PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι γαρίδα red cherry?


evina
17-01-14, 23:47
Καλησπέρα!
πριν λίγες μέρες αγόρασα απο ένα μαγαζί 2 γαριδάκια (ήθελα 2 αρσενικά μιας και οι υπόλοιπες είναι θηλυκές).
Τα γαριδάκια ήταν πολύ μικρά όταν τα πήρα..Σήμερα τα ξαναείδα..με το ένα μια χαρά ..είναι αρσενικό..με το άλλο έχω ένα θεματάκι..
για πείτε τη γνώμη σας..είναι red cherry κατ αρχήν;:confused:
ευχαριστώ εκ των προτέρων!

g81gr
18-01-14, 09:30
θα μπορούσε. Οι red cherry δεν είναι πάντα κόκκινες, έχουν αποχρώσεις από διαφανές μέχρι σκούρο καφέ - μαύρο κόκκινες και πρασινοπές έχω δει στο ενυδρείο μου.

evina
18-01-14, 13:32
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
:)
Στην περίπτωση που το χρώμα δεν είναι κόκκινο (έχω και σκούρες καφε) να υποθέσω πως πρόκειται για αρσενικό γαριδάκι;(δεν ξέρω αν φαίνεται καθαρά στις φωτογραφίες) είναι διάφανο με καφέ-μαύρες γραμμές.
Μπερδεύτηκα λίγο με τις φωτογραφίες στο αντίστοιχο υπόμνημα και θα έλεγα ότι μου μοίαζει και για tiger..
αν υποθέσουμε πως δεν είναι red cherry υπάρχει περίπτωση υβριδισμού;

ChocolatePuma
18-01-14, 13:40
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
:)
Στην περίπτωση που το χρώμα δεν είναι κόκκινο (έχω και σκούρες καφε) να υποθέσω πως πρόκειται για αρσενικό γαριδάκι;(δεν ξέρω αν φαίνεται καθαρά στις φωτογραφίες) είναι διάφανο με καφέ-μαύρες γραμμές.
Μπερδεύτηκα λίγο με τις φωτογραφίες στο αντίστοιχο υπόμνημα και θα έλεγα ότι μου μοίαζει και για tiger..
αν υποθέσουμε πως δεν είναι red cherry υπάρχει περίπτωση υβριδισμού;

Δες τον πινακα για τους υβριδισμούς
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αρσενική, επειδη δεν ειναι κοκκινη

Να σου πω τι παρατηρησα στις δικες μου red cherry - Καποια στιγμη πρόσθεσα στο ενυδρειο καποιες "μη κοκκινες" cherry - Η επομενη γενια εδωσε και κοκκινες και γριζο-καφε γαριδες. Με τον καιρο ομως και στις επομενες γεννησεις, το κοκκινο χρωμα επικρατησε
Παρολο που η βιβλιογραφια λεει πως τελικα επικρατει ο αγριος χρωματισμος (μη κοκκινος)

Δεν ξερω αν η συγκεκριμενη ειναι tiger :smt083

evina
18-01-14, 13:47
Πολύ χρήσιμο πινακάκι!!
ευχαριστώ πολύ!!
Αν την ξανατσακώσω θα την βγάλω φωτογραφία ξανά μήπως και το σιγουρέψουμε..

g81gr
18-01-14, 14:06
οι θυληκές από τις αρσενικές έχουν τη διαφορά ότι οι θηλυκές έχουν κάτι στην κοιλιά τους ενώ οι αρσενικές δεν έχουν θα το καταλάβεις στην πράξη όταν έχεις πολλές μέσα στο ενυδρείο σου. Εμένα πάντως, το κόκκινο στο χρώμα τους, έχεις μειωθεί και μειώνεται και πάει.

evina
18-01-14, 14:10
οι θυληκές από τις αρσενικές έχουν τη διαφορά ότι οι θηλυκές έχουν κάτι στην κοιλιά τους ενώ οι αρσενικές δεν έχουν θα το καταλάβεις στην πράξη όταν έχεις πολλές μέσα στο ενυδρείο σου. Εμένα πάντως, το κόκκινο στο χρώμα τους, έχεις μειωθεί και μειώνεται και πάει.

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να είναι κόκκινη (κατακόκκινη) και να είναι αρσενική;'Εχω παρατηρήσει στις δύο αυτό ονομάζεται 'σελα'..

g81gr
18-01-14, 20:21
και βέβαια γίνεται. δεν είμαι σίγουρος πως λέγετε να σου πω την αλήθεια. Η διαφορά τους πάντως είναι στην κοιλίτσα!!!

nazgul
18-01-14, 23:19
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να είναι κόκκινη (κατακόκκινη) και να είναι αρσενική;'Εχω παρατηρήσει στις δύο αυτό ονομάζεται 'σελα'..

