PDA

Επιστροφή στο Forum : ξεκινημα σε reef


gianniwpopi
23-01-14, 18:01
για σας παιδια...
ξεκινησα και εγω και κανω ενα nano reef 85 περιπου λιτρα καθαρα...
εβαλα 11 κιλα βραχο... μισο ζωντανο και αλλο τοσο ψωφιο.....
τωρα εχω βαλει ανθρακα στο φιλτρο...
ποτε βαζω αντιφωσφορο???
ποτε κανω μετρησεις??
ποσο να αναβω τα φωτα??
πρεπει να ριχνω τροφη στο ενυδρειο??
ποτε περιπου μπορω να βαλω καποιο ζωντανο στο ενυδρειο???
βασικα ακομα ψαχνομαι για το στησιμο...
για πεστε???
ποιο ειναι ποιο καλο??

Samian
23-01-14, 18:49
Το καλύτερο θα ήταν να αφαιρέσεις λίγο βράχο κα ινα ξαναπαίξεις από την αρχή.
Καλή συνέχεια.

gianniwpopi
23-01-14, 19:26
αλλο στησιμο... δεν ξερω... εχω μπερδευτει...
απαντηστε και στις ερωτησεις ρε παιδια?

Tsipourinos
23-01-14, 22:18
Καλησπερα φιλαρακι και καλη αρχη!φτιαξε το βραχο σου οπως σ αρεσει απλα καλυτερα να νεκρα κομματια να τα βαλεις στο κατω μερος!μαζι με τον ανθρακα βαλε κ αντιφωσφορο.μετρησεις κανε τα βασικα για τωρα δλδ αμμωνια νιτροδη και νιτρικα και αν τα βρει αμμωνια και no 2 μηδεν και no 3 εως 20 βαλε κανενα ζωντανο. Τα φωτα παρε ενα χρονοδιακοπτακι και αναβε τα κανενα 8ωρο.ποσα watt ειναι και τι φωτα εχεις??

gianniwpopi
23-01-14, 22:29
Το φωτιστικά είναι 2χ24w με μια daylight 10000 kelvin και μια μπλε ακτινικη. Πρεπει να ρίχνω και τροφή μέχρι να στρώσει;

Tsipourinos
23-01-14, 22:39
Κανονικα την τροφη την ριχνουμε για να ανεβει η αμμωνια κ να γινει ο κυκλος μεχρι να γινει μηδεν.γι αυτο κανε πρωτα μετρησεις.ποσα κιλα ζωντανο βραχο εχεις κ ποσο νεκρο??τα watt σου ειναι καλα για ****** κοραλλια...αν στο μελον θελησεις να βαλεις και κανενα σκληρο θα χρειαστεις μια λαμπτσα ακομα...

gianniwpopi
23-01-14, 23:19
Έχω βάλει 5.5 ψώφιο και άλλο τόσο ζωντανο.

magman
24-01-14, 00:09
Καλοριζικος και συ ρε φιλε :D Καλη αρχη να εχουμε!

golf4470
24-01-14, 01:19
Καλώς ήρθες στην παρέα μας

kostas82
24-01-14, 01:25
για σας παιδια...
ξεκινησα και εγω και κανω ενα nano reef 85 περιπου λιτρα καθαρα...
εβαλα 11 κιλα βραχο... μισο ζωντανο και αλλο τοσο ψωφιο.....
τωρα εχω βαλει ανθρακα στο φιλτρο...
ποτε βαζω αντιφωσφορο???
ποτε κανω μετρησεις??
ποσο να αναβω τα φωτα??
πρεπει να ριχνω τροφη στο ενυδρειο??
ποτε περιπου μπορω να βαλω καποιο ζωντανο στο ενυδρειο???
βασικα ακομα ψαχνομαι για το στησιμο...
για πεστε???
ποιο ειναι ποιο καλο??
καλη αρχη φίλε , βράχο θα συμφωνήσω με τα παιδιά είναι πολύς και δεν σου χρησιμεύει και κάπου , ισα ίσα που μειώνεις την κυκλοφορία αναμεσά του πολύ και θα δημιουργηθούν νεκρές ζώνες . Θα σου προτείνω να διαλέξεις τα πιο ελαφριά και πορώδη κομμάτια γύρω στα 7-8 κιλάκια να ξαναστήσεις και μετά αστο να γεμίσει από τα κοράλλια , αντιφ. βάλε από τώρα γιατί μπορεί να ξερνάει ο βράχος , από μετρήσεις πρέπει να ρυθμίσεις την αλατότητα στο 1025-1027 , αναψε τα φώτα γύρω στις 10-12 ώρες αναλόγως τα φώτα σου να βγουν όλες οι άλγες και σε περίπου ενα μήνα κάνεις μια καλή αλλαγή νερού μετράς για νιτρώδη και αμμωνία και αν είσαι οκ βάζεις τα πρώτα ψάρια 1-2 μικρά και μερικά σαλιγκάρια για να καθαρίσουν τον βράχο , στην συνέχεια πρέπει να ρυθμίσεις τα kh,mg,ca και μπορείς σιγά σιγά να βαλεις καποια ευκολα κοράλλια . Αφού καταφέρεις να κρατάς τις τρεις βασικές τιμές σταθερες μπορεις να ξεκινήσεις να βάζεις πιο
απαιτητικά κοράλλια αν έχεις βεβαια αρκετό φως και καλή κυκλοφορια.

gianniwpopi
24-01-14, 10:27
καλη αρχη φίλε , βράχο θα συμφωνήσω με τα παιδιά είναι πολύς και δεν σου χρησιμεύει και κάπου , ισα ίσα που μειώνεις την κυκλοφορία αναμεσά του πολύ και θα δημιουργηθούν νεκρές ζώνες . Θα σου προτείνω να διαλέξεις τα πιο ελαφριά και πορώδη κομμάτια γύρω στα 7-8 κιλάκια να ξαναστήσεις και μετά αστο να γεμίσει από τα κοράλλια , αντιφ. βάλε από τώρα γιατί μπορεί να ξερνάει ο βράχος , από μετρήσεις πρέπει να ρυθμίσεις την αλατότητα στο 1025-1027 , αναψε τα φώτα γύρω στις 10-12 ώρες αναλόγως τα φώτα σου να βγουν όλες οι άλγες και σε περίπου ενα μήνα κάνεις μια καλή αλλαγή νερού μετράς για νιτρώδη και αμμωνία και αν είσαι οκ βάζεις τα πρώτα ψάρια 1-2 μικρά και μερικά σαλιγκάρια για να καθαρίσουν τον βράχο , στην συνέχεια πρέπει να ρυθμίσεις τα kh,mg,ca και μπορείς σιγά σιγά να βαλεις καποια ευκολα κοράλλια . Αφού καταφέρεις να κρατάς τις τρεις βασικές τιμές σταθερες μπορεις να ξεκινήσεις να βάζεις πιο
απαιτητικά κοράλλια αν έχεις βεβαια αρκετό φως και καλή κυκλοφορια.
Θα βγάλω λίγο βράχο. Κυκλοφορία έχω έναν κυκλοφορητη 1800 λίτρα και έναν 800. Ένας φίλος σε μια εβδομάδα το είχε στρώσει. Επίσης το φως μου είπαν να το αναβω 4 ώρες στην αρχη για να ΜΗΝ γέμισω Αλγες.

Παναγιώτης Κ
24-01-14, 12:48
Γεια σου φίλε μου και καλώς ήρθες στα αλάτια.
Πολύ καλή προσπάθεια. Όπως σου είπαν βγάλε βράχο. Βασικά, φτιάξε ένα αεράτο στήσιμο, και ότι κομμάτι περισέψει(απο 2 - 4 κιλά) βγάλτα. Προσπάθησε να μην ακουμπάει στα τζάμια αλλά και να απεχει λίγο τουλάχιστον. Επίσης, μην τον βγάλεις πολύ μπροστά ώστε να έχεις άπλα μπροστα.
Φως θα ξεκινήσεις με 5 ώρες και θα ανεβάζεις μισή ώρα ανα 3 μέρες έως να φτάσεις 10 - 12 ώρες. Τι φωτισμό έχεις?
Άλγη(διατομική) θα βγάλεις ούτως η άλλος στην αρχή.
Η κυκλοφορία μια χαρά είναι. Τι κυκλοφοριτές έχεις?
ΆΝθρακα και αντιφώς τρέξε απο τώρα.
Σκίμερ έβαλες?
Μόλις μηδενιστουν NH4 και ΝΟ2, το αφήνεις λίγες μέρες και βάζεις τους πρώτους 1,2 κατοίκους.

gianniwpopi
24-01-14, 13:07
Γεια σου φίλε μου και καλώς ήρθες στα αλάτια.
Πολύ καλή προσπάθεια. Όπως σου είπαν βγάλε βράχο. Βασικά, φτιάξε ένα αεράτο στήσιμο, και ότι κομμάτι περισέψει(απο 2 - 4 κιλά) βγάλτα. Προσπάθησε να μην ακουμπάει στα τζάμια αλλά και να απεχει λίγο τουλάχιστον. Επίσης, μην τον βγάλεις πολύ μπροστά ώστε να έχεις άπλα μπροστα.
Φως θα ξεκινήσεις με 5 ώρες και θα ανεβάζεις μισή ώρα ανα 3 μέρες έως να φτάσεις 10 - 12 ώρες. Τι φωτισμό έχεις?Π
Άλγη(διατομική) θα βγάλεις ούτως η άλλος στην αρχή.
Η κυκλοφορία μια χαρά είναι. Τι κυκλοφοριτές έχεις?
ΆΝθρακα και αντιφώς τρέξε απο τώρα.
Σκίμερ έβαλες?
Μόλις μηδενιστουν NH4 και ΝΟ2, το αφήνεις λίγες μέρες και βάζεις τους πρώτους 1,2 κατοίκους.Σκιμερ έχω. Κρεμαστο,, το 'niagara 280. Το φωτοστικο είναι 2χ24 w . O μεγάλος κυκλοφορητης είναι ο tunze 6015 Kai ο άλλος ένας κινεζικος.

