PDA

Επιστροφή στο Forum : 450 λιτρα βιοτοπικα κ μαυρα!!


dinos99
04-03-14, 16:45
Αν και δεν το συνηθιζω ας ανεβασω κ εγω το ενυδρειακι μου:cool:
Πληροφορίες

Διαστάσεις:1,50χ50χ60
Όγκος:450 λιτρα
Κατηγορία:βιοτοπικο Αμαζονιου
Φυτά:μερικες βαλισνεριες κ ανουμπιες οι οποιες θα φυγουν εν καιρο και θα μπει ποθος ή φυλοδεντρο
Ψάρια / Άλλα είδη:12x corydoras leucomelas,2x apistograma baenchi(αναπαραγωγης μου),3x apistogramma borelli,4x dicrossus maculatus,1x ancistrus sp.3(αναπαραγωγης μου).
Διακοσμητικά υλικά:red moor wood,καρυδες,λευκη αμμος (τυπου)carat
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:σκουρο καφε βαμενο εξωτερικα στην πλατη κ τις 2 πλαγιες πλευρες
Φωτισμός:1χ 54w
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες
Φιλτράρισμα:sump 140 λιτρων γεματο με διαφορα βιολογικα υλικα(siporax,substrat,ελαφροπετρα,σφουγκαρια)
Θερμοστάτης:2χ 300watt(jager)
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:6,4(με ταση προς τα κατω...:cool:)
Γενική σκληρότητα (GH):5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):εχω καιρο να μετρησω
Νιτρικά (ΝΟ3):εχω καιρο να μετρησω
Αλλαγές νερού:100 λιτρα σε εβδομαδιαια βαση
Θερμοκρασία:28
Άλλες πληροφορίες:το ενυδρειο μεχρι πριν λιγες μερες φιλοξενουσε δισκους οι οποιοι απεχωρησαν.την θεση τους θα παρει ενα μεγαλο κοπαδι απο τετρας(δεν εχω καταληξει ακομα ποιο)
Φωτογραφία:

ulisse
04-03-14, 17:06
παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου... Το χρωμα σου ειναι μονο απο την τυρφη ή μηπως βοηθαει και ο φωτισμος???

Χρηστος Ζ.
04-03-14, 17:17
επιτελους ενα βιοτοπικο αμαζονιου που μου αρεσει.
σκεφτομαι να φτιαξω κατι αντιστοιχο με καμμια εκατοστη λιτρα παραπανω.
εγω θα εβαζα και αλλα ξυλα ακομα και μερικους τονους επιπλεοντα φυτα και απο κοπαδι τετρα θα προτιμουσα τα λεγομενα ινδιανακια.


σκεψου αυτο με ξυλα, τα οποια θα βγαινουν αρκετα πανω απο τη σταθμη του νερου και θα μπορεις εκει να τυλιξεις ποθο η φυλλοδεντρο.

aquaristas
04-03-14, 17:26
Πολύ όμορφο, σκοτεινό όπως του αρμόζει.. M' αρέσουν πολύ οι ρίζες σου. Δημιουργούν πολλές κρυψώνες. Επίσης συμφωνώ ότι θα ταίριαζαν κάποια φυτά επιφάνειας ή και ποθος, φυλλοδεντρο ανάμεσα στις ρίζες

Κλεόβουλος
04-03-14, 18:25
Ντίνο η συγκατοίκηση 2 ειδών apisto πως είναι?
Κίνδυνος υβριδισμού μεταξύ τους?

dinos99
04-03-14, 18:51
Ντίνο η συγκατοίκηση 2 ειδών apisto πως είναι?
Κίνδυνος υβριδισμού μεταξύ τους?
Κλεο τα λιτρα ειναι πολλα οποτε υπαρχει χωρος κ για τα 2 ειδη.επιπλεον τα boreli ειναι απο τα ποιο ηρεμα απιστο που υπαρχουν οποτε κ αυτο ειναι ενα μεγαλο +.Κυνδινος υβριδισμου δεν υπαρχει γιατι ανηκουν σε διαφορετικο απιστο γκρουπ.και στο ιδιο γκρουπ να ανηκαν ομως απο την στιγμη που υπαρχουν θηλυκα και για τα 2 ειδη δυσκολα θα γινει η στραβη...αν ειχα ενα boreli αρσενικο και ενα διαφορετικο απιστο(του ιδιου γκρουπ) θηλυκο εκει ναι μπορει κ να γινει.

