PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι Δίσκοι μου - Μία παρουσίαση!


John T
10-04-05, 20:09
Γεια σας,

και πάλι στην αγαπημένη μου κατηγορία με τους Δισκοπαθείς.

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μερικές εικόνες από τα καμάρια μου και να μου πείτε τη γνώμη σας.

ΥΓ.: Η ποιότητα των φωτογραφιών δεν είναι καλή γιατί είναι από κινητό. :cry:

Fonamstel
10-04-05, 20:41
Εξαιρετικά τα ψάρια +-2

Ο πάτος όμως δεν μου άρεσε... ασπρος πάτος είναι καλός για πρόποση :lol:

John T
10-04-05, 23:27
Εξαιρετικά τα ψάρια

Ευχαριστώ πολύ, να 'σαι καλά!

Ο πάτος όμως δεν μου άρεσε... ασπρος πάτος είναι καλός για πρόποση

Και για το ενυδρείο καλός είναι! :D

tasos
11-04-05, 00:18
Δεν δείχνουν να έχουν πρόβλημα στις περισσότερες περιπτώσεις με άσπρο πάτο :? .Οι φωτογραφίες μπορεί να μην είναι επιπέδου περιοδικού,αλλά τα ψάρια σου λάμπουν :D :D :D .Μας έχεις δώσει λεπτομέρειες για το ενυδρείο σου;Αν ναί,δωσε λίνκ! :wink:

Fonamstel
11-04-05, 01:24
Ο πάτος όμως δεν μου άρεσε... ασπρος πάτος είναι καλός για πρόποση
Και για το ενυδρείο καλός είναι! :D

Ok, γούστα είναι αυτά :) - περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :lol:

Τα ψάρια να 'ναι καλά... ο πάτος είναι το τελευταίο πράγμα.

...Αντε ασπρο πάτο :D :D :D

harris
11-04-05, 10:31
'ο ασπρος πάτος' βοηθάει στο να βρίσκουνε το φαί τους ευκολότερα και να μην μένουνε υπόλοιπα. Τώρα περι γουστου....

jpatou
11-04-05, 14:01
'ο ασπρος πάτος' βοηθάει στο να βρίσκουνε το φαί τους ευκολότερα και να μην μένουνε υπόλοιπα. Τώρα περι γουστου....

Για την συγκεκριμένη άσπρη λεπτή άμμο έλα πέστα μου αυτά που λες μετά από ένα 4μηνο - 5μηνο που θα έχει γίνει μαύρη στο εσωτερικό της. Όσο για σκούπες βυθού σου κάνουν το ενυδρείο χάλια με τέτοια άμμο. Δεν το συζητάω τι θα γίνει αν πάει στην φτερωτή του φίλτρου. Μια, δυο τρεις και το φίλτρο θα κολήσει και αν δεν το πάρεις χαμπάρι θα ψάχνεις να δείς από που έχασες τα ψάρια σου.

Εγώ ΔΕΝ ξαναβάζω τέτοια άμμο στα ενυδρεία μου ΠΟΤΕ.

NIDAL
11-04-05, 15:23
Ασε το τι αναεροβια βακτηρια δημιουργουνται μετα απο καποιο διαστημα.Αν μιλαγαμε για ενυδρειο με αφρικανες δεν θα ειχαμε προβλημα λογω του διαρκους ανακατεματος της αμμου απο τα ψαρια και συνεπως της οξυγωνωσης αυτης.Στους δισκους ομως η αμμος μενει "ακινητη",αρα δεν αναπνεει με συνεπεια μακροπροθεσμα τη δημιουργια αναεροβιων βακτηριων με θανατηφορα αποτελεσματα. :cry:

jpatou
11-04-05, 15:28
Και σε αφρικάνες έχεις το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.
Είπαμε πάνε βόλτα την άμμο αλλά όχι και έτσι. Δεν την ανακατεύουν όλη. Και που να αρχίσουν και οι άλγες εκεί να δείς τι ωραία που γίνετε.

John T
11-04-05, 16:01
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Με την άμμο τώρα δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα. Και τα ψάρια την αποδέχτηκαν. Αν στο μέλλον παρουσιαστεί κάτι θα την βγάλω.

Οι Διαστάσεις του ενυδρείου είναι 100 Εκ μήκος 40 Εκ πλάτος 60 Εκ ύψος.
Είναι στρωμένο. PH 7,0-7,5, 10<GH<16, KH μεταξύ 10 και 15 (Οι μετρήσεις των δύο τελευταίων είναι από στικς). Τα φυτά τα βλέπετε στην υπογραφή μου. Από ψάρια υπάρχουν έξι δίσκοι(εκ των οποίων ο ένας είναι μεγάλος), ροδόστομοι, corys και ένας πλέκο αγνώστου ταυτότητος. Για φωτισμό έχει μία λάμπα Τ8 Sylvania 30 WATT.

johnny98130
12-04-05, 07:30
Εγω παιδες εχω ασπρη αμμο εδω και 4 χρονια στο ενυδρειο μου. Βεβαιως ειναι ενα μικρο στρωμα περιπου ενος ποντου απο το πατο και βεβαια δεν χρησιμοποιειται ως υποστρωμα σε καμια περιπτωση. Τωρα οσον αφορα τον καθαρισμο αυτος γινεται παρα πολυ ευκολα και δεν εχει μαυρισει καθολου. Απο την αλλη μερια σε σχεση με το χαλικι ο καθαρισμος του γινεται ευκολοτατα χωρις σκουπα βυθου αλλα με ενα καλαμακι προσαρμοσμενο στην έξοδο ενός σωληνα 12/16.
Ολοι οι εμπειροι δισκαδες χρησιμοποιούνε σε ενυδρεια βιοτοπου "ξανθιά" αμμο διοτι ενα απο τα απολαυστικοτερα θεαματα με τους δισκους ειναι όταν βουτανε το κεφαλι τους μεσα στην αμμο για να βρουνε φαι και στην συνεχεια σηκωνουν συννεφο σκονης καθως την αποβαλλουν . (Σε αντιθεση με αυτο που πιστευουν πολλοι οι δισκοι ειναι και bottom feeders).
Αρα καλα κανεις ΙΜΟ και χρησιμοποιείς αμμο διοτι το σκουρο χαλικι ειναι αυτό που συσσωρευει ακαθαρσιες που δυσκολα μαζευονται!!! :wink: :wink: :wink: :wink:

John T
12-04-05, 11:43
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας αλλά το ποστ αυτό το άνοιξα για να παρουσιάσω τα ψάρια μου και να μου πείτε τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας γι' αυτά. Παρουσίαση του ενυδρείου μου θα κάνω αργότερα όταν θα έχουν αναπτυχθεί τα φυτά και θα είναι κάπως εμφανήσιμο (γιατί την τελειότητα δεν τη φτάνει κανείς).

Φιλικά,
Γιάννης

Husky_Jim
12-04-05, 13:03
Εγω παιδες εχω ασπρη αμμο εδω και 4 χρονια στο ενυδρειο μου. Βεβαιως ειναι ενα μικρο στρωμα περιπου ενος ποντου απο το πατο και βεβαια δεν χρησιμοποιειται ως υποστρωμα σε καμια περιπτωση. Τωρα οσον αφορα τον καθαρισμο αυτος γινεται παρα πολυ ευκολα και δεν εχει μαυρισει καθολου. Απο την αλλη μερια σε σχεση με το χαλικι ο καθαρισμος του γινεται ευκολοτατα χωρις σκουπα βυθου αλλα με ενα καλαμακι προσαρμοσμενο στην έξοδο ενός σωληνα 12/16.
Ολοι οι εμπειροι δισκαδες χρησιμοποιούνε σε ενυδρεια βιοτοπου "ξανθιά" αμμο διοτι ενα απο τα απολαυστικοτερα θεαματα με τους δισκους ειναι όταν βουτανε το κεφαλι τους μεσα στην αμμο για να βρουνε φαι και στην συνεχεια σηκωνουν συννεφο σκονης καθως την αποβαλλουν . (Σε αντιθεση με αυτο που πιστευουν πολλοι οι δισκοι ειναι και bottom feeders).
Αρα καλα κανεις ΙΜΟ και χρησιμοποιείς αμμο διοτι το σκουρο χαλικι ειναι αυτό που συσσωρευει ακαθαρσιες που δυσκολα μαζευονται!!! :wink: :wink: :wink: :wink:

Με κάληψες απόλυτα Ιωάννη :D
Είχα για πάρα πολύ καιρό πιράνχα με άσπρη άμμο χωρίς κανένα πρόβλημα.Το θέμα δυσκολίας καθαρίσματος είναι καθαρά υποκειμενικό.Όποιος δεί το φαινόμενο της άμμου (αυτό που περιέγραψε ο τζόνι δηλαδή το βύθισμα του κεφαλιού στην άμμο) θα ξετρελαθεί!!!

Τώρα για να επανέλθω στο θέμα έχω να πώ ότι είναι πολύ ωραίο το ενυδρείο και θα περιμένω νεότερες φωτό όταν και τα φυτά μεγαλώσουν... :wink: