PDA

Επιστροφή στο Forum : τι ειναι?? ειναι πολυ ζωηρα!!!


joys
19-01-14, 12:52
παιδια τι ειδος ειναι?? πολυ ζωηρα και κυνηγανε ολοι μερα την γκαμπινα που ειναι εγκυος

vasilhs
19-01-14, 13:00
καλημερα φιλε μου ειναι ξυφοφοροι!

joys
19-01-14, 13:06
δεν λεω για τους ξιφοφορους για το αλλο το μικρο

platy
19-01-14, 13:08
endler λέγονται κανονικα..αλλα υβριδίζουν με τα γκάπυ..και μαλλον ειναι ήδη υβρίδια ..δεν μπορώ να ξεχωρισω καλα...Η αναλογία για τα ζωοτόκα αν δεν το γνωριζεις ηδη,ειναι

1-2 αρσενικα με 4-6 θυληκα ..;)

Γιαννης Μ5
19-01-14, 13:09
Eντλερ ειναι.

ChocolatePuma
19-01-14, 13:11
Endlers-guppy μου φαινονται- υβριδια δλδ - Στη συγκεκριμενη περίπτωση, οταν λεμε υβριδιο εννοουμε ανακάτεμα του τυπου που προέρχεται απ τη φυση, καθως ο απογονος του μπορει να αναπαραχθει - αρα δεν ειναι κανονικο υβρίδιο (οπως δλδ ξερουμε τον όρο)
Δες κι αυτό, για περισσότερες λεπτομερειες
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=408052&postcount=6
Πχ το μουλαρι θεωρειται υβριδιο, καθως δεν μπορει να αναπαραχθει
Τα endlers guppy τα λεμε υβριδια, αλλα στην πραγματικότητα δεν ειναι

Θα σου προτεινα να βρεις τροπο να κρατησεις μονο τα γκαπις στο ενυδρειο και να ευχεσαι να μην εχουν ηδη ζευγαρωσει τα υβριδια με τα "κανονικα"

joys
19-01-14, 13:12
εχω δυο μεσα και ολο κυνηγανε το γκαπυ ...τι να τα κανω? να τα βαλω αλλου? ή ειναι οκ?? θα τα γεννησει τα μικρα?

ChocolatePuma
19-01-14, 13:12
endler λέγονται κανονικα..αλλα υβριδίζουν με τα γκάπυ..και μαλλον ειναι ήδη υβρίδια ..δεν μπορώ να ξεχωρισω καλα...Η αναλογία για τα ζωοτόκα αν δεν το γνωριζεις ηδη,ειναι

1-2 αρσενικα με 4-6 θυληκα ..;)

Συμφωνώ απόλυτα ;)

joys
19-01-14, 13:16
λες να γινουν διαφορα στο ενυδρειο μου?? χαχαχα

ChocolatePuma
19-01-14, 13:19
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=408192&postcount=14
"Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να διαφυλάξουμε όσο γίνεται τι γονιδιακό απόθεμα των endlers (αποφεύγοντας τη διασταύρωσή τους με guppies) γιατί είναι χρέος μας ως χομπίστες να διαφυλάξουμε το ζωικό πλούτο των νερών του πλανήτη και να μην τον εξαφανίσουμε :rolleyes:."

Η παραπάνω άποψη με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο
Οποτε : Γκαπις με εντλερ ποτέ μαζι
Γκαπις με εντλερ-γκαπις, επισης ποτε μαζι

joys
19-01-14, 13:22
οποτε γρηγορα να τους βρω αλλο σπιτι.....ευχαριστω πολυ παιδια!!