PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρεπει τελικα να μετραμε το GH/KH?


Panagiotis
15-03-05, 10:16
Η ερωτηση μπορει να ακουγεται...χαζη ή παραξενη,αλλα αφου οταν το Ph ειναι χαμηλο,κατω του 7 δεν ειναι αυτονοητο οτι και το GH θα ειναι χαμηλο και το αντιστροφο,δηλαδη οταν το Ph ειναι υψηλο,πανω απο 7 και το GH θα ειναι υψηλο?

Μηπως κανω λαθος?

Και ο λογος που ρωταω ειναι:

Εχοντας αγορασει ολα τα τεστ που υπαρχουν,μηπως τελικα τα τεστ για την σκληροτητα του νερου δεν ειναι και τοσο απαραιτητα?

Μηπως χρειαζεται να το μετραμε μονο σε ορισμενες περιπτωσεις,π.χ. δισκους κτλ?

lasal
15-03-05, 11:42
Παναγιώτη
Μπορείς να έχεις απόσταση ανάμεσα σε ΚΗ GH και PH.
Παράδειγμα
Μπορείς να έχεις ΚΗ=10 GH=18και PH=6
Μπορείς να έχεις ΚΗ=4 GH12 και PH=6
Διάβασε αυτό γιατι θα σου φανεί χρήσιμο
http://atlas.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm
Τα τεστ για την σκληρότητα σίγουρα ειναι απαραίτητα.

Panagiotis
15-03-05, 11:53
Ευχαριστω lasal !

Ειχα την εντυπωση οτι δεν ειναι ευκολο να εχουμε χαμηλο Ph με υψηλο GH/KH!

Σχετικα με το CO2.
Ειναι απο τους καλους τροπους να ριξουμε το Ph?
Ή καταλαβα λαθος?

Και σε σχεση με χημικα ή τυρφη ειναι καλυτερος τροπος?

lasal
15-03-05, 12:46
Ειναι απο τους καλους τροπους να ριξουμε το Ph?
Ή καταλαβα λαθος?
Και σε σχεση με χημικα ή τυρφη ειναι καλυτερος τροπος?

Σε σχεση με χημικα ή τυρφη ειναι καλυτερος τροπος
Συνδιασμός co2 τύρφης και RO ειναι το καλύτερο.
Φυσικά μπορουν να χρησιμοποιηθούν και στήλες απιονισμού με ρητίνες
Ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?p=10796&highlight=#10796
και εδώ
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=391&highlight=%E1%F0%E9%EF%ED%E9%F3%EC%EF%FD

Obelix(Reifen)
15-03-05, 13:20
Ένας αρχάριος που βάζει νερό βρύσης στην Ελλάδα δεν έχει CO2 πεπιεσμένο και δουλεύει με μαγιά ,δεν βάζει τύρφη ,δεν έχει reverse osmosis γιατί να πρέπει να μετράει ph,kh,gh;
Εγώ λέω όχι .

Panagiotis
15-03-05, 13:29
Φιλε obelix τι σημαινει 'οχι'?

Οτι δεν χρειαζεται να μετραμε το GH/KH?

Διευκρινησε το λιγο γιατι μπερδευτηκα! :lol:

Obelix(Reifen)
15-03-05, 14:01
Βασικά ΝΑΙ ,άμα το ενυδρείο σου έχει νερό βρύσης και ουδέτερα υλικά και CO2 με μαγιά εκτός του να γνωρίζεις τι τιμές νερού έχεις γιατί να τα μετράς ;
Υπάρχει κανείς από τους εμπείρους που μετράει κάθε εβδομάδα ph σε τέτοιο ενυδρείο ;
Άντε γιατί οι αρχάριοι περνούν λάθος εντυπώσεις και έχουν τεστ Ph και δεν έχουν αμμωνίας .

Panagiotis
15-03-05, 21:22
Φιλε obelix οταν λες 'ουδετερα υλικα' και 'σε τετοιο ενυδρειο' αυτο σημαινει...?

Σεβαστη η αποψη σου απλα προσπαθω να καταλαβω ολα οσα μου λεει καποιος γι'αυτο και ζηταω παντα διευκρινησεις απ'ολους! :D

