PDA

Επιστροφή στο Forum : 145 λιτρα κυβος με Red cherry και Clea helena


delta66
23-01-14, 22:18
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Ενυδρειο με ασπονδυλα και φυτα
ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: 15/12/2013 (εισαγωγη ζωντανων στις 7/1/2014)






ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ:



Γαριδες: Red cherry
Σαλιγκαρια: Clea helena
Φυτα: Anubias barteri var. angustifolia, Anubias barteri var. nana, Anubias barteri var. petite, Spiky moss, Microsorum pteropus, Echinodorus Red Flame, Aegagropila linnaei.





ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-145_lt_red_cherry_-_clea_helena-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha579.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/145%20lt%20red%20cherry%20-%20clea%20helena/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha579.jpg .html)


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-145_lt_red_cherry_-_clea_helena-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha577.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/145%20lt%20red%20cherry%20-%20clea%20helena/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha577.jpg .html)


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-145_lt_red_cherry_-_clea_helena-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha576.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/145%20lt%20red%20cherry%20-%20clea%20helena/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha576.jpg .html)


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-145_lt_red_cherry_-_clea_helena-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha580.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/145%20lt%20red%20cherry%20-%20clea%20helena/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha580.jpg .html)






ΒΙΝΤΕΟ


H6I9ehdzCWY






Συγνωμη για την ποιοτητα των φωτο και βιντεο, ειναι απο κινητο.









ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ:





pH: 7.2
ΚΗ: 5
GH: 8
NH3/NH4: 0 ppm
NO2: 0 ppm
NO3: 5 ppm
PO4: -
T: 22C - 27C (αναλογα την εποχη)
TDS: 145 ppm
ORP: -






ΤΡΟΦΕΣ: crusta sticks και διαφορες καλες τροφες για ψαρια κυριως σε pellets, φρεσκα ζεματισμενα ή ωμα λαχανικα, τριμμενα flakes spirulina, πρωτεινικη τροφη σε σκονη για γονο ψαριων, σπανιως bloodworms.





ΡΟΥΤΙΝΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ:




Αλλαγες νερου: 40% καθε εβδομαδα
Προετοιμασια νερου/προσθετα: Προετοιμασια νερου βρυσης σε βαρελι αεριζομενο επι 24 ωρες για αποχλωριωση.
Υπολοιπες ρουτινες συντηρησης: Καθε 3-5 μηνες, ελαφρυς καθαρισμος βιολογικων υλικων σε νερο ενυδρειου, καλος καθαρισμος μηχανικων υλικων με νερο βρυσης, και λιπανση με βαζελινη των ελαστικων o-ring.
Καθε χρονο αλλαγη με καινουριο ή βρασιμο του μισου βιολογικου υλικου, εναλλαξ.
Οποτε καταστει αναγκαιο, αντικατασταση φθαρμενων μηχανικων υλικων, αναπληρωση φθαρμενων βιολογικων με καινουρια, και καθαρισμος σωληνων.
Καθε 2 χρονια αντικατασταση λαμπων.






ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:




Ενυδρειο: μ61 χ π41 χ υ58 εκ
Ογκος ενυδρειου: 145 λιτρα
Ογκος νερου: 120 λιτρα
Βαση: ξυλινη μ61 χ π51 χ υ73 εκ
Φιλτρο: Εξωτερικο φιλτρο ονομαστικης ροης 1000 λ/ω, υλικα: σφουγγαρι προφιλτρο στο μπαστουνι εισοδου, 0.5 λιτρο μηχανικο μακαρονι, 0.5 λιτρο βιομπαλες, 1 λιτρο βιολογικο μακαρονι, 1 λιτρα ελαφροπετρα και λιγο συνθετικο βαμβακι.
Θερμανση: 200W
Ψυξη: 2χ92mm PC fans (2x55.9cfm)
Φωτισμος: Φυσικο φως, ηλιος και φεγγαρι (μεσα απο αμμοβολισμενο τζαμι), και τεχνητος απο 1x14w T8 grolux, 1x14w T8 ψυχρο λευκο, moonlight 1 ψυχρό λευκό Led Smd Plcc-2 με τροφοδοτικο 3V και ρεοστάτη
Φωτοπεριοδος τεχνητου φωτισμου: αναλογα την εποχη, υποβοηθηση για 5-6 ωρες το απογευμα/βραδι και στη συνεχεια 2 ωρες moonlight
Φοντο: Βαφη πλαστικο χρωμα μαυρο
Βυθος: Μαυρο αμμοχαλικο 1.5-2.0mm
Διακοσμηση: Ξυλα driftwood, πετρες γρανιτης και μαρμαροπετρες
Λιπανση: λιγα ιχνοστοιχεια
Παροχη CO2: -





ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:




Controller θερμοκρασιας (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/145%20lt%20red%20cherry%20-%20clea%20helena/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha573.jpg ) δυο εξοδων (ψυξη - θερμανση)
AC-DC adaptor 12V 1A για τα ανεμιστηρακια
3 χ ψηφιακoι εβδομαδιαιοι χρονοδιακοπτες (ενα για καθε λαμπα και ενα για το moonlight)
Πολυπριζο με προστασια υπερτασης.
pH-meter
Tds-meter
Τεστ νερου NH3 NO2 NO3 GH KH pH
Αεραντλιες σε αναμονη
Wave maker 3000 λ/ω σε αναμονη
Εφεδρικο φιλτρο σε αναμονη
Θερμαντηρες 300+200W σε αναμονη
Ταιστρα σε αναμονη
Βαρελι προετοιμασιας καταλληλο γα τροφιμα
Controller θερμοκρασιας για το βαρελι προετοιμασιας
Αντλια για την αλλαγη, ρυθμιζομενης ροης 1000 l/h, 2μ μανομετρικο
Συστημα (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/water%20changes/lido120allagi1.jpg) αποχετευσης και αλλαγης νερου με βανες μεσω του εξωτερικου φιλτρου.
Αυτοματη αναπληρωση
Καραντινα πλαστικη 40 λιτρα
Καραντινα πλαστικη 10 λιτρα
Αποχες (μεγαλη, μικρη)
Σφουγγαρι καθαρισμου τζαμιων
Κανατα δοσομετρικη 1 λιτρου
Seachem prime
Δοσομετρικη πιπετα

korasidikos
23-01-14, 22:23
ομορφα πραγματα μπραβο Σπυρο!!:pκοκκινησε ο τοπος ;)

Τάκης
23-01-14, 22:35
Όπως πάντα μας εκπλήσσεις.
Συγχαρητήρια Σπύρο

ChocolatePuma
23-01-14, 22:42
:smt041:smt041:smt041

Τι να γράψεις σε τέτοια παρουσίαση????

Μόνο το "500λιτρο του Γουλανδρή & της Χοντρής"...την "κερδίζει"! :D

nicpapa
23-01-14, 23:00
Αλλαγες νερου: 40% καθε εβδομαδα

Γιατι τοσο πολυ ? Σου ανεβάζει νιτρικα?

Ωραιο και ανετο το ενυδρειο, με την αλλαγη ειδες περισσότερες εκδυσεις?
Βαλε βρε κανενα φυτάκι, εχω κατι ανουμπιες τερατα αν θέλεις... :D

kgf12345
23-01-14, 23:10
τρελλο παρτυ οι γαριδες!πρεπει να αποκτησανε νεα ζωη εκει μεσα:D

κατσε να πρασινισει λιγο απτις αλγες και θα ειναι ο γαριδοπαραδεισος το ενυδρειο:D

Dias
23-01-14, 23:46
Πολυ ομορφο Σπυρο.Και η οργανωση σου σε τεχνικο εξοπλισμο αψογη.
Να το χαιρεσαι φιλε :)

delta66
24-01-14, 00:21
Thanks dudes.



Αλλαγες νερου: 40% καθε εβδομαδα

Γιατι τοσο πολυ ? Σου ανεβάζει νιτρικα?

Ωραιο και ανετο το ενυδρειο, με την αλλαγη ειδες περισσότερες εκδυσεις?
Βαλε βρε κανενα φυτάκι, εχω κατι ανουμπιες τερατα αν θέλεις... :D
Γιατι οχι τοσο μεγαλη? Το ιδιο ευκολο ειναι για μενα, τι 20, τι 30, τι 40, τι 80% αλλαγη.
Πεφτει πολυ φαι. ;)
Μια μερα μεσοβδομαδα, μου παραπεσε τροφη και επιασε χιονοθυελα μεσα στο ενυδρειο :D
Τηη επομενη δεν ειχα τι να κανω και του κοπανησα επιτοπου μια αλλαγουλα 30% με το συστημα που εχω φτιαξει και σε μιση ωριτσα ηταν ετοιμο.
Απλα ανοιξα μια βανα βγηκε το νερο απο την αποχετευση. Εφαρμοσα στο λαστιχο της αποχετευσης, στο λαστιχο της βρυσης που ειναι εξω απο τη μπαλκονοπορτα (εχω Reducer (http://www.bigalspets.com/reducer-594-to-494.html) στην ακρη του λαστιχου μονιμα) ανοιγωντας τη στο σιγανο. Πεταξα μεσα στο ενυδρειο και τους δυο καβατζα θερμαντηρες (200+300W) που εχω γραμμενους και στον εξοπλισμο πιο πανω, και μαζι με το 200αρη του ενυδρειου, δεν αφησαν την θερμοκρασια να πεσει πανω απο 1C. Εβαλα και Prime στο ενυδρειο (το οποιο το βαζω μονο σε εκτακτες περιπτωσεις οπως αυτη οπου δεν προλαβαινω να πρετοιμασω νερο).

Τα φυτα θα μεγαλωσουν. Ειναι μικρα ακομα. Ευχαριστω.

