PDA

Επιστροφή στο Forum : ICK !


george
09-03-05, 22:51
Παρατηρησα χθες τα χαρακτηριστικα λευκα στιγματα της ασθενειας πανω σε ενα μελανοπτερο και σημερα επεκταθηκε σε neon tetra,cardinal tetra και rodostumus.
Aρχισα αμεσως θεραπεια με super ick cure της Aquarium pharmaceuticals
και ανεβασα θερμοκρασια φροντιζοντας να γινεται καλυτερη αναταραξη της επιφανειας του νερου μετακινοντας το spray bar.
Θα ακολουθησω πιστα τις οδηγιες : 1 καψουλα / 20 λτ και επαναληψη σε 48 ωρες.Μετα απο αλλες 48 ωρες 25% αλλαγη νερου και προσθηκη ενεργου ανθρακα στο φιλτρο.
Ελπιζω να πανε ολα καλα.
Καποιοι λενε οτι πρεπει να συνεχιστει η θεραπεια για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα ασχετα με το τι λενε οι οδηγιες των φαρμακων για καλυτερο αποτελεσμα και ολοκληρωτικη εξαφανιση του παρασιτου.
Τι λετε ;;;

netblues
09-03-05, 23:10
Ο κυκλος του ick εξαρταται απο την θερμοκρασια και ειναι απο 7 μερες στους 30 βαθμους μεχρι 15-20 μερες σε ponds..

Με δεδομενο οτι το παρασιτο