PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY Φιλτρο παραλλαγη αμβουργου


mikenuke
18-03-05, 23:50
Εχω σχεδον τελειωσει το φιλτρο για το νεο μου 40αρι ενυδρειο.

Οταν αποφασισα να το κανω το πρωτο που σκεφτηκα ηταν οτι θα ηθελα να ειναι εσωτερικο το φιλτρο για να μην εχω σωληνες απο εξω,ετσι δεν θα στραβωνε και η μανα μου!

Αμεσως σκεφτηκα για ενα DIY φιλτρο για να κοστισει πιο λιγο και επειδη ηδη ειχα εναν κυκλοφορητη που θα χρησιμοποιουσα, Eheim Compact 300, πολυ αθορυβος!
Φυσικα η απο φαση ηταν απο την αρχη για φιλτρο τυπου αμβουργου αλλα σε κατι πιο συνθετο,πιο μερακλιδικο! Ή μηπως...μπελαλιδικο?!

Τελικα αποφασισα πως θα το εφτιαχνα και το σχεδιο ηταν περιπου σαν αυτο που βλεπετε στην φωτογραφια.

mikenuke
18-03-05, 23:58
Η ιδιαιτεροτητα της παραλλαγης εγκειται στο οτι το σφουγγαρι ειναι απο πισω μερια και δεν φαινεται στο πλαι του ενυδρειου.

Ενα κουτι σε σχημα Π κλεινει μεσα τον κυκλοφορητη και στο πλαι φαινεται ενα τζαμι,το οποιο ειναι και φυμε για να μην φαινεται καθαρα το περιεχομενο του, η ανοιχτη πλευρα του Π εχει τροποποιηθει ωστε να μπαινουν συρταρωτα απο επανω 3 στρωσεις μεσων φιλτρανσης, η πρωτες 2 ειναι μπλε σφουγγαρι με πορους διαφορετικης διατομης το ενα απο το αλλο και η τριτη στρωση η εσωτερικη αποτελειται απο ενα σαντουιτς με συρματινη ανοξειδωτη σιτα που εχει μεσα υαλοβαμβακα.

το τελευταιο σταδιο ειναι ο χωρος του κυκλοφορητη ο οποιος περιεχει και τον θερμοστατη αλλα και μερικες βιομπαλλες για επιπλεον αποικιση βακτηριδιων.

Στην φωτογραφια βλεπεται πως συρταρωνει ο υαλοβαμβακας. Εχω κανει μια κορνιζα με σιλικονη γυρω απο τις σιτες για να μην σκαλωνει στα πλαστικα λουκια απο ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις που χρησιμοποιησα για οδηγους των στρωματων φιλτρανσης.

mikenuke
19-03-05, 00:01
Το φιλτρο αυτο μπαινει στο ενυδρειο και εχει ενα κενο ενος εκατοστου γυρω απο τα τζαμια του ενυδρειου για να περναει το νερο απο γυρω και να πηγαινει πισω στα φουγγαρια. αυτο βοηθαει και στο να κατακαθονται τα βαρια περιτωματα.
Για να μην μπαινουν ψαρια εδω αναμεσα εχω κολησει κατα μηκος απο καθε πλευρα απο μια λωριδα ανοξειδωτης σιτας. Η οπια εχει ελαστικοτητα λογω της κολλησης με σιλικονη και αυτο βοηθαει στην ακριβη εφαρμογη στα τοιχωματα.

mikenuke
19-03-05, 00:04
Πιο πανω φαινονται οι βιομπαλλες και οι λωριδες σιτας.
Και μπροστα στο τζαμι εχω κολλησει με σιλικονη,την βεντουζα για το θερμομετρο γιατι μια ζωη το ψαχνω!

Πιστευω θα εχει καλο αποτελεσμα.

netblues
19-03-05, 05:59
Για την πρακτικοτητα θα μας πεις αφου δουλεψει.
Τωρα για την ανοξειδωτη σιτα, την ψιλοφοβαμαι..
Ναι μεν ανοξειδωτη, αλλα μηπως βγαζει αλλα πραγματα?
Γιατι η λεξη ανοξειδωτο χρησιμοποιεται ευκολα.. Μηπως ειναι γαλβανιζε?
Επισης, μπορει να μην σκουριαζει στον αερα.. Αμα μεινει κανενα 2 μηνο μεσα σε νερο ομως?
(το σωστο ανοξειδωτο ειναι ανοξειδωτο ατσαλι και ειναι απο τα λιγα μεταλα που ειναι καταλληλο για επαφη με τροφιμα..)
Με πλαστικη θα ενιωθα πιο σιγουρος.

mikenuke
19-03-05, 09:56
Ημουνα σιγουρος οτι θα υπηρχε αυτη η ενσταση!
Η σιτα ειναι Α ποιοτητος την χρησιμοποιουν και για τροφιμα, μου το βεβαιωσε ο υπαλληλος,εξαλλου απο μονος ειπε οτι εχω να σου δωσω και πιο φτηνες αλλα δεν κανουν

FIL241
19-03-05, 10:20
καλοοοο.... :!: τι διαστασεις ειναι;καπου στο 30*40*50Υψος; οι βοσφαιρες δεν θα πρεπε να μπουν στην αρχη; ή δεν εχει τοση σημασια καθωτι αμβουργου και οι βιοσφαιρες ειναι το επιπλεον της υποθεσης; εχω στα σκαρια κτ παρομοιο. Μολις κανω σκιτσακια θα επανερθω :D

netblues
19-03-05, 10:27
Το οτι ειναι Α ποιοτητος δεν μου λεει πολλα..
Κοψε ενα μικρο κομματι και βαλτο σε ενα δοχειο με νερο βρυσης
(το δικο σας που ειναι και ντουρο στα αλλατα)
και αστο καμμια εβδομαδα να δουμε τι γινεται..

mikenuke
19-03-05, 21:01
Χα θα το δουμε στην πραξη μεσα στο ενυδρειο!Αμα σκουριασει θα το αφαιρεσω.

Το φιλτρο εχει διαστασεις 20Χ18Χ25 περιπου.Ακριβως...οι βιομπαλες ειναι το επιπλεον τις υποθεσης.