-------------------------

Βασικα μετεφερα στην αρχη μονο μερικα helena.
Την αλλη μερα ειδα οτι ειναι ΟΚ και μετεφερα και ολα τα αλλα σαλιγκαρια.
Τις γαριδες ηθελα να τις καθυστερωσω λιγο,γιατι το ενυδρειο ετρεχε μονο 20 μερες περιπου και ο βυθος (νομιζα) ηταν αγουρος.
Ομως ειχα ριξει και μπιχλα μεσα στο ενυδρειο χυμα να παει στο βυθο και πιστευω οτι ειχε μπολιαστει και ο βυθος*.
Μαζευοντας ομως σαλιγκαρια, πρεπει να πηρα και καναδυο cherry, γιατι την αλλη μερα τις ειδα να κυκλοφορανε μεσα στο καινουριο ενυδρειο.
Τις αφησα, αφου τις ειδα ζωηρες και φαγανες.
Μια πρεπει να ηταν και με αυγα γιατι την επομενη μερα ειδα και μικρα να κυκλοφορανε.
Αφου ειδα οτι και την επομενη υπαρχαν ολες ζωντανες και φαγανες, μετεφερα και ολες τις υπολοιπες απο το μικρο.
Οπως ρωτησες, μεσα σε 2-3 μερες ειδα πολλα πουκαμισα κατω.
Εχει γεμισει ο τοπος μικρα.


* Ειχα μεταφερει ηδη πριν μερικες μερες καποια φυτα απο το παλιο γαριδαδικο, ελπιζωντας να παρουν μαζι τους με τις ριζες και τιποτα μικροοργανισμους.
Μερικες μερες μετα το στησιμο (ετρεχε με τροφη σε αποχη) θολωσε το νερο, μετα ξεθολωσε και εγινε κρυσταλλο.
Ηταν ετοιμο. Τσεκαρα και εσωτερικα το τζαμι και δεν ειχε γλιτσα καθολου.
Παρ'αυτα το αφησα να τρεχει (για το βυθο)
Οσο ετρεχε το ενυδρειο για να στρωσει, εκανα το εξης.
Το νερο που εβγαζα απο το παλιο γαριδαδικο για να κανω αλλαγη, το πεταγα μεσα στο καινουριο (αφου ειχα αφαιρεσει την αναλογη ποσοτητα) και μαζι ξεπλενα μεσα στο ενυδρειο και το διχτακι με τα υλικα.
Αυτο ηταν το μονο μπολιασμα που του εκανα βασικα.
Μετεφερα και ετεροτροφα βακτηρια δλδ και μικροοργανισμους, με τη μεταφορα του νερου, φυτα κλπ

gallos
24-01-14, 00:27
Πολύ ωραίο!Και αναλυτικότατη παρουσίαση!!

stratigos24
24-01-14, 00:59
Μαυρος βυθος με Red Cherry. Αυτα ειναι. Τρελη αντιθεση.

Καπου παλαιοτερα ειχα διαβασει οτι οσο πιο σκουρος ο βυθος, τοσο πιο εντονο γινεται το κοκκινο των Red Cherry.

bloskas
24-01-14, 01:06
ωραιο και οντως αναλυτικοτατη η παρουσιαση! πιστευω θα εδειχνε πιο ωραιο αν αλλαζες την πετρα αυτη με μια λαβας.

να το χαιρεσαι! :D

tsoui
24-01-14, 01:41
Πολυ ομορφο!!!Δεν περιμενα κατι λιγοτερο :D

delta66
24-01-14, 02:00
πιστευω θα εδειχνε πιο ωραιο αν αλλαζες την πετρα αυτη με μια λαβας.

Βασικα το ενυδρειο το εστησα με οτι υλικα υπαρχαν και με την αμμο που περισσεψε απο τα χρυσοψαρα*.
Πετρες γενικα δεν χρησιμοποιουσα στα προηγουμενα ενυδρεια (Αμαζονιος) και δεν ειχα πολλες επιλογες διαθεσιμες.

Πιστευω λοιπον να μιλας για τις ασπρες μαρμαροπετρες. (ο γρανιτης μου αρεσει τελικα πολυ με το μαυρο βυθο, και δεν θα τον αλλαζα).
Αν εβαζα πετρες λαβας, θα ηταν ειτε κοκκινου χρωματος ειτε μαυρου.
Αν εβαζα μαυρες, δεν θα ξεχωριζαν απο το μαυρο βυθο.
Αν εβαζα κοκκινες, δεν θα ξεχωριζαν οι γαριδες επανω στις πετρες.
Αν δεις στο αλλο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76192) με τα χρυσοψαρα, εχω βαλει εκει ολη τη κοκκινη λαβα (δεξια κατω απο το ξυλο) και τις αλλες ασπροκοκκινες jasper πετρες (αριστερα), γιαυτο ακριβως το λογο. (να μου μεινουν αυτες οι πετρες για τις γαριδες)

