PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος με red cherry.


marios psilopoulos
18-01-14, 14:02
καλησπέρα φίλοι μου...χθες πήρα από ένα πετ σοπ 2 μικρούλες red cherry...ο καταστηματάρχης μου είπε πως δεν χρειάζονται κάποια τροφή έξτρα...αυτό μου ακούστηκε κάπως παράξενο και επειδή είναι η πρώτη μου φορά που έχω γαρίδες,θέλω τα ''φώτα'' σας!!! ;)

Eliccaios
18-01-14, 14:15
βρασε ενα καροτο και βαλε μια μικρη ποσοτητα μεσα και ειναι μια χαρα δεν εχω πολλες γνωσης αλλα το εχω δει σε ενα θεμα στο φορουμ και αμα μπορεις κανε αυτη εδω την συνταγει....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36231

platy
18-01-14, 14:22
σε τι ενυδρείο τις έβαλες..ποσο καιρό λειτουργει?..και τι αλλο εχει μεσα

marios psilopoulos
18-01-14, 14:59
τις έχω βάλει σε 45λίτρο ενυδρείο..έχει γκαπυ,τετρα,νεον και εναν μονομάχο...δουλεύει αρκετό καιρό το ενυδρείο...σχεδόν ένα χρονο

platy
18-01-14, 15:03
απο ψαροσύνθεση,να φανταστώ..ξερεις οτι εισαι τελείως λάθος..ειδικα σε αυτα τα λίτρα..

marios psilopoulos
18-01-14, 15:07
το ξέρω αλλά λόγου προβλήματος αναγκάστηκα να τα βάλω όλα τα ψαράκια μαζί...δεν είναι το κανονικό τους ενυδρείο αυτό...δυστυχώς όμως θα αναγκαστούν να μείνουν αρκετό καιρό εκεί!! :(

platy
18-01-14, 15:20
το καλυτερο που θα κάνεις εινια να τα δώσεις..αλλιως θα αρχισεις να τα χάνεις πολυ πιθανό...

marios psilopoulos
18-01-14, 15:28
θα δω τι θα κάνω...το θέμα είναι τι να κάνω με τις γαρίδες μου...

ChocolatePuma
18-01-14, 15:38
θα δω τι θα κάνω...το θέμα είναι τι να κάνω με τις γαρίδες μου...

Οι γαριδες το πιο πιθανο ειναι να γινουν μεζες του μονομαχου
Αν δεν συμβει αυτο, έτσι κι αλλιως ειναι λιγες για να τις δεις να πολλαπλασιαζονται
Αν βαλεις κι αλλες, δυσκολο να δεις γονο λογω των νεον

Ισχυει απόλυτα αυτο που εγραψε πιο πάνω ο @platy ;)

marios psilopoulos
18-01-14, 16:00
έχω και ένα μικρό ενυδρείο σε λειτουργία της τάξεως των 20 λίτρων με 5-6 ψαράκια,γόνο γκαπυ...γέννησαν ενός φίλου και μου τα έδωσε....λέτε να είναι καλύτερα να βάλω εκεί τις γαριδούλες?

platy
18-01-14, 16:35
βάλε και λιγη φορμόλη ομως μην τα βάλλεις ετσι κριμα ειναι

marios psilopoulos
18-01-14, 16:40
που να βάλω φορμόλη και για ποιο λόγο??? :confused:

vasilis-arta
18-01-14, 16:54
καλυτερα να τις βαλεις στο 20λιτρο.αμμεσα ομως θα πρεπει να δεις τι θα κανεις με το set up του αλλου ενυδρειου σου.

Stivv27
18-01-14, 16:58
Eφοσον γνωριζες οτι η ψαροσυνθεση σου οτι ειναι λαθος και οτι τα ψαρακια σου εκει μεσα τυρανιουνται κακως αγορασες τις γαριδες και κακως πηρες και τα μικρα απο τον φιλο σου μπορουσες να φιλοξενισεις καποια απο το αλλο ενυδρειο στο μικρο!

marios psilopoulos
18-01-14, 20:49
καλώς ή κακώς τα ψάρια έχουν αγορασθεί και δυστυχώς η τωρινή οικονομική μου κατάσταση δε μου επιτρέπει και πολλά... :( αλλιώς τα υπολόγιζα και αλλιώς μου ήρθαν...
πιστέυω πως αν βάλω κάποια φυτά μέσα,ίσως βελτιωθεί λίγο,τι λέτε...αλλα και πάλι είναι πολυ δύσκολο από οικονομικής άποψης...ρώτησα στο πετσοπ για φυτά και μου έλεγαν τρελές τιμες,της τάξεως των 10-15 και 20 ευρό το ένα.... :smt119

ChocolatePuma
18-01-14, 23:58
καλώς ή κακώς τα ψάρια έχουν αγορασθεί και δυστυχώς η τωρινή οικονομική μου κατάσταση δε μου επιτρέπει και πολλά... :( αλλιώς τα υπολόγιζα και αλλιώς μου ήρθαν...
πιστέυω πως αν βάλω κάποια φυτά μέσα,ίσως βελτιωθεί λίγο,τι λέτε...αλλα και πάλι είναι πολυ δύσκολο από οικονομικής άποψης...ρώτησα στο πετσοπ για φυτά και μου έλεγαν τρελές τιμες,της τάξεως των 10-15 και 20 ευρό το ένα.... :smt119


Δεν νομιζω πως η οικονομική κατάσταση (η οποια ειναι σχεδον ιδια για ολους μας) σε δεσμεύει στο να διορθώσεις την ψαροσύνθεση σου

Κρατα είτε τα γκαπις, ειτε να νεον, είτε τον μονομάχο και είσαι μια χαρά
Στην πρωτη περίπτωση, μπορεις να κρατήσεις και τις γαρίδες
Με τετρα ή μονομαχο, κάποια στιγμή θα τις "χασεις". Ειτε επειδη δεν θα βλεπεις γονο ειτε επειδη θα φαγωθουν