ξαναδει καπου.

απο οτι βλεπω θα ειναι οτι πρεπει για το βιοτοπικο αμαζονιου με τα απιστο που θα στησω σε λιγο καιρο.

kgf12345
21-05-14, 12:08
πραγματι.χαχα:D
το φυτο που ρωτας ειναι η αζολα.
πανεμορφο,(και απεξω αλλα και απο κατω μεσα στο νερο)ειναι και το αλλο στην τεταρτη φωτο που λεω.εχω και απαυτο αρκετο,παει πολυ καλα.δε θυμαμαι ονομασια απαυτο ομως,πρεπει να το ψαξω.

sarpijk
21-05-14, 14:01
Ωραιες καταστασεις Γιωργο! Να εχεις να ακους μια καρδερινα/ καναρινι να κελαηδα και να καθεσαι να απολαμβανεις καφεδακι!

kgf12345
21-05-14, 14:08
χαχαχα!:)
εχει ο γειτονας καρδερινες και καναρινια και ακουγονται μια χαρα:Dεγω κανω μονο τον καφε,και γλυτωνω και τη φροντιδα τους.μου φτανουν τα ψαρια και το σκυλι:D

ChocolatePuma
21-05-14, 16:25
πραγματι.χαχα:D
το φυτο που ρωτας ειναι η αζολα.
πανεμορφο,(και απεξω αλλα και απο κατω μεσα στο νερο)ειναι και το αλλο στην τεταρτη φωτο που λεω.εχω και απαυτο αρκετο,παει πολυ καλα.δε θυμαμαι ονομασια απαυτο ομως,πρεπει να το ψαξω.

Ρε συ Γιωργο κι εγώ αγόρασα απ αυτο το 4ο απ την ανθοκομικη Κηφισιας και δεν σταματαει να μεγαλωνει!!! (όνομα επισης δεν θυμαμαι)

Να το χαιρεσαι το δημιουργημα σου ;)

kgf12345
21-05-14, 16:39
ναι ρεσυ κιεγω δεν το περιμενα να παει ετσι:D
σακη το εχεις σε ενυδρειο;εχεις μετρησει καθολου να δεις τι κανει με τα νιτρικα;

ChocolatePuma
21-05-14, 20:36
ναι ρεσυ κιεγω δεν το περιμενα να παει ετσι:D
σακη το εχεις σε ενυδρειο;εχεις μετρησει καθολου να δεις τι κανει με τα νιτρικα;

Στο χρυσοψαράδικο το εχω βάλει
Σε μερικές μέρες βγηκε εκτός ενυδρείου, σχεδον διπλασιασε το υψος του

Και γω το σκεφτηκα για τα Νιτρικα. Μια μετρηση εκανα και τα βρηκα πιο χαμηλα απ οτι συνηθως
Αλλα εκανα την αλλαγη μια μερα νωριτερα και δεν ξερω αν οφειλεται στο φυτο
Μου θυμιζει κερατοφυλλο στο ορθιο :D

Και το καλυτερο : Δεν το τρωνε τα χρυσοψαρα (ακομη!)

kgf12345
21-05-14, 20:49
α ελα ρε για το myriophyllum λες?
τωρα καταλαβα που ειπες για κερατοφυλλο στο ορθιο:D
εγω λεω το αλλο στην τεταρτη φωτο απο πανω προς τα κατω.
http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/842/kwuu.jpg (https://imageshack.com/i/nekwuuj)

το myriophyllum ειναι πανεμορφο ομως πραγματι.

Χρηστος Ζ.
21-05-14, 21:26
ελα ρε γιωργο δεν ξερεις το salvinia auriculata?
πλακα κανω, καπου το ειχα δει σε φωτο σε βιβλιο που εχω και πηγα και το βρηκα.
πιστευω οτι αυτο ειναι.

kgf12345
21-05-14, 21:47
μπραβο ρε χρηστο!:smt023
μου γλυτωσες το ψαξιμο:D
salvinia auriculata λοιπον.
θα κατσω να διαβασω λιγο σχετικα:)

ChocolatePuma
21-05-14, 21:49
α ελα ρε για το myriophyllum λες?
τωρα καταλαβα που ειπες για κερατοφυλλο στο ορθιο:D
εγω λεω το αλλο στην τεταρτη φωτο απο πανω προς τα κατω.

το myriophyllum ειναι πανεμορφο ομως πραγματι.

Μυριόφυλλο ειναι???:cool:
Παλιοτερα που ειχα, ήταν πολυ διαφορετικό το φυλλωμα του!!Πιο πυκνο

Στα φυτά "ταχείας ανάπτυξης" θα έπρεπε να εχουν τη φωτογραφία του!

kgf12345
21-05-14, 21:52
myriophyllum aquaticum.
http://src.sfasu.edu/~jvk/PineywoodsPlants/Eudicotyledons/Haloragaceae/Haloragaceae.html
ναι ειναι πολυ γρηγορο φυτο:)

kgf12345
26-05-14, 11:52
αυτο το αρσενικο που εχω στη λιμνη,πρεπει να ειναι ο σουπερμαν μεταμφιεσμενος.
εχει τρεις φωλιες στη λιμνη και οι τρεις εχουνε αυγα:D
δηλαδη ελεος!και τις τρεις τις εχει περασει;:D
ειμαι περιεργος να δω τον ιουλιο ποσα ψαρια θα βρω μεσα...

Τάκης
26-05-14, 12:08
αυτο το αρσενικο που εχω στη λιμνη,πρεπει να ειναι ο σουπερμαν μεταμφιεσμενος.
εχει τρεις φωλιες στη λιμνη και οι τρεις εχουνε αυγα:D
δηλαδη ελεος!και τις τρεις τις εχει περασει;:D
ειμαι περιεργος να δω τον ιουλιο ποσα ψαρια θα βρω μεσα...
Βρε Γιώργο λογικό είναι, τους έδωσες ότι καλύτερο, σωστές συνθήκες.
Πάντως τα σπάει η λίμνη σου.

delta66
26-05-14, 17:02
αυτο το αρσενικο που εχω στη λιμνη,πρεπει να ειναι ο σουπερμαν μεταμφιεσμενος.
εχει τρεις φωλιες στη λιμνη και οι τρεις εχουνε αυγα:D
δηλαδη ελεος!και τις τρεις τις εχει περασει;:D
ειμαι περιεργος να δω τον ιουλιο ποσα ψαρια θα βρω μεσα...
http://www.youtube.com/watch?v=xlRFMYCftog
http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=10346

tsoui
26-05-14, 23:51
αυτο το αρσενικο που εχω στη λιμνη,πρεπει να ειναι ο σουπερμαν μεταμφιεσμενος.
εχει τρεις φωλιες στη λιμνη και οι τρεις εχουνε αυγα:D
δηλαδη ελεος!και τις τρεις τις εχει περασει;:D
ειμαι περιεργος να δω τον ιουλιο ποσα ψαρια θα βρω μεσα...

Να προσεχεις οταν βαζεις το χερι σου μεσα γιατι βλεπω και 4η φωλια:D
Ωραιος ο μαγκας!

kgf12345
27-05-14, 00:25
χαχαχα:D
ελα ντε:D
παντως η λιμνη ειναι σαν κιντερ εκπληξη.
πραγματικα δεν ξερω καθολου ποσα ψαρια θα βρω σε κανα μηνα.πιστευω θα επιβιωσουν αρκετα παντως.

kgf12345
03-06-14, 13:44
μετα τη βροχη:D

delta66
03-06-14, 16:26
Επρεπε να τραβηξεις κι ενα βιντεο βρε, μεσα κι εξω απο το νερο κατα τη διαρκεια της βροχης.

kgf12345
03-06-14, 17:12
δεν ημουν εδω οταν εριχνε καλα:D
πρεπει βιντεακι απο μεσα ομως οπωσδηποτε για να δω και τι γινεται με τα ψαρια και ποση αλγη εχει.
πρεπει ναχει αρκετη.

delta66
03-06-14, 17:45
Ηθελα να δω τα ψαρια οταν σκαει η βροχη στο νερο.
Αλλα αυτα ειναι αγριοπιασμενα ειπες, θα το εχουν ξαναδει το εργο.

kgf12345
03-06-14, 18:55
οχι δεν ειναι αγριοπιασμενα αυτα.σπλεντενς ειναι(ΗΜ).
εχουν ξαναδει βροχη ομως απο οταν τα εβαλα:)
εχω μεσα 1 αρσενικο και 3 θηλυκα.απο οταν τα εβαλα εχουν γεννησει τουλαχιστον 5 φορες.
τοσες εχω προσεξει φωλια με αυγα τουλαχιστον.σιγουρα θαναι κιαλλες που δεν εχω δει.

