PDA

Επιστροφή στο Forum : diy co2


steady
12-04-05, 21:25
αρχισα να φτιαχνω σημερα μια φιαλη diy co2 χωρις ρακορ συμφωνα με το παραπανω υπομνη και διαβασα μια αναφορα για μετρητη φυσαλιδων απο ορο προμηθευτηκα ετσι το συστηματακι αυτο απο ενα φαρμακειο αλλα δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει και πως να το συνδεσω οπως και τι ρολο παιζει το καθενα απ τα 3 κομματια του τα φωτα σας οσο πιστοι!αν παρατηρειται στη δευτερη φωτο το συστηματακι εχει ενα μικρο κουποματακι αυτο τι ρολο βαραει?

lasal
12-04-05, 22:58
DIY CO2

steady
12-04-05, 23:10
για να μετρησω φυσαλιδες δεν πρεπει να περνανε απο νερο?πως το κανω?το μαυρο στη φοτο ειναι κατι αναλογο με τη δικια μου φοτο 2?το ποματακι αυτο στην πρωτη?

steady
12-04-05, 23:35
αμα εχει κανεις ορεξη να πει 2 λογια για τι δεν καταλαβαινω πως δουλευει αυτο το πραμα!

Fonamstel
13-04-05, 00:27
Αυτό το πράγμα στη πρώτη φωτο με τη κόκκινη ροδέλα είναι κάτι σαν βάνα... αν μετακινήσεις τη ροδέλα θα δείς οτι στη μια άκρη αφήνει ανοιχτό το σωληνάκι, ενώ στην άλλη άκρη το "στραγγαλίζει". Αστο στο "ανοιχτό".

Το πωματάκι στη 2η φωτο κλείστο. Το διάφανο κυλινδρικό τμήμα της 2ης φωτο, γέμισέ το (σχεδόν) με νερό. Η μυτερή άσπρη άκρη "μπαίνει" στο "καπάκι" της φιάλης και "κοιτάει" προς το κέντρο της γης... τις φυσαλίδες θα τις μετράς στο διάφανο κυλινδρικό τμήμα.

Η τρίτη φωτο είναι η έξοδος του αερίου. Πάει στον διαχυτήρα CO2.

jpatou
13-04-05, 08:37
Το δικό μου DIY είναι ως εξής:
1)Φιάλη 2 Λίτρων με καπάκι χωρίς ρακόρ(λάστιχο από ψαροντούφεκο)
2)Από τη φιάλη σωληνάκι που καταλήγει σε Ανεπίστροφη Βαλβίδα
3)Σωληνάκι από την ανεπίστροφη στο κάτω μέρος του μετρητή.
4)Γέμισμα του Μετρητή με νερό(Φώτο 2)
5)Σωληνάκι από τον Μετρητή σε διαχυτήρα.
6)ΤΕΛΟΣ

Τα κομμάτια της φώτο 1 και 3 είναι παντελώς άχρηστα οπότε και μπορούν να αφαιρεθούν (ΙΜΟ).Κρατάς μόνο τον Μετρητή και τίποτε άλλο. Επίσης μπορείς στον μετρητή να βάλεις μια βεντούζα όπως αυτές που κρατάμε τα σωληνάκια στο ενυδρείο και να τον κολήσεις στο πλάι του ενυδρείου σου για να τον παρακολουθείς αν δεν μπορείς να ξεχωρήσεις την ροή από τον διαχυτήρα.
Σε DIY κατά την άποψη μου Βαλβίδες μείωσης της ροής είναι επικίνδυνες αφού μπορεί να έχουν σαν αποτέλεσμα το σκάσιμο της φιάλης.

steady
13-04-05, 13:14
οκ βγαζω το διακοπτη και πριν το μετρητη μια αντεπιστροφη αλλα δεν θα κρατησω το λαστιχακι αυτο!ευχαριστω

steady
28-04-05, 19:58
πριν λιγο εφτιαξα το νεο μου co2 5λιτρων γιατι το αλλο χαλασε και εβγαζε με ασυνεχη ρυθμο
εβαλα 5λιτρα νερο
8 φλυτζανια ζαχαρη
και ενα φακελακι μαγια περιπου 3 κουταλιες του γλυκου

