PDA

Επιστροφή στο Forum : Zebra convict --->help


asteris_veria
02-01-14, 03:05
Εχω 3 θυληκες και 4 αρσενικα σε ενα ενυδρειο και επειδη βγηκε ενα ζευγαρι και θελω να διατηρισω αν τα καταφερω τη γεννα σκεφτηκα να μεταφερω σε αλλα ενυδρεια τα υπολοιπα. Το θεμα ειναι να μεταφερω τα υπολοιπα ή να μεταφερω το ζευγαρι? Τοψζευγαρι μαλιστα εχει καταλαβει μια φωλια που εχω βαλει που εφτιαξα με μια γλαστρα κ χαλικη σαν πυργος καπως . Βοηθηστε παρακαλω!

platy
02-01-14, 03:59
σε τι ενυδρείο ειναι τα ψάρια(ποσα λιτρα κ.ο.κ) ?..το καλυτερο που εχεις να κάνεις ειναι είτε να γυρισεις στο μαγαζι που τα πηρες τα υπολοιπα ειτε να τα χαρίσεις ανταλάξεις μεσα στο φορουμ..γιατι και να τα χωρίσεις..σε λιγο καιρο θα εχεις κιαλλα ζευγη!...

asteris_veria
02-01-14, 04:21
Σε μικρο ενυδρειο ειναι επειδη τα ειχα απο μωρα ενυδρειο 120 λιτρα και θα μπουν σε ενα ιδιο τα υπολοιπα ή το ζευγαρι. Εχω βγαλει αγγελια αλλα δυσκολα να δοθουν . Σε μαγαζια δε τα δινω τα λυπαμε τα εχω ηδη 8 χρονια απο νεογεννητα κ ειναι θυρια κανω αλλαγες ανα 3-4 μερες και τα εχω σε καλες συνθηκες νιτρικα το πολυ 10 πανε εχω 2 φιλτρα αλλα και παλυ πολυ λιγα τα λιτρα και για περισσοτερα πολυ δυσκολα ειχαν ξανα γεννηση παλια αλλα δεν καταφερα να μεινουν μωρα λογω των υπολοιπων. Σκεφτομαι αν καταφερω να κανω αλλα 2 ενυδρεια να βαλω χωρια αρσενικα και θυληκα. Τωρα να βαλω προσωρινα τα υπολοιπα σε αλλο ενυδρειο ή το ζευγαρι???

asteris_veria
27-07-14, 00:13
ξερει κανεις το οριο ζωης αυτων των ψαριων; Τα εχω απο μικρα ειναι 8-9 χρονων.

gordon
27-07-14, 23:00
ξερει κανεις το οριο ζωης αυτων των ψαριων; Τα εχω απο μικρα ειναι 8-9 χρονων.
περίπου 10 χρόνια ...

Kostas G.
08-11-15, 16:09
Θα σου έλεγα άστα όπως τα έχεις αν δεν έχεις προβλήματα άλλα από το οτι δεν επιβιώνουν μωρά. Μπορεί να έχεις προβλήματα επιθετικότητας μετά και μεταξύ του ζευγαριού και μεταξύ των υπολοίπων. Το μόνο που ίσως άξιζε είναι να έδινες σε όλο το group ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, όχι να σπάσεις το group σε περισσότερα ενυδρεία