PDA

Επιστροφή στο Forum : προσθεση νεων ειδων σε 110L-ερωτηση


redman
18-03-14, 11:46
καλησπερα σας. εχω ενα ενυδριο 110 λιτρων το οποιο φιλοξενει
4 gyppies
2 balloon mollies
4 platies
2 γλυφτες
4 neon tetra

εχει ενα πολυ καλο φιλτρο eheim και θερμοστατη για 300 λιτρα καθως και αεραντλια και κουρτινα.

η ερωτηση μου ειναι η εξης. θελω να προστεσω τα παρακατω ειδη, αλλα δεν γνωριζω αν θα εχω απολειες. παρακαλω βοηθηστε με. ευχαριστω για το χρονο σας.

gourami
rainbows
Xl Pangasius Sutchi
Red Tail Black Shark
Silver Shark

Kostas12
18-03-14, 13:46
Ήδη αυτά που έχεις είναι πολλά για τα λίτρα σου, οι γλύφτες που λες ποιοι είναι ξέρεις τα ονόματα των ψαριών γιατί κάποια γίνονται τεράστια.
Για να βάλεις άλλο ψάρι μέσα και ειδικά αυτά που έχεις διαλέξει ξέχνα το δεν είναι για τα λίτρα σου.

aquaristas
18-03-14, 14:30
Οπως ειπώθηκε έχεις ήδη αρκετά ψάρια στα λίτρα σου. Και κάποια απ' αυτά που θέλεις γίνονται μεγάλα ψάρια και θέλουν πολλά λίτρα.
Θα σου έλεγα να προσέξεις λίγο την ήδη ψαροσύνθεση σου καθώς τα υπάρχοντα ψάρια σου έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε νερό και συνθήκες. Πχ Τα νεον και οι γλύφτες θέλουν σαφώς πιο μαλακό νερό απ΄ότι τα υπόλοιπα..

redman
18-03-14, 14:47
τα ψαρακια που σας ρωτησα ειναι ηρεμα? γνωριζεται?

Χρηστος Ζ.
18-03-14, 15:56
ηρεμα ειναι, αλλα αν τα βαλεις στο ενυδρειο σου δεν θα τα χαρεις και πολυ.
εχεις ηδη παρα πολλα και αταιριαστα ψαρια.

redman
18-03-14, 17:54
δηλαδη βρε παιδια μου προτεινετε να μην βαλω τιποτε λλο μεσα? πραγματικα νομιζω οτι ειναι λιγα τα ψαρια... η αεραντλια και τα φυτα που εχω δεν με βοηθανε να βαλω αλλα?

konstantinos-z
18-03-14, 18:26
http://www.seriouslyfish.com/species/epalzeorhynchos-bicolor/

http://www.seriouslyfish.com/species/balantiocheilos-melanopterus/


http://www.seriouslyfish.com/species/pangasius-sanitwongsei/

ριξε μια ματια στα παραπανω και θα καταλαβεις γιατι τα 110 λιτρα ειναι πολυ λιγα..

redman
18-03-14, 18:41
μεγαλε μου ανοιξες τα ματια. σε ευχαριστω πολυ

Χρηστος Ζ.
18-03-14, 21:14
παντα σαν αρχαριοι θα πρεπει να διαβαζουμε τα υπομνηματα των αρχαριων του φορουμ. μας γλυτωνουν απο κοπο και χρημα και απο αδικους θανατους ζωντανων.

σε 110 λιτρα μπορεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο διαμαντι και ας εχεις μεσα μονο 2 ψαρια.

αν θες πολλα ψαρια και κινηση, σκεψου να φτιαξεις για παραδειγμα ενα ασιατικο γεματο με ευκολα φυτα και ενα κοπαδακι αρλεκινους.

redman
18-03-14, 23:36
μωρε ειμαι λιγο αχορταγος.
να καταλαβεις, θελω ολη την ωρα να βαζω ψαρια, να φυτευω, (το καθαρισμα βαριεμαι :P) να εχω κατι να ασχολουμαι δηλαδη!
δεν νομιζω να αντεχα με μονο 2 ψαρια....

Χρηστος Ζ.
19-03-14, 01:13
αμα δεις μερικα βιοτοπικα Αμαζονιου 100λιτρα μονο με ξυλα, ελαχιστα φυτα και μονο ενα ζευγαρι απιστογραμμα, πιστευω θα αλλαξεις γνωμη.

βεβαια ειναι και στα γουστα του καθενως, αλλα ψαξτο λιγο τωρα που εισαι στην αρχη. θα αποφυγεις πολλα και τεραστια λαθη.
επιμενω οτι στα λιτρα που εχεις φτιαχνεις αστερι ενυδρειο και η γνωμη μου ειναι να βαλεις μονο ενα ειδος μικροσωμου κοπαδοψαρου (10-12 ψαρια). θα γνωρισεις ετσι και τα ψαρια σου καλυτερα.

υ.γ. το καθαρισμα δεν περνει πανω απο μιση ωρα, αντε και με λιγο χαζι να σου παρει 45 λεπτα.

redman
19-03-14, 01:20
τωρα που "εγινε το λαθος" δεν μποουμε να κανουμε κατι! πλεον ψαχνω στα μηχανικα μελη του ενυδριου, περνω γνωση και συνεχιζω! ευχαριστω για τις πληροφοριες!