Τις μαρμαροπετρες επιπλεον τις εβαλα δοκιμαστικα, και γιατι συνηθως δεν μενουν για πολυ καιρο ασπρες. Ηταν και αναγκαιες για να κρατησουν κατω το ξυλο.
Αν προσεξεις στη τριτη φωτο, δεξια, πισω απο το ξυλο και διπλα απο τη εισοδο του φιλτρου, φαινεται ελαχιστα μια τριτη μαρμαροπετρα που παταει το ξυλο και που την ειχα στο μικρο γαριδαδικο, η οποια εχει παρει πιο φυσικο χρωμα με το πρασινο της αλγης να τη ζωντανευει.
Δεν την εβαλα μπροστα για να μην εχω δυο διαφορετικες μαρμαροπετρες, μια ασπρη και μια πρασινωπη.
Αφησα τις λευκες μπρσστα με σκοπο να πρασινισουν μαζι σταδιακα.
Αν δεν μου αρεσουν, κατι θα βρουμε να κανουμε.
Ισως βαλω κι αλλο γρανιτη.

Ευχαριστω και παλι ολους.
Περιμενω κι αλλες προτασεις σχολια και ιδεες.

*Το project "δυο μονο ενυδρεια πλεον", ενα μεγαλο χρυσοψαραδικο και ενα μεγαλο γαριδαδικο, δεν μου κοστισε σχεδον τιποτα, αφου το μονο που χρειαστηκε να αγορασω επιπλεον, ηταν ενα εξωτερικο φιλτρο για τις γαριδες 43Ε, η αμμος 20Ε και δυο λαμπες 15Ε, και δυο καινουριες λαμπες που θα βαλω στο μεγαλο 10-15Ε (με πατεντα "κοινες λαμπες εμποριου σε juwel φωτιστικο" :cool:), χρηματα που βγηκαν και απο πωληση περισσευούμενων υλικων απο τα προηγουμενα ενυδρεια. Ηθελα να βγαλω το εσωτερικο, καλο μεν φιλτρο της juwel, γιατι με περιοριζε στην πτωση σταθμης γιατι εχει πολλες εισοδους που δεν μπορουν να καλυφθουν για να μη ρουφανε γαριδες, συν οτι δεν μπορουσα να εγκαταστησω το συστημα ευκολης αλλαγης (το κρατησα ως καβατζα σε πιθανη βλαβη καποιου φιλτρου). Και εβαλα και δυο τροφοδοτικαπου ειχα για να βαλω 2 χ Τ8 14W λαμπες, αφηνωντας εκτος το φωτιστικο της juwel με τις δυο δυνατες Τ5 24W η μια. Τα δυνατα φωτα θελουν και λιπσσματα και διοξειδια κι εγω δεν βαζω τετοια, και χρειαζονται και φυτα φαγανες φυσικα, και τα φυτα τα προτιμω να ειναι "αργα" (για να μη κλαδευω)

nospanos
24-01-14, 02:07
Δεν περίμενα κάτι λιγότερο από 'σένα φίλε Σπύρο :smt023 Με γειές, να το χαίρεσαι!! :D

maikl
24-01-14, 06:44
Μπραβο Σπυρε! :smt041

Εγω οταν ειχα το ιδιο ενυδρειο ειχα αλλαξει το "μαμα" φωτιστικο(το πουλησα) του με ενα της παλιοτερης σειρας των ριο που ηταν με Τ8 (2Χ15 watt).
Ετσι ειχα χαμηλοτερο φωτισμο και φθηνο (εβρισκα osram fluora & gro lux 2,5-3 ευρω).Το ενυδρειο τοτε ηταν ζευγαρωστρα δισκων ;)

nicpapa
24-01-14, 12:42
Thanks dudes.


Γιατι οχι τοσο μεγαλη? Το ιδιο ευκολο ειναι για μενα, τι 20, τι 30, τι 40, τι 80% αλλαγη.
Πεφτει πολυ φαι. ;)
Μια μερα μεσοβδομαδα, μου παραπεσε τροφη και επιασε χιονοθυελα μεσα στο ενυδρειο :D
Τηη επομενη δεν ειχα τι να κανω και του κοπανησα επιτοπου μια αλλαγουλα 30% με το συστημα που εχω φτιαξει και σε μιση ωριτσα ηταν ετοιμο.
Απλα ανοιξα μια βανα βγηκε το νερο απο την αποχετευση. Εφαρμοσα στο λαστιχο της αποχετευσης, στο λαστιχο της βρυσης που ειναι εξω απο τη μπαλκονοπορτα (εχω Reducer (http://www.bigalspets.com/reducer-594-to-494.html) στην ακρη του λαστιχου μονιμα) ανοιγωντας τη στο σιγανο. Πεταξα μεσα στο ενυδρειο και τους δυο καβατζα θερμαντηρες (200+300W) που εχω γραμμενους και στον εξοπλισμο πιο πανω, και μαζι με το 200αρη του ενυδρειου, δεν αφησαν την θερμοκρασια να πεσει πανω απο 1C. Εβαλα και Prime στο ενυδρειο (το οποιο το βαζω μονο σε εκτακτες περιπτωσεις οπως αυτη οπου δεν προλαβαινω να πρετοιμασω νερο).