dinos99
04-03-14, 18:54
επιτελους ενα βιοτοπικο αμαζονιου που μου αρεσει.
σκεφτομαι να φτιαξω κατι αντιστοιχο με καμμια εκατοστη λιτρα παραπανω.
εγω θα εβαζα και αλλα ξυλα ακομα και μερικους τονους επιπλεοντα φυτα και απο κοπαδι τετρα θα προτιμουσα τα λεγομενα ινδιανακια.


σκεψου αυτο με ξυλα, τα οποια θα βγαινουν αρκετα πανω απο τη σταθμη του νερου και θα μπορεις εκει να τυλιξεις ποθο η φυλλοδεντρο.
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Κ εγω θελω να προσθεσω μερικα ακομα προς το τελειωμα(εκει που σβηνει για να καταλαβεις) αλλα εν καιρο....δεν μπορεις να φανταστεις(λογο φωτο)ποσα ξυλα ειναι εκει μεσα(και ποσα ευροπουλα.....):D

Alex_Salonica
04-03-14, 19:00
Πολύ όμορφο! Νομίζω μερικά φυτά ακόμα πάνω στις ρίζες θα δείξει πολύ πιο ωραίο.

Σίγουρα θα χρειαστεί κι άλλες ρίζες και προσωπικά θα έβαζα μια μικρότερη συστάδα στην άλλη άκρη.

Καλή συνέχεια

dinos99
04-03-14, 19:12
Πολύ όμορφο! Νομίζω μερικά φυτά ακόμα πάνω στις ρίζες θα δείξει πολύ πιο ωραίο.

Σίγουρα θα χρειαστεί κι άλλες ρίζες και προσωπικά θα έβαζα μια μικρότερη συστάδα στην άλλη άκρη.

Καλή συνέχειαΑλεξ στο ph που σκοπευω να το παω δυσκολα να σταθουν φυτα...οταν βρω θα βαλω φυλοδεντρο κ καμια πιστια κ θα βγουν αυτα που υπαρχουν.Οσον αφορα τις ριζες οταν βρεθουν οι καταλληλες θα μπουν κ αυτες.Μεχρι στιγμης εχω δυσκολευθει αρκετα να στο να βρισκω ριζες οπως τις θελω....συνεχως κατι γκουμουτσες βρισκω κ απο τιμη φωτια.....

j.p.
04-03-14, 19:25
πολύ όμορφο ενυδρείο.
τα λιτρα σου και το περιβαλλον που έφτιαξες είναι παράδεισος για τα ψαρια.
να το χαιρεσαι, και να κανεις συχνες ενημερώσεις.

στελιος προεδρου
04-03-14, 19:47
και εγω εψαχνα τους δισκους
:confused:

tsoui
05-03-14, 01:05
Ομορφα πραγματα και οι ριζες απαιχτες :cool:

ChocolatePuma
05-03-14, 18:37
Πολύ όμορφο το ενυδρείο!

Διευκρίνηση : Η ρίζα είναι μία ή πολλές "πλεγμένες"?

rottbea
05-03-14, 19:26
Ντινο πανεμορφο το ενυδρειο.
Υπαρχει αρκετη πιστια και λιμνοβιουμ.Οποτε θες.......

thab
05-03-14, 19:44
Με φυτά επιφανείας θα δείξει ακόμα περισσότερο πιστεύω..
Πολύ όμορφο!

Αν κι έχει αρκετό χώρο ο πάτος, υπάρχουν καθόλου αψιμαχίες?

Από κοπαδόψαρα μεγάλος μου πόθος είναι τα nannostomus...

