PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιγρακια και φως


nikos24
27-03-14, 12:00
Γεια σας κι απο μενα. Ειμαι νεος στο φορουμ αν και εναμιση μηνα τωρα σας διαβαζω. Τη Δευτερα πηρα 3 τιγρακια (νεο ενυδρειο στρωμενο ενα μηνα και μετρησεις με υγρα τεστ της API) και εχω παρατηρησει οτι τους ενοχλει το φως του ενυδρειου οταν αναβει (με χρονοδιακοπτη).
Πανε σε μια γωνια κατω στο βυθο και διπλα στο εσωτερικο φιλτρο μαλλον επειδη δεν εχει πολυ φως εκει. Μολις το φως σβηνει ειναι μια χαρα ηρεμα και βολταρουν σε ολο το μηκος του ενυδρειου. Τι να κανω;
Το ενυδρειο ειναι 110 λιτρα. Ευχαριστω

Archimendes
27-03-14, 12:09
Μην αγχώνεσαι. Θέλουν τον χρόνο τους. Και να είναι κοπάδι γιατί είναι νευρικά ψαράκια. Τρία κατά την γνώμη μου είναι λίγα - θα τα βλέπεις να γυρνάνε το ένα γύρω από το άλλο.

nikos24
27-03-14, 12:15
Μην αγχώνεσαι. Θέλουν τον χρόνο τους. Και να είναι κοπάδι γιατί είναι νευρικά ψαράκια. Τρία κατά την γνώμη μου είναι λίγα - θα τα βλέπεις να γυρνάνε το ένα γύρω από το άλλο.

Λες να παρω αλλα 2 δηλαδη; Το φως να το ανοιγω κανονικα;

Kostas12
27-03-14, 12:16
Αύξησε τον αριθμό τους σε 8 τουλάχιστον και δημιούργησε κρυψώνες μέσα στο ενυδρείο με πέτρες ή με φυτά για να μπορούν να κρύβονται όταν κάτι τα αγχώνει και σε λίγες μέρες θα δεις άλλες συμπεριφορές

Archimendes
27-03-14, 12:18
Υπόψη ότι τα τιγράκια είναι περιβόητα fin-nippers. Δηλαδή, οτιδήποτε με πεταχτή ουρά (αγγελόψαρα, γκουράμι με τα πλοκάμια τους, Mollies κ.α.) θα τρώνε γερές καρπαζές.

nikos24
27-03-14, 12:19
Αύξησε τον αριθμό τους σε 8 τουλάχιστον και δημιούργησε κρυψώνες μέσα στο ενυδρείο με πέτρες ή με φυτά για να μπορούν να κρύβονται όταν κάτι τα αγχώνει και σε λίγες μέρες θα δεις άλλες συμπεριφορές

Αυτος στο pet city μου ειπε οτι πρεπει να ειναι μονος αριθμος, ισχυει αυτο;
Φυτα δεν εχω στο ενυδρειο
Να παρω εκτος απο τιγρακια κι αλλα ψαρια ή οχι ακομα;

Kostas12
27-03-14, 12:21
Αυτος στο pet city μου ειπε οτι πρεπει να ειναι μονος αριθμος, ισχυει αυτο;
Φυτα δεν εχω στο ενυδρειο
Να παρω εκτος απο τιγρακια κι αλλα ψαρια ή οχι ακομα;
δεν ισχύει αυτό με το αριθμό, επειδή είναι κοπαδόψαρα θέλουν να είναι πολλά μαζί νιώθουν ασφάλεια σαν κοπάδι, όχι άλλα ψάρια τώρα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο, αλλά βάλε τουλάχιστον 8 και αργότερα ανεβάζεις τον αριθμό τους.

Archimendes
27-03-14, 12:52
Αυτό στο είπε με τη λογική ότι θα τσακώνονται όλα με όλους και πάντα κάποιος θα περισσεύει - ξεκουράζεται. Άμα έχεις αρκετό αριθμό θα είναι ήρεμα και θα κάνουν το κοπάδι τους. 4-5 φάπες θα πέφτουν, αλλά είναι φυσιολογικό αυτό -μεταξύ τους - για άλλα ψάρια έχε στο νου σου το παραπάνω που σου έγραψα.
Βέβαια και τα 100 λιτρα με 8 τιγράκια γεμίζει μια χαρά.

nikos24
27-03-14, 13:57
Αυτό στο είπε με τη λογική ότι θα τσακώνονται όλα με όλους και πάντα κάποιος θα περισσεύει - ξεκουράζεται. Άμα έχεις αρκετό αριθμό θα είναι ήρεμα και θα κάνουν το κοπάδι τους. 4-5 φάπες θα πέφτουν, αλλά είναι φυσιολογικό αυτό -μεταξύ τους - για άλλα ψάρια έχε στο νου σου το παραπάνω που σου έγραψα.
Βέβαια και τα 100 λιτρα με 8 τιγράκια γεμίζει μια χαρά.


Ωραια τοτε θα παρω 8 τιγρακια και 8 απο ενα αλλο ειδος και τελος. Ευχαριστω

delta66
27-03-14, 15:17
Τσεκαρε αν υπαρχει καποια διαρροη ρευματος, οταν ανοιγουν οι λαμπες.

nikos24
27-03-14, 15:26
Τσεκαρε αν υπαρχει καποια διαρροη ρευματος, οταν ανοιγουν οι λαμπες.


Διαρροη ρευματος τι εννοεις;

ChocolatePuma
27-03-14, 21:42
Αυτος στο pet city μου ειπε οτι πρεπει να ειναι μονος αριθμος, ισχυει αυτο;
Φυτα δεν εχω στο ενυδρειο
Να παρω εκτος απο τιγρακια κι αλλα ψαρια ή οχι ακομα;

Ότι καλύτερο διάβασα σήμερα! :D



Τι φωτισμό χρησιμοποιείς?

Nickthefish
27-03-14, 23:41
Ότι καλύτερο διάβασα σήμερα! :D



Τι φωτισμό χρησιμοποιείς?

Αυτό λεγόταν και λέγεται καθώς υπάρχει η περίπτωση σε ζυγό αριθμό να σπάσει το κοπάδι σε ζευγάρια..δε συμβαίνει και κάθε ημέρα,αλλά συμβαίνει ;)

Χρηστος Ζ.
28-03-14, 00:38
ουτε και εγω εχω ξανακουσει κατι τετοιο.
χωρις παρεξηγηση και χωρις να χαλασω το θεμα, μπορεις να μας πεις λιγα πραγματα για αυτο, ισχυει για ολα τα κοπαδοψαρα? η να δωσεις καποιο λινκ με καποια πληροφορια.

nikos24
28-03-14, 01:24
Ότι καλύτερο διάβασα σήμερα! :D



Τι φωτισμό χρησιμοποιείς?

Δεν ξερω φιλε γιατι το ενυδρειο το πηρα απο ιδιωτη, πως μπορω να μαθω τι φωτισμος ειναι;

stav
28-03-14, 06:08
Δεν ξερω φιλε γιατι το ενυδρειο το πηρα απο ιδιωτη, πως μπορω να μαθω τι φωτισμος ειναι;

Δες τι γραφει επανω στις λαμπες.

nikos24
28-03-14, 14:39
Δες τι γραφει επανω στις λαμπες.

Γραφει SCHWABE L40

Να ρωτησω και κατι αλλο....
Ειναι αναγκαστικο να εχω κοπαδακια των 8 ψαριων; Ενας φιλος μου εχει πολλα απο 3-4 μονο και ειναι μια χαρα εδω και κανα 6μηνο τωρα..Δεν ειναι βεβαια κοπαδακια, ολα μαζι κολυμπανε αλλα θελω κι εγω να παρω πιο πολλα οχι μονο 2 κοπαδακια. Να εχω ας πουμε 4 τιγρακια, 4 τιγρακια αλλου χρωματος, 4 ψαρακια που να ταιριαζουν με τιγρακια κλπ και 2 μεγαλυτερα για να κανουν τη διαφορα. 2 γλυφτες και 2 για τα τζαμια (δε θυμαμαι πως τα λενε). Μπορω να το κανω ετσι;

Archimendes
28-03-14, 14:58
Για τα τζάμια ξύδι απο έξω και σφουγγαρακι μαγνήτης για το μεσα (algae scrubber). To ψάρι γλείφτης (πλεκοστομος) γίνεται πάνω απο 15 εκατοστά, θέλει τουλάχιστον 200 λίτρα κ εξωτερικό φίλτρο σοβαρό.
Στα pet shop κάνουν έγκλημα που τους προτείνουν.
Μην το παράφορτώσεις με ψάρια, δεν θα σου αρεσει το αποτέλεσμα!

nikos24
28-03-14, 15:13
Για τα τζάμια ξύδι απο έξω και σφουγγαρακι μαγνήτης για το μεσα (algae scrubber). To ψάρι γλείφτης (πλεκοστομος) γίνεται πάνω απο 15 εκατοστά, θέλει τουλάχιστον 200 λίτρα κ εξωτερικό φίλτρο σοβαρό.
Στα pet shop κάνουν έγκλημα που τους προτείνουν.
Μην το παράφορτώσεις με ψάρια, δεν θα σου αρεσει το αποτέλεσμα!

Αρα να μην παρω γλυφτες; Καλυτερα. Μαγνητη εχω αλλα για το χαλικι δε χρειαζεται κατι; Δε θελω να το παραφορτωσω αλλα δε θελω μονο 2 κοπαδακια, δεν θα ειναι ωραιο. Συνολικα να ειναι 18 ψαρακια (16 μικρα τυπου τιγρακια και 2 μεγαλυτερα τυπου firemouth). Ετσι το εχει ο φιλος μου και ειναι πολυ ωραιο αφου βλεπεις διαφορετικα χρωματα και μεγεθη και ειναι κατι παρα πολυ ομορφο αισθητικα. Καλα δεν ειναι;

Παντως και σημερα μολις ανοιξε η λαμπα αμεσως πηγαν στη γωνια κατω απο το φιλτρο και στεκονται εκει... Απλα σημερα λιγο φευγουν απο το μερος τους πανε λιγο πιο εκει στα γρηγορα και μετα παλι στη γωνια τους.

stav
28-03-14, 15:37
[QUOTE=nikos24;830176]Γραφει SCHWABE L40

Αυτο ειναι μπαλαστ,στην λαμπα τι γραφει;

nikos24
28-03-14, 15:55
[QUOTE=nikos24;830176]Γραφει SCHWABE L40

Αυτο ειναι μπαλαστ,στην λαμπα τι γραφει;

Στη λαμπα λεει OSRAM 18W

stav
29-03-14, 06:30
[QUOTE=stav;830189]

Στη λαμπα λεει OSRAM 18W

Ειναι 18watt δεν ειναι πολλα για τα λιτρα σου.Αφησε τα θα συνηθισουν,βαλε
χρονοδιακοπτη για ειναι σταθερη η φωτοπεριοδος.

ChocolatePuma
29-03-14, 08:35
Ειναι 18watt δεν ειναι πολλα για τα λιτρα σου.Αφησε τα θα συνηθισουν,βαλε
χρονοδιακοπτη για ειναι σταθερη η φωτοπεριοδος.

Καλημέρα
Χρονοδιακόπτη εχει και τα watt ειναι όντως πολύ λίγα

Ισως κάτι άλλο να φταίει - κι αυτό μάλλον είναι πως δεν εινα κοπάδι
Αυξησε τα σε 8-10, εφόσον λιτρα και φίλτρο, αντέχουν

nikos24
29-03-14, 13:06
Καλημέρα
Χρονοδιακόπτη εχει και τα watt ειναι όντως πολύ λίγα

Ισως κάτι άλλο να φταίει - κι αυτό μάλλον είναι πως δεν εινα κοπάδι
Αυξησε τα σε 8-10, εφόσον λιτρα και φίλτρο, αντέχουν


Ναι εχω χρονοδιακοπτη.

Ειναι απαραιτητο να βαλω τοσο μεγαλα κοπαδια ή να βαλω αρκετα ψαρακια των 3 ας πουμε οπως εχει κανει ο γνωστος μου; Ειναι μια χαρα αυτουνου εδω και 6 μηνες και μαλιστα το φως το εχει ολη μερα ανοιχτο...

korasidikos
29-03-14, 13:15
αυτα τα ψαρια αισθανοντε ανετα οταν ειναι κοπαδι!ετσι θα δεις και ωραιες συμπεριφορες απο αυτα!!;)

nazgul
29-03-14, 13:15
Εφοσον μπηκες σε ενα φορουμ σαν κι αυτο, μπορεις να κανεις δυο πραγματα:

-να εκμεταλλευτεις τις απειρες πληροφοριες που υπαρχουν γραμμενες, οπως και τις απειρες εμπειριες ατομων που αχολουνται χρονια με το χομπι, ωστε να κανεις ενα σωστο ενυδρειο με ευτυχισμενους κατοικους.
-να ακουσεις οτι σου λεει ο καθενας και οτι γινει.

Τα κοπαδοψαρα, για καποιο λογο λεγονται "κοπαδοψαρα". Γιατι απαιτουν μεγαλο αριθμο ατομων, ωστε να νοιωθουν ασφαλη, αλλα και να διαχεεται η επιθετικοτητα σε πιο "νευρικα" ειδη, οπως τα τιγρακια. Το ενυδρειο καλο ειναι να μην το γεμιζουμε με διαφορα ειδη, επειδη απλα μας αρεσουν, αλλα να γινεται οταν εχουμε τα καταλληλα λιτρα, το σωστο εξοπλισμο και παντα συμφωνα με τις αναγκες τους σε παραμετρους νερου και διαρυθμιση ενυδρειου.

nikos24
29-03-14, 14:19
Εφοσον μπηκες σε ενα φορουμ σαν κι αυτο, μπορεις να κανεις δυο πραγματα:

-να εκμεταλλευτεις τις απειρες πληροφοριες που υπαρχουν γραμμενες, οπως και τις απειρες εμπειριες ατομων που αχολουνται χρονια με το χομπι, ωστε να κανεις ενα σωστο ενυδρειο με ευτυχισμενους κατοικους.
-να ακουσεις οτι σου λεει ο καθενας και οτι γινει.

Τα κοπαδοψαρα, για καποιο λογο λεγονται "κοπαδοψαρα". Γιατι απαιτουν μεγαλο αριθμο ατομων, ωστε να νοιωθουν ασφαλη, αλλα και να διαχεεται η επιθετικοτητα σε πιο "νευρικα" ειδη, οπως τα τιγρακια. Το ενυδρειο καλο ειναι να μην το γεμιζουμε με διαφορα ειδη, επειδη απλα μας αρεσουν, αλλα να γινεται οταν εχουμε τα καταλληλα λιτρα, το σωστο εξοπλισμο και παντα συμφωνα με τις αναγκες τους σε παραμετρους νερου και διαρυθμιση ενυδρειου.