ειχα σκεφτει να βαλω τα αγρια εκει μεσα να σου πω την αληθεια αλλα φοβηθηκα μη στραβωσει τιποτα και τα χασω.
μπορει καποια στιγμη αν εχω κιαλλη γεννα να βαλω μερικα θηλυκα.απτη μια και θελω να τα διασταυρωσω με αρσενικο splendens γιατι μπορει να βγουν ωραια ψαρια,απτην αλλη δε θελω να το κανω.
μπορει καποια στιγμη,δεν ξερω.
προς το παρον θα τα αφησω ετσι για να βγουνε καθαρα ψαρια F1 μπας και παρει και κανεις αλλος και κρατησουμε ψαρια να τα βρισκουμε,γιατι ειναι κριμα.

delta66
03-06-14, 19:04
A ναι ειναι αλλα ψαρια εδω
Εμπλεξα τα θεματα με τους μονομαχους σου :D

kgf12345
03-06-14, 19:09
εδω τα μπερδευω εγω:D
αποκει που δεν ειχα τιποτα,βρεθηκα με 3 ενυδρεια και μια λιμνη:D

kgf12345
21-06-14, 09:35
σημερα εκανα ενα καθαρισμα στη λιμνη γιατι τα φυτα θα μας πνιξουν,και ειδα κατι που δεν το εχω ξαναδει.
το αρσενικο halfmoon που εχω στη λιμνη,φωτο:
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/843/j0ak.jpg (https://imageshack.com/i/nfj0akj)

εχει αλλαξει εντελως χρωμα,και εχει γινει καταμαυρο με πτερυγια θαλασσι.φαινεται το χρωμα σε καποια σημεια στη φωτο.(το ανοιχτο πρασινομπλε).
ολα τα υπολοιπα χρωματα εχουν εξαφανιστει και εχει γινει μαυρο το ψαρι:o
αφου το ειδα και δεν το γνωρισα.λεω απο που ηρθε αυτο?:D

στην αρχη νομιζα οτι ειναι απο γεννα,αλλα αμφιβαλω πως εφτασε αυτο το μεγεθος τοσο γρηγορα.ειναι σιγουρα το ιδιο αρσενικο που εβαλα.

τι παιχτηκε τωρα και αλλαξε το χρωμα του τοσο πολυ δεν ειχω ιδεα.σιγουρα η διατροφη παιζει ρολο γιατι δεν ριχνω ξερες τροφες στη λιμνη παρα μια φορα τη μερα(η και μερα παρα μερα) μισο κυβο Bloodworms και τρωνε εκει μεσα οτι αλλο βρουνε.

αν μπορεσω αργοτερα που θα γυρισει ο ηλιος θα το βγαλω φωτογραφια.
επαθα πλακα μιλαμε:D

tsoui
21-06-14, 20:33
Ε εεεεε που να προλαβει ο 《μαυρος》 με δυο φωλιες :D

kgf12345
21-06-14, 21:30
με τρεις να λες!:Dαυτο ειναι το ρεκορ,
αποσο ξερω μεχρι στιγμης:D

kgf12345
23-06-14, 10:45
το πρωτο μικρο που βλεπω στη λιμνη.και παιρνει χρωμα θαλασσι κιαυτο σαν τον πατερα του.σιγουρα υπαρχουν κιαλλα.
ειμαι περιεργος να δω πως θαναι οταν μεγαλωσουνε:)

παντως ειδα και τον πατερα τους καλα πριν,και παιζει ναναι απτα πιο ομορφα ψαρια που εχω δει:)
σε ενυδρειο θα φαινοτανε απιστευτο το ψαρι.
αλλα θα ειχε γινει ετσι οπως ειναι τωρα?δεν ξερω...

no_name
23-06-14, 11:53
Πάντα τέτοια George!!!!!!

Τάκης
23-06-14, 13:30
Μπράβο βρε Γιώργο :p

kgf12345
13-07-14, 09:27
ανθισε ενας ιακυνθος σημερα:o
πρωτη φορα βλεπω ανθιση,μεχρι τωρα ειχα δει μονο σε φωτογραφιες στο ιντερνετ:D
ειναι πανεμορφα τα λουλουδια του,μακαρι να ανθισουνε και οι αλλοι:)
υ.γ
τα ψαρια καλα ειναι εκει μεσα,πρεπει να υπαρχουνε καμια 20αρια μικρα σε διαφορα σταδια αναπτυξης που μεγαλωνουν.
μερικα που εχω δει εχουν πολυ ωραια χρωματα.
αν μεγαλωσουν λιγο ακομα θα αρχιζω να δινω μαλον.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-w427-kgf12345-p1120173.jpg (http://s1075.photobucket.com/user/kgf12345/media/P1120173.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-w427-kgf12345-p1120175.jpg (http://s1075.photobucket.com/user/kgf12345/media/P1120175.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-w427-kgf12345-p1120174.jpg (http://s1075.photobucket.com/user/kgf12345/media/P1120174.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-w427-kgf12345-p1120179.jpg (http://s1075.photobucket.com/user/kgf12345/media/P1120179.jpg.html)

kgf12345
21-08-14, 12:48
μονομαχος απο γεννα στη λιμνη.
σημερα τον ειδα πρωτη φορα
τον εβαλα σε ενυδρειο για να τον φωτογραφισω.:o

νομιζω ειναι Black copper.
εδω χρειαζομαι βοηθεια με τα χρωματα:D

πωλειται ο συγκεκριμενος,θα βαλω αγγελια.
εχουν βγει απιστευτα ψαρια εκει μεσα:)

tsala
21-08-14, 13:23
Απιστευτος!
θα τον χαρει οποιος τον παρει!
Μπραβο Γιωργο!

delta66
21-08-14, 13:31
Κανεις ζημιες.

Τάκης
21-08-14, 13:52
Βρε Γιώργο όλο αυτό το υπέροχο πράγμα το χειμώνα τι θα το κάνεις ; Ολα αυτά τα φύτα , τα ψάρια , που θα τα βάλεις ;
Εχεις κάνει εκπληκτική δουλειά

kgf12345
21-08-14, 14:15
ευχαριστω:)

τακη εχω αρχισει και το σκεφτομαι ειναι η αληθεια.
τα ψαρια σιγουρα θα βγουνε και θα δοθουνε,δυστυχως δεν θα μπορω να τα κρατησω τοσα πολλα.
ισως κρατησω το αρσενικο που γεννησε,αλλα κιαυτο χλωμο.το πιθανοτερο ειναι πως θα τα δωσω ολα.

τη λιμνη δεν θα την ξεστησω,τα φυτα θα μεινουνε οπως ειναι.θα κανω ενα ψιλοκαθαρισμα και θα τα αφησω για του χρονου.και οτι επιζησει.αν χαλασει καποιο θα το αντικατστησω του χρονου.
τα βουρλα εχουνε γινει θηρια.του χρονου μαλον θα βαλω και καλαμιες:D

θελω να παρω λιγο καλιο να ριξω μονο τωρα στο τελος του μηνα γιατι η αλγη τα ταλαιπωρει τα φυτα αλλα δεν θελω να την βγαλω.
μιλαμε για πολυ αλγη.αλλα το νερο κρυσταλλο;)

Τάκης
21-08-14, 14:25
ευχαριστω:)

τακη εχω αρχισει και το σκεφτομαι ειναι η αληθεια.
τα ψαρια σιγουρα θα βγουνε και θα δοθουνε,δυστυχως δεν θα μπορω να τα κρατησω τοσα πολλα.
ισως κρατησω το αρσενικο που γεννησε,αλλα κιαυτο χλωμο.το πιθανοτερο ειναι πως θα τα δωσω ολα.

