PDA

Επιστροφή στο Forum : Puffer σε κινδυνο


Pritanis
15-03-05, 18:57
Φοβαμαι οτι χανω το παφερακι μου..... Το εχω περιπου ενα μηνα στο 60 λιτρο μαζι με 2 λαμπιντο(σαμουραϊ) κιχλιδες, 2 σκαλαρια, και 4 τιγρακια σε θερμοκρασια 25, Ph 7,5 και μηδεν αμμωνια. Τις τελευταιες μερες αρχισε να μαυριζει η κοιλια του και σιγα σιγα αρχισε να ξεθωριαζει ολοκληρος . Σημερα ειναι στον πατο και δεν κουνιεται.

Tolis
15-03-05, 21:20
μαζι με 2 λαμπιντο(σαμουραϊ) κιχλιδες, 2 σκαλαρια,
:smt018 :smt018 :smt018

Pritanis
17-03-05, 19:37
Tι ακριβως εννοεις; :?: :?:

Tolis
17-03-05, 22:09
labidos με σκαλαρια στο ιδιο ενυδρειο (και δη σε 60 λιτρα), :smt018

Pritanis
18-03-05, 11:55
Τα εχω ηδη τεσσερεις μηνες και δεν εχω το παραμικρο προβλημα. Τα σκαλαρια ειναι στην επιφανεια και τα λαμπιντο σκαβουν τρυπες στον πατο. Δεν εχω ουτε ενα φιν φαγωμενο και ποτε δεν υπηρξε η παραμικρη αψιμαχια.... Το puffer την σκαπουλαρε , σημερα τον εβγαλα απο την καραντινα και ειναι μεσα στην τρελη χαρα, εφαγε κιολας.... Πρεπει το αλατι που προσθεσα να βοηθησε..

TAN
19-03-05, 12:45
Τα πιο πολλά είδη puffer δείχνουν εμφανή σημάδια ότι κάτι δεν πάει καλά σε αντίθεση με άλλα ειδοι.Η μαύρη κοιλιά μπορεί να έχει δυο βασικές ετιες.Η πρώτη ότι το ψάρι στρεσάρεται από κάποιο άλλο κάτι πολύ πιθανό που μπορεί να προκαλείται από τα labito σου και το δεύτερο λάθος συνθήκες νερου.Πιο είδος puffer εχεις?θα βοηθήσει πολύ να μου πεις.Το ότι έφαγε είναι καλό σημάδι αλλά μπορεί να ξανασυμβεί.
Όπως έχουν τα πράγματα πρέπει να αποφασίσεις τι θελεις.Τα σκαλαρια με τα labidos
Δεν μπορούν να συνυπάρξουν και ας νομίζεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα 4 μήνες.
Το puffer όπιο είδος και να είναι πιθανόν να μην ταιριάζει ούτε με τις αφρικανές ούτε με τα σκαλαρια..Πες μου πάντως το είδος να μην μιλάω γενικά.

Pritanis
21-03-05, 11:09
ειναι ενα dwarf puffer.