PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέννα Altolamprologus calvus


pas4
17-02-14, 22:23
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τα φώτα σας. Πριν ένα μήνα πήρα επιτέλους την πρώτη μου γέννα από κάλβους :) Έβγαλα το κοχύλι και έτσι σχεδόν όλα τα ψαράκια είναι σε άλλο ενυδρείο ''ορφανοτροφείο'' !!! Το θέμα είναι ποια είναι η πιο κατάλληλη τροφή σε αυτή τη φάση; Ταϊζω microworms και τα τρώνε σαν τρελά. Κάνω καλά; Χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο; Πάντως τις τελευταίες μέρες έχασα γύρω στα 4-5 ψαράκια :confused:

panos73
18-02-14, 14:56
Μηπως τα εχασες μετα απο αλλαγη νερου;

Παναγιώτης Κ
18-02-14, 15:07
Συνήθως ακόμα και μόνα τους δεν επιβιώνουν όλα.
Το μεγαλύτερο ποσοστό όμως θα επιβιώσει.
Συνέχισε έτσι. Πάντως, άσε και μια γέννα(αν θες) να μεγαλώσει στο κυρίως.

pas4
18-02-14, 16:25
Μπορεί κάποια να είχαν συμπέσει και με αλλαγή νερού. Δεν πρέπει να κάνω αλλαγές; Από τροφή μπορώ να δίνω μόνο microworms; Φίλε Παναγιώτη, πάντως έχουν μείνει γύρω στα 3-5 μικρά στο κυρίως ενυδρείο...θα φανεί στην πορεία...

Παναγιώτης Κ
18-02-14, 16:39
Για αρχή δίνε τους τέτοια. Άμα πάρουν λίγο(μπορείς και απο τώρα) ρίξε τους φλεικς.

Αλλαγές κανονικά θα κάνεις και προσεκτικά(μην ρουφήξεις κανενα).

panos73
18-02-14, 17:48
Αλλαγες θελει μικρες (μικρη ποσοτητα νερου περιπου 10 με 15%) και καθε 2 με 3 μερες.
Πολυ προσοχη στην εισαγωγη του φρεσκου νερου πρεπει να μπαινει πολυ σιγα.Εγω το εβαζα με ενα φλυτζανακι του καφε καθε 3 με 4 λεπτα.Ο καλυτερος τροπος βεβαια ειναι με τη μεθοδο της σταγονας.
Απο τροφες πολυ καλες ειναι αυτες σε μορφη πουδρας.
Οταν αλλαζεις νερο πρεπει να μαζευεις τα υπολειματα τροφης απο τον πυθμενα.
Προσοχη στην εισοδο του φιλτρου μην ρουφηξει κανα μικρο.

pas4
18-02-14, 18:37
Το ανά 3 ημέρες το τηρώ και μικρή ποσότητα κάθε φορά, αλλά το καινούργιο νερό μπαίνει κάπως γρήγορα (με λάστιχο :(). Θα μπορούσα ακόμη και στικ γαρίδας τα οποία μπορώ να λιώσω μέσα στο νερό; Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και όποιος άλλος ξέρει κάτι παραπάνω ας εμπλουτίσει το θέμα :smt038:smt038:smt038

Κλεόβουλος
18-02-14, 19:34
Καλώς τα δέχτηκες!
Οι κάλβοι από δική μου εμπειρία αλλά κι όσο διαβάζω, τους πρώτους 3 μήνες έχουν αρκετά μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας.
Είναι πολύ ευαίσθητοι στις αλλαγές των παραμέτρων (και σωστά επισημαίνει ο Πάνος πιο πάνω τις μικρές, συχνές, αργές αλλαγές νερού) και θέλουν καθαρό νερό με χαμηλά νιτρικά.
Αφού τρώνε microworms είναι μια χαρά, όπως και οι τροφές με υψηλή πρωτεΐνη σε σκόνη.

pas4
18-02-14, 20:28
Σε ευχαριστώ και εσένα Κλεόβουλε και ελπίζω να μου μείνουν κάποια μικρά στο μέλλον.Από ότι φαίνεται μάλλον το μόνο λάθος είναι η γρήγορη αναπλήρωση του νερού. Κάτι μάθαμε πάλι :smt038:smt038:smt038