PDA

Επιστροφή στο Forum : φυτεμα νεοστημενο


bilaras7
24-01-14, 18:35
ενυδρειο:63 λιτρα ..45-50 καθαρα
φιλτρο:fluval 106
υποστρωμα: jbl manado
διακοσμηση (προς το παρον):πετρες λαβας
φυτα (προς το παρον):4-5 ανουμπιες νανα 1 μικροσορουμ κρισπι λιβς δεμενα πανω στο ξυλο με πετονια
το ενυδρειο ειναι φρεσκοστημενο και στο στρωσιμο με τροφη
λαμπα:
http://ca-en.hagen.com/Aquatic/Lighting/Fluorescent-Bulbs/A1633
προσεχη ψαρια:cpd η αλλιως rasboras galaxy κοπαδακι των 10
επισης μαλλον θα προστεθουν γαριδες red cherry και σαλιγκαρακια
διαστασεις ενυδρειου:60cm μηκος -30cm πλατος - 35cm υψος
θερμοστατης:http://www.aquascape.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1284&virtuemart_category_id=16&Itemid=22

σημερα μολις πηρα καποια φυτα και τα φυτεψα πηρα αυτα:
rotala rotundifolia
hygrophila polysperma rosanervig
hygrophila difformis
limnophila sessiliflora
bacopa caroliniana
επισης δεμενες πανω στις πετρες ειναι καποιες ανουμπιες big nana και ενα μικροσορουμ δεξια
μερικες φωτο:
https://imageshack.com/i/n7grwxj
https://imageshack.com/i/0l0jbdj
https://imageshack.com/i/0jefcxj
https://imageshack.com/i/0nw9xcj
https://imageshack.com/i/5jxyevj
https://imageshack.com/i/mv8zeej
απλα αφου φυτεψα διαβασα οτι πρεπει να κοψεις λιγο τις μακριες ριζες εγω δε το εκανα αν και καμια ριζα δε ξεπερναγε τα 2-3 εκατοστα..επισης πειραζει που φυτεψα αρκετες ριζες κοντα κοντα οπως τα limnophilla?

rottbea
24-01-14, 20:51
ενυδρειο:63 λιτρα ..45-50 καθαρα
φιλτρο:fluval 106
υποστρωμα: jbl manado
διακοσμηση (προς το παρον):πετρες λαβας
φυτα (προς το παρον):4-5 ανουμπιες νανα 1 μικροσορουμ κρισπι λιβς δεμενα πανω στο ξυλο με πετονια
το ενυδρειο ειναι φρεσκοστημενο και στο στρωσιμο με τροφη
λαμπα:http://ca-en.hagen.com/Aquatic/Light...nt-Bulbs/A1633
προσεχη ψαρια:cpd η αλλιως rasboras galaxy κοπαδακι των 10
επισης μαλλον θα προστεθουν γαριδες red cherry και σαλιγκαρακια
διαστασεις ενυδρειου:60cm μηκος -30cm πλατος - 35cm υψος
θερμοστατης:http://www.aquascape.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1284&virtuemart_category_id=16&Itemid=22

σημερα μολις πηρα καποια φυτα και τα φυτεψα πηρα αυτα:
rotala rotundifolia
hygrophila polysperma rosanervig
hygrophila difformis
limnophila sessiliflora
bacopa caroliniana
επισης δεμενες πανω στις πετρες ειναι καποιες ανουμπιες big nana και ενα μικροσορουμ δεξια
μερικες φωτο:
https://imageshack.com/i/n7grwxj
https://imageshack.com/i/0l0jbdj
https://imageshack.com/i/0jefcxj
https://imageshack.com/i/0nw9xcj
https://imageshack.com/i/5jxyevj
https://imageshack.com/i/mv8zeej
απλα αφου φυτεψα διαβασα οτι πρεπει να κοψεις λιγο τις μακριες ριζες εγω δε το εκανα αν και καμια ριζα δε ξεπερναγε τα 2-3 εκατοστα..επισης πειραζει που φυτεψα αρκετες ριζες κοντα κοντα οπως τα limnophilla?
Σχετικα με τα φυτα....
Δεν πειραζει που δεν εκοψες τις ριζες
Στα περισσοτερα ενυδρεια τα φυτα φυτευοντε το ενα πολυ κοντα στο αλλο για να δινουν καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα!

bilaras7
24-01-14, 21:10
ωραια απλα οταν λεω τα φυτεψα κοντα κοντα χωρισα το γλαστρακι σε 2 μερη και τα φυτεψα τα limnophilla :) γενικα τωρα εχω ενα γενικο λιπασμα της seachem to flourish και της ιδιας εταιριας το καλιο..ποσες ωρες φωτισμο να κανω με τη λαμπα αυτη και καθε ποτε να βαζω τα ζουμια :) θα χρειαστω και καποιο αλλο?

rottbea
24-01-14, 21:20
ωραια απλα οταν λεω τα φυτεψα κοντα κοντα χωρισα το γλαστρακι σε 2 μερη και τα φυτεψα τα limnophilla :) γενικα τωρα εχω ενα γενικο λιπασμα της seachem to flourish και της ιδιας εταιριας το καλιο..ποσες ωρες φωτισμο να κανω με τη λαμπα αυτη και καθε ποτε να βαζω τα ζουμια :) θα χρειαστω και καποιο αλλο?
7-8 ωρες ειναι καλα για φωτιστισμο.
Τα λιπασματα αρχισε τα 1-2 φορες την εβδομαδα με μιση ποσοτητα απο αυτη που γραφει η συσκευασια.:)

bilaras7
24-01-14, 21:23
πως βλεπεις αυτα τα φυτα με τη λαμπα και το υποστρωμα θα χω αναπτυξη?

delta66
24-01-14, 22:16
Πιστυεω οτι τα εχει φυτεψει σε λαθος μερος.
Σου ειπα πει να κοιταξεις στα προφλ των φυτων που θα παρεις, να δεις και το υψος που γινονται.
Στην πλατη βαλτα, σε δασακια ανα ειδος.
Εκτος αν εχεις καποιο σχεδιο στο μυαλο σου να κλεισεις το πλαινο τζαμι με φυτα κλπ
Νομιζω οτι η limnophylla πχ θα μπορουσε να πασει πισω δεξια, πισω απο την πετρα, να καλυψει και το φιλτρο.

Οι πετρες θελουν λιγο πιο φυσικο στησιμο.
Πως θα στιβαζονταν πχ με τη ροη ενος ποταμιου μερικες μετρες? ή πως θα στιβαζονταν μετα απο μια μικρη κατακριμνηση της οχθης?
Ετσι οπως τις εχεις, μαλλον θελει πολυ τυχη να συμβει.

bilaras7
24-01-14, 22:26
ναι εχω φυτεψει πισω μερος την πολυσπερμα και την καρολιανα και την ντιφορμισ που γινοντε μεγαλα αριστερα και κολλητα στο τζαμι τις λιμνοφιλλες και προς το κεντρο την ροταλα..μια μονο λιμνοφιλα δεν ειχα που να τη βαλω και την εβαλα κεντρο λαθος θα τη μεταφερω αυριο διπλα στις αλλες αλλα ολα τα αλλα ειναι ψηλα φυτα και τα φυτεψα περιμετρικα του γυαλιου
-------------------------
αν βαλω ομως το θερμοστατη εκει διπλα στο φιλτρο και το φυτο μπροστα του δε θα χει θεμα με τη ζεστη το φυτο??????
γιαυτο προτιμησα να φυτεψω τα παντα απο αριστερα και δεξια να το κλεισω με τις πετρες..
ναι για αριστερα εχω στο μυαλο μου να γινει και εκει οπως πισω με ψηλα φυτα γιαυτο εβαλα τις λιμνοφιλλες εκει
-------------------------
επισης για τις πετρες ειναι τελειως φυσικα τις εριξα μεσα και απλα τις βουλιαξα μεσα στο χαλικι ..αυτην απο πανω την εχω βαλει προς το παρον ωστε οταν βρω versicularia moss να μπορω να την αφεραισω ανετα και να τη δεσω πανω στη πετρα
-------------------------
αλλα αυτο με το θερμοστατη το φιλτρο και φυτα μπροστα τους ηθελα παντα να το ρωτησω μπορω δλδ να φυτεψω και να ακουμπανε φυτα το θερμοστατη?

delta66
24-01-14, 22:33
Ναι δεν καιγονται, περναει νερο.

bilaras7
24-01-14, 22:36
ωραια οποτε θα βαλω και απο κει μια λιμνοφιλλα

ilias vag
24-01-14, 22:36
πανέμορφο αποτέλεσμα μπράβο φίλε θα προσπαθήσω να σε¨αντιγράψω¨

bilaras7
24-01-14, 22:37
τον θερμοστατη στις αλλαγες νερου που πεφτει η σταθμη πρεπει να τον βγαζω απο τη μπριζα και ματα θα ξαναθελει καλιμπραρισμα καθε φορα?
-------------------------
πανέμορφο αποτέλεσμα μπράβο φίλε θα προσπαθήσω να σε¨αντιγράψω¨
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου προσπαθουμε να γινομαστε καλυτεροι..ειχα και πολυ βοηθεια απτον φιλο delta66 :)

nazgul
24-01-14, 22:41
Kαλιμπραρισμα δε νομιζω οτι χρειαζεται. Δεν αλλαζει κατι οταν βγει εκτος. Αλλα να τον βγαζεις απο το ρευμα παντα, για να αποφυγεις το ενδεχομενο να σπασει εκτος νερου.

delta66
24-01-14, 22:48
Ο θερμοστατης λεγεται θερμαντηρας (ή θερμαντικο σωμα πιο επισημα).
Θερμοστατης ειναι ενα ηλεκτρικο εξαρτημα μεσα στο θερμαντηρα που ανοιγοκλεινει το ρευμα αναλογα την θερμοκρασια που πιανει (οταν ανοιγει ο θερμοστατης, ανοιγει και το λαμπακι του θερμαντηρα και δειχνει οτι θερμαινει)

Λοιπον, αν δεν πεφτει η σταθμη κατω απο το σημειο που αρχιζει το ασημενιο ελατηριο, δεν χρειαζεται να τον βγαζεις απο τη πριζα.
Να σπασει μη τον φοβασαι. Αν πεσει η σταθμη κατω απο το ελατηριο, πρωτα θα σου λιωσει το πλαστικο που εχει τις βεντουζες και τον κραταει στο τζαμι.

Καλιμπαρισμα δεν χρειαζεται οταν τον βγαζεις απο την πριζα.
Καλιμπραρισμα χρειαζεται οταν δεις οτι το θερμομετρο λεει άλλα, και η ενδειξη (κοκκινο βελακι) πανω στο μπλε δαχτυλιδι δειχνει άλλα.
Αλλα και να μη τον καλιμπραρεις δεν τρεχει τιποτα.
Εσυ, για να εχει σωστη θερμοκρασια το νερο, γυριζεις το μπλε δαχτυλιδι μεχρι εκει που θα κανει το θερμομετρο να δειξει την επιθυμητη θερμοκρασια.
Για καλιμπραρισμα γυρνας το κοκκινο βελακι μεχρι να δειξει τη θερμοκρασια που δειχνει και το θερμομετρο.
Το καλιμπραρισμα ειναι μονο για να συμφωνουν οι ενδειξεις του θερμαντηρα με του θερμομετρου.

(οταν θα παρεις τον coontroller, απλα θα γυρισεις σε πιο ψηλη θερμοκρασια το μπλε δαχτυλιδι, και θα κανονιζει ο controller τι θα ανοιγει και ποτε)

nazgul
24-01-14, 23:12
Λοιπον, αν δεν πεφτει η σταθμη κατω απο το σημειο που αρχιζει το ασημενιο ελατηριο, δεν χρειαζεται να τον βγαζεις απο τη πριζα.
Να σπασει μη τον φοβασαι. Αν πεσει η σταθμη κατω απο το ελατηριο, πρωτα θα σου λιωσει το πλαστικο που εχει τις βεντουζες και τον κραταει στο τζαμι.

Εχω ακουσει για περιπτωσεις που εχει σπασει ο θερμαντηρας, ομως, σε αλλαγη νερου (χωρις να θυμαμαι την ακριβη αιτια να πω την αληθεια) και να προσπαθει ο ανθρωπος να μαζεψει τα γυαλια απο το ενυδρειο. Νομιζω και εσυ θα εχεις ακουσει. Οποτε θα προτιμουσα να μην το ρισκαρω, εστω και αν ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να συμβει.

delta66
24-01-14, 23:25
Σε jager (οπως και του bill) που χρησιμοποιω πολλα χρονια, δεν εχω βγαλει ποτε πριζα κατα την αλλαγη. (και μιλαμε για πολλες αλλαγες :grin:)
Μονο αν πεσει πολυ χαμηλα η σταθμη (κατω απο τη μεση - το μισο ελατηριο εξω)). Του ειπα απο την αρχη του ελατηριου, για ασφαλεια.
Μια φορα το ξεχασα στη πριζα ενω ειχε βγει σχεδον ολος απο το νερο και βρηκα ψιλολιωμενη τη βαση του :D (κι αυτο γιατι την ειχα τοποθετησει χαμηλα πανω στο ελατηριο και οχι ψηλα στο μερος που εχει τα ηλεκτρικα)

ΥΓ ξερω, λενε για ασφαλεια να ειναι ολος καλυμενος με νερο, αλλα εγραψα τη δικη μου εμπειρια. Αλλιως ας διαβαζε τις οδηγιες που τα γραφει ολα.

bilaras7
24-01-14, 23:33
Σε jager (οπως και του bill) που χρησιμοποιω πολλα χρονια, δεν εχω βγαλει ποτε πριζα κατα την αλλαγη.
Μονο αν πεσει πολυ χαμηλα η σταθμη (κατω απο τη μεση - το μισο ελατηριο εξω)). Του ειπα απο την αρχη του ελατηριου, για ασφαλεια.
Μια φορα το ξεχασα στη πριζα ενω ειχε βγει σχεδον ολος απο το νερο και βρηκα ψιλολιωμενη τη βαση του :D (κι αυτο γιατι την ειχα τοποθετησει χαμηλα πανω στο ελατηριο και οχι ψηλα στο μερος που εχει τα ηλεκτρικα)
2 ερωτησεις:
1.οταν λες τη βαση του τι εννοεις?

2.αν ακουμπαει ο θερμαντηρας το χαλικι η ψιλομπει μεσα δε κανει ετσι?

delta66
24-01-14, 23:36
1. Δεν εχει μια πλαστικη βαση που απο τη μια εφαρμοζει ο θερμαντηρας, κι απο την αλλη εχει βεντουζες για να κολλαει στο τζαμι? :smt075

http://thumbs2.ebaystatic.com/d/l225/m/mMgUt9i22cm37DjOxd_FLvw.jpg

E, μου ψιλοελιωσε τα Ω που εφαρμοζει ο θερμαντηρας
Τον εχω ακομα πανω της, δεν ελιωσε πολυ.

2. Δεν τρεχει τιποτα. Καλο ειναι να μη βυθιζεται μεσα και παει τσαμπα η θερμανση.

bilaras7
24-01-14, 23:46
απλα το μηκος τουειναι 32cm και μενα σε υψος το ενυδρειο ειναι 35..οποτε ισως αυτα τα 3cm να μπει μεσα στο χαλικι...αν και μαλλον θατον βαλω πιο στραβα γτ δε θελω ν παει κοντα στισ σιλικονες του ενυδρειου

delta66
24-01-14, 23:47
Βαλτον στο πλαινο τζαμι λοξα

bilaras7
25-01-14, 00:00
μια τελευταια διευκρινηση..τα φυτα επειδη το υποστρωμα μου ειναι πιο ελαφρυ και απο πουπουλο τα φυτεψα λιγο πιο βαθια..δλδ ενωνα τα 3 μου δαχτυλα με τις ριζες αναμεσα τα χρησιμοποιουσα σα τρυπανι και κατεβαινα σχεδον στον πατο και αφηνα το φυτο..εννοω οτι σε μερικα παιζει να θαφτηκαν και μερικα φυλλαρακια που ειχαν αρχισει να βγαινουν κοντα στις ριζες και λιγα φυλλα πιο πανω στα λιμνοφυλλα..θα χουν κανενα θεμα?

platy
25-01-14, 01:21
κανενα θέμα απολύτως..μια χαρά φυτεμα εκανες ;)

επίσης αν εχεις πρόβλημα με το μηκος (καθετα του θερμαντηρα) μπορείς να τον βάλλεις λοξα οπως ειπε ο delta66 ,αλλιως καθετα εκει που σκοπευεις εξ αρχης,αλλα κατω να σκάψεις-παραμερίσεις το χαλικάκι ;) ωστε να μην βρισκει

Τάκης
25-01-14, 01:33
Εχω ακουσει για περιπτωσεις που εχει σπασει ο θερμαντηρας, ομως, σε αλλαγη νερου (χωρις να θυμαμαι την ακριβη αιτια να πω την αληθεια) και να προσπαθει ο ανθρωπος να μαζεψει τα γυαλια απο το ενυδρειο. Νομιζω και εσυ θα εχεις ακουσει. Οποτε θα προτιμουσα να μην το ρισκαρω, εστω και αν ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να συμβει.
Μου έχει σπάσει εμένα παιδιά θερμαντήρας σε αλλαγή, ξέχασα να τον βγάλω από την πρίζα και όταν το νερό έφτασε στη μέση του θερμαντήρα, κρακ , και κόπηκε στη μέση, ευτυχώς δεν έγινε κομάτια να πέσουν γυαλιά στο νερό, ένας φτηνιάρικος Elite ήταν , αλλά από τοτε δεν το ρισκάρω με τους άλλους

nazgul
25-01-14, 07:56
μια τελευταια διευκρινηση..τα φυτα επειδη το υποστρωμα μου ειναι πιο ελαφρυ και απο πουπουλο τα φυτεψα λιγο πιο βαθια..δλδ ενωνα τα 3 μου δαχτυλα με τις ριζες αναμεσα τα χρησιμοποιουσα σα τρυπανι και κατεβαινα σχεδον στον πατο και αφηνα το φυτο..εννοω οτι σε μερικα παιζει να θαφτηκαν και μερικα φυλλαρακια που ειχαν αρχισει να βγαινουν κοντα στις ριζες και λιγα φυλλα πιο πανω στα λιμνοφυλλα..θα χουν κανενα θεμα?

Καλα εκανες. Κυριως για stem plants που δεν ανατυσσουν δυνατο ριζικο συστημα, θα τα βοηθησεις να σταθεροποιηθουν. Απλα, αν ειναι να βαλεις εντος υποστρωματος σημεια που εχει φυλλα το φυτο, μπορεις να τα κλαδεψεις για να μη σαπιζουν στο βυθο.

plin
25-01-14, 14:18
Μονο αν πεσει πολυ χαμηλα η σταθμη (κατω απο τη μεση - το μισο ελατηριο εξω)). Του ειπα απο την αρχη του ελατηριου, για ασφαλεια.

Μια παρατήρηση μόνο: Επειδή ο θερμοστάτης του θερμαντήρα :D θα βρίσκεται εκτός νερού, πιθανότατα θα δίνει λάθος εντολή (το χειμώνα μόνιμα εν λειτουργία). Κατά την αλλαγή, που η θερμοκρασία του νερού θα είναι, όπως πρέπει, κατά κάτι χαμηλότερη από του ενυδρείου δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα να ζεσταίνει το νερό, ούτε αν υπάρχει εξωτερικός controller.

delta66
25-01-14, 14:25
Σωστη παρατηρηση

...ούτε αν υπάρχει εξωτερικός controller.
Το ιδιο ισχυει και για τον κοντρολερ, που πρεπει να ειναι βυθισμενος ο αισθητηρας κατα την πτωση της σταθμης στην αλλαγη νερου.

nazgul
25-01-14, 14:40
Το ιδιο ισχυει και για τον κοντρολερ, που πρεπει να ειναι βυθισμενος ο αισθητηρας κατα την πτωση της σταθμης στην αλλαγη νερου.

Λες να εχει θεμα λες αν μεινει εκτος ο αισθητηρας κατα την αλλαγη νερου? Εχεις ψαξει καθολου? Το κανω που και που. Φυσικα εχω βγαλει ηδη το θερμαντηρα απο το ρευμα, για να μην ανοιγει χωρις λογο.

delta66
25-01-14, 14:46
Λες να εχει θεμα λες αν μεινει εκτος ο αισθητηρας κατα την αλλαγη νερου? Εχεις ψαξει καθολου? Το κανω που και που. Φυσικα εχω βγαλει ηδη το θερμαντηρα απο το ρευμα, για να μην ανοιγει χωρις λογο.
Το ιδιο θεμα που ανεφερε ο Plin πιο πανω.
Θα διαβαζει λαθος θερμοκρασια (δλδ θερμοκρασια χωρου και οχι νερου)
Θεμα ο κοντρολερ να εχει? οχι
Αν εχεις βγαλει το θερμαντηρα απο τη πριζα κανενα θεμα και γιαυτον. (αν και τα ειπαμε κατα ποσο θα εχει θεμα)
Αν εχεις τον stc δεν χρειαζεται να βγαλεις καν το θερμαντηρα απο την πριζα. Εχει on/off ο stc.

nazgul
25-01-14, 14:51
Ενταξει, οταν βγαινει εξω, απλα παιρνει θερμοκρασια περιβαλλοντος. Λες να νομιζω οτι εχω 15 βαθμους στο ενυδρειο οταν κανω μεγαλη αλλαγη? :D Ειπα μηπως κατι μου διαφευγει και παθαινει κατι με τον καιρο μεσα-εξω στο νερο.

STC εχω σε ολα τα ενυδρεια, αλλα τον αφηνω ανοιχτο για να βλεπω αν υπαρχει διακυμανση κατα τη διαρκεια της αλλαγης (οταν ο αισθητηρας δεν παραμενει εντος νερου φυσικα).

delta66
25-01-14, 15:45
Οχι, ΟΚ ειναι.
Καλα κανεις.

bilaras7
25-01-14, 18:53
μπορει καποιος παιδια τλκ να μου πει συμφωνα με τον εξοπλισμο που εχω καιβτον αναφερω στη περιγραφη ποσες ωρες να χω φωτισμο τη μερσ τωρα στην αρχη και ποσο μετα;

delta66
26-01-14, 01:04
Ξεκινα με 4 ωρες και ανεβαζε καθε μερα 15 λεπτα μεχρι να φτασεις τις 8 και βλεπουμε.

bilaras7
26-01-14, 01:24
οκ αν.και σημερα το αφησα το φως 7 ωρες.. :(
οποτε απο αυριο 4 και παει λεγοντας
κατ ακυρο τον θερμοστατη οταν τον.βαλω να.λειτουργησει αν παραδειγμα τον βαλω στους 24 και μου δειχνει 26 θα παω να.τον καλιμπραρω μετο κοκκινο δειχτη και τα σχετικα τα εχω καταλαβει πως γινεται..πρεπει καθως του γυρναω τος δειχτες να τον εχωβγαλει απο τη μπριζα;

delta66
26-01-14, 01:26
Οχι δεν χρειαζεται αν δεν μεινει εκτος νερου.
Αν τον βγαλεις εξω, βγαλτον καλυτερα απο τη πριζα και προσεχε μη σε καψει.

bilaras7
26-01-14, 01:30
οκ..μα ρωτησω ομως κατι; τα φυτα δε χρειαζοντε παραπανω χρονο με το.φως και ειδικα τωρα που ειναι αρχη στο ενυδρειο;

delta66
26-01-14, 01:53
Ναι αλλα δεν ξερω μηπως κομπλαρουν απο την αλλαγη περιβαλλοντος και το φως το εκμεταλευτουν οι αλγες.
Αν θες πειραματισου και ξεκινα με περισσοτερες ωρες πχ 6-7 και φτασε σταδιακα 8.
Δεν ξερω και σε τι συνθηκες ηταν τα φυτα και σε τι κατασταση ειναι και θα ειναι τις επομενες μερες, μετα τη μεταφορα.

bilaras7
26-01-14, 01:56
τα φυτα ηταν ολες καινουργιες παραλαβες 2 ημερων εκτος απο τα λιμνοφυλλα που ηταν καμιας βδομαδας και καταπρασινα..η πολυσπερμα ητα λιγο κατσουφιασμενη με μερικα ζαρομενα φυλλα..αλλα ολα τα αλλα καταπρασινα..
το θερμοστατη τον βαζω στους 24 για τα ρασμπορα γκαλαξυ;

delta66
26-01-14, 02:01
Οχι, 24 ειναι ψηλα για αυτην την εποχη.
Θερμοκρασια 20-28C για τα ψαρια.
Οποτε τωρα μεσα στο χειμωνα πρεπει να εχεις χαμηλη.
Ομως δεν ξερω τις απαιτησεις των φυτων, Τσεκαρε τα προφιλ των φυτων σου και ρυθμισε στη χαμηλοτερη ανεκτη για φυτα και ψαρια.
Οσο ζεσταινει ο καιρος, αφηνεις να ανεβει σταδικα μεχρι το ανωτερο επιτρεπτο για ψαρια και φυτα και μετα βαζεις μπροστα την ψυξη για να μην ανεβει κι αλλο.

bilaras7
26-01-14, 02:05
ολα τα φυτα μου μερικα ειναι 22-28 μερικα 20-26 και 22-30 βαθμους
οποτε ρυθμιζω στους 23 να μαι μεσα σε ολα;

delta66
26-01-14, 02:09
Κατ'αρχην θα ρωτησεις σε τι θερμοκρασια ειναι στο πετσοπ.
Θα ρυθμισεις την ιδια και στο ενυδρειο.
Θα τα βαλεις μεσα με προσαρμογη κανονικα και μετα θα ρυθμισεις να ερθει σταδιακα* στη σωστη θερμοκρασια για την εποχη.
Θα παιξεις μεσα στο ετος σε 22-28C
Τωρα 22-23

* Αν πρεπει να κατεβασεις μπορεις να κατεβαζεις μεχρι 2C την ημερα. Αν πρεπει να ανεβασεις ανεβαζε μεχρι 1C την ημερα (για ασφαλεια)

bilaras7
26-01-14, 02:13
α οκ ναι σωστα ..ωραια..αυριο ξανακνω μετρησεις ελπιζω καποια απο αυτες επιτελους να μην ειναι.μηδεν
-------------------------
καινπιστευω για τα ψαρια .ου μιλουσες πριν οχι τα φυτα για την.προσαρμογη και αυτα :)

delta66
26-01-14, 02:14
Για τα ψαρια μιλαγα, αν και τα φυτα την θελουν κι αυτα την προσαρμογη τους, εκτος απο το νερο (θερμοκρασια βασικα), ακομα και στο φως και στα λιπασματα κλπ.

bilaras7
26-01-14, 20:26
παιδια εβαλα το θερμοστατη..παρατηρω σε ενα σημειο σα.να εχει υδρατμο.απο.μεσα σαν υγρασια...τι παιζει τι να κανω;
-------------------------
μιλξσα με το παιδι που μου τον πουλησε στο μαγαζι και μου πε οτι ειναι απτη διαφορα θερμοκρασιας εκανε οπως κανει το γυαλι το θολωμα σαν.υδρατμους καο.οτι δεν.θα χω κανενα.προβλημα..τωρα δε ξερω αν ισχυεια αυτο

delta66
26-01-14, 21:34
Εξατμιση θα ειναι επειδη ζεσταθηκε το νερο.

nazgul
26-01-14, 23:11
Κανενα προβλημα δεν υπαρχει. Ολα τα καπακια μου ειναι υγρα και σταζουν οταν τα ανοιξω, αν εννοεις αυτο. Ειναι λογικο να γινεται λογω της εξατμισης.

bilaras7
26-01-14, 23:14
οψι εννοοω και το χω γραψει οτι μεσα το γυαλι του θερμοστατη εψει υδρατμους σε μερικα σημεια

delta66
26-01-14, 23:39
Συμμβαινει κι αυτο

bilaras7
27-01-14, 01:47
συμβαινει και αυτο...σπυρο εννοεις για τους υδρατμους μεσα στο θερμαντηρα;

delta66
27-01-14, 18:01
Ναι
.
.

bilaras7
28-01-14, 00:34
ρε παιδια να κανω μια ερωτηση..επιτελους καταφερα να ρυθμισω το θερμοστατη μου στην θερμοκρασια των 23..τωρα λοιποβ αφου εκλεισα και τη λαμπα του καπακιου ανοιξε το λαμπακι για 7λεπτα καιβμετα εκλεισε..μετα απο 9 λεπτα ξαναανοιξε και μετα απο 8 λεπτα ξαναεκλεισε..και αυτο γινεται αφου εκλεισα τη λαμπα ..να πω οτι το καπακι του ενυδρειου απτη δεξια μερια ειβαι ανοιχτο ..τι παιζει αυτο πρεπει να κανει;

delta66
28-01-14, 00:40
Αυτα πρεπει να κανει. Να αναβει καμποση ωρα και να σβηνει καμποση ωρα. Ο θερμαστατης του θερμαντηρα, μετραει τη θερμοκρασια και αναλογως αναβοσβηνει την αντισταση (ελατηριο). Οταν ειναι πιο χαμηλη η θερμοκρασια απο τη ρυθμιση, δινει εντολη και αναβει, Οταν φτασει στη θερμοκρασια της ρυθμισης, σβηνει.
Αν αναβε συνεχεια, θα εκανες ψαροσουπα κακκαβια :D

Οταν ειναι ανοιχτη η λαμπα του ενυδρειου (ιδιως αν εχει μεσα στο καπακι και το ballast) βγαζει θερμοκρασια και ζεσταινει και το νερο. Ετσι ο θερμαντηρας λειτουργει λιγοτερο.

Με ανοιχτο το καπακι χανεται πιο ευκολα θερμοκρασια και λιετουργει περισσοτερο ο θερμαντηρας για να κρατησει θερμοκρασια στο νερο.

bilaras7
28-01-14, 00:47
ευχαριστω ρε σπυρο γτ λεω παει τα παιξε και κανει λοξυγγες :)
-------------------------
τωρα ξανααναψε και μετα απο 5 λεπτα εκλεισε

delta66
28-01-14, 01:07
Χαχαχαχα εισαι καμμενος τελειως λεμε

bilaras7
28-01-14, 01:09
τπτ μεχρι το πρωι θα κατσω να κανω χρονοδιαγραμμα και θα στο παρουσιασω αυριο ποτε εκλεινε ποτε αναβε χαχαχαχαχα

bilaras7
01-02-14, 15:25
παιδια καλησπερα,,να κανω μια ερωτηση τα φυτα μου που τα γραφω ποια εχω στην αρχη του post αναπτυσσοντε κανονικα αποτι βλεοω μετα απο σχεδον 10 μερες..παρατηρησα ομως στην πολυσπερμα rosandevig οτι πανω πανω πετανε 2 μακρυα σαν σκοινακι και πανε προς τα κατω απο 2 σημεια σαν ριζες..τι ειναι αυτο κανει καινουργιο φυτο?και επισης αν μπορει καποιος να μου πει πως κλαδευω αυτα τα φυτα που εχω για οταν χρειαστει.(εψαξα google να χω μια ιδεα αλλα καλυτερα να μαθω απο εμπειριες καποιου που ηδη ξερει)

nazgul
01-02-14, 15:31
Αναπτυσσεται το φυτο, μην σε ανησυχει. Για το κλαδεμα, μπορεις να βρεις μερικα tips εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809).

bilaras7
01-02-14, 15:40
Αναπτυσσεται το φυτο, μην σε ανησυχει. Για το κλαδεμα, μπορεις να βρεις μερικα tips εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809).
ωραιος σε ευχαριστω αν και δεν εχει ολα τα φυτα που εχω..δλδ την rotala rotundifolia και την bacopa caroliana δεν τα χει...
και επιπλεον ειδα μικρα σαλιγκαρακια να σκαρφαλωνουν στα τζαμια νομιζω εχω λαθρεπιβατες και οσα μπορω τα βγαζω με το χερι πρεπει να ειναι physa

nazgul
01-02-14, 15:45
Ολα τα stem plants με την ιδια λογικη κλαδευονται.

bilaras7
03-02-14, 22:54
και μετα απο αρκετες μερες εδω ειμαστε και παλιι...:)
το ενυδρειο εχει σχεδον στρωσει..το στρωσα με τροφη και μπολι...τροφη βαζω καθημερινα αρκετη.. μετραω αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και νιτρικα παααρα πολλα γυρω στο 40 τωρα μετα απο 40% αλλαγη νερου σημερα :smt072
μαλλον ειχα παραισθησεις οτι εχω 17 χρυσοψαρα μεσα και εβαζα τοση τροφη αλλα τωρα το καταλαβα και θα αρχισω να μειωνω μηπως λεω μηπως πεσουν και τα νιτρικα και βαλω και ψαρακια :mrgreen:
τα φυτα εχουν καλη αναπτυξη για μολις 2 εβδομαδων εχουν παρει γυρω στα 4-7 εκατοστα το καθενα
το ξυλο το εβαλα σημερα το εδεσα πανω στην αριστερη πετρα γτ δε θα βυθιζοταν ποτε και οταν βρω να αγορασω moss θα δεσω επανω και στη πετρα και στις οριζοντιες επιφανειες του ξυλου καθως πλεον μπορω να το αφαιρεσω απτο ενυδρειο χωρις να ανακατεψω βυθο η τπτ τετοιο γτ ειναι ενα σωμα με την πετρα..απλα τα εβαλα μεσα και τα αφησα να κατσουν :o
οριστε και μερικες φωτο
https://imageshack.com/i/n7y4c5j
https://imageshack.com/i/0zgabpj
https://imageshack.com/i/0z2zalj
https://imageshack.com/i/j7ai5nj
https://imageshack.com/i/new2y3j
δεχτα ολα τα σχολια και οι αποψεις αρνητικα η θετικα(αν και ξερω απο ποιον θα ερθει το πρωτο σχολιο και πριν πεις οτιδηποτε να σου υπενθυμισω ουτε σα κοτοπουλο μοιαζει το ξυλο ουτε εκανα πυργακια..τα αφησα να κατσουν φυσικα :smt119)

nazgul
04-02-14, 06:39
Mια χαρα το εκανες. Βαλε και ενα σκουροχρωμο φοντο στην πλατη και περιμενεις να φουντωσουν τα φυτα. Μην κλαδεψεις για κανενα μηνα για να δυναμωσον.

Για τη βιολογια καλα εκανες. Απλα ειναι πιο ισχυρη με την περισσοτερη τροφη που εριχνες.

delta66
04-02-14, 13:47
Τη βαση του ξυλου, "χωστη" αναμεσα στις πετρες δεξια, λες και φυτρωνει εκει. Ετσι δεν θα χρειαεται και βαρος για να μεινει κατω,.
Κανε τις αλλαγες σου να πεσουν τα νιτρικα στο 10 και βαλε ψαρια.
Λιγοστεψε σταδιακα την τροφη (γιατι θα πεθανει η περισσια βιολογια που θα μεινει αταιστη. Να γινει ομαλα αυτο) μεχρι να ταιζεις μιαμιση δυο φορες την ποσοτητα ας πουμε που θα τρωνε τα ψαρια οταν μπουν.

(αφησαμε τα κοτοπουλα και πιασαμε τα χελωνονιντζακια? :D)

bilaras7
04-02-14, 13:51
χαχαχα δε γινεται να τα αλλαξω πρεπει να ξεθαφτουν ολες οι πετρες ..ετδι και αλλιως οταν μπει η μοσ επανω θα φενεται πολυ φυσικο χωρις να εξεχει η πετρα ετσι...
αλλαγες θα κανω θα εχω καποιο προβλημα αν κανω 10 λιτρες 2 την ημερα ; ας πουμε 1 τωρα και μια κατα τις 10-11 το βραδυ;

delta66
04-02-14, 14:14
Δεν μπορουν να βγουν οι πετρες? Μονο του σπανού τα γενια δεν γινονται στα ενυδρεια. :D
Ετσι κι αλλιως δεν πρεπει να ειναι θαμμενες τελειως μεχρι κατω οι πετρες.
Η βαση του ξυλου πως θα καλυφθει απο Moss, για να μη φαινεται εκει που ακουμπαει στο βυθο? Αυτο το κανουμε με μικρες πετρες συνηθως (ο ευκολος τροπος)

Οι μικρες συνεχομενες αλλαγες δεν εχουν το ιδιο αποτελεσμα στην πτωση των τιμων, οσο μια μεγαλη (γιατι στη 2η μικρη αλλαγη βγαζεις και νερο που εχεις βαλει στην 1η αλλαγη).
Αλλα αν δεν γινεται μεγαλη, απο ολοτελα καλη κι η Παναγιωταινα.

bilaras7
04-02-14, 16:41
οι 2-3 πετρες οι απο κατω ειναι θαμμενες μεχρι κατω οι μυτες τους ομως ο μακροστενο μερος οχι με τη μεγαλη επιφανεια τους..γτ δε πρεπει να ειναι?
ισα ισα δε κραταει ετσι απο κατω χαλικι να μαζευει βρωμια και να τη κραταει εκει ετσι δεν ειναι?
και λεω δε γινεται γιατι ετσι οπως τις εχω στερεωσει τωρα πρεπει να αλλαξει ολο να τα βγαλω να τα ξεθαψω θα ξαναγινει το νερο μανταρα..τοσο ασχημο ειναι και ετσι φυσικο δε φαινεται?
μοσ θα βαλω στην μπροστινη μερια τουξυλου και στα κλαδια πισω η βαση ειναι πολυ λεπτη δεν ειναι κουτσουρι ετσι και αλλιως..και στην πετρα αυτην αριστερα που αφαιρειτε ευκολα και θα πρασινισει ολο ετσι οπως το σκεφτομαι
-------------------------
μειωσα τη τροφη απο 60-70στικακια που χα βαλει χθες και εβαλα καμια 40αρια επειδη μου πες σταδιακα..εκανα την αλλαγη που προετοιμασα απο χθες 10 λιτρα...και τωρα ετοιμασα τη μεγαλη αλλαγη πανω απο 25 λιτρα γυρω στα 30...εκανα ενα πειραμα και μετρησα και με τα στικ νιτρικα και εδιχνε μονο 10 οτι εχω !!!!και εχω πανω απο 25-30(πριν την αλλαγη ολα αυτα)
τη παρακσευη λογικα θα μαι ετοιμος για ψαρια..εγω σκεφτομαι να παρω γυρω στα 8-10 CPD's αναλογα τη τιμη που θα μου κανει..αυτα θα τα βαλω ολα μαζι για αρχη μεσα etsi?

delta66
04-02-14, 17:01
Αλλη μια ενδειξη οτι τα τεστ σε στικ ειναι πολυ αναξιοπιστα.
Ναι ολα μαζι. Εχει αναπτυχθει πολυ βιολογια πλεον με τοσο φαι.
Φυσικα θα συνεχισεις να τσεκαρεις και αφου τα βαλεις και αν συμβει κατι αναπαντεχο, το λυνουμε αμεσα.

bilaras7
04-02-14, 17:05
ωραια ..πες μου ομως αυτο για τις πετρες που σου πα εν μερει δεν εχω δικιο?δεν φαινεται φυσικο ετσι το ενθδρειο

delta66
04-02-14, 17:13
Tεσπα, προσεχε να μη ραγισεις/σπασεις το πατο με τις πετρες και φροντισε να μη φαινεται η επαφη του ξυλου με το βυθο αφυσικα, λες και το ακουμπησες σαν μπιμπελο.
-------------------------
Ασχημο http://i.imgur.com/18bloIL.jpg

Ωραια
http://i484.photobucket.com/albums/rr210/adrianng1996/SAM_0234-1.jpg
https://lh6.googleusercontent.com/-1aOP84D5Qww/TXFRTeYLsXI/AAAAAAAAACw/F3XLfcr2CSE/s1600/island+fish+tank+planted+stock+photo.jpg
http://www.flickr.com/photos/57602777@N00/5863857679
http://www.aquariumgardens.co.uk/ekmps/shops/aquariumgardens/resources/Design/eden.jpg

bilaras7
04-02-14, 18:37
οχι ενταξει εμενα απο πισω ο κορμος δε φαινεται μεγαλωνουν τα φυτα αριστερα και ανουμπια δεξια και ειναι κα μες το υποστρωμα σχεδον
μπορεθς να μου πεις πως υπολογιζω τα λιτρα; εμενα ας πουμε εχω διαστασεις 60 μηκος 30 πλατος και 35 υψος μεχρι την επιφανεια του νερου μου..πως υπολογιζω τα καθαρα λιτρα

delta66
04-02-14, 21:59
Μετρας σε εκατοστα, μηκος, πλατος (χωρις το παχος των τζαμιων) και υψος απο το τελος του χαλικιου ως την επιφανεια του νερου, τα πολλαπλασιαζεις μεταξυ τους και διαιρεις το γινομενο δια 1000

πχ 59 χ 29 χ 30 = 51330 : 1000 = 51 λιτρα
βγαλε και λιγο ογκο που πιανουν οι πετρες κλπ, πες 48-50 λιτρα καθαρα νερο.

bilaras7
04-02-14, 22:11
τοτε μαλλον εχω μετρησει λαθος τις λεκανες μου...οπως τα μετρησες ειναι..αλλα.εγω αν βγαλω μια κοκκινη λεκανη την οποια την εχω για 10λιτρη φτανει λιγο πανω απτο κεντρο το νερο ειναι δλδ ολο .ου το νερο γυρω στις 3.5 κοκκινες δλδ τι 35 λιτρα; κατι εχω κανει και μετρησει λαθος

delta66
04-02-14, 22:35
Τετραγωνη η λεκανη?
-------------------------
Οταν λες φτανει πανω απο το κεντρο, υπολογιζεις πανω απο το κεντρο στο υψος του νερου μονο? ή βαζεις και το υψος του βυθου?

bilaras7
04-02-14, 22:37
οχι ρε συ κυκλικη ειναι
-------------------------
χωρις το υψος του βυθου..εννοω απο εκει που τελειωνει το χαλικι μεχρι την επιφανεια

delta66
04-02-14, 22:46
Τοτε δεν μπορεις να μετρησεις μηκος πλατος στη λεκανη.
Χρησιμοποιες αυτο για να ογκομετρησεις τη λεκανη http://reef.diesyst.com/volcalc/volcalc.html
(cylinder ή elliptical ή round ends, αναλογως το σχημα της)
Μετρα τη.
(μη ξεχασεις να γυρισεις το "Dimensions" σε centimetres και το "VOLUME RESULTS" σε λιτρα, πριν πατησεις calculate)

bilaras7
04-02-14, 23:40
φφφ δυσκολο φαινεται :) να σε ρωτησω με την αλλαγη που εκανα επεσαν λιγο τα νιτρικα αλλα ακομα ειναι πανω απο 20....αυριο να κανω αλλαγη λιγο κατω απτο κεντρο του νερου μου η μεχρι το κεντρο η ακομα.μεγαλυτερη;

delta66
05-02-14, 00:51
50-60%

bilaras7
05-02-14, 01:13
τι κυκλοφορητη χρειαζομαι με τι μανομετρικο για να κανω αλλαγη νερου και να στελνω νερο απο κατω προς τα πανω μεσα στο ενυδρειο με μια σωληνα περιπου 1.5 με 2 μετρα;

nazgul
05-02-14, 07:45
Διαβασε αυτο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662). Στη συζητηση υπαρχουν αρκετες προτασεις.