PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποση ωρα θελει ενας θερμαντηρας!!!


ScorpionGr
22-03-14, 16:25
εχω ενα θερμαντηρα scuba (ιταλικης κατασκευης λεει) 200w εκτος οτι τον εχω στους 32c και κλεινει απο τους 17 πόση ώρα θελει για να ζεστανει ενα ενυδρειο 126λιτρων?? ειναι στο ρευμα 1 ωρα και εχει ανεβασει 1 βαθμο(αυτο να υποθεσω οτι ειναι φυσιολογικο.)!


EDIT--> εχει θολωσει λιγο κιολας!! μαλλον παει για εγγυηση!!!
εννοειται πως δεν εχει τπτ μεσα η δεξαμενη!!

ilias ts
22-03-14, 18:35
Βγαλε τον από την πριζα. Άφησε τον για κανένα εικοσαλεπτο μέσα στο νερό και μετά βγαλε τον και πρόσεξε αν υπάρχει υγρασία μέσα.

στελιος προεδρου
22-03-14, 18:47
ευτυχως εχει ζεστες ,σιγουρα χρειαζετε αντικατασταση

Τάκης
22-03-14, 19:15
εχω ενα θερμαντηρα scuba (ιταλικης κατασκευης λεει) 200w εκτος οτι τον εχω στους 32c και κλεινει απο τους 17 πόση ώρα θελει για να ζεστανει ενα ενυδρειο 126λιτρων?? ειναι στο ρευμα 1 ωρα και εχει ανεβασει 1 βαθμο(αυτο να υποθεσω οτι ειναι φυσιολογικο.)!


EDIT--> εχει θολωσει λιγο κιολας!! μαλλον παει για εγγυηση!!!
εννοειται πως δεν εχει τπτ μεσα η δεξαμενη!!
Αν ανέβασε 1 βαθμό σε 1 ώρα είναι φυσιολογικό, και αν κλείνει από τους 17 πάλι είναι φυσιολογικό. Αν έχει πάρει υγρασία τότε ίσως είναι πρόβλημα.

Οι θερμαντήρες δεν ανάβουν συνέχεια για να ανεβάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία, την ανεβάζουν σιγά σιγά και για αυτό θα δεις ότι ανάβει και σβήνει, αυτό το κάνει για να μην υπάρχει γρήγορη μεταβολή στη θερμοκρασία και επίσης αν μείνει πολύ ώρα αναμμένος το νερό θα βράζει κοντά στο θερμαντήρα και αν πλησιάσει κάποιο ψάρι ή ζωντανός οργανισμός θα τον κάψει. Ο συγκεκριμένος θερμαντήρας είναι επώνυμος, είναι της SICCE.
Αν η υγρασία που λες είναι πολύ λίγη και δεν αυξηθεί ίσως να μη είναι πρόβλημα, αν δεις όμως πολλές σταγόνες τότε να τον αλλάξεις. Έχω έναν ίδιο στα 200W εδώ και 2 χρόνια σε εξωτερικό ενυδρείο. Το μόνο θέμα που έχει είναι πως ο θερμοστάτης του δεν δουλεύει σωστά, ίσως να θέλει καλιμπράρισμα αλλά αυτός δεν καλιμπράρεται, το ίδιο θέμα βέβαια το έχω παρατηρήσει και σε άλλους επώνυμους (εκτός από έναν κινέζικο της ELITE που ζέσταινε όσο του έβαζα, αλλά τον άφησα χωρίς νερό σε αλλαγή και έσπασε)

ScorpionGr
22-03-14, 19:22
ευχαριστω για τις απαντησεισ θα τον αφησω ως εχει μεχρι και τη δευτερα (δεν γινεται και αλλιως αλλωστε) και βλεπω τοτε!!!

