PDA

Επιστροφή στο Forum : αναγνώριση κιχλίδων


marios psilopoulos
15-03-14, 13:25
καλησπέρα και καλό Σ/Κ να έχουμε....θα ήθελα να μου πείτε τι κιχλίδες είναι αυτές,αν είναι εύκολο,σύνολο είναι 4 ψάρια..ευχαριστώ!!

Κλεόβουλος
15-03-14, 19:26
Το πρώτο μάλλον Metriaclima estherae ?
τo 3o Metriaclima greshakei
τα άλλα δύο Metriaclima zebra (blue)? ή υβρίδια.
Όλα υβριδίζουν μεταξύ τους.

marios psilopoulos
15-03-14, 20:31
τα γνωστά ''πάρε δεν έχουν πρόβλημα'' του πετσοπα...και τώρα ψάχνω να δω ποιος θα τα πάρει για να πάρω ένα σωστό χαρέμι....όλα εμπορικά πια!!!!κανένας σωστός επαγγελματίας με γνώσεις!!!!
-------------------------
οκ ευχαριστώ πολύ!!

Κλεόβουλος
15-03-14, 20:41
Γι αυτό και 'μεις λέμε "πριν πάρεις - ρώτα" ;)

stelios816
15-03-14, 20:44
το πρωτο ειναι υβριδιο φουλ τα αλλα 3 ειναι Metriaclima greshakei το μπλε ειναι αρσενικο και τα δυο γκρι θυληκα .

marios psilopoulos
15-03-14, 21:00
stelios816 είναι σίγουρο αυτό?αν είναι να διώξω μόνο τη κίτρινη....
εκείνη την ώρα που τα αγοράζεις,δε είναι εύκολο να ρωτήσεις στο φορουμ αν κάνουν και τι είναι...τις είχε όλες μαζί,τον ρωτησα αν κάνουν και μου είπε ναι...η συνέχεια γνωστή...2 χρόνια τα ψάρια είναι σε λάθος αναλογίες....
-------------------------
το μπλε με τη κιτρινωπή ουρά είναι ο κομαντατουρ του ενυδρείου!! :D
αυτός είναι ο ''αρχηγός''εκεί μέσα....

stelios816
15-03-14, 21:00
τα δυο πρεπει να ειναι λιγο πιο μικρα απο το μπλε και να αλλαζουν χρωμα μια καφετιζουν μια γκριζαρουν λογικα ετσι?

marios psilopoulos
15-03-14, 21:05
ακριβώς!

stelios816
15-03-14, 21:06
αρα ειναι στανταρ 2 θυληκες.βγαζεις μονο το κιτρινο εξω;)

marios psilopoulos
15-03-14, 21:10
τι άλλο να προσθέσω και σε τι μέγεθος??αυτά είναι γύρο στα 13 εκατοστά
το ενυδρείο είναι 260λτρ

egeorgiou
15-03-14, 22:55
Τελικό μέγεθος σχεδόν πλέον τα ψάρια.
Δύσκολο να δεχθούν αρκετά μικρότερα από αυτά.
Μόνο κανά χαρέμι έτοιμο σε σχεδόν αντίστοιχο μέγεθος με αυτά ίσως να συμβίωνε πλέον πχ yellow labs. Έχε το νου σου στις αγγελίες μήπως κάποιος πουλάει τα ψάρια του. Θέλει προσοχή στο πως θα τα βάλεις μέσα. Ταϊσμένα ψάρια πριν, κλειστά φώτα κλπ.

Για το τι είναι τα ψάρια τώρα. Αυτά που λένε και τα παιδιά είναι και το πιθανότερο. Για το τι είναι καθαρό σε zebra θέλει πολύ κουβέντα.
Καλό είναι να αποφεύγουμε ψάρια με γυάλες που έχουν malawi mixed.

2 χρόνια που τα έχεις δε σου έχουν ζευγαρώσει;

marios psilopoulos
15-03-14, 23:23
δυστυχώς όχι..δεν έχουν ζευγαρώσει..μήπως το ιδανικό θα ήταν να τα διώξω όλα και να βάλω άλλα σωστά χαρέμια?

Κλεόβουλος
16-03-14, 09:30
2 χρόνια και δεν έχουν ζευγαρώσει??!! είσαι σίγουρος? δεν μου έχει συμβεί με mbuna.
Με μπέρδεψε λίγο ο stelios816 που αναγνώρισε αμέσως σαν θηλυκά greshakei τα 2 μπλε, αλλά μήπως είναι αρσενικά άλλου είδους ή υβρίδια (που συνήθως έχουν τέτοια χλωμά χρώματα)?
Τα ψάρια είναι ενήλικα κι εγώ θα επιχειρούσα να κάνω venting για να διαπιστώσω το φύλο τους. Δες εδώ http://www.cichlid-forum.com/articles/gender.php

marios psilopoulos
16-03-14, 09:39
ναι αλλά το πρώτο καιρό,μέσα στο ενυδρείο βρισκόταν ότι ήθελες....δηλαδή είχα αρκετά και αταίριαστα είδη....τους τελευταίους 2-3 μήνες καθάρισε και έμειναν μόνα τους τα ψαράκια...μήπως φταίει και αυτό?