Ναι, υπαρχουν κατακοκκινες αρσενικες, εστω και αν συνηθως οι θηλυκες εχουν πιο εντονο χρωμα. Αν βλεπεις "σελα" ειναι σιγουρα θηλυκες, οποτε θελεις και αρσενικο στο ενυδρειο. Αν δεις και τα δυο φυλλα, θα τα ξεχωρισεις ευκολα και χωρις τις σελες, απο το θωρακα. Οι θηλυκες εχουν πιο "κατεβασμενο" θωρακα, γεγονος που τις κανει να δειχνουν πιο ογκωδεις.

Να πω την αληθεια και εμενα δε μου φαινονται για red cherries οι γαριδες σου, αλλα σε αυτο θα απαντησουν καλυτερα οι γαριδολογοι.

delta66
18-01-14, 23:50
Θα μπορουσε καποιος να βαλει μια φωτο απο κατακοκκινη αρσενικη red cherry, για να καταλαβω την ποσοτητα του κοκκινου που εννοει?

Αυτη ας πουμε μπορει να θεωρηθει κατακοκκινη red cherry

http://www.wirbellose.de/cherry/fire_weibchen.jpg

nazgul
18-01-14, 23:58
Εχω κοκκινες αρσενικες Σπυρο, αλλα ειναι ακομα πρωτης γενιας στο ενυδρειο μου, εφοσον ειναι μερικων μηνων μονο. Στο μελλον δεν ξερω πως θα παει. Τωρα το κατακοκκινες ειναι σχετικο μαλλον. Οι θηλυκες εχουν σιγουρα πιο εντονο χρωμα, αλλα δε σημαινει οτι οι αρσενικες δεν μπορουν να ειναι και αυτες εντονου κοκκινου χρωματος. Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει καποιο μετρο στο ποσο κοκκινη ειναι μια red cherry.

Για τη φωτογραφια, αν καταφερω να βγαλω καμια, θα την ανεβασω. Αλλα σε κανενα τριμηνο που τις εχω, δεν εχω καταφερει να βγαλω καμια καλη ακομα (αν και δεν καθησα με τις ωρες να πω την αληθεια).

ChocolatePuma
19-01-14, 00:01
Στην περίπτωση που το χρώμα δεν είναι κόκκινο (έχω και σκούρες καφε) να υποθέσω πως πρόκειται για αρσενικό γαριδάκι;

Σπύρο η δική μου απαντηση δοθηκε ως προς το "σκουρο καφε" που αναφερθηκε πιο πανω
Οντως οι θυληκες ειναι πιο κοκκινες αλλα και οι αρσενικές δεν ειναι "σκουρες καφε";)

delta66
19-01-14, 00:03
Nαι OK, απλα για να καταλαβω ποσο κοκκινες εννοειτε τις αρσενικες, οταν λετε "κατακοκκινες" αρσενικες.

evina
19-01-14, 00:44
παιδιά κατάφερα και την έβγαλα άλλη μια φωτό...σας λέει κάτι;
αύριο θα προσπαθήσω να βγάλω και τις άλλες ,τις κόκκινες έτσι ώστε να δω αν έχω καταλάβει σωστά το διαχωρισμό αρσενικών - θηλυκών..

evina
20-01-14, 15:15
παιδιά κατάφερα και την έβγαλα άλλη μια φωτό...σας λέει κάτι;
αύριο θα προσπαθήσω να βγάλω και τις άλλες ,τις κόκκινες έτσι ώστε να δω αν έχω καταλάβει σωστά το διαχωρισμό αρσενικών - θηλυκών..

Τελικά το γαριδάκι σας φέρνει για red cherry; :confused:

Alex_Salonica
20-01-14, 16:03
Τελικά το γαριδάκι σας φέρνει για red cherry; :confused:

Δεν μου κάθεται στο μάτι για rcs.

Ποιο πολύ το βλέπω για neocaridina palmata. Μια φώτο από ενήλικη θηλυκιά θα βοηθούσε περισσότερο

evina
20-01-14, 21:23
Δεν μου κάθεται στο μάτι για rcs.

Ποιο πολύ το βλέπω για neocaridina palmata. Μια φώτο από ενήλικη θηλυκιά θα βοηθούσε περισσότερο

Αυτό είναι το μοναδικό που έχω,οι άλλες είναι σίγουρα red cherry...
Κι αυτό το πήρα πολύ μικρό και τώρα έχει ξεπεταχτεί..