PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY καπάκι ενυδρείου


billos95
13-01-14, 21:15
Καλησπέρα παιδιά!!:)

Αγόρασα ένα ενυδρείο το οποίο δεν είχε καπάκι λόγο κρεμαστού φωτηστικού.Το πρόβλημα είναι πως το νερό εξατμίζεται γρήγορα με αποτέλεσμα να ακούγεται ο ήχος του νερού απο το φίλτρο..είναι λίγο εκνευριστηκό όταν θες να κοιμηθείς (το ενυδρείο είναι στο δωμάτιο μου;) )

Λόγο του επαγγέλματος του πατέρα μου και την πείρα που έχω αποκτήσει τόσα χρόνια δουλεύοντας απο πολύ μικρός μαζί του θα φτιάξω ένα ξύλινο καπάκι μαζί με τζάμι για να μην επιρεάζεται το φωτιστηκό.

Ευτυχώς το ενυδρείο έχει βάσεις για να στηριχτεί το καπάκι και μάλλον δεν θα χρειαστεί να κάνω πολλές πατέντες...θα γίνουν τρύπες για να καπάκι ώστε να ταϊζω αλλά και (αν βρω μέχρι αύριο) ανεμιστηράκι για το καλοκαίρι.

Θα ακολουθήσει αρκετό φωτογραφικό υλικό ;)

Πάρτε μια ιδέα του ενυδρείου:

billos95
14-01-14, 17:17
Λοιπόν πρωί πρωί με την δροσούλα κατέβηκα στο μαγαζί με σκοπό να ετοιμάσω το καπάκι.

Έκοψα κόντρα πλακέ θαλάσσης 7.5 χιλιοστών στις διαστάσεις που ήθελα και ύστερα σχεδίασα με μολυβάκι τα υπόλοιπα κοψήματα που ήθελα.

61565

Αφού μέτρησα το φωτιστικό μου,προσπάθησα να πετύχω όσο μεγαλύτερο άνοιγμα στο καπάκι όπου θα μπει το τζάμι για να έχω όσο το δυνατόν περισσότερο φωτισμό.Αφού τα έφτιαξα στο μυαλό πετάχτηκα στην φίλου μου και μου έκοψε το κομμάτι που του ζήτησα με 4 χιλιοστά τζάμι.

61566

Στην συνέχεια με την σέγα έκοψα τις εγκοπές όπου θα θηλυκώνει με την βάση του φωτηστικού το καπάκι.

61567]

Μετά σειρά είχε το άνοιγμα κάτω από το φωτιστικό.Στην συνέχεια με ειδικό σβουράκι έφτιαξα πατούρα για να πατήσει το τζάμι και να το κολήσω με σιλικόνη.

61568

Ένα καλό τρίψιμο στις γωνίες και στην επιφάνεια.

61569

Έφτιαξα και 2 πορτάκια (ένα σε κάθε άκρη) με σκοπό να ταϊζω τα ψαράκια μου εύκολα ;)

Εδώ το καπάκι έτοιμο για βάψιμο:

61570

Συνεχίζεται :D

Τάκης
14-01-14, 17:32
Αυτά είναι, προχώρα μάστορα να παίρνουμε ιδέες

billos95
14-01-14, 17:34
Τώρα θα πάω να το περάσω ένα 2ο χέρι με ταχείας πήξεως μπογιά και θα το μοντάρω για να το έχω μέχρι το βράδυ ;)

plin
14-01-14, 17:45
Ωραίος!

billos95
14-01-14, 23:12
Να σαι καλά φίλε plin ;)

Η συνέχεια:

Μιας και δεν είχε τελειοποιηθεί το καπάκι μου ήρθε μια φλασία του τι θα κάνω το καλοκαίρι που θα βράζει ο τόπος?:confused: Ευτυχώς που είχα την παλιά μονάδα του υπολογιστή στο γκαράζ και πήγα και πήρα το θαυματουργό σε όλους τους ενυδρειόφιλους "ανεμιστηράκι" :rolleyes:

61577

Πήρα το ποτηροτρύπανο (7,5 cm) και άνοιξα τρύπα για να μπορώ να το κλείνω τον χειμώνα να μην "φεύγει" η ζέστη αλλά και να μην έχω εξάτμιση του νερού.