Παιδια δεν αμφιβαλλω γι'αυτα που λετε. Αλλωστε γι'αυτο ειμαι εδω και ρωταω ;)
Απλα λεω μηπως δεν ειναι ολα τοσο απολυτα γιατι εχω το παραδειγμα που σας ειπα παραπανω με τον γνωστο μου.
Αν ειναι θα βαλω 2 κοπαδακια των 8. Αλλα θα ηθελα και 2 μεγαλυτερα για να μην ειναι ολα μικρουλια. Firemouth μπορω να βαλω ή ποιο αλλο μεγαλυτερο μπορω;
Τελικα γλυφτες χρειαζονται ή οχι;

ChocolatePuma
29-03-14, 14:54
Σε ενυδρείο 110 λιτρων, σωστα στρωμενο και με καλο φιλτρο, 2 κοπαδια των 8, μπορουν να μπουν, αρκει
1ον να απαιτουν τις ιδιες συνθηκες
2ον να τους παρεχεις τις συνθηκες που απαιτουν
3ον να μπορουν να συγκατοικήσουν

Οι περισσότεροι δεν επιλεγουν αυτο που εσυ θες, και προτιμουν ενα μεγαλυτερο κοπαδι από περισσοτερα μελη

Ο γλυφτης χρειαζεται, μονο αν σκοπευεις να μπεις στο δημοσιο!

Βρες λιγο χρονο να διαβασεις μερικα απ τα υπομνηματα στην ενοτητα των αρχαριων
Και βρες χρονο να διαβασεις τις απαιτησεις των ψαριων που εχεις κι αυτων που σ αρεσουν και θες να βάλεις

nikos24
29-03-14, 15:38
Σε ενυδρείο 110 λιτρων, σωστα στρωμενο και με καλο φιλτρο, 2 κοπαδια των 8, μπορουν να μπουν, αρκει
1ον να απαιτουν τις ιδιες συνθηκες
2ον να τους παρεχεις τις συνθηκες που απαιτουν
3ον να μπορουν να συγκατοικήσουν

Οι περισσότεροι δεν επιλεγουν αυτο που εσυ θες, και προτιμουν ενα μεγαλυτερο κοπαδι από περισσοτερα μελη

Ο γλυφτης χρειαζεται, μονο αν σκοπευεις να μπεις στο δημοσιο!

Βρες λιγο χρονο να διαβασεις μερικα απ τα υπομνηματα στην ενοτητα των αρχαριων
Και βρες χρονο να διαβασεις τις απαιτησεις των ψαριων που εχεις κι αυτων που σ αρεσουν και θες να βάλεις

Χαχα καλοοοοοο, αρα δε χρειαζεται να παρω γλυφτη.

Οκ τελικα firemouth μπορω να βαλω ή καποιο μεγαλυτερο;

douran_p
29-03-14, 16:01
απο 7-8 τιγρακια και πανω ειναι καλα....... 8α δεις μεγαλη διαφορα στην συμπεριφορα αλλα και στον τροπο που κινουνται στο ενυδρειο....... εγω καποτε ειχα 21......

Kostas12
29-03-14, 18:42
Firemouth με τιγράκια ταιριάζουν δεν θα υπάρξει πρόβλημα συμβίωσης

nikos24
30-03-14, 01:22
Firemouth με τιγράκια ταιριάζουν δεν θα υπάρξει πρόβλημα συμβίωσης

Τελεια! Ευχαριστω πολυ.

nikos24
31-03-14, 20:41
Γεια σας και παλι. Σημερα προσθεσα αλλα 5 τιγρακια κι εγιναν 8.

Εχουν γινει ωραιο κοπαδακι απλα παρατηρησα 2 πραγματα και θελω να σας τα πω να μου πειτε γνωμες...

1. Το 1 ειναι μονο του κατω απο το φιλτρο, οχι συνεχεια καποια στιγμη παει με τα αλλα και μετα απο λιγο παλι μονο του...
2. Ορισμενες φορες βλεπω καποιο να ειναι καθετα για καποια δευτερολεπτα (δεν ξερω αν ειναι το ιδιο παντα ή διαφορετικο καθε φορα) και μετα κολυμπαει κανονικα...

Παντως με το φως ειναι μια χαρα πλεον, στην αρχη μολις ανοιξε λιγο φοβοντουσαν και ηταν κατω αλλα μετα ολα καλα...
Σε 3-4 μερες θα βαλω κι ενα κοπαδακι των 8 green barbs, την αλλη βδομαδα 2 firemouth και τελος (γλυφτη μου ειπατε οτι δε χρειαζεται).

ChocolatePuma
31-03-14, 21:05
Με το ζευγαρι των Firemouth εγώ πάντως θα το σκεφτόμουν...αν ισχύουν όσα γράφονται (από seriouslyfish)

"...Not an overly aggressive cichlid, but still a cichlid nonetheless – not ideal for a community aquarium (http://www.seriouslyfish.com/glossary/c/community%20aquarium) with small fish. Can be housed with similar sized, peaceful fish. May be aggressive when breeding."

Kostas12
31-03-14, 21:06
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα που κάποια στιγμή κάθεται κάποιο μόνο του, με τα τιγράκια δεν θα χρειαστείς pleco είναι πολύ γρήγορα και δεν πρόκειται να πέφτει τροφή κάτω, αρκεί να μην κάνεις υπερβολές στο τάισμα.
-------------------------
Με το ζευγαρι των Firemouth εγώ πάντως θα το σκεφτόμουν...αν ισχύουν όσα γράφονται (από seriouslyfish)

"...Not an overly aggressive cichlid, but still a cichlid nonetheless – not ideal for a community aquarium (http://www.seriouslyfish.com/glossary/c/community%20aquarium) with small fish. Can be housed with similar sized, peaceful fish. May be aggressive when breeding."
Είναι οι πιο ήρεμες κιχλίδες, μπορούν να συγκατοικήσουν με άλλα είδη.

ChocolatePuma
31-03-14, 21:08
Είναι οι πιο ήρεμες κιχλίδες, μπορούν να συγκατοικήσουν με άλλα είδη.

Εγώ πάντως το κόκκινο το επισήμανα :D
Η εμπειρία δεν αντικαθιστά τα άρθρα...ωστόσο και τα άρθρα έμπειροι τα έγραψαν ;)

Kostas12
31-03-14, 21:16
Έχω στο ενυδρείο μου ένα ζευγάρι γιαυτό το λέω, βλέπω συμπεριφορές καθημερινά είναι πολύ ήρεμες σε σχέση με άλλες κιχλίδες.
Πάντα εξαρτάται από το ψάρι που θα σου τύχει, γιατί τα ψάρια που έχω εγώ δεν έχουν καμία σχέση με το προφίλ που γράφουν είναι τελείως διαφορετικά.

nikos24
31-03-14, 21:23
Τωρα πραγματι τα ταϊσα κι εκαναν ολα σαν τρελα! Πιστευω να μην υπαρχει κατι και να ειναι απλα οτι ειναι πρωτη μερα και ειναι αγχωμενα...Ευχαριστω

ChocolatePuma
31-03-14, 21:25
Τωρα πραγματι τα ταϊσα κι εκαναν ολα σαν τρελα! Πιστευω να μην υπαρχει κατι και να ειναι απλα οτι ειναι πρωτη μερα και ειναι αγχωμενα...Ευχαριστω

Αυτο για το τάισμα, το άρθρο το ελεγε για τα Firemouth!:D

Μην αγχωνεσαι. Οταν τρώμε, όλοι τρελαινόμαστε!! :smt120

Diskus fan
31-03-14, 21:32
Έχω στο ενυδρείο μου ένα ζευγάρι γιαυτό το λέω, βλέπω συμπεριφορές καθημερινά είναι πολύ ήρεμες σε σχέση με άλλες κιχλίδες.
Πάντα εξαρτάται από το ψάρι που θα σου τύχει, γιατί τα ψάρια που έχω εγώ δεν έχουν καμία σχέση με το προφίλ που γράφουν είναι τελείως διαφορετικά.

1. Είναι ζευγάρι... που έχει γεννήσει;
2. Σίγουρα παίζει ρόλο η ιδιοσυγρασία αλλά σπάνια ξεφεύγει από τον γενικό "χαρακτήρα" του είδους... σημαντικότατο ρόλο όμως παίζει και το μέγεθος του ενυδρείου.-
-------------------------


Ο γλυφτης χρειαζεται, μονο αν σκοπευεις να μπεις στο δημοσιο!



ΑΝ και τα Ελληνικά που έμαθα στο σχολείο... διαφέρουν από αυτά που μαθαίνουν σήμερα (ορθογραφικά)... έχω την αίσθηση ότι... στο δημόσιο για να μπεις πρέπει να είσαι γλείφτης (το άλλο είναι γλύπτης).- ;)

ChocolatePuma
31-03-14, 21:35
ΑΝ και τα Ελληνικά που έμαθα στο σχολείο... διαφέρουν από αυτά που μαθαίνουν σήμερα (ορθογραφικά)... έχω την αίσθηση ότι... στο δημόσιο για να μπεις πρέπει να είσαι γλείφτης (το άλλο είναι γλύπτης).- ;)

Τα ίδια ελληνικά μάθαμε ;)

Πάντως ο @nikos24 αποφασισε, γλύφτη, γλειφτη ή γλύπτη, να μην αγοράσει :D (ελπίζω!)

nikos24
31-03-14, 21:40
Τα ίδια ελληνικά μάθαμε ;)

Πάντως ο @nikos24 αποφασισε, γλύφτη, γλειφτη ή γλύπτη, να μην αγοράσει :D (ελπίζω!)


Χαχα ναι το αποφασισα!:)

Kostas12
31-03-14, 22:04
Τωρα πραγματι τα ταϊσα κι εκαναν ολα σαν τρελα! Πιστευω να μην υπαρχει κατι και να ειναι απλα οτι ειναι πρωτη μερα και ειναι αγχωμενα...Ευχαριστω
Έτσι κάνουν όταν τρώνε :D:D

nikos24
31-03-14, 22:08
Το αλλο κοπαδακι να το βαλω λετε ολο (8 ψαρια) ή 4 και μετα απο 2-3 μερες τα αλλα 4;

Diskus fan
31-03-14, 22:12
Τι άλλα ψάρια για κοπαδάκι... σκέφτεσαι;

Kostas12
31-03-14, 22:16
Το αλλο κοπαδακι να το βαλω λετε ολο (8 ψαρια) ή 4 και μετα απο 2-3 μερες τα αλλα 4;
Εάν πιστεύεις ότι το φίλτρο σου είναι στρωμένο και μπορεί να αντέξει και άλλα ψάρια βάλτα τώρα που είναι μικρά έτσι ώστε το κάθε είδος να πιάσει τον χώρο του μέσα στο ενυδρείο, μετά να ξέρεις ότι τα τιγράκια θα κυνηγήσουν ότι ψάρι μπει μέσα στο ενυδρείο και ειδικά εάν είναι μικρό.

nikos24
31-03-14, 22:17
Τι άλλα ψάρια για κοπαδάκι... σκέφτεσαι;

Οπως ειπα και παραπανω θελω 8 green barbs και 2 firemouth.

Diskus fan
31-03-14, 22:20
Για 110 λίτρα με τιγράκια... μιλάμε!!!!!
-------------------------
Οπως ειπα και παραπανω θελω 8 green barbs και 2 firemouth.

Διάβασε το link... κάντα 10... και ξέxνα τα άλλα.- ;)

http://diszhal.info/english/cyprinds/en_Barbus_tetrazona.php

ΥΓ. Και διάβασε και αυτό...

http://diszhal.info/english/cichlids/en_Thorichthys_meeki.php

nikos24
01-04-14, 14:23
Δυστυχως σημερα παλι τα ιδια με το φως...Ηταν μια χαρα και με το που ανοιξε το φως αμεσως ολα πηγαν κατω. Τελικα δεν συνηθισαν..
Να κανω κατι ή απλα να κανω υπομονη και μετα απο μερες θα το συνηθισουν και θα συμπεριφερονται κανονικα και με το φως ανοιχτο;

Kostas12
01-04-14, 14:35
Μάλλον τους έρχεται πολύ απότομα το φως όταν ανάβει, λογικά θα το συνηθίσουν σε λίγες μέρες.

nikos24
01-04-14, 15:28
Μάλλον τους έρχεται πολύ απότομα το φως όταν ανάβει, λογικά θα το συνηθίσουν σε λίγες μέρες.

Αντε να δουμε...Μακαρι

Diskus fan
01-04-14, 21:37
Δυστυχως σημερα παλι τα ιδια με το φως...Ηταν μια χαρα και με το που ανοιξε το φως αμεσως ολα πηγαν κατω. Τελικα δεν συνηθισαν..
Να κανω κατι ή απλα να κανω υπομονη και μετα απο μερες θα το συνηθισουν και θα συμπεριφερονται κανονικα και με το φως ανοιχτο;

Κατά πρώτον... βασικός κανόνας και Νο 1 στο χόμπι είναι... η υπομονή.
Πάμε τώρα πιο πέρα... το άνοιγμα όπως και το κλείσιμο των φώτων είναι πολύ ουσιαστικό στην προσαρμογή των ψαριών. ΔΕΝ ξέρω πως το κάνεις... αλλά θα σου δώσω μια ιδέα... για το πως πρέπει να γίνεται.
Πριν ανοίξουν τα φώτα... στον χώρο θα πρέπει να υπάρχει ήδη φως για τουλάχιστον μισή με μια ώρα.... αυτό σημαίνει ότι έχεις πχ. αφήσει ανοιχτά παραθυρόφυλα για να μπαίνει το φως και να γίνεται με φυσικό τρόπο η ανατολή ή ανοίγεις τα παράθυρα σου κάπως αργά (ειδικά αν ο ήλιος... είναι ήδη ψηλά).
Στο κλείσιμο κάνεις κάτι παρόμοιο... σβήνουν πρώτα τα φώτα του ενυδρείο και παραμένει κάποιος μικρότερος εξωτερικός φωτισμός... για μισή με μια ώρα. ΑΝ το ενυδρείο έχει ανεξάρτητες λάμπες (ή έχεις βάλει "moonlight")... αυτό γίνεται πιο εύκολο.
Υπάρχει και σύστημα ανατολής-δύσης που είναι το ιδανικό... αλλά θα πρέπει να το φτιάξεις ή να το αγοράσεις.
Το άνοιγμα και το κλείσιμο των φώτων καλό είναι να γίνεται με αυτόματο χρονοδιακόπτη... ώστε η φωτοπερίοδος να έχει κάποια σταθερότητα διάρκειας.
ΑΝ έχεις αναμμένα εξωτερικά φώτα που δημιουργούν σκιές όταν περνάς μπροστά από το ενυδρείο ... καλό θα είναι να τα αποφύγεις, ειδικά κατά την περίοδο του εγκλιματισμού των ψαριών.- ;)

korasidikos
01-04-14, 21:56
συνφωνω απολυτα με τα παραπανω!αν συνεχισουν να εχουν αυτη τη συμπεριφορα και δειχνουν φοβισμενα κοιτας το νερο σου και τα αλλα που εχουμε πει!