Τα φυτα θα μεγαλωσουν. Ειναι μικρα ακομα. Ευχαριστω.

-------------------------

Βασικα μετεφερα στην αρχη μονο μερικα helena.
Την αλλη μερα ειδα οτι ειναι ΟΚ και μετεφερα και ολα τα αλλα σαλιγκαρια.
Τις γαριδες ηθελα να τις καθυστερωσω λιγο,γιατι το ενυδρειο ετρεχε μονο 20 μερες περιπου και ο βυθος (νομιζα) ηταν αγουρος.
Ομως ειχα ριξει και μπιχλα μεσα στο ενυδρειο χυμα να παει στο βυθο και πιστευω οτι ειχε μπολιαστει και ο βυθος*.
Μαζευοντας ομως σαλιγκαρια, πρεπει να πηρα και καναδυο cherry, γιατι την αλλη μερα τις ειδα να κυκλοφορανε μεσα στο καινουριο ενυδρειο.
Τις αφησα, αφου τις ειδα ζωηρες και φαγανες.
Μια πρεπει να ηταν και με αυγα γιατι την επομενη μερα ειδα και μικρα να κυκλοφορανε.
Αφου ειδα οτι και την επομενη υπαρχαν ολες ζωντανες και φαγανες, μετεφερα και ολες τις υπολοιπες απο το μικρο.
Οπως ρωτησες, μεσα σε 2-3 μερες ειδα πολλα πουκαμισα κατω.
Εχει γεμισει ο τοπος μικρα.


* Ειχα μεταφερει ηδη πριν μερικες μερες καποια φυτα απο το παλιο γαριδαδικο, ελπιζωντας να παρουν μαζι τους με τις ριζες και τιποτα μικροοργανισμους.
Μερικες μερες μετα το στησιμο (ετρεχε με τροφη σε αποχη) θολωσε το νερο, μετα ξεθολωσε και εγινε κρυσταλλο.
Ηταν ετοιμο. Τσεκαρα και εσωτερικα το τζαμι και δεν ειχε γλιτσα καθολου.
Παρ'αυτα το αφησα να τρεχει (για το βυθο)
Οσο ετρεχε το ενυδρειο για να στρωσει, εκανα το εξης.
Το νερο που εβγαζα απο το παλιο γαριδαδικο για να κανω αλλαγη, το πεταγα μεσα στο καινουριο (αφου ειχα αφαιρεσει την αναλογη ποσοτητα) και μαζι ξεπλενα μεσα στο ενυδρειο και το διχτακι με τα υλικα.
Αυτο ηταν το μονο μπολιασμα που του εκανα βασικα.
Μετεφερα και ετεροτροφα βακτηρια δλδ και μικροοργανισμους, με τη μεταφορα του νερου, φυτα κλπ

Δεν λέω οτι ειναι κακό, (στις γαρίδες αυτές) ...
Το κακό (καλό) με τις μεγάλες αλλαγες σε γαρίδες ειναι οτι τις ωθεις να αλλάξουν πουκάμισα, που καμια φορά αν δεν ειναι ετοιμες μπορουν να παρουσιασουν προβλημα στην εκδυση.
Προσεχε με το φαι.... θα σου βγουνε τερατάκια.... :D
Παρόμοιο τροπο στρωσιματος ακολουθω στα ενυδρεια, βάζω το νερο απο τις αλλαγες στα αλλα ενυδρεια,για να μεταφερω μικροοργανισμους, μοςς, βαζω μερικα υλικά απο στρωμμένο ενυδρειο, και μπολιαζω τον βυθό τραβωντας με συρριγκα απο στρωμενο βυθο την μπιχλα.
Αν ειναι στρωμένο καλα το ενυδρειο θα παρατηρησεις, τους μικροοργανισμους στα τζαμια, αν τους ειχες και εξαφανιστουν παει να πει οτι κατι δεν παει καλα.... ειναι πιο ευαισθητοι απο τις γαρίδες.
Αν θέλεις εκδυσεις, μπορεις να ταίζεις σπανάκι βρασμένο ανα 1-2 εβδομάδες.
Για τις ανουμπιες το γνωρίζεις νομιζω, δεν τις κλαδευουμε μεσα στο ενυδρειο...

Κλεόβουλος
24-01-14, 13:51
Υποκλίνομαι! Αυτή είναι παρουσίαση! +-3
(μέχρι και πόσες απόχες έχεις μας έγραψες :D)

Stivv27
24-01-14, 15:37
Υποκλίνομαι! Αυτή είναι παρουσίαση! +-3
(μέχρι και πόσες απόχες έχεις μας έγραψες :D)
+1 ναι ρε ο κερατας!Μονο τα γραμμαρια απο τις τροφες δεν μας ειπε!

