PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικός ομαδικός θάνατος Red Cherry... πιθανές αιτίες


Τάκης
26-02-14, 16:41
Σήμερα το πρωί πήγα να ταΐσω τις γαρίδες μου, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77225,
παρατήρησα πως πάρα πολλές γαρίδες ήταν στην επιφάνεια και πολλές από αυτές ψιλά στα τζάμια και σχεδόν έξω από το νερό, αυτό με ανησύχησε και άρχισα να ψάχνω γιατί συμβαίνει αυτό , τότε είδα πως το φίλτρο δεν έβγαζε φυσαλίδες (έχω συνδέσει το σωληνάκι της αεραντλίας στην έξοδο του φίλτρου), είχε μπει σκουπιδάκι και είχε φράξει, το καθάρισα και τις τάισα. Τότε ήταν που πρόσεξα πως στο βυθό υπήρχαν πολλές νεκρές γαρίδες και άρχισα να μαζεύω όσες έβλεπα, (το πρωί είναι σβηστά τα φώτα) και μάζεψα 40 περίπου γαρίδες , αμέσως μετρήσεις και αλλαγή 10 λίτρα νερό. Οι μετρήσεις έδειξαν , Αμμωνία 0 , ΝΟ2 > 0 < 0,25 , ΝΟ3 40, θερμοκρασία 24,5 και δεν μέτρησα PH,κάθε Παρασκευή που κάνω αλλαγή νερού έχω μετρήσει κάποιες φορες και τα νιτρικά δεν ξεπερνάνε το 20. Μάλλον από τις νεκρές γαρίδες πρέπει να ανέβασε νιτρικά και να είχα και οριακή αύξηση των Νιτρωδών. Υπάρχουν βέβαια πάνω από 200 γαρίδες μέσα, γεννοβολάνε συνέχεια. Το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι θα κάνω μετρήσεις και ίσως ακόμα μια μεγάλη αλλαγή νερού και θα μαζέψω αν υπάρχουν άλλες νεκρές γαρίδες. Και όχι τίποτα άλλο, χθες ήρθε ένα φίλος και τις χαζεύαμε και λέγαμε πόσες πολλές έχουν γίνει.
Είναι δυνατόν από το σταμάτημα της αεραντλίας να έγινε τόση ζημιά ;
Στο ενυδρείο δεν υπάρχει CO2 και δεν βάζω κανένα λίπασμα και έως τώρα δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα ούτε είχα δει ποτέ νεκρή γαρίδα.
Το ενυδρείο μπαίνει κάτω από συνεχή παρακολούθηση βέβαια μέχρι νεωτέρας. Η επόμενη κίνηση είναι μείωση του ταΐσματος και από καθημερινή σκέπτομαι να τη κάνω μέρα παρά μέρα.

Commando
26-02-14, 17:33
φιλε μου επαθα ακριβως το ιδιο με εσενα!!!γυρισα σπιτι οπου ελλειπα απο το πρωι και δεν ακουγα θορυβο απο το spraybar του φιλτρου πηγα κοντα και ειδα οτι δεν εβγαινε καθολου νερο γιατι ειχε μπει ενα σκουπιδακι και ειχε μπουκωσει το φιλτρο!το καθαρισα μαζεψα οσες νεκρες γαριδες μπορεσα(καμια 50)και εκανα και αλλαγη νερου!μην ανησυχεις αφου εκανες αλλαγη και διωρθωσες το προβλημα μετα απο 1-2 μερες θα ειναι οκ οι γαριδουλες σου!απλα προσεξε να μην ταισεις!εγω δεν εριξα καθολου τροφη γιατι ειχαν μεινει μεσα μερικες ψωφιες τις οποιες εφαγαν οι ζωντανες!

nicpapa
26-02-14, 17:39
Σήμερα το πρωί πήγα να ταΐσω τις γαρίδες μου, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77225,
παρατήρησα πως πάρα πολλές γαρίδες ήταν στην επιφάνεια και πολλές από αυτές ψιλά στα τζάμια και σχεδόν έξω από το νερό, αυτό με ανησύχησε και άρχισα να ψάχνω γιατί συμβαίνει αυτό , τότε είδα πως το φίλτρο δεν έβγαζε φυσαλίδες (έχω συνδέσει το σωληνάκι της αεραντλίας στην έξοδο του φίλτρου), είχε μπει σκουπιδάκι και είχε φράξει, το καθάρισα και τις τάισα. Τότε ήταν που πρόσεξα πως στο βυθό υπήρχαν πολλές νεκρές γαρίδες και άρχισα να μαζεύω όσες έβλεπα, (το πρωί είναι σβηστά τα φώτα) και μάζεψα 40 περίπου γαρίδες , αμέσως μετρήσεις και αλλαγή 10 λίτρα νερό. Οι μετρήσεις έδειξαν , Αμμωνία 0 , ΝΟ2 > 0 < 0,25 , ΝΟ3 40, θερμοκρασία 24,5 και δεν μέτρησα PH,κάθε Παρασκευή που κάνω αλλαγή νερού έχω μετρήσει κάποιες φορες και τα νιτρικά δεν ξεπερνάνε το 20. Μάλλον από τις νεκρές γαρίδες πρέπει να ανέβασε νιτρικά και να είχα και οριακή αύξηση των Νιτρωδών. Υπάρχουν βέβαια πάνω από 200 γαρίδες μέσα, γεννοβολάνε συνέχεια. Το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι θα κάνω μετρήσεις και ίσως ακόμα μια μεγάλη αλλαγή νερού και θα μαζέψω αν υπάρχουν άλλες νεκρές γαρίδες. Και όχι τίποτα άλλο, χθες ήρθε ένα φίλος και τις χαζεύαμε και λέγαμε πόσες πολλές έχουν γίνει.
Είναι δυνατόν από το σταμάτημα της αεραντλίας να έγινε τόση ζημιά ;
Στο ενυδρείο δεν υπάρχει CO2 και δεν βάζω κανένα λίπασμα και έως τώρα δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα ούτε είχα δει ποτέ νεκρή γαρίδα.
Το ενυδρείο μπαίνει κάτω από συνεχή παρακολούθηση βέβαια μέχρι νεωτέρας. Η επόμενη κίνηση είναι μείωση του ταΐσματος και από καθημερινή σκέπτομαι να τη κάνω μέρα παρά μέρα.


Δεν νομιζω να ειναι απο το φίλτρο σου...
Καποια δηλητηριαση ειναι, μηπως ψεκασες τιποτα κοντα στο ενυδρειο?
Σου επεσε κατι μεταλικο μέσα?

Τάκης
26-02-14, 17:43
φιλε μου επαθα ακριβως το ιδιο με εσενα!!!γυρισα σπιτι οπου ελλειπα απο το πρωι και δεν ακουγα θορυβο απο το spraybar του φιλτρου πηγα κοντα και ειδα οτι δεν εβγαινε καθολου νερο γιατι ειχε μπει ενα σκουπιδακι και ειχε μπουκωσει το φιλτρο!το καθαρισα μαζεψα οσες νεκρες γαριδες μπορεσα(καμια 50)και εκανα και αλλαγη νερου!μην ανησυχεις αφου εκανες αλλαγη και διωρθωσες το προβλημα μετα απο 1-2 μερες θα ειναι οκ οι γαριδουλες σου!απλα προσεξε να μην ταισεις!εγω δεν εριξα καθολου τροφη γιατι ειχαν μεινει μεσα μερικες ψωφιες τις οποιες εφαγαν οι ζωντανες!
Τις τάισα δυστυχώς πριν δω το πρόβλημα αλλά έκανα μια αλλαγή νερού 30%. Το θέμα είναι πως σε εμένα το φίλτρο δούλευε κανονικά, το σωληνάκι της αεραντλίας είχε βουλώσει. Φοβάμαι πως ίσως να τις τάιζω πιο πολύ από ότι πρέπει. Είναι σε νηστεία και παρακολούθηση τώρα
-------------------------
Δεν νομιζω να ειναι απο το φίλτρο σου...
Καποια δηλητηριαση ειναι, μηπως ψεκασες τιποτα κοντα στο ενυδρειο?
Σου επεσε κατι μεταλικο μέσα?
Μπα όχι, τίποτα, και τίποτα διαφορετικό ή κάποια αλλαγή στις ρουτίνες

Commando
26-02-14, 18:00
φιλε τωρα ειδα το ενυδρειο σου....μπορει να κανω και λαθος αλλα μηπως το οτι σταματησε η αεραντλια οπως λες εφθεινεται για τους θανατους???εννοω οτι ισως φταιε η ελλειψη οξυγονου αφου το ενυδρειο ειναι μικρο και οπως λες εχει μεσα 200 γαριδες(βαλε και αυτες που πεθαναν....)οπως και να το κανεις ειναι πολλες για ενα τετοιο ενυδρειο!κααι το δικο μου μικρο ειναι αλλα εγω εχω για οξυγονοση το spraybar το οποιο οταν σταματησε για το λογο που προανεφερα την πατησα!εγω πιστευω οτι το γεγονος οτι σταματησε η παροχη οξυγονου στο ενυδρειο σου φταιει για τον ξαφνικο θανατο!

nazgul
26-02-14, 19:53
Απο την αεραντλια δυσκολα να προκληθηκε προβλημα, κατα τη γνωμη μου. Σκεψου οτι τις δικες μου τις εχω με ενα μικρο εσωτερικο, μεχρι να τα καταφερω να παρω εξωτερικο που θελω, το οποιο δεν ειναι καθολου αποτελεσματικο στην αναταραξη του νερου. Στις 4-5 μερες ισα ισα που κανει το νερο λιγο να κινειται στην επιφανεια (εμφανιζοντας και πρωτεϊνικο φιλμ αρκετες φορες), αλλα προβληματα δεν εχω δει στο ενυδρειο.

Και εγω νομιζω οτι καπου αλλου πρεπει να επικεντρωσεις την προσοχη σου. Σε κατι που ισως προκαλεσε καποιο ειδος δηλητηριασης στις γαριδες σου.

ChocolatePuma
26-02-14, 20:29
Τάκη η μία και μοναδική φορά που είχα μαζικό θάνατο σε γαρίδες ήταν όταν έβαλα φυτό στο ενυδρείο, χωρίς καμία απολύμανση :(

Συνήθως οι μαζικοί θάνατοι οφείλονται σε δηλητήριαση...οπότε ψάξε να θυμηθείς κάτι που μπορεί να έγινε, έξω απ τα συνηθισμένα

Kotsos
26-02-14, 21:00
Με 200 γαρίδες στα 30 λίτρα μια χαρά λόγος είναι το σταμάτημα της αεραντλίας.. Ειδικά αν είναι και λίγο χαμηλά το φίλτρο..

HowHigh
26-02-14, 21:12
Στην παρουσίαση του ενυδρείου σου δεν έχεις co2, ενω στις άλλες φωτο φαίνεται ο διαχυτήρας, κάνω λάθος? Αν όχι, μήπως εκεί έπαιξε κάποιο πρόβλημα? (Co2 σε 30λτ μπορεί όντως να σου δημιούργησε θέμα αν σταμάτησε η αεραντλία!)

Τάκης
26-02-14, 21:37
Παιδιά ήρθα σπίτι και έκανα μετρήσεις, ήταν 0 Αμμωνία και Νιτρώδη και Νιτρικά > 20 < 40. CO2 δεν έχω, είχα βάλει κάποια στιγμή αλλά το έβγαλα στη εβδομάδα. Δεν έχει γίνει τίποτα διαφορετικό το τελευταίο καιρό, μόνο έπεσε ένα κλάδεμα τη Παρασκευή μαζί με την αλλαγή. Δεν βρήκα άλλες γαρίδες νεκρές (2-3 μόνο). Ετοίμασα στα γρήγορα 40 λίτρα νερό και το άλλαξα πολύ αργά. Για την ακρίβεια έβγαλα 10 λίτρα νερό και α υπόλοιπα έβαζα και έβγαζα ταυτόχρονα και αργά, μου πήρε γύρω στη 1 ώρα + για να κάνω την αλλαγή. Τα νιτρικά τώρα είναι 5. Επίσης το PH πριν την αλλαγή ήταν 7,4. Πολύ φοβάμαι πως είναι πολλές οι γαρίδες σε 30 λίτρα και ίσως αυτό να το προκάλεσε όλο αυτό , σε συνδυασμό βέβαια με τη διακοπή της αεραντλίας. Επίσης πρέπει να έχω υπερπληθυσμό από το γενναίο τάισμα που κάνω (μάλλον έχω το σύνδρομο της κατοχής και ταΐζω ακατάπαυστα), από τώρα προβλέπω περίοδο ισχνών αγελάδων (αρκεί να κόψω αυτή τη κακή συνήθεια υπερβολικού ταίσματος)

Commando
26-02-14, 21:48
κοιταξε επειδη και εγω το σκεφτομαι αυτο με το ταισμα δεν πιστευω οτι ταιζεις πολυ γιατι σκεψου οτι για τις περισσοτερες τροφες αναλογουν 2 μπιλακια σε καθε γαριδα!!!για σκεψου ποσα θες για 200 γαριδες!εγω επειδη ειμαι παθων επιμενω οτι οι θανατοι ηρθαν απο ελλειψη οξυγονου!!!δωστους λιγο χρονο να συνελθουν και να ξεστραριστουν και θα ειναι οκ θα το δεις!

Τάκης
26-02-14, 22:22
δωστους λιγο χρονο να συνελθουν και να ξεστραριστουν και θα ειναι οκ θα το δεις!

Εννοείται αυτό.
Πάντως παρόλο τις τόσες ψόφιες που έβγαλα , είναι γεμάτο γαρίδες μέσα, χαμός γίνεται, αλωνίζουν παντού
-------------------------
Τελικά τα μικρά ενυδρεία είναι πολύ ευαίσθητα, μπορεί να αλλάξει κάτι από στιγμή σε στιγμή, ακόμα και αν έχουν γαρίδες μέσα και ας είναι τούμπανο φυτεμένα

nicpapa
26-02-14, 22:41
Για εμένα οπως ειπα και παραπανω ειναι κατι σε δηλητηρίαση, αν αυξηθουν οι γαριδες τοσο πολυ σε ενα ενυδρειο, απλά σταματανε να γεννανε.. δεν τις χανεις ολες μαζι. :rolleyes:
Δεν χρειαζονται spay bar, και αεραντλιες σε τοσο ενυδρειο, ισα ισα μια μικρη αναταραξη της επιφανειας αρκει για την οξυγονωση του νερού.
Αν εχεις φυτα τυπου ανουμπια και κρυπτοκορινα ισως τις εχασες απο εκει.

Τάκης
26-02-14, 22:57
Για εμένα οπως ειπα και παραπανω ειναι κατι σε δηλητηρίαση, αν αυξηθουν οι γαριδες τοσο πολυ σε ενα ενυδρειο, απλά σταματανε να γεννανε.. δεν τις χανεις ολες μαζι. :rolleyes:
Δεν χρειαζονται spay bar, και αεραντλιες σε τοσο ενυδρειο, ισα ισα μια μικρη αναταραξη της επιφανειας αρκει για την οξυγονωση του νερού.
Αν εχεις φυτα τυπου ανουμπια και κρυπτοκορινα ισως τις εχασες απο εκει.
Τα φυτά που έχω είναι λευκοκεφάλα, Hygrophila polysperma, Vallisneria Gigantea , Limnofila sessiflora, Star grass , Eggeria densa , Sagittaria subulata,Ceratopteris Thalictroides και Cabomba Caroliniana, εύκολα φυτά όλα. Το spray bar είναι DIY και τo έβαλα γιατί η αντλία έχει μεγάλη ροή και το έκανε πλυντήριο το ενυδρείο, και με αυτό το τρόπο μετριάζεται η ροή. Το φίλτρο είναι και αυτό DIY από πλεξιγκλας με μια αντλία 400 L/H, αρκετά δυνατή για αυτό το ενυδρείο αλλά δεν έχω ρυθμιστή ροής, επίσης έβαλα το σωληνάκι της αεραντλίας στην είσοδο του Spray bar και οι φυσαλίδες βγαίνουν σαν κουρτίνα. Πάντως για δηλητηρίαση δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.

nicpapa
26-02-14, 23:05
Τα φυτά που έχω είναι λευκοκεφάλα, Hygrophila polysperma, Vallisneria Gigantea , Limnofila sessiflora, Star grass , Eggeria densa , Sagittaria subulata,Ceratopteris Thalictroides και Cabomba Caroliniana, εύκολα φυτά όλα. Το spray bar είναι DIY και τo έβαλα γιατί η αντλία έχει μεγάλη ροή και το έκανε πλυντήριο το ενυδρείο, και με αυτό το τρόπο μετριάζεται η ροή. Το φίλτρο είναι και αυτό DIY από πλεξιγκλας με μια αντλία 400 L/H, αρκετά δυνατή για αυτό το ενυδρείο αλλά δεν έχω ρυθμιστή ροής, επίσης έβαλα το σωληνάκι της αεραντλίας στην είσοδο του Spray bar και οι φυσαλίδες βγαίνουν σαν κουρτίνα. Πάντως για δηλητηρίαση δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.

Αν εστω κουνιοταν λίγο εως και ελαχιστα η επιφάνεια, απο την στιγμη που δεν χρησιμοποεις και co2 αποκλειεται να τις εχασες απο οξυγονωση του νερου.
Ακομη και να σου χάλαγε το φιλτρο, στην χειροτερη περιπτωση, θα σου αντεχαν και εβδομάδα, αν ειναι στρωμένος καλα ο βυθος χωρις φιλτρο.
Οπως σου ειπα, κατι αλλο τρεχει, τα φυτα που αναφερεις δεν εχουνε κανενα προβλημα, ,μηπως εκανες κατι diy σου εφυγε καμια βιδα, απλα σκεψου τι έκανες και κάπως θα βγάλεις ακρη.

delta66
26-02-14, 23:27
Κι εμενα οπως και του nazgul, στο παλιο 50λιτρο με εσωτερικο φιλτρο και 100-150 γαριδες, ειχε φτασει απο το μπουκωμα να σταματησει σχεδον η ροη του, και θανατους δεν ειχα.
Κατι αλλο φταιει.

Τελικά τα μικρά ενυδρεία είναι πολύ ευαίσθητα, μπορεί να αλλάξει κάτι από στιγμή σε στιγμή, ακόμα και αν έχουν γαρίδες μέσα και ας είναι τούμπανο φυτεμένα+1

Commando
26-02-14, 23:58
Για εμένα οπως ειπα και παραπανω ειναι κατι σε δηλητηρίαση, αν αυξηθουν οι γαριδες τοσο πολυ σε ενα ενυδρειο, απλά σταματανε να γεννανε.. δεν τις χανεις ολες μαζι. :rolleyes:
Δεν χρειαζονται spay bar, και αεραντλιες σε τοσο ενυδρειο, ισα ισα μια μικρη αναταραξη της επιφανειας αρκει για την οξυγονωση του νερού.
Αν εχεις φυτα τυπου ανουμπια και κρυπτοκορινα ισως τις εχασες απο εκει.

εγω διαφωνω στο οτι θα σταματησουν να γεννανε!θα γενανε συνεχεια...(τουλαχιστον σε εμενα ετσι κανουν).εχω ακουσει για δηλητηριαση απο ανουμπια και κρυπτοκορινα αλλα μονο στην περιπτωση που κλαδευτηκαν και απελευθερωσαν ουσιες....φιλε nicpapa γινεται να δηλητηριαστουν και χωρις να πεσει κλαδεμα σε αυτα τα φυτα???(ρωταω για να μαθω)

HowHigh
27-02-14, 00:03
Μου έχει αντέξει rcs σε κλειστο ενυδρείο λόγω μετακόμισης, για περίπου 7-10 μέρες, μέχρι να το ξαναστήσω!!! Επιβίωσε πραγματικά σε λίγες σταγόνες νερού αφού το ενυδρείο δεν το "στραγγισα" τελείως και είχε μείνει και λίγη άμμος απ το βυθό!! Όταν το γέμισα δεν πίστευα στα μάτια μου μόλις είδα τη γαρίδα να κινείται μέσα στο νερό!!

Τάκης
27-02-14, 00:39
Τι να πω βρε παιδιά, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι γιατί δεν έχω κάνει κάτι διαφορετικό και έξω από τα συνηθισμένα, καθημερινά φαί (Viforno , shrimps natural και λίγα φυλλαράκια Tropical Supervit που ρίχνω και στα ψάρια) και τη Παρασκευή αλλαγή νερού 15-20 λίτρα όπως πάντα με αποχλωριομένο νερό από φίλτρο άνθρακα που κάνω και στα άλλα ενυδρεία, ούτε καθάρισμα φίλτρου, είναι η ερχόμενη Παρασκευή που θα βγουν τα σφουγγάρια για το καθιερωμένο καθαρισμό (κάθε 15 ημέρες τα πλένω με νερό ενυδρείου). Και αυτό είναι που με ανησυχεί πως δεν βρίσκω την αιτία για να μην επαναληφθεί. Το μόνο που έγινε είναι πως δεν λειτουργούσε η αεραντλία, και ξέρω πως αυτό δεν είναι πρόβλημα (εκτός και αν είναι λόγω μεγάλου πληθυσμού). Και πριν που τις παρατηρούσα πάλι είμαι γεμάτος μωρά. Μόνο GH και KH δεν μέτρησα αλλά δεν το θεώρησα απαραίτητο

nospanos
27-02-14, 03:29
Πραγματικά λυπήθηκα μόλις το διάβασα το θέμα σου φίλε Τάκη... αν και θα αναπληρωθεί σύντομα το χαμένο κενό σε αριθμό, θανάτους σε ζωντανά κανένας μας δε θέλει να ακούει και να βιώνει.. :(
Προσπάθησε να βρεις τι μπορεί να έφταιξε για να μην σου ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο στο μέλλον και το κυριότερο να προφυλαχθούμε κι όσοι χομπίστες ενημερωθούμε για το περιστατικό.

delta66
27-02-14, 06:01
Πειραξες το βυθο? Σε τι κατασταση ειναι? Φυσαλιδες? Μυρωδια?
Επεσε κατι μεσα λαθος απο καποιον αλλο στο σπιτι?
Ο ανθρακας ειναι ΟΚ? ή μηπως τα εχει φαει τα ψωμια του?

Τάκης
27-02-14, 09:15
Πειραξες το βυθο? Σε τι κατασταση ειναι? Φυσαλιδες? Μυρωδια?
Επεσε κατι μεσα λαθος απο καποιον αλλο στο σπιτι?
Ο ανθρακας ειναι ΟΚ? ή μηπως τα εχει φαει τα ψωμια του?

Τώρα τελευταία δεν έχω πειράξει το βυθό Σπύρο, ούτε έχω φυτέψει κάτι, και συγκεκριμένα τη Παρασκευή που κλάδεψα δεν τα φύτεψα δίπλα, τα χάρισα, επίσης δεν έχω παρατηρήσει κάτι παράξενο στο βυθό, ούτε μυρωδιά ούτε φυσαλίδες.
Από κάποιον άλλον να έριξε κάτι μέσα ,δύσκολο το βλέπω, δε πλησιάζουν , ούτε να ταΐσουν, ρώτησα βέβαια αό τη 1η στιγμή , αλλά όχι.
¶νθρακα δεν έχω λόγω φυτών.
Επίσης και άλλο, υπάρχουν αρκετά σαλιγκάρια λάθρο μέσα και μερικά helena, αυτά δεν τα βρήκα μαζεμένα ψηλά, όταν συμβαίνει κάτι άσχημο με το νερό δεν θα ανέβαιναν και αυτά ψηλά ;
-------------------------
Πρωινές μετρήσεις
ΝΗ3/ΝΗ4 = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 5
Ολα καλά έως τώρα

Γιώργος Κ
27-02-14, 21:02
Τοσοι θανατοι "θυμιζουν" καποιου ειδους δηλητηριαση!
Αν ηταν καλοκαιρι (μεγαλες θερμοκρασιες) ισως να υπηρχε προβλημα οξυγόνωσης ... Αλλα και παλι για μερικους μηνες χωρις καν φιλτρανση, χωρις καν ροη νερου εχω δει (με τα ματια μου) γαριδοενυδρειο να μην εχει απωλειες -μαλιστα με γαριδες πολυ πιο ευαίσθητες απο τις red cherry! Μετα απο αυτο φανταζει δυσκολη η περιπτωση να φταιει το φιλτρο! Βεβαια σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο ποτε δε ξερει κανεις!

Η θερμοκρασια ποσο ειναι?

¶νθρακα εννοει ο Σπυρος απο το συστημα φιλτραρισματος που εχεις και κανεις αλλαγες νερου!

Τάκης
27-02-14, 21:39
Τοσοι θανατοι "θυμιζουν" καποιου ειδους δηλητηριαση!
Αν ηταν καλοκαιρι (μεγαλες θερμοκρασιες) ισως να υπηρχε προβλημα οξυγόνωσης ... Αλλα και παλι για μερικους μηνες χωρις καν φιλτρανση, χωρις καν ροη νερου εχω δει (με τα ματια μου) γαριδοενυδρειο να μην εχει απωλειες -μαλιστα με γαριδες πολυ πιο ευαίσθητες απο τις red cherry! Μετα απο αυτο φανταζει δυσκολη η περιπτωση να φταιει το φιλτρο! Βεβαια σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο ποτε δε ξερει κανεις!

Η θερμοκρασια ποσο ειναι?

¶νθρακα εννοει ο Σπυρος απο το συστημα φιλτραρισματος που εχεις και κανεις αλλαγες νερου!
24,5 - 25-5 (με τα φώτα ανεβαίνει μέχρι και 1 βαθμό) έχω τη θερμοκρασία.
Εντελώς τυχαία άλλαξα ανθρακα στο φίλτρο πριν 10 ημέρες, από το ίδιο φίλτρο όμως βάζω και στα άλλα 2 ενυδρεία. Επίσης νερό άλλαξα τη Παρασκευή και οι θάνατοι έγιναν από Τρίτη βράδυ σε Τετάρτη πρωί.
-------------------------
Και εγώ για κάποια δηλητηρίαση σκέφτομαι , αλλά από τι ; και αν είχε κάποιο πρόβλημα το νερό δεν θα ανέβαιναν και τα σαλιγκάρια ψηλά ;

lingistis
28-02-14, 01:00
εγω διαφωνω στο οτι θα σταματησουν να γεννανε!θα γενανε συνεχεια...(τουλαχιστον σε εμενα ετσι κανουν).εχω ακουσει για δηλητηριαση απο ανουμπια και κρυπτοκορινα αλλα μονο στην περιπτωση που κλαδευτηκαν και απελευθερωσαν ουσιες....φιλε nicpapa γινεται να δηλητηριαστουν και χωρις να πεσει κλαδεμα σε αυτα τα φυτα???(ρωταω για να μαθω)

Αυτό με τις ανουμπιες και κρυπτοκορινες είναι μύθος. Δεν παθένουν τίποτα οι γαρίδες.

Το πρόβλημμα του Τάκη έτσι όπως μας τα έγραψε νομίζω πως είναι συνδιασμός καταστάσων. Υπερβολικό τάισμα, μικρό ενυδρείο, πολλά ζωντανά, αλλαγή ρυθμού οξυγόνοσης, θερμοκρασία νερού ανεβασμένη. Αυτός ο συνδιασμός για κάποια στιγμή προκάλεσε μπαμ στις συνθήκες του ενυδρείο και κάποιες από τις πολλές γαρίδες δεν αντέξανε.

Για όλους μας το τάισμα είναι αυτό που πρέπει να προσέχουμε. Με πιο πολλή φαί θα τις κάνουμε κακό... με πιο λίγο θα αντέξουν ;)

delta66
28-02-14, 01:11
Αυτό με τις ανουμπιες και κρυπτοκορινες είναι μύθος. Δεν παθένουν τίποτα οι γαρίδες.

Το πρόβλημμα του Τάκη έτσι όπως μας τα έγραψε νομίζω πως είναι συνδιασμός καταστάσων. Υπερβολικό τάισμα, μικρό ενυδρείο, πολλά ζωντανά, αλλαγή ρυθμού οξυγόνοσης, θερμοκρασία νερού ανεβασμένη. Αυτός ο συνδιασμός για κάποια στιγμή προκάλεσε μπαμ στις συνθήκες του ενυδρείο και κάποιες από τις πολλές γαρίδες δεν αντέξανε.

Για όλους μας το τάισμα είναι αυτό που πρέπει να προσέχουμε. Με πιο πολλή φαί θα τις κάνουμε κακό... με πιο λίγο θα αντέξουν ;)
Συμφωνω σε ολα.
-------------------------
Τα νιτρικα ποσα ηταν συνηθως πριν την αλλαγη?
Να μετρησεις και με αλλο τεστ γιατι καποια δειχνουν οτι ναναι (ιδιως αν κρυσταλωσει ενα συστατικο που εχουν (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62535))

nospanos
28-02-14, 01:40
Αυτό με τις ανουμπιες και κρυπτοκορινες είναι μύθος. Δεν παθένουν τίποτα οι γαρίδες.


Sorry αν βγαίνουμε λιγάκι εκτός θέματος, αλλά με αυτό που λες φίλε Γιάννη δείχνεις απόλυτη σιγουριά.. Δηλαδή έχεις κλαδέψει το ρίζωμα ανούμπιας εντός ενυδρείου και δεν παρατήρησες κάτι?

delta66
28-02-14, 01:45
εγω συνεχεια το κανω

nospanos
28-02-14, 02:25
εγω συνεχεια το κανω

Δε θυμάμαι να μου είχες πει για το ρίζωμα, έχω την εντύπωση ότι λέγαμε μόνο για την περίπτωση κοψίματος φύλλων

delta66
28-02-14, 04:11
Εχες δικιο.
Ριζωμα σπανιως εχει τυχει να χρειαστει να κοψω μεσα στο ενυδρειο.

Τάκης
28-02-14, 08:32
Τα νιτρικα ποσα ηταν συνηθως πριν την αλλαγη?
Να μετρησεις και με αλλο τεστ γιατι καποια δειχνουν οτι ναναι (ιδιως αν κρυσταλωσει ενα συστατικο που εχουν (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62535))

Συνήθως ήταν 20 πριν τις εβδομαδιαίες αλλαγές. Ανοιξα και τα καινούρια τεστ και έκανα μέτρηση και έδειχναν το ίδιο γιατί φοβήθηκα μήπως δεν έδειχναν σωστά τα προηγούμενα γιατί ήταν στο τέλος (και μόλις τελείωσαν)
-------------------------

Το πρόβλημμα του Τάκη έτσι όπως μας τα έγραψε νομίζω πως είναι συνδιασμός καταστάσων. Υπερβολικό τάισμα, μικρό ενυδρείο, πολλά ζωντανά, αλλαγή ρυθμού οξυγόνοσης, θερμοκρασία νερού ανεβασμένη. Αυτός ο συνδιασμός για κάποια στιγμή προκάλεσε μπαμ στις συνθήκες του ενυδρείο και κάποιες από τις πολλές γαρίδες δεν αντέξανε.

Για όλους μας το τάισμα είναι αυτό που πρέπει να προσέχουμε. Με πιο πολλή φαί θα τις κάνουμε κακό... με πιο λίγο θα αντέξουν ;)

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ (εκτός από τη θερμοκρασία που είναι 24,5 - 25,5 ). Είναι αλήθεια πως τις ταΐζω πολύ και μη τη διακοπή της αεραντλίας άρχισε να γκρεμίζεται η ευαίσθητη ισορροπία του ενυδρείου λόγω υπερπληθυσμού και μικρού όγκου νερού. Ηδη άρχισε η μείωση του ταίσματος

plin
28-02-14, 09:24
Αν, όμως, ήταν από το πολύ τάισμα δεν θα είχαμε εμφανή αύξηση αμμωνίας/ΝΟ2/ΝΟ3; Πώς μπορεί να φταίει η υπερβολική τροφή και να μην το έχουν δείξει οι μετρήσεις;
Μήπως οι RCS παράφαγαν και από αυτό αρρώστησαν; Αλλά γιατί αυτό συνέβηκε μόλις τώρα, χωρίς αερόφιλτρο και δεν συνέβηκε νωρίτερα;

Από την άλλη, σκέφτομαι ότι οι συμπεριφορές που παρατήρησε το Τάκης (οι γαρίδες στην επιφάνεια) υποδηλώνουν χαμηλό οξυγόνο. Η μεγάλη ποσότητα τροφής μπορεί να δημιούργησε υπερτροφία σε βακτηρίδια που καταναλώνουν οξυγόνο και το ταυτόχρονο βούλωμα της αεραντλίας ανέδειξε το πρόβλημα. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;

Τάκης
28-02-14, 09:41
Μέτρησα πάλι τώρα και είναι όλα οκ. ΝΗ3/ΝΗ4 = 0 , ΝΟ2 = 0 , ΝΟ3 > 5 < 10. Όλα δείχνουν πως επανήλθε. Από εδώ και πέρα δραστική μείωση του ταΐσματος, όχι και να λιμοκτονήσουν βέβαια. Θα καθαρίσω και το φίλτρο απόψε και θα κάνω και μια μικρή αλλαγή νερού.



Και μια ερώτηση , αν ξεκινήσω να βάζω νερό από το ίδιο που βάζω στο μεγάλο (μεγάλο για εμένα) που το προετοιμάζω με τύρφη, άνθρακα και ζεόλιθο, θα κάνω ζημιά στις γαρίδες με πιο μαλακό και έλαφρώς πιο όξινο νερό (PH 6,8 - 7); Οχι απότομα βέβαια, σταδιακά

plin
28-02-14, 09:50
Και μια ερώτηση , αν ξεκινήσω να βάζω νερό από το ίδιο που βάζω στο μεγάλο (μεγάλο για εμένα) που το προετοιμάζω με τύρφη, άνθρακα και ζεόλιθο, θα κάνω ζημιά στις γαρίδες με πιο μαλακό και έλαφρώς πιο όξινο νερό (PH 6,8 - 7); Οχι απότομα βέβαια, σταδιακά
Νομίζω ότι το ιδανικό ph για τις RCS είναι ελαφρώς όξινο (6,5-7), άρα μάλλον καλύτερα θα είναι γι' αυτές.

Τάκης
28-02-14, 12:14
Νομίζω ότι το ιδανικό ph για τις RCS είναι ελαφρώς όξινο (6,5-7), άρα μάλλον καλύτερα θα είναι γι' αυτές.
Τότε θα το ξεκινήσω σιγά σιγά.
Σήμερα το πρωί με τις μετρήσεις που έκανα το PH ήταν 7,1 και δεν βάζω τίποτα στο ενυδρείο, ενώ μετά την αλλαγή ήταν 7,4.
Μάλλον στο Κερατσίνι το νερό της ΕΥΔΑΠ δεν είναι και τόσο αλκαλικό και το φίλτρο άνθρακα από ότι ξέρω δεν επηρεάζει το PH, μόνο αν είναι κακής ποιότητας και περιέχει στάχτη θα το ανεβάσει και όχι θα το κατεβάσει.

delta66
28-02-14, 15:53
το φίλτρο άνθρακα από ότι ξέρω δεν επηρεάζει το PH, μόνο αν είναι κακής ποιότητας και περιέχει στάχτη θα το ανεβάσει και όχι θα το κατεβάσει.
Ο ενεργος ανθρακας εχει την ταση (αναλογα διαφορους παραγοντες) να φερει το πεχα προς το ουδετερο 7.

Εγω παντως οταν τις ειχα σε μικρο ενυδρειο (50 λιτρα) και ταιζα πολυ, εκανα 80-90% αλλαγη την εβδομαδα, για να κραταω καθαρο το νερο.
Παντως αν δεν ταιζεις πολυ, εχει την ταση η αποικια να κρατιεται σε χαμηλο πλυθησμο απο μονη της.

Τάκης
28-02-14, 16:24
Εγω παντως οταν τις ειχα σε μικρο ενυδρειο (50 λιτρα) και ταιζα πολυ, εκανα 80-90% αλλαγη την εβδομαδα, για να κραταω καθαρο το νερο.


Σπύρο δεν κάνω οικονομία στο νερό όταν κάνω αλλαγές και ειδικά σε αυτό.
Τις αλλαγές σε αυτό το ενυδρείο τις κάνω με τον εξής τρόπο. Έχω ένα DIY φίλτρο που έχει την έξοδο από επάνω, εκεί έχω προσαρμόσει το spray bar. Όταν κάνω αλλαγές ξεκουμπώνω το spray bar και βάζω το αλφαδολάστιχο για τις αλλαγές. Αυτό το κάνω γιατί φοβάμαι πως οτιδήποτε άλλο και να κάνω θα ρουφήξω και καμιά γαρίδα , ενώ από το φίλτρο είναι δύσκολο έως αδύνατο να συμβεί αυτό. Όταν φτάσει η στάθμη περίπου στη μέση το φίλτρο ξενερίζει , και τότε με την αντλία καθαρού νερού ρίχνω φρέσκο νερό στην απέναντι γωνία του ενυδρείου, σε αυτή τη φάση ρίχνω 1-1,5 10λιτρους κουβάδες, βγάζω τη σωλήνα εξαγωγής και ξανακουμπώνω το spray bar, βάζω σε λειτουργία το φίλτρο και συμπληρώνω νερό μέχρι να γέμιση (15 λίτρα περίπου ακόμα. Δηλαδή συνήθως καταναλώνω 20-30 λίτρα νερό για αυτό το ενυδρείο



Παντως αν δεν ταιζεις πολυ, εχει την ταση η αποικια να κρατιεται σε χαμηλο πλυθησμο απο μονη της.

Προφανώς από το πολύ τάισμα έχει μεγαλώσει η αποικία αλλά με τόσο τάισμα μάλλον θα πρέπει να κάνω αλλαγες και μεσοβδόμαδα.
Για αυτό, προσωρινά νηστεία

lingistis
28-02-14, 23:21
Sorry αν βγαίνουμε λιγάκι εκτός θέματος, αλλά με αυτό που λες φίλε Γιάννη δείχνεις απόλυτη σιγουριά.. Δηλαδή έχεις κλαδέψει το ρίζωμα ανούμπιας εντός ενυδρείου και δεν παρατήρησες κάτι?

Το έψαξα και το έχουν αναλύσει και άλλοι... με σιγουριά σας λέω ότι τα φυτά είναι ο.κ.,

"Τα φυτά Anubia και Cryptocoryne είναι επικίνδυνα για τις γαρίδες… μύθος ή αλήθεια; (http://aqualeavesgr.blogspot.gr/2014/01/anubia-cryptocoryne.html)"

nospanos
01-03-14, 01:15
"Τα φυτά Anubia και Cryptocoryne είναι επικίνδυνα για τις γαρίδες… μύθος ή αλήθεια; (http://aqualeavesgr.blogspot.gr/2014/01/anubia-cryptocoryne.html)"

Πάρα πολύ χρήσιμο και σωστά δομημένο ως άρθρο :smt023 δικό σου είναι φίλε Γιάννη έτσι?!

Γενικότερα - και ζητώ συγγνώμη στον φίλο μου και συνονόματο Τάκη για το off topic - επειδή ειλικρινά έχω βαρεθεί να διαβάζω και να ακούω ενυδρειακούς μύθους (οι οποίοι τις περισσότερες φορές δεν αποδεικνύονται με βάσιμες μελέτες παρά λέγονται απλά για να ειπωθούν) προτείνω να δημιουργηθούν κάποια θέματα τα οποία να γίνουνε pinned στις κατηγορίες στις οποίες ανήκουν, όπου να καταρρίπτονται η μύθοι αυτοί έμπρακτα μέσα από πειράματα, μελέτες και αποδείξεις, είτε εργαστηριακές-επιστημονικές είτε προσωπικές δηλαδή μέσα από δοκιμές και εμπειρίες κάποιων χομπιστών.

- Ένα πολύ σημαντικό θέμα είναι αυτό περί του κλαδέματος Ανούμπιας και Κρυπτοκορίνας, επαναλαμβάνω με αυτό το πολύ χρήσιμο άρθρο (http://aquabeegr.blogspot.gr/2014/01/anubia-cryptocoryne.html) του Γιάννη ως βάση ή τροφή για βαθύτερη και πιο επιστημονική τεκμηρίωση.
- Ένα άλλο εξ΄ισου σημαντικό είναι το στρώσιμο με αμμωνία, όπου κάποιοι για κερδοσκοπικούς λόγους είναι κατά αυτής της μεθόδου κατονομάζοντάς την "δηλητήριο". Πάντως για κακή τους τύχη υπάρχουν κάποιο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ με Ε κεφαλαίο όπως ο James S. Koga (http://www.csupomona.edu/~jskoga/resume.html), πτυχιούχος Βιολογίας και Βιβλιοθηκονομιας (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%B7%C E%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1_%CE%BA%CE %B1%CE%B9_%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE% BC%CE%B7_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF% 81%CE%BF%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82 ) με εμπειρία στο Public Health Library του University of California, ο οποίος έχει αναπτύξει μια έρευνα για το στρώσιμο ενυδρείου με χρήση αμμωνίας (http://www.csupomona.edu/~jskoga/Aquariums/Ammonia.html).
- Και κλείνοντας με το πρόσφατο topic του Σπύρου Delta66 για το μύθο επιστροφής των γαρίδων Red Cherry στην άγρια μορφή τους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77864).

Δυστυχώς πάντως από τη μικρή μου εμπειρία και ενασχόληση μέχρι στιγμής στο χόμπι, έχω διαπιστώσει ότι ο περισσότερος "κρότος" δε προκαλείται από τους ίδιους τους μύθους αλλά από την λάθος επικοινωνία με τη μέθοδο του χαλασμένου τηλεφώνου και κυρίως από τα "παπαγαλάκια" τα οποία είτε εσκεμμένα είτε από άγνοια πολλές φορές αναπαράγουν αυτές τις λανθασμένες νοοτροπίες (χωρίς αυτό να ισχύει αποκλειστικά και μόνο για τις περιπτώσεις των μύθων αλλά γενικότερα στο χόμπι μας)! Υ.Γ. ξέρει ο Σπύρος delta66 ακριβώς τι θέλω να πω...

Τάκη και πάλι χίλια συγγνώμη βρε φίλε που άνοιξα αυτή τη μεγάλη παρένθεση στο topic σου αλλά πιστεύω ότι είναι για καλό όλων μας ;)

Τάκης
01-03-14, 03:28
Πάνο το θέμα του Γιάννη δεν είναι καθόλου off topic, συζητάμε για ομάδικο θάνατο γαρίδων και προσπαθούμε να βρούμε τις πιθανές αιτίες που μπορούν να προκαλέσουν κάτι τέτοιο. Γιάννη προσωπικά σε ευχαριστώ για το άρθρο σου, πολύ κατατοπιστικό και ξεκαθαρίζει πλέον το τοπίο για τον μύθο του κλαδέματος αυτών των φυτών.