PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρυσόψαρο με μαύρα στίγματα στα πτερύγια


pans
02-02-14, 12:56
Καλησπέρα φίλοι ενυδρειόφιλοι. Σήμερα πήγα και πήρα ένα common goldfish. Έτσι όπως το είχα με το σακουλάκι του μέσα στο ενυδρείο για να πάρει τη θερμοκρασία του νερού, παρατήρισα ένα μάυρο στίγμα στο πτερύγιό του και ένα πιο μικρό στην ουρά του. Φοβάμαι μήπως είναι άρρωστο και όταν το βάλω στο ενυδρείο αρρωστήσει και το άλλο. Παρκαλώ πείτε μου αν είναι (ελπιζω) κάτι ασήμντο ή πρέπει να ανησυχίσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.;)

ChocolatePuma
02-02-14, 12:59
Καλησπέρα φίλοι ενυδρειόφιλοι. Σήμερα πήγα και πήρα ένα common goldfish. Έτσι όπως το είχα με το σακουλάκι του μέσα στο ενυδρείο για να πάρει τη θερμοκρασία του νερού, παρατήρισα ένα μάυρο στίγμα στο πτερύγιό του και ένα πιο μικρό στην ουρά του. Φοβάμαι μήπως είναι άρρωστο και όταν το βάλω στο ενυδρείο αρρωστήσει και το άλλο. Παρκαλώ πείτε μου αν είναι (ελπιζω) κάτι ασήμντο ή πρέπει να ανησυχίσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.;)

Καλήμερα
Θα βοηθήσουμε αν έβαζες μερικές φωτο
Το ψαράκι το πήρες απο χομπίστα, να υποθέσω? (λόγω κυριακής)
Με τι άλλα ψάρια το είχε, σε τι ενυδρειο?

Καλύτερα και μέχρι να είσαι σίγουρος, μην το βάλεις στο απευθείας στο ενυδρείο αλλά προτίμησε την καραντινα

Γιώργος Κ
02-02-14, 13:17
Βασικα ετσι και αλλιως θα πρεπει να κανεις "καραντινα" καθε φορα που προσθετεις καποιο ψαρι στο ενυδρειο σου!
Διαβασε εδω χρησιμες πληροφοριες:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53106

pans
02-02-14, 16:01
Καλήμερα
Θα βοηθήσουμε αν έβαζες μερικές φωτο
Το ψαράκι το πήρες απο χομπίστα, να υποθέσω? (λόγω κυριακής)
Με τι άλλα ψάρια το είχε, σε τι ενυδρειο?

Καλύτερα και μέχρι να είσαι σίγουρος, μην το βάλεις στο απευθείας στο ενυδρείο αλλά προτίμησε την καραντινα

-----------------------------------------

Το ψαρακι το πήρα από ένα pet shop μονο με ενυδρεία στο κέντρο. Ο χώρος που το είχε, σχετικά με άλλα, ήταν αρκετά καλός, και ήταν με ίδια με αυτόν σε διαφορα μεγέθη.

Ωρίστε και οι φοτο.

62126

62127

62128

Υ.Γ. : Συγνώμη για την καθυστεριμέη απάντηση.

platy
02-02-14, 19:57
ρε αδερφε..οταν ''ζητησες''χρυσοψαρο,δεν του ειπες πιο να σου δώσει?..δεν το ελεγξες στο μαγαζι?>..

το ψαρι αυτο θα το βάλλεις στο 45λιτρο που εχεις?..μαζι με ποσα αλλα χρυσόψαρα?...

εμενα δνε μου φαινεται να εχει κατι παντως

pans
02-02-14, 20:19
ρε αδερφε..οταν ''ζητησες''χρυσοψαρο,δεν του ειπες πιο να σου δώσει?..δεν το ελεγξες στο μαγαζι?>..

το ψαρι αυτο θα το βάλλεις στο 45λιτρο που εχεις?..μαζι με ποσα αλλα χρυσόψαρα?...

εμενα δνε μου φαινεται να εχει κατι παντως

---------------------------------------------
α) Σε αυτό το μαγαζί είχα ξαναπάει και ήταν ένας καλός και έμπειρος, όπως φαινόταν υπάληλος, και τα ψάρια του μoυ φαίνονταν υγειή. Σήμερα έλειπε και με εξηπυρέτησε ένας από ένα διπλανο pet shop που συνεργάζονται. Ειχε κατι μούτρα μέχρι το πάτομα, δεν είχε καμία όρεξη να του μιλήσουν και βιαζόταν, οπότε του ήπα απλά ένα μικρό common.

β) Θα το βάλω στο 45λιτρο μαζί με ένα black moor γιατί τώρα που έφηγε ο φίλος του είναι πολύ μόνος και είναι σαν να έχει πάθει κατάθλυψη.

γ) Οι φοτο είναι χαλια και δεν φένεται σχεδόν καθόλου. Και εγώ δεν νομίζω ότι έχει κάτι γιατί η μόνη ασθένεια που ξέρω με τα πτερύγια είναι που κοκκινιζουν ή βγάζουν χνούδι, απλά άνοιξα τοθέμα για να συγουρευτώ με τη γνώμη πιο έμπειρων.

ChocolatePuma
02-02-14, 20:23
Μην παρεξηγήσεις αυτό που θα σου πω, αλλα το black moor μάλλον έχει πάθει κατάθλιψη λογω 45λιτρου και όχι λόγω μοναξιάς...

Διάβασε αυτό, εφόσον έχεις διάθεση να σωσεις τα ψάρια σου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

Σ οτι αφορά το συγκεκριμένο ψάρι, ουτε εγω νομιζω πως εχει κατι
Αλλα στο 45λιτρο, ενα common & ενα fancy θα εχουν προβλήματα

delta66
02-02-14, 20:31
Και δεν ειναι υποψιαζομαι καταθλιψη, αλλά κατι αλλο που θα χειροτερεψει με την εισαγωγη κι αλλου ψαριου.

Κανε cοpy paste εδω τη φορμα και συμπληρωσε τη, για να βγει καποιο συμπερασμα πιο ασφαλες.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009

pans
02-02-14, 20:51
Και δεν ειναι υποψιαζομαι καταθλιψη, αλλά κατι αλλο που θα χειροτερεψει με την εισαγωγη κι αλλου ψαριου.

Κανε cοpy paste εδω τη φορμα και συμπληρωσε τη, για να βγει καποιο συμπερασμα πιο ασφαλες.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009


--------------------------------------

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΩΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: -----
2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ): βασικο
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 45lt
4. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 9/13
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): -----
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ):1 (black moor)
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): -----
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): Θερμοκρασία δωματίου
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε 1 εβδομαδα 35%
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: χθες
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: μπιλακια sera 2 φορές την ημέρα
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH: ----
2.KH: ----
3.GH: ----
4.ΝΗ3 (αμμωνια): ---
5.ΝΟ2(νιτρώδη): ---
6.ΝΟ3(νιτρικά): ---
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ---
ΣΤΙΚΣ: ---
Ηλεκτρονική: ---

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): ΝΑΙ
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 (COMMON)
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: ΣΗΜΕΡΑ
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) : ΠΕΡΙΠΟΥ 5 εκ.
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: μαυρα στίγματα σεουρά και πτερύγια
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ : φισιολογική
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): -----
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):φυσιολογική
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): ΝΑΙ
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ΟΧΙ

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ: ---
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: ---
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: ---
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: ---
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ : ---
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: ---
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:-----

ChocolatePuma
02-02-14, 21:09
Θερμοκρασία ενυδρείου? :confused:
Παραμέτροι νερου? :confused:

delta66
02-02-14, 21:12
Δεν καταλαβες.
Για το ψαρι που ειναι στο ενυδρειο θελουμε πληροφοριες (αν και δεν εχεις μετρησεις - θερμομετρο?).
Τι φιλτρο εχει? τι συντηρηση του κανεις?

ΥΓ Το ψαρι στο πλαστικο το ταιζεις? :confused:

pans
02-02-14, 21:26
Δεν καταλαβες.
Για το ψαρι που ειναι στο ενυδρειο θελουμε πληροφοριες (αν και δεν εχεις μετρησεις - θερμομετρο?).
Τι φιλτρο εχει? τι συντηρηση του κανεις?

ΥΓ Το ψαρι στο πλαστικο το ταιζεις? :confused:

-------------------------

Υγρά sera
NO2:0,05 mg/l
NH4:<0,05 mg/l

F800 Dolphin. Οποτε μειώνεται η ροή καθαρισμός σφουγγαριού και καθε 5 μήνες βιολογικού υλικού.

Αυτό έχω ια καρατίνα.

delta66
02-02-14, 21:56
Τα νιτρικα τα εχεις ελεγξει ποτε? Ειναι λιγα τα λιτρα και μπορει να ανεβαινουν πολυ.

Ρωτησα αν το ταιζεις στην καραντινα, γιατι γραφεις:
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): ΝΑΙ

Τα μαυρα στιγματα μπορει να ειναι απομειναρια απο χημικα εγκαυματα (αμμωνια). Μπορει να εξαφανιστουν σταδιακα αν το επιτρεψουν οι συνθηκες διατηρησης του ψαριου.
Αν απο αμμωνια, εχει προλαβει να συμβει κατι στα εσωτερικα οργανα δεν μπορουμε να το ξερουμε. Φαινεται αργοτερα.

Υπαρχει και η σπανια περιπτωση τα μαυρα στιγματα να οφειλονται σε πολυξενικο εξωπαρασιτο πτηνων (Uvulifer ambloplitis) το οποιο δεν επηρεαζει τα ψαρια, αφου το ψαρι απλα μεταφερει το παρασιτο που μενει αδρανες μεχρι να φτασει στην κοιλια καποιου πουλιου που θα φαει το ψαρι (σε λιμνες φυσικα)

Πιο πολυ φοβαμαι για το ψαρι που απεμεινε στο ενυδρειο.
Συμπτωματα που μεταφραζονται ως καταθλιψη, μπορει να σημαινουν σοβαρο προβλημα υγειας ή νερου.
Δεν αποκλειω βεβαια το γεγονος, να εχει σοκαριστει το ψαρι απο την απουσια του φιλου του.
Το εχω δει και ο ιδιος οταν ειχα βγαλει για μπανιο μερικων ωρων σε espom salt (για να ενεργηθει) το αρσενικο απο το ζευγαρι μου. Το θηλυκο ειχε παραμεινει απαθες οσο ηταν μονο.
Καλυτερα ομως θα ηταν να αποκλειστουν οι αλλες (επικινδυνες) περιπτωσεις που ειναι ασθενεια, κακες συνθηκες νερου.

pans
02-02-14, 22:17
Τα νιτρικα τα εχεις ελεγξει ποτε? Ειναι λιγα τα λιτρα και μπορει να ανεβαινουν πολυ.

Ρωτησα αν το ταιζεις στην καραντινα, γιατι γραφεις:
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): ΝΑΙ

Τα μαυρα στιγματα μπορει να ειναι απομειναρια απο χημικα εγκαυματα (αμμωνια). Μπορει να εξαφανιστουν σταδιακα αν το επιτρεψουν οι συνθηκες διατηρησης του ψαριου.
Αν απο αμμωνια, εχει προλαβει να συμβει κατι στα εσωτερικα οργανα δεν μπορουμε να το ξερουμε. Φαινεται αργοτερα.

Υπαρχει και η σπανια περιπτωση τα μαυρα στιγματα να οφειλονται σε πολυξενικο εξωπαρασιτο πτηνων (Uvulifer ambloplitis) το οποιο δεν επηρεαζει τα ψαρια, αφου το ψαρι απλα μεταφερει το παρασιτο που μενει αδρανες μεχρι να φτασει στην κοιλια καποιου πουλιου που θα φαει το ψαρι (σε λιμνες φυσικα)

Πιο πολυ φοβαμαι για το ψαρι που απεμεινε στο ενυδρειο.
Συμπτωματα που μεταφραζονται ως καταθλιψη, μπορει να σημαινουν σοβαρο προβλημα υγειας ή νερου.
Δεν αποκλειω βεβαια το γεγονος, να εχει σοκαριστει το ψαρι απο την απουσια του φιλου του.
Το εχω δει και ο ιδιος οταν ειχα βγαλει για μπανιο μερικων ωρων σε espom salt (για να ενεργηθει) το αρσενικο απο το ζευγαρι μου. Το θηλυκο ειχε παραμεινει απαθες οσο ηταν μονο.
Καλυτερα ομως θα ηταν να αποκλειστουν οι αλλες (επικινδυνες) περιπτωσεις που ειναι ασθενεια, κακες συνθηκες νερου.


------------------------------------


Οκ ευχαριστώ για την ασχολία και θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις.
1. Αν πρέπει, πόσο να τα'ι'ζω το ψάρι όσο βρίσκεται σε καρατίνα?
2. Πόσο πρέπει να μίνει?

delta66
02-02-14, 22:23
Οι απαντησεις βρισκονται στο 3ο ποστ.

Το θεμα εινα οτι οπως ειναι η καραντινα σου δεν μπορει να ταιζεται το ψαρι.