PDA

Επιστροφή στο Forum : gavros reef !!


γαυρος
20-03-05, 12:12
Οχι θα μου τη γλυτωνε !! ας οψεται ο αιτιος που μεβαλε στα εξοδα. ( για reef...φυσικα ηταν οι φωτο του dear :wink: ).

εδω και 3 μερες ηδη, στο reef πλεον του γραφοντος φιλοξενουνται-ελπιζω για πολυ- τα ανωθεν !!
μn κραξετε για την goniopora, μου την προτεινε για ευκολο κοραλι ,ο .... :smt021 ...αντε δε το λεω, κι εγω σαν καλο θυμα τσιμπησα !!
τελος παντων θα το πολεμησουμε το πραγμα !! :smt075

οσο για το μισο-ικ του λευκοστερνου, επιμενει στην μιση μερα ναι μιση οχι, τρωει σαν ... :oops: :smt051 και ελπιζω να τη σκαπουλαρει.

στρωμενο υλικο παρεληφθη χτες απο τον μαριο ( discos tnx), και βαδιζουμε στον δρομο του αλατιου... :smt066 οπλισμενοι .

σημερινες μετρησεις

alkalinity=8 ( πολυ δεν ειναι?αν ναι πως τη ριχνουμε? )
salinity=1024
ammonia=0
nitrite=0 ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ:roll:
nitrate=10
ph=8,1 /8,2

(παρτε λιγο ματι την goniopora-σε νυχτερινη χωρις φως ληψη- εσεις οι του γλυκου....και αυτοκτονηστε ) :smt005 :smt110 :smt118 :smt044 :smt056 :smt048 :smt039 :smt038 :smt031

αυτος ο αλητης-Bicolor Pseudochromis- που φαινεται στην κατω δεξια φωτο, μου εσκισε το polyps star στις δαγκωνιες !!!(παραμενει 2 μερες κλειστο)
οι εφικτες λυσεις..
1.βγαζω το κοραλι
2.βγαζω το ψαρι
3.βγαζω τα μαλλια του υπευθυνου
περιμενω απαντηση στο multiple choice !!

inser
20-03-05, 12:44
παρτε λιγο ματι την goniopora-σε νυχτερινη χωρις φως ληψη- εσεις οι του γλυκου....και αυτοκτονηστε ζηλευω :twisted: :twisted:


Καποιος πρεπει να σε πεταξει μεσα στο malawi ενυδρειο σου να σε φανε τα θηρια σου! :twisted: πραγματικα ωραιο θεαμα το θαλασσινο και σιγουρα οτι πιο ενδιαφερον... αλλα απο τι βλεπω προβληματα.. :? Καλη τυχη αλατισμενε γαυρε :)

tasos
20-03-05, 20:29
Δεν ρίχνουμε την αλκαλικότητα,θα πέσει μόνη της.Για meq/l μιλάς φαντάζομαι γιατί αν μέτρησες ΚΗ τότε πρέπει να βρίσκεται σε 10-14 άνετα :wink: .Αν επείγεσαι να ρίξεις αλκαλικότητα κάνε αλλαγή νερού,αλλά μου έκανε εντύπωση πως είναι τόσο ψηλά.....και πάλι δεν μιλάς για ΚΗ ελπίζω-τα μπερδεύουμε,αν είμαστε ειδικά μεθυσμένοι :roll: :lol: :lol: .

γαυρος
20-03-05, 20:50
meq/l :P :P :P :P

και πάλι δεν μιλάς για ΚΗ ελπίζω-τα μπερδεύουμε,αν είμαστε ειδικά μεθυσμένοι Rolling Eyes Laughing Laughing .

με ζαχαρονερο ???????????????????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

το θεμα ειναι αν κανει ζημια ..αν δεν κανει ... :smt069 :smt069 ...αστο να :smt034 :smt035 :smt020