Παναγιώτης Κ
24-01-14, 13:23
Σκιμερ έχω. Κρεμαστο,, το 'niagara 280. Το φωτοστικο είναι 2χ24 w . O μεγάλος κυκλοφορητης είναι ο tunze 6015 Kai ο άλλος ένας κινεζικος.
O φωτισμός και η κυκλοφορία σου είναι καλά.
Τώρα το σκίμερ δεν νομίζω να είναι τόσο αποδοτικό, αλλά δεν είναι και πολλά τα λίτρα. Βλέπεις στην πορεία.

gianniwpopi
24-01-14, 15:23
λοιπον, εκανα τις πρωτες μου μετρησεις και ειναι ακρως τοξικες.............

ph 8

nh4 6

no2 1.6

no3 6

μαλλον εχω πολυ δρομο ακομα ε??????????

Παναγιώτης Κ
24-01-14, 16:06
λοιπον, εκανα τις πρωτες μου μετρησεις και ειναι ακρως τοξικες.............

ph 8

nh4 6

no2 1.6

no3 6

μαλλον εχω πολυ δρομο ακομα ε??????????
Είναι είναι. Περίμενε...

stelios816
24-01-14, 16:14
μαλλον ο βραχος δεν ηταν τοσο "ζωντανος " οσο θα επρεπε ,η δεν ειναι καλης ποιοτητος για να εχεις αυτες τις μετρησεις τωρα υπομονη :D

gianniwpopi
24-01-14, 19:09
μαλλον ο βραχος δεν ηταν τοσο "ζωντανος " οσο θα επρεπε ,η δεν ειναι καλης ποιοτητος για να εχεις αυτες τις μετρησεις τωρα υπομονη :D
εγω νομιζω οτι ηταν αρκετα ζωντανος και ψωφισε, για αυτο και τοση αμμωνια....
αλλα δεν εχω ιδεα απο θαλασσα....:confused:

stelios816
24-01-14, 20:03
δεν πειραζει απλα κανε υπομονη τωρα εγινε .;)
γιατι ομως το λες? εμεινε πολλες ωρες εκτος νερου?

gianniwpopi
24-01-14, 20:25
εμεινε καποια ωρα.... εκτος απο αυτο τον εχω βαλει και τον εχω βγαλει 10 φορες για να βρω το στησιμο

stelios816
24-01-14, 20:29
το να κατσει και μια ωρα ο βραχος εξω απο το νερο δεν λεει κατι αν εννοεις αυτο ..ουτε το βαλε βγαλε τον επηρεαζει ιδιαιτερα εκτος αν τον εχεις εξω 2+ωρες.

Παναγιώτης Κ
24-01-14, 21:48
Μπορεί να ταλαιπωρήθηκε αρκετά και αν έχασε σημαντική βιολογία(εξού και οι τιμές), αλλά πολύ σύντομα θα ανακάμψει.
Υπομονή μόνο...;)

magman
24-01-14, 22:24
Κριμα παντως... υπομονη...

kostas82
25-01-14, 11:32
εγω νομιζω οτι ηταν αρκετα ζωντανος και ψωφισε, για αυτο και τοση αμμωνια....
αλλα δεν εχω ιδεα απο θαλασσα....:confused:

Για αυτο κουραρουμε τον βραχο ,οταν τον φερνουν απ'εξω δεν κολυμπαει μεσα σε νερο οποτε πολλα απο τα ζωντανα που κουβαλαει πεθαινουν.

gianniwpopi
25-01-14, 12:21
Για αυτο κουραρουμε τον βραχο ,οταν τον φερνουν απ'εξω δεν κολυμπαει μεσα σε νερο οποτε πολλα απο τα ζωντανα που κουβαλαει πεθαινουν.
τι ειναι το κουραρισμα??:confused:
:confused:επρεπε να κανω κατι αλλο??

Παναγιώτης Κ
25-01-14, 14:24
τι ειναι το κουραρισμα??:confused:
:confused:επρεπε να κανω κατι αλλο??
Εάν λοιπόν ο νεοεισερχόμενος ζωντανός βράχος μείνει στις δεξαμενές με φρέσκο αλμυρό νερό, πολύ καλή κυκλοφορία και skimming σε ένα διάστημα λίγων εβδομάδων η αμμωνία θα μηδενιστεί και ο βράχος θα είναι έτοιμος να μπει σε οποιοδήποτε ενυδρείο. Αυτή η διαδικασία ονομάζεται «κουράρισμα».
Το λέει στην 9η παράγραφο:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192

Διάβασε το. ΠΟλύ καλό. Θα σε βοηθήσει. Όπως και όλη η αρθρογραφία.;)

gianniwpopi
25-01-14, 14:48
Το λέει στην 9η παράγραφο:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192

Διάβασε το. ΠΟλύ καλό. Θα σε βοηθήσει. Όπως και όλη η αρθρογραφία.;)
ευχαριστω πολυ... οποτε στην ουσια εγω τωρα κουραρω τον βραχο στο ενυδρειο μου...:rolleyes:

Παναγιώτης Κ
25-01-14, 15:00
ευχαριστω πολυ... οποτε στην ουσια εγω τωρα κουραρω τον βραχο στο ενυδρειο μου...:rolleyes:
Ακριβώς.;) Οπότε υπομονή.

magman
25-01-14, 16:12
Πως μπορει να παιθανε τοσος βραχος;;;