τη λιμνη δεν θα την ξεστησω,τα φυτα θα μεινουνε οπως ειναι.θα κανω ενα ψιλοκαθαρισμα και θα τα αφησω για του χρονου.και οτι επιζησει.αν χαλασει καποιο θα το αντικατστησω του χρονου.
τα βουρλα εχουνε γινει θηρια.του χρονου μαλον θα βαλω και καλαμιες:D

θελω να παρω λιγο καλιο να ριξω μονο τωρα στο τελος του μηνα γιατι η αλγη τα ταλαιπωρει τα φυτα αλλα δεν θελω να την βγαλω.
μιλαμε για πολυ αλγη.αλλα το νερο κρυσταλλο;)
Εχεις σκεφτεί να τη σκεπάσεις με κανα ναυλον σαν θερμοκηπιο ; Για τα ψάρια δεν το συζητάω, πρέπει να βγουν αλλιώς θα πρέπει να κάνεις πλούσια τη ΔΕΗ

kgf12345
21-08-14, 14:33
το εχω σκεφτει να τη σκεπασω,αλλα μαλον θα χρειαστει αρκετα μεγαλη κατασκευη.εχουνε ψηλωσει πολυ τα φυτα.

ισως αν τα κλαδευα να ειναι πιο ευκολο βεβαια.δεν ξερω ακομα θα δω.ακομα εχουμε ζεστες οποτε εχουμε καιρο.
και ετσι να τα αφησω ομως δεν πιστευω πως θα εχουνε προβλημα.οτι ζησει θα δωσει ξανα την ανοιξη.

αν τη σκεπασω ομως την ανοιξη θα εχει γινει δασος σιγουρα:D

υ.γ
το ψαρι παραπανω εχω την εντυπωση πως ειναι και πλακατ αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα.
παντως ειναι πανεμορφο,και τωρα που κοιταζα στη λιμνη ειδα και αλλο ενα στα ιδια χρωματα μικροτερο.
εχουνε σκιστει στις γεννες εκει μεσα:D
να δω που θα τα δωσω τοσα ψαρια....

στελιος προεδρου
21-08-14, 15:33
Πολυ ωραιο το ψαρακι αλλα πλακατ δεν ειναι σου εστειλ πμ

stratigos24
21-08-14, 15:44
Ωραιος! Ομορφο ψαρι εβγαλες.

Maverick
21-08-14, 17:04
Πολύ όμορφος Γιώργο, περιμένουμε να μας δείξεις και άλλα μοντελάκια :D


νομιζω ειναι Black copper.
εδω χρειαζομαι βοηθεια με τα χρωματα:D

Πολύ σωστά, εγώ θα τον έλεγα copper black lace (επειδή έχει τη διάφανη λωρίδα στο τέλος των πτερυγίων ;) )

Πλακάτ δεν είναι, απλά δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως τα πτερύγιά του.

kgf12345
25-08-14, 19:04
ωπα,τωρα το ειδα το ποστ σου maverick:p

"Lace" ε? χμ:D

μοντελακια εχουμε πολλα,αλλα πρεπει να τα βρουμε:D
εβγαλα δυο σε ενυδρειο τωρα το ενα νομιζω ειναι θυληκο και ειναι στα ιδια χρωματα σχεδον με τον προηγουμενο αλλα με δυο λευκες κηλιδες στο σωμα.

το αλλο ειναι λευκο με πρασινο στα πτερυγια.
φυλλο δεν καταφερα να ξεχωρισω απαυτο.
μαλον αρσενικο αλλα δεν παιρνω και ορκο.


οι φωτο φαινονται λιγο χαλια γιατι χτυπαγε ηλιος εκεινη την ωρα και εκανε τα χρωματα οτι ναναι:D

υπαρχουνε σιγουρα αλλα 2 αρσενικα μπλε με κοκκινο,
κανα δυο λευκα,και ειναι κιαλλα που ειναι πιο μικρα.
και σιγουρα υπαρχει αλλο ενα μικροτερο παλι ετσι,black copper.
ομως πρεπει ναναι κιαλλα που δεν εχω δει...

kgf12345
25-08-14, 19:30
λιγες ακομα φωτο, τωρα που εκατσα:)

η πρωτη ειναι στο αυλακι με τα υλικα περιμετρικα στη λιμνη.ειναι ενα που παει και καθεται εκει κατω απο κατι ριζες και κοβει βολτες μεσα στην αλγη.
συνεχεια εκει μεσα το βρισκω:D

kgf12345
25-08-14, 19:31
και αυτες.
αλλα ειναι κιαλλα που δεν ηρθανε στο προσκλητηριο για φωτογραφιση:D

kgf12345
08-09-14, 11:12
αρσενικος απτη λιμνη:)

nikkoin
08-09-14, 11:16
Πλάκα κάνεις! Πανέμορφος ο άτιμος!

kgf12345
08-09-14, 11:18
ναι εχουν γεννηθει πανεμορφα ψαρια εκει μεσα.τα βγαζω τωρα ενα ενα και τα βαζω σε ενυδρειο για να μπορω να τα δω και να τα δωσω.
εχω βαλει αγγελια(χαριζεται).
αν μπορουσα θα τα κραταγα ολα:D

Τάκης
08-09-14, 11:33
Καλά, υπέροχος ο αρσενικός.
Μπράβο βρε Γιώργο.
Κρίμα που δεν μπορώ αυτή τη περίοδο να φτιάξω και μια μονομαχιέρα, θα σου ζήταγα ένα

kgf12345
11-09-14, 17:42
κανα δυο ακομη γιατι θα παει σε σπιτι σημερα.προσεξτε το τελειωμα της ουρας.
θα γινει πανεμορφο ψαρι μολις μεγαλωσει λιγο ακομα;)
μολις φυγει,σειρα για χαρισμα εχει ενας λευκος με πρασινα πτερυγια:p
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=817&pictureid=6140
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=817&pictureid=6141
-------------------------
αλλος ενας στο ενυδρειο:)
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=817&pictureid=6142
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=817&pictureid=6143
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=817&pictureid=6144

Ektoras
26-09-14, 22:14
Αυτά είναι....και μετά λες εμένα καλλιτέχνη :smt101:smt101 :p

kgf12345
26-09-14, 22:23
ευχαριστω:D
ρεσυ αυτο δεν ειναι θεμα δικιας μου "καλλιτεχνειας",μονα τους γινονται ετσι:)

εγω το μονο που εκανα ητανε να τα βαλω σε ενα δοχειο με φυτα και να τα ταιζω.αν και στη λιμνη δεν ταιζα και πολυ,βρισκανε και τρωγανε.

παντως ειναι ωραια φαση η λιμνη πραγματι.μακαρι να μπορουσα να την εχω σε εσωτερικο χωρο και ναχω ψαρια μεσα ολο το χρονο:(

Ektoras
26-09-14, 22:28
Τέτοιο αποτέλεσμα μόνο του δεν γίνετε :P Αυτή τη μπανιέρα που μπορώ να την βρω και πόσο περίπου έχει :p:p:p:p

kgf12345
26-09-14, 22:36
ειναι 260 λιτρα της gardena.
http://www.plus4u.gr/images/120/120084050.jpg
την ειχα παρει απο συμφορουμιτη εδω σε αγγελια.περσι την ειχα βαλει κιεγω αγγελια για πουλημα και δεν την πηρε κανεις και ετσι την ξαναχρησιμοποιησα.
εισαι και μακρια...:D

Ektoras
26-09-14, 22:40
:D και πως λέγετε να την ψάξω μήπως βρω καμιά γιατί μου κόλλησες το μικρόβιο :D :D :D :D

Τάκης
26-09-14, 22:46
Ektoras δες εδώ
http://www.toolhouse.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=214&option=com_virtuemart&Itemid=67&vmcchk=1&Itemid=67

http://www.toolplanet.gr/prod/419/1650/%CE%A4%20150%20AL-KO%20%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%99%CE%9C%CE%97%20%CE%A4 %CE%95%CE%A7%CE%9D%CE%97%CE%A4%CE%97%20%CE%9B%CE%9 9%CE%9C%CE%9D%CE%97%20%CE%9A%CE%97%CE%A0%CE%9F%CE% A5%20140LT

kgf12345
26-09-14, 22:53
και σε ζαρντινιερα μπορεις να το κανεις.
λιγη δουλιτσα θελει,κυριως για τα γυρω γυρω.διακοσμηση,φιλτρανση κλπ.
τα υπολοιπα ειναι απλα.

