PDA

Επιστροφή στο Forum : σκουλικακια


GraCE
06-01-14, 04:05
Παιδια καλη χρόνια! Σημερα παρατήρησα πως μέσα στο ενυδρείο μου υπαρχουν κάποια "σκουλικακια" είναι παρα πολύ μικρα , άσπρα και κινουνται σαν να κανουν κύκλους συνέχεια η σαν "S"...δεν είναι πολλά είναι περιπου 3-4 (με το μάτι βέβαια)

Να τονίσω πως ελειπα για 1 εβδομάδα και έχω ενα ψαράκι μέσα μονο...του είχα αφήσει μια ταμπλέτα για τροφή διότι δεν είχα χρήματα για αυτόματη ταιστρα...είναι 55 λιτρα και επειδή ήμουν εκτός είχα 0.1 αμμωνία! Εκανα αλλαγή νερου κτλ με prime και τώρα είναι στο 0 όπως και τα νιτρωδη και νιτρικά...επίσης έχω 24,βαθμούς..

Έχω αρχίσει να ανυσηχω τι είναι αυτά τα σκουλικακια?? Πως να τα σκοτώσω? Θα πολλαπλασιάσουν??,φωτο δεν μπορω να βγάλω γτ ειναι τόσο μικρά που δεν φαίνονται...

Ευχαριστώ

plin
06-01-14, 06:59
Το πιο πιθανό είναι να προϋπήρχαν σε μικρότερους αριθμούς και να 'βγήκαν' με την περίσσεια τροφής κατά τη διάρκεια της απουσίας σου. Η περίσσεια τροφής είναι και ο λόγος για τη (μικρή, ευτυχώς) αιχμή αμμωνίας (υποθέτω ότι μετράς ολική αμμωνία και αμμώνιο, σωστά; ). Να ελέγχεις και τα νιτρώδη συχνά (πιθανά η αιχμή θα μεταφερθεί εκεί).
Τα σκουλήκια πιθανότατα θα 'εξαφανιστούν' (ο αριθμός τους θα μειωθεί) όταν η τροφή περιοριστεί.

Γιαννης Μ5
06-01-14, 10:11
Για κάνε μια αναζήτηση για planaria να δεις αν είναι τα ίδια με τα δικά σου.

nazgul
06-01-14, 11:01
Ριξε μια ματια εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51303) για αναγνωριση.

Dimitris_Batman
06-01-14, 12:10
Αν μπορείς να φιλοξενήσεις για μερικές ημέρες κανέναν μονομάχο στο ενυδρείου σου 2 καλά θα κάνεις...Ένα στο μονομάχο και ένα που θα μειώσεις τον αριθμό τους και θα ησυχάσεις ...

nazgul
06-01-14, 12:49
Εγω δε συμφωνω και πολυ με αυτη τη λυση. Για αρχη επειδη δεν ειναι εντελως σιγουρο οτι θα τα φαει, οπως και τα gouramis, αλλα κυριως επειδη δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρηθουν τα ψαρακια με την αλλαγη περιβαλλοντος.

Αλλωστε, αν οι συνθηκες ειναι καλες για την υπαρξη πλαναριων (που πιθανοτερα ειναι), θα ξανακανουν την εμφανιση τους, οσα ψαρια και να βαλουμε στο ενυδρειο.

Θα προτιμουσα τη μειωση ταϊσματος και απανωτες αλλαγες νερου για καμια εβδομαδα με σκουπα βυθου, ανα μια ή δυο μερες.

GraCE
06-01-14, 15:23
Αλλαξα οπως ειπα χθες το βραδυ νερο (καπου κοντα στο 50%) και εβαλα prime + βακτηρια! (1 καπακι το καθενα) και σκουπα βυθου!

Εκανα μολις μετρησεις:

Αμμωνια:0
Νο2:0
Νο3:0
Θερμοκρασια:25C

(Φιλτρο με μπολι μεσα και αεραντλια με ελαφροπετρα)

Παρατηρω ακομα (αν κατσω ωρα και κοιταω) 1-2 απο αυτα τα "σκουλικακια" τα οποια ειναι σαν "κλοστουλες" και κατα κυριο λογο μπαινουν στο χαλικι! Το χαλικι γενικα απο πανω εχει λιγο σαν "σκονη" και θα θελα να ξερω αν μπορω να τα καθαρισω οταν τα ανακινω με τη σκουπα "σηκωνεται σκονη"

Βρηκα ενα βιντεο εδω (https://www.youtube.com/watch?v=MxnY5pRYZGc)το οποιο ειναι ΙΔΙΟ με αυτα που εχω!

Μια βοηθεια,
Ευχαριστω!

constantinos
06-01-14, 16:42
Παιδια καλη χρόνια! Σημερα παρατήρησα πως μέσα στο ενυδρείο μου υπαρχουν κάποια "σκουλικακια" είναι παρα πολύ μικρα , άσπρα και κινουνται σαν να κανουν κύκλους συνέχεια η σαν "S"...δεν είναι πολλά είναι περιπου 3-4 (με το μάτι βέβαια)

Να τονίσω πως ελειπα για 1 εβδομάδα και έχω ενα ψαράκι μέσα μονο...του είχα αφήσει μια ταμπλέτα για τροφή διότι δεν είχα χρήματα για αυτόματη ταιστρα...είναι 55 λιτρα και επειδή ήμουν εκτός είχα 0.1 αμμωνία! Εκανα αλλαγή νερου κτλ με prime και τώρα είναι στο 0 όπως και τα νιτρωδη και νιτρικά...επίσης έχω 24,βαθμούς..

Έχω αρχίσει να ανυσηχω τι είναι αυτά τα σκουλικακια?? Πως να τα σκοτώσω? Θα πολλαπλασιάσουν??,φωτο δεν μπορω να βγάλω γτ ειναι τόσο μικρά που δεν φαίνονται...

Ευχαριστώ

Από την τροφη ειναι που περισεψε μην δινεις μεγάλη σημασια...Τάιζε λιγότερο και θα φυγουν, μην ανησυχεις...

GraCE
06-01-14, 17:15
Από την τροφη ειναι που περισεψε μην δινεις μεγάλη σημασια...Τάιζε λιγότερο και θα φυγουν, μην ανησυχεις...

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση! Μια ακομα ερωτηση! Παρατηρω απο χθες στο νερο μου πολλα "μπιλακια" να το πω σαν μικρες σκονες παντου! Μεχρι να κανω την αλλαγη χθες ηταν γενικα πιο "κρυσταλλινο"

Αυριο θα παω να παω νεο πριμε που τελειωσε! Υπαρχει καποιο υλικο για να βοηθησω το νερο μου? Δεν ξερω αν φταιει αυτο, αλλα νομιζω πως οι επιδοσεις του φιλτρου μου ειναι πιο χαμηλες ;/