Παναγιώτης Κ
25-01-14, 17:32
Πως μπορει να παιθανε τοσος βραχος;;;
Δεν είναι και δύσκολο.
Θα σου φέρω ένα απλό παράδειγμα. Πόσοι άνθρωποι κρατάνε την αναπνοή τους στην θάλασσα για 4 λεπτά χωρίς να πνιγούν? Ας πούμε 100 άτομα. Να πω οι 10? Οι άλλοι πνίγηκαν.:D

Το ίδιο ακριβώς γίνεται και με τον βράχο. Βέβαια, δεν είναι 4 τα λεπτά που κρατάει αλλά 4 ώρες+++, αλλά όμως ψοφάει αρκετή ποσότητα βιολογίας.;)

gianniwpopi
25-01-14, 17:42
Δεν είναι και δύσκολο.
Θα σου φέρω ένα απλό παράδειγμα. Πόσοι άνθρωποι κρατάνε την αναπνοή τους στην θάλασσα για 4 λεπτά χωρίς να πνιγούν? Ας πούμε 100 άτομα. Να πω οι 10? Οι άλλοι πνίγηκαν.:D

Το ίδιο ακριβώς γίνεται και με τον βράχο. Βέβαια, δεν είναι 4 τα λεπτά που κρατάει αλλά 4 ώρες+++, αλλά όμως ψοφάει αρκετή ποσότητα βιολογίας.;)
εγω απο την στιγμη που τον πηρα εκανα 10 λεπτα να τον βαλω στο νερο...
βεβαια το παιδι που μου τον εφερε δεν ξερω ποση ωρα τον ειχε εκτος νερου....

magman
25-01-14, 17:42
Ο φιλος ομως ειχε το βραχο εξω απο το νερο για λιγοτερο απο μοση ωρα!!!

kostas82
25-01-14, 19:32
Πως μπορει να παιθανε τοσος βραχος;;;

Δεν πεθανε , ομως επειδη για να ταξιδεψει δεν γινεται λογο βαρους να τον εχουνε μεσα σε σακουλες με νερο τον τοποθετιυνε σε κουτες απο φελιζολ με βρεγμενες εφημεριδες και ταξιδευει απο ινδονησια για ελλαδα και αλλου τελος παντον ,οποτε μικρο μερος της ζωης πεθαινει αλλα αρκετο για να ανεβασει αμμωνια οποτε αναγκαστηκα πρεπει να περασει καποιο διαστημα μεχρι να μπει το πρωτο ζωντανο

Παναγιώτης Κ
25-01-14, 21:38
Δεν πεθανε , ομως επειδη για να ταξιδεψει δεν γινεται λογο βαρους να τον εχουνε μεσα σε σακουλες με νερο τον τοποθετιυνε σε κουτες απο φελιζολ με βρεγμενες εφημεριδες και ταξιδευει απο ινδονησια για ελλαδα και αλλου τελος παντον ,οποτε μικρο μερος της ζωης πεθαινει αλλα αρκετο για να ανεβασει αμμωνια οποτε αναγκαστηκα πρεπει να περασει καποιο διαστημα μεχρι να μπει το πρωτο ζωντανο
Ακριβώς, και η εναπομείναντα βιολογία είναι ικανή σε λίγο καιρό πολλαπλασιαστεί και να ανορθωθεί ώστε να αναλάβει την απονιτροποίηση.

gianniwpopi
26-01-14, 18:24
Έβαλα μπλε λεντοταινια, έτσι για εφε. Πως το βλέπετε;; 6199561996και αυτή με φλας

magman
26-01-14, 19:47
Μου αρεσει το χρωμα. Ειμαι περιεργος τι αντιδραση κανει στο ενυδρειο.

Παναγιώτης Κ
27-01-14, 00:28
Αν την έβαλες για moonlight, αν ο μετασχηματιστής της έχει ποτενσιόμετρο, ρυθμισε τα βολτ και βάλτο να δουλεύει στα 7,5 βολτ ώστε να αποδίδει λίγο.

gianniwpopi
27-01-14, 09:31
Οπότε δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Απλώς το χαμηλώνω λίγο. Παντός στην φωτο φαίνεται πιο φωτεινό απο οτι είναι.

Παναγιώτης Κ
27-01-14, 15:02
Οπότε δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Απλώς το χαμηλώνω λίγο. Παντός στην φωτο φαίνεται πιο φωτεινό απο οτι είναι.
Ο σκοπός του moonlight δεν είναι να κάνει το ενυδρείο έντονο μπλε, αλλά όσο πιο αχνό και απαλό μπλε γίνεται αναπαριστώντας το φως του φεγγαριού.
Όσο πιο χαμηλά το βάλλεις(να δουλεύει βασικά και η ταινία:D) τόσο το καλύτερο.

gianniwpopi
27-01-14, 19:41
Αυτο τι είναι ρε παιδια;;62013

Παναγιώτης Κ
27-01-14, 20:22
Με κάποιο είδος σφουγγαριού μοιάζει.

gianniwpopi
27-01-14, 21:10
Με κάποιο είδος σφουγγαριού μοιάζει.
δεν ειναι τιποτα κακο ε??

Παναγιώτης Κ
27-01-14, 21:58
δεν ειναι τιποτα κακο ε??
Αν είναι αυτό, όχι δεν ειναι.

gianniwpopi
29-01-14, 20:33
λοιπον παιδια, ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι οι μετρησεις μου βελτιωθηκαν αισθητα....