nikos24
01-04-14, 22:32
Κατά πρώτον... βασικός κανόνας και Νο 1 στο χόμπι είναι... η υπομονή.
Πάμε τώρα πιο πέρα... το άνοιγμα όπως και το κλείσιμο των φώτων είναι πολύ ουσιαστικό στην προσαρμογή των ψαριών. ΔΕΝ ξέρω πως το κάνεις... αλλά θα σου δώσω μια ιδέα... για το πως πρέπει να γίνεται.
Πριν ανοίξουν τα φώτα... στον χώρο θα πρέπει να υπάρχει ήδη φως για τουλάχιστον μισή με μια ώρα.... αυτό σημαίνει ότι έχεις πχ. αφήσει ανοιχτά παραθυρόφυλα για να μπαίνει το φως και να γίνεται με φυσικό τρόπο η ανατολή ή ανοίγεις τα παράθυρα σου κάπως αργά (ειδικά αν ο ήλιος... είναι ήδη ψηλά).
Στο κλείσιμο κάνεις κάτι παρόμοιο... σβήνουν πρώτα τα φώτα του ενυδρείο και παραμένει κάποιος μικρότερος εξωτερικός φωτισμός... για μισή με μια ώρα. ΑΝ το ενυδρείο έχει ανεξάρτητες λάμπες (ή έχεις βάλει "moonlight")... αυτό γίνεται πιο εύκολο.
Υπάρχει και σύστημα ανατολής-δύσης που είναι το ιδανικό... αλλά θα πρέπει να το φτιάξεις ή να το αγοράσεις.
Το άνοιγμα και το κλείσιμο των φώτων καλό είναι να γίνεται με αυτόματο χρονοδιακόπτη... ώστε η φωτοπερίοδος να έχει κάποια σταθερότητα διάρκειας.
ΑΝ έχεις αναμμένα εξωτερικά φώτα που δημιουργούν σκιές όταν περνάς μπροστά από το ενυδρείο ... καλό θα είναι να τα αποφύγεις, ειδικά κατά την περίοδο του εγκλιματισμού των ψαριών.- ;)

Το δωματιο δυστυχως ειναι σκοτεινο και δεν μπαινει καθολου φως αν και εχω συνεχεια ανοιχτα τα παραθυρα...
Γι'αυτο το λογο 1 ωρα πριν ανοιξουν τα φωτα του ενυδρειο αναβω το φως του δωματιου...
Το φως του ενυδρειου αναβει και σβηνει με χρονοδιακοπτη. Το εχω ρυθμισει να ειναι ανοιχτο 8 ωρες...
Σημερα και τις 8 ωρες τα τιγρακια ηταν κατω κι ετρεμαν. Με το που εκλεισε το φως αμεσως ανεβηκαν κι αρχισαν να κολυμπανε μια χαρα...
Ποσες μερες λετε να κανουν να συνηθισουν και να ειναι μια χαρα με το φως; Εχω υπομονη απλα θελω να ξερω οτι θα συνηθισουν, δε μπορω να τα βλεπω ετσι :(

Diskus fan
01-04-14, 23:58
ΑΝ οι συνθήκες νερού είναι καλές... και ΔΕΝ υπήρχε τραγική διαφορά από αυτές του ενυδρείου που βρισκόντουσαν... ο αριθμός των ψαριών είναι ικανοποιητικός... σε 1 το πολύ 2 εβδομάδες... λογικά θα πρέπει να το έχουν ξεπεράσει.
Τα'ι'ζεις τουλάχιστον μια ώρα μετά... αφού πρώτα τα φώτα του ενυδρείου, έχουν ανάψει... και ελάχιστη ποσότητα ώστε να παρακινηθούν να βγουν σε αναζήτηση της τροφής. Όταν το κάνουν... ρίξε ελάχιστη ακόμη... ΑΝ ΔΕΝ βγουν... άστα να πεινάσουν (ΔΕΝ θα πάθουν τίποτα)... και θα το κάνουν.
Αφού έχεις "ειδικές" συνθήκες στον χώρο σου... δείξε... μεγαλύτερη υπομονή.-

nikos24
02-04-14, 00:42
ΑΝ οι συνθήκες νερού είναι καλές... και ΔΕΝ υπήρχε τραγική διαφορά από αυτές του ενυδρείου που βρισκόντουσαν... ο αριθμός των ψαριών είναι ικανοποιητικός... σε 1 το πολύ 2 εβδομάδες... λογικά θα πρέπει να το έχουν ξεπεράσει.
Τα'ι'ζεις τουλάχιστον μια ώρα μετά... αφού πρώτα τα φώτα του ενυδρείου, έχουν ανάψει... και ελάχιστη ποσότητα ώστε να παρακινηθούν να βγουν σε αναζήτηση της τροφής. Όταν το κάνουν... ρίξε ελάχιστη ακόμη... ΑΝ ΔΕΝ βγουν... άστα να πεινάσουν (ΔΕΝ θα πάθουν τίποτα)... και θα το κάνουν.
Αφού έχεις "ειδικές" συνθήκες στον χώρο σου... δείξε... μεγαλύτερη υπομονή.-

Το νερο ειναι καλο, εστρωνα το ενυδρειο 1 μηνα, και οι χθεσινες μετρησεις ειναι αμμωνια 0, νο2 0, νο 3 10 με τα υγρα τεστ της API.
Αυτο με το ταϊσμα το εκανα σημερα... Πανε πολυ γρηγορα στην επιφανεια και αρπαζουν την τροφη και αμεσως κατω, μιλαμε για τρομερο φοβο...
Θα κανω υπομονη, ελπιζω σε 2 βδομαδες το πολυ να το εχουν ξεπερασει.

Diskus fan
02-04-14, 20:59
Φυσιολογικές κινήσεις κάνουν... προσαρμόζονται σε ένα νέο και άγνωστο περιβάλλον.
Στην φύση... ΔΕΝ ξέρεις πότε θα σε φάνε ζωντανό... γι' αυτό φυλάγεσαι από παντού.
Άλλωστε τα τιγράκια... έχουν αυτό το στυλ (της ταχύτατης εφόρμησης στην επιφάνεια για το φαγητό).- ;)

Kostas12
02-04-14, 21:21
Τα τιγράκια και γενικά τα ψάρια χρειάζονται κρυψώνες από φυτά ή από βράχο, για να μπορούν να κρύβονται όταν κάτι τα τρομάζει, δημιούργησε κρυψώνες και θα ηρεμήσουν πιο γρήγορα, στο λέω γιατί είχα τιγράκια 1,5 χρόνο και ποτέ δεν είχαν τέτοια συμπεριφορά σε εμένα, αλλά από κρυψώνες το ενυδρείο έχει full :D:D. Τους αρέσει να μπλέκονται μέσα σε φυτά να ξέρεις αυτά τα ψάρια κινούνται και κυνηγιούνται συνέχεια μεταξύ τους.

Diskus fan
02-04-14, 22:20
Ούπςςςςςςςςς... ξέχασα να το γράψω.
Βάλε και καμιά φωτογραφία... να δούμε τι έχεις φτιάξει... να πάρεις και ιδέες για βελτιώσεις.- ;)

nikos24
03-04-14, 00:58
Απο κρυψωνες δεν εχει το ενυδρειο, δεν εχω καθολου φυτα. Μονο ενα πλοιο διακοσμητικο που εχω βαλει εχει κρυψωνες (απο κατω ειναι ολο τρυπες ωστε να μπαινουν μεσα) και παντα θα παει καποιο εκει και καθεται με το φως ανοιχτο.

Αυριο θα βαλω και φωτο να δειτε...

delta66
03-04-14, 01:10
Τα ψαρια αυτα δεν ζουνε σε τρυπες και μαλιστα χαμηλα.
Δεν ειναι γατοψαρα.

Diskus fan
03-04-14, 15:59
Απο κρυψωνες δεν εχει το ενυδρειο, δεν εχω καθολου φυτα. Μονο ενα πλοιο διακοσμητικο που εχω βαλει εχει κρυψωνες (απο κατω ειναι ολο τρυπες ωστε να μπαινουν μεσα) και παντα θα παει καποιο εκει και καθεται με το φως ανοιχτο.

Αυριο θα βαλω και φωτο να δειτε...

Μόλις ανακάλυψες τον λόγο που τα ψάρια σου... κινούνται τρομαγμένα.
Βγάλε λοιπόν το καράβι (θα σκουριάσει :D )... και φτιάξε τον χώρο τους κατάλληλα (όπως λέει κι' ο Σπύρος... από πάνω).
Όσο πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον "στήσεις" το ενυδρείο... τόσο πιο ευτυχισμένα θα τα κάνεις.- ;)
-------------------------
Κοίτα και αυτό... μήπως σε βοηθήσει λίγο παραπάνω.
http://www.ctsa.org/files/publications/CTSA_1296316728612942177442.pdf

nikos24
03-04-14, 22:14
Μόλις ανακάλυψες τον λόγο που τα ψάρια σου... κινούνται τρομαγμένα.
Βγάλε λοιπόν το καράβι (θα σκουριάσει :D )... και φτιάξε τον χώρο τους κατάλληλα (όπως λέει κι' ο Σπύρος... από πάνω).
Όσο πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον "στήσεις" το ενυδρείο... τόσο πιο ευτυχισμένα θα τα κάνεις.- ;)
-------------------------
Κοίτα και αυτό... μήπως σε βοηθήσει λίγο παραπάνω.
http://www.ctsa.org/files/publications/CTSA_1296316728612942177442.pdf


Σημερα ηταν πολυ καλυτερα τα ψαρακια με το φως. Ηταν πολυ πιο δραστηρια και κολυμπαγαν σε ολο το ενυδρειο, χαμηλα βεβαια αλλα πιστευω οτι αρχιζουν σιγα σιγα να συνηθιζουν το φως. Βεβαια εχουν ακομα δρομο. Οσον αφορα το θεμα των κρυψωνων η αληθεια ειναι οτι δεν εχω, δεν ξερω τι να βαλω. Αλλα και παλι τωρα πια που εχω ψαρια μπορω να βαλω; Δε θα τα τρομαξω βαζοντας το χερι μεσα;

Να και το ενυδρειο μου

Kostas12
03-04-14, 22:37
Θες να με ακούσεις, βγάλε το ψεύτικο καράβι, βάλε φυτά πλατύφυλλα γύρω από την πέτρα και στην θέση που είναι το καράβι, μόνο καλό θα κάνεις στα ψάρια σου και στο νερό του ενυδρείου σου και θα δεις και άλλες συμπεριφορές στα ψάρια σου.

nikos24
03-04-14, 22:40
Θες να με ακούσεις, βγάλε το ψεύτικο καράβι, βάλε φυτά πλατύφυλλα γύρω από την πέτρα και στην θέση που είναι το καράβι, μόνο καλό θα κάνεις στα ψάρια σου και στο νερό του ενυδρείου σου και θα δεις και άλλες συμπεριφορές στα ψάρια σου.

Οκ επειδη εχω χαλικι τι φυτα μπορω να βαλω; Οση ωρα βαζω τα φυτα δε θα τρομαξουν πολυ;

Diskus fan
03-04-14, 22:41
Θα τρομάξουν αφού θα κάνεις αλλαγές... αλλά δυστυχώς είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει (έστω κι' αργά)... αφού ΔΕΝ το έκανες... ΠΡΙΝ τα βάλεις.
Αυτό που έχεις φτιάξει... σίγουρα ΔΕΝ καλύπτει τις ανάγκες τους.
Ένας τρόπος που μπορείς να ακολουθήσεις είναι...
...να βγάλεις νερό από το ενυδρείο σε ένα καθαρό κουβά (που θα έχεις μόνο για το ενυδρείο) τον μισό ή λίγο παραπάνω... να μεταφέρεις εκεί τα ψάρια (βγάζοντας το καραβάκι και την πέτρα... θα είναι πανεύκολο να τα πιάσεις με το διχτάκι)... και αφού φτιάξεις τον διάκοσμο τους όπως πρέπει (θα έχεις ήδη κάνει τις αγορές σου και θα είσαι έτοιμος)... να τα ξαναγυρίσεις στο ενυδρείο (15-20 λεπτά το πολύ θα σου πάρει).
Χρωματιστές χάντρες... καραβάκια και πλαστικοί δύτες... είναι καλό να αποφεύγονται αφού καμία σχέση ΔΕΝ έχουν... με το φυσικό θέαμα.
Πάρε ιδέες και από άλλα θέματα που έχουν ανοιχτεί... και θα δεις που θα φτάσεις σ' ένα αποτέλεσμα, που θα σε κάνει να το θαυμάζεις... με τις ώρες (και τα ψάρια σου...θα είναι ευτυχισμένα).- ;)

ΥΓ. Η πέτρα μπορεί να ΞΑΝΑτοποθετηθεί στο ενυδρείο.... προσωπικά (αν και το δικό σου ΔΕΝ είναι τόσο "αποκρουστικό" σαν άλλα που έχω δει) το καραβάκι... ΔΕΝ θα το έβαζα.

Kostas12
03-04-14, 22:45
Οκ επειδη εχω χαλικι τι φυτα μπορω να βαλω; Οση ωρα βαζω τα φυτα δε θα τρομαξουν πολυ;
Μην ανησυχείς δεν τρομάζουν εάν οι κινήσεις σου είναι χαλαρές και δεν αισθανθούν ότι απειλούνται, ψάξε για Echinodorus υπάρχουν πολλά είδη και μερικά είναι πλατύφυλλα και υπέροχα, θα δεις φυσικές συμπεριφορές από τα ψάρια, το βράδυ θα πηγαίνουν και θα κοιμούνται κάτω από τα φύλλα των φυτών και την ημέρα θα παίζουν μέσα από τα φυτά, καταπληκτικά πράγματα

nikos24
03-04-14, 22:48
Θα τρομάξουν αφού θα κάνεις αλλαγές... αλλά δυστυχώς είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει (έστω κι' αργά)... αφού ΔΕΝ το έκανες... ΠΡΙΝ τα βάλεις.
Αυτό που έχεις φτιάξει... σίγουρα ΔΕΝ καλύπτει τις ανάγκες τους.
Ένας τρόπος που μπορείς να ακολουθήσεις είναι...
...να βγάλεις νερό από το ενυδρείο σε ένα καθαρό κουβά (που θα έχεις μόνο για το ενυδρείο) τον μισό ή λίγο παραπάνω... να μεταφέρεις εκεί τα ψάρια (βγάζοντας το καραβάκι και την πέτρα... θα είναι πανεύκολο να τα πιάσεις με το διχτάκι)... και αφού φτιάξεις τον διάκοσμο τους όπως πρέπει (θα έχεις ήδη κάνει τις αγορές σου και θα είσαι έτοιμος)... να τα ξαναγυρίσεις στο ενυδρείο (15-20 λεπτά το πολύ θα σου πάρει).
Χρωματιστές χάντρες... καραβάκια και πλαστικοί δύτες... είναι καλό να αποφεύγονται αφού καμία σχέση ΔΕΝ έχουν... με το φυσικό θέαμα.
Πάρε ιδέες και από άλλα θέματα που έχουν ανοιχτεί... και θα δεις που θα φτάσεις σ' ένα αποτέλεσμα, που θα σε κάνει να το θαυμάζεις... με τις ώρες (και τα ψάρια σου...θα είναι ευτυχισμένα).- ;)

ΥΓ. Η πέτρα μπορεί να ΞΑΝΑτοποθετηθεί στο ενυδρείο.... προσωπικά (αν και το δικό σου ΔΕΝ είναι τόσο "αποκρουστικό" σαν άλλα που έχω δει) το καραβάκι... ΔΕΝ θα το έβαζα.

