PDA

Επιστροφή στο Forum : Bobbit worm


GraCE
08-01-14, 23:08
Παιδια το εχω απορια! Εχω δει πολλα videos στο youtube με αυτο το πλασμα (Bobbit worm)

Πως στο καλο δημιουργειται? Και σε ποια ενυδρεια? Παιζει ρολο το μεγεθος ή το ειδος του ενυδρειου? Σκαω για να μαθω! :P

Thanks

Eliccaios
09-01-14, 00:13
Μιαζει σαν σκουλικη φαραω για ψαρεμα... οσο για το ειδος δεν ξερω ειμαι απειρος ακομα σε πολλα θεματα....
-------------------------
βρηκα αυτο εδω δεν βοηθαει και πολλη αλλα δινει καπιες πληροφοριες θα ψαξω κιαλες για να σε βοηθεισο ....



Eunice aphroditois η αλλιώς Bobbit worm, είναι ένα
υδρόβιο σκουλίκι θηρευτής της οικογένειας των πολύχαιτων.

Ζεί στον πυθμένα,και σε βάθη πού κυμαίνονται από τα 10 έως καί τα 40 μέτρα.

Ο οργανισμός αυτός κρύβει το μακρύ σώμα του στον πυθμένα,στη λασπουριά,
στον αραγωνίτη,ανάμεσα σε κοράλια,ή σε τρύπες και σχισμές του βράχου,αφήνοντας
λίγο έξω το τρομερό κεφάλι του με τις πέντε κεραίες και τα φοβερής δύναμης
σαγώνια του

Οπλισμένο με πολύ κοφτερά δόντια,επιτίθεται τόσο γρήγορα,πού πολλές φορές το
θύμα του κόβεται κυριολεκτικά στα δύο.Είναι επίσης οπλισμένο με πολλά
αγκαθάκια τα οποία μπορούν να προκαλέσουν σοβαρές πληγές σε επαφή με τον άνθρωπο.
Ένα επίσης χαρακτηριστικό του είναι η διαφορετικου χρώματος ρίγα πίσω από το
κεφάλι.

Πολύ λίγα γνωρίζουμε για την αναπαραγωγή τους,αν καί οι επιστήμονες εικάζουν
ότι αναπαράγονται σε μικρή ηλικία και όταν το μέγεθός τους είναι περίπου στους
δέκα πόντους.Ίσως λοιπόν αναπαράγεται πραγματικά πολύ νωρίς,αν αναλογιστούμε
ότι τα σκουλίκια αυτά μπορούν να μεγαλώσουν μέχρι τα τρία μέτρα σε ακραίες
περιπτώσεις,και συνήθως περίπου στο ένα μέτρο,με διάμετρο δύο με δυόμισυ
πόντους.
Κρίνοντας λοιπόν από το μέγεθος,μπορεί επίσης να ειπωθεί
καί να εξηγηθεί το ότι ζεί πολύ.

Η οικογένεια Eunicidae (http://en.wikipedia.org/wiki/Eunicidae)
συναντάται σε όλο τον κόσμο.Το μέλος όμως Eunice Aphroditois συναντάται μόνο στόν
Ινδό-Ειρηνικό.

Προσωπικά κατά τη γνώμη μου,είναι ο πιο επικίνδυνος λαθρεπιβάτης που θα
μπορούσε να βρεί κανείς στο ενυδρείο του,και λόγω μεγέθους,αλλά και γιατί θα
φάει και ψάρια και κοράλια.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d6/Eunice_aphroditois.jpg/400px-Eunice_aphroditois.jpg

Πηγή


www. wikipedia.org

nazgul
09-01-14, 00:20
Αν δεν κανω λαθος, δεν "δημιουργειται" στο ενυδρειο, αλλα μπορει να μεταφερθει σε αυτο.

Δες τι επαθαν σε αυτο (http://www.telegraph.co.uk/news/10389023/Secret-giant-worm-behind-mystery-of-vanishing-aquarium-fish.html) το θεμα.

