PDA

Επιστροφή στο Forum : Δισκος με finrot


targas21
07-04-05, 17:29
Kαλησπερα παιδια.Απο χθες διαπιστωσα οτι ο αρσενικος δισκος του ζευγαριου μου,το οποιο ηταν απομονωμενο σε ενα 100αρι,δεν ηταν σε καλη κατασταση,το ενα του ματι ειχε θολωσει λιγο και η ουρα του ειχε αρχισει να ξεφτιζει.Με τη βοηθεια του Γιωργου εμαθα οτι ειναι finrot.Eχθες το βραδυ λοιπον πηγα και πηρα ενα φαρμακο της tetra το General Tonic.Eδω θελω τη βοηθεια σας...Δυστυχως οι μονες οδηγιες που υπαρχουν στο μπουκαλακι ειναι για τη δοσολογια.Το βραδυ εριξα λοιπον το φαρμακο και το νερο ειναι ακομα πρασινο αλλα δεν ξερω πως να συνεχισω...Το εχει χρησιμοποιησει κανεις?Ξερετε αν ειναι αποτελεσματικο?



Υ.Γ.Σημερα η ουρα του ειναι 2 χιλιοστα πιο φαγωμενη απο χθες και εχουν αρχισει να ασπριζουν πολυ λιγο και οι ακρες των πτερυγιων του.


Υ.Γ.2 Η θυληκια δεν ειχε κανενα συμπτωμα αλλα τη θεραπεια την κανω και στους δυο.

johnny98130
08-04-05, 08:09
Μπορεις να βαλεις μια φωτο να δω αν ειναι οντως fin-rot????

targas21
08-04-05, 17:39
Δυστυχως φιλε Γιαννη δεν μπορω να κατεβασω φωτο.Αποσα διαβασα και ειδα ομως δεν βρισκω αλλη ασθενεια.Ο δισκος δεν ετρωγε 1-2 μερες πρινα τα συμπτωματα,μετα εμφανιστηκε στην ακρη της ουρας μια ασπριλα(θαμπαδα) στο οποιο αυτο σημειο η ουρα του φαγωθηκε.Το ιδιο πραγμα εγινε και με τις ακρες των πτερυγιων τους στο τελειωμα τους πριν την ουρα.Το ενα ματι επισης οπως ειπα ηταν θολο.Βρισκεις κατι αλλο?Τωρα ομως με καιει το τι θα κανω με την αγωγη που εχω ηδη ξεκινησει απο προχθες.Τα πραγματα τωρα ειναι,νομιζω,λιγο καλυτερα.Η ουρα φαγωθηκε οσο ηταν ασπρη και δεν εβγαλε αλλη ασπριλα αλλα εχει κατι σκισιματακια.Ειδωμεν...


Υ.Γ. Δεν ξερει κανεις ρε παιδια γιαυτο το φαρμακο??? :(

John T
08-04-05, 18:20
Αν αυτό (http://www.tetra-fish.co.uk/tetratropical/products/pageTEMPLATE.asp?productID=263) είναι το φάρμακο, τότε ίσως αυτό (http://www.tetra-fish.co.uk/tetratropical/products/pageTEMPLATE3.asp?productID=263) σε βοηθήσει... :roll:

targas21
08-04-05, 23:23
Eινα οντως αυτο.Σευχαριστω.Τα αγγλικα μου ομως ειναι χαλια... :oops: Μεταφραση?

Giorgos
08-04-05, 23:56
Αντιστοιχούν 5ml φαρμάκου για κάθε 20 λίτρα νερού ενυδρείου. Η θεραπεία πρέπει να επαναλαμβάνεται εβδομαδιαία. Πριν την επανάληψη δόσης, συμβουλεύεται να εκτελείται αλλαγή νερού 20-30% μετα χρήσης αντιχλωρίου.