Αν το κανω με τα ψαρακια μεσα πειραζει; (δε θελω να τα μετακινω)
Τι φυτα να παρω; (εχω χαλικι)

Diskus fan
03-04-14, 23:08
ΑΝ τα βγάλεις... θα ενοχληθούν λιγότερο. ΑΝ είναι μέσα... όσο εσύ κάνεις τις κινήσεις σου... αυτά θα νιώθουν ότι τα κυνηγάς και απειλούνται (οπότε θα τα στρεσάρεις περισσότερο).
ΔΕΝ θέλει και πολύ σκέψη... απλά είναι τα πράσγματα... εεεε; :rolleyes:
-------------------------
Ψάξε για θέματα... με ψάρια σαν τα δικά σου.-
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131

delta66
03-04-14, 23:15
Παρε για αρχη anubias, java fern, hygrophila polysperma, Ludwigia repens
Τα δυο πρωτα δενονται σε ξυλα και πετρες με πετονια, το τριτο και τεταρτο φυτευονται στο βυθο στο πισω μερος και στα πλαγια σαν "δασακια".
-------------------------
Δες κι εδω φυτα που σου κανουν http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809

nikos24
04-04-14, 00:53
Ευχαριστω παρα πολυ παιδια, αυριο θα παω να παρω... Ολα αυτα που μου λετε ελπιζω να κανουν για χαλικι... Αν ειναι θα παρω 2 ενα θα το βαλω γυρω απο την πετρα και το αλλο εκει που ειναι τωρα το καραβι... Θα κοιταξω αυτα που μου στειλατε τωρα, σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ;)
-------------------------
Θελω να ρωτησω μερικα πραγματα για να ειμαι σιγουρος, για να μην κανω καμια βλακεια αυριο και παρω λαθος πραγματα (ή τσαμπα)

1. 2 φυτα ειναι καλα (110 λιτρα) ή πρεπει να το γεμισω ολο το ενυδρειο με φυτα;
2. Χρειαζεται να βαζω κατι (πχ λιμασμα) κι αν ναι θα μου το πουν στο πετ ή να το ζητησω εγω;
3. Χρειαζεται ειδικη λαμπα για τα φυτα;
4. Γενικα τι αλλο χρειαζεται (αν χρειαζεται) να παρω για τα φυτα;

Ευχαριστω πολυ!

delta66
04-04-14, 01:00
Αυτα τα φυτα ειναι ευκολα και δεν θελουν τιποτα και απο φως το ελαχιστο. (κι οτι φυτο δεν παει καλα το ξεχνας και βαζεις αλλο - γιατι ειναι και περιεργα τα φυτα, σε αλλο πανε σφαιρα και σε αλλο ιδιο ενυδρειο, ετσι κι ετσι ή χαλανε - αυτα που σου εγραψα συνηθως πανε καλα σε ολα τα ενυδρεια - πρεπει να εχει πετρελαιο αντι για νερο για να χαλασουν)
Αλλαγες νερου μονο, οπως και για τα ψαρια.
Αντε και κανενα ελαφρυ υγρο λιπασματακι και αυτο στο 1/3 της δοσολογιας πχ seachem flourish.

Δυο φυτα ποσο χωρο να πιανουν?
Θα κοιταξεις να παρεις μια ανουμπια και μια φτερη (fern) για δεσιμο στα διακοσμητικα και δυο δασακια φυτα για φυτεμα, ενα για καθε πλευρα του ενυδρειου.
Αυτα θα φουντωσουν κιολας, οποτε ασε λιγα εκατοστα κενο στις ριζες τους.

Δες κι εδω διαφορα βιντεο με οδηγιες
https://www.youtube.com/watch?v=44cDbR2YvK4
https://www.youtube.com/user/tratropica

nikos24
04-04-14, 01:08
Αυτα τα φυτα ειναι ευκολα και δεν θελουν τιποτα και απο φως το ελαχιστο. (κι οτι φυτο δεν παει καλα το ξεχνας και βαζεις αλλο - γιατι ειναι και περιεργα τα φυτα, σε αλλο πανε σφαιρα και σε αλλο ιδιο ενυδρειο, ετσι κι ετσι ή χαλανε - αυτα που σου εγραψα συνηθως πανε καλα σε ολα τα ενυδρεια - πρεπει να εχει πετρελαιο αντι για νερο για να χαλασουν)
Αλλαγες νερου μονο, οπως και για τα ψαρια.
Αντε και κανενα ελαφρυ υγρο λιπασματακι και αυτο στο 1/3 της δοσολογιας πχ seachem flourish.

Δυο φυτα ποσο χωρο να πιανουν?
Θα κοιταξεις να παρεις μια ανουμπια και μια φτερη (fern) για δεσιμο στα διακοσμητικα και δυο δασακια φυτα για φυτεμα, ενα για καθε πλευρα του ενυδρειου.
Αυτα θα φουντωσουν κιολας, οποτε ασε λιγα εκατοστα κενο στις ριζες τους.

Δες κι εδω διαφορα βιντεο με οδηγιες
https://www.youtube.com/watch?v=44cDbR2YvK4
https://www.youtube.com/user/tratropica

Οκ υπαρχει καποιο θεμα που εχω χαλικι ή μπορω να βαλω ο,τι φυτο θελω;

delta66
04-04-14, 01:17
Οχι δεν υπαρχει.
Σε χαλικι φυτεουν συνηθως, αρκει να εχει καποιο υψος (5-6 εκ)για να πιανουν τα φυτα και να μη ξεριζωνονται.
Αυτο που πρεπει να ειχες τσεκαρει ομως, ειναι αν ειναι καταλληλο το χαλικι για τα ψαρια.
Γιατι μπορει τα τιγρακια να ζουν σε ευρος σκληροτητων και πεχα, αλλα να μη γινει και ταγκανικα το ενυδρειο.
Εννοω να μην ειναι ασβεστολιθικο το χαλικι και εχεις και σκληρο νερο στη βρυση και φτασει στα ορια η σκληροτητα στο ενυδρειο.
Καλυτερα να ηταν χαλαζιακο και να μην επηρεαζει τη σκληροτητα του νερου.

nikos24
04-04-14, 14:28
Παιδια νομιζω οτι εγινε μια μεγαλη βλακεια...Η αδερφη μου πηγε και πηρε 2 σκαλαρια να μου κανει εκπληξη επειδη της αρεσαν πολυ και της ειπε αυτος στο πετ οτι ταιριαζουν με τα τιγρακια. Αλλα εγω βλεπω οτι τα τιγρακια απο τοτε που μπηκαν τα σκαλαρια, ειναι ολα μαζεμενα στη γωνια και τρεμουν κι εχουν χασει το χρωμα τους. Μαλλον δεν ταιριαζουν σωστα; Τα ακουσε για τα καλα η αδερφη μου βεβαια (αν και το εκανε για καλο αλλα τεσπα). Να τα βγαλω αμεσα; Και μου ειπε οτι ηταν ακριβα κιολας αρα πρεπει να βρω να τα πουλησω καπου :(

korasidikos
04-04-14, 15:34
πηγαινε τα πισω στον εξυπνο πετσοπα που ειπε οτι ταιριαζουν και παρε τα χρηματα σου πισω!!!!:smt013

nikos24
04-04-14, 15:40
πηγαινε τα πισω στον εξυπνο πετσοπα που ειπε οτι ταιριαζουν και παρε τα χρηματα σου πισω!!!!:smt013

Πηρα τηλ πριν και μου ειπαν οτι δε μπορουν να μου δωσουν χρηματα πισω....:smt067

stav
04-04-14, 15:42
Πηρα τηλ πριν και μου ειπαν οτι δε μπορουν να μου δωσουν χρηματα πισω....:smt067

παρε κατι ισης αξιας με τα αγγελοψαρα.

nikos24
04-04-14, 15:44
παρε κατι ισης αξιας με τα αγγελοψαρα.

Δε γινεται ουτε αυτο μου ειπε...Μπορω να τα παω πισω αλλα χρηματα δε δινονται πισω ουτε να παρω κατι αλλο να το αντισταθμισω:|

Kostas12
04-04-14, 15:44
Δώστα κάπου αλλού, τώρα θα κάνεις ζημιά, είναι αλήτης ο πέτσοπας δικά του μ@λ@κία είναι να τα πάει πισω η αδελφή σου και να πει έκανα λάθος, στα χαρίζω και να έχει κόσμο το μαγαζί μέσα

korasidikos
04-04-14, 15:56
τι βλακειες ειναι αυτα που σου λεει!!αφου ηξερε τι ψαρια εχεις γιατι εδωσε τα συγκεκριμενα;πηγαινε τα εκει και απαιτησε τα χρηματα σου πισω η να παρεις κατι αλλο!απο το τηλεφωνο δεν γινοντε αυτα σκασε μυτη εκει και με ηρεμο τροπο μεχρι ενα σημειο βεβαια δωστου να καταλαβει οτι το λαθος ειναι δικο του!και πες μας και το ονομα του μαγαζιου για να ξερουμε που να πηγαινουμε να ψωνιζουμε για λιγο ακομα!!!!!!!:smt013

delta66
04-04-14, 16:13
Τα ψαρια δωστα σε αγγελια αμεσα.
Πηγαινε απαραιτητα στο πετσοπ και πεστου οτι μπορει να κερδισε μερικα ευρω απο τα ψαρια, αλλα θα χασει πολυ περισσοτερα απο εσενα που φυσικα δεν θα ξαναπατησεις ουτε απεξω και μαζι με εσενα και οσοι διαβασουν το θεμα εδω και δουν το ονομα του πετσοπ (που θα γραψεις) και που δεν δεχεται να επανορθωσει.
Απαραιτητα να πας, για να μη ψαχνονται οταν κλεισουν "τι εχουν τα ερμα και ψοφαν, με το φως τα βγαζω με το φως τα μπαζω".
Αν και το λαθος ειναι καθαρα της αδερφης σου. Δεν ακουμε τι λεει ο πεστοπας και ο Θεος ο ιδιος να ειναι και να εχει ανοιξει πετσοπ. Να πουλησει θα θελει.
Πρωτα διαβαζουμε.

Και βαλε βρωμοχερο στην αδερφη σου, οτι δεν κανουν δωρο ζωντανα ΠΟΤΕ.
Πρωτα ρωτανε αυτον που θα τα περιποιείται, αν μπορει και εχει τα μεσα να το κανει και πας και απαραιτητα κι εσυ να επιλεξεις ζωντανα.

Εμενα δεν μουν εχουν κανει ποτε δωρο ζωντανο, αλλα περιμενω πως και πως να δω τα μουτρα αυτου που θα το κανει οταν του πω να τα κρατησει (και θα ελεγχω και αν δεν τα πεταξει και πουθενα - γιατι εκει εχει να γινει μεγαλυτερο πανηγυρι).
Αντε γιατι τα εχω παρει.

nikos24
04-04-14, 16:39
Τα ψαρια τα πηρε απο το pet city Γλυφαδας. Βασικα εγω δεν παω ποτε εκει γιατι ειμαι μακρια απλα περναγε απο'κει και ειπε να παει να παρει αυτα τα ψαρακια. Δε νομιζω να βρω ακρη γιατι στο τηλ ηταν κατηγορηματικος οτι λεφτα πισω δεν δινουν και ουτε αν παρω κατι αλλο....
Της αδερφης μου της εβαλα χερι, δεν θα ξανακανει τετοια κουταμαρα....
Που να βαλω αγγελια να τα πουλησω; Δεν ξερω ποσο θα αντεξουν ακομα τα τιγρακια :(

Kostas12
04-04-14, 16:46
Επειδή ψωνίζω από τα pet city, θα σου πω ότι παίρνουν πίσω κάτι το οποίο το πήρες κατα λάθος, ή δεν σου κάνει, το έχω κάνει, απλά δεν θέλει να σε εξυπηρετήσει τώρα ο υπεύθυνος. Ζόρισε τον.

nikos24
04-04-14, 16:50
Επειδή ψωνίζω από τα pet city, θα σου πω ότι παίρνουν πίσω κάτι το οποίο το πήρες κατα λάθος, ή δεν σου κάνει, το έχω κάνει, απλά δεν θέλει να σε εξυπηρετήσει τώρα ο υπεύθυνος. Ζόρισε τον.

Πισω θα τα παρει, λεφτα ομως δε θα δωσει...

Kostas12
04-04-14, 16:51
Ναι , ούτε εγώ έχω πάρει λεφτά παίρνεις κάτι άλλο, μπορούν να το κάνουν, πάρε φυτά, είναι κατάστημα που βάζει αρκετό κόσμο, εκμεταλλεύσου το

delta66
04-04-14, 16:55
Εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26
Και δεν ειναι αναγκη να τα πουλησεις.
Βαλε μια συμβολικη τιμη ή χαρισε τα.
Μονο τσεκαρε που θα πανε, να πανε σε καταλληλο ενυδρειο ή το χειροτερο μη τα παρει κανενας εξυπνος με θηρευτες (πιρανχας κλπ) που ψαχνει για ζωντανη τροφη γα τα ψαρια του.

nikos24
04-04-14, 17:08
Μιλησα παλι μαζι του, μου ειπε οτι δεν εχει φυτα, θα ερθουν σε 2 βδομαδες καινουρια, ουτε green tigers που ηθελα εχει. Ποια αλλα ψαρακια πανε μαζι με τιγρακια, να ειναι λιγο μεγαλυτερα οπως τα σκαλαρια; Αλλιως βαζω αγγελια αλλα αν δεν ενδιαφερθει κανεις τι θα κανω; Πως εμπλεξα ετσι;

delta66
04-04-14, 17:11
Τι μεγαλυτερα?
Ουτε τα σκαλαρια χωρανε στο ενυδρειο.
Εχεις το μινιμουμ αριθμο ατομων στα τιγρακια?

Kostas12
04-04-14, 17:13
Ρώτα τον εάν έχει Danio zebra και πάρε τέτοια είναι μικρά και πάνε με τιγράκια, τα είχα και εγώ μαζί.

nikos24
04-04-14, 17:13
Τι μεγαλυτερα?
Ουτε τα σκαλαρια χωρανε στο ενυδρειο.
Εχεις το μινιμουμ αριθμο ατομων στα τιγρακια?

Εχω 8 τιγρακια...
Εννοω μεγαλυτερα απο τα τιγρακια...

korasidikos
04-04-14, 17:14
πηγαινε τα πισω και παρε τροφες,αντιχλωρια κλπ!η κανε αυτο που σου λεει ο Σπύρος με τις αγγελιες!!!!:rolleyes:

delta66
04-04-14, 17:19
Εχω 8 τιγρακια...
Εννοω μεγαλυτερα απο τα τιγρακια...
Για μεγαλυτερα ψαρια θελεις μεγαλυτερο ενυδρειο, και ηδη εισαι κοντα στο τελος απο ιχθυοφορτωση.

nikos24
04-04-14, 18:09
Για μεγαλυτερα ψαρια θελεις μεγαλυτερο ενυδρειο, και ηδη εισαι κοντα στο τελος απο ιχθυοφορτωση.

