PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμφάνιση περίεργων πλασμάτων στο ενυδρείο.


Fonamstel
14-03-05, 20:54
Κατ' αρχήν συγγνώμη για την ασαφή περιγραφή, αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να γίνω πιο συγκεκριμένος...

Παρατήρησα κανα-δυο πλάσματα στο ενυδρείο που δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Εκανα ένα σκίτσο για να υπάρχει μια (κακή...) εικόνα.

Λοιπόν, μοιάζουν σαν μπάλες του ράγκμπι, αλλά δεν είναι ακριβώς συμμετρικά. Οπως έκανα το σκίτσο, έχουν μήκος κάτι περισσότερο από μισό χιλιοστό και το πιο "χοντρό" τμήμα του σώματός τους είναι προς το "κεφάλι" - προς τα πάνω στο σκίτσο. Υποθέτω οτι προς τα πάνω είναι το κεφάλι, γιατί κολυμπάνε με αυτήν την κατεύθυνση. Αλλά "περπατάνε" όμως και στο τζάμι και στα φυτά. Δεν μπορω να διακρίνω πόδια, αλλά κάτι σαν ουρά - μια λεπτή "ίνα" - βγάινει απο το "κεφάλι" τους (σαν τις κεραίες των σαλιγκαριών ένα πράμα...)

"Περπατάνε" πολύ πιο γρήγορα από τα σαλιγκάρια, αλλά όταν κολυμπάνε είναι ακόμα πιο γρήγορα.
Το χρώμα τους είναι ασπριδερό.

Αυριο θα πάρω έναν μεγεθυντικό φακό μπας και διακρίνω κάτι περισσότερο.

Μήπως μπορεί κάποιος με βάση αυτήν τη φτωχή περιγραφή να "δώσει το φώς" του ?

Θα επανέλθω αύριο με όσα περισσότερα στοιχεία μπορώ με τη βοήθεια του φακού.

Ακολουθεί το σκίτσο.

netblues
14-03-05, 21:12
Αν και εινα πολυ δυσκολο να μαντεψει κανεις, ειναι πιθανον να ειναι νυμφη καποιου εντομου..
Κανε ενα refresh στο site του Τακη, μπας και αναγνωρισεις τιποτε..

Τα δικα μου "τερατα" θα τα εχεις δει..

http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4233

Λες να ειναι τιποτε τετοια νεογεννητα?

(ειδικα ο τροπος που περιγραφεις να κολυμπανε μου τα θυμιζει).

Δυο εχω δει ολα κιολλα.. κουρεψα και την java moss... δεν βρεθηκε κανενα αλλο.

Για ψαξε μηπως ειναι πολλα.. Βαλε τη σκουπα πανω στην java moss η κανενα αλλο γρασιδι αν εχεις.. Αν υπαρχουν αλλα εκει θα κρυβονται.

Υ.Γ Κλειδωνε και την πορτα του δωματιου τα βραδια καλου κακου..

:D :D :D

Fonamstel
14-03-05, 22:27
Μετά από κανα μισάωρο στο κυνήγι... κατάφερα να το "κινηματογραφήσω".

Από περίπου 350 φωτογραφίες (καρε), βάζω τις 5 πιο "ευκρινείς" - επαναλαμβάνω οτι το μήκος του πλάσματος είναι λίγο παραπάνω από μισό χιλιοστό και γι αυτό οι φωτο μοιάζουν σαν αυτές που υποτίθεται οτι δείχνουν ουφο...

Κάτι που με "γυμνό μάτι" δεν φαίνεται, αλλά η κάμερα το "συνέλαβε" είναι μια μαυριδερή κηλίδα εκεί που νομίζω οτι είναι η "ουρά".

Και στις 5 φωτο, το "κεφάλι" είναι προς τα πάνω - αχνοφαίνεται αυτή η "σαν κεραία σαλιγκαριού" ίνα.

Και δεν είναι κανα-δυο όπως αρχικά νόμιζα, αλλά πάρα πολλά.

Το αν είναι λάρβα κάποιου εντόμου, μάλλον θα φανεί τις επόμενες μέρες, αλλά οφείλω να ομολογήσω οτι τα ψάρια τσιμπολογάνε μανιωδώς στα φυτά - κάτι που δεν το συνήθιζαν.

Συνεχίζω την παρατήρηση και βλέπουμε...

Fonamstel
15-03-05, 20:41
Χμ...
Οπως εμφανίστηκαν ξαφνικά, έτσι ξαφνικά εξαφανίστηκαν :smt101 :smt101 :smt101

Και μού 'μεινε αμανάτι ο φακός... :| :| :|