ScorpionGr
24-03-14, 15:59
Από εχθες η θερμοκρασια του ενυδρειου δεν εχει ανεβει πανω απο 27.5 και σημερα ειναι 27.3. η θερμοκρασια δωματιου ειναι 20.5.. καποια στιγμη εγω ανεβασα τη θερμοκρασια με βραστο νερο στους 28 αλλα έπεσε μετα απο λιγο.. ξαναθυμιζω οτι δεν εχει τπτ μεσα η δεξαμενη μονο το φιλτρο δουλευει και ειναι 126 λιτρα.. (δοκιμαζω τον εξοπλισμο με λιγα λογια)

edit:το θερμαντηρα τον εχω στη μεγιστη θερμοκρασια 32 βαθμοι

Kostas12
24-03-14, 17:10
Με λίγα λόγια ο θερμοστάτης έχει πρόβλημα, εάν είναι στην εγγύηση άλλαξε τον, διαφορετικά πάρε ένα jager θερμοστάτη, θεωρούνται από τους καλύτερους.

ScorpionGr
24-03-14, 20:51
Το εχω ψιλοκαταλαβει οτι κατι εχει και είναι και ση εγγύηση 2 μερες δουλεύει αλλα ελαγα μπας και... για να μην τρεχω στο μαγαζι...

Diskus fan
24-03-14, 21:02
1. Αφού είναι άδειο το ενυδρείο... και παράλληλα δοκιμάζεις τον θερμαντήρα... γιατί έριξες βραστό νερό να ανεβάσεις την θερμοκρασία;
2. Τα ψάρια που θα βάλεις... τι εύρος θερμοκρασίας απαιτούν;
3. Η ενδεικτική λυχνία του θερμαντήρα... είναι μονίμως αναμμένη;

ScorpionGr
24-03-14, 21:13
Νερο βραστο εβαλα για να φτασω γυρω στους 29-30 να δω τουλάχιστον αμα διατηρεί αυτη τη θερμοκρασία (ματαια βεβαια) αφου απο εχθες το απογευμα μεζρι σημερα ειχε "κολλησει" στους 27,3. .. Εχω σκοπο να βαλω ραμιρεζι οποτε αν θυμαμαι καλα θελου 26-30.. η λυχνια μια αναβει μια σβήνει και αυτο το κανει οοολη την ωρα απο τους 17 που ειχε στην αρχη το νερο μεζρι τωρα...
Επησης να προσθέσω οτι τη θερμοκρασία την μετρω με το stc που το ειχα δοκιμασει και δούλευε μια χαρα εβαλα και αλλο ενα θερμομετρο και εδειχνε τα ιδια..
-------------------------
Ααα παρατηρησα και κατι αλλο αν τον βγακω απο την μπριζα νεσα σε μερικα δευτερολεπτα αν κουνισω το ρυθμιστή κανει κλικ στη θερμοκρασία που ειναι το ενυδρειο... ( και εννοειται πως εχω ακολουθήσει τις οδηγιες.. και πως ειναι κοντά σε ροη νερου...)

Diskus fan
24-03-14, 21:50
Εφ' όσον ανάβει και σβήνει... λογικά δουλεύει (λαμβάνοντας υπ' όψιν και την ένδειξη στο θερμόμετρο).
Controler θερμαντήρα... ΔΕΝ έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (και ούτε προβλέπεται... τώρα στα γεράματα)... οπότε ΑΝ το έχεις συνδέσει (μάλλον όχι... καταλαβαίνω) και έχεις κάνει κάποιο λάθος... ΔΕΝ είμαι σε θέση να στο λύσω (υπάρχει κι' ο Σπύρος... που τον γνωρίζει).
Θα πρότεινα σε πρώτη φάση... να "κατεβάσεις" τον θερμοστάτη του από το τέρμα στους 30 και να δεις τι θα γίνει. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να "συνέλθει". Εφ' όσον όμως είναι καινούργιος (μετά από δοκιμή μιας εβδομάδας)... εγώ θα τον πήγαινα για αλλαγή και θα επέλεγα κάτι πιο "σίγουρο" (αν και τους νεότερους Jagger... ΔΕΝ τους έχω σε τόση εκτίμηση... όσο τους πιο παλιούς). Η επιλογή γίνεται βάσει της διαφοράς θερμοκρασίας δωματίου-ενυδρείου... ΜΗΝ το ξεχάσεις.
Τα ραμιρέζι στους 26-27... θα είναι καλά.- ;)