Δηλαδη ποσα ακομα μπορω να παρω; Ελεγα αλλο ενα κοπαδακι των 8 και 2 μεγαλυτερα (firemouth ας πουμε). Δε γινεται;

delta66
04-04-14, 18:30
Διαβασε http://www.seriouslyfish.com/species/thorichthys-meeki/

nikos24
04-04-14, 18:34
Διαβασε http://www.seriouslyfish.com/species/thorichthys-meeki/

Δεν ξερω καλα αγγλικα αλλα απ'οτι καταλαβα λεει οτι δεν παει με μικροτερα ψαρια. Ομως εδω ο Κωστας μου ειπε οτι δε θα εχω προβλημα με τα firemouth..
Εχω μπερδευτει..Τελικα ποσα ακομα μπορω να βαλω; Καποιο μεγαλυτερο απο τα τιγρακια μπορω να βαλω;

Kostas12
04-04-14, 18:38
Δεν ξερω καλα αγγλικα αλλα απ'οτι καταλαβα λεει οτι δεν παει με μικροτερα ψαρια. Ομως εδω ο Κωστας μου ειπε οτι δε θα εχω προβλημα με τα firemouth..
Εχω μπερδευτει..Τελικα ποσα ακομα μπορω να βαλω; Καποιο μεγαλυτερο απο τα τιγρακια μπορω να βαλω;
Τα Firemouth είναι γενικά ήσυχα ψάρια και θα μπορούν να ταιριάξουν με τα τιγράκια αλλά θα πρέπει να φτιάξεις κρυψώνες με επιπλέον πέτρες μέσα στο ενυδρείο, και φυσικά θα έχεις και καλή και δυνατή φίλτρανση, μην βιάζεσαι να τα βάλεις όλα μαζί, εάν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο φίλτρο και να βάλεις και πέτρες για να δημιουργήσεις ότι χρειάζονται τα ψάρια κάντο διαφορετικά αργότερα.

nikos24
04-04-14, 18:48
Τα Firemouth είναι γενικά ήσυχα ψάρια και θα μπορούν να ταιριάξουν με τα τιγράκια αλλά θα πρέπει να φτιάξεις κρυψώνες με επιπλέον πέτρες μέσα στο ενυδρείο, και φυσικά θα έχεις και καλή και δυνατή φίλτρανση, μην βιάζεσαι να τα βάλεις όλα μαζί, εάν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο φίλτρο και να βάλεις και πέτρες για να δημιουργήσεις ότι χρειάζονται τα ψάρια κάντο διαφορετικά αργότερα.

Οκ τωρα προεχει να δωσω τα σκαλαρια, τα φτιαξω το ενυδρειο οπως πρεπει με φυτα, πετρες κλπ και μετα θα βαλω και τα υπολοιπα ψαρακια. Ευχαριστω πολυ.

ChocolatePuma
04-04-14, 19:59
Διαβασε http://www.seriouslyfish.com/species/thorichthys-meeki/

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=830660&postcount=34 ;)
-------------------------
Δεν ξερω καλα αγγλικα αλλα απ'οτι καταλαβα λεει οτι δεν παει με μικροτερα ψαρια. Ομως εδω ο Κωστας μου ειπε οτι δε θα εχω προβλημα με τα firemouth..
Εχω μπερδευτει..Τελικα ποσα ακομα μπορω να βαλω; Καποιο μεγαλυτερο απο τα τιγρακια μπορω να βαλω;

Ερωτηση : Γιατι πρέπει να βάλεις κι άλλος ειδος? :rolleyes:

nikos24
05-04-14, 00:07
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=830660&postcount=34 ;)
-------------------------


Ερωτηση : Γιατι πρέπει να βάλεις κι άλλος ειδος? :rolleyes:

Απλα θα ηθελα να μην εχω μονο μικρουλια, θελω και 2 πιο μεγαλα αυτος ειναι ο λογος.

nikos24
07-04-14, 00:22
Λοιπον τα σκαλαρια τελικα τα εδωσα σε εναν γνωστο της αδερφης μου. Οποτε τωρα παω για το φτιαξιμο του ενυδρειου.
Λοιπον κοιταζω αυτα που μου στειλατε παραπανω και παιρνω ιδεες, θα ηθελα να ρωτησω κατι..θελω να κανω κατι σαν αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73787
ριζες τετοιες που θα βρω; μπορω να κανω κατι τετοιο που εχω τα τιγρακια ή οχι;

delta66
07-04-14, 00:39
Ναι μια χαρα ειναι τετοι στησιμο.
Ριζα drift wood απο ενυδρειακα καταστηματα και eshop ψαχνεις.

nikos24
07-04-14, 00:45
Ναι μια χαρα ειναι τετοι στησιμο.
Ριζα drift wood απο ενυδρειακα καταστηματα και eshop ψαχνεις.

Οκ απλα επειδη θελω να τη δω πρωτα απο κοντα για να δω τι μεγεθος θα παρω για να χωραει στο ενυδρειο θα παω στα pet shops να κοιταξω. Ευχαριστω πολυ!

Diskus fan
07-04-14, 11:40
Τα Firemouth είναι γενικά ήσυχα ψάρια και θα μπορούν να ταιριάξουν με τα τιγράκια αλλά θα πρέπει να φτιάξεις κρυψώνες με επιπλέον πέτρες μέσα στο ενυδρείο, και φυσικά θα έχεις και καλή και δυνατή φίλτρανση, μην βιάζεσαι να τα βάλεις όλα μαζί, εάν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο φίλτρο και να βάλεις και πέτρες για να δημιουργήσεις ότι χρειάζονται τα ψάρια κάντο διαφορετικά αργότερα.

ΔΕΝ γνωρίζω πόσο μεγάλη εμπειρία έχεις στα ψάρια... αλλά αυτό που γράφεις... είναι ανακριβές.
Τα firemouth χρειάζονται... τουλάχιστον 150 λίτρα (γίνονται 15 εκ.)... κι' ΑΝ τύχει και ζευγαρώσουν.. ΔΕΝ θα μείνει τίποτα "όρθιο"... γιατί σε αυτή την κατάσταση ειδικά το θηλυκό... ΔΕΝ ανέχεται ούτε την παρουσία φυτών.
Εδώ μιλάμε για ένα ενυδρείο 110λίτρων (ΔΕΝ το έλαβες υπ' όψιν)... που ΔΕΝ χωράει τίποτα άλλο... και για κάποιον που δείχνει ότι... τώρα ξεκινάει.
ΔΕΝ θα ήταν ότι καλύτερο... να ξεκινήσει με προβλήματα (ήδη πήγε να μπλέξει με τα σκαλάρια).
Άφησα εκτός το γεγονός... ότι τα σκαλάρια όπως και τα firemouth... είναι από άλλο βιότοπο.-

Kostas12
07-04-14, 11:47
ΔΕΝ γνωρίζω πόσο μεγάλη εμπειρία έχεις στα ψάρια... αλλά αυτό που γράφεις... είναι ανακριβές.
Τα firemouth χρειάζονται... τουλάχιστον 150 λίτρα (γίνονται 15 εκ.)... κι' ΑΝ τύχει και ζευγαρώσουν.. ΔΕΝ θα μείνει τίποτα "όρθιο"... γιατί σε αυτή την κατάσταση ειδικά το θηλυκό... ΔΕΝ ανέχεται ούτε την παρουσία φυτών.
Εδώ μιλάμε για ένα ενυδρείο 110λίτρων (ΔΕΝ το έλαβες υπ' όψιν)... που ΔΕΝ χωράει τίποτα άλλο... και για κάποιον που δείχνει ότι... τώρα ξεκινάει.
ΔΕΝ θα ήταν ότι καλύτερο... να ξεκινήσει με προβλήματα (ήδη πήγε να μπλέξει με τα σκαλάρια).
Άφησα εκτός το γεγονός... ότι τα σκαλάρια όπως και τα firemouth... είναι από άλλο βιότοπο.-
Με καλή φίλτρανση μπορεί να τα υποστηρίξει, τα είχα αυτά τα είδη μαζί (σε μεγαλύτερο ενυδρείο όμως) και δεν είχαν πρόβλημα, αλλά θα πρέπει το ενυδρείο να βελτιωθεί μέσα στη διακόσμησή του.
Το έχω ξαναπεί αυτά που γράφουν για το προφίλ του κάθε ψαριού δεν ισχύουν απόλυτα, εξαρτάται από το ψάρι που θα σου τύχει, αυτή την στιγμή διατηρώ Oscar πολύ μεγάλα, σε full φυτεμένο ενυδρείο και μαζί με μικρά ψάρια και δεν πειράζουν τίποτα και κανένα μικρό ψάρι.
Σε εμένα γιατί μπορούν και συμβιώνουν και δεν θα μπορούν σε άλλο ενυδρείο.

Diskus fan
07-04-14, 11:57
Τα λίτρα εξακολουθείς... να τα "ξεπερνάς".
Το τι γράφουν... ΔΕΝ το ενέπλεξα.
Το τι κάνεις με τα Oscar... ΔΕΝ θα ήθελα να το σχολιάσω.
Η άποψη μου γράφτηκε (για τις πληροφορίες που έδωσες) και νομίζω ότι... ΔΕΝ βρίσκω λόγο... να το συνεχίσουμε (προφανώς "βλέπουμε" το ενυδρείο... με διαφορετικό τρόπο).-

Kostas12
07-04-14, 12:06
Κουβέντα κάνουμε, δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης, απλά εγώ βλέπω συμπεριφορές από τα ψάρια που έχουν περάσει από τα χέρια μου και έχω μεγαλώσει. Πάντα από προσωπική άποψη.

Diskus fan
07-04-14, 12:13
ΔΕΝ μίλησα για αντιπαράθεση... και (λυπάμαι αλλά) διαφωνώ... τα ψάρια ΔΕΝ ζουν βάση προσωπικής άποψη... υπάρχουν δεδομένα... των απαιτήσεων τους.
Πόσα χρόνια έχεις...
1. εμπειρία με τα Oscar;
2. με τα firemouth;
3. με το ενυδρείο;

Kostas12
07-04-14, 12:17
ΔΕΝ μίλησα για αντιπαράθεση... και (λυπάμαι αλλά) διαφωνώ... τα ψάρια ΔΕΝ ζουν βάση προσωπικής άποψη... υπάρχουν δεδομένα... των απαιτήσεων τους.
Πόσα χρόνια έχεις...
1. εμπειρία με τα Oscar;
2. με τα firemouth;
3. με το ενυδρείο;
Το γυρνάς σε αντιπαράθεση τώρα και δεν θα το συνεχίσω το ποιος ξέρει πιο πολλά, ο καθένας έχει την άποψη του.
Αυτά από εμένα.

Diskus fan
07-04-14, 12:32
Το να ξέρω το μέγεθος της εμπειρίας σου στο είδος (αλλά και γενικότερα με ποίον μιλάω)... το είδες αντιπαράθεση!!!!! :rolleyes:
Συμφωνώ... (άλλωστε δικό μου το λάθος γιατί ΔΕΝ το τήρησα ενώ το έγραψα)... ΔΕΝ υπάρχει λόγος για συνέχεια.-

nikos24
07-04-14, 19:09
Παιδια ας χαλαρωσουμε :) Κι εγω εχω γνωστο που εχει τιγρακια με firemouth κι οταν του ειπα μηπως δεν ταιριαζουν γελασε και μου ειπε οτι τα firemouth ειναι πολυ ησυχα ψαρια και δεν πειραζουν κανεναν...
Τωρα στα 110 λιτρα μου μηπως ειναι λιγο υπερβολικο να λεμε οτι χωρανε 8 τιγρακια (αντε 10) και τιποτε αλλο; Αρχαριος ειμαι εννοειται και δεν ξερω γι'αυτο ρωταω ;)

Diskus fan
07-04-14, 23:14
Αγαπητέ συνονόματε... το κύριο πρόβλημα που έχει ένας αρχάριος είναι να μπορέσει να βρει τον τρόπο να κρατήσει σταθερό το σύστημα του. Όσο μικρότερο το ενυδρείο... τόσο πιο δύσκολο είναι αυτό. Όταν μπορέσεις να βγεις από αυτό.. τα πράγματα γίνονται σαφώς ευκολότερα... αλλά μέχρι τότε η παραπάνω ιχθυοφόρτωση... θα μεγαλώνει πρόβλημα.
Τα firemouth του γνωστού σου... έχουν γεννήσει και εξακολούθησαν να είναι... ήσυχα ψάρια; Τα έχει... σε τόσο μικρό ενυδρείο; Αυτό τα έγραψα... πιο πάνω. ;)
Υπάρχουν και περιπτώσεις εξωπραγματικές που έχω βιώσει κι' εγώ... αλλά ΔΕΝ αποτελούν τον κανόνα.
Για παράδειγμα... κάποιες 10ετίες πίσω (1985) είχα φέρει κάποια ιδιαίτερα ψάρια (οφιοκέφαλους) που ΔΕΝ έτρωγαν τίποτα απολύτως. Φοβούμενος ΜΗΝ πεθάνουν από πείνα, τους έριξα (Σάββατο μεσημέρι) έναν άρρωστο ξιφοφόρο (κάκιστα... λέω πλέον) για να τον φάνε, αφού τον είχα έτοιμο για "ταξίδι". Την Δευτέρα πρωί επιστρέφοντας... βρήκα τους 3 οφιοκέφαλους σε μια γωνία στριμωγμένους και στην άλλη τον ξιφοφόρο... να ζει και να βασιλεύει!!!!!
Αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει ότι θα σου πρότεινα... ΑΝ έχεις οφιοκέφαλους... να βάλεις μαζί και ξιφοφόρους... και ΔΕΝ θα έχουν πρόβλημα.-
-------------------------
Σε 46 γαλόνια... δηλαδή κάπου 180 λίτρα.-


http://www.youtube.com/watch?v=UpmKliEwcJs
-------------------------
Σε Rio 240...

http://www.youtube.com/watch?v=jh8zgf-0czo

nikos24
12-04-14, 12:33
Παιδια να ρωτησω κατι....οταν κανω αλλαγη νερου στο βαρελι που θα εχω το νερο βρυσης ποση ποσοτητα αντιχλωριου βαζω; Πως υπολογιζω ποσα λιτρα εχω ωστε να βαλω την αναλογη ποσοτητα;

nazgul
12-04-14, 12:36
Πρεπει με κατι να το μετρησεις. Παρε ενα μπουκαλι απο εμφιαλωμενο νερο την πρωτη φορα και υπολογισε, γεμιζοντας με αυτο. Μετα, θα ξερεις. Το αντιχλωριο το βαζεις στα λιτρα της αλλαγης.

Kostas12
12-04-14, 12:37
Παιδια να ρωτησω κατι....οταν κανω αλλαγη νερου στο βαρελι που θα εχω το νερο βρυσης ποση ποσοτητα αντιχλωριου βαζω; Πως υπολογιζω ποσα λιτρα εχω ωστε να βαλω την αναλογη ποσοτητα;
Αναλόγως τι αντιχλώριο θα χρησιμοποιήσεις και πόσα λίτρα είναι το βαρέλι σου, λογικά το αντιχλώριο γράφει πάνω αναλογίες

nikos24
12-04-14, 12:42
Ναι γραφει πανω αναλογιες αλλα το θεμα ειναι πως θα υπολογισω τα λιτρα... Σχεδον αλλαζω το 50% του νερου (110 λιτρα) και μετα βαζω αρκετο νερο στο βαρελι, οχι ισα ισα οσο χωρεσει στο ενυδρειο. Πως θα υπολογισω ποσο ειναι το νερο που εχω στο βαρελι;

Kostas12
12-04-14, 12:56
Το βαρέλι πόσα λίτρα είναι, τόσο αντιχλωριο σε αναλογία θα βάλεις και θα έχεις έτοιμο νερό στο βαρέλι με αντιχλωριο

nikos24
12-04-14, 13:09
Το βαρέλι πόσα λίτρα είναι, τόσο αντιχλωριο σε αναλογία θα βάλεις και θα έχεις έτοιμο νερό στο βαρέλι με αντιχλωριο

Το βαρελι ειναι 90 λιτρα αλλα εγω γεμιζω το μισο σχεδον βαρελι...

nazgul
12-04-14, 16:37
Βαλε δοσολογια για 45 λιτρα τοτε. Δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρια αν πεσει λιγο παραπανω ή λιγο λιγοτερο.

nikos24
12-04-14, 16:40
Βαλε δοσολογια για 45 λιτρα τοτε. Δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρια αν πεσει λιγο παραπανω ή λιγο λιγοτερο.

Οκ ευχαριστω

nikos24
15-04-14, 15:43
Λοιπον πηρα μια ριζα drift wood αλλα επιπλεει στο νερο, δεν στεκεται στο βυθο. Εχω βαλει μια πετρα για να στεκεται. Σε ποσες μερες θα στεκεται απο μονη της;

Kostas12
15-04-14, 15:48
Δεν υπάρχει κάποια στάνταρ περίοδος θέλει καμιά βδομάδα ίσως και παραπάνω την έπλυνες φαντάζομαι και την αποστείρωσες πρώτα.

nikos24
15-04-14, 16:21
Δεν υπάρχει κάποια στάνταρ περίοδος θέλει καμιά βδομάδα ίσως και παραπάνω την έπλυνες φαντάζομαι και την αποστείρωσες πρώτα.


Την επλυνα αλλα δεν ηξερα για αποστειρωση. Πως γινεται; Πειραζει τωρα που την εβαλα;

Kostas12
15-04-14, 16:41
Με καυτό νερό πιστεύω, καλό θα ήταν να την έβαζες σε έναν κουβά νερό για λίγες μέρες να βγάλει την κιτρινιλα που βγάζει το ξύλο και μετά μέσα στο ενυδρείο , τώρα μπορεί να σου γίνει το νερό κίτρινο δεν είναι πρόβλημα όμως

nikos24
15-04-14, 16:45
Με καυτό νερό πιστεύω, καλό θα ήταν να την έβαζες σε έναν κουβά νερό για λίγες μέρες να βγάλει την κιτρινιλα που βγάζει το ξύλο και μετά μέσα στο ενυδρείο , τώρα μπορεί να σου γίνει το νερό κίτρινο δεν είναι πρόβλημα όμως

Οχι δε μου εχει γινει κιτρινο, ακομα τουλαχιστον...

Diskus fan
15-04-14, 20:26
Περισσότερο πρέπει να φοβάσαι... ΜΗΝ πέσει η πέτρα και σου σπάσει κάνα τζάμι (ελπίζω να την στερέωσες καλά)... από τις τανίνες του ξύλου (που φεύγουν πανεύκολα).
ΑΝ είναι drift wood... ανάλογα με το μέγεθος (και 10-15 μέρες)... ΑΝ είναι Red Moor wood... μπορεί και ποτέ.-

nikos24
15-04-14, 23:28
Περισσότερο πρέπει να φοβάσαι... ΜΗΝ πέσει η πέτρα και σου σπάσει κάνα τζάμι (ελπίζω να την στερέωσες καλά)... από τις τανίνες του ξύλου (που φεύγουν πανεύκολα).
ΑΝ είναι drift wood... ανάλογα με το μέγεθος (και 10-15 μέρες)... ΑΝ είναι Red Moor wood... μπορεί και ποτέ.-

Πω μαλλον ειναι Red Moor wood, δεν το πιστευω. Και ειπα σ'αυτον οτι θελω drift wood. Παιζει ποτε να μην κατσει στο βυθο;

Diskus fan
16-04-14, 22:04
Δύσκολο αλλά... ΌΧΙ αδύνατον.-

Χρηστος Ζ.
16-04-14, 22:20
τα ξυλα αργουν πολυ να κατσουν στο βυθο, δεν ξερω για τα ξυλα απο τα πετσοπ, αλλα απο προσωπικη εμπειρια τα ξυλα απο αμπελι κανουν 1-2 μηνες να βουλιαξουν (αναλογα το παχος) και ο πλατανος κανει λιγο λιγοτερο.
παντα εχω ξυλα που μουλιαζουν σε ενα μεγαλο κουβα μεχρι να κατσουν στον πατο, ετσι οταν χρειαστουν να ειναι ετοιμα για το επομενο ακουασκειπ η ενυδρειο.

μην αγχωνεσαι για τα ξυλα, ουτως η αλλως αυτο το χομπι θελει πολυ υπομονη. απλα τωρα εχεις μια ιδεα για το ποσο υπομονη χρειαζεσαι, και εισαι ακομα στην αρχη.

το χρωμα που βγαζουν τα ξυλα δεν κανει κακο, σε μερικα ψαρια αρεσει κιολας.

Diskus fan
16-04-14, 22:23
Τι σχέση έχει το αμπέλι με το Red moor wood (για να ΜΗΝ πω... με το ενυδρείο) ; :confused:

Χρηστος Ζ.
16-04-14, 22:26
ειναι ενα ξυλο που το βρισκεις σε πολλα σχεδια και μπορεις να φτιαξεις αρκετα ωραια πραγματα. πρεπει σωνει και καλα να ειναι απο πετσοπ?
δεν συγκρινα ρεντ μουρ με αμπελι. αναφερθηκα σε ποσο χρονο μπορει να κανει ενα ξυλο να βουλιαξει.

Diskus fan
16-04-14, 22:50
1. Υπάρχουν ξύλα που βουλιάζουν και σε 5 μέρες... και άλλα... ποτέ.
2. Εγώ πάντως αμπέλι... ΔΕΝ έχω δει μέσα σε κανένα ποτάμι. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και... παίρνει τα ρίσκα του.-

Χρηστος Ζ.
16-04-14, 23:17
ειναι δοκιμασμενα εδω και 2,5 χρονια χωρις καμμια αρνητικη επιπτωση στα ψαρια, με την προυποθεση να ειναι εντελως ξεραμενα πριν μπουν στο ενυδρειο.

το εχουν δοκιμασει και αρκετοι απο εδω μεσα και πολυ παλιοτερα απο εμενα και εχει γινει και αρκετη συζητηση πανω σε αυτο το θεμα.

καλως η κακως μενω στη εξοχη και το βρισκω λιγο ακυρο να σκαω λεφτα για να αγορασω ξυλα απο τι στιγμη που βρισκονται μεσα στα ποδια μου ενα σωρο πραγματα στη φυση.

το οτι δεν εχεις δει αμπελι σε ποταμι δεν σημαινει οτι ειναι και απαγορευτικο η οτι θα κανει οπωσδηποτε κακο στα ζωντανα.
και χωρις να θελω να θιξω κανεναν, ουτε και εγω εχω δει ποτε φυλλα βελανιδιας σε ποταμι και ειδικα σε τροπικο blackwater ποταμι.

harry86
16-04-14, 23:20
Ωραια να ρωτησω και κατι αλλο...
Μια ανουμπια που πηρα σε μιαμιση βδομαδα το ενα φυλλο της εχει κιτρινισει σε ενα σημειο, ετσι πηρα υγρο λιπασμα να βαζω μια φορα τη βδομαδα... ΕΙναι της JBL. Λετε να βοηθησει;

Χρηστος Ζ.
16-04-14, 23:27
καλα που κολαει τωρα αυτο?
ηδη το θεμα του παιδιου το εχουμε βιασει.
ανοιξε καινουριο θεμα αν θελεις στα φυτεμενα.

Diskus fan
16-04-14, 23:27
ειναι δοκιμασμενα εδω και 2,5 χρονια χωρις καμμια αρνητικη επιπτωση στα ψαρια, με την προυποθεση να ειναι εντελως ξεραμενα πριν μπουν στο ενυδρειο.

το εχουν δοκιμασει και αρκετοι απο εδω μεσα και πολυ παλιοτερα απο εμενα και εχει γινει και αρκετη συζητηση πανω σε αυτο το θεμα.

καλως η κακως μενω στη εξοχη και το βρισκω λιγο ακυρο να σκαω λεφτα για να αγορασω ξυλα απο τι στιγμη που βρισκονται μεσα στα ποδια μου ενα σωρο πραγματα στη φυση.

το οτι δεν εχεις δει αμπελι σε ποταμι δεν σημαινει οτι ειναι και απαγορευτικο.
και χωρις να θελω να θιξω κανεναν, ουτε και εγω εχω δει ποτε φυλλα βελανιδιας σε ποταμι και ειδικα σε τροπικο blackwater ποταμι.

ΔΕΝ υπάρχει λόγος συνέχειας (άλλωστε για την βύθιση... μιλάγαμε)... την άποψη μου είπα. Ο καθένας πράττει όπως νομίζει... εγώ πχ. πλατανόφυλλα, βελανίδια, ροκανίδια κλπ... ΔΕΝ έβαλα ποτέ... στα ενυδρεία μου.- ;)

Χρηστος Ζ.
16-04-14, 23:32
καλα εννοειται οτι δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης, κουβεντα κανουμε.
ολοι το καλο των ψαριων μας θελουμε, για αυτο παλευουμε να τους δωσουμε οτι καλυτερο.

tsoui
16-04-14, 23:46
Πω μαλλον ειναι Red Moor wood, δεν το πιστευω. Και ειπα σ'αυτον οτι θελω drift wood. Παιζει ποτε να μην κατσει στο βυθο;

Το δικο μου που είναι Red moor Wood εκανε να βυθιστεί γυρω στον εναμιση μηνα οποτε υπομονη , βασικα με ξενερωσε λιγο γιατι μου αρεσαν καλυτερα όταν επεπλεαν :D

nikos24
16-04-14, 23:52
Οκ παιδια ευχαριστω πολυ, θα κανω υπομονη.

baran1965
19-04-14, 09:44
Καποτε είχα ένα ζευγάρι μολυ με 8-9 τιγρακια διαφορετικού χρώματος !!Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα!!!!!!!!

nikos24
21-04-14, 13:48
Χρονια πολλα παιδια και Χριστος ανεστη! Εχω καποιες ερωτησεις...
1. Η μια ανουμπια που εχω εδω και μια βδομαδα, το ενα φυλλο της εχει κιτρινισει. Οταν πηρα τα φυτα μου εδωσε αυτος απο το pet city ενα υγρο λιπασμα, το JBL Ferropol και μου ειπε να το βαζω 1 φορα τη βδομαδα, ειναι καλο αυτο;
2. Μου εδωσε βιταμινες για τα ψαρακια, τις JBL Atvitol και μου ειπε να βαζω 2 φορες τη βδομαδα. Ειναι καλες;

Ευχαριστω

Kostas12
21-04-14, 13:55
Χρονια πολλα παιδια και Χριστος ανεστη! Εχω καποιες ερωτησεις...
1. Η μια ανουμπια που εχω εδω και μια βδομαδα, το ενα φυλλο της εχει κιτρινισει. Οταν πηρα τα φυτα μου εδωσε αυτος απο το pet city ενα υγρο λιπασμα, το JBL Ferropol και μου ειπε να το βαζω 1 φορα τη βδομαδα, ειναι καλο αυτο;
2. Μου εδωσε βιταμινες για τα ψαρακια, τις JBL Atvitol και μου ειπε να βαζω 2 φορες τη βδομαδα. Ειναι καλες;

Ευχαριστω
1. Η ανούμπια δεν είναι απαιτητικό φυτό, και δεν χρειάζεται ιδιαίτερα λίπασμα, πρόσεχε την ποσότητα του λιπάσματος που θα ρίχνεις μην γεμίσεις άλγη, η ποσότητα που γράφει πάνω στο μπουκάλι είναι για αρκετά εως full φυτεμένα ενυδρεία, εσύ εάν βάζεις λίπασμα θα βάζεις με το σταγονόμετρο
2. Βιταμίνες γιατί πήρες ? εάν ταίζεις σωστά ποιος ο λόγος να βάζεις βιταμίνες, κακό δεν θα κάνεις φυσικά αλλά είναι περιττό.

nikos24
21-04-14, 16:26
1. Η ανούμπια δεν είναι απαιτητικό φυτό, και δεν χρειάζεται ιδιαίτερα λίπασμα, πρόσεχε την ποσότητα του λιπάσματος που θα ρίχνεις μην γεμίσεις άλγη, η ποσότητα που γράφει πάνω στο μπουκάλι είναι για αρκετά εως full φυτεμένα ενυδρεία, εσύ εάν βάζεις λίπασμα θα βάζεις με το σταγονόμετρο
2. Βιταμίνες γιατί πήρες ? εάν ταίζεις σωστά ποιος ο λόγος να βάζεις βιταμίνες, κακό δεν θα κάνεις φυσικά αλλά είναι περιττό.

1.Βαζω οσο λεει στο μπουκαλι, μου φαινεται οτι λεει παρα πολυ. Θα βαζω λιγοτερο. Αλλα γιατι εχει κιτρινισει το ενα φυλλο;
2.Ρωτησα τον πετσοπα αν χρειαζεται βιταμινες και μου ειπε οτι καλο ειναι να βαζω.

Kostas12
21-04-14, 18:41
Μήπως την έχεις φυτέψει, γιατί δεν θέλει φύτεμα ? πρέπει οι ρίζες να είναι έξω.
Εγώ προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ βιταμίνες, καλή τροφή και ποικιλία στην τροφή των ψαριών αυτά αρκούν. Βιταμίνες μόνο μετά από κάποια αρρώστια συνήθως δίνουμε. Κακό δεν θα κάνεις όμως

nikos24
21-04-14, 20:52
Μήπως την έχεις φυτέψει, γιατί δεν θέλει φύτεμα ? πρέπει οι ρίζες να είναι έξω.
Εγώ προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ βιταμίνες, καλή τροφή και ποικιλία στην τροφή των ψαριών αυτά αρκούν. Βιταμίνες μόνο μετά από κάποια αρρώστια συνήθως δίνουμε. Κακό δεν θα κάνεις όμως

Την εχω δεσει στη ριζα με πετονια την ανουμπια.
Ποικιλια στην τροφη τι εννοεις; Παντα την ιδια τους δινω... Να παρω διαφορετικες τροφες δηλαδη;

Kostas12
21-04-14, 21:48
Ναι, διάφορες τροφές με διαφορετικά συστατικά, μπορείς να ανακατέψεις μια ποσότητα μέσα στην ταΐστρα και να πέφτει ανάμικτη (εγώ έτσι κάνω για να τρώνε τα μικρά), ή να ρίχνεις διαφορετική τροφή που και που.

nikos24
21-04-14, 22:07
Ναι, διάφορες τροφές με διαφορετικά συστατικά, μπορείς να ανακατέψεις μια ποσότητα μέσα στην ταΐστρα και να πέφτει ανάμικτη (εγώ έτσι κάνω για να τρώνε τα μικρά), ή να ρίχνεις διαφορετική τροφή που και που.

Αρα θα παω και θα ζητησω διαφορετικου τυπου τροφες. 2-3 διαφορετικες ειναι καλα ή περισσοτερες;
Με την ανουμπια τι να κανω; Να το αφησω να δω μηπως βελτιωθει;

Kostas12
21-04-14, 22:10
Θα περίμενα λίγο εγώ και μετά βλέπουμε, δεν είναι απαιτητικό φυτό τόσο στο φως όσο και στην λίπανση.

nikos24
22-04-14, 13:22
Θα περίμενα λίγο εγώ και μετά βλέπουμε, δεν είναι απαιτητικό φυτό τόσο στο φως όσο και στην λίπανση.

Οκ θα περιμενω καποιες μερες ακομα...Παντως σημερα το φυλλο εχει γινει καφε, σχεδον εχει σαπισει:( Τα αλλα φυτα μεχρι στιγμης δειχνουν καλα...Για να δουμε...

