PDA

Επιστροφή στο Forum : Haps και Mmbuna μαζί;


stefanos.f
09-03-05, 21:01
Επειδη εκατσα και διαβασα ολη την συζητηση σας θα ηθελα απλα να κανω και εγω ενα μικρο (και ασχετο επι του βασικου θεματος) σχολιο σε κατι που εγραψε ο φιλος μου ο Μανθος... Παραθετω :arrow:


πως μπορουμε να λεμε οτι προσπαθουμε να κανουμε την ζωη των ψαριων καλυτερη οταν δεχομαστε καπιον να εχει σε ενα ενυδρειο ΗΑPS ΜΕ ΜΒUNNA (( EΝΩ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ)).........


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ :!: ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΕΧΩ 3 ΒΙΒΛΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ( ο Παπασωτηριου να ειναι καλα που τον εχω κανει χρυσο) ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ :!: ΤΟ 1 ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ :!:

ASCCO1
09-03-05, 23:13
το ξερεις οτι δεν προκειται να με πεισεις σε αυτο το θεμα ετσι....(( χαχαχα :wink: ))

δεν ειναι θεμα λιτρων, βεβαια κ.τ.λ
ο λογος που δεν μπορουν να συνηπαρξουν κατ¨εμε ειναι ενας και μονο.
Τα haps ειναι θυρευτες και τρεφονται απο και με mmbuna.. σωστα...
φαντασου τωρα πως αισθανεται ενα mbunna ξεροντας οτι εχει ενα κυνηγο πανω απο το κεφαλι του.... γαιτι σιγουρα γνωριζει τον εχθρο του κατι που εχει περασει γονιδιακα στο ψαρι ,ασχετα αν ειναι F0 η εκτροφειου...
ευφικτη μπορει να ειναι δεν διαφωνω αλλα ηθικη ειναι??


π.σ καταλυτερα αυτα τα 2 ποστ να μεταφερθουν στον τομεα με τις κιχλιδες..... μπορει να ενδιαφερει κι αλλους αυτο το θεμα..

stefanos.f
10-03-05, 22:50
Σκοπο φιλαρακο μου Μανθο δεν εχω να πεισω κανεναν και να σου πω την αληθεια κατι τετοιο ουτε και με ενοιαξε ποτε στην ζωη μου και γι αυτο και ειμαι και ευτυχισμενο παιδι :wink: :D Δεν υπαρχει λογος να προσπαθεις παντα να πεισεις τον αλλον στο καθετι επειδη ντε και καλα πιστευεις οτι εχεις δικιο σε κατι.... το λες μια φορα, θετεις και τα οποια επιχειρηματα σου και οποιος θελει να καταλαβει ενταξει, οποιος δεν θελει και παλι ενταξει :wink: Μια υποσημειωση μονο για να λαβεις υπ οψιν σου... δεν ειναι ΟΛΑ τα ψαρια που ανηκουν στο γκρουπ των Haps θυρευτες και ουτε ολα οσα τελικα ειναι, τρωνε mbuna :!: Αλλα ακομη και αυτα που εχουν μεταξυ αλλων και ως τροφη καποια ειδη mbuna (ποσοστο μικροτερο του 34% επι του συνολου!!!) σπανια επιλεγουν ως τροφη τους ενηλικα ατομα (ποσοστο κατω του 14% των γνωστων επιστημονικα καταγεγραμενων ειδων) για να μιλησω και με στοιχεια μιας και μου αρεσουν ιδιαιτερα οι τεκμηριωμενες αποψεις πανω στα ψαρια που αγαπω :D Και για να μην κουραζομαι περεταιρω (αρχισε να κλαιει και ο γιος μου) οποτε θελησεις ευχαριστως να σου δωσω καποια στιγμη να διαβασεις καποια αρθρα σχετικα, απο βιβλια γραμμενα απο ανθρωπους που ξερουν σιγουρα καλυτερα απο εμενα τι λενε :wink:


Υ.Γ Σου μενει ενα ποσοστο ανω του 60% που ανηκει στα Haps για να επιλεξεις, και μαλιστα χωρις κανενα ηθικο διλημα :wink: Εδω ειναι που ελεγα οτι ειναι σημαντικο να υπαρχει και η εμπειρια μεταξυ αλλων για να φτιαχτει ενα τετοιο ενυδρειο :D Και αν θες μια μικρη βοηθεια απο μενα... σαν πρωτο γκρουπ Haps θα ελεγα ανετα οποιο θες απο αυτα που ανηκουν στα chisawasawa :wink:

ASCCO1
10-03-05, 23:25
οταν ελεγα να μεταφερθει στο τοπικ << κιχλιδες>> κατι τετοιο ενοουσα. ασχετα αν εχεις επιχειρηματα η οχι να με πεισεις << αυτο ηταν χιουμορ αν δεν το καταλαβες>> (( δεν με πειθεις δεν με πειθεις!!!!!))..το να μου δωσεις εμενα να διαβασω καποια αρθρα η βιβλια δεν λεει τιποτα.... το να γραψεις ποια ειναι αυτα μεσα στο board ...... ισως φιλοτημηθει κανενας και τα διαβασει ...λεει πολλα το ολο θεμα ειναι αρκετα μεγαλο και δεν θα ηθελα να συζητηθει εδω...
το να κατσω να ψαξω ποια ειδη HAPS δεν ειναι θυρευτες .. για να τα βαλω σονι και καλα με mmbunna και να παιδευομαι να βρω τι θα φαει το ενα και τι το αλλο..... ειναι χαμενος χρονος (( για εμενα )) απλα βαζω mmbuna μονα τους και εχω το κεφαλι μου ησυχο ,, πιστευω οτι ειναι καλυτερα ετσι...
δεν το συνεχιζω αλλο το θεμα ... οταν παει στο καταληλο τοπικ πολυ ευχαριστος.... να πει και καποιος αλλος την γνωμη του....
με στεναχωρει βεβαια που απο ολη την συζητηση σχολιασες μονο αυτο
δηλαδη αν αντι γαι το παραδειγμα << haps me mmbuna >> ειχα δωσει ενα αλλο παραδειγμα << π.χ δεν ειναι σωστο να βαζεις σε ενα ενυδρειο 2 νεον 2 rasbora, 2 tetra , καλυτερα βαλε ενα κοπαδι >> δεν θα εγραφες τιποτα ετσι???? (( δικαιωμα σου βεβαια))....

παντως οσα αρθα και να μου δωσεις να διαβασω που να λενε οτι γινετια κατι τετοιο , παλι δεν θα μου πηγαινε καλα οτι ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος...
:wink:

stefanos.f
10-03-05, 23:57
1ον) Καταλαβα την πλακα και γι αυτο συνεχισα στον ιδιο τονο :D

2ον) Αν το παραδειγμα που εθετες ηταν για αλλα ψαρια δεν θα εγραφα οχι γιατι θιγομαι μονο οταν καποιος γραφει για τις ''Αφρικανες'' αλλα επειδη στα αλλα ειδη ειμαι ψιλο στοκος :D Ή τουλαχιστον πιο στοκος απο οτι στις Αφρικανες :lol:

3ον) Και βεβαια ειναι πιο ευκολο να κρατας σε ξεχωριστο ενυδρειο τα mbuna απο τα haps... δεν ειπα ποτε το αντιθετο :wink:

4ον) Οταν κρατας Αφρικανικες Κιχλιδες ειναι δυσκολο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο :D

5ον) Ειναι πολλα αυτα που πρεπει να κατσω να γραψω για να καταλαβει κανεις πως ειναι δυνατη η συνυπαρξη mbuna και haps στο ιδιο ενυδρειο χωρις προβληματα :!: Καλυτερα να βγαλω τα σχετικα βιβλια που ασχολουντε με το εν λογω θεμα φωτοτυπιες και να τα μοιρασω στον καθενα σας προσωπικα στην επομενη συναντηση :lol: :lol: :lol:

6ον) Τι ειναι τα rasbora :D

ASCCO1
11-03-05, 00:12
αντι να βγαλεις φωτο τυπιες και να ταλαιπωρησε... γραψε τους τιτλους των βιβλιων ....πιστευω οτι αν καποιον ενδιαφερει το θεμα , θα θελει να τα εχει.......