NH4 0
NO2 0.5
NO3 μαλλον εχει χαλασει το τεστ γιατι μου δειχνει παντου 6.
PH 8
αλατοτητα 1024 την εχω λιγο χαμηλα γιατι ειχα συμπληρωσει λιγο νερο και τελικα ηταν παραπανω απο οσο ηθελε....τωρα περιμενω να εξατμιστει....
πως το βλεπετε???
σε ποσες μερες λετε να ειμαι ετοιμος???

Παναγιώτης Κ
29-01-14, 22:11
λοιπον παιδια, ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι οι μετρησεις μου βελτιωθηκαν αισθητα....


NH4 0
NO2 0.5
NO3 μαλλον εχει χαλασει το τεστ γιατι μου δειχνει παντου 6.
PH 8
αλατοτητα 1024 την εχω λιγο χαμηλα γιατι ειχα συμπληρωσει λιγο νερο και τελικα ηταν παραπανω απο οσο ηθελε....τωρα περιμενω να εξατμιστει....
πως το βλεπετε???
σε ποσες μερες λετε να ειμαι ετοιμος???
Στρώνει σιγά σιγά. Πρέπει να μηδενιστούν τα ΝΟ2 και να πάρεις και ένα τεστ ΝΟ3 και αν είναι απο 2 και πάνω.
Επίσης, τέτοια σκαμπανεβάσματα στην αλατότητα απέφυγε τα.

gianniwpopi
29-01-14, 22:15
τωρα για ψαροσυνθεση...
λεω για μερικα σαλιγγαρακια
καμια γαριδα
και ενα ζευγαρι κλοουν για αρχη....
οχι ολα μαζι εννοειται...
τι λετε??:D

Παναγιώτης Κ
29-01-14, 22:22
τωρα για ψαροσυνθεση...
λεω για μερικα σαλιγγαρακια
καμια γαριδα
και ενα ζευγαρι κλοουν για αρχη....
οχι ολα μαζι εννοειται...
τι λετε??:D
Μια χαρά. Να μηδενιστούν να ΝΟ2 και μετά...;)
Βάλε πρώτα συνεργείο καθαρισμού και αν όλα πάνε καλά βάλε και τα 2 κλοουνάκια.
Ενημέρωνε μας με τις κινήσεις, τις ρουτίνες και τις μετρήσεις σου.;)

gianniwpopi
29-01-14, 22:23
οταν λεμε συνεργειο καθαρισμου,
ποια ακριβως λεμε???
σορυ αλλα τωρα μαθαινω...

Παναγιώτης Κ
30-01-14, 10:18
οταν λεμε συνεργειο καθαρισμου,
ποια ακριβως λεμε???
σορυ αλλα τωρα μαθαινω...
Συνεργείο καθαρισμού συνήθως λέμε σαλιγκάρια και ερημίτες, αλλά συνεπάγοναι και οι αστερίες(ορισμένοι), οι κάβουρες(ορισμένοι), οι γαρίδες(ορισμένες) κλπ κλπ...

gianniwpopi
30-01-14, 18:34
μολις εκανα μετρησεις και ειναι ακομα καλυτερες....



NH4 0

NO2 0,3

NO3 20

PO4 1 αντιφωσφορο δεν εχω βαλει καθολου στο ενυδρειο.... τωρα λεω να βαλω.....
επισης, το σκιμερ εχει ενα σφουγγαρι με κατι πετρες μεσα,...μαλλον ανθρακα..
να το βγαλω και να βαλω καινουριο ανθρακα??αυτο που εχει εχει τρεξει περιπου μια βδομαδα

PH 8





κατα πασα πιθανοτητα αυριο θα ειναι και τα νο2 ο

τα φωσφορικα τωρα που εβαλα αντιφωσφορο θα πεσουν,

οποτε ειμαι σχεδον ετοιμος για ζωντανο οργανισμο...

μηπως ξερετε κανενα μαγαζι με θαλασσινα ζωντανα γιατι εγω δεν εχω ιδεα απο που να παρω?

το πρωτο ζωντανο τι να ειναι?? σαλιγγαρι η κανα ζευγαρι κλουν??

Παναγιώτης Κ
31-01-14, 00:30
μολις εκανα μετρησεις και ειναι ακομα καλυτερες....

NH4 0

NO2 0,3

NO3 20

PO4 1 αντιφωσφορο δεν εχω βαλει καθολου στο ενυδρειο.... τωρα λεω να βαλω.....
επισης, το σκιμερ εχει ενα σφουγγαρι με κατι πετρες μεσα,...μαλλον ανθρακα..
να το βγαλω και να βαλω καινουριο ανθρακα??αυτο που εχει εχει τρεξει περιπου μια βδομαδα

PH 8

κατα πασα πιθανοτητα αυριο θα ειναι και τα νο2 ο
τα φωσφορικα τωρα που εβαλα αντιφωσφορο θα πεσουν,
οποτε ειμαι σχεδον ετοιμος για ζωντανο οργανισμο...
μηπως ξερετε κανενα μαγαζι με θαλασσινα ζωντανα γιατι εγω δεν εχω ιδεα απο που να παρω?
το πρωτο ζωντανο τι να ειναι?? σαλιγγαρι η κανα ζευγαρι κλουν??
Όντως σιγά σιγά φτιάχνουν.
Περίμενε λίγες μέρες(2,3 ακόμα) και αν είναι όλα οκ, ξεκινάς με κανα ασπόνδυλο, και αν όλα πάνε οκ ξεκινάς μετά απο καμια βδομάδα με το πρώτο ψάρι.
Οι πέτρες ήταν μαύρες? Βασικά αν είναι άνθρακας δεν θα είναι πέτρες. Σαν χαλικάκι ψιλό.