Diskus fan
22-04-14, 13:55
1. Χαλάρωσε.
2. Η ανούμπια... ΔΕΝ θέλει καμία φροντίδα (λιπάσματα)... είναι πολύ ανθεκτικό φυτό. ΑΝ και ο φωτισμός σου είναι ικανοποιητικός... είσαι εντάξει.
Τα φυτά όπως και τα ψάρια... προσαρμόζονται στο νέο περιβάλλον. Τα σάπια φύλλα.. τα απομακρύνεις με προσοχή (να ΜΗΝ "ξηλώσεις" το φυτό) όταν κάνεις αλλαγή νερού (κατά προτίμηση).
3. Αφού εσύ ΔΕΝ τρως κάθε μέρα μόνο ένα φαγητό... έτσι και τα ψάρια καλό είναι να τρώνε διάφορες τροφές. ΠΡΙΝ πας να ζητήσεις όμως θα πρέπει... να ξέρεις τι χρειάζεσαι.
4. Η υπομονή... είναι απαραίτητη στο χόμπι... κι' όσο περιμένεις διάβαζε (είναι γεμάτο πληροφορία το forum) να μαθαίνεις.- ;)

nikos24
22-04-14, 14:07
1. Χαλάρωσε.
2. Η ανούμπια... ΔΕΝ θέλει καμία φροντίδα (λιπάσματα)... είναι πολύ ανθεκτικό φυτό. ΑΝ και ο φωτισμός σου είναι ικανοποιητικός... είσαι εντάξει.
Τα φυτά όπως και τα ψάρια... προσαρμόζονται στο νέο περιβάλλον. Τα σάπια φύλλα.. τα απομακρύνεις με προσοχή (να ΜΗΝ "ξηλώσεις" το φυτό) όταν κάνεις αλλαγή νερού (κατά προτίμηση).
3. Αφού εσύ ΔΕΝ τρως κάθε μέρα μόνο ένα φαγητό... έτσι και τα ψάρια καλό είναι να τρώνε διάφορες τροφές. ΠΡΙΝ πας να ζητήσεις όμως θα πρέπει... να ξέρεις τι χρειάζεσαι.
4. Η υπομονή... είναι απαραίτητη στο χόμπι... κι' όσο περιμένεις διάβαζε (είναι γεμάτο πληροφορία το forum) να μαθαίνεις.- ;)

Ναι κανω και θα κανω υπομονη.
Τωρα για την τροφη... Απ'οτι καταλαβα πρεπει να εχω διαφορετικες και να κανω μια μειξη. Σπιρουλινα, την αλλη για τα χρωματα που γινονται εντονα κλπ. Ποσες ομως διαφορετικες χρειαζονται; στο εμποριο υπαρχουν παρα πολλες.

Diskus fan
22-04-14, 14:24
Εσύ όταν τρως ανακατεύεις... μακαρόνια με φασόλια, προσθέτεις κρέας βραστό, μουσακά και ΔΕΝ ξέρω εγώ τι άλλο;
Την κάθε τροφή θα την δίνεις... σαν ξεχωριστό γεύμα (και θα παρατηρείς προσεκτικά ΑΝ την τρώνε.
Φυτική τροφή όπως η σπιρουλίνα... 1-2 φορές την εβδομάδα.
Η κάθε εταιρία έχει δική της συνταγή... διάλεξε και πάρε ανάλογα με τα ψάρια σου (διάβασε για τις ανάγκες τους... ΜΗΝ περιμένεις... να σου πω εγώ τι θα αγοράσεις).-

nikos24
22-04-14, 14:35
Εσύ όταν τρως ανακατεύεις... μακαρόνια με φασόλια, προσθέτεις κρέας βραστό, μουσακά και ΔΕΝ ξέρω εγώ τι άλλο;
Την κάθε τροφή θα την δίνεις... σαν ξεχωριστό γεύμα (και θα παρατηρείς προσεκτικά ΑΝ την τρώνε.
Φυτική τροφή όπως η σπιρουλίνα... 1-2 φορές την εβδομάδα.
Η κάθε εταιρία έχει δική της συνταγή... διάλεξε και πάρε ανάλογα με τα ψάρια σου (διάβασε για τις ανάγκες τους... ΜΗΝ περιμένεις... να σου πω εγώ τι θα αγοράσεις).-

Για τα τιγρακια που θα διαβασω τι χρειαζονται; Υπαρχει κατι στα ελληνικα γιατι δεν τα παω καλα με τα αγγλικα; Ευχαριστω

Diskus fan
22-04-14, 14:38
Το forum στα Ελληνικά είναι...
http://www.aquatek.gr/vb/index.php

nikos24
22-04-14, 15:10
Το forum στα Ελληνικά είναι...
http://www.aquatek.gr/vb/index.php

:p Δεν ηξερα οτι λεει κι εδω για αυτα. Οκ ευχαριστω

Diskus fan
22-04-14, 21:02
1. Τα πάντα υπάρχουν και μάλιστα γραμμένα πολλές φορές... δυστυχώς οι περισσότεροι βαριούνται να ψάξουν (είναι πιο εύκολο να ανοίξουν ένα θέμα) με αποτέλεσμα... να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια!!!!! ;)
2. Παρακαλώ.-

nikos24
27-04-14, 15:01
Γεια σας παιδια επανερχομαι γιατι ενω η ανουμπια εβλεπα οτι πηγαινε καλα (βγαζει και νεο φυλλαρακι) ειδα σημερα οτι κι αλλο φυλλο της αρχισε να κιτρινιζει... Γιατι συμβαινει αυτο; Βαζω υγρο λιπασμα μια φορα τη βδομαδα τη μιση δοσολογια απ'οτι λεει στο κουτι.

Diskus fan
27-04-14, 16:13
1. Βάζεις λίπασμα... για την ανούμπια; "Τσάμπα" τα γράφουμε... λέμε. :rolleyes:
2. Τα φύλλα ΔΕΝ μένουν για πάντα... τα παλιά... κιτρινίζουν και πέφτουν.
3. Πολύ άγχος (και μάλιστα... για μια ανούμπια)!!!!!

nikos24
27-04-14, 16:18
1. Βάζεις λίπασμα... για την ανούμπια; "Τσάμπα" τα γράφουμε... λέμε. :rolleyes:
2. Τα φύλλα ΔΕΝ μένουν για πάντα... τα παλιά... κιτρινίζουν και πέφτουν.
3. Πολύ άγχος (και μάλιστα... για μια ανούμπια)!!!!!

Φιλε μου δεν εχω μονο ανουμπια, εχω κι αλλα απλα η ανουμπια παρουσιαζει το προβλημα... Κι εσυ υπηρξες αρχαριος και θα ειχες το ιδιο αγχος με μενα στο καθε τι που γινοταν, μεχρι να μαθεις καποια πραγματα ;)
Αρα ειναι φυσιολογικο να κιτρινιζουν τα φυλλα και να πεφτουν... Βασικα δεν θα τα αφηνω να πεφτουν γιατι ειναι αντιαισθητικο για το ενυδρειο τα σαπια φυλλα. Ευχαριστω για την απαντηση.

Diskus fan
27-04-14, 16:51
Γι' αυτό έχεις εμάς εδώ... για να ΜΗΝ αγχώνεσαι τόσο... όπως κάναμε εμείς... σαν αρχάριοι. ;)
Τα σάπια φύλλα... τα απομακρύνεις από το ενυδρείο. Λέγεται πως τα φύλλα της ανούμπιας ΔΕΝ πρέπει να τα κόβεις γιατί... βγάζουν κάποιες τοξικές ουσίες.
Γράψε και τα υπόλοιπα φυτά σου... να πάρεις γνώμες (εκτός από το διάβασμα που θα κάνεις) για την συντήρηση που χρειάζονται.-

nikos24
27-04-14, 17:00
Γι' αυτό έχεις εμάς εδώ... για να ΜΗΝ αγχώνεσαι τόσο... όπως κάναμε εμείς... σαν αρχάριοι. ;)
Τα σάπια φύλλα... τα απομακρύνεις από το ενυδρείο. Λέγεται πως τα φύλλα της ανούμπιας ΔΕΝ πρέπει να τα κόβεις γιατί... βγάζουν κάποιες τοξικές ουσίες.
Γράψε και τα υπόλοιπα φυτά σου... να πάρεις γνώμες (εκτός από το διάβασμα που θα κάνεις) για την συντήρηση που χρειάζονται.-

Να μην τα κοβω; Και πως θα απομακρυνω τα σαπια φυλλα αν δεν τα κοβω;
Εχω επισης 2 νανο-ανουμπιες, 2 Echinodorus, 1 mikrosorium και 1 ακομα που δυστυχως δεν το θυμαμαι που εχει φυλλα πιο μικρα απο τα υπολοιπα και γινεται δασακι. Δεν ξερω αν χρειαζεται να βαλω κι αλλα :smt017

Diskus fan
27-04-14, 17:14
Εγώ απλά ανέφερα... τι λέγεται... ΔΕΝ ξέρω αν ισχύει απόλυτα.
Τα κίτρινα φύλλα και μόνο να τα ακουμπήσεις... ξεκολλάνε από τον κορμό (ο οποίος φανατάζομαι ΔΕΝ είναι θαμμένος στο βυθό... αλλά δεμένος σε κάποια ρίζα.
Από τα φυτά που αναφέρεις... εγώ μόνο στους εχινόδορους θα έβαζα ταμπλέτα λίγο πιο δίπλα από την ρίζα... ανά 6μηνό (στα δικά μου Bleheri... ΔΕΝ κάνω ούτε αυτό και είναι 50 εκ. ύψος).
Όσο πιο πολλά φυτά βάζεις τόσο μεγαλύτερο καλό κάνεις στο ενυδρείο σου... αρκεί να ζούνε.-

nikos24
27-04-14, 17:18
Εγώ απλά ανέφερα... τι λέγεται... ΔΕΝ ξέρω αν ισχύει απόλυτα.
Τα κίτρινα φύλλα και μόνο να τα ακουμπήσεις... ξεκολλάνε από τον κορμό (ο οποίος φανατάζομαι ΔΕΝ είναι θαμμένος στο βυθό... αλλά δεμένος σε κάποια ρίζα.
Από τα φυτά που αναφέρεις... εγώ μόνο στους εχινόδορους θα έβαζα ταμπλέτα λίγο πιο δίπλα από την ρίζα... ανά 6μηνό (στα δικά μου Bleheri... ΔΕΝ κάνω ούτε αυτό και είναι 50 εκ. ύψος).
Όσο πιο πολλά φυτά βάζεις τόσο μεγαλύτερο καλό κάνεις στο ενυδρείο σου... αρκεί να ζούνε.-

Μαλιστα, οποτε τσαμπα το υγρο λιπασμα που βαζω. Μολις τελειωσει δεν θα ξαναπαρω αλλο. Τι αλλα ευκολα φυτα μου προτεινεις; (εκτος κι αν βαλω 1-2 ακομα echinodorus που μ'αρεσουν πολυ).

ChocolatePuma
27-04-14, 17:21
Γεια σας παιδια επανερχομαι γιατι ενω η ανουμπια εβλεπα οτι πηγαινε καλα (βγαζει και νεο φυλλαρακι) ειδα σημερα οτι κι αλλο φυλλο της αρχισε να κιτρινιζει... Γιατι συμβαινει αυτο; Βαζω υγρο λιπασμα μια φορα τη βδομαδα τη μιση δοσολογια απ'οτι λεει στο κουτι.

Υπάρχει ενδεχόμενο να την έχεις δέσει υπερβολικά σφιχτά?

nikos24
27-04-14, 21:08
Υπάρχει ενδεχόμενο να την έχεις δέσει υπερβολικά σφιχτά?

Την εχω δεσει πολυ καλα γιατι φοβομουν μηπως φυγει. Υπερβολικα σφιχτα δεν ξερω αν ειναι δε νομιζω, τι να πω...

ChocolatePuma
27-04-14, 21:54
Την εχω δεσει πολυ καλα γιατι φοβομουν μηπως φυγει. Υπερβολικα σφιχτα δεν ξερω αν ειναι δε νομιζω, τι να πω...

To ρωταω γιατι εχουν αναφερθει κιτρινα φυλλα σε σφιχτά δεμενες ανουμπιες, οι οποίες επανειλθαν μολις το δέσιμο χαλάρωσε λίγο ;)

Ενδεχομενως να φταιει κατι αλλο, αλλα δεν χανεις τπτ να το κοιταξεις

nikos24
27-04-14, 22:15
To ρωταω γιατι εχουν αναφερθει κιτρινα φυλλα σε σφιχτά δεμενες ανουμπιες, οι οποίες επανειλθαν μολις το δέσιμο χαλάρωσε λίγο ;)

Ενδεχομενως να φταιει κατι αλλο, αλλα δεν χανεις τπτ να το κοιταξεις

Οκ ευχαριστω αν και δε νομιζω να ειναι τοσο σφιχτα δεμενη.

Diskus fan
29-04-14, 22:01
Μαλιστα, οποτε τσαμπα το υγρο λιπασμα που βαζω. Μολις τελειωσει δεν θα ξαναπαρω αλλο. Τι αλλα ευκολα φυτα μου προτεινεις; (εκτος κι αν βαλω 1-2 ακομα echinodorus που μ'αρεσουν πολυ).

Προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο link... και να βρεις τι είναι εύκολο αλλά και ταιριάζει (λόγω μεγέθους) στο ενυδρείο σου.- ;)
http://www.tropica.com/en/plants/difficulty/easy.aspx

nikos24
30-04-14, 17:01
Προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο link... και να βρεις τι είναι εύκολο αλλά και ταιριάζει (λόγω μεγέθους) στο ενυδρείο σου.- ;)
http://www.tropica.com/en/plants/difficulty/easy.aspx

Ευχαριστω πολυ! :)

Diskus fan
30-04-14, 17:23
Παρακαλώ!!!!! ;)

kalafan
02-05-14, 12:10
μια ερωτηση...

σε 100 λιτρα ποσα τιγρακια μπορουμε να εχουμε;

Diskus fan
02-05-14, 19:12
ΔΕΝ μπορείς να έχεις γιατί... χρειάζονται τουλάχιστον 120 λίτρα (διάβασε περισσότερα στο link).-
http://diszhal.info/english/cyprinds/en_Barbus_tetrazona.php

kalafan
02-05-14, 20:09
ΔΕΝ μπορείς να έχεις γιατί... χρειάζονται τουλάχιστον 120 λίτρα (διάβασε περισσότερα στο link).-
http://diszhal.info/english/cyprinds/en_Barbus_tetrazona.php
thanks

Diskus fan
02-05-14, 20:29
You are welcome!!!!! :D

nikos24
03-05-14, 15:57
Παιδια να ρωτησω κατι για τη λαμπα. Εχω μια απλη φθοριου 18 watt. Ειναι καλη ή να αλλαξω; (110 λιτρα)

Diskus fan
03-05-14, 21:11
Αυτό εξαρτάται από το... πόσα watt ανά λίτρο... απαιτούν τα φυτά που έχεις. Οι λάμπες "χάνουν" την δύναμη τους μετά το 6μηνο... εκτός κι' αν έχεις από κάποια εταιρία (συνήθως ενυδρειακή) που δίνει διαφορετική διάρκεια.- ;)

nikos24
03-05-14, 23:29
Αυτό εξαρτάται από το... πόσα watt ανά λίτρο... απαιτούν τα φυτά που έχεις. Οι λάμπες "χάνουν" την δύναμη τους μετά το 6μηνο... εκτός κι' αν έχεις από κάποια εταιρία (συνήθως ενυδρειακή) που δίνει διαφορετική διάρκεια.- ;)

Καλα η λαμπα παιζει να ειναι χρονια στο ενυδρειο, αφου το πηρα απο ιδιωτη...
Τωρα για το ποσα watt χρειαζονται τα φυτα που εχω πως μπορω να το μαθω;
Παντως ολα ειναι ευκολα φυτα μπορει να μην χρειαζεται να αλλαξω λαμπα...

nazgul
03-05-14, 23:38
Παρε μια sylvania grolux, που θα βοηθησει στην αναπτυξη των φυτων σου και φροντισε να την αλλαζεις μια φορα το χρονο. Σιγουρα θα τους κανει καλο.

Για τις απαιτησεις των φυτων σου, πρεπει να μας πεις τις ονομασιες.

nikos24
04-05-14, 19:33
Παρε μια sylvania grolux, που θα βοηθησει στην αναπτυξη των φυτων σου και φροντισε να την αλλαζεις μια φορα το χρονο. Σιγουρα θα τους κανει καλο.

Για τις απαιτησεις των φυτων σου, πρεπει να μας πεις τις ονομασιες.

Απο που βρισκω τετοια λαμπα; Ποσα watt χρειαζεται να παρω;
Εχω 1 ανουμπια, 2 νανο-ανουμπιες, 2 Echinodorus, 1 mikrosorium και 1 ακομα που δυστυχως δεν το θυμαμαι που εχει φυλλα πιο μικρα απο τα υπολοιπα και γινεται δασακι.

kalafan
04-05-14, 19:45
https://www.e-revma.gr/?item=651682

nazgul
04-05-14, 20:22
Kαι εδω θα βρεις grolux (http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/fotismos/lamptires-enydreion/sylvania-enydreion).

Τα watts πηγαινουν αναλογα με το ballast (μετασχηματιστη) που εχεις και φυσικα, στο σωστο μηκος, οπως και το συγκεκριμενο τυπο που εχεις, Τ5 ή Τ8.

nikos24
04-05-14, 23:08
Εψαξα λιγο γι'αυτες τις λαμπες και δε μ'αρεσει που βγαζει αυτο το μωβ-ροζ χρωμα. Πρεπει οπωσδηποτε να βαλω αυτη τη λαμπα;

nazgul
05-05-14, 06:06
Οπωσδηποτε οχι. Απλα ειναι η καλυτερη για αναπτυξη φυτων.

nikos24
05-05-14, 13:15
Να ρωτησω και κατι αλλο... Πεφτει πολυ διαβασμα και ολο αποριες μου δημιουργουνται βλεπετε χεχε.... Λοιπον ισχυει οτι πρεπει 1 φορα τη βδομαδα να μην τα ταιζω καθολου τα τιγρακια; Επισης ισχυει οτι πρεπει να μην τα ταιζω στην επιφανεια; Ευχαριστω

Diskus fan
05-05-14, 19:52
Καλα η λαμπα παιζει να ειναι χρονια στο ενυδρειο, αφου το πηρα απο ιδιωτη...
Τωρα για το ποσα watt χρειαζονται τα φυτα που εχω πως μπορω να το μαθω;
Παντως ολα ειναι ευκολα φυτα μπορει να μην χρειαζεται να αλλαξω λαμπα...

Σου έχω δώσει ήδη (πιο πάνω) το link...
http://www.tropica.com/en/home.aspx
βρίσκεις τα φυτά σου... και κάτω αριστερά γράφει πληροφορίες για το είδος...
Πχ. εδώ για το Anubias barteri var. nana
http://www.tropica.com/en/plants/plantdescription.aspx?pid=101H
Origin: Cultivar
Type: Rhizomes
Growth: Slow
Height: 3 cm - 5 cm
Width: 5 cm - 10 cm
Light demands: 0.25 Watt per liter
CO2 demands: 3-5 mg per liter

Ψάξε λίγο το site... θα βρεις πολύ πληροφορία γενικότερα για την φροντίδα και τις απαιτήσεις των φυτών.- ;)
-------------------------
Εψαξα λιγο γι'αυτες τις λαμπες και δε μ'αρεσει που βγαζει αυτο το μωβ-ροζ χρωμα. Πρεπει οπωσδηποτε να βαλω αυτη τη λαμπα;

Σημασία έχει τι προσφέρει στα φυτά... όχι ΑΝ εσένα... σου αρέσει.-
-------------------------
Να ρωτησω και κατι αλλο... Πεφτει πολυ διαβασμα και ολο αποριες μου δημιουργουνται βλεπετε χεχε....
Πιθανότατα όμως... οι απανβτήσεις στις απορίες σου... έχουν χιλιοαπαντηθεί. ΔΕΝ πιστεύω να θεωρείς ότι είσαι ο μόνος;
Λοιπον ισχυει οτι πρεπει 1 φορα τη βδομαδα να μην τα ταιζω καθολου τα τιγρακια; Επισης ισχυει οτι πρεπει να μην τα ταιζω στην επιφανεια; Ευχαριστω

Διάβασες και το πως γίνεται... να τα τα'ι'ζεις (αν όχι από την επιφάνεια); ΔΕΝ έχω καταλάβει. :confused:
ΔΕΝ ισχύει... τίποτα από τα δύο... όπως εσύ τρως κάθε μέρα... έτσι τά'ι'ζε και τα ψάρια... μικρή ποσότητα (σε 1-2 λεπτά να έχει φαγωθεί... να ΜΗΝ γίνονται "τούμπανο" οι κοιλιές τους και 3-5 φορές την μέρα... διαφορετικές τροφές.
Το από που τρώνε τα ψάρια (βυθό, μέση, επιφάνεια)... φαίνεται από το πως είναι "τοποθετημένο" το στόμα τους (σχήμα).
Τα δικά σου τρώνε από το μέσον κυρίως... αλλά ΔΕΝ θα διστάσουν να φάνε και από την επιφάνεια... όπως και από τον βυθό.-

nikos24
09-05-14, 12:49
Γεια σας και παλι... Εχω καποιες ερωτησεις

1. Το τζαμι αρχιζει και πιανει καφε αλγη και φαινεται πολυ ασχημο, πως θα την καθαρισω;

2. Προχθες που εκανα αλλαγη νερου καθαρισα το σφουγγαρι του φιλτρου και απο ασπρο ειχε γινει μαυρο. Μηπως πρεπει να αλλαξω σφουγγαρι ή απλα καθε φορα θα το καθαριζω και οκ; Επισης τα siporax στο εξαμηνο πρεπει να τα αλλαξω; Δε θα χαθει η βιολογια αν τα αλλαξω ομως;

delta66
09-05-14, 13:14
1. Mε τηλεκαρτα.
2. Οχι, το σφουγγαρι απλα το ξεπλενεις.
Το σιποραξ δεν το αλλαζεις ποτε. Οποτε βρωμισει με ορατο σκουπιδι που περασε απο τα σφουγγαρια (πχ σαπια φυλλα, σκατο), το ανακινεις μεσα σε νερο που εβγαλες σε κουβα (καθαρο) απο το ενυδρειο. Καθε χρονο, βγαζεις το 1/3 (εναλλαξ, αλλο μερος καθε φορα) και το βραζεις.

nikos24
09-05-14, 13:46
1. Mε τηλεκαρτα.
2. Οχι, το σφουγγαρι απλα το ξεπλενεις.
Το σιποραξ δεν το αλλαζεις ποτε. Οποτε βρωμισει με ορατο σκουπιδι που περασε απο τα σφουγγαρια (πχ σαπια φυλλα, σκατο), το ανακινεις μεσα σε νερο που εβγαλες σε κουβα (καθαρο) απο το ενυδρειο. Καθε χρονο, βγαζεις το 1/3 (εναλλαξ, αλλο μερος καθε φορα) και το βραζεις.


Ευχαριστω πολυ.
Αυτο με το siporax ειναι λιγο θεμα παντως γιατι πως θα ξερω καθε φορα ποιο μερος εχω βγαλει;

delta66
09-05-14, 13:59
ποιο φιλτρο εχεις?

nikos24
09-05-14, 14:30
ποιο φιλτρο εχεις?


Εχω αυτο

http://www.pet4u.gr/Product/3791/eheim_eswteriko_filtro_pickup_200_2012

delta66
09-05-14, 16:41
Α καλα.
Ξεχνα οτι ειπα.
Ελαφρυ ξεπλυμα σε νερο ενυδρειου μονο.

Και ψαρια λιγα, ξεχνα το στουμπωμα με ψαρια
8 τιγρακια και τελος.
Και μετρησεις να δεις αν φτανει το φιλτρο.

nikos24
09-05-14, 16:45
Α καλα.
Ξεχνα οτι ειπα.
Ελαφρυ ξεπλυμα σε νερο ενυδρειου μονο.

Και ψαρια λιγα, ξεχνα το στουμπωμα με ψαρια
8 τιγρακια και τελος.
Και μετρησεις να δεις αν φτανει το φιλτρο.

Δηλαδη το σιποραξ μονο πλυσιμο με νερο ενυδρειου 1 φορα το χρονο;
Κανω μετρησεις και παντα τα νιτρικα ειναι 10-20, γι'αυτο το λογο κανω αλλαγες καθε βδομαδα το 40% περιπου...

delta66
09-05-14, 16:50
Οχι, ξεχνα το βρασιμο καθε χρονο κλπ
Οποτε βουλωνει και πεφτει η ροη, ξεπλενε τα υλικα σε νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.
Μη πετας τιποτα.

Και παρε εξωτερικο φιλτρο καποια στιγμη.

Μετρησεις σε ΝΗ3 και ΝΟ2 κανε για να δεις αν φτανει το φιλτρο.
Αν δεν ειναι παντα μηδεν, πας αμεσα για φιλτρο ή βγαζεις ψαρια.

nikos24
09-05-14, 19:12
Οχι, ξεχνα το βρασιμο καθε χρονο κλπ
Οποτε βουλωνει και πεφτει η ροη, ξεπλενε τα υλικα σε νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.
Μη πετας τιποτα.

Και παρε εξωτερικο φιλτρο καποια στιγμη.

Μετρησεις σε ΝΗ3 και ΝΟ2 κανε για να δεις αν φτανει το φιλτρο.
Αν δεν ειναι παντα μηδεν, πας αμεσα για φιλτρο ή βγαζεις ψαρια.

Κανω μετρησεις και παντα βγαινουν 0 αυτα τα 2 και νιτρικα 10-20.
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

nikos24
13-05-14, 20:24
Παιδια SOS

Ειδα σημερα το ενα τιγρακι μου ηταν συνεχεια σε ενα μερος και με το κεφαλι προς τα κατω και δεν κολυμπουσε. Πριν λιγο που το παρατηρησα καλα ειδα οτι το ενα πτερυγιο του ειναι σα να μην υπαρχει. Γι'αυτο ειναι ετσι και δεν κολυμπαει.. Τι θα κανω;;;:(

delta66
13-05-14, 20:30
Τι να του κανεις? μεταμοσχευση?
Ποιο πτερυγιο του λειπει?

Τι ψαρια εχει τωρα το ενυδρειο και ποσα?

nikos24
13-05-14, 20:34
Τι να του κανεις? μεταμοσχευση?
Ποιο πτερυγιο του λειπει?

Τι ψαρια εχει τωρα το ενυδρειο και ποσα?

Το ενυδρειο εχει 10 τιγρακια. Του λειπει το δεξι πτερυγιο το μπροστινο. Παντως βλεπω οτι υπαρχει αλλα δεν το κουναει καθολου, γι'αυτο δε μπορει να κολυμπησει. Κουναει μονο το αλλο.

delta66
13-05-14, 20:38
Ανοιξε θεμα Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
copy paste και συμπληρωση φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298)

nikos24
13-05-14, 21:09
Ανοιξε θεμα Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
copy paste και συμπληρωση φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298)

Οκ ευχαριστω

baran1965
11-06-14, 21:30
Αρα να μην παρω γλυφτες; Καλυτερα. Μαγνητη εχω αλλα για το χαλικι δε χρειαζεται κατι; Δε θελω να το παραφορτωσω αλλα δε θελω μονο 2 κοπαδακια, δεν θα ειναι ωραιο. Συνολικα να ειναι 18 ψαρακια (16 μικρα τυπου τιγρακια και 2 μεγαλυτερα τυπου firemouth). Ετσι το εχει ο φιλος μου και ειναι πολυ ωραιο αφου βλεπεις διαφορετικα χρωματα και μεγεθη και ειναι κατι παρα πολυ ομορφο αισθητικα. Καλα δεν ειναι;

Παντως και σημερα μολις ανοιξε η λαμπα αμεσως πηγαν στη γωνια κατω απο το φιλτρο και στεκονται εκει... Απλα σημερα λιγο φευγουν απο το μερος τους πανε λιγο πιο εκει στα γρηγορα και μετα παλι στη γωνια τους.
μπορεις να παρεις gurinohillus aumonieri (τον κλασικο γλυφτη!!) καποια μποτια!!Υπαρχουν 3-4 ειδη που κυκλοφοράνε στο εμποριο !!για labeo ισως δειξουν επιθετικη συμπεριφορα στα τιγρακια!!!Ισως αν βρεις δυο τρια flying fox

Diskus fan
11-06-14, 22:03
μπορεις να παρεις gurinohillus aumonieri (τον κλασικο γλυφτη!!) καποια μποτια!!Υπαρχουν 3-4 ειδη που κυκλοφοράνε στο εμποριο !!για labeo ισως δειξουν επιθετικη συμπεριφορα στα τιγρακια!!!Ισως αν βρεις δυο τρια flying fox

Στο ενυδρείο... που έχει; :rolleyes:

delta66
11-06-14, 23:50
Στο ενυδρείο... που έχει; :rolleyes:
Τα botia σε χαλασανε? Yπαρχουν και μικρα ειδη (ασχετα αν ειναι αλλο το προβλημα τωρα)
Ο gurinohillus aumonieri ειναι ΟΚ δλδ για το ενυδρειο, 20-28 εκ ψαρι και επιθετικο?

Diskus fan
12-06-14, 00:15
'Επρεπε να κάνω... όλο το κείμενο κόκκινο... ΔΕΝ θα έβγαινε άκρη!!!!! :D

johnpecn`
29-10-14, 21:26
Πάνω στο καλύτερο τελείωσε το θέμα :smt077

defar2
19-05-15, 00:23
καλησπερα .....
ειχα κι εγω προβλημα με τα τιγρακια και το φως......
στην αρχη κρυβοταν σε ενα αμφορεα που εχω και δυσκολα εβγαιναν
απο κει με το φως......μολις εκλεινα το φως εφερναν βολτα ολο το ενυδρειο:)125 λτ:)
αλλα οπως πολυ σωστα ειπαν καποιοι σε αυτο το τοπικ
ηθελαν το χρονο τους ναπροσαρμοστουν και τωρα
ολα ειναι μια χαρα...;):)

ερωτησεις λιγο off topic.....

1) βλεπω ομως τωρα σε ενα τιγρακι η κοιλια του εχει φουσκωσει αρκετα απο κατω που ξεχωριζει απο μακρυα απο τα αλλα......δεν δειχνει καποια
περιεργη συμπεριφορα σε συγριση με τα αλλα......
τι μπορει να συμβαινει? γενουνε αυτα?
να ετοιμαζομαι για βαφτισια?:D:D

2) το ενυδρειο ειναι στρωμενο με χαλικι χοντρο και ψιλο......
αλλα σε καποια σημεια εχει κατι σαν χνουδι, στο χαλικi επανω,
τι μπορει να ειναι αυτο? πως μπορω να το βγαλω?
πρεπει να το βγαλω οπωςδηποτε?

ευχαριστω.....:smt020