<< ΤΙ ειναι τα rasbora ......((( :lol: :lol: :lol: :lol: )) δεν σου λεω δεν σου λεω>>

iliovas
11-03-05, 09:44
επειδή τα ενυδρεία είναι υπερβολικά περιορισμένοι χώροι (όσα λίτρα κι αν διαθέτει κανείς ...) για οργανισμούς που είναι πλασμένοι να ζουν στις λίμνες και στις θάλασσες .....

εγώ ύστερα από αρκετούτσικα χρόνια ασχολίας με το χόμπυ
(και αφού πέρασαν τα πρώτα στάδια ενθουσιασμού που ήθελα να έχω όλα τα είδη, όλα τα χρώματα, όλα τα μεγέθη ... τον ωκεανό ολόκληρο)
κατέληξα ότι το μόνο που μπορώ και θέλω να ασχοληθώ πλέον είναι ένα είδος ανά ενυδρείο, ειδικά μάλιστα εάν μιλάμε για κιχλίδες ...

ακόμα και mbuna πολλών διαφορετικών ειδών δε θα έβαζα (τώρα πια) στο ίδιο ενυδρείο

το ενυδρείο δεν είναι ένας πίνακας με λίγο κόκκινο, λίγο κίτρινο, λίγο πράσινο και λίγο μπλέ ....

Σας προτείνω ανεπιφύλακτα να ασχοληθείτε με ένα - δύο είδη μόνο κατόπιν πολύ αυστηρής προσωπικής σας επιλογής και να είστε σίγουροι ότι πολύ σύντομα θα αποζημιωθείτε

jpatou
11-03-05, 10:01
Σας προτείνω ανεπιφύλακτα να ασχοληθείτε με ένα - δύο είδη μόνο κατόπιν πολύ αυστηρής προσωπικής σας επιλογής και να είστε σίγουροι ότι πολύ σύντομα θα αποζημιωθείτε

Αυτό ίσως θα ήταν το καλύτερο. Πραγματικά η συμπεριφορές των ψαριών σε species ενυδρείο είναι τελείως διαφορετικές. Αν υπάρχει έστω και ένα άλλο είδος μέσα η συμπεριφορά αλλάζει τρελά. Έχω καταλήξει και εγώ σε 2 species ενυδρεία και ένα με 2 είδη μέσα. To αποτέλεσμα είναι πολύ λιγότεροι καυγάδες και πολύ λιγότερες απώλειες και τα ψάρια δεν είναι καθόλου στρεσσαρισμένα και επιδεικνύονται πολύ περισσότερο. Βέβαια οι αναπαραγωγές είναι περισσότερες αλλά αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός μας.

stefanos.f
16-03-05, 21:07
Λοιπον το αγγλικο βιβλιο που στηριζει την συνυπαρξη haps και mbuna στο ιδιο ενυδρειο ειναι το ''The Cichlid Fishes'' απο τον George Barlow (φανταστικο βιβλιο, εκτος απο τα τμηματα που στρεφεται προς την εξελιξη και οχι στην δημιουργια) και μαλιστα σε αρκετα σημεια του βιβλιου γινεται αναφορα για την δυνατοτητα συνυπαρξης των δυο γκρουπ :!: Αναφορες επι του θεματος γινονται και στο ''Guide to African Cichlids'' του Dr. Paul V. Loiselle (παρα πολυ καλο βιβλιο που συνυστω σε ολους και με κοστος λιγο κατω απο τα 13,00€!!!) αλλα και στο Lake Malawi Cichlids του Peter Bredell :!: Αν υπαρχει καποιος που να διαβαζει και Γερμανικα ευχαριστως να παραθεσω και τους τιτλους των δυο βιβλιων που αναφγερ :!: φερονται επι του θεματος καθως και σε δυο γερμανικα περιοδικα με σχετικα αρθρα που βρηκα και εχω απο το DAZ :wink: Αυταααααα :D