Σπυρο και αυτο μια χαρα οπως το χρυσοψαραδικο!Τι και αν ειναι 2 μονο οπως λες ποιο πανω σημασια εχει οτι ειναι σουπερ!

delta66
24-01-14, 16:01
Δεν λέω οτι ειναι κακό, (στις γαρίδες αυτές) ...
Το κακό (καλό) με τις μεγάλες αλλαγες σε γαρίδες ειναι οτι τις ωθεις να αλλάξουν πουκάμισα, που καμια φορά αν δεν ειναι ετοιμες μπορουν να παρουσιασουν προβλημα στην εκδυση.
Προσεχε με το φαι.... θα σου βγουνε τερατάκια.... :D
Παρόμοιο τροπο στρωσιματος ακολουθω στα ενυδρεια, βάζω το νερο απο τις αλλαγες στα αλλα ενυδρεια,για να μεταφερω μικροοργανισμους, μοςς, βαζω μερικα υλικά απο στρωμμένο ενυδρειο, και μπολιαζω τον βυθό τραβωντας με συρριγκα απο στρωμενο βυθο την μπιχλα.
Αν ειναι στρωμένο καλα το ενυδρειο θα παρατηρησεις, τους μικροοργανισμους στα τζαμια, αν τους ειχες και εξαφανιστουν παει να πει οτι κατι δεν παει καλα.... ειναι πιο ευαισθητοι απο τις γαρίδες.
Αν θέλεις εκδυσεις, μπορεις να ταίζεις σπανάκι βρασμένο ανα 1-2 εβδομάδες.
Για τις ανουμπιες το γνωρίζεις νομιζω, δεν τις κλαδευουμε μεσα στο ενυδρειο...
Εχουν μαθει εδω και χρονια με αγριες αλλαγες,.
Στο 50αρι ταιζα το ιδιο κι αναγκαστικα εκανα και μεγαλη αλλαγη 80-90% :D
Δεν ειπα για μικροοργανισμους στα τζαμια, αλλα για γλιτσα (το ζελε που κολλανε τα βακτηρια) ;)
Ναι το εχω ακουσει για τις ανουμπιες.
Ισως παιζουν ρολο και τα λιτρα. Εγω κοβω κανα σαπακι απο τις ανουμπιες μεσα στο ενυδρειο και δεν αντιμετωπισα προβλημα.

Υποκλίνομαι! Αυτή είναι παρουσίαση! +-3
(μέχρι και πόσες απόχες έχεις μας έγραψες :D)
Επιτηδες.
Να βαλω τον αλλον να σκεφτει τι τις κανει δυο αποχες, μικρη και μεγαλη? :D

lingistis
24-01-14, 21:29
Σωστός !!! Να χαίρεσε να διαβάζεις :D


Ναι το εχω ακουσει για τις ανουμπιες.
Ισως παιζουν ρολο και τα λιτρα. Εγω κοβω κανα σαπακι απο τις ανουμπιες μεσα στο ενυδρειο και δεν αντιμετωπισα προβλημα.


Το κλάδεμα σε ζωντανά τμήματα του φυτού είναι το πρόβλημμα γιατί από τις πληγές το φυτό αφήνει ουσίες για κανά 2 μέρες που είναι τοξικές για γαρίδες. Τα ‘‘σαπακια‘‘ δεν δημηουργούν πρόβλημμα.

Σπύρο έχεις αναρτήσει κάπου αυτό το ωραίο σύστημα που λες για τις αλλαγές ;)

delta66
24-01-14, 21:36
Το κλάδεμα σε ζωντανά τμήματα του φυτού είναι το πρόβλημμα γιατί από τις πληγές το φυτό αφήνει ουσίες για κανά 2 μέρες που είναι τοξικές για γαρίδες. Τα ‘‘σαπακια‘‘ δεν δημηουργούν πρόβλημμα.
Tο εχεις δει να συμβαινει σε ενυδρειο σου με γαριδες?
Γιατι οταν λεω "σαπακια", εννοω κοψιμο ολο το φυλλο με το μισχο του.
Δεν εχω κοψει βεβαια το ριζωμα (χοντρο κλωναρι κατω) μεσα στο ενυδρειο. Περιττο να χρειαστει να γινει κατι τετοιο μεσα στο ενυδρειο.
Θελω να πω μηπως ειναι καποια ενυδρειακη "υπερβολη", που εχει στηριχθει μεν στην αληθη πληροφορια οτι η ανουμπια εχει καποια τοξικοτητα, που ομως δεν ξερουμε ποσο μεγαλη ειναι αναλογα με τη διαλυση της στο νερο.


Σπύρο έχεις αναρτήσει κάπου αυτό το ωραίο σύστημα που λες για τις αλλαγές ;)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=814556&postcount=72

nazgul
24-01-14, 21:51
Αλλος ενας παραδεισος για τους "φιλους" σου Σπυρο!

Υ.Γ. Και εγω γενναιες εβδομαδιαιες αλλαγες νερου κανω (γυρω στο 50%), ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα.