νομιζω πως αναλογικα καταλαθος εβαλα πολυ μαγια λετε να χω προβλημα?εχω ακουσει για μπαμ γιαυτο.......

halvas69
28-04-05, 20:52
Άντε πάλι με τα μπαμ.
Μπαμ δεν κάνει ποτέ, εκτός αν περιορίσεις την ροή (απαγορεύεται) ή κλείσει τελείως το καπάκι του μπουκαλιού(πάλι δεν πρέπει να το κάνουμε)
Όσο για την πολλή μαγιά που έριξες, πιθανόν να έχεις κάπως μεγαλύτερη παραγωγή CO2, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα τελειώσει πιό γρήγορα το μίγμα σου.

steady
28-04-05, 21:19
εχω πολυ μεγαλη παραγωγη πανω απο 2 το δευτερολεπτο με διαλειμα 5σεκ καθε φορα και δεν διαχεεται στο φιλτρο αφου βγαινει κανοντας ενα θορυβο οπως οταν παιρνει νερο το φιλτρο και παρολο που το αρεωσα αδιαζοντας σχεδον το μισο οποιος εχει κανει με 5λιτρο ας πει αναλογια η τι νακνω να φτιαξω το υπαρχον

halvas69
28-04-05, 23:19
Έλααααα εδώ ο 5άλιτρος χε,χε :lol:
Από την 5άρα μπουκαλίτσα μου χρησιμοποιώ τα 4μιση λίτρα, άλλωστε το κενό χρειάζεται να υπάρχει.
Βάζω 7-8 φλυτζάνια ζάχαρη και ρίχνω και μισό σακουλάκι μαγιά, περίπου 1 κουταλάκι.
Όταν τελειώνει το μίγμα αδειάζω προσεκτικά το υγρό που μένει και κρατάω όσο το δυνατόν περισσότερο από την λάσπη που υπάρχει στον πάτο του μπουκαλιού.
Ξαναρίχνω φρέσκο ζαχαρόνερο και βάζω κάτι λιγότερο από μισή κουταλιά μαγιά αυτή την φορά.
Η λάσπη βοηθά στο να ξεκινήσει νωρίτερα η παραγωγή CO2 καθώς έχει ήδη μεγάλο αριθμό από τα βακτηρίδια που παράγουν διοξείδιο.
Συνήθως παίρνει μπροστά το μίγμα μετά από 1-2 ώρες.
Προσοχή με την θερμοκρασία του νερού να είναι πάντα χλιαρό (θερμοκρασία δωματίου) εξαιρούνται οι κάτοικοι Ιγκού (βλ. εσκιμώοι) :wink:

steady
29-04-05, 07:31
εγω εριξα 3κουταλιες γιαυτο την επαθα μαλλον :oops: διαβασα οτι η θερμοκρασια για να πετυχουμε μεγιστη αποδοση στη μαγια του νερου ειναι 50κελσιου αληθεια διαχυση μεσα απο κεραμικο απο αεραντλια<οχι πωρολιθο> θα εχω καλλη?για να μην επιβαρυνω και τη βιολογια με το να περνα μεσα απ το φιλτρο

steady
29-04-05, 07:37
εγω εριξα 3κουταλιες γιαυτο την επαθα μαλλον :oops: διαβασα οτι η θερμοκρασια για να πετυχουμε μεγιστη αποδοση στη μαγια του νερου ειναι 50κελσιου αληθεια διαχυση μεσα απο κεραμικο απο αεραντλια<οχι πωρολιθο> θα εχω καλλη?για να μην επιβαρυνω και τη βιολογια με το να περνα μεσα απ το φιλτρολες η μεγαλη παραγωγη να μου δημιουργησει κανενα προβλημα?στα 120 καθαρα ειμαι και εχω τα παρακατω φυτα με 0.54watt να πειραξει το πεχα αποτομα?αλλα εχω ανθρακικη 7 περιπου τι λες?