61581

Στην συνέχεια έβαψα και απο την κάτω πλευρά το καπάκι και αφού στέγνωσε ξαναπέρασα την καλή μεριά ένα δεύτερο χέρι.Όσο περίμενα να στεγνώσει έβαλα τα πόμολα στα πορτάκια.
Μόλις στέγνωσε το καπάκι έβαλα το πολυπόθητο τζάμι μας!!! :D

Μια φωτογραφία του πως θα είναι σε τελικό στάδιο:

61580

Δυστυχώς βάζοντας το τζάμι έπρεπε να σταματήσω τις εργασίες για σήμερα αφού έπρεπε να κολλήσει καλά με το ξύλο.Οπότε για αύριο έμεινε να βάλω τα μεντεσεδάκια στα πορτάκια και να συνδέσω το ανεμηστηράκι με πρίζα.Μετά θα είναι πανέτοιμο για να μπει στο ενυδρείο μου :smt033

Η συνέχεια αύριο!!!;)

Τάκης
14-01-14, 23:17
Είσαι και καλός αλλά και γρήγορος

billos95
14-01-14, 23:21
Σε ευχαριστώ πολύ Τάκη!!! :smt033

Η αλήθεια είναι ότι η δουλειά που έχω ρίξει απο πολύ μικρός στο μαγαζί απέδωσε καρπούς!!!

Βέβαια έχω και τα κατάλληλα εργαλεία σε αφθονία αλλιώς θα έπαιρνε πιο πολύ καιρό.Αμα είχα κάτσει και λίγο το μεσημέρι να βάψω τα ξύλα και νωρίς το απόγευμα να κόλλαγα το τζάμι τώρα θα το είχα ήδη εδώ...αλλά δεν πειράζει..

Τελικά ίσως το καλό πράγμα ΔΕΝ αργεί να γίνει χαχαχ:rolleyes:

Τάκης
14-01-14, 23:26
Αν πιάνουν τα χέρια σου, βοηθάνε και τα εργαλεία, τα κάνεις όλα

billos95
14-01-14, 23:31
Ναι γενικά θέλω να ασχολούμαι με κάτι δεν μπορώ να κάτσω ήσυχος :D

Θέλω να το φτιάξω όσο πιο ωραίο γίνεται το ενυδρείο μου.Νομίζω ότι το καπάκι θα συμβάνει και εκείνο σε αυτό ;)

Κλεόβουλος
15-01-14, 09:06
Μπράβο μάστορα! Ωραία δουλειά.

billos95
15-01-14, 10:21
Ευχαριστώ πολύ Κλεόβουλε!!! :)

Σε λίγο θα είναι έτοιμο και θα μπει στο ενυδρείο!!!

billos95
15-01-14, 13:39
Επιτέλους το καπάκι τελείωσε!!! :D

Σήμερα αν και αργοπορημένος λόγω υποχρεώσεων κατέβηκα και σε μισή ωρίτσα το τελείωσα!!!

Αφού βεβαιώθηκα ότι το τζάμι είχε κολλήσει καλά ξεκίνησα να βάζω τα μεντεσεδάκια με τα μικρά καρφάκια τους.Αυτή η δουλειά απαιτεί μεγάλη προσοχή καθώς τα καρφιά είναι μικροσκοπικά και χρειάζεται ένα τζιμπιδάκι για να τα κρατάς όρθια.Και το πιο σημαντικό το τζάμι βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής..μια λάθος κίνηση καιιιι:smt022

61596

Αφού τελειώσαν τα πορτάκια το καπάκι ήταν πλέον έτοιμο!Το πήρα σπίτι και το καθάρησα.

61602

Αφού καθαρήστηκε πήρε την θέση του.Μπορώ να πω πως δεν περίμενα τόσο καλό αποτέλεσμα όσον αφορά το φως..πίστευα ότι όσο να ναι θα μειωθεί λίγο η φωτηνότητα...αντιθέτως δεν άλλαξε τίποτα!!!:)

61598

61599

61600

61601

Δυστυχώς το ανεμιστηράκι θα μπει αυτές τις μέρες διότι θα χρειαστεί μια μετατροπούλα απο ηλεκτρολόγο για να μπει φις για να συνδέεται κατευθείαν με την πρίζα :D

Τάκης
15-01-14, 13:44
Μπράβο, επαγγελματική δουλειά,
το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να είχες βάλεις 2 ανεμιστηράκια γιατι ένα μπορεί να μην αποδίδει πολύ καλά, αλλά αφου τα χέρια σου πιάνουν ,αν χρειαστεί, κάνεις ένα μερεμέτι και βάζεις και το 2ο.
Και πάλι μπράβο μάστορα

billos95
15-01-14, 13:52
Χίλια ευχαριστώ Τάκη!!! :D

Να σου πω την αλήθεια το καπάκι έχει ένα μειωνέκτημα (εις γνώσην μου βέβαια)