ChocolatePuma
24-01-14, 21:59
Επιτηδες.
Να βαλω τον αλλον να σκεφτει τι τις κανει δυο αποχες, μικρη και μεγαλη? :D

Πες τωρα και την απάντηση...:smt043

delta66
24-01-14, 22:25
Τη μικρη την εχω για τις μικρες γαριδες Νο 3-4 και τη μεγαλη για τις μεγαλες, ατλαντικου :D

(σπρωχνω με τη μικρη στη μεγαλη, οτι θελω να ψαρεψω)

exelix
25-01-14, 01:07
Όταν πιάνεις τις άγριες της φυλής sakura να βάζεις τη μία απόχη μέσα στην άλλη... δεν είναι να παίζεις με αυτά!:p

delta66
04-02-14, 17:39
Το ξοκοκκαλισαν κανονικα το μπουμπουκι της ανουμπιας. :smt106
Και νομιζα τοσες μερες, οτι καθονται πανω του, γιατι τους αρεσε η θεα απο εκει. :grin:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-145_lt_red_cherry_-_clea_helena-mpoumpouki.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/145%20lt%20red%20cherry%20-%20clea%20helena/mpoumpouki.jpg.html)

korasidikos
04-02-14, 19:45
:smt118 είναι πολύ φαγανες οι κοκκινουλες!!:smt106:smt106:smt106:p

kgf12345
04-02-14, 20:36
χαχαχαχα!αυτο βρηκαν να φανε?ελεος!:D
που να ητανε και πεινασμενες δηλαδη.θα τρωγαν και τα τζαμια:D

περιτο να πω οτι το ενυδρειο τα σπαει.το ειδα απο κοντα και επαθα πλακα.το αδικουνε παρα πολυ οι φωτογραφιες!:o

ChocolatePuma
04-02-14, 20:45
Σπύρο τι τροφές ταίζεις και πόσο συχνά?:smt019
Θα πρότεινα να κοιτάξεις τις τροφές αν έχουν λήξει:smt043:smt043...εφόσον πλέον οι γαρίδες τρωνε τα μπουμπουκια!!!! :smt106

alphonse
04-02-14, 21:22
ομορφη ληψη....
ευχαριστουμε που τη μοιραστηκες.

Michali[s]
04-02-14, 21:36
το αδικούν πάρα πολύ οι φωτογραφίες!:o

Αληθές..
Από κοντά είναι πραγματικά απίστευτο.

Αντίστοιχα αδικείται από τα βίντεο και η "μπανιέρα" που υπάρχει απέναντι.

maria p
04-02-14, 21:52
Φανταστικό να το χαίρεσαι !!!

delta66
04-02-14, 22:02
Ναστε καλα παιδια.

Γιωργο φερε τοτε την καμερα να βγαλουμε καμια φωτο της προκοπης .. και κανενα υποβρυχιο βιντεο
ναι θελωωωωωω υποβρυχιο -+9

nicpapa
04-02-14, 23:22
Ναστε καλα παιδια.

Γιωργο φερε τοτε την καμερα να βγαλουμε καμια φωτο της προκοπης .. και κανενα υποβρυχιο βιντεο
ναι θελωωωωωω υποβρυχιο -+9
Αντε μπας και δουμε και εμεις κάτι... :D

genecr
05-02-14, 09:12
όμορφο ενυδρείο και άψογη παρουσίαση...
να τις χαίρεσαι :)

delta66
12-05-14, 15:07
Ενα update

Το μπλε προφιλτρο τελικα αλλαχτηκε, οχι τοσο για την παραφωνια του χρωματος, αλλα γιατι δεν εμποδιζε τις γαριδες απο το να μπαινουν στο φιλτρο.
Παρατηρησα μειωση γεννησεων, αλλα οταν ανοιξα το φιλτρο, ολες οι γεννες ηταν εκει μεσα. :D
Εβαλα καλτσον δοκιμαστικα.
Το χρωμα παλι παραφωνο, αλλα αφου ειδα οτι λειτουργει καλα, θα βαλω μαυρο σεξουλιαρικο. :cool:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-145_lt_red_cherry_-_clea_helena-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha814.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/145%20lt%20red%20cherry%20-%20clea%20helena/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha814.jpg .html)


O controller εχει μπει στο μπροστινο ντουλαπι (γιατι τον ειχα χυμα)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-145_lt_red_cherry_-_clea_helena-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha573.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/145%20lt%20red%20cherry%20-%20clea%20helena/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha573.jpg .html)

nospanos
12-05-14, 20:33
Το μπλε προφιλτρο τελικα αλλαχτηκε, οχι τοσο για την παραφωνια του χρωματος, αλλα γιατι δεν εμποδιζε τις γαριδες απο το να μπαινουν στο φιλτρο.
Παρατηρησα μειωση γεννησεων, αλλα οταν ανοιξα το φιλτρο, ολες οι γεννες ηταν εκει μεσα. :D
Εβαλα καλτσον δοκιμαστικα.
Το χρωμα παλι παραφωνο, αλλα αφου ειδα οτι λειτουργει καλα, θα βαλω μαυρο σεξουλιαρικο. :cool:


Κι εγώ έχω βάλει κάτι παρόμοιο στην εισαγωγή του φίλτρου, ίδιου χρώματος λευκό.
Με τον καιρό που θα αρχίζει να μαζεύει μούργα, βρωμιές, τροφές, κλπ δε θα σου φαίνεται καθόλου χτυπητό το χρώμα :p
Σ' εμένα πάντως βουλώνει αρκετά συχνά και θέλει ξέπλυμα, σ' εσένα λογικά δε θα δημιουργεί πρόβλημα αφού έχεις φίλτρο πολύ πιο δυνατής ροής..

delta66
27-05-14, 23:56
Ξεκινησα σαλονι περιποιησης χεριων

qKKeprH9odM&

plin
28-05-14, 08:39
LOL! Σε τσιμπάνε καθόλου;

delta66
28-05-14, 14:50
Ναι !!! καπου καπου αισθανομουν ελαφρυ τσιμπηματακι.
Πιο πολυ γαργαλημα νοιωθεις.

Τάκης
28-05-14, 16:34
Ναι !!! καπου καπου αισθανομουν ελαφρυ τσιμπηματακι.
Πιο πολυ γαργαλημα νοιωθεις.
Τύφλα να έχουν τα Gara Rufa δηλαδή

korasidikos
28-05-14, 17:05
Ενα update

Το μπλε προφιλτρο τελικα αλλαχτηκε, οχι τοσο για την παραφωνια του χρωματος, αλλα γιατι δεν εμποδιζε τις γαριδες απο το να μπαινουν στο φιλτρο.
Παρατηρησα μειωση γεννησεων, αλλα οταν ανοιξα το φιλτρο, ολες οι γεννες ηταν εκει μεσα. :D
Εβαλα καλτσον δοκιμαστικα.
Το χρωμα παλι παραφωνο, αλλα αφου ειδα οτι λειτουργει καλα, θα βαλω μαυρο σεξουλιαρικο. :cool:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-145_lt_red_cherry_-_clea_helena-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha814.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/145%20lt%20red%20cherry%20-%20clea%20helena/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha814.jpg .html)


O controller εχει μπει στο μπροστινο ντουλαπι (γιατι τον ειχα χυμα)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-145_lt_red_cherry_-_clea_helena-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha573.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/145%20lt%20red%20cherry%20-%20clea%20helena/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha573.jpg .html)

Κι εγώ έχω βάλει κάτι παρόμοιο στην εισαγωγή του φίλτρου, ίδιου χρώματος λευκό.
Με τον καιρό που θα αρχίζει να μαζεύει μούργα, βρωμιές, τροφές, κλπ δε θα σου φαίνεται καθόλου χτυπητό το χρώμα :p
Σ' εμένα πάντως βουλώνει αρκετά συχνά και θέλει ξέπλυμα, σ' εσένα λογικά δε θα δημιουργεί πρόβλημα αφού έχεις φίλτρο πολύ πιο δυνατής ροής..
κατι τετοιο στην εισαγωγη (http://www.ebay.com/itm/New-Non-Branded-Pre-Filter-Sponge-Foam-Set-Suitable-For-Fluval-Edge-Aquarium-/281290401404?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item417e36e67c) θα τις εμποδιζε σιγουρα αλλα ισως βουλωνε συχνα!

stanisalus18
18-07-14, 15:31
Ηταν ετοιμο. Τσεκαρα και εσωτερικα το τζαμι και δεν ειχε γλιτσα καθολου.


τι σημαίνει αυτο? αμα έχει γλιτσα τι σημαίνει? από τι αποτελείται η γλιτσα? ρωτάει ένας αρχάριος μιας κ μου τράβηξε την προσοχή μου

delta66
18-07-14, 15:41
Προχειρα: Οταν ειναι ανωριμο το ενυδρειο προσπαθουν τα πρωτα βακτηρια (ετεροτροφα) να προσκολληθουν οπου βρουν (και στα τζαμια) δημιουργωντας μια γλιτσα (βιοφιλμ) για να τα συγκρατησει.
Οταν ωριμασει το ενυδρειο αυτη λιγοστευει, αφου τα βακτηρια πανε στο φιλτρο, οπου βρισκουν πιο ιδανικη τοποθεσια για αποικηση.

Εδω περισσοτερα και πιο αναλυτικα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753&highlight=bloom

stanisalus18
18-07-14, 16:09
καταλαβα τώρα, θανκς σπύρο να είσαι καλά

Artemisia
07-12-15, 23:11
Σπύρο απλά ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΌΟΟΟ !!! :smt041:smt041:smt041:smt041
Το διάβασα όοοολο 2 φορές :D Να το χαίρεσαι !!!!!!!
Ετοιμάζομαι για ένα κύβο ;)
Υ.Γ Τα καλσόν ανάρπαστα σε φίλτρα ενυδρεία λίμνες ..... χαχαχαχαχα .

Themis_aqua
07-12-15, 23:40
Σπυρο πραγματικα πολυ ομορφο τωρα το βλεπω κι εγω το ενυδρειο:pΓαριδες και απολεπιση αυτα ειναι:D:D