Ektoras
26-09-14, 22:54
Ωραίος..Ευχαριστώ ;)

Γιώργο η αζόλα είναι το κάτι άλλο..!!!

kgf12345
26-09-14, 22:57
ναι ειναι ωραιο φυτακι.πολυ ωραιο.
το μονο "χουι" της ειναι πως δεν της αρεσει να βρισκεται σε κινηση.της αρεσουνε τα στασιμα νερα.στη λιμνη πχ πηγε καλα.χουφτες χουφτες την πεταγα.
αν μπει σε ενυδρειο με ροη και κινηση στην επιφανεια,ειτε χαλαει ειτε γινεται σαν τη φακη.

και φανηκε να αρεσει και στα ψαρια.κανανε φωλιες αναμεσα της.
αν και στο βιοτοπο τους θεωρειται ζιζανιο και απειλη για τα αγρια ειδη Bettas,γιατι εξαπλωνεται γρηγορα και κλεινει την επιφανεια του νερου,οποτε τα μικρα δεν εχουνε προσβαση σε αερα.
κιεγω οταν εβλεπα και μαζευοτανε πολυ,αραιωνα λιγο στη λιμνη.

Ektoras
26-09-14, 22:58
ε ναι στάσιμη είναι ποιο ωραία

kgf12345
26-09-14, 23:08
το θεμα ειναι να ξεφευγουμε και λιγο απτα κλασσικα ενυδρειακα φυτα.
υπαρχουν τοσα φυτα που μπορουνε να χρησιμοποιηθουνε και σε ενυδρεια και δεν τα ξερουμε,η κολλαμε στις λιστες φυτων των ενυδρειομαγαζων.

καλο ειναι κιαυτο δε λεω και σιγουρα ειναι πιο "ασφαλες" για καποιον που ξεκιναει τωρα.αλλα ας κανουμε και τιποτα διαφορετικο.
αρκει φυσικα να ειναι ψαγμενο αυτο που κανουμε και να μη κανουμε οτι ναναι και δημιουργειται προβλημα στα ψαρια.

αλλα υπαρχουνε παααρα πολλες επιλογες για φυτα που μπόρουν να χρησιμοποιηθουνε και δεν τα ξερουμε.
μαλιστα καποια απο αυτα τα βρισκουμε και διπλα μας καθε μερα,και τα προσπερναμε ενω μπορει να ειναι και σωστες επιλογες "βιοτοπικα" για τα ψαρια μας;)
φυσικα δεν θα προτεινα κατι τετοιο σε καποιον που ξεκιναει,αλλα σιγουρα θα τον παροτρυνα να αρχισει να ψαχνεται...

Ektoras
27-09-14, 10:13
Έχεις δίκιο έχουμε κολλήσει στις λίστες των ενυδρειακών φυτών και νομίζουμε ότι μόνο αυτά υπάρχουν αλλά αν ψάξεις λίγο περισσότερο μπορείς να βρεις σε λίμνες και ποτάμια φανταστικά φυτά που να κάνουν και αυτά σε ενυδρείο.

Τώρα σε τι κατάσταση βρίσκετε η λιμνούλα;Ανέβασε καμιά φώτο να την δούμε :D

στελιος προεδρου
27-09-14, 11:12
Γιωργο μπορεις να ονομασεις μερικα απο αυτα;

kgf12345
27-09-14, 11:28
καποια που εχω δοκιμασει με πολυ καλα αποτελεσματα στο ενυδρειο,ειναι η δρακαινα(ψευτομπαμπου),τα βουρλα(common cattail),το equisetum(πολυκομπι στα ελληνικα),ο παπυρος και υπαρχουν και πολλα αλλα που δεν τα εχω δοκιμασει.ακομα:D

ξερω πως και τα νουφαρα πανε καλα γιατι εχει βαλει ο takisgt στο μικρο που εχει.

ειναι μαλιστα ολα τους,ρουφηχτρες νιτρικων με πρωτο και καλλυτερο τον ιακυνθο(eichornia crassipes) που ειναι ισως το πιο γρηγορα αναπτυσομενο φυτο που υπαρχει.θελει ομως ανοιχτο ενυδρειο,αρκετο φως(απο πανω του) και μικρη κυκλοφορια γιατι και σ'αυτο δεν αρεσει η κινηση.

το πιο ομορφο ισως για ενυδρειο με μονομαχους ειναι το equisetum.μεγαλωνει εξω απτο νερο και τα ψαρια κανουνε παρτι αναμεσα στα "καλαμια" του.εχω δει τετοιες συμπεριφορες αναμεσα τους που εχω παθει πλακα:o

εχω και μερικους μηνες που προσπαθω να μεγαλωσω ρυζι,αλλλα δεν τα εχω καταφερει ακομα.ισως δεν ειναι σωστο το ρυζι που εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης η απλα δεν εχει τυχει ακομα...

Ektoras
27-09-14, 11:36
Που τα βρήκες όλα αυτά..πέρα απο τον πάπυρο και το common cattail δεν γνώριζα κανένα απο τα υπόλοιπα :p Το common cattail δεν είναι η ψάθα που φτιάχνανε τις καρέκλες παλιά;

kgf12345
27-09-14, 11:41
Το common cattail δεν είναι η ψάθα που φτιάχνανε τις καρέκλες παλιά;

αυτο ακριβως;)
δες και εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=779015&postcount=289


αυτα τα εχεις δει?:D
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73087

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71827&highlight=cattail

στελιος προεδρου
27-09-14, 11:42
ειδα της πλαστικες λιμνες πιο πανω και απο οτι βλεπω την Ανοιξη στηνεται μονομαχολιμνη

Ektoras
27-09-14, 11:49
Ναι τα έχω δει και καλύτερα θα ήταν να μην τα έβλεπα γιατί κόλλησα το μικρόβιο και ψάχνω τώρα να βρω λίμνη :p:p

kgf12345
27-09-14, 11:51
χαχαχα! θα βρεις.ολο και κατι θα βρεις:)

στελιος προεδρου
27-09-14, 11:55
για φιλτρα τι προτεινεται παιδια στα 250 λιτρα

kgf12345
27-09-14, 12:08
για λιμνη η για ενυδρειο?
στη λιμνη εχω μια κινεζικη αντλια(δεν θυμαμαι λιτρα ακριβως,μπορω να δω μετα και να σου πω αν θες) και ελαφροπετρα.

στελιος προεδρου
27-09-14, 12:16
οχι για λιμνη μιλαμε .Φιλτρο και αντλια

kgf12345
27-09-14, 14:36
φιλτρο δεν θα εβαζα σε λιμνη να πω την αληθεια.ουτε καν diy(με σωληνες,βαρελια κλπ).
ειναι πολλη η βρωμια που μαζευεται(κυριως απτα φυτα-φυλλα κλπ)που δεν νομιζω πως συμφερει ουτε λειτουργικα,ουτε πρακτικα στη συντηρηση κλπ.

