PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαριδάδικο απο το 0


billos95
21-01-14, 19:42
Καλησπέρα σας!!!

Μόλις ολοκληρώσω το μεγάλο μου ενυδρείο ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76899 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76899)) σκέφτομαι να ξεκινήσω απο το 0 ένα ενυδρείο αποκληστικά για γαρίδες!!! :D

Είχα παλιά μερικές red cherry και amano σε ένα παλιό ενυδρειάκι.

Πλέον όμως θέλω να ασχοληθώ σοβαρά.Γι αυτό και ανοίγω το θέμα για να με συμβουλεύετε σε κάθε βήμα ώστε να μπορέσω να χαρώ αυτά τα καταπληκτικά πλασματάκια!!! :)

Να πω ότι δεν θέλω να μπλέξω αν είναι δυνατόν με ΑΟ.

Μου αρέσουν πολύ οι μπλέ γαρίδες και αν είναι δυνατόν να φιλοξενίσω 2-3 διαφορετικά είδη.

Περιμένω με ανυπομονισία τις απαντήσεις και τα φώτα σας!!! ;)

lingistis
21-01-14, 20:48
Αν δεν πας με ΑΟ, τότε το βλέπω πολύ δύσκολο για 2 - 3 είδη... κάποια Neocaridina ίσως που υπάρχουν και σε πολύ όμορφα χρώματα.

billos95
21-01-14, 21:08
Ε εντάξει δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να ρίχνω πολλά λεφτά στα ενυδρεία (που αγαπώ πολύ απο πολύ μικρός) καθώς δεν παίρνω και τρελό μισθό.

Θα ξεκινήσω αυτές τις μέρες να κολλάω τα τζάμια γιατί πάω για DIY αναλόγος το που θα μπει τελικά θα καθοριστούν και οι διαστάσεις του.

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ αυτό το είδος: Neocaridina zhangjajiensis "plue pearl"

Για υπόστρομα τι μου προτείνετε?Κάτι σε μαύρο μάλλον...

billos95
22-01-14, 22:22
Λοιπόν έχουμε και λέμε

Το μέτρησα τον χώρο όπου θα μπει το ενυδρειάκι.

Βγαίνει κοντά στα 35 λίτρα.Με διαστάσεις 45 (Μ) 30 (Υ) 25 (Π)

Τι λέτε?Νομίζω για μια μικρή αποικία είναι καλό.Με μια ριζούλα και μος θα είναι καλά.Ψαράκια δεν θα βάλω (δεν χωράνε κιόλας :D )

Απο φίλτρανση τι κάνω?Θα χρειαστώ εσωτερικό φίλτρο ή ένα φίλτρο σπούγγου που έχω αρκεί?

bloskas
22-01-14, 22:38
και σε αυτα τα λιτρα μπορεις να κανεις πολυ ωραια πραγματα. μονο μην κανεις υπερβολες στα ζωντανα. οπως το ειπες ψαρια δε χωρανε.

φιλτρο σπογγου τι εννοεις? αεροφιλτρο? αν ναι σου κανει.

nitroqqq
22-01-14, 22:57
Απο φίλτρανση τι κάνω?


http://www.ebay.co.uk/itm/141126079900?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

αυτό παρήγγειλα για ένα 25 λίτρο(καθαρά) που θα κολλήσω το σουκου.
σκοπεύω να βάλω 5-6 από τις πιο κόκκινες red cherry που έχω σε άλλο ενυδρείο και πολύ moss λέω να μην βάλω φως.

billos95
22-01-14, 23:07
Όχι δεν θέλω υπερβολές..

Μια ριζούλα με λίγο μος πιστεύω θα είναι αρκετά.Άλλωστε σε αυτά τα λίτρα δεν μπορώ να κάνω τρελά πράγματα.

Το είδος που θέλω είναι μια γαρίδα σε μπλέ χρώμα (blue pearl,blue velvet,blue tiger κτλ)

Άρα δεν θα χρειαστώ εσωτερικό φίλτρο..αρκεί το αερόφιλτρο...

Βρήκα και αυτά τα 2 στο συρτάρι μου..και το αερόφιλτρο μου.

billos95
22-01-14, 23:09
http://www.ebay.co.uk/itm/141126079900?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

αυτό παρήγγειλα για ένα 25 λίτρο(καθαρά) που θα κολλήσω το σουκου.
σκοπεύω να βάλω 5-6 από τις πιο κόκκινες red cherry που έχω σε άλλο ενυδρείο και πολύ moss λέω να μην βάλω φως.

Παίζει να έχουμε αγοράσει απο τον ίδιο :D

Το είχα αγοράσει στην αρχή για να φτιάξω ένα ενυδρείο με γαρίδες στην κοπέλα μου αλλά λόγω του ότι τα καλοκαίρια λείπει συχνά το ενυδρείο θα ρίμαζε οπότε δεν το προχώρησα.

Ε αφού έχω κάποια χρήματα είπα να φτιάξω ένα δικό μου σιγά σιγά. ;)

bloskas
22-01-14, 23:24
.Άλλωστε σε αυτά τα λίτρα δεν μπορώ να κάνω τρελά πράγματα.


Ναι δεν μπορεις να κανεις τρελα πραγματα απο αποψη ζωντανων.
απο στησιμο ομως μπορεις να ζωγραφισεις! απο που να αρχισω?! το μονο μειον που πρεπει να προσεξεις ειναι η δυσκολια να διατηρεις σταθερες τις συνθηκες σε τοσο λιγα λιτρα.

billos95
22-01-14, 23:28
Ναι να σου πω την αλήθεια έχω σταμπάρει μια πολύ ωραία ριζούλα στο πετ σοπ εδώ κοντά που μπορώ να κάνω παπάδες!!! :D

Θα δούμε δεν βιάζομαι...η υπομονή στο χόμπι μας είναι αρετή.