ScorpionGr
24-03-14, 22:20
Τον δοκίμασα και εκτος κοντρολερ απλα στην πριζα και εκανε ακριβως το ιδιο.. τον εχω βαλει και στους 30... και στους 29.. τπτ... θα μιλήσω με το μαγαζι απο τεταρτη και βλέπουμε. .. και για τα ραμιρεζι οπως και εχει με τη θερμοκρασία δεν θα το ρισκαρω αν εχει εστω και μιρκο θεμα ο θερμαντηρας.. η διαφορα ειναι 7 βαθμοι.. και εγω σκέφτομαι σαν αρχάριος μηπως δεν ειναι αρκετα τα 200w?? Μηπως να βαλω ενα 100αρη ακομα??

Diskus fan
24-03-14, 22:28
Στα 126 λίτρα... με τον 200 watt (πάρε έναν Jagger)... είσαι υπέρ-εντάξει.- ;)

ScorpionGr
24-03-14, 22:29
Αν γινεται αλλαγη ... γτ αγορασμένο τοβ εχω ενα μηνα κοντά και πιο πιθανό ειναι να παει για επισκευή η αντίκατάσταση με ιδιο. . Τεσπα το ποκυ πολυ να τοβ εχω για τις αλλαγες νερου

Diskus fan
24-03-14, 22:39
Μπορείς να βάλεις κάποια φωτογραφία... να δούμε πως τον έχεις τοποθετήσει;

ScorpionGr
24-03-14, 22:42
Τωρα εμιναι δυσκολο γτ δεν ειμαι σπιτι... ειναι καθετα τοποθετιμενος σε απόσταση 10-15 ποντους (νωρίτερα τον ειχα στους 5 πόντους) απο την εξαγωγη του φιλτρου. Και βυθισμενος σύμφωνα με τις οδηγιες...

ScorpionGr
24-03-14, 22:44
63550 η εικόνα ειναι πριν το γεμισω νερο δες και φαντασου περιπου που τον εχω

Diskus fan
24-03-14, 22:49
Ενυδρείο βλέπω... θερμαντήρα ΔΕΝ βλέπω!!!!! :D
Υπάρχει περίπτωση... να ακουμπάει στο βυθό σου;
Ο θερμαντήρας μπαίνει σε σημείο όπου υπάρχει καλή/αρκετή ρόη νερού... φαντάζομαι το γνωρίζεις.- ;)

ΥΓ. Εντάξει... τώρα κάτι κατάλαβα.

ScorpionGr
24-03-14, 22:52
Η εικον ειναι πριν τοποθετηθεί ο θερμαντηρας και γεμίσει νερο για αυτο ειπα φαντασου.. οχι δεν ακουμπαει εννοείται. ...
-------------------------
Καποια στιγμη ειχα βαλεο την εξαγωγη και χτύπαγε κατευθείαν στον θερναντηρα η ροη ηταν παραπανω απο αρκετή αλλα παρόλα αυτα τπτ

Diskus fan
24-03-14, 22:54
Όλα συνηγορούν... στην αντικατάσταση του!!!!! ;)

ScorpionGr
24-03-14, 22:56
Αυτα βλεπω και εγω... εχεις χρησημοποιηση εξωτερικο θερμαντηρα που μπαινει στη σωληνα του φιλτρου;;;