μηπως επειδη ριχνω συνεχεια αυτο το reef buffer??? το ph ολο παει προς τα κατω...εγω ριχνω ...αυτο κατω...εγω ριχνω.... :smt102 :smt031 :smt044 :smt069

sps4ever(niktso)
20-03-05, 21:43
Βιάζεσαι πολύ αλλά σαν μικρό :wink: παιδί δικαιολογείσαι.
Μην σε ανησυχεί το alkalinity άστο ψηλά. Ναι έχεις δίκιο στο reef builder οφείλεται αλλά ρίχνε μήπως ανεβάσεις λίγο ακόμη το ph γιατί το νούμερο που έχεις δεν κολλάει με το alkalinity. Κάτι δεν πάει καλά ακόμη αλλά μην σε ανησυχεί. Έχεις καινούργιο ενυδρείο ακόμη και δεν έχεις βρει την αναλογία προσθέτων που χρησιμοποιείς.
Η paganiela δεν είναι επικίνδυνο ψάρι αλλά τσέκαρε μήπως απλά τσιμπάει κάτι πάνω στο κοράλι και όχι το κοράλι - που βέβαια στρεσάρεται ούτως ή άλλως.
Πάντως πολύ γρήγορα αλλάζεις επιλογές και βλέπω σε λίγο να βγαίνεις στη γύρα για καινούργια γιαλιά. :twisted: (θα τα πούμε αύριο στην εισαγωγή που πρέπει να πάρεις και κανένα κοράλι κατάλληλο για το ενυδρείο σου.)

γαυρος
20-03-05, 23:00
:smt069 :smt069 :smt069 :smt035 :smt035 :smt035 :smt082 :smt082 :smt082
η αληθεια ειναι οτι τσιμπαω ευκολα (σα γαβρος) :lol: :lol: , και παρασ-ε-ρνομαι !! :smt091 :smt091 :smt091 :smt091

εισαγωγη?? +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 , ποιος ,που,ποτε,τι,...

κοραλλια?? (να πεσουν πιεμ αμεσως και φυσικα προτασεις για ευκολα,οπως λεμε...goniopora...ατιμε ΝΤ...) :smt079 :smt021 zw +-14

manosdr
21-03-05, 00:40
Πολύ όμορφες φωτό γαύρε.Για αρχάριος τα πάς καλά.Εχω και εγώ ένα
Bicolor Dottyback και μέχρι στιγμής δεν δημιούργησε πρόβλημα.Μην ανησυχείς το star polyp μετά από 2 μέρες θα ανοίξει δειλά-δειλά. :D

jpatou
21-03-05, 10:07
Να τα πετάξω τα ενυδρεία με τις αφρικάνες?????
Να την κόψω την φλέβα????
Να βάλω σκίμμερ στις αφρικάνες να ρίξω λίγο αλάτι παραπάνω και να βγάλω ψάρια και να βάλω κοράλια?????

Τέσπα. Ενα θαλασσινό Tropical Reef δεν έχει κανένα μέτρο σύγκρησης με το γλυκό.

Ευγε στον ψάρακα γαύρο :smt023

Discos
21-03-05, 15:48
μηπως επειδη ριχνω συνεχεια αυτο το reef buffer??? το ph ολο παει προς τα κατω...εγω ριχνω ...αυτο κατω...εγω ριχνω.... :smt102 :smt031 :smt044 :smt069
Θελω μια διευκρινηση γιατι πολυς κοσμος την εχει πατησει ετσι. Χρησιμοποιεις Reef Buffer ή Builder? Αλλη δουλεια κανει το ενα και αλλη το αλλο. Παρολο που λειτουργουν με παρομοιες αρχες εχουν καποιες θεμελιωδη διαφορες.

στρωμενο υλικο παρεληφθη χτες απο τον μαριο ( discos tnx), και βαδιζουμε στον δρομο του αλατιου... :smt066 οπλισμενοι
Παρακαλω...Χαρηκα ιδιαιτερα που το υλικο εκανε την δουλεια του... :wink:

Η goniopora κανονικα το βραδυ κοιματε του καλου καιρου και ξυπανει πουρνο πουρνο...Την ημερα με ακτινικες ειναι ολα τα λεφτα!!

γαυρος
21-03-05, 21:04
marine buffer ειναι μαριε.
οταν το αγορασα ημουν ακομη στο...fish only...
το επομενο θαναι reef buffer !!
πιστευω τα ζωα μου να αντεξουν μια βδομαδα μονο με ασβεστιο μεχρι να ερθει το εμπορευμα απο γερμανια ε??:smt102

το Bicolor Angelfish εχει φαει το ξυλο της μαιμους απο τον....αρρωστο me ich leucosternon.
:smt021 :smt021

για κανε ενα explain τι κοραλια εβαλα :oops: :oops: :oops: , να ξερω κιεγω δηλαδη !! :smt102

manosdr
21-03-05, 21:20
Ο λευκόστερνος θα είναι μάλλον ο αρχηγός εκεί μέσα και γι'αυτό θα πρέπει
να το δείξει στα υπόλοιπα ψάρια. :smt033 Τό βλέπουμε συχνά με ορισμένα
Tang αυτό. :wink:

γαυρος
21-03-05, 21:34
επομενος στοχος, αντε σε καμια 10αρια μερες, ενα blue tang !!
:smt055 :smt054 :smt038 :smt035 :smt044 -+9

Discos
21-03-05, 23:48
Κουκλος, κουκλος!!!!!!!!!!!!!!!
Απο κοραλια ενα bubble και μια ephylia πηρες. Σπεσιαλ κομματακια, υγιεστατα και απο τα ποιο ‘ανθεκτικα‘ εαν τους δωσεις τα απαραιτητα. :wink:

το Bicolor Angelfish εχει φαει το ξυλο της μαιμους απο τον....αρρωστο me ich leucosternon.
:smt021 :smt021

Φαντασου να μην πηγαινε καλα.... :roll: :twisted:

enzo
22-03-05, 06:05
Καποτε ενας γνωστος μου ειχε ενα 200λιτρο θαλασσινο.Ολα πηγαιναν καλα
μεχρι που μπηκε μεσα ενας λευκοστερνος.
Απο τοτε οτι και να μπηκε μεσα κυνηγηθηκε ανελεητα και θανατωθηκε απο το νυστερι του,γι'αυτο λενε παντα ο λευκοστερνος να μπαινη τελευταιος στο ενυδρειο.
Προσοχη λοιπον γιατι πιστευω οτι θα υπαρξουν μελλοντικα ,σοβαρα προβληματα με το συγκεκριμενο ψαρι.
Νομιζω παντως οτι το καλυτερο θα ηταν να βγει απο το ενυδρειο :(

TAN
22-03-05, 08:22
επομενος στοχος, αντε σε καμια 10αρια μερες, ενα blue tang !!

Και το είδα το ματάκι σου να γυαλίζει. :smt101

γαυρος
22-03-05, 13:18
οτι μπαινει θα βγει μονο...:smt068 ανασκελα !!!
θα υπαρξει σιδηρα πειθαρχια και τιμωρια αν συνεχισει να παρενοχλει .:smt079

Θαναση αν δεν ειχε αυτο προβληματακι με το μιση μερα ικ (νεα ασθενεια αυτη) το blue θαταν ηδη μεσα. :smt026

γιαυτο ειπα σε 10 μερες.... :smt109 :smt064

γαυρος
23-03-05, 23:04
συνδρομοι για πειτε μου,
τα κοραλια, ζοριζονται αν ειναι στα 30 η 50 εκ απο το φως???
οχι απο την επιφανεια του νερου αλλα απο την πηγη φωτος!!

επειδη επικειται μια αναδιοργανωση του AQUASCAPING λογω προσθεσης βραχου live, να ξερω που να τα βαλω...ψηλα, μεση η χαμηλα !
μεχρι αυριο μεσημερι οι απαντησεις, αλλιως μετα την επιστροφη απο την ...μαχη της κρητης!! :wink:

asoromani
23-03-05, 23:10
να ξερω που να τα βαλω...ψηλα, μεση η χαμηλα !


Βάλτα σε μια σακούλα και δώστα σε κανέναν θαλασσινό:smt074 και βαλέ κανα φυτάκι μέσα
:smt014 :smt055 :smt060

Discos
23-03-05, 23:24
Ολα ειναι αναλογα την ενταση του φωτος και τον τυπο των λαμπων που εχεις. Με τις λαμπες που εχεις και τα κομματια που εχεις θεωρητικα εισαι μια χαρα και στους 40 με 50 ποντους. Ποιο πανω ειναι καλυτερα βεβαια (με προσεχτικη προσαρμογη....) γιατι θα δεις καλυτερη αναπτυξη. :smt040

Να ξερεις ομως πως ολα αυτα ειναι γενικες γραμμες που ναι μεν και στην πραξη παιζουν αλλα εσυ με το δικο σου ματι εισαι ο τελικος κριτης. Δεν λεμε ακραια πραγματα αλλα λιγο πανω λιγο κατω θα το δεις εν καιρο. Goodnight :smt077

γαυρος
23-03-05, 23:27
κατσε βρε που νυσταξες....
λεω να βαλω αλλη μια κομπακτ ....
λες ναναι υπερ του δεοντος τα 300+ βατς?

manosdr
24-03-05, 14:14
Αν βάλεις άλλη μία PC τότε θα πρέπει να την ανάβεις αρχικά λίγο και να αυξάνεις τον φωτισμό αταδιακά και να κατεβάσεις πιό χαμηλά τα μαλακά
κοράλια. :!: Το bubble στην μέση,η montipora στην μέση και η euphyllia
από μέση και πάνω.Με τα watt που λές συντηρείς και απαιτητικά SPS. :!:
Σε βλέπω ανεβασμένο και ορεξάτο γαύρε. :D Η montipora & bubble δεν θέλουν πολύ κυκλοφορία.Σε περιμένω στην Κρήτη για ρακί. :D :D :D

Discos
24-03-05, 17:21
κατσε βρε που νυσταξες....
λεω να βαλω αλλη μια κομπακτ ....
λες ναναι υπερ του δεοντος τα 300+ βατς?

300watt για 200 λιτρα ενυδρειο ετσι? Εντελως περιττο για εμενα. Ασε που μεχρι να μαθεις να ελενχεις ολες τις παραμετρους μπορει ξεφνικα να πηξεις στην αλγη.ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΑΛΓΗ ΚΑΡΑΔΟΚΗ. :smt017 Δεν λεω αμα γινουν ολα σωστα θα ειναι σιγουρα καλυτερα (ποιο καλη αναπτυξη και χρωμα) αλλα απο τοσο νωρις ειναι ρισκο.

Παιξε ετσι να μαθεις και μετα πας σε ποιο βαρβατα πραγματα. Θελει τον χρονο του και την εμπειρια του για τετοια games...Ασε τον χρονο να στα διδαξει! :smt112

Takis
24-03-05, 17:34
Θελει τον χρονο του και την εμπειρια του για τετοια games...Ασε τον χρονο να στα διδαξει! :smt112

Θελει και υπομονη μαλλον, αλλα δεν.... :roll: :roll:

manosdr
24-03-05, 20:41
Συμφωνώ, μήν βιάζεσαι :lol:

γαυρος
28-03-05, 00:26
να μην βιαζομαι ? :lol: :lol:
το αλλο με τον τοτο το ξερετε ? :D :D

η μηπως θελετε να δειτε ενα κομματακι βιντεο απο το ενυδρειο του μανου??
ιδιοις χερσί βιντεοσκοπημενο !!! (3 εβρακια το λεπτο χρεωνω...)
αυτο τι σημαινει ? οτι οποιος το δει δεν μπορει παρα να βιαζεται να δει σε κανα 2-3-4-5 χρονια το ενυδρειο του σε τετοια κατασταση. :wink:
βεβαια το δευτεριατικο ματωμα ποναει... :smt022 :smt021 :smt079 , αλλα ειπαμε, ας οψεται/ ονται - ο/οι αιτιος/ οι :wink: :smt102
και επειδη κουναει το βαπορι και θα γραψω καμια πατατα :smt030 , τα υπολοιπα αυριο απο αθηνα και γη, οχι θαλασσα ! :wink:

να ευχαριστησω και δημοσια τον Μανο (ντουρου :lol: ) για την ...ξεναγηση !!! :smt055

manosdr
28-03-05, 12:47
Μα ήταν χαρά και τιμή μου να σε ξεναγησω γαύρο γι'αυτό μήν με ευχαριστείς.Ασε που ούτε καφέ δεν ήπιαμε. :!: :lol: :D :D

γαυρος
29-03-05, 13:04
ΕΠΕΙΓΟΝ
Συνδρομοι θαλασσινοι, μολις μουφεραν 2 κομματια τραγανα ψαρεμενη απο 80 μετρα βαθος με τα σεα της ολα πανω, απο κοραλλινη-κατακοκκινη ειναι :oops: - μεχρι τα κερατα της εχει πανω.
η ερωτηση.
να την βαλω σε θαλασσινο νερο, αξιζει τονο κοπο, η ειναι επικινδυνο για καμια μολυνση?

προς Μανο.
λιγο πριν ερθω σπιτι σου ξερεις τι μουπε ενας γεροντας στο ρεθυμνο ?? :lol:
<ποτέ παρεα με γιατρο :roll: , και με παπα μην κανεις :smt078
ο ενας θελει να πονας :smt022 , κι ο αλλος να ποθανεις !! zw >>

εγω δεν τον ακουσα και.... :smt100 :smt021 πονεσα !!
μαλλον θα πονεσω.... :D :D

μα ηταν ενυδρεια αυτα???? :smt035

sot-zoe
29-03-05, 15:24
Συνδρομοι θαλασσινοι, μολις μουφεραν 2 κομματια τραγανα ψαρεμενη απο 80 μετρα βαθος με τα σεα της ολα πανω, απο κοραλλινη-κατακοκκινη ειναι :oops: - μεχρι τα κερατα της εχει πανω.
η ερωτηση.
να την βαλω σε θαλασσινο νερο, αξιζει τονο κοπο, η ειναι επικινδυνο για καμια μολυνση?
Επικινδυνο πολυ επικινδυνο :smt018 να μην την βαλεις , και για να μην μπεις και σε κανενα πειρασμο θα ερθω το απογευμα να την παρω +-6 , γι΄αυτο αλλωστε ειναι οι φιλοι :wink:

ΕΠΕΙΓΟΝ
ζηταω τραγανα :smt022 :smt022 :smt022

koulio
29-03-05, 15:39
Επικινδυνο πολυ επικινδυνο :smt018 να μην την βαλεις , και για να μην μπεις και σε κανενα πειρασμο θα ερθω το απογευμα να την παρω +-6 , γι΄αυτο αλλωστε ειναι οι φιλοι :wink:
ΕΠΕΙΓΟΝ
ζηταω τραγανα :smt022 :smt022 :smt022

αγαπητε θοδωρη εγω μπορω να ερθω ακομη και τωρα να στην παρω για να μην παθει τιποτα το ενυδρειο σου . μπορω να κανω και καμια αλλαγη νερου για να νιωσουν καλυτερα τα ψαρακια σου :smt054 :smt054 :smt054 :smt054

manosdr
29-03-05, 19:15
Είμαι κατηγορηματικά αντίθετος στο να την βάλεις. :twisted:

γαυρος
29-03-05, 20:02
Μανο ο προβληματισμος μου ειναι αν την βαλω ζωντανη η ...ψοφια!!:smt051
το οτι θα μπει ειναι σιγουρο, γιαυτο μην κανετε ορεξη κυριοι τραγανοτρακαδοροι :smt035 εχουμε γλαροσουπα !!! :smt117
ειπαμε ειναι δουναι και λαβειν ..εγω εδωσα και μου δωσαν..εσεις :smt102 .

Μανο πολυ απολυτο σε βλεπω οποτε ας την βγαλω για ...μαυρισμα στον ηλιο !!! :smt090

να υποθεσω οτι live rock made in greece ειναι απαγορευτικος για μας τους...θαλασσινους ε? :smt102 :smt018

http://www.northcoastmarines.com/parasitetreat.html
http://www.northcoastmarines.com/rally.html

ριχτε ενα βλεφαρο εδω...και αν ειναι οκ, ξερει κανεις αν και που υπαρχουν?

Theo
31-03-05, 04:17
ακομα καλυτερα αν μπορεις να την κουραρεις την τραγανα.
Ενας απο τους λογους που δεν μπαινει κατευθειαν απο θαλασσα(ακομα και απο τροπικο υφαλο) στο ενυδρειο ειναι οτι εχει διαφορα που θα ψωφισουν πχ σφουγγαρια τα οποια ειναι παρα πολυ τοξικα οταν ψωφανε. Για να γλυτωσεις μερικα ζωντανα βακτηρια που ισως εχει η τραγανα μπορει να σκωτωσεις τα παντα στο ενυδρειο.
"Φυλαγε τα ψαρια σου να εχεις τα μισα" :D

γαυρος
31-03-05, 11:58
Αυτος ο τυπος που ενοχλει...σεξουαλικα τον κυριο με το...καβουκι,
εχει αρχισει να ξασπριζει και δε μαρεσει.... :smt102 :smt119 :smt100

καποιος καλος κυριος να μας πει τι παιζει ?? :smt115 :smt100 :smt100 :smt100 :smt102 :smt102 :smt120

γαυρος
01-04-05, 20:04
δεν απαντατε ε??? :smt021 :smt075 :smt074 :smt076 :smt084

συμμοριτεεεεεεες :lol: :lol: :smt118 :smt066 :smt065

εγω εκει το βιολι μου, για ριχτε ονοματα των κατωθι για να ξερουμε που βαδιζουμε !! :smt102 :smt102 :smt102 :smt102 :smt102 :smt102

soza
01-04-05, 21:45
Να κανω μια προσπαθεια με τις φωτο που εβαλες? :?
Η πρωτη και η δευτερη ισως zoanthus sp. ? Ειδικα η πρωτη μοιαζει με μια φωτο που εχω και που την ονομαζει green - yellow colonian anemone.
H 4 καποιο ειδος acropora?
H 5 ισως Euphylia ancora? (μοιαζει με μια φωτο που εχω και ειναι αυτο το ειδος , αλλα επισης λεει οτι ειναι πολυ ευκολο να σπασει στην μεταφορα και πως λογω της τοξικοτητας του θα πρεπει να βρισκεται μονο σε species tank... οποτε μαλλον δεν να ειναι τετοιο πραγμα.. μοιαζει ομως..
Ο αχινος αυγομενος ειναι? :lol: :lol: :lol:

Αμα εχω πει κοτσανα... οι εχοντες γνωση , με το μαλακο.. :lol: :lol:
Βρε τι εχουμε παθει τωρα τελευταια... γαυρε μου εχεις προκαλεσει κατι τωρα τελευταια, και εχω αρχισει να διαβαζω για θαλασσινα...
Βρε μπας να παω να καλαρω? ειμαι και πεντε λεπτα απο τη θαλασσα...

Discos
02-04-05, 00:25
Αυριο θα επανελθω ποιο αναλυτικα. Αλλα για αρχη το 1,2 ειναι πολυποδες,το 3 ειναι star polyps, το 4 ειναι Bubble coral, το 5 ειναι Ephylia, και το 6 ειναι ενας γλυκυτατος τροπικος αχινος ο οποιος αυριο θα αναγνωριστει...
Τα star polyps δεν εχουν ανοιξει καθολου εως τωρα? Ειναι συνεχεια ετσι η τωρα ετυχε ειναι μαζεμενα?
Καληνυχτα σας :)

ahar
02-04-05, 11:20
Συμφωνω απολύτως με τον Μαρίο

soza
02-04-05, 11:31
και εγω τωρα που το ξανασκεφτομαι...... :lol: :lol:
συμφωνω απολυτα με τον Μαριο :smt016
Δασκαλοι... πειτε μας κανα καλο βιβλιο για αλατισμενα, να εμπλουτισουμε τις ειδη πλουσιες γνωσεις μας +-4 -+9 :smt014 :smt100

γαυρος
15-04-05, 17:05
εχω εχω... :smt109 :smt030 :smt030 :smt030 :smt030 :smt030

manosdr
15-04-05, 19:28
Γαύρε μου αρέσει το ενυδρείο σου,μπράβο προχωράς καλά. :lol:

enzo
19-04-05, 04:25
Bρε γαυρε καλε μου ανθρωπε,αν μπορεις σε παρακαλω δειξε μας λιγο το
sump μαζι με τις συνδεσεις και τις υπερχειλησεις με λεπτομερεια,να παρουμε και μεις οι μελλοντικοι ρειφαδες καμια ιδεα :roll:
Αν μπορεις επισης βαλε μερικες πανοραμικες photo του ενυδρειου να δουμε το aquascape :lol:
Aξιολογη προσπαθεια.Ετσι οπως πας σε βλεπω σε λιγο καιρο
στο TOP TEN -+5

manosdr
19-04-05, 11:42
Συμφωνώ έχει ξεκινήσει πολύ δυνατά. :D

Discos
19-04-05, 13:33
Ενω με την πρωτη δειχνει αρκετα ομορφο, με μια δευτερη ματια δειχνει αδειο κυριως λογο του περιεργου τροπου που εχεις βαλει τον βραχο σου... Δεν τα πας ασχημα αλλα με καποιες αλλαγες θα παει ακομα καλυτερα. Δεν εχεις αρκετες κρυψωνες για τα ψαρια σου και εχεις σιγουρα στρες. Απλωσε τες καλυτερα στο μηκος και θα δεις πως πολλα προβληματα που τυχων αντιμετωπιζεις θα εξαφανιστουν. Δοκιμασε ενα ποιο "αφρικανικο" στησιμο στις κρυψωνες σου και θα δεις πως θα αποκτησεις και ποιο πολλες θεσεις για τα κοραλια σου... :wink:

Παντα φιλικα. Μαριος

Discos
19-04-05, 13:49
Δασκαλοι... πειτε μας κανα καλο βιβλιο για αλατισμενα, να εμπλουτισουμε τις ειδη πλουσιες γνωσεις μας +-4 -+9 :smt014 :smt100
Βρε, ολοκληρη κατηγορια εχουμε, δεν σας φτανει? :smt014 :smt013 :smt062 :smt005
Βιβλιογραφία - Θάλασσα, Reef
http://www.greekaquarist.com/board/viewforum.php?f=39
Περιμενω κριτικες, ετσι? :D

γαυρος
19-04-05, 14:02
Δεν εχεις αρκετες κρυψωνες για τα ψαρια σου και εχεις σιγουρα στρες. Δοκιμασε ενα ποιο "αφρικανικο" στησιμο στις κρυψωνες σου και θα δεις πως θα αποκτησεις και ποιο πολλες θεσεις για τα κοραλια σου... :wink:

Παντα φιλικα. Μαριος

δεν ξερω αν ειναι η ελλειψη βαθους πεδιου,αλλα πεφτεις οξω περιπου 4 -5 ναυτικα μιλια μαριε.
ακριβως λογω της αφρικανικης εμπειριας το ολο συστημα εχει στηθει με τον τροπο αυτο.ισως το δεκαδες ειναι λιγο,αριθμητικα ,
οσον αφορα στις κρυψωνες!! οποτε σε βγαζω off-side, ισως οχι λογω ματιου αλλα περισσοτερο λογω υφης της φωτογραφιας. αλλιως ειναι σε 3d :wink: :wink: :wink: .
εχω και +-3 +-3 +-3 +-3 μαρτυρα! :wink: :wink: :wink:

Discos
20-04-05, 13:50
Θοδωρη, οπως γνωριζεις εχω αφρικανες εδω και χρονια ενω καπως λιγοτερο ασχολουμε με το θαλλασινο. Οποτε εχω δοκιμασει αρκετους τροπους, αλλα και τον δικο σου τροπο που τα εχεις, ειχα αρκετα προβληματα οπως τσακωμους και διαφορα αλλα χαζα τα οποια μολις αλλαζα το set-up και εβαζα τις πετρες στο μηκος, ολα λυνοντουσαν με χαρακτηριστικη ευκολια. Ειδικα εαν εχεις "τσαμπουκαδες" μεσα.

Ετσι οπως τα εχεις εχουν ποιο πολυ ελευθερο χωρο αλλα ο κυριαρχος ειναι ποιο ευκολο να τα κηνηγησει καθοτι εχει αμεσο οπτικο πεδιο. Δεν εχεις και το τεραστιο ενυδρειο. Ενα μετρο μηκως ειναι οποτε εχω καποια βαση σε αυτα που λεω.Επισης μεσα στον σχηματισμο που εχεις δεν ξερω εαν εχεις κυκλοφορια σωστη και δεν θα μαζευει βρωμα. Ετσι θα αρχισεις να εχεις στην αμμο σιγα σιγα προβληματα αλγης. Πιστεψε με δεν ειναι καθολου δυσκολο!

Το ιδιο στησιμο με εσενα ειχα οταν πρωτοξεκινησα το θαλλασινο και ειχα σε βαθος χρονου απωλειες, στην πορεια πειραματιστηκα και οταν καταλαβα το "σωστο" στησιμο ολα αρχισαν να πηγαινουν προς το καλυτερο. Ειπα την γνωμη μου και ειμαι σιγουρος οτι θα παει καλυτερα το ενυδρειο σου οταν το αλλαξεις λιγο. Μιλαω εκ πειρας.

Πως πανε τα ψαρακια σου? Δεν μας εχεις αναφερθει τελευταια. Ο μανδαρινος που ειχες παρει? Στην φωτο νομιζω οτι βλεπω και νεους κατοικους!! :P