Θα ξεκινήσω κολλόντας το ενυδρείο αυτές τις μέρες.

Απλά σιγά σιγά θέλω να προετοιμάζομαι για το τι πράγματα θέλω για να τα μαζεύω λίγα λίγα ;)

vasilis 1988
22-01-14, 23:36
εγώ στο γαριδάδικο μου έχω βάλει το υπόστρωμα jbl manado και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την ανάπτυξη των (εύκολων) φυτών μου.

billos95
23-01-14, 00:04
Βασίλη το έχω δει το ευδρείο σου.

Βέβαια εγώ θέλω αυστηρά μαύρο και να σου πω την αλήθεια θέλω κάτι απλό και όμορφο.Όχι πολλά φυτά..μάλλον θα δέσω μος πάνω στην ρίζα.

Κάπως έτσι στο περίπου το φαντάζομαι δηλαδή ;)

billos95
23-01-14, 20:54
Αν είναι εύκολο να μου πείτε τι θα χρειαστώ στην πορεία απο ενυδρειακό εξοπλισμό γιατί θέλω να κάνω μια παραγγελία.

Μην ξεχάσω τίποτα.

Οι διαστάσεις είναι καλές?Αύριο αν προλάβω θα κολλήσω τα τζάμια :D
-------------------------
Κανείς ρε παιδιά?:-?

lingistis
23-01-14, 21:51
Τα βασικά...

μια αεραντλία και ένα θερμαντικό.

billos95
23-01-14, 21:53
Ωραία ένα θερμοστάτη..αεραντλία έχω καλή.

Την τύρφη που έβαλα πιο πάνω θα την χρειαστώ?

billos95
26-01-14, 17:23
Αύριο πρώτα ο θεός θα έχω το ενυδρείο στα χέρια μου!!! :D

Σκέφτηκα να βαλω το αεροφιλτρο να δουλέψει λίγο στο ενυδρείο με τα Tanganyika που έχω..δεν είναι καλή ιδέα?

Επίσης θα ρίξω αργότερα στο καινούργιο λίγες ακαθαρσίες για να μπολιάσω και τον βυθό μου.

platy
26-01-14, 21:17
και να κάνεις αυτο που λες,δεν θα προλάβει να ''στρωσει''...

στο φορουμ υπάρχουν θέματα και για μπόλιασμα του βυθου,


το αερόφιλτρο θα το μπολιασεις αφου γεμισεις με νερο το ενυδρειο ,και θα στίψεις μεσα στο νερο καποιο σφουγγάρι απο το αλλο ενυδρειο...και θα περιμενεις εως ότου καθαρίσει αρκετα το νερο...μετα θα κάνεις και μια αλλαγη προσεκτικα...θα πρεπει να εισαι προσεκτικος με αλλαγες μετρισεις κλπ...

billos95
26-01-14, 21:26
Αυτές τις μέρες θα κοιτάξω να το γεμίσω και να ξεκινήσω σιγα σιγά το στρώσιμο του.

Όταν μπει σε λειτουργία θα κάνω την διαδικασία όπως την περιέγραψες! ;)

Μήπως είναι καλύτερα να μπει κάποιο εσωτερικό φιλτράκι?Αν και έχω δει αρκετά γαριδάδικα με αερόφιλτρο,που σε συνδιασμό με τακτικές αλλαγές δεν πιστεύω να έχω θέμα..τι λέτε?

Alex_Salonica
28-01-14, 18:33
Αυτές τις μέρες θα κοιτάξω να το γεμίσω και να ξεκινήσω σιγα σιγά το στρώσιμο του.

Όταν μπει σε λειτουργία θα κάνω την διαδικασία όπως την περιέγραψες! ;)

Μήπως είναι καλύτερα να μπει κάποιο εσωτερικό φιλτράκι?Αν και έχω δει αρκετά γαριδάδικα με αερόφιλτρο,που σε συνδιασμό με τακτικές αλλαγές δεν πιστεύω να έχω θέμα..τι λέτε?

καλή αρχή λοιπόν..

Το αερόφιλτρο σε 35 λίτρα μόνο με γαρίδες λειτουργεί μια χαρά. Οι γαρίδες δεν αρέσκονται σε συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού, ένα 10% ανά εβδομάδα είναι μια χαρά.

Αλήθεια τι γαρίδες τελικά θα βάλεις;

billos95
28-01-14, 19:45
καλή αρχή λοιπόν..

Το αερόφιλτρο σε 35 λίτρα μόνο με γαρίδες λειτουργεί μια χαρά. Οι γαρίδες δεν αρέσκονται σε συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού, ένα 10% ανά εβδομάδα είναι μια χαρά.

Αλήθεια τι γαρίδες τελικά θα βάλεις;

Να σε καλά Άλεξ!!! :D

Ναι το ενυδρείο θα είναι μόνο με γαρίδες οπότε είμα οκ με το αερόφιλτρο.

Αλλαγές κάθε Κυριακή περίπου στα 5 λίτρα.

Για γαρίδες να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ακόμα.Μου αρέσουν πολύ οι μπλέ γαρίδες..δεν ξέρω πιο είδος ακριβός..Εσύ τι λες?

Αν έχει κάποιος ή ετοιμάζεστε για ομαδική παραγγελία είμαι μέσα!!! :D

billos95
29-01-14, 22:05
Έτοιμο!!! :D

Αύριο θα το καθαρίσω και θα κάνω και το τεστ στεγανώτητας...θα φτιαχτεί και diy καπάκι οπότε θα ρίξουμε δουλίτσα.Προέχει να μπει ο βυθός και να ξεκινήσει να τρέχει.

Η ρίζα μου μουλιάζει μέρες τώρα αλλά ακόμα δεν έχω βρει μαύρο χαλίκι...:-?

billos95
29-01-14, 22:10
Μια πρόχειρη για αρχή...

nicpapa
29-01-14, 22:14
Εχε στο νουσου οτι οι bluepeαrl δεν ειναι πάντα μπλέ... :D
Αναλογα με τις παραμέτρους αλλαζουν και το χρώμα τους.
Για εμένα μην τις προτιμησεις... προτιμησε καποιο ειδος το οποιο δεν επηρεαζεται το χρωμα τους απο τις παραμετρους... :rolleyes:

billos95
29-01-14, 22:24
Ααααα μάλιστα!!!Καλή παρατήρηση...

Υπάρχει κάποια άλλη μπλέ γαρίδα που να μην επιρρεάζεται?

Εσύ τι προτίνεις και εκτός των μπλέ..?

:D

nicpapa
29-01-14, 22:39
Αν πας σε neocaridina εχει πολλα χρωματα...
Ψαξε εδώ...
http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Categories/WeihnachtsSpecial_2013

billos95
29-01-14, 22:52
Πολύ χρήσιμο λινκ (αν και δεν ξέρω Γερμανικά :D ) σε ευχαριστώ!!! ;)

Μου αρέσουν πολύ και οι Blue Velvet..απο άλλα χρώματα οι κίτρινες έχουν πλάκα.Και οι Golden Tiger πανέμορφη.

Θα γίνει κάποια ομαδική παραγγελία σύντομα?

Γενικότερα θέλω το ενυδρείο να έχει χρώματα :rolleyes:

klipitiklopos
29-01-14, 23:42
Κανε μια ερωτηση σε αυτο το μαγαζι, ισως εχει ακομα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77174

Alex_Salonica
30-01-14, 11:16
Πολύ χρήσιμο λινκ (αν και δεν ξέρω Γερμανικά :D ) σε ευχαριστώ!!! ;)

Μου αρέσουν πολύ και οι Blue Velvet..απο άλλα χρώματα οι κίτρινες έχουν πλάκα.Και οι Golden Tiger πανέμορφη.

Θα γίνει κάποια ομαδική παραγγελία σύντομα?

Γενικότερα θέλω το ενυδρείο να έχει χρώματα :rolleyes:

Θα πρέπει να αποφασίσεις ποιο είδος θέλεις να φιλοξενήσεις για να προετοιμάσεις το ενυδρείο σου σύμφωνα με τις ανάγκες τους.
Από την στιγμή που όπως έγραψες δεν θέλεις να πας για Α/Ο και γενικά απαιτητικά είδη καλό θα ήταν να ξεχάσεις είδη caridina και να δεις κάποιο είδος από neocaridina.
Επίσης καλό θα ήταν να αρχίσεις να σκέφτεσαι από τώρα τρόπους για την ψύξη του ενυδρείου σου κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

billos95
30-01-14, 18:54
Θα πρέπει να αποφασίσεις ποιο είδος θέλεις να φιλοξενήσεις για να προετοιμάσεις το ενυδρείο σου σύμφωνα με τις ανάγκες τους.
Από την στιγμή που όπως έγραψες δεν θέλεις να πας για Α/Ο και γενικά απαιτητικά είδη καλό θα ήταν να ξεχάσεις είδη caridina και να δεις κάποιο είδος από neocaridina.
Επίσης καλό θα ήταν να αρχίσεις να σκέφτεσαι από τώρα τρόπους για την ψύξη του ενυδρείου σου κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.


Για neocaridina ψάχνω απο την αρχή γιατί είδα και απο άλλα θέματα ότι οι caridina έχουν αρκετές απαιτήσεις..

Όσο για την ψύξη θα μπει στο καπάκι diy και ανεμηστήρας.Ευτυχώς το δωμάτιο μου έχει πολύ καλή μόνωση και δεν υποφέρει τόσο ούτε το καλοκαίρι ούτε τον χειμώνα :D
-------------------------
Neocaridina heteropoda "Blue Rilli Sakura"

Neocaridina heteropoda "Dark Blue Sakura"

Neocaridina heteropoda "Blue Jelly"

Neocaridina heteropoda "Orange Rilli"

Τι λέτε για αυτές?Μπορούν να βρεθούν ή θα αναγκαστώ να φέρω απο Germany? :rolleyes:

platy
30-01-14, 23:38
πολύ δυσκολο να τις βρείς εδω...κ αν ακομα βρεθουν σε καταλογο καταστήματος για παραγγελία θα θελει σίγουρα πολλα κομματια,...γιατι δεν κοιτας και τις παραλαβες των καταστημάτων εδώ στο φορουμ...τελευταία ηρθαν ωραία πραγματα :)!

billos95
31-01-14, 19:56
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ ακόμα να βάλω κάτι...δεν το έχω στήσει καν περιμένω να πάω αύριο προς Αθήνα μεριά γιατί εδώ δεν υπάρχει πουθενά μαύρο χαλίκι ή κάποιο υπόστομα ειδικό για γαρίδες..

Υπολογίζω σε κανα μήνα με καλό στρώσιμο πως ίσως να μπορέσω να βάλω γαριδάκια.

