PDA

Επιστροφή στο Forum : αναγνωριση ειδους κιχλιδων


kostas/poseidonas
17-03-14, 19:37
καλησπερα φιλος αγορασε αυτες τις κιχλιδες κ θελω να ρωτησω για την καθαροτητα κ το ειδος τους...οι φωτο ειναι απο κινητο

το μεγαλο κιτρινο εχει 5 κουκιδες στην ουρα κ οπως κ τα υπολοιπα σαν μια πιτσιλια στην μουρη απαλη καφε προς μαυρη

τα μπλε εχουν αρκετες ριγες κ μια μαυρη βουλα στο πτερυγιο

μν σχολιασετε για τα χαλικια του κ το ολο στησιμο ειπα να παρει αμμο να αλλαξουμε το ενυδρειο κ θα γινουν αλλαγες

ευχαριστω
63384 63385 63386

Κλεόβουλος
17-03-14, 19:44
Το κιτρινωπό Metriaclima estherae.
Τα άλλα δεν φαίνονται καλά αλλά μάλλον υβρίδια.

kostas/poseidonas
17-03-14, 19:54
ευχαριστω κλεοβουλε θα προσπαθησω να φερω κ φωτο απο τα μικρα τα οποια ειναι δειλα...αν ειναι υβριδια απο ποια ειδη πιθανολογεις;

το συγκεκριμενο ειναι μαλαουι ειδος απο οτι διαβασα

Κλεόβουλος
17-03-14, 20:00
Mbuna της Μαλάουϊ είναι όλα (εκτός από τον κακόμοιρο πλέκο-που πρέπει να φύγει).
Τα υβρίδια (αν είναι υβρίδια-είπαμε δεν φαίνονται καλά)μόνο αυτός που τα παρήγαγε μπορεί να πιθανολογήσει από ποιά είδη προέρχονται.

kostas/poseidonas
17-03-14, 20:17
δυστυχως κλεοβουλε προκειται για αλλο ενα θυμα των κακων επαγγελματιων εδω στην καρδιτσα π δυσφημουν κ το χομπυ...πηρε 3 πλεκο κ επισης η εμαθε απο τον εμπειρο οτι ολες οι κιχλιδες κανουν μαζι...!θα προσπαθησω να ανεβασω καλυτερες φωτογραφιες απο τα αλλα ψαρακια να διαμορφωσω το ενυδρειο κ να δω π θα πανε τα πλεκο

kostas/poseidonas
20-03-14, 21:57
τα φωτα σας για το δευτερο ειδος παρακαλωωω

6343463435

egeorgiou
20-03-14, 22:11
ρίγες πολλές που θυμίζουν αντίστοιχες από aulonocara
Στο σχήμα από το σώμα κάτι δεν μου πάει καλά
Μέγεθος;

kostas/poseidonas
20-03-14, 22:19
ειναι μικρα φιλε το μεγαλυτερο δν ξεπερναει τα 8εκ κ το μικροτερο ειναι στα 4εκ
:confused: ... ο πετ σοπας το βαφτισε κιχλιδα(πρωτοτυπο ονομα)...φοβερος νονος..!

egeorgiou
21-03-14, 16:13
Δεν νομίζω ότι μπορεί άνθρωπος να αναγνωρίσει με σιγουριά aulonocara που δεν είναι σε τελικό μέγεθος.

Για το αν είναι υβρίδια τώρα:
Θα ρώταγα αρχικά από που τα πήρε το μαγαζί.
Αν τα πήρε από χομπίστα που έχει ενυδρείο με ότι νάναι μέσα είναι υβρίδιο.
Αν τα πήρε με εισαγωγή από καλή φάρμα που διατηρεί τα ήδη δεν είναι.

Το 2ο είναι απίθανο. Η δική μου γνώμη ότι η πρώτη ματιά είναι αυτή που μετράει. Κάτι δε μου πάει καλά.

Και στα red zebra δε μου αρέσει κάτι. Ίσως εκεί να φταίει ο φωτισμός. Τα βλέπω δίχως ζωηρά χρώματα. Στο γράφω γιατί τα είχα για 2 χρόνια αυτά.

kostas/poseidonas
27-03-14, 01:40
μηπως ειναι κανενα ειδος HAPLOCHROMIS; αυτα υβριδιζουν με aulonacara?