Ιορδάνης
16-03-05, 23:14
Καλησπέρα "ουδέτερα υλικά"χαρακτιρίζονται τα υλικά τα οποία δεν ανεβάζουν την σκληρότητα του νερού μέσα στο ενυδρείο μας.Ασβεστολιθικές πέτρες, κοχύλια, πύλινα πυθάρια,κοράλια κ.α. ανεβάζουν την ολική και ανθρακική σκληρότητα του νερού, ένα ουδέτερο υλικό είναι π.χ. η πέτρα λάβας.
Ταπεινή μου άποψη είναι ότι θα πρέπει πάντα να μετράμε το Kh και το Gh καθώς και την αμμωνία και τα νιτρώδη και τα νιτρικά άλατα όπως και τα φωσφορικά το Ph γενικά όλα γιατί αντιστοίχως θα επιλέξουμε τι ψάρια θα βάλουμε και γενικά έχουμε μια γενική άποψη της ποιότητας του νερού και γνωρίζουμε τι χάλασε την ισορροπία σε περίπτωση παρουσίας προβλήματος π.χ.άλγης κ.ο.κ. ειδικά σε ένα καινούριο ενυδρείο όπου η ισορροπία ακόμα δεν έχει σταθεροποιηθεί και ακόμα ξιλοψαχνόμαστε.
Εύχομαι να σε βοήθησα για τυχόν απορίες εμείς είμαστε εδώ κυρίως οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι από μένα για να σε βοηθήσουμε.
Φιλικά Ιορδάνης.

Panagiotis
16-03-05, 23:25
Ευχαριστω Ιορδανη!

Εγω απλα ρωτησα γιατι ειχα αμφιβολιες αφου νομιζα και γενικα ισχυει αυτο,οτι υψηλο Ph σημαινει υψηλη σκληροτητα.Το ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω οτι αυτο νομιζω ειναι ο γενικος κανονας!

Απο την αλλη ο lasal,ως συνηθως,ηταν κατατοπιστικος και ο obelix εχει καποιο δικιο απο την αποψη οτι η αμμωνια ειναι σοβαρο προβλημα και ισως καποιοι την παραμελουν και προσεχουν μονο το Ph που και αυτο ομως πιστευω οτι πρεπει να το μετραμε.

Giorgos
16-03-05, 23:38
πύλινα πυθάρια,κοράλια κ.α. ανεβάζουν την ολική και ανθρακική σκληρότητα του νερού
Τα πήλινα δεν ανεβάζουν την σκληρότητα του νερού.


Παναγιώτη, όλες οι παράμετροι πρέπει να ελέγχονται, και αυτό για τον απλούστατο λόγο να μαθαίνουμε τι ακριβώς συμβαίνει στο ενυδρείο μας.
Για παράδειγμα, σε ένα φυτεμένο ενυδρείο όπου γίνεται διάχυση CO2, πρέπει να μετράμε τακτικά το pH και την ΚΗ (εκτός των άλλων) ώστε να γνωρίζουμε αν η διάχυση CO2 γίνεται σωστά και να μπορέσουμε να δράσουμε αναλόγως (αύξηση ή μείωση ποσότητας CO2).

Ιορδάνης
16-03-05, 23:38
Να είσαι καλά θα πρέπει να καταλάλουβε οτί ένα ενυδρείο είναι ένας ζωντανός κόσμος και εμείς οι "Θεοί" που θα πρέπει να κρατάμε τις ισορροποίες στο σύστημα κάτι σαν την Μητέρα Φύση αν καταλαβαίνεις τι εννοώ :wink: !Το κάθετί που μετράμε μας βοηθάει στο να έχουμε υπ' όψιν στο τι γίνεται στην οικολογία του συστήματος που διατηρούμε.Πιστεψέ με είναι λιγάκι δύσκολο να κρατάς τόσες παραμέτρους σε μια σωστή ισορροπία.

Φιλικά Ιορδάνης

Panagiotis
16-03-05, 23:45
Ναι παιδια τελικα δεν μπορω να διαφωνησω.
Απλα ενω οπως ειπα στο πρωτο μου post εδω,εχω πληρη σειρα τεστ σκεφτηκα μηπως τα τεστ για GH/KH ηταν υπερβολικα,αφου εδω στην Θεσσαλονικη και στην Ελλαδα γενικοτερα εχουμε σκληρα νερα και ελεγα μηπως το Ph μπορουσε να με 'καθοδηγησει' για την σκληροτητα εστω και στο περιπου!

Ευχαριστω ξανα για την επιλυση της αποριας!!!

Ιορδάνης
16-03-05, 23:53
Τα πήλινα δεν ανεβάζουν την σκληρότητα του νερού.


Τότε αυτός που μου είπε οτί τα πύλινα πυθάρια ανεβάζουν την σκληρότητα είναι για zw :smt067 :smt068 :smt071 :smt070 +-14
Ζητώ συγνώμη φίλε Γιώργο και Παναγιώτη για το κατά λάθος λαθάκι μου γράψτε λάθος δεν ξαναειπωθεί κάτι τέτοιο αλλά ούτε θα ξαναγραφτεί.
Ευχαριστώ Φιλικά Ιορδάνης