Απο καταστήματα στην αθηνα, είναι κάποια όπως:
aquario, aquariumshop, petsupermarket, ωκεανος, υδατινος κοσμος, cosmozoo, corals24(φέρνει και ψάρια τώρα τελευταία), fish & pet, aquamedor, aqualife και άλλα...

gianniwpopi
31-01-14, 08:58
Βασικά είναι ένα σφουγγάρι με μαύρο χαλικακι μέσα. Μάλλον είναι ανθρακας.

Παναγιώτης Κ
31-01-14, 09:16
Βασικά είναι ένα σφουγγάρι με μαύρο χαλικακι μέσα. Μάλλον είναι ανθρακας.
Μάλλον.:rolleyes:

gianniwpopi
31-01-14, 21:02
μηδενισαν και τα νιτρωδη....
εβαλα και τους πρωτους κατοικους...
3 σαλιγγαρια τροχους

Παναγιώτης Κ
31-01-14, 23:06
μηδενισαν και τα νιτρωδη....
εβαλα και τους πρωτους κατοικους...
3 σαλιγγαρια τροχους
Πολύ γρήγορα δεν κινείσαι?:rolleyes:
Πάρ' το λίγο πιο αργά το πράγμα. Είναι απο τα λίγα πράγματα που δεν θέλουν βιασύνες.;)

gianniwpopi
31-01-14, 23:27
δεν βαζω τιποτα αλλο ακομα....
μονο τα σαλιγγαρακια για να φανε καμια αλγη...
για ψαρι θα περιμενω ακομα...

Παναγιώτης Κ
01-02-14, 15:07
Αν εννοείς το διάτομο, και σαλιγκάρια να μην βάλλεις, θα κάνει τον κύκλο του ούτως η άλλος.

gianniwpopi
01-02-14, 20:50
Παιδια άλλαξα φόντο, απο μαύρο έβαλα μπλε. Είναι πολυ καλύτερο. 6211962120

magman
02-02-14, 09:05
:thumbup::thumbup:

Πολυ καλυτερο! Αντε να στρωσουμε να μπει και κανενα ψαρακι μεσα :D:D

Τάκης
02-02-14, 09:28
Παιδια άλλαξα φόντο, απο μαύρο έβαλα μπλε. Είναι πολυ καλύτερο.
Ασχετος με τα αλάτια , αλλά αισθητικά πολύ καλύτερα ετσι

Παναγιώτης Κ
02-02-14, 12:31
Πολύ καλύτερο.

gianniwpopi
08-02-14, 13:55
χτες εβαλα τα πρωτα μου ψαρια ... ενα ζευγαρι ocellaris..επισης αυτοι τα ειχαν σε αλατοτητα 1020.
για οικονομια τα ειχανε εκει?
ποια ειναι η ιδανικη αλατοτητα... εγω την εχω 1025 με 1026 και λεω να την κατεβασω στο 1024 για να εχω περισσοτερες ανοχες ως προς την εξατμιση....

stelios816
08-02-14, 14:20
αν το πας για reef 1025 κρατα.. αν για fish only απο 1018 και πανω εισαι καλα.

gianniwpopi
06-03-14, 21:22
update μετα απο 1 μηνα....
οι κατοικοι ειναι 2 ocellaris , ενα γκομπυ, 5-6 τροχους και 2 ερημιτες...
απο κορραλια εχω ενα γραγκακι καουλαστρεα, ρικορντεα, star polyps, κατι ζωανθακια, ενα φραγκακι ξενια και 3 εφυλιες....
μετρησεις....
nh4 0
no2 0
no3 5-10
po4 0.25
ph 8
kh 9
αλατοτητα 1025
πως το βλεπετε?????

gianniwpopi
06-03-14, 21:27
6309263093630946309563096630976309863099

gianniwpopi
06-03-14, 21:28
6310063101

Παναγιώτης Κ
06-03-14, 21:31
Nα σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι!
Πολύ όμορφα.
Hostαραν oι κλοουν στην euphyllia;
Ο Puellaris καλός καθαριστής και δουλευταράς, αλλά απο τα πιο τσαπατσούλικα στο σκάψιμο. Θάβουν και κοράλια ολόκληρα. Πρόσεχε τον.