Οπότε θα κοιτάζω τακτικά τις παραλλαβές των καταστημάτων μπας και τσιμπίσω τίποτα καλό ;)

Ελπίζω απο αύριο να ξεκινήσω σιγά σιγά το aquascape...θα πέσει πολύ φωτογραφία λέμε :D
-------------------------
Ποια απο τα παρακάτω μπορώ να βάλω στο γαριδάδικο μου?:)

-Plagiomnium cf. affine

-Riccia fluitans

-Eleocharis acicularis

-Vesicularia dubyana "java moss"

Θέλω να δέσω λίγο μος στην ριζούλα και να βάλω και ένα κομματάκι λίγο "γκαζόν" :D

Μπορώ να βάλω κάποιο απο τα παραπάνω?

nazgul
31-01-14, 21:58
Το θεμα ειναι τι προκειται να "προσφερεις" στα φυτα σου, για να δεις τι επιλογες εχεις. Αν θελεις να ειναι χαμηλων απαιτησεων, παντως, η xmas moss ειναι οτι πρεπει, μπορει να σου γεμισει το ενυδρειο.

billos95
01-02-14, 14:48
Επειδή είμαι "λίγο" :D άσχετος με το θέμα φυτά δεν ξέρω τι ακριβώς απαιτήσεις θέλει το κάθε φυτό που παρέθεσα πιο πάνω...γι αυτό ρώτησα.

Java Moss είναι σίγουρο ότι θα δέσω λίγη στην ρίζα μου που πήρα ειδικά για το γαριδάδικο.
Απλά κοιτάζω μήπως καταφέρω να βάλω και τίποτα άλλο σαν γκαζόν (με περίπου ίδιες χαμηλές απαιτήσεις για να βάλω σε ένα μικρό κομματάκι στην γωνία που ενυδρείου.

Αν υπάρχει κάποιο και ειδικά απο την παραπάνω λίστα θα χαιρόμουν πολύ :)

*Έχω κάποιες ταμπλέτες ( Sera florenette) αν χρησιμεύουν σε κάτι...

nazgul
01-02-14, 16:34
Τις ταμπλετες μονο στην eleocharis θα μπορουσες να τις χρησιμοποιησεις, αλλα ειναι φυτο που κατα τη γνωμη μου χρειαζεται δυνατο φωτισμο και CO2 για να ειναι υγιες. Και τη riccia θα την ελεγα μετριων απαιτησεων, σε σχεση με τη μη απαιτητικη java moss και το επισης σχετικα ευκολο plagiomnium.

Μπορεις να βαλεις στο βυθο μερικες πετρες με moss σε καποια αποσταση και με τον καιρο, θα γινουν σαν γρασιδι και χωρις πολλες απαιτησεις.

billos95
02-02-14, 10:37
Ωραία οπότε δένω στην ρίζα και σε 2-3 πέτρες java moss...

Χθες πέσανε στα χέρια μου μερικές ρίζες sagittaria subulata...μπορώ να βάλω 1-2 στην πλάτη του ενυδρείου ή καλύτερα όχι να μείνω μόνο με την java?

Επίσης απο φωτισμό (Τ5 μάλλον) πόσα βατ θα χρειαστώ?

Συγνώμη αν σε έχω ζαλίσει και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις γνώσεις!!! :D

nazgul
02-02-14, 10:52
Εφοσον υπαρχει το φυτο, δε χανεις και τιποτα να δοκιμασεις. Δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο.

Τωρα για το φωτισμο, παλι εξαρταται απο το τι θελεις να κανεις. Αν δεν θελεις να ασχολεισαι με CO2 και αυστηρο προγραμμα λιπανσης, ο φωτισμος πρεπει να ειναι χαμηλος εως μετριος. Αν εχεις υψηλο φωτισμο, ομως, στην ουσια ανοιγεις την ορεξη των φυτων, γεγονος που σημαινει οτι πρεπει να τους δοσεις και την καταλληλη τροφη για να μπορεσουν να αναπτυχθουν σωστα. Δηλαδη, CO2 και λιπασματα.

Γνωμη μου ειναι οτι με ενα φωτιστικο των 10-14w (με μη ενυδρειακες λαμπες γιατι δεν υπαρχον ενυδρειακες Τ5 σε αυτα τα watts οσο ξερω), μπορεις να κανεις ενα ομορφο γαριδαδικο με αρκετη moss και ευκολα φυτα. Να μη σου πω οτι ειναι και αρκετος στα 25 λιτρα και καλυτερα να βαλεις μια λαμπα T5 grolux 8w, που χωραει σιγουρα στο καπακι σου. Αλλιως, πηγαινεις για αλλου τυπου λαμπας.

billos95
02-02-14, 20:45
Είχα πάει στον φίλο μας που έχει μαγαζί και είναι ηλεκτρολόγος και μου είπε να του φτιάξω το καπάκι με ένα κουτί για να μπουν μέσα τα πράγματα (δεν ξέρω τι ακριβώς) και να είναι μονωμένο και να μου εγκαταστήσει το φωτιστικό.

Οπότε πιάνουμε δουλειά :D

Μου έδειξε μια λεπτή λάμπα νομίζω σε αυτά τα watt που είπες ήταν.

Νομίζω για τα 35 λίτρα μου θα είναι καλά γιατί δεν θέλω να ασχοληθώ με λιπάσματα και Co2...

Σιγά σιγά το στύνω...νομίζω ότι θα γίνει πολύ καλό!!! :rolleyes:

billos95
04-02-14, 14:34
Το aquascape είναι σχεδόν έτοιμο!!! :D

62211

Πως σας φαίνεται?

Το σ/κ πρώτα ο θεος θα μπούν τα φυτά και αύριο που θα παραλάβω τον θερμοστάτη θα το γεμίσω!!!

Το απόγευμα θα ξεκινήσω να φτιάχνω και το καπάκι με το φωτιστικό...ελπίζω μέχρι το σ/κ και αυτό να είναι στην θέση του.

Alex_Salonica
04-02-14, 14:37
Πολλά υποσχόμενο!
Καλή συνέχεια..

billos95
04-02-14, 14:38
Πολλά υποσχόμενο!
Καλή συνέχεια..

Σε ευχαριστώ Άλεξ!!! ;)

Για φόντο σου αρέσει το λαχανί του τοίχου ή θα πρότινες κάτι άλλο?

