PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάταξη Υλικών με χρήση ψιλής τύρφης


johnny98130
28-03-05, 15:31
Εκανα μια δοκιμη με μια τετοια τυρφη και εγω και ειχα καποια ψιλοπροβλήματα. Kωστα θα μας πεις την πατεντα χρησης αυτης της τυρφης για να μη γεμισουν τα φιλτρα μας χωμα?????

Fonamstel
28-03-05, 19:05
Χρησιμοποιώ το 2213.
Ο μισός κάδος είναι γεμάτος με μπλε σφουγγάρι και ο άλλος μισός έχει 4 στρώματα περίπου ίδιου πάχους, όπως στο σχεδιάκι.

Ο εσωτερικός κάδος του φίλτρου έχει τρύπες-περάσματα μόνο από πάνω και από κάτω, οπότε η τύρφη δεν "φεύγει" από τα πλαϊνά. Οι υαλοβάμβακες και η τύρφη είναι μέσα σε τούλι - όλα μαζί σε μια "θήκη" - ωστε να βγαίνουν με ένα τράβηγμα.

Κάθε φορά που αλλάζω τύρφη (κάθε 2 βδομάδες) χρειάζεται αλλαγή ο "από πάνω" υαλοβάμβακας που βρωμίζει - αλλά δεν μπουκώνει. Τον από κάτω τον αλλάζω κάθε μήνα.

Το σαμπστρατ το έβαλα για "back up" βιολογικό και επειδή ο κάδος με αυτά τα υλικά ήταν μισοάδειος, έβαλα τόσο πολύ σφουγγάρι για να γεμίσει.

Μήπως η χαμηλή ροή του 2213 το βοηθάει στο να μη βουλώνει?
Και η τύρφη βέβαια είναι μικρή ποσότητα... :?

Fonamstel
28-03-05, 21:10
nkarvounis, ευχαριστώ για την μεταφορά... είχε"ξεφύγει" η αγγελία.
Να γράψω μερικά ακόμα πράγματα, τώρα που είμαστε στη σωστή κατηγορία...

Η προβληματισμός ήταν, επειδή η τύρφη σε είναι πολύ "λεπτή" μορφή, πως να "φυλακιστεί" μέσα σε ένα υλικό που δεν θα επέτρεπε την "απόδρασή" της.
Ο εσωτερικός κάδος του 2213 βολεύει λόγω κατασκευής.

Σε άλλα φίλτρα, ίσως αν κάνουμε ένα "αυγό", δουλέψει. Δηλαδή, στη θέση του κρόκου του αυγού να είναι η τύρφη και σαν "ασπράδι" ο υαλοβάμβακας. Αυτή η... αυγοκατασκευή, αν μπει σε ένα τούλι/καλσόν, ωστε να έχει κάποια σταθερότητα... ίσως είναι οκ. Δεν το δοκίμασα, αλλά από τη στιγμή που έτσι όπως την έχω δεν σκορπάει, μάλλον δεν θα σκορπίσει αν την τυλίξουμε με υαλοβάμβακα.

Δεν ξέρω βέβαια αν σε "δυνατά" φίλτρα (πάνω από 500l/h) μήπως μπουκώνει...?

Αν το δοκιμάσει κανείς... θα μου λύσει την απορία ? :)

harris
29-03-05, 09:20
Η τύρφη δεν πρέπει να 'αποδράσει' για να κάνει δουλειά.

Κάτι που πρέπει να προσέχουμε στα φίλτρα μας όταν βάζουμε τύρφη για να μην μειώνεται η ροή είναι ότι φουσκώνει - ο όγκος της μεγαλώνει.

satking
29-03-05, 15:43
αν και νεος εχω να κανω μια προταση για την συγκρατισεις την τυφρη....
(μπορει να ειναι λαθος αλλα ιδεα ριχνω στο τραπεζι) :lol:
τα φιλτα του καφε μηπως θα μπορουσαν να σας βοηθησουν σε αυτην την περιπτωση.μηλαω για εκινα τα ασπρα χονια που βαζουμε στησ μηχανες του γαλικου.
το λεω γιατι οταν πηγενα ακομα σχολειο ο καθηγητης της χημεια τα χρησιμοποιουσε πολυ συχνα....

αν σας βοηθησα εστο και λιγο χαρα μου :lol: :lol:
τωρα αν ειπα λαλακια ξεχαστετο κιολας :roll:

Fonamstel
05-05-05, 14:18
Μια μικρή μετατροπή/βελτίωση.
Αφού κάνουμε "μερικές αλλαγές" νερού... γιατί να μην γίνεται το ίδιο και με την τύρφη?

Αντί για ένα "παχύ" στρώμα τύρφης, μπαίνουν 4 (η τρεις η όσες θέλει ο καθένας) λεπτές στρώσεις.

Κάθε βδομάδα, πετιέται η πάνω στρώση (θέση 1) και μπαίνει μια καινούρια κάτω-κάτω (θέση 4).

Παρατήρησα οτι με αυτόν τον τρόπο, το pH παρουσιάζει αξιοσημείωτη σταθερότητα (όχι βέβαια τον πρώτο καιρό, αλλά αφού γίνουν 1-2 πλήρεις κύκλοι αλλαγών τύρφης).

*** Εννοείται οτι χρήση pH/CO2 controller δεν "αντικαθίσταται" με αυτόν τον τρόπο.
Για ένα άδειο ενυδρείο όμως όπου δεν θα υπάρχουν καθόλου φυτά (ούτε χαλίκι) η χρήση διοξειδίου δεν έχει νόημα.

delta66
08-04-08, 12:58
Η λυση ειναι η "καλτσα" που ειναι σμιχτη.
Την εχω μεσα στο φιλτρο (2026) πανω στο μακαρονι και δε βγαζει καθολου χωμα. http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/10656

stav
08-04-08, 13:30
Η λυση ειναι η "καλτσα" που ειναι σμιχτη.
Την εχω μεσα στο φιλτρο (2026) πανω στο μακαρονι και δε βγαζει καθολου χωμα. http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/10656

Το θεμα ειναι απο το 2005.

delta66
08-04-08, 14:36
:oops: Και πως το ειδα στη κατηγορια Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
τωρα?

Ειχε και τη λεξη "τυρφη" που με ενδιεφερε και μπηκα και το διαβασα. :D