stelios816
06-03-14, 21:36
αρχισε να δειχνει μπραβο.. και το στησιμο πολυ καλο..κατα τη γνωμη μου βαλε κατω την ξενια σου να μην εχει επαφη με τον βραχο σου γιατι θα σου πνιξει τα παντα σε λιγο καιρο και κατεβασε επισεις κατω τη ρικορντεα και καπου εκει ψηλα δοκιμασε να βαλεις καμια hystrix να μπεις και λιγο στα ευκολα sps.;)

gianniwpopi
06-03-14, 21:41
Nα σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι!
Πολύ όμορφα.
Hostαραν oι κλοουν στην euphyllia;
Ο Puellaris καλός καθαριστής και δουλευταράς, αλλά απο τα πιο τσαπατσούλικα στο σκάψιμο. Θάβουν και κοράλια ολόκληρα. Πρόσεχε τον.
ευχαριστω πολυ....
ναι:D αλλα την ταλαιπωρουν και ψιλοκλεινει.....
το γκομπυ ειναι απιστευτο... thn star polyps την ψιλοεθαψε και την μετακινησα επειδη ηταν στον χωρο του....
τωρα λεω να βαλω καμια γαριδα cleaner ....
τι αλλο μπορω να βαλω???
-------------------------
αρχισε να δειχνει μπραβο.. και το στησιμο πολυ καλο..κατα τη γνωμη μου βαλε κατω την ξενια σου να μην εχει επαφη με τον βραχο σου γιατι θα σου πνιξει τα παντα σε λιγο καιρο και κατεβασε επισεις κατω τη ρικορντεα και καπου εκει ψηλα δοκιμασε να βαλεις καμια να μπεις και λιγο στα ευκολα sps.;)
η ξενια ειναι πολυ μικρη.... αν κανει πως μεγαλωνει θα την μεταφερω...
την ρικορντεα οταν την ειχα κατω δεν πολυανοιγε, τωρα που την εβαλα εκει γινετε τουμπανο.....
για σκληρα λεω να μην ξεκινησω ακομα γιατι τα ψιλοφοβαμαι....δεν εχω ακομα την καταλληλη πειρα

magman
06-03-14, 21:51
Μπραβω ρε Γιαννη καλοριζικα! Προσοχη μονο με τα κολληματα :D

gianniwpopi
06-03-14, 21:54
Μπραβω ρε Γιαννη καλοριζικα! Προσοχη μονο με τα κολληματα :D
για ηρεμησε εσυ....:D:D

Παναγιώτης Κ
06-03-14, 22:33
ευχαριστω πολυ....
ναι:D αλλα την ταλαιπωρουν και ψιλοκλεινει.....
το γκομπυ ειναι απιστευτο... thn star polyps την ψιλοεθαψε και την μετακινησα επειδη ηταν στον χωρο του....
τωρα λεω να βαλω καμια γαριδα cleaner ....
τι αλλο μπορω να βαλω???

Bάλε και μια cleaner που θες και άστο λίγο καιρό να τρέξει.
Η euphyllia θα της πάρει λίγο, αλλά θα συνηθίσει την παρουσία τους.

Samian
06-03-14, 22:48
Μπράβο !!!!!
Πολύ ωραία !!!!
Να τα χαίρεσαι.......:D:D:D

gianniwpopi
12-03-14, 20:14
παιδια, τα νεμο μου εχουν βγαλει κατι μαυρα στιγματα και απο οσο εψαξα στο ιντερνετ πρεπει να ειναι απο την εφυλια..clownfish hyper melanization... μαλλον οσο την ενοχλουνε, τοσο τα ενοχλει....
επισης. εδω και μια εβδομαδα εχω παρει συμπληρωμα για kh , αλλα καθε φορα που κανω μετρηση μου βγαζει 9.
δεν καταλαβαινω, δεν υπαρχει καθολου καταναλωση??

Tsipourinos
12-03-14, 20:36
Για βγαλε μια φωτο για τα στιγματα αν κ εμενα εχει ενα μαυρο στιγματακι εδω και δυο βδομαδες αλλα τα ιδοα διαβασα και εγω κ ουτε ξινεται ουτε τπτ...ποιας εταιριας ειναι τα τεστακια σου?

gianniwpopi
12-03-14, 20:39
Τοτεστ του kh είναι της salifert. Η φωτο είναι όσο μπορω να τα τράβηξω απο κινητο και είναι χθεσινή. Σήμερα έχουν πιο πολλα στιγματα. 63254

Παναγιώτης Κ
13-03-14, 00:33
Μπορεί όντως να μην έχεις κατανάλωση στο στάδιο αυτό.

Τα κλόουν εκτός απο τα στίγματα τρώνε και συμπεριφέρονται κανονικά; Δεν νομίζω να ευθύνεται η euphyllia. Tι τροφή τους δίνεις;

kostas82
13-03-14, 03:38
Δεν πρεπει να ειναι ανυσηχητικα τα μαυρα στιγματα ,μαλλον οφειλονται στο οτι συνηθιζει το δερμα τους στα κοραλλια -ανεμωνες που τριβονται επανω http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CDAQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.chucksaddiction.com%2Fdisease .html&ei=rwohU56vHMKDtAb2jICIDg&usg=AFQjCNGrFCjVf7dDwiZMOOSlGzl-yynBFg&sig2=lHeR90uS5gMvHe1xaQYErw

gianniwpopi
13-03-14, 15:08
Μπορεί όντως να μην έχεις κατανάλωση στο στάδιο αυτό.