Alex_Salonica
04-02-14, 14:41
Σε ευχαριστώ Άλεξ!!! ;)

Για φόντο σου αρέσει το λαχανί του τοίχου ή θα πρότινες κάτι άλλο?

προσωπικά μου αρέσει έτσι χωρίς φόντο αλλά περί ορέξεως ..Θα φανεί στην πορεία, άλλωστε μετά από κάποιο καιρό θα γεμίσει άλγη και θα φαίνεται πιο φυσικό ..πάντα κατά την προσωπική μου άποψη

billos95
04-02-14, 15:02
Έχεις δίκιο γιατί και εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα...μαύρο χαλίκι με μαύρο φόντο θα ήταν άσχημο και δεν θα τονίζονταν οι λεπτομέριες πιστεύω..

bloskas
04-02-14, 16:11
ωραιο ειναι. αφου δε θελεις μαυρη πλατη εγω θα δοκιμαζα με ριζοχαρτο, μπορει να σου αρεσει σε συνδυασμο με την αλγη. θα αλλαζα και τις πετρες αυτες με μικρες λαβα αλλα γουστα ειναι αυτα!

billos95
04-02-14, 16:24
Όντως το ρυζόχαρτο είναι καλή επιλογή ;)

Πέτρες λάβας το σκέφτηκα αλλά πιστεύω θα είναι πολύ μαύρο το όλο σύνολο...πιστεύω πως έτσι "σπάει" λίγο την μαυρίλα μαζί με την ρίζα :D

bloskas
04-02-14, 16:32
κοκκινο-καφε πετρες λαβας. ισα ισα πιστευω κανουν πολυ ωραια αντιθεση και ειναι καλυτερο στο ματι το αποτελεσμα.

billos95
04-02-14, 16:55
Ναι καλή ιδέα είναι ;)

Αν βρω θα πάρω!!!Αλλά το θέμα είναι να βρω κάπου... :D

bloskas
04-02-14, 16:58
ε μερικα μικρα κομματια θα εχει να σου δωσει καποιος!

billos95
04-02-14, 17:00
Μακάρι αν έχει κάποιος και δεν τα θέλει θα του ήμουν υποχρεωμένος!!! :)

Αλλιώς κάπου θα βρω...θα περάσω απο το pet city εδώ μπας και αλλά χλωμό το κόβω :-?

vasilis 1988
04-02-14, 21:55
Μακάρι αν έχει κάποιος και δεν τα θέλει θα του ήμουν υποχρεωμένος!!! :)

Αλλιώς κάπου θα βρω...θα περάσω απο το pet city εδώ μπας και αλλά χλωμό το κόβω :-?

http://www.votsalo.net/Products/Garden-Stones/Lava-Stone.aspx

billos95
04-02-14, 23:10
Παιδιά πήγα στο Pet City εδώ δίπλα να πάρω ένα κομματάκι αλφαδολάστιχο για την αεραντλία μπας και συνδέσω το αερόφιλτρο και τσααακ λαβα :D

Πήρα 4 πετρούλες και τις έβαλα να τις πλύνω.Τις είχε απο 0.25€ έως 0.47€ το πιο ακριβό και μεγάλο κομμάτι.

Σύνολο μαζί με 2 μέτρα αλφαδολάστιχο πλήρωσα 1.95€ :D

Μιλάμε για πολύ τύχη χαχαχ απο αύριο θα ξεκινήσω τα πειράματα!!!

billos95
05-02-14, 22:04
Ήρθαν σήμερα θερμοστάτης και java moss οπότε πιάσαμε δουλειά!!! :D

Τελικά δεν άλλαξα τις πέτρες με λάβας γιατί οι πέτρες της λάβας ήταν αρκετά πιο μεγάλες σε όγκο και έτσι θα μου κλείνανε όλο τον χώρο (που εδώ που τα λέμε δεν είναι τεράστιος :smt110 )

Έδεσα την moss στην ρίζα και σε μια μικρή πέτρα λάβας και την τοποθέτησα κάτω απο την ρίζα.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε :)

nazgul
05-02-14, 22:28
Μπορεις να τις σπασεις, φυσικα, τις πετρες ;)

billos95
05-02-14, 22:34
Ξέρειις τι το θέμα είναι ότι δεν είναι λεπτές όπως αυτές που έχω...είναι πολύ τετράγωνες σαν κύβος δηλαδή...

Θα προσπαθήσω να σπάσω μια να δω αν γίνεται να γίνει πιο φλίδα...

Έτσι δεν σου αρέσει?

vasilis 1988
05-02-14, 22:34
Ήρθαν σήμερα θερμοστάτης και java moss οπότε πιάσαμε δουλειά!!! :D

Τελικά δεν άλλαξα τις πέτρες με λάβας γιατί οι πέτρες της λάβας ήταν αρκετά πιο μεγάλες σε όγκο και έτσι θα μου κλείνανε όλο τον χώρο (που εδώ που τα λέμε δεν είναι τεράστιος :smt110 )

Έδεσα την moss στην ρίζα και σε μια μικρή πέτρα λάβας και την τοποθέτησα κάτω απο την ρίζα.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε :) ωραίο έχεις βάλει και moss πάνω στις πετρούλες ??

nazgul
05-02-14, 22:38
Έτσι δεν σου αρέσει?

Ωραιο ειναι. Απλα αφου εχεις τις πετρες, μπορεις να πειραματιστεις περισσοτερο. Δωσε καμια με ενα σφυρι και να δεις τι ωραια φτιαχνεις οτι θελεις.

billos95
05-02-14, 22:41
ωραίο έχεις βάλει και moss πάνω στις πετρούλες ??

