PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση-Τροφή για γαρίδες


kapsok
05-03-14, 22:31
Υπάρχει τροφή για γαρίδες που να μην τρώνε τα ψάρια? Ακόμα και τις ταμπλέτες για τα καβουράκια ορμάγαν τα ΣΑΕ και τις τσακίζανε (τα σαε βέβαια τώρα φύγανε αλλά το ίδιο συμβαίνει και με άλλα).

ChocolatePuma
05-03-14, 22:35
Υπάρχει τροφή για γαρίδες που να μην τρώνε τα ψάρια? Ακόμα και τις ταμπλέτες για τα καβουράκια ορμάγαν τα ΣΑΕ και τις τσακίζανε (τα σαε βέβαια τώρα φύγανε αλλά το ίδιο συμβαίνει και με άλλα).

Για τι ψάρια μιλάμε? :rolleyes:

kapsok
05-03-14, 22:40
Aρλεκίνους προς το παρόν...

lingistis
05-03-14, 23:09
Τάιζε πολύ αργά το βράδυ.

kapsok
05-03-14, 23:34
Δεν ανησυχώ μήπως δεν τρώνε... Θρυματίζω τροφές και φροντίζω να πάνε στα μέρη που "αράζουν". Αυτό που θέλω είναι να τις χαίρομαι να τρώνε στο μπροστά μέρος του ενυδρειου, να μαζεύονται όπως στα καθαρά γαριδάδικα. Τώρα και να πέσει κάτι εκει δεν προλαβαίνουν!

ChocolatePuma
06-03-14, 19:34
Δεν ανησυχώ μήπως δεν τρώνε... Θρυματίζω τροφές και φροντίζω να πάνε στα μέρη που "αράζουν". Αυτό που θέλω είναι να τις χαίρομαι να τρώνε στο μπροστά μέρος του ενυδρειου, να μαζεύονται όπως στα καθαρά γαριδάδικα. Τώρα και να πέσει κάτι εκει δεν προλαβαίνουν!

Εγω πάντως σε οχι καθαρό γαριδάδικο, ταίζω ταυτόχρονα ψάρια και γαρίδες
Και δεν ενοχλείται κανείς - Από ψάρια έχω cpds & cloud minnows
Τα ψάρια τρώνε τα δικά τους και οι γαρίδες τα δικά τους στον βυθό

kapsok
06-03-14, 23:05
Τώρα που βγήκαν τα ΣΑΕ που δεν αφήναν τπτ θα το παλέψω. Απλά ήθελα να φτιάξω την DIY που πρότεινε ο Raven η οποία όμως γίνεται flakes και δε θα προλαβαίνει να κάτσει. Εκτός αν εγώ την κάνω κυβάκια (και λίγα flakes για τα ψαράκια!!!)

nazgul
06-03-14, 23:07
Δεν γινεται flakes η τροφη του Raven. Πηγαινει στο βυθο.

kapsok
06-03-14, 23:18
flakes στη μορφή (το λέει κιόλας). Άρα θα αργεί σχετικά να πάει κάτω και θα την λιανίσουν όσο βουλιάζει. Οψόμεθα...

nazgul
06-03-14, 23:20
Τη φτιαχνω συνεχεια για τις γαριδες μου. Παντα πεφτει κατω γρηγορα ;)

lingistis
07-03-14, 00:05
Παντα πεφτει κατω γρηγορα ;)

Έτσι είναι και γενικά όλες οι DIY γαριδοτροφές με σπιρουλίνα πέφτουν κάτω γρηγορα.

stratri1
31-03-14, 20:51
Οι ξιφοφόροι μου δεν την τρώνε με μεγάλη ανεση την DIY γαριδοτροφή. Πρέπει να την κάνω σχεδόν σκόνη για για να την φάνε. Ούτε και την τσιμπολογάνε όταν πάει στον βυθό.
Μαζί τους βέβαια δεν έχω γαρίδες. Αυτές την κατα-ευχαριστιούνται.

nicpapa
31-03-14, 22:42
Οι ξιφοφόροι μου δεν την τρώνε με μεγάλη ανεση την DIY γαριδοτροφή. Πρέπει να την κάνω σχεδόν σκόνη για για να την φάνε. Ούτε και την τσιμπολογάνε όταν πάει στον βυθό.
Μαζί τους βέβαια δεν έχω γαρίδες. Αυτές την κατα-ευχαριστιούνται.

Ταυτοχρονα με τα flakes, ριχνει και τροιφη για τις γαρίδες.
Αν εχεις φυτεμένο απλα ριχνε την τροφή της γαριδας, μέσα στα φυτά.

fish_bill
01-04-14, 12:35
Ταυτοχρονα με τα flakes, ριχνει και τροιφη για τις γαρίδες.
Αν εχεις φυτεμένο απλα ριχνε την τροφή της γαριδας, μέσα στα φυτά.Αυτο κανω και εγω , βεβαια κατα την στιγμη που βυθιζετε γινετε επιθεση απο τα ψαρακια, αλλα μετα οταν πεφτει αναμεσα sto moss την χάνουν ,και μενει κατι και για τις γαριδουλες