PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπαραγωγή Ροδόστομων


John T
07-04-05, 20:42
Γειά σας για ακόκμη μια φορά :smt031 -+5 ,

διαβάζω συνέχεια στο board για αναπαραγωγές κιχλίδων και άλλων ψαριών αλλά δεν έχω δει κάτι για τα ψαράκια μεγέθους ροδόστομων κλπ ίσως γιατί η τιμή τους είναι αρκετά χαμηλή. Παρ' όλ' αυτά θα με ενδιέφερε να δω μικρά ψαράκια από τους ροδόστομούς μου.

Μήπως λοιπόν ξέρει κάποιος να μου πει τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω γι' αυτό το σκοπό;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Γιάννης

Apostolis
07-04-05, 21:54
...συγκεκριμμένα δεν ξέρω, αλλα αν είναι τόσο διαδικασία όπως τα tetra, τότε σκούρα τα πράγματα... :roll:

soza
07-04-05, 22:33
Αυτο το ειδος δεν ειναι και απο τα ευκολοτερα για να αναπαραχθει...
Θελει νερο με χαμηλη σκληροτητα και αρκετα οξινο( 5.5- 6.5 ) με θερμοκρασια γυρω στους 27 βαθμους κελσιου.
Επισης πρεπει να ταϊζεις ζωντανη τροφη.Αν κανεις καποιες αλλαγες νερου πρωι, ανεβασεις λιγο την σταθμη του νερου και χαμηλωσεις λιγο την θερμοκρασια, τοτε ισως κατι να συμβει. Καπου ειχα διαβασει, οτι οι ορμονες που απελευθερωνονται στο νερο, εαν καποια αλλα ψαρια ζευγαρωσουν, μπορουν να προκαλεσουν την διαθεση και σε αλλα ψαρια να κανουν το ιδιο.
Ασχετα απ'ολα αυτα, τα ψαρια αυτα, συνηθιζουν να τρωνε τα αυγα τους και να τα αφηνουν στο ελεος τους.Σε περιπτωση που σκασουν μυτη τα μικρα, πρεπει να ταϊσεις infusoria, καθως ειναι παρα πολυ μικρα ωστε να φανε κατι αλλο.

John T
07-04-05, 23:38
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αν κανεις καποιες αλλαγες νερου πρωι, ανεβασεις λιγο την σταθμη του νερου και χαμηλωσεις λιγο την θερμοκρασια, τοτε ισως κατι να συμβει

Αυτό δεν το κατάλαβα :oops: μου το εξηγείς λίγο καλύτερα...

Ευχαριστώ πολύ!
Γιάννης

soza
08-04-05, 19:57
Με αυτό το κόλπο, τα ψάρια νομίζουν ότι είναι περίοδος βροχοπτώσεων, όπου τα θρεπτικά στοιχεία και οι πιθανότητες για να ζήσουν τα μικρά τους είναι περισσότερες. Είναι ένας τρόπος για να παροτρύνεις τα ψάρια σου να αναπαραχθούν

neon
08-04-05, 20:29
Με αυτό το κόλπο, τα ψάρια νομίζουν ότι είναι περίοδος βροχοπτώσεων, όπου τα θρεπτικά στοιχεία και οι πιθανότητες για να ζήσουν τα μικρά τους είναι περισσότερες. Είναι ένας τρόπος για να παροτρύνεις τα ψάρια σου να αναπαραχθούν

Αυτό ισχύει για τα ψάρια που έχουν μεγαλώσει σε βιότοπο ή από ένστικτο και σε αυτά που έχουν προκύψει και από αναπαραγωγές σε ενυδρεία; Είναι μία μέθοδος που ακολουθούν οι αναπαραγωγείς εξομοιώνοντας τις συνθήκες στο ενυδρείο με αυτές του βιότοπου;

John T
08-04-05, 21:46
Ωραία! Το κατάλαβα.

Θα τους βάλω όλους μαζί (5) σε ενυδρείο 30 λίτρων. Δεν έχω ξεχωρίσει ζευγάρια... θα υπάρξει πρόβλημα;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Giorgos
08-04-05, 23:19
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3077
Με αυτόν τον τρόπο αναπαράγονται τα περισσότερα είδη tetra.

Αυτό ισχύει για τα ψάρια που έχουν μεγαλώσει σε βιότοπο ή από ένστικτο και σε αυτά που έχουν προκύψει και από αναπαραγωγές σε ενυδρεία; Είναι μία μέθοδος που ακολουθούν οι αναπαραγωγείς εξομοιώνοντας τις συνθήκες στο ενυδρείο με αυτές του βιότοπου;
Από ένστικτο και σε ψάρια αναπαραγωγής.
Κάποιες φορές είναι ανάγκη να εξομοιωθούν αυτές οι συνθήκες (περίοδος ξηρασίας, περίοδος βροχής, κλπ) ενώ άλλες φορές τα ψάρια μπορεί να αναπαραχθούν και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

annivas2000
08-04-05, 23:25
http://www.characin.com/carey/articles/98/spawning_tetras.html

John T
09-04-05, 12:15
O.K.

Έχω ξεχωρίσει ένα που είναι πιο μεγάλο απ' τα άλλα. Ελπίζω να είναι θηλυκό. Θα διαλέξω τυχαία και άλλο ένα και βλέπουμε.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας +-3

Γιάννης