Τάκης
24-03-14, 23:03
Με Jager 150 watt είσαι μια χαρά, ακόμα με 100 watt


O Jager 100 watt Κατάλληλος για ενυδρεία 100-150lt.Μήκος 319mm
http://www.petsupermarket.gr/5879/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/jager-100-watt.html

O Jager 150 watt Κατάλληλος για ενυδρεία 200-300lt. Μήκος 345mm
http://www.petsupermarket.gr/5880/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/jager-150-watt.html

ScorpionGr
24-03-14, 23:07
Με Jager 150 watt είσαι μια χαρά, ακόμα με 100 watt


O Jager 100 watt Κατάλληλος για ενυδρεία 100-150lt.Μήκος 319mm
http://www.petsupermarket.gr/5879/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/jager-100-watt.html

O Jager 150 watt Κατάλληλος για ενυδρεία 200-300lt. Μήκος 345mm
http://www.petsupermarket.gr/5880/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/jager-150-watt.html
Σαν αρχάριος σκέφτομαι για 200βαττ γιατι το χειμωνα το σπιτι μπορει να εχει 16-17 βαθμους ολη μερα και επειδή τα ψαρια που σκέφτομαι θελουν ζεστη ειπα να μην παρω μικροτερο και "ζορίζεται"..

Diskus fan
24-03-14, 23:10
1. Τάκη... ΑΝ και λίγο μικρότερος σε μέγεθος (εκατοστά)... καλύτερα ο 200άρης.
2. Εξωτερικό... θα τον απέφευγα... είναι και ακριβός.-

ScorpionGr
24-03-14, 23:14
Μολις προσεξα οτι ο 200αρης της eheim μπορει να ακουμπαει...

Diskus fan
24-03-14, 23:22
Είναι πλήρως βυθιζόμενος... τον τοποθετείς ακόμα και πλάγια.- ;)

ScorpionGr
24-03-14, 23:29
Ααα κομπλε τοτε.. μαλλον έτσι θα γίνει ο scuba στην ακρη (ακομα και αντικαταστση να γινει) για τις αλλαγες και jager σαν κυριως...
-------------------------
Οποτε σας ευχαριστω για το χρονο σας και για την βοήθειά! !! Οτιδηποτε χρειαστει θα σας ξανα πριξω... ;-)

Τάκης
24-03-14, 23:34
Τάκη... ΑΝ και λίγο μικρότερος σε μέγεθος (εκατοστά)... καλύτερα ο 200άρης.

Δεν διαφωνώ βρε Νίκο, είναι πολύ μακρύς όμως, είναι 40,6 cm, έχω τον 125 watt (γράφει πως κάνει για ενυδρεία έως 200 λίτρα) και δεν έχω κανένα πρόβλημα (σε 130 λίτρα καθαρά) , και το χειμώνα το πρωί το σπίτι είχε 16-17 βαθμούς. Υπόψη, τον έχω συνδέσει με stc-1000

no_name
24-03-14, 23:36
Μπορείς να βάλεις dow στις τυφλές πλευρές του ενυδρείου ώστε να μην έχει απώλειες...

Προσωπικά κρατούσα 450lt. σε 27c με θερμοστάτη 150 watt και θερμοκρασία δωματίου το χειμώνα (τις περισσότερες ώρες) 17c

ScorpionGr
24-03-14, 23:39
Το φελιζολ ειναι καλη λυση μεν ταλαιπωρία δε.. βαλε βγαλε... καθε φορα και χωρο πιανει... περισσοτερο για έκτακτη λυση το σκέφτομαι δλδ σε καμια πολυυυωρη διακοπη ρεύματος. ..

no_name
24-03-14, 23:42
Το φελιζολ ειναι καλη λυση μεν ταλαιπωρία δε.. βαλε βγαλε... καθε φορα και χωρο πιανει...