γαυρος
20-04-05, 14:03
τι θατρωγε?? :cry: :cry: ,μεχρι λεφτα τουδωκα να φαει εξω οτι θελει , τπτ αυτος.
οποτε επηλθε το μοιραιο.
δεν εχω αλλο νεο μεχρι στιγμης,τα ψαρια που μειναν 3 (gobbie-pacagnela-bispinosa) δειχνουν ναναι σε πολυ καλη κατασταση,τρωνε σαν ....δες(δυστυχως μονον αρτεμια),
τσαμπουκαδες δεν υπαρχουν,ικ δεν υπαρχει,τουλαχιστον εμφανες.
σκεφτομαι να ριξω μεσα κανα νεουλι να δω τι θα γινει...
το βραχοσυστημα -να συμπληρωσω-,απο κατω και απο πισω ειναι κουφιο μια και υπαρχουν κυκλοφορητες κρυμεννοι γυρω γυρω,
οποτε γιαυτο ειπα ειναι φουλ στις κρυψωνες.
περιμενω κανα μαλακο αν αυριο θα γινει τελικα αυτο που ηταν να συμβει δευτερα.ιδωμεν...

jpatou
20-04-05, 14:55
.... αν αυριο θα γινει τελικα αυτο που ηταν να συμβει δευτερα.ιδωμεν...

Παρασκευή ήταν να γίνει αλλά μην το συζητάμε τώρα..... :evil:

Discos
21-04-05, 10:27
Παρασκευή ήταν να γίνει αλλά μην το συζητάμε τώρα..... :evil:Κορακια......Εσεις χαλατε την πιατσα!! :smt118 :smt118 :smt082 :smt044

γαυρος
14-05-05, 13:06
εχω εχω...
συνεληφθη lysmata debelius αλλαζουσα ...ρουχα :lol: :lol:

την επιακα κοροιδο σε ωρα στριπτηζ... :lol: :lol: :lol: :lol:

το ιστορικο της...
πρωι με το που αναβει η μπλε η λαμπα βλεπω κατι να κοκκινιζει !!
παω κοντα ανασκελα ο παικτης ( debelius ), ισα που κουναγε τα ποδια, αντε λεω χαιρετισματα ... :shock:
δε τη βγαζω μπας και γινει το θαυμα , και μετα απο 4 ωρες περιπου βλεπω ακομη να κουνιεται ...,να μη τα πολυλογω η γαριδα αλλαζε ...
ρουχα και εβαζε καινουργια και πιο ομορφη κατακκοκινη φορεσια. :D :D :D :D

οποιος δε τοχει δει χανει... :roll: :shock: , συναρπαστικο συνδρομοι. 8)

Vasilis
15-05-05, 01:58
κ εμενα η δικια μου μεσα σε ενα μηνα αλλαξε 'ρουχαλακια' 2 φορες!!!η πρωτη μαλιστα με το που μπηκε στο ενυδρειο μου!ασε που εγινε κ εμενα πιο κοκκινη αλλα εχει πλεον κ περισσοτερες ασπρες βουλες!

manosdr
15-05-05, 12:09
Είναι πράγματι πολύ εντυπωσιακό και ομολογώ ότι δεν το έχω δεί να εξελισσεται μπροστά μου ποτέ. :!: :roll:

γαυρος
11-06-05, 22:36
προοδευουμε.... :roll: :roll: :roll:
ακολουθουν ορισμενα σκληρα, :wink: , και μετα και κανα ψαρακι... :roll: :roll:

Takis
12-06-05, 00:23
Εχεις εχεις ωραιο ενυδρειο :D

manosdr
12-06-05, 09:39
Γαύρε μου μπράβο :!: :lol: Με έχει εντυπωσιάσει η πρόοδος σου. :smt038

γαυρος
12-06-05, 10:16
αμα το ακουω απο 2 <μαστορες>, των ενυδρειων (ο καθενας στο ειδος του βεβαια :wink: ), ... +-3 +-3 +-3 +-3 +-3 +-3 +-3

Discos
12-06-05, 13:58
Nice....Very nice....Kαλα τα πας. Εχεις σημειωση προοδο. Αντε και σε...ανωτερα λιτρα :wink: :twisted:

γαυρος
12-06-05, 14:32
ερχονται...750...σε 3 μηνες !!! :smt079

manosdr
12-06-05, 15:51
Ωπα :!: Εσύ έχεις βάλει υψηλούς στόχους... :D

mmbuna
13-06-05, 22:21
Τεό ζωγραφιά τελικά το μικρό σου 'πείραμα' :smt038

Και σ'ανώτερα αδερφέ :!: :!:

ΥΓ: Αντε μάθαινε που σε έχω 'πρόχειρο' να βοηθήσεις και κανέναν νεώτερο (σε ηλικία πάντα :wink: )