Ευχαριστώ Βασίλη!!!Ναι είχα κάτι πολύ μικρά κομματάκια απο τις πέτρες που βλέπεις και έδεσα πάνω τους moss με την προοπτική ότι σε λίγο καιρό θα μεγαλώσουν και θα φουντώσουν και θα είναι σαν μικρά θαμνάκια :)

Ωραιο ειναι. Απλα αφου εχεις τις πετρες, μπορεις να πειραματιστεις περισσοτερο. Δωσε καμια με ενα σφυρι και να δεις τι ωραια φτιαχνεις οτι θελεις.

Θα πάρω αύριο σφυρί και καλέμι και θα κοιτάξω τι μπορώ να κάνω... ;) Είναι πολύ ωραίες οι πέτρες λάβας.

nospanos
19-02-14, 03:19
Τι εξέλιξη έχουμε, πως πάει το project?

billos95
21-02-14, 00:19
Λοιπόν το project έχει ως εξής..

Πολύ πιθανόν το φίλτρο σπόγγου να πάρει δρόμο γιατί δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος απο την απόδοση του.Την θέση του θα πάρει μάλλον ένα φιλτράκι εσωτερικό 300 λ/α/ω που ήδη στρώνεται σε ενυδρείο φίλου.

Το καπάκι έχει καθηστερήσει αρκετά διότι περιμένουμε ένα ανταλλακτικό για να συνδέσουμε την λάμπα.

Σήμερα το πρωί πελέκισα τις πέτρες λάβας που θα αντικαταστήσουν τις υπάρχουσες στο παρτεράκι δεξιά.Μάλλον αύριο θα τις φτιάξω.

Γενικά δεν το βιάζομαι του έχω ρίξει 3 φορές "κακάκια" για να στρωθεί ο βυθός και μόλις παραλλάβω και το καπάκι θα ρίξω 2 babboo για αρχή.Μετά ίσως δωθεί δώρο στην κοπέλα μου ή θα το κρατήσω και θα βάλω κάποιο είδος μπλε γαρίδας. :)

nospanos
21-02-14, 04:04
Γενικά δεν το βιάζομαι του έχω ρίξει 3 φορές "κακάκια" για να στρωθεί ο βυθός και μόλις παραλλάβω και το καπάκι θα ρίξω 2 babboo για αρχή.Μετά ίσως δωθεί δώρο στην κοπέλα μου ή θα το κρατήσω και θα βάλω κάποιο είδος μπλε γαρίδας. :)

Όταν γράφεις baboo εννοείς τις γαρίδες με αυτό το όνομα?

Για μπλε γαρίδες που λες, σίγουρα είναι εντυπωσιακές, αλλά όπως σου είχαν πει και τα παιδιά σε προηγούμενα posts χρειάζεσαι Α/Ο και αρκετές ρουτίνες! Συν του ότι στα λίτρα που παίζεις θα είναι πολύ πιο δύσκολο να κρατάς σταθερές τις συνθήκες... αλήθεια..το καλοκαίρι έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις με την εξάτμιση του νερού και την αύξηση της θερμοκρασίας?...

billos95
22-02-14, 01:31
Ναι γι αυτές λέω.

Θα προτιμήσω κάποια γαρίδα που να μην θέλει πολλά μπλεξίματα (αν και θα έχω Α/Ο για το θαλασσινό μου) γιατί δεν έχω τόσο χρόνο για 2 ενυδρεία.

Το καλοκαίρι το δωμάτιο μου είναι πολύ δροσερό και ίσως δεν χρειαστεί τίποτα.Αν πάλι δω τα σκούρα έχω ένα ανεμηστηράκι που κάθεται και θα κοιτάξω να το βάλω.

Alex_Salonica
22-02-14, 10:21
Η bamboo ειναι ιδιαιτερη γαριδα και σιγουρα οχι για αρχαριους. Θελει κααλα στρωμενο ενυδρειο και 50 λιτρα ανα ατομο.
Καλυτερα να σκεφτεις καποιο αλλο ειδος.

billos95
22-02-14, 10:52
Amano?

Θα έχω θεματα αργότερα με άλλους κατοίκους?

Μόνο αυτά τα 2 είδη έχει φέρει το πετ σοπ εδώ...δεν είμαι για να πηγαίνω Αθήνα να πέρνω γαρίδες αυτή την στιγμή γι αυτό είπα για αυτές τις 2

Alex_Salonica
22-02-14, 14:14
Μπορεις amano αλλα θα σου προτεινα να ξεκινησεις με red cherry

nospanos
22-02-14, 15:50
Amano?

Θα έχω θεματα αργότερα με άλλους κατοίκους?

Μόνο αυτά τα 2 είδη έχει φέρει το πετ σοπ εδώ...δεν είμαι για να πηγαίνω Αθήνα να πέρνω γαρίδες αυτή την στιγμή γι αυτό είπα για αυτές τις 2

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Άλεξ.. για γαρίδες amano εγώ προσωπικά εφαρμόζω έναν ας το πούμε κανόνα 1 γαρίδα ανά 10 λίτρα περίπου, άρα στα λίτρα σου μπορείς να ξεκινήσεις με 3-4.. με τις amano δε θα έχεις θέμα διότι δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερό.

billos95
22-02-14, 22:45
Τελικά μπήκαν σήμερα 3 amano μέσα έτσι για δοκιμή.

Φαίνεται πως τους αρέσει πολύ και εγκληματήστηκαν αμέσως! :D

nospanos
22-02-14, 23:01
Τελικά μπήκαν σήμερα 3 amano μέσα έτσι για δοκιμή.

Φαίνεται πως τους αρέσει πολύ και εγκληματήστηκαν αμέσως! :D

Ο χρόνος στο άμεσο μέλλον θα δείξει.. :)

billos95
23-02-14, 20:14
Φώτο :D

Οι εργάτες μου!!!Πως σας φαίνεται ο καινούργιος μου τοίχος απο πέτρες λάβας?

Η τροφή που τους δίνω είναι η Τropical Caridina Nano sticks.

nospanos
24-02-14, 02:47
Η τροφή που τους δίνω είναι η Τropical Caridina Nano sticks.

Μιας και τη συγκεκριμένη τροφή την είχα παραγγείλει λίγο καιρό πριν κι εγώ, πως τη βλέπεις την τρώνε? Από Petcumulus την προμηθεύτηκες, από που?

billos95
24-02-14, 18:55
Απο τον Ιγνάτιο την πήρα.

Γενικά βλέπω πως οι γαριδούλες μου είναι υγειέστατες και τους αρεσει πολύ το καινούργιο τους σπίτι.Δεν ξέρω αν τις είχαν ατάιστες εκεί αλλά εδώ τρώνε με μεγάλη όρεξη και γενικότερα είναι πολύ ζωηρές!:D

Εσύ red cherry έχεις?

nospanos
24-02-14, 23:24
Απο τον Ιγνάτιο την πήρα.

Γενικά βλέπω πως οι γαριδούλες μου είναι υγειέστατες και τους αρεσει πολύ το καινούργιο τους σπίτι.Δεν ξέρω αν τις είχαν ατάιστες εκεί αλλά εδώ τρώνε με μεγάλη όρεξη και γενικότερα είναι πολύ ζωηρές!:D

Εσύ red cherry έχεις?

Ναι, red cherry! Αλλά εμένα τη συγκεκριμένη τροφούλα δεν την τρώνε με την όρεξη που καταναλώνουν τις υπόλοιπες..

billos95
25-02-14, 21:18
Εμένα πάντως δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αλλά όταν το έστρωνα το ενυδρείο είχε βγάλει το ξύλο μου το γνωστό "βαμβάκι" που συνήθως βγάζουν όλα τα ξύλα όταν πρωτομπούν στο ενυδρείο.

Εεε λοιπόν εμένα το έχουν περάσει για μαλλί της γριάς και πλέον αδιαφορούν πλήρως για την τροφή και έχουν κουρέψει όλο το ξύλο!!! :D

nospanos
26-02-14, 02:50
Δε μου ακούγεται περίεργο αυτό που λες... και τα apple snails αν είχες θα έβλεπες ότι και αυτά θα το κατασπάραζαν :p

billos95
26-02-14, 16:10
Χαχαχα έχουν πολύ γέλιο μιλάμε!!! :smt043

Μου πήρε δώρο η κοπέλα μου 6 Hyphessobrycon Amandae..της είπαν στο πετ σοπ ότι κάνουν για μικρό ενυδρείο 45cm (καλά αυτό οκ..) και ότι ζουν άνετα με γαρίδες...

Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι ανησυχιτικό οι συμπεριφορά μεταξύ ψαριών-γαρίδων είναι οκ..

Alex_Salonica
26-02-14, 16:30
Μου πήρε δώρο η κοπέλα μου 6 Hyphessobrycon Amandae..της είπαν στο πετ σοπ ότι κάνουν για μικρό ενυδρείο 45cm (καλά αυτό οκ..) και ότι ζουν άνετα με γαρίδες...

Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι ανησυχιτικό οι συμπεριφορά μεταξύ ψαριών-γαρίδων είναι οκ..


Το συχνότερο λάθος που κάνουν κυρίως οι αρχάριοι γαριδάδες είναι να βάζουν tetra ή danio στα ενυδρεία τους με γαρίδες. Η λογική ότι είναι μικρά ψάρια και δεν θα πειράξουν τις γαρίδες δεν ισχύει σε αυτούς τους μικρούς κυνηγούς.

Αν είναι μικρόσωμα όπως στη περίπτωση εδώ με τα ember tetra, δεν θα πειράξουν τις ενήλικες ή μεγαλόσωμες γαρίδες αλλά είναι σίγουρα ότι θα κυνηγήσουν το γόνο.

Τα μεγαλύτερα είδη κυνηγάνε και ενήλικες γαρίδες.

Αν η συγκατοίκηση είναι σε πυκνοφυτεμένο ή/και μεγάλο ενυδρείο και με την προϋπόθεση ότι έχουμε red cherry είναι σίγουρο ότι θα επιβιώσουν πολλές και οι γαρίδες μας θα αυξάνονται..
αλλά
είναι επίσης σίγουρο ότι δεν θα δούμε τις γαρίδες μας σε ολόκληρο το ενυδρείο να βόσκουν αμέριμνες.

Θα πρέπει να πεις τη κοπέλα σου και όλους τους γνωστούς σου να μην ακουν τις συμβουλές των petshop ούτε να σου κάνουν ζωντανά δώρα.

nospanos
26-02-14, 17:01
Μου πήρε δώρο η κοπέλα μου 6 Hyphessobrycon Amandae..της είπαν στο πετ σοπ ότι κάνουν για μικρό ενυδρείο 45cm (καλά αυτό οκ..) και ότι ζουν άνετα με γαρίδες...


Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο και με τη σειρά μου θα σου προτείνω να επιστρέψεις τα ψαράκια στο πετσοπ που τα πήρατε και να στα αλλάξουν με Pseudomugil Gertrudae (https://www.google.gr/search?q=pseudomugil+gertrudae&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=UwEOU__kO4rD4gT23YHgBQ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1680&bih=946) ή με Iriatherina Werneri (https://www.google.gr/search?q=pseudomugil+gertrudae&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=UwEOU__kO4rD4gT23YHgBQ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1680&bih=946#q=iriatherina%20werneri&revid=1739542582&tbm=isch&imgdii=_)


Θα πρέπει να πεις τη κοπέλα σου και όλους τους γνωστούς σου να μην ακουν τις συμβουλές των petshop ούτε να σου κάνουν ζωντανά δώρα.

