PDA

Επιστροφή στο Forum : Απιστο με αμανο γαρίδες (οχι τον ιάπωνα μπάρμπα)...


anastasja
16-01-14, 01:30
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να επιστρατεύσω την εμπειρία σας. Έχω ένα 180 λίτρα φυτεμένο ενυδρείο με 8 νεον τέτρα,8 κολόμπιαν τετρα και 6 οττος. Από την αρχή είχα στόχο να προσθέσω 3 (2 θηλυκά 1 αρσενικό) απιστο κοκατου (μόνο μπορέλι και κοκατου μπορώ λόγω νερού). Οπότε έχω φτιάξει 2 σπηλιές και προσπάθησα ένα μέρος να είναι σκιερό. Παρόλα αυτά έχω ήδη προσθέσει 5 RCS και 7 αμανο γαρίδες. Οι RCS θα μετακομίσουν και οι αμανο έχουν μεγαλώσει αρκετά. Έχει κάποιος εμπειρία από απίστο με αμανο γαρίδες ; Οι πιο πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο λένε ότι οι αμανο δεν πρόκειται να ασχοληθούν με το γόνο και τα απιστος δεν θα φάνε τις γαρίδες....Όχι πως βλέπω και παραπάνω από 2-3 γαρίδες όποτε κοιτάω :) ... Οποιαδήποτε γνώμη και προσωπική εμπειρία θα βοηθούσε πολύ! Ευχαριστώ!

platy
16-01-14, 01:34
τι μεγεθος εχουν οι αμανο?

anastasja
16-01-14, 01:37
Περίπου 3 με 4 εκατοστά προς το παρόν.

platy
16-01-14, 01:47
κιχλίδα+γαρίδες μου φαινεται εξαιρετικά δυσκολο να συμβιωσουν..μοναδικη περιπτωση εχει τύχει να δώ αμανο γαρίδες με δίσκους στο ενυδρειου ενως καλου χομπυστα παλαιότερα,αλλα οι γαρίδες ηταν πολυ μεγαλες και αρκετες σε μεγεθος ,και οι δισκοι δεν εδιναν καμια σημασια...προσωπικα δεν θα το δοκιμαζα,ή αν το κανεις καντο με μεγαλη επιφυλαξη..οταν αρχισουν να ζευγαρωνουν τα απιστο,ή αν γεννησουν,θα εινια αρκετα επιθετικα σε οτ,ι πλησιαζει

Alex_Salonica
16-01-14, 12:09
Το έχουμε αναφέρει πολλές φορές γαρίδες+κιχλίδες=:smt018:smt018

bloskas
16-01-14, 13:02
exelix :D θα το ξαναπω!! χεχε

εκτος και αν τις δινεις για τροφη στις κιχλιδες!

(οχι τον ιάπωνα μπάρμπα)!!! πολυ καλο!

anastasja
17-01-14, 00:57
Σας Ευχαριστώ όλους! Απλώς ήλπιζα να ακούσω ότι οι αμανο θα είναι εξαίρεση....Τι να κανεις? Ευκαιρία να στήσουμε ένα ακόμα μόνο με γαρίδες λοιπόν!-+13

nazgul
17-01-14, 07:21
Καλυτερα να μην το δοκιμασεις. Ενα καθαρα γαριδαδικο θα σε αποζημιωσει ;)