Σιγουρα, παντως, ολες οι σκεψεις μας δεν αποτελουν θεμα στους "αρχαριους γλυκου νερου", μιας και ζει στη θαλασσα. Μεταφερεται στη σωστη κατηγορια.

Eliccaios
09-01-14, 00:30
100% δεν μεταφερετε σε ενυδρειο εκτος αμα μεταφερεις κατι απο την θαλασα επιδει ειμαι λιγο γνωστεις του ψαρεματος και ασχολουμε το μονο που ειναι σιγουρο αμα το βρεις στο ενυδρειο εχεις παρει η αμμο η πινα η μυδια αυτο ειναι σε λαγουμια διπλα σε πινες η σε μυδια ακομα και σε φυκια και ειναι πολυ επικινδινο αμα δαγκωσεις οσες φορες επερνα μου λεγανε να προσεχω γιατι εχει ισχυρο δαγκωμα και εχει και δηλιτιριο μεσα αμα βρω ενα βιντεο στο στελνο να δεις πως θα καταλαβεις αμα το εχεις στο ενυδρειο σου κυριος τα βραδια βγενει και το βιντεο θα τα εξυγισει ολα...
-------------------------
Το βρηκα ειναι λιγο ανατριχιαστικο αλλα σου εξηγω την δυναμη που εχει.... http://youtube.medjed.org/video/bobbit-worm-and-frog-fish-night-hunting-sulavesi--YpD8jWvYEHI.html

nazgul
09-01-14, 00:32
Το ιδιο πραγμα λεμε. Μεταφερεται με κατι που θα βαλεις στο ενυδρειο. Δε νομιζω να "δημιουργειται" απο το πουθενα...

Eliccaios
09-01-14, 00:36
οχι δημιουργειται μονο απο μεταφορα το ιδιο πραμα λεω τα γραφω και γρηγορα συγνωμη και για την βιασινει και για τα ορθογραφικα μου χεχε εχω ενα θεμα... τελος παντων.. ειναι στο βιντεο 2 ειδη που ειναι σαρκοφαγα και επικίνδυνα καλητερα να προσεχουμε οταν βαζουμε κατι απο την θαλασασα οπως πυνες και κτλπ οπως αναφερο στο ανω θεμα....

φιλικα ελισσαιος...

Παναγιώτης Κ
09-01-14, 00:46
Όλα τα bristleworms του θαλασσινού νερού δεν έρχονται απο το πουθενά, αλλά μεταφέρονται συνήθως με τον ΖΒ που βάζουμε, αλλά και απο έμμεσουε τρόπους(frags, άμμος κλπ κλπ).
Τα περισσότερα(99%) bristles που εχουμε στα θαλασσινά μας είναι τελείως ακίνδυνα και ωφέλημα.

Το συγκεκριμένο (bobbit) που έβαλες για να μην φανώ απόλυτος, κατα 99,9% δεν έχει έρθει Ελλάδα(στα ενυδρεία μας), ή τέλος πάντων δεν το έχω δει σε κανενός ενυδρείο αλλά ούτε και έχω ακούσει περιστατικό. Δεν λέω πως δεν μπορεί να συμβεί, αλλά στην ελλάδα πολύ δύσκολο. Στο εξωτερικό κάνουν διάφορα(είναι άλλο θέμα), ειδικά αυτοί που είναι δίπλα στον ειρηνικό.


ΥΓ: Φίλε GraCE έχεις θαλασσινό και φοβάσαι μήπως εμφανιστεί κάποια στιγμή?

GraCE
09-01-14, 02:06
Οχι οχι καμια σχεση έχω ενυδρείο μικρο γλυκού νερου στο στρώσιμο ακόμα...απλως το έβλεπα και με έφαγε η περιέργεια...συν οτι μου εμφανιστηκαν απο το πουθενά κατι μικρά σκουλικακια (πλανάρια μάλλον) και ψάχνοντας το έπεσε το μάτι μου σε αυτό το...πλάσμα..

nazgul
09-01-14, 07:19
Μη φοβασαι. Τα πλαναρια δεν γινονται ετσι :D