Τα κλόουν εκτός απο τα στίγματα τρώνε και συμπεριφέρονται κανονικά; Δεν νομίζω να ευθύνεται η euphyllia. Tι τροφή τους δίνεις;

Τους δίνω της ocean nutricion την omega one kαι την άλλη με το μωβ κουτί. Δεν είμαι σπιτι και δεν θυμάμαι το όνομα της.

Παναγιώτης Κ
13-03-14, 16:13
Τους δίνω της ocean nutricion την omega one kαι την άλλη με το μωβ κουτί. Δεν είμαι σπιτι και δεν θυμάμαι το όνομα της.
Μια χαρά είναι οι τροφές. Μάλλον είναι αυτό που σου είπε ο Κώστας.

gianniwpopi
13-03-14, 20:52
Δεν πρεπει να ειναι ανυσηχητικα τα μαυρα στιγματα ,μαλλον οφειλονται στο οτι συνηθιζει το δερμα τους στα κοραλλια -ανεμωνες που τριβονται επανω http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CDAQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.chucksaddiction.com%2Fdisease .html&ei=rwohU56vHMKDtAb2jICIDg&usg=AFQjCNGrFCjVf7dDwiZMOOSlGzl-yynBFg&sig2=lHeR90uS5gMvHe1xaQYErw
απο οτι ειδα απο τις φωτο αυτο ειναι.......

gianniwpopi
28-03-14, 20:38
παιδια τα εχω παρει και εχω ξενερωσει....
μεσα σε 15 μερες εχω χασει 1 γκομπυ, 1 κλοουν και ενα sixline απο αυτοκτονια.... τα εχω βρει εκτος ενυδρειου...
τι γινετε?? καθε μηνα θα περνω καινουρια ψαρια??
αμα βαλω σιτα δεν θα κοβω πολυ το φως...???.
ο αιτιος απο οτι εχω καταλαβει ειναι ενα ντοτυ νομιζω λεγετε...
ειναι αυτο το μωβ-κιτρινο ψαρι:confused:ειναι πολυ αλητης...

kostas82
28-03-14, 21:44
παιδια τα εχω παρει και εχω ξενερωσει....
μεσα σε 15 μερες εχω χασει 1 γκομπυ, 1 κλοουν και ενα sixline απο αυτοκτονια.... τα εχω βρει εκτος ενυδρειου...
τι γινετε?? καθε μηνα θα περνω καινουρια ψαρια??
αμα βαλω σιτα δεν θα κοβω πολυ το φως...???.
ο αιτιος απο οτι εχω καταλαβει ειναι ενα ντοτυ νομιζω λεγετε...
ειναι αυτο το μωβ-κιτρινο ψαρι:confused:ειναι πολυ αλητης...

Ασε αυτο το ντοτυ ειναι κολ..ψαρο δεν αποκλειεται να τα κυνηγαει συνεχεια

gianniwpopi
28-03-14, 22:36
και τι να κανω?τι λυση προτεινετε??

magman
29-03-14, 00:01
Παγκανιελα λεγετε το ψαλι ψηλε :p Βαλε λεκανες γυρω γυρω μηπως κα σωσεις κανενα :D

Περαν της πλακας εχω και γω αυτο το ψαρι. Εχει καβατζοσει ενα βραχο και δεν παταει τιποτα εκει. Δεν εξωθει ομως τα υπολοιπα απο το νερο. Μηπως φταιει κατι αλλο;

gianniwpopi
29-03-14, 00:28
Παγκανιελα λεγετε το ψαλι ψηλε :p Βαλε λεκανες γυρω γυρω μηπως κα σωσεις κανενα :D

Περαν της πλακας εχω και γω αυτο το ψαρι. Εχει καβατζοσει ενα βραχο και δεν παταει τιποτα εκει. Δεν εξωθει ομως τα υπολοιπα απο το νερο. Μηπως φταιει κατι αλλο;
οχι ρε, αυτο φταιει...
επειδη το ενυδρειο μου δεν ειναι πολυ μεγαλο εχει ολο το ενυδρειο δικο του και τρομοκρατει τα αλλα ψαρια...τα κυνηγαει παντου...

madfdg
29-03-14, 12:08
Αν μιλάμε γιαυτό το ψάρι http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1926+143&pcatid=143 όντως γίνεται αρκετά επιθετικό όταν άλλα ψάρια πάνε στην περιοχή του.Το πρώτο που θα έπρεπε να κάνεις είναι να μην το βάλεις σε λίγα λίτρα ή να το δώσεις τώρα που το πήρες.Εναλλακτικά αν σε παίρνει φτιάχνεις ένα τελάρο με σίτα στις διαστάσεις του ενυδρείου ώστε να αποφύγεις "αυτοκτονίες" στο μέλλον!

Παναγιώτης Κ
29-03-14, 16:29
Διώχτο! Παλιόψαρο! Μπορεί να επιτεθεί ακόμα και σε τανγκ 25 πόντους το άτιμο.

gianniwpopi
29-03-14, 20:24
Δεν μπορω να το πιάσω με τίποτα. ....... Θα του ρίξω φόλα. ...

Παναγιώτης Κ
30-03-14, 01:02
Δοκίμασε με τροφή και παγίδα. Συνήθως πιάνει.

magman
30-03-14, 08:43
Αν ξερεις τα βηματα σου βρηκα λυση! :D

http://m.youtube.com/watch?v=JNEplaYZtpI