Χρηστος Ζ.
05-03-14, 20:04
θελουμε και αλλες φωτο και οπωσδηποτε απο τα απιστο.
προσφατα απεκτησα και εγω τα αγκασιζι και περιμενω πως και πως να στησω το σπιτι τους.
αναπαραγονται ευκολα? σκεφτομαι να βαλω για συγκατοικους αλτουμ, λες να υπαρχει καποιο προβλημα επιθετικοτητας οταν υπαρχει γεννα απο τα απιστο?

dinos99
05-03-14, 21:27
θελουμε και αλλες φωτο και οπωσδηποτε απο τα απιστο.
προσφατα απεκτησα και εγω τα αγκασιζι και περιμενω πως και πως να στησω το σπιτι τους.
αναπαραγονται ευκολα? σκεφτομαι να βαλω για συγκατοικους αλτουμ, λες να υπαρχει καποιο προβλημα επιθετικοτητας οταν υπαρχει γεννα απο τα απιστο?Αν τους δωσεις μαλακο κ καθαρο νερακι κ καλη διατροφη θα δεις σιγουρα γεννες.Για εμενα ειναι απο τα ποιο ευκολα ψαρια στο να γεννησουν αρκει να ξερεις τι κανεις...Το μονο αρνητικο με αυτα τα ψαρια ειναι οτι μπορει χωρις λογο,ετσι στο ξαφνικο κ χωρις να σου εχουν δωσεουν σημαδια να τα χασεις κ να μεινεις με την απορια.Με τα αλτουμ δεν νομιζω να εχεις προβλημα αν μιλαμε για μεγαλο ενυδρειο.Εκτος αυτου κινουνται κ σε διαφορετικες ζωνες του ενυδρειου.Τα σκαλαρια μεση κ πανω συνηθως κ τα απιστο παντα στον βυθο.

Με φυτά επιφανείας θα δείξει ακόμα περισσότερο πιστεύω..
Πολύ όμορφο!

Αν κι έχει αρκετό χώρο ο πάτος, υπάρχουν καθόλου αψιμαχίες?

Από κοπαδόψαρα μεγάλος μου πόθος είναι τα nannostomus...Αψιμαχιες σε νορμαλ επιπεδα προς χαμηλα.Τα σκευτομαι κ εγω τα νανοστομα αλλα προς το παρον εχοθν προβαδισμα οι καρδιναλιοι λογο οικονομικου κ διαθεσιμοτητας.

Πολύ όμορφο το ενυδρείο!

Διευκρίνηση : Η ρίζα είναι μία ή πολλές "πλεγμένες"?ειναι πολλες πλεγμενες,πολλα κοματια.

Ντινο πανεμορφο το ενυδρειο.
Υπαρχει αρκετη πιστια και λιμνοβιουμ.Οποτε θες.......
Θα μηλισουμε τρελοκοτσιδου μου:smt060:D

panos_auk
08-03-14, 16:31
Αλεξ στο ph που σκοπευω να το παω δυσκολα να σταθουν φυτα...οταν βρω θα βαλω φυλοδεντρο κ καμια πιστια κ θα βγουν αυτα που υπαρχουν.Οσον αφορα τις ριζες οταν βρεθουν οι καταλληλες θα μπουν κ αυτες.Μεχρι στιγμης εχω δυσκολευθει αρκετα να στο να βρισκω ριζες οπως τις θελω....συνεχως κατι γκουμουτσες βρισκω κ απο τιμη φωτια.....

κι εγω ψαχνω για ριζες αλλα μια απ'τα ιδια! αυτες που βρισκω δεν με ικανοποιουν και ειναι και πανακριβες συνηθως...
γι'αυτο λεω να παρω ενα πριονι και να παω για κλαδια απο πλατανο οπως μου εχουν προτεινει καποιοι εκλεκτοι συνχομπιστες...:D
να το παιξω πιο natural aquarium δηλαδη...και τζαμπα...:D
ωραιο το ενυδρειο σου by the way... keep it up!