αυτο που ειδα στη δικια μου δυο φορες που την εχω στησει τωρα,ειναι οτι τη δουλεια του φιλτρου την κανουν:
α)η ροη
β)τα υλικα(ελαφροπετρα)
γ)τα φυτα.
δ)οι αλγες.
μαλιστα σκεφτομαι να κανω το ιδιο πραγμα και σε ενυδρειο καποια στιγμη...
ισως στο 90αρι που εχω τωρα,μολις δωσω τα μαχατσαι και το ξαναστησω.

θελω (οσο γινεται και ειναι δυνατο)να βγω απτη λουμπα των εταιριων και των προιοντων τους...

Ektoras
27-09-14, 14:46
Ότι και να κάνεις περιμένουμε φωτογραφίες :D :D

delta66
27-09-14, 21:06
εχω και μερικους μηνες που προσπαθω να μεγαλωσω ρυζι,αλλλα δεν τα εχω καταφερει ακομα.ισως δεν ειναι σωστο το ρυζι που εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης η απλα δεν εχει τυχει ακομα...
Αντε να βγαλεις και ρυζι, να το κανεις ριζοτο με τα μανιταρια που βγηκαν :D

kgf12345
27-09-14, 23:18
χαχαχα:D
ασε με τα μανιταρια εχω παθει πλακα.καθε μερα που ξυπναω δεν ξερω τι θα δω στο ενυδρειο:D

ητανε να μην αρχισει,τωρα μαλον θα βγαινουνε συνεχεια.

στελιος προεδρου
28-09-14, 08:33
απο την παραγωγη στην καταναλωση

ChocolatePuma
28-09-14, 10:35
Αντε να βγαλεις και ρυζι, να το κανεις ριζοτο με τα μανιταρια που βγηκαν :D

Και μην δω τπτ γαρίδες..ανάμεσα!!! :D

Ektoras
28-09-14, 14:09
Βάλε καμιά φωτογραφία με τα μανιτάρια να τα δούμε και εμείς :D

kgf12345
28-09-14, 14:24
εχω βαλει,εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=854906&postcount=59):)

Ektoras
28-09-14, 14:28
έτσι είναι σήμερα; Πολύ ωραία αλλά κάνουν στο ενυδρείο μαζί με ψάρια;

kgf12345
28-09-14, 14:43
εχουν αρχισει και χαλανε τωρα.ναι δεν εχουν προβλημα.ετσι κιαλλιως ειναι εξω απτο νερο δεν ειναι μεσα:)

θα βγουνε κιαλλα ομως,βλεπω μυκηλιο στο ξυλο εκει πανω.

Ektoras
28-09-14, 14:49
Τρώγονται η... :smt051:smt083:smt119:smt059:smt078 :D

kgf12345
28-09-14, 14:58
μπα δε νομιζω.αλλα και να τρωγοντουσαν δεν μαρεσουνε τα μανιταρια οποτε,χαμενα θα πηγαινανε.μαρεσει μονο να τα βλεπω :D

Ektoras
28-09-14, 15:06
χαχαχαχα :D

kgf12345
01-10-14, 19:50
Οι τελευταιες μονομαχινες απτη λιμνη.οι μικρες ειναι κορες της μεγαλης:D
θα μπουνε σε αγγελια,απλα τις βαζω και εδω να υπαρχουνε:)

delta66
01-10-14, 21:12
Τρομερα ψαρια εβγαλες +-3

kgf12345
01-10-14, 21:22
ευχαριστω πολυ!:)
τωρα πρεπει να αποφασισω τι ειδος θα μπει του χρονου:D
αλλα εχουμε καιρο.

ελπιζω μονο να μην βρω κιαλλο ψαρι εξω στη λιμνη γιατι εχει αρχισει και κρυωνει το νερο αρκετα το βραδι.τη μικρη με τα κοκκινα τη βρηκα σημερα.δεν την ειχα ξαναδει.

tsala
01-10-14, 23:11
ευχαριστω πολυ!:)
τωρα πρεπει να αποφασισω τι ειδος θα μπει του χρονου:D
αλλα εχουμε καιρο.

ελπιζω μονο να μην βρω κιαλλο ψαρι εξω στη λιμνη γιατι εχει αρχισει και κρυωνει το νερο αρκετα το βραδι.τη μικρη με το κοκκινα τη βρηκα σημερα.δεν την ειχα ξαναδει.

ολο και κατι θα εχει μεινει :D
Συγχαρητηρια και απο μενα!
υπεροχα ψαρια εβγαλες! :smt023

stanisalus18
01-10-14, 23:43
πανεμορφες :D

kgf12345
10-10-14, 15:52
αλλη μια ανθιση ιακυνθου σημερινη.
πανεμορφο φυτο.

η πρωτη ειναι πρωινη,η δευτερη τωρα πριν λιγο.

Τάκης
10-10-14, 15:57
αλλη μια ανθιση ιακυνθου σημερινη.
πανεμορφο φυτο.

η πρωτη ειναι πρωινη,η δευτερη τωρα πριν λιγο.
Γιώργο αυτό είναι η υπέρτατη ικανοποίηση και η ανταπόδοση των κόπων σου,
Μπράβο, πολύ όμορφα

delta66
10-10-14, 16:04
Δεν μου λες?
Τωρα δεν ειναι κριμα να το ξεστησεις που χειμωνιαζει?
Αντε βαλε μπρος και φτιαξε το θερμοκηπιο. :D

Τάκης
10-10-14, 16:15
Δεν μου λες?
Τωρα δεν ειναι κριμα να το ξεστησεις που χειμωνιαζει?
Αντε βαλε μπρος και φτιαξε το θερμοκηπιο. :D
+10000000 :smt023:smt023:smt023:smt023
-------------------------
Σπύρο σαν να πήρε το μάτι μου στα DIY,
"Κατασκευή θερμοκηπίου για μονομαχολίμνη"
:p:p

kgf12345
10-10-14, 16:20
δεν θα το ξεστησω:)
για θερμοκηπιο ειναι καλη φαση,αλλα δυσκολο ρε γμτ.ασε που νομιζω θα θελει και περισσοτερη συντηρηση.δεν ξερω κιολας....

Τάκης
10-10-14, 16:29
Γιώργο μπορείς να βγάλεις τα ψάρια και να αφήσεις τα φυτά, στις 2 πλευρες υπάρχει το στηθαίο, εκεί μπορείς να στηρίξεις κάποια κατασκευή για να κλείσεις με νάυλον τις άλλες 2 πλευρές και από πάνω, η μόνη συντήρηση που μπορεί να φανταστώ είναι να βγάζεις κανα σάπιο φυτό , γιατί τα περισσότερα θα ρίξουν τα φύλλα και τους κλώνους για να ξεχειμωνιάσουν

kgf12345
10-10-14, 16:32
τα ψαρια εχουν φυγει ολα ηδη.
εννοειται πως δεν θα εχει ψαρια το χειμωνα.
τωρα για τα φυτα,δεν ξερω αν συμφερει να ασχοληθω η οχι.μπορω να το αφησω και ως εχει και να δω τι αντεξε το χειμωνα και τι οχι.
οτι αντεξει θα ξαναδωσει την ανοιξη ετσι κιαλλιως.
απλα αν ητανε κλειστο,ειναι σιγουρο πως του χρονου θα ητανε ζουγκλα.

Τάκης
10-10-14, 16:43
Θα γλυτώσεις το χώμα και στη σκόνη που θα πέσει μέσα όμως, και πιο καθαρό και ζούγκλα την άνοιξη

kgf12345
19-03-15, 20:21
εκανα ενα καθαρισμα σημερα στη λιμνη.εβγαλα τα φυτα,την αδειασα,καθαρισα μεσα και γυρω γυρω και ξαναβαλα τα φυτα μεσα αφου κλαδεψα καθαρισα κλπ.
το τι γινοτανε απο ριζες,δεν περιγραφεται:D

στο αυλακι γυρω ειχα βαλει τα βουρλα περσι.τωρα εχουν γινει ετσι.
αυτο το πραγμα εχει παχος περιπου απο 10 εως 15-20 εκατοστα.αφου ειχε βγει πανω απτο αυλακι και δεν μπορουσε πια να γυρισει το νερο.
εντωμεταξυ οι ριζες εχουν πιασει πανω στην ελαφροπετρα που υπηρχε και εχει κλειστει ολη η ελαφροπετρα μεσα τους.
το εβγαλα οπως ηταν,και αφου καθαρισα λιγο απο πανω αλγες κλπ,το εβαλα μεσα στην λιμνη αυτη τη φορα,οπως ητανε ολοκληρο περιμετρικα στον πατο.

την αντλια τη μετακινησα και την εφερα απτη μπροστινη μερια ωστε να μπορω να τη φτανω ευκολα και μολις καθαρισει το νερο θα βαλω νεα ελαφροπετρα στο αυλακι και θα δουμε τι αλλο φυτο.

αυτα προς το παρον:)

για ψαρια ακομα το σκεφτομαι δεν εχω αποφασισει.εχω κανα δυο ιδεες αλλα θα δουμε.

lifefx
19-03-15, 20:51
Σου είναι εύκολο να ανεβασεις μια φωτό απο το αυλάκι;
Και μία με όλο αυτό έτσι όπως είναι τώρα στον πάτο;

kgf12345
19-03-15, 21:00
τωρα το αυλακι ειναι αδειο απο ολα.μονο νερο εχει.και τα φυτα ειναι μεσα στο νερο,οποτε θα δεις μονο τα φυλλα που βγαινουν απτο νερο.δεν θα δεις πως ειναι μεσα δηλαδη.

μπορω να βγαλω αν θες,αλλα σε 3-4 μερες πιστευω θαχει καθαρισει το νερο οποτε θα βγαλω και υποβρυχιες και θα το δεις πως ειναι;)

lifefx
19-03-15, 21:44
Ήθελα να δω την διαρρύθμιση περισσότερο και την θέση της αντλίας

kgf12345
19-03-15, 21:51
ok,η αντλια ειναι δεξια γωνια μπροστα.
φαινεται λιγο το καλωδιο.

τα βουρλα που ειχα στο αυλακι φαινονται απο δεξια στα βαθια και φτανουν γυρω γυρω πισω απτο εκουιζετουμ και τον παπυρο.

δεν ξερω αν θα μεινουν ετσι ακομα,θα δειξει.γιατι θα βαλω κιαλλα φυτα.
αριστερα μπηκε μια γλαστρα με αλοη και εκουιζετουμ.

lifefx
19-03-15, 22:00
Η φωτογραφία είναι τωρινή;
Ποιό λες αυλάκι; το "δόντι που κάνει γύρω γύρω το περίγραμμα της λίμνης; εάν λες αυτό έχω ενα φυτακι να σου προτείνω για εκεί. Είναι εδαφοκαλυπτικο και αγαπάει υγρασία. Το έχω δει στο διαδυκτιο να το βάζουν και πλήρως βυθισμένο σε ενυδρεία.
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Soleirolia

Τουμπανο η λίμνη πάντως κι ας είναι λοξή η μια γωνία:D

kgf12345
19-03-15, 22:11
ναι τωρα την εβγαλα.
αυτο λεω ναι.εχει αυλακι εκει με 3-4 ανοιγματα για την επιστροφη του νερου.εκει βαζω ελαφροπετρα για φιλτρανση και φυτα.περσι εβαλα τα βουρλα,φετος θα δειξει.θα δω και το λινκ που εβαλες τωρα γιατι δεν το ειδα ακομα.

αυτη η λοξη αριστερη γωνια,απο περσι με κυνηγαει:D
βαριεμαι να ξεστησω και να ξαναρχισω τωρα,αλλιως...
αλλα δεν ξερεις ποτε,μπορει να μου τη δωσει καμια μερα και να ξεκινησω:D

αν και δε με χαλαει ιδιαιτερα να πω την αληθεια.
η ιδεα οταν την εκανα,ητανε να μπουνε φυτα που θα κρεμαγανε απεξω στο τοιχωμα και δεν θα φαινοτανε τοσο.
αλλα ελα που ακομα δεν εχω βρει τι φυτο να βαλω...

ο κισσος θα μου αρεσε πολυ,αλλα δυστυχως ειναι και δηλητηριωδης.
-------------------------
το ειδα,ειναι πολυ ομορφο.το θεμα ειναι θα το βρουμε εδω?
θα παω μαραθωνα μια μερα και ισως να το εχει εκει ο γιαννης.
αν δεν το εχει αυτος,αμφιβαλω πως θα τοχει κανεις αλλος.

Χρηστος Ζ.
19-03-15, 22:18
γιωργο απο ψαρια ψησου να βαλεις τα σακριμοντις σε συνδυασμο με καποιο dither fish.

lifefx
19-03-15, 22:19
Σε πειραζω για την γωνία. Ασ'την έτσι να μην την πιάνει και το μάτι
Έχω εδώ να φυτώριο που έχει μερικά γλαστρακια. Αν θέλεις σ φέρνω σε επικοινωνία η μπορω να πάρω εγώ και να σου τα στείλω, αν του έχουν μείνει βέβαια. Απο εκεί πήρα και την τύρφη που είχα βάλει υπόστρωμα

kgf12345
19-03-15, 22:22
αμε!στειλε πμ με λεπτομερεις please!και στη λιμνη να μην τα βαλω θα τα βαλω σε αλλα που θα φτιαξω:)

lifefx
19-03-15, 22:27
Θα σου στείλω αύριο το βραδακι.Θα περάσω μια να δω αν έχει ακόμη και να πάρω τηλέφωνο η ιστοσελίδα και θα σου πω αύριο βράδυ οκ?
Αν δε βρούμε θα σου στείλω εγώ.
Μικρουλι θα είναι άλλα απλώνει γρήγορα

kgf12345
19-03-15, 22:31
χρηστο πολυ ομορφα ψαρια,αλλα εχε υποψη σου πως δεν θα τα βλεπω παρα μονο απο πανω.

και αυτα τα συγκεκριμενα δεν θα ανεβαινουν πανω καθολου αποτι καταλαβαινω:D

για ενυδρειο θα ειναι φοβερα,αλλα για τη λιμνη προτιμω να βαλω κατι που τουλαχιστον θα ξερω "τι χανω" αν τα εχω μεσα και δεν τα βλεπω:D
-------------------------
Θα σου στείλω αύριο το βραδακι.Θα περάσω μια να δω αν έχει ακόμη και να πάρω τηλέφωνο η ιστοσελίδα και θα σου πω αύριο βράδυ οκ?


οκ!οταν περασες ειδες τιμες?ποσο τα ειχε θυμασαι καθολου?
θα περιμενω ναι.
-------------------------
για ψαρια ειμαι μεταξυ ενος συγκεκριμενου ειδους betta(παλι)
και ενος ελληνικου ειδους.αν μπορεσω να βρω.
αν βρω το δευτερο,εννοειται πως οτι γεννα υπαρξει θα ελευθερωθει ξανα.
αλλα δεν εχω αποφασισει ακομη θα δουμε.
ισως να υπαρξει και καμια καλυτερη ιδεα στο μεταξυ.

lifefx
19-03-15, 22:47
Αν θυμάμαι καλά 3€ το γλαστρακι

kgf12345
20-03-15, 11:47
οκ,αν τα ξαναδεις μου λες;)
-------------------------
για πεστε γνωμη.ειμαι μεταξυ αυτων των φυτων για εξωτερικα στη λιμνη γυρω γυρω.ισως και στον τοιχο απο πισω.
μου αρεσουνε πολυ το πρωτο το τεταρτο και το εκτο.
ισως μπορουσα να βαλω δυο διαφορετικα ειδη.ενα στη λιμνη και ενα στον τοιχο απο πισω.
αλλα δεν ξερω πως φυτευονται,οποτε θα πρεπει να το δω αν γινεται η οχι....

1)http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=2867

φωτογραφιες εδω
https://www.google.gr/search?q=Clematis+%22Petit+Faucon+Evisix%22&biw=1920&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=3-kLVbSWDKyM7Abht4CYAg&ved=0CAYQ_AUoAQ

2)http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=2868

φωτογραφιες εδω
https://www.google.gr/search?q=Clematis+montana+%22Tetrarose%22&biw=1920&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=uOkLVbL4M8XD7gbE5YGoAg&ved=0CAYQ_AUoAQ

3)http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=3104

φωτογραφιες εδω
https://www.google.gr/search?q=Clematis+montana+%22Tetrarose%22&biw=1920&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=uOkLVbL4M8XD7gbE5YGoAg&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=Parthenocissus+quinquefolia

4)http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=3105

φωτο εδω
https://www.google.gr/search?q=Clematis+montana+%22Tetrarose%22&biw=1920&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=uOkLVbL4M8XD7gbE5YGoAg&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=Parthenocissus+tricuspidata

5)http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=3154

φωτο εδω
https://www.google.gr/search?q=Clematis+montana+%22Tetrarose%22&biw=1920&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=uOkLVbL4M8XD7gbE5YGoAg&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=Plumbago+auriculata

6)http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=3022

φωτο εδω
https://www.google.gr/search?q=Clematis+montana+%22Tetrarose%22&biw=1920&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=uOkLVbL4M8XD7gbE5YGoAg&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=Jasminum+officinalis

lifefx
20-03-15, 11:58
Την θέλεις εξωτική την λίμνη η ποιό Ελληνική;

kgf12345
20-03-15, 12:01
δε με ενδιαφερει πολυ,απλα κατι που να μου αρεσει οπτικα γιατι θα το βλεπω καθε μερα.
εχεις κατι υποψη σου?πεστο να το δω:)

lifefx
20-03-15, 12:06
Το πρώτο μου άρεσε πολύ και ταιριάζει με τα βούρλα οπτικά.
Αντί για το γιασεμί θα σου έλεγα αυτό https://www.google.gr/search?q=%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%BC%CE%B 9+%CF%81%CF%85%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%B5 %CF%81%CE%BC%CE%BF&client=tablet-android-acer&hl=el-GR&source=univ&tbm=isch&tbo=u&sa=X&ei=mO8LVYLZD4uVaubJgKAK&ved=0CCsQ7Ak&biw=1024&bih=600
Είναι ποιο σκληρό φυτό και το είχα πολλά χρόνια.
Απο κισσό προτίμησε την αμπελωψ. Δεν είναι τοξική και είναι πανέμορφη απο το φθινόπωρο μέχρι τα τέλη του χειμώνα.το 3 είναι.

kgf12345
20-03-15, 12:11
κατι τετοιο βλεπω;)

το γιασεμι θαχει και τη μυρωδια,και το αλλο θα καλυψει τη λιμνη με την πρασιναδα που θελω νομιζω.

θα παω αυτη τη βδομαδα να δω τι θα βρω και θα κανω update:)

lifefx
20-03-15, 12:14
Στο φυτώριο δε θα ξέρεις τι να πρωτοδιαλεξεις χαχα

kgf12345
20-03-15, 12:17
θα το ψαξω λιγο ακομα,να δω ποια απαυτα τα πανε καλα με λιγο περισσοτερο νερο,ποσο γρηγορα μεγαλωνουνε κλπ.

δεν εχω κοιταξει λεπτομερειες ακομα.
παντως η αμπελωψ μου αρεσει κιεμενα πολυ.
και η κοκκινη και η πρασινη.

lifefx
20-03-15, 12:22
Η ίδια είναι, απλά το φθινόπωρο κοκκινιζει. Θα δω σήμερα και για την soelirolia και θα σου πώ

kgf12345
20-03-15, 12:23
οκ:)

kgf12345
25-03-15, 14:43
μερικες απο μεσα τωρα που καθαρισε το νερο.
στις τεσερεις πρωτες δεξια ειναι το κοματι με τα βουρλα που εβαλα ολοκληρο οπως το εβγαλα απτο αυλακι με τα υλικα.

την επομενη βδομαδα θα μπουνε κανα δυο πραγματα ακομα.

φετος σκεφτομαι να βαλω χαλικι λαβα στο αυλακι αντι για ελαφροπετρα.
αν και η ελαφροπετρα κανει δουλεια,λογω μικρου βαρους και χρωματος εχει μερικα προβληματακια.


αυτο θα γινει σαβ/κο η απο βδομαδα αν δεν προλαβω.
και πρεπει να μπουνε κιαλλα φυτα,αλλα θα ξεκινησω με το γυρω γυρω πρωτα και τα αναρριχητικα.κιαυτα μαλον το σαβ/κο.

για ψαρια θελω smaragdina...
αν βρω,που δε νομιζω...

lifefx
25-03-15, 15:10
Άμα βρείς smaragdina ρίξε σύρμα!
Άντε γιατί πολύ αισιόδοξο σε βλέπω:D

no_name
25-03-15, 16:05
Θέλω και εγώ... άμα βρεις ενημέρωσε

στελιος προεδρου
25-03-15, 16:20
μονο στο aquabid να κανουμε μαζικη παραγγελεια για λιγοτερα μεταφορικα

kgf12345
25-03-15, 18:24
α ειμαστε πολλοι?:D
ωραια:D

στελιο στο aquabid εφαγα ωρες και ωρες να ψαχνω και τελικα δεν βρηκα κανεναν να στελνει ελλαδα.
transhipper για ελλαδα δεν υπαρχει και ems δεν στελνει κανεις σχεδον.εναν βρηκα περσι που μπορουσε να στειλει αλλα δεν ειχε ψαρια.
φετος δεν ξερω,αλλα με τοσο χρονο που εφαγα στο ψαξιμο απογοητευτηκα.

τελικα μου τα εφερε ο σταυρος στην αβυσσο τα ψαρια.

και παλι αυτον θα ενοχλησω δηλαδη αποτι βλεπω:D

lifefx
25-03-15, 18:47
Εδώ έχουμε άλλο τροπάριο...
Δε φέρνουν οι εισαγωγείς μας λένε και κάτι για τελωνείο που δε τα κατάλαβα.
Μονο crowltail βρήκα.

kgf12345
25-03-15, 19:52
ναι οι περισσοτεροι τετοια λενε.
πολλοι βαριουνται και να'σχοληθουν μη νομιζεις.
προφανως δεν τους αρεσουν τα λεφτα.

η μαλον τους αρεσουν,αλλα χωρις να κουραστουν:rolleyes:

στελιος προεδρου
25-03-15, 21:47
εαν ενοχλησεις τον Σταυρο πεστου να φεραι περισσοτερα ψαρια

kgf12345
25-03-15, 22:36
ναι εγω θα του το πω.εκεινος θα τα φερει?
κιαμα τα φερει θα πατε να παρετε,η θα πρεπει να αγορασω εγω 10 ψαρια?:D

οχι οτι ειναι αυτο το προβλημα μου δηλαδη,ας μπορεσει να φερει και θα βρεθει λυση;)
το θεμα ειναι να μπορει.

