PDA

Επιστροφή στο Forum : Ας κανουμε ολοι μαζι μια ευχη


targas21
22-03-05, 00:07
Παιδια καλησπερα.Εδω και 3 μηνες το δισκοενυδρειο μου παει μια χαρα.Εχω καταφερει προς το παρον να κραταω οσο μπορω μια σταθεροτητα στις συνθηκες και ολα πανε καλα.Εδω και λιγο καιρο ειχαν ξεχωρισει οι 2 και ολα εδειχναν οτι κατι παιζοταν μεταξυ τους.Την περασμενη βδομαδα λοιπον τους εβγαλα και τους μετεφερα σε ενα 100αρι μονους τους μπας και εχουμε τιποτα γεννητουρια.Σημερα το βραδυ κιενω πηγα να τοτς ταισω ειδα αυτο που ευχομουν. :D :D :D Στο πλαινο τζαμι και διπλα στην εισαγωγη του φιλτρου ΑΥΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ. :D και τη θυληκια να τα φυσαει. Ξερω μεν οτι ειναι δυσκολο να φτασουμε στο επιθυμητο σημειο δεν παυω ομως να εχω χ...στει απτη χαρα μου και να ελπιζω.Εχω το ph στο 6.5 , 80μs kai 28-29 θερμοκρασια.Ας κανουμε ολοι μαζι λοιπον μια ευχη... :D

goldmary
22-03-05, 00:28
με τις ευχες μας ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!καλα γεννητουρια :!: :!: :!: :!:

targas21
22-03-05, 00:40
Thanks Μαρια. :wink:

NIDAL
22-03-05, 01:20
Μπραβο ρε Μανο :!:
+-8 Αντε με το καλο να σου σκασουνε τ'αυγα και να μεγαλωσεις και τα μικρα.Θα σε συμβουλευα να εχεις κατα τη διαρκεια της νυχτας ενα απαλο φως αναμενο.Επισης δεν θα εβλαπτε αν εχεις ή μπορεις να βρεις ,να ριξεις χυμα μεσα λιγο κερατοφυλλο.
Κρατα μας ενημερους :smt024

Mariel
22-03-05, 02:06
μπραβο! :smt023 :smt038 :smt041 μακαρι ολα να πανε καλα!

TAN
22-03-05, 08:07
Καλη τυχη... :smt023

koulio
22-03-05, 11:17
ετσι μπραβο :wink: τουλαχιστον εγινε η αρχη ...αντε και καλη τυχη απο εδω και περα +-8 +-8 +-8 +-8

Pritanis
22-03-05, 11:18
Σε καταλαβαινω απολυτα και εγω ειχα γεννητουρια εχθες. Ο οτομν μου βγηκε κοριτσακι :oops: :oops: :oops: . Γεννησε πανω σε μια πετρα καμια πενηνταρια ροζ φανταστικα αυγα.... ΚΑθισα ολο το βραδυ και τα χαζευα .... Δυστυχως εχασα τη διαδικασια της γεννησης και δεν ξερω αν τα γονιμοποιησε κανεις αρσενικος αλλα ελπιζω :lol: :lol: :lol: . Αν και εχω λιγες ελπιδες με ΚΗ 10 που εχω θα ξερω συντομα αν θα γινω μπαμπας. :P :P :P . Ειναι παντως μοναδικη εμπειρια :!: :!:

inser
22-03-05, 12:22
Μπραβο ρε παιδια ,αντε και στα δικα μου :P

mmbuna
22-03-05, 15:55
Συγχαρητήρια παίδες.... ελπίζω να δείτε ΟΛΑ σας τα αυγά, να γίνονται ψαράκια σύντομα!!

Και σ'ανώτερα στους νέους γονείς!

targas21
22-03-05, 19:26
Δευτερη μερα σημερα και η θυληκια συνεχιζει τη φροντιδα στα αυγα της τρια απτα οποια εχουν γινει ασπρα χωρις ομως ακομα να απομακρυνθουν.Ευχαριστω ολους για τις ευχες σας.pritanis καλη επιτυχια και σεσενα.Φιλε ΝΙDAL ξεκιναω να βρω κερατοφυλλο...Αντε να δουμε...

Pritanis
22-03-05, 21:16
τι ειναι αυτο το κερατοφυλλο;;;;

netblues
22-03-05, 22:27
Ceratophyllum demersum λεγεται επισης και hornwort στην αγγλικη.

Φυτο χωρις ριζες που ζει σχεδον παντου...
http://aquat1.ifas.ufl.edu/cedepic.html

halvas69
22-03-05, 22:42
Έχει σίγουρα ο mikenuke να σου δώσει και βέβαια όχι μόνο αυτός.
Πρήξτους χε,χε :lol:

dantouan
23-03-05, 03:25
Αντε με το καλο....

Pritanis
23-03-05, 18:44
μεχρι εχθεσ το βραδυ ολα πηγαιναν ρολοι. Σημερα το πρωι δεν υπηρχαν τα αυγα....Τι μπορει να εγινε;;;;

netblues
23-03-05, 18:58
Η σε επισκεφτηκε ο κλεφτοαυγας... (κατα το κλεφτοκοτας)
η το ασπρισμα που ειδες χτες επεκταθηκε και στα υπολοιπα και οι γονεις τα εφαγαν στην προσπαθεια τους να τα καθαρισουν.
Μπορει να μην ηταν καν γονιμοποιημενα.

Βetter luck next time..

targas21
23-03-05, 23:13
Kαλησπερα.Σημερα γυρνωντας απτη δουλεια ειδα οτι τα αυγα ειχα μειωθει αισθητα. :cry: Εχουν μεινει καμια 40ρια τα οποια εχουν παρει ενα σκουρο χρωμα προς το καφε και καμια 15ρια ακομα ασπρα.Η θυληκια εν τω μεταξυ μου φανηκε να εχει μια αποθεια και να μην τα πολυφροντιζει.Πριν λιγο παρατηρησα οτι υπαρχει ελειψη οξυγωνου αφου ειχαν ανεβει στον αφρο και εβαλα την εξαγωγη του φιλτρου να εξω απτο νερο για να κανει μια μικρη αναταραξη και μια αεραντλια.Τα πραγματα δεν πανε τελικα και τοσο καλα αλλα δεν απογοητευομαι.Θα το παλεψω βεβαια μαυτα τα λιγα που εμειναν.Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να ειμαι συνεχεια απο πανω τους αφου αυτες τις μερες σχολαω πολυ αργα.Κανω ομως οτι μπορω.

Fonamstel
23-03-05, 23:38
Οι πρώτες 3-4 φορές είναι δύσκολες.
Αμα κανένα "θηρίο" καταφέρει με τη πρώτη γέννα να βγάλει νεογνά που να επιζήσουν και να μεγαλώσουν, πρέπει να του βγάλουμε το καπέλο.
Είναι απόλυτα φυσικό και αναμενόμενο να "χαθούν" τα αυγά σας - το περίεργο θα ήταν το αντίθετο :shock:

Μην απογοητεύεστε τόσο εύκολα... Για κάτι τόσο απαιτητικό όπως η αναπαραγαγωγή δίσκων, είναι φυσικό να "χάνονται" αυγά - ειδικά στις πρώτες γέννες.

Τέλος πάντων, σκεφτείτε οτι αν η αναπαραγωγή δίσκων ήταν σαν την αναπαραγωγή guppies... τότε οι δίσκοι θα είχαν την ίδια τιμή με τα γκαπάκια. :twisted: :twisted: :twisted: :wink: :wink: :wink:

Pritanis
23-03-05, 23:59
Δεν απογοητευθηκα καθολου αντιθετα γοητευθηκα και μονο που ειδα τα αυγα.... Δεν ειχα καν την τρελη φαντασια οτι θα εππιτυχω αναπαραγωγη με την πρωτη. Εδω δεν καταφερα την γκαπινα να γεννησει και θα το πετυχαινα με τους δισκους :?: :?: :?: Ειπαμε... Καταρχην για να εχω οποιαδηποτε απαιτηση θα πρεπει να τους εχω παρασχει ολα τα απαραιτητα και μετα να προσδοκω.... Με ΚΗ 10 ακομα και να ειχα αρσενικο που να γουσταρε φικι φικι δυσκολα θα διαπερνουσε ο γονος το αυγο.... Το ολο γεγονος ηταν ενα καλο εναυσμα για να προετοιμαστω για την επομενη φορα....Ηδη ετοιμαζω το τεταρτο μου ενυδρειο για να ξεφορτωσω αυτο και να το αφησω μονο με δισκους. Εφτιαξα με τουλι ενα ειδικο παραβαν για να απομονωσω το ευτυχες ζευγαρι οταν και αμα ξανασυμβει και επιτελους παρελαβα και την αντιστροφη οσμωση για να φτιαξω το νερο μου....Βρηκα και κερατοφυλλο....βερνικωμενο :lol: :lol: :lol: . την επομενη φορα θα ειμαι πιστευω πιο προετοιμασμενος....

targas21
24-03-05, 14:59
Aυγα παπαλαααα...ατυχισαμε λοιπον.Ηταν ομως ομορφη η αρχικη εμπειρια. Συνεχιζουμε δυνατα για την επομενη φορα. :wink:

inser
24-03-05, 15:03
Μην στεναχωριεσαι φιλε μου γιατι με τις αρχικες αποτυχημενες γεννες αποκτας εμπειριες εσυ και ακομα πιο πολλες οι δισκοι σου.Καλη τυχη και ελπιζω η επομενη γεννα σου να ερθει συντομα. :)