Φτιάχτηκε με κόντρα πλακέ θαλάσσης 7.5 χιλιοστών.Λόγω του ότι είναι λεπτό δνε ήθελα να το επιβαρίνω με πολλές τρύπες (ήθενα να φτιάξω άλλη μια στην γωνία που είναι το θερμόμετρο για να κάνω εύκολα αλλαγές νερόυ αφού είναι πιο κοντά στο παράθυρο) αλλά σε συνδιασμό και με 2ο ανεμιστηράκι θα αδυνάτιζε πολύ σαν κατασκευή και δεν το ήθελα.

Θα μπορούσα να είχα βάλει πιο χοντρό ξύλο για να μην έχω τέτοια θέματα αλλά η πατούρα που πατάει το ενυδρείο είναι πολύ ψηλά και θα φαινότανε πολύ άσχημο στο μάτι ;)

Χαλάλι όμως βγήκε πολύ ωραίο!!!

delta66
15-01-14, 15:54
Ωραια ξυλοδουλεια.

Ενα ανεμιστηρακι δεν θα φτασει. Ελπιζω να υπαρχει χωρος να μπει κι αλλο/α. (αναλογα τα λιτρα, τα ανεμηστηρια και τους βαθμους C πτωσης που θα χρειαζεται)
Ποια τα χαρακτηριστικά του ανεμιστηρα?

Πρεπει να υπαρχει, διεξοδος για τον αερα.

Τα μεταλλικα θα σκουριασουν αν δεν ειναι ανοξειδωτα.

billos95
15-01-14, 16:38
Ωραια ξυλοδουλεια.

Ενα ανεμιστηρακι δεν θα φτασει. Ελπιζω να υπαρχει χωρος να μπει κι αλλο/α. (αναλογα τα λιτρα, τα ανεμηστηρια και τους βαθμους C πτωσης που θα χρειαζεται)
Ποια τα χαρακτηριστικά του ανεμιστηρα?

Πρεπει να υπαρχει, διεξοδος για τον αερα.

Τα μεταλλικα θα σκουριασουν αν δεν ειναι ανοξειδωτα.

Σε ευχαριστώ πολύ Σπύρο.

Το καλό με το δωμάτιο μου είναι πως ειναι το πιο ζεστό τον χειμώνα και το πιο δροσερό το καλοκαίρι (καλύπτεται απο 3 μεριές με τοίχο ενώ μόνο η μια πλευρά είναι στον καιρό).Το παλιό μου ενυδρείο 100λίτρα δεν είχε ανεμιστηράκι και άφηνα πάντα το καπάκι του λίγο ανοιχτό.

Τα χαρακτηρηστηκά του ανεμιστήρα είναι DC-12V 0.15A όχι τίποτα τρελό.Λέτε να μην αποδίδει? :roll:

Οι βίδες που τοποθετήθηκαν είναι ανοξείδωτες..τώρα όσον αφορά τα πόμολα δεν με πολυ νοιάζουν να σου πω την αλήθεια.Ήταν απο τα περισεύματα της δουλειάς και έχουμε πολλά στο μαγαζί οπότε ότι και να χρειαστεί είμαι καλυμένος :D

delta66
15-01-14, 18:10
CFM (ροη αερα) θελουμε βασικα, για το ανεμιστηρακι.
Αν ειχες τον τυπο του (μαρκα κλπ) ισως τα βρισκαμε.

billos95
15-01-14, 22:15
CFM (ροη αερα) θελουμε βασικα, για το ανεμιστηρακι.
Αν ειχες τον τυπο του (μαρκα κλπ) ισως τα βρισκαμε.

Επειδή αυτή την στιγμή το ανεμιστηράκι το έχει φίλος-ηλεκτρολόγος για να του κάνει πατέντα με φις για να μπαίνει στην πρίζα κατευθείαν θα σε ενημερώσω μόλις το πάρω στα χέρια μου ;)

Tanganyiκας
16-01-14, 01:58
Ωραίο το καπάκι μάστορα μπράβο σου!

billos95
17-01-14, 16:11
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο ;) Να σαι καλα φίλε!!!

genecr
17-01-14, 18:22
πολύ καλή δουλειά, μπράβο !

billos95
17-01-14, 18:32
Ευχαριστώ πολύ φίλε ;)