+ 1.000

Υ.Γ. αν σου γκρινιάζει η κοπέλα σου λέγοντας "δεν είναι ωραία" 'η "είναι κακομούτσουνα" (#true_story) μην την ακούσεις.... ΠΑΤΗΣΕ ΠΟΔΙ xexexe!! :-P

Alex_Salonica
26-02-14, 17:43
Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο και με τη σειρά μου θα σου προτείνω να επιστρέψεις τα ψαράκια στο πετσοπ που τα πήρατε και να στα αλλάξουν με Pseudomugil Gertrudae (https://www.google.gr/search?q=pseudomugil+gertrudae&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=UwEOU__kO4rD4gT23YHgBQ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1680&bih=946) ή με Iriatherina Werneri (https://www.google.gr/search?q=pseudomugil+gertrudae&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=UwEOU__kO4rD4gT23YHgBQ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1680&bih=946#q=iriatherina%20werneri&revid=1739542582&tbm=isch&imgdii=_)



Βασικά θα πρέπει να τα επιστρέψει και να μην πάρει κανένα ψάρι. Τα 35 λίτρα είναι ήδη οριακά για γαρίδες.

bloskas
26-02-14, 17:57
βαλε και κανενα φυτακι να ανοιξει λιγο το ματι γιατι πολυ μαυριλα επεσε!

nospanos
26-02-14, 19:51
Βασικά θα πρέπει να τα επιστρέψει και να μην πάρει κανένα ψάρι. Τα 35 λίτρα είναι ήδη οριακά για γαρίδες.

Ωωπ, πολύ σωστή παρατήρηση! Λόγω κεκτημένης ταχύτητας ξέχασα για πόσα λίτρα αναφερόμαστε...
Ωραία, τότε ας τα ανταλλάξει με γαρίδες ή με κάποια φυτάκια (γιατί πολλοί πετσοπάδες τσινάνε να δεχτούν επιστροφές γιατί πρέπει να επιστρέψουν και τα χρήματα στον πελάτη)..

nitroqqq
26-02-14, 21:23
Μου πήρε δώρο η κοπέλα μου 6 Hyphessobrycon Amandae..


τον γόνο τον ξεχνάς

billos95
26-02-14, 21:54
Παιδιά καταρχάς εχω amano οπότε δεν χρειάζεται να μιλάμε για γόνο.. :D

Το ενυδρείο είναι μικρό όντως..είχα και παλιά red cherry για 2-3 χρόνια απο τον Delta66.

Tώρα όσων αφορά της αλλαγές που θα γίνουν θα βάλω και κανα άλλο φυτάκι,ήδη η moss έχει ξεκινήσει και πέρνει τα πάνω της μετά το μεγάλο ταξίδι που είχε.
Επίσης ήδη στρώνω στο μεγάλο μου ένα εσωτερικό φίλτρο 300λ/ω που θα αντικαταστήσει το φίλτρο σπόγγου που έχω για να σηκώνει μεγαλύτερη ιχθυοφόρτηση το σύστημα.

ChocolatePuma
26-02-14, 22:01
Παιδιά καταρχάς εχω amano οπότε δεν χρειάζεται να μιλάμε για γόνο.. :D

Λιγότερο "κακό" κάνουν οι αμανο απ τα μικρόψαρα ;)

πχ στο δικό μου,πλέον υπάρχει κόκκινο χαλί - με δύο αμάνο - και με "ηρεμα" κοπαδόψαρα (cloud minnows & cpds)

billos95
26-02-14, 22:06
Μάλλον δεν καταλάβατε καλά...έχω ΜΟΝΟ amano μέσα στο ενυδρείο ;)

nitroqqq
26-02-14, 22:11
τον γόνο τον ξεχνάς

:D:D:D:D
soz νομιζα rcs

platy
26-02-14, 22:15
Αυτα τα amandae αν ειναι να τα γυρίσεις πίσω..βαλτα καλυτερα αγγελία εδω μεσα,γιατι ειναι ψάρια που δύσκολα βρίσκει συχνα καποιος,και ειναι πολλοι αυτοι που τα ψάχνουν


οσο για τις γαρίδες...ριχνε και κανα λαχανικο..:D

bloskas
26-02-14, 22:25
ειναι γνωστο οτι τα emper tetra ειναι σπανια ψαρια!.. :smt043:smt043

billo θελει να στα τσιμπησει ο πλατυ ρε!

Τάκης
26-02-14, 22:33
Τα 35 λίτρα είναι ήδη οριακά για γαρίδες.

Αυτό ξαναπέστο :D

billos95
26-02-14, 22:49
:D:D:D:D
soz νομιζα rcs

Δεν πειράζει ;)

Αυτα τα amandae αν ειναι να τα γυρίσεις πίσω..βαλτα καλυτερα αγγελία εδω μεσα,γιατι ειναι ψάρια που δύσκολα βρίσκει συχνα καποιος,και ειναι πολλοι αυτοι που τα ψάχνουν


οσο για τις γαρίδες...ριχνε και κανα λαχανικο..:D

Ποιος θα έρθει Μαρκόπουλο για να πάρει 6 amandae?Εδώ ΧΑΡΙΖΩ 2 brichardi πόσο καιρό και τα έχω και τα κοιτάω.. :smt075

Όσο για το λαχανικό αύριο θα τους εξηγηθώ με καροτάκι :D

ειναι γνωστο οτι τα emper tetra ειναι σπανια ψαρια!.. :smt043:smt043

billo θελει να στα τσιμπησει ο πλατυ ρε!

Μωρέ αν τα θέλει ας τα πάρει :smt110