αν ανοιξω ενα θεμα στους επαγγελματιες,θα δηλωσετε συμμετοχη για παραγγελια?
μπορει να μη μπορει ο σταυρος και να μπορει καποιος αλλος.
αν και δεν εχω μιλησει ακομα μαζι του δηλαδη οποτε δεν ξερω.το πιθανοτερο ειναι ο σταυρος να απαντησει ετσι κιαλλιως:D

Maverick
26-03-15, 04:44
transhipper για ελλαδα δεν υπαρχει και ems δεν στελνει κανεις σχεδον

Αν δεν κάνω λάθος δε χρειάζεται να υπάρχει transhipper στην Ελλάδα, απλά να υπάρχει στην ΕΕ (πχ Γερμανία έχει μερικούς που φέρνουν Bettas). Από εκεί όταν τα στείλει δε θα περάσουν τελωνείο γιατί είναι εντός ΕΕ (θα πληρώσετε κάτι παραπάνω βέβαια). Νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι πλεον δεν είναι νόμιμη η αποστολή ζωντανών με courier (απαγορεύεται από τη νομοθεσία σε πολλές χώρες)...

kgf12345
26-03-15, 08:22
γιαννη ναι,αλλα το θεμα δεν ειναι πως δεν υπαρχει Transhiper στην ελλαδα,ειναι πως δεν υπαρχει κανεις που να στελνει ελλαδα:D

δεν ξερω αν αλλαξε κατι φετος,αλλα περσι τους πηρα ολους τηλεφωνο.(οσους ηταν στην ευρωπαικη λιστα τεσπα)
δεν εστελνε κανεις.μαλιστα βρηκα αρκετους ασιατες εκτροφεις που θελανε να ανοιξουν παρτιδες με ελλαδα αλλα δεν ειχαν τροπο να στειλουνε ψαρια.
μιλαμε εφαγα ωρες και ωρες να προσπαθω να βρω ακρη περσι:(

Maverick
26-03-15, 17:23
Μάλλον είναι επαγγελματική ευκαιρία, πόσο δύσκολο είναι να γίνει κανεις transhipper στην Ελλάδα? :D

kgf12345
26-03-15, 17:54
με τη γραφειοκρατια? αστα να πανε:D
το σκεφτηκα λιγο περσι να σου πω την αληθεια,αλλα μολις ειπα να το ψαξω λιγο μ'επιασε πονοκεφαλος:D

kgf12345
31-03-15, 20:35
παραγγειλα αυτο (http://www.ebay.com/itm/141610920666?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT) σημερα.
αμα πιασει θα γελασω πολυ.γιατι τοσο καιρο προσπαθουσα με κανονικο ρυζι μηπως πετυχαινα κανενα σπυρι που θα'πιανε,αλλα τιποτα:(

αν μεγαλωσει τιποτα θα μπει στη λιμνη φυσικα:D

tsoui
31-03-15, 22:57
Το παλευεις ακομα ε? ωραιος!Νομιζα τα ειχες παρατησει ευχομαι να τα καταφερεις,με του εμποριου δυσκολο γιατι είναι επεξεργασμένα

kgf12345
31-03-15, 23:00
ναι ρε γμτ.μιλαμε ξερεις με ποσα ρυζια εχω δοκιμασει?:D

αυτα τωρα λογικα θα πιασουνε.
και ετσι και πιασουνε θα κανω τρελλο ενυδρειο μιλαμε(γιατι θα στηθει σιγουρα και ενυδρειο):D

sarpijk
31-03-15, 23:03
Γιωργο για δες αυτο (http://www.ukaps.org/forum/threads/japanese-balcony-rice-paddy-final-harvest.23151/).

kgf12345
31-03-15, 23:07
αυτα ειναι!
ετσι ακριβως το σκεφτομουνα:o
αλλα με χωρισμα πιο κοντο,ωστε να μπορει να σουλατσαρει το ψαρι εκει πανω:D

φωτια μου αναψες τωρα που το ειδα:)

επισης χαιρομαι που χρησιμοποιησε κιαλλος ιακυνθους και οχι μονο εγω:D

εχω παρει 400 σπορους.θα γεμισω τον τοπο ρυζι:D

tsoui
31-03-15, 23:24
Δωσε πονο :D:D
By the way τους υακινθους και τα πιστια τα χρησιμοποιουν για να καθαρισουν μολυσμένα νερα είναι τρελες ρουφηχτρες :D

kgf12345
01-04-15, 09:19
ναι ο ιακυνθος ειναι τρελλο φυτο.

"In one study, two plants produced 1,200 daughter plants in four months"
http://www.ecy.wa.gov/programs/wq/plants/weeds/hyacinth.html

ψαχνω να δω πως φυτευεται το ρυζι.
πιστευω εδω με το δικο μας κλιμα θα παει πολυ καλα.ειναι και η εποχη καλη νομιζω.
http://www.growinganything.com/how-to-grow-rice.html

μονο να βρουμε ψαρια...

στελιος προεδρου
01-04-15, 19:44
http://e-shop.valentine.gr/index.php?cPath=46_68 εδω εχει υακινθους και πιστια στρατιωτες

Maverick
01-04-15, 20:06
http://e-shop.valentine.gr/index.php?cPath=46_68 εδω εχει υακινθους και πιστια στρατιωτες

Ναι αλλά δεν έχει πάντα σε απόθεμα, καλό είναι να πάρει τηλέφωνο όποιος ενδιαφέρεται για να ρωτήσει πότε φέρνουν ;)

lifefx
01-04-15, 23:33
παραγγειλα αυτο (http://www.ebay.com/itm/141610920666?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT) σημερα.
αμα πιασει θα γελασω πολυ.γιατι τοσο καιρο προσπαθουσα με κανονικο ρυζι μηπως πετυχαινα κανενα σπυρι που θα'πιανε,αλλα τιποτα:(

αν μεγαλωσει τιποτα θα μπει στη λιμνη φυσικα:D

Ρε;...μου κάνετε υποκλοπές απο το ταμπλετ;:D

Κι εγώ αυτό ετοιμαζω!
Είχα βάλει έτοιμα μεγαλομενα φυτά ριζιου τα οποία ξεριζωσα απο οριζονα στο Καλοχώρι αλλά δεν: πιασαν.
Στο διάβασμα είμαι τώρα αλλά στο ριπαριουμ πρεπει να αλλαξω υπόστρωμα.
Ίσως μπει κι αυτό σε ένθετο δοχείο.

kgf12345
02-04-15, 01:07
που ειναι το καλοχωρι που λες?...:D

delta66
02-04-15, 02:05
που ειναι το καλοχωρι που λες?...:DΛιγο εξω απο την Αθηνα και προς τα βορεια. Πετάξου μία, και μη ξεχασεις, ρύζι, τυρι, γάλα, καμπά.
https://goo.gl/maps/2Nd3x

kgf12345
02-04-15, 02:07
χαχαχα!
μα γιαυτο ρωταω:D

lifefx
02-04-15, 02:38
που ειναι το καλοχωρι που λες?...:D

Θεσσαλονίκη είναι!

Εκεί κοντά δε θα βρεις οριζονα;

kgf12345
02-04-15, 07:22
σε καμια λαμια παιζει:)

Τάκης
02-04-15, 10:16
σε καμια λαμια παιζει:)
Δεν πετάγεσαι μέχρι το Αγρίνιο να φέρεις και σε εμένα ; :D:D:D:D:D

kgf12345
02-04-15, 10:33
το ebay μια χαρα ειναι.
ισως ειναι καλη φαση και για σενα αυτο στα χρυσοψαρα ε?θαχεις παραγωγη καλη εκει πανω.
κανα μισοκιλο ρυζι τουλαχιστον σε βλεπω να το βγαζεις:D

Τάκης
02-04-15, 10:36
το ebay μια χαρα ειναι.
ισως ειναι καλη φαση και για σενα αυτο στα χρυσοψαρα ε?θαχεις παραγωγη καλη εκει πανω.
κανα μισοκιλο ρυζι τουλαχιστον σε βλεπω να το βγαζεις:D
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά από τη στιγμή που το έδειξες :)
Aquaponic οριζώνας :)

lifefx
02-04-15, 13:23
Παιδιά,απ'οτι εχω διαβάσει,είναι δυσκολη η καλιέργεια του ρυζιού.
Δε ξέρω τωρα τι γινετε με αυτά τα σπόρια απο το e-bay
Κατσε να βαλω τον google trans να δουλέυει (γμ τα αγγλικά μου!):D

kgf12345
02-04-15, 14:38
αποτι εχω διαβασει εγω,εχω καταλαβει το αντιθετο.

θελει ζεστη λασπη και υγρασια:D
κυριως η ζεστη και η υγρασια δηλαδη.

θα δουμε συντομα:D

lifefx
02-04-15, 14:58
Ναι χονδρικα αυτα θελει.
Τα ετοιμα φυτα που εβαλα δε ξερω γιατι χαλασαν ομως.
Μαλλον το υποστρωμα εφταιγε.Σκετη τυρφη χωρις ιχνος λιπασματος.
Αντε με το καλο να σου ερθουν να δουμε.