Κλεόβουλος
16-03-14, 09:46
Γέννες έπρεπε να έχεις όπως και δήποτε σ' αυτό το διάστημα. Ακόμα και μεταξύ αταίριαστων ειδών mbuna.
Μήπως δεν παρατηρούσες κάποιο θηλυκό όταν ήταν μπουκωμένο? γιατί υπάρχει περίπτωση να γεννούσαν, αλλά τα μικρά να χάνονταν.

marios psilopoulos
16-03-14, 10:08
δε πιστεύω πως υπάρχει τέτοια περίπτωση....τι στο καλό,όσο και να μη ήθελα,κάποια στιγμή θα διέκρινα το μπουκωμένο στόμα...!!!άλλωστε τα παρατηρούσα κάθε μέρα...

stelios816
16-03-14, 11:24
2 χρονια τα εχεις και δεν εχουν ζευγαρωσει ?τωρα μπερδευτικα και εγω δες αυτο που σου εγραψε ο κλεοβουλος ..αν και θα εκοβα το κεφαλι μου οτι ειναι θυληκες greshakei τα εχω κρατησει αυτα τα ψαρια με πολλες χιλιαδες απογονους ..εκτος αν λογο του αχταρμα ζευγαρωναν και απο το πολυ στρεσαρισμα τα εφτυναν συνεχως.

marios psilopoulos
16-03-14, 20:44
δε θέλω να βαλω απόχη πάλι μέσα γιατί πριν μια εβδομάδα άλλαξα τη διακόσμηση και δε μπορούσα να τα πιάσω με τίποτα....χτυπιόνταν συνεχώς...:(
-------------------------
υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

egeorgiou
16-03-14, 21:12
Δε βγάζεις καμιά φωτογραφία ακόμα;

marios psilopoulos
16-03-14, 21:51
είναι λίγο κουνημένες αλλά...

marios psilopoulos
16-03-14, 21:52
άλλη μια από τη κίτρινη...

egeorgiou
16-03-14, 23:20
To red zebra είναι αρσενικό και τρώει τις ψιλές.

Στα άλλα δυο μπορεί να κρύβετε και μη κυρίαρχο αρσενικό.
Όταν κάνεις πάλι αλλαγές ... κάνε και ένα venting.

Τα greshakei γίνονται μεγαλόσωμα. Λογικό πάντως να μην είδες μπουκώματα και πιτσιρικαρία.

Νομίζω ότι το καλύτερο που μπορείς τώρα να κάνεις είναι να κρατήσεις τα greshakei και να πάρεις έτοιμο διαπιστωμένο χαρέμι από αγγελία χομπιστών. Ειδικά τα yellow labs θα δώσουν χρώμα.

Α και labeo/pleco δεν ταιριάζουν

marios psilopoulos
17-03-14, 09:45
θα προσπαθήσω να το τσεκάρω...γιατί είναι λογικό να να μην είδα μπουκώματα?
το red zebra φεύγει?

marios psilopoulos
26-03-14, 11:37
λοιπόν,ο έλεγχος έγινε αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος... :(
μου φαίνεται πως το κυρίαρχο με την κίτρινη ουρά είναι θηλυκό και τα άλλα 2 αρσενικά....βέβαια αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση αλλά βλέποντας τις διαφορές στο σιτε για την αναγνώριση έτσι φαίνεται... το κίτρινο δεν έχει anal pore και το genital papilla είναι πιο στρογγυλεμένο ενώ στα άλλα όχι.... (δεν ξέρω πως τα λένε στα ελληνικά :p )
υπάρχει πιθανότητα να είναι κυρίαρχο ένα θηλυκό και 2 αρσενικά να τρώνε ξύλο?? :smt102

egeorgiou
26-03-14, 12:31
Από αυτά που διαβάζω:
4 αγόρια το πιθανότερο.
Το κυρίαρχο είναι κυρίαρχο και ψάχνει να ζευγαρώσει.

Στη photo #5 του αρχικού post έβλεπα 3 αρσενικά.

Βλέπω τις έξεις επιλογές:

- Μιας και η ψαροσύνθεση σου έχει κάπως διορθωθεί δίνεις λίγο χρόνο ακόμα στα ψάρια να ηρεμήσουν μπας και δεις κάποιο από τα greshakei μπουκωθεί. Δε νομίζω ότι εξυπηρετεί σε κάτι να διώξεις το red zebra σε αυτή τη φάση. Αν έχεις 4 αρσενικά (αρκετά πιθανό) και βγάλεις 1 ψάρι θα διαταραχθούν ισορροπίες και θα έχεις αψιμαχίες. Έχεις 4 ψάρια με καθορισμένους ρόλους και περιοχές. Αν μείνουν 3 θα πρέπει να τα ξαναβρούν για την περιοχή που έμεινε κενή και να συμπληρώσουν το όποιο κενό στην ιεραρχία. Δε γίνονται δίχως φασαρίες αυτά.

- Αλλάζεις όλα τα ψάρια και πας από την αρχή για 1-2 χαρέμια. Δύσκολο να βρεις θηλυκές τελικό μέγεθος από τα ψάρια που έχεις.

- Πας σε σύνθεση Αμερικανιάς - all male. Βγάζεις τα αρσενικά που είναι χαμηλά στην ιεραρχία και βάζεις αντίστοιχο μέγεθος αρσενικά με σκοπό να έχεις κίνηση/χρώμα. Δε θα το έκανα.

marios psilopoulos
26-03-14, 13:03
οπότε προς το παρόν μένουν ως έχουν και ίσως λίγο αργότερα να πάρω 2 χαρέμια... :rolleyes: