PDA

Επιστροφή στο Forum : Dropsy σε fantail χρυσοψαρο


teenager22
10-02-14, 00:14
Καλησπερα.Μολις επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι για dropsy σε ενα απο τα χρυσοψαρα του ενυδρειου μου.
Το συγκεκριμενο το εχω 2,5 χρονια.Ειναι ολολευκο.ειχε τωρα 3 μερες καθοταν νωχελικο και ειχε πρηστει η κοιλια του,λεω τα παραταισα,και τα αφησα ολα νηστικα.σημερα,παμε για δυο μερες αταιστα,γυρισα απο τη δουλεια και το βλεπω πρησμενα ματια και σηκωμενα λεπια..Ασχημο θεαμα..!!
Το πηρα με την αποχη και το εχω βαλει σε μια λεκανη με νερο απο το βαρελι προετοιμασιας(αυριο θα εκανα αλλαγη μετα απο 4 μερες γιατι μεσα σε ολα εχω πιασει και ΒΒΑ!!)

Αυριο λεω να παρω απο eSHA 2000 η οτι αλλο προτεινετε..
Να σημειωσω(μ@λ@κι@ μου!!!)ειχε τελειωσει η τροφη τωρα 4-5 μερες,και λογω μηχaνης-βροχων,δεν πηγα να αγορασω,και τα ειχα δυο σερι μερες αρακα και τωρα δυο μερες μια παλιο τροφη ALPHA goldfish flakes,τερμα στην πρωτεινη που παρολο που την μουλιαζα επεπλεε και λιγα ψιχουλα crill.

Πειτε μου σας παρακαλω μεχρι να ξημερωσει Δευτερα τι ενεργειες κανω,πιο πολυ για τα υπολοιπα ζωντανα που εχω μεσα στο ενυδρειο.Για το αρρωστο απο οτι καταλαβα ειναι καταδικασμενο..Μεσα στην ταραχη μου εριξα αλατι μεσα στο ενυδρειο,ουτε ξερω ποσο...:smt062

SOCRATIS
10-02-14, 08:49
Σε τέτοια προχωρημένη μόλυνση δυστυχώς ανθρωπίνως δεν γίνεται τίποτε.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα χρυσόψαρα φρόντισε για την καλή κατάσταση
του ενυδρείου τους, δηλαδή τακτικές αλλαγές νερού και σκούπισμα χαλικιού.
Τέλος, μην ταΐζεις ληγμένες τροφές, είναι επιζήμιες.