Να το κολήσεις επάνω στα τζάμια εννοώ.. στις τυφλές πλευρές

Diskus fan
24-03-14, 23:43
Δεν διαφωνώ βρε Νίκο, είναι πολύ μακρύς όμως, είναι 40,6 cm, έχω τον 125 watt (γράφει πως κάνει για ενυδρεία έως 200 λίτρα) και δεν έχω κανένα πρόβλημα (σε 130 λίτρα καθαρά) , και το χειμώνα το πρωί το σπίτι είχε 16-17 βαθμούς. Υπόψη, τον έχω συνδέσει με stc-1000

ΔΕΝ διαφωνούμε Τάκη... γι' αυτό μίλησα και για το μέγεθος (σε εκατοστά)... κι' ο 150άρης κάνει. ;)
Δυστυχώς... το έχουν αυτό το "κακό" πλέον οι Jagger.-

ScorpionGr
24-03-14, 23:54
Να το κολήσεις επάνω στα τζάμια εννοώ.. στις τυφλές πλευρές

Δεν εχει μονο η πλατη ειναι τυφλη... δεξια αριστερα δεν κρύβεται καπου.... οποτεεε θα ειναι σαν τσαντίρι :-ρ
-------------------------
ΔΕΝ διαφωνούμε Τάκη... γι' αυτό μίλησα και για το μέγεθος (σε εκατοστά)... κι' ο 150άρης κάνει. ;)
Δυστυχώς... το έχουν αυτό το "κακό" πλέον οι Jagger.-

Οπότε και 150 θα κανει σωστα τη δουλειά του..;; σιγουρα η θα εχω θεμα;;; και εγω Stc εχω...

Τάκης
25-03-14, 00:12
Οπότε και 150 θα κανει σωστα τη δουλειά του..;; σιγουρα η θα εχω θεμα;;; και εγω Stc εχω...

Θεωρώ πως θα τη κάνει τη δουλειά του. Η διαφορά είναι πως ένας 200αρις θα ζεσταίνει πιο γρήγορα και θα ανάβει πιο λίγη ώρα, όχι ότι θα καίει λιγότερο, το ίδιο θα καίνε, συνδεμένος και με τον stc δεν θα καταλάβεις διαφορά

Diskus fan
25-03-14, 00:14
Εγώ βάζω πάντα τους πιο μεγάλους που μπορώ (το απαιτούν και τα ενυδρεία μου)... οι απόψεις γράφτηκαν... εσύ αποφασίζεις (βάσει των δεδομένων σου).-

ScorpionGr
25-03-14, 00:18
Εκει που κολλαω είναι οτι τα ραμιρεζι απαιτουν ζεστο νερο και οσο το δυνατόν σταθερες συνθηκες... γτ φετος δεν εκανε κρυα πολλα.. αν του χρονου βαλει τπτ κρυα και λειπω απο το σπιτι.. καηκαμε μετα... δεν ξερω ανα αυτες οι φοβιες ειβαι ανουσιες αλλα σαν αρχάριος και παντελως άσχετος με το θεμα προσπαθώ να ειμαι οσο πιο δυνατον σίγουρος. ..

Diskus fan
25-03-14, 00:21
Άμα και όταν κάνει κρύο... θα βάλεις και τον 2ο 150αρη... που θα έχεις εφεδρικό.- :D

ScorpionGr
25-03-14, 00:22
Τεσπα.. θα δω τι θα κανω πρωτα με αυτον που εχω τώρα. .. και βλέπω τι θα κανω στην πορεία! !!
-------------------------
Άμα και όταν κάνει κρύο... θα βάλεις και τον 2ο 150αρη... που θα έχεις εφεδρικό.- :D

Και αυτό γίνεται. .. θα δουμε. ..

Τάκης
25-03-14, 00:31
Άμα και όταν κάνει κρύο... θα βάλεις και τον 2ο 150αρη... που θα έχεις εφεδρικό.- :D

:smt023

πάντα πρέπει να υπάρχει και εφεδρικός θερμαντήρας, και αν μπορείς θα τους δουλεύεις εναλάξ για να είσαι σίγουρος πως και αυτός λειτουργεί σωστά

ScorpionGr
25-03-14, 00:33
Καλα ο εφεδρικος θα ζεσταίνει και το νερό της αλλαγης οποτε σιγουρα θαβπαρω και δεύτερο. ..
Το θεμα ειναι αμα αλλαξω αυτον και ο καινούργιος δουλευει κομπλε δεν θα πάρω αλλο με 25 ευρω...

Diskus fan
25-03-14, 00:35
1. Και καλιμπραρισμένοι.- ;)

ΥΓ. Αυτό το... Scorpion... με πάει συνέχεια στους Scorpions!!!!! :smt035

Τάκης
25-03-14, 00:37
ΥΓ. Αυτό το... Scorpion... με πάει συνέχεια στους Scorpions!!!!! :smt035

Λογικό και φυσιολογικότατο ;)

ScorpionGr
25-03-14, 00:37
1. Και καλιμπραρισμένοι.- ;)

ΥΓ. Αυτό το... Scorpion... με πάει συνέχεια στους Scorpions!!!!! :smt035

Απο εκει έχει μείνει οταν ημουν 15 ειχα κόλλημα με τους Scorpions.. τωρα στα 23 αλλαξαμε βεβαια αλλα αυτο εμεινε.. ;-)

Diskus fan
25-03-14, 00:41
Καλα ο εφεδρικος θα ζεσταίνει και το νερό της αλλαγης οποτε σιγουρα θαβπαρω και δεύτερο. ..
Το θεμα ειναι αμα αλλαξω αυτον και ο καινούργιος δουλευει κομπλε δεν θα πάρω αλλο με 25 ευρω...

Έχω σπίτι μου όλη την σειρά της EHEIM (Jagger) σε όλα τα watt 2πλούς και 3πλούς (να "κάθονται")... ποτέ ΔΕΝ μετάνιωσα για την αγορά τους... και όποτε τους χρειάστηκα... ήταν Σάββατο... αργά το βράδυ (που τα καταστήματα ήταν κλειστά).
Των φρονίμων τα παιδιά... ΠΡΙΝ πεινάσουν μαγειρεύουν.- ;)
-------------------------
Απο εκει έχει μείνει οταν ημουν 15 ειχα κόλλημα με τους Scorpions.. τωρα στα 23 αλλαξαμε βεβαια αλλα αυτο εμεινε.. ;-)

ΜΗΝ σου βάλω φωτογραφίες... θα σε "πληγώσω".
ΑΝ έχεις "φατσοβιβλίο"... κάνε μια επίσκεψη στη σελίδα μου... να πληγωθείς μόνος σου.- :D

ScorpionGr
25-03-14, 00:46
Στην υπογραφη σου δεν λες;;; μπηκα... εχω αλλαξει απο τοτε ποκυ... ειμαι του ελληνικου λαϊκού τετοια τωρα πια!

Diskus fan
25-03-14, 00:56
Σκυλάδικου θες να πεις :D... γιατί το λα'ι'κό... έχει πεθάνει προ πολλού (απ' όταν "έφυγαν"... αυτοί... που το τραγουδούσαν).- ;)

ScorpionGr
25-03-14, 00:58
Σ'αυτο εχεις ενα δικιο..(ξεφυγαμε λιγο....)

Τάκης
25-03-14, 01:06
Μια χαρά κουβέντα γίνεται και ας ξεφύγαμε, τα πρώτα μου βινύλια ήταν των scorpions στα 18 μου το 1980, ξεχνιούνται αυτά ;

ScorpionGr
25-03-14, 01:14
Τι να πω εγω ο πιτσιρικάς :-D που τους κατεβασα σε mp3:-p
-------------------------
Οριστε http://m.youtube.com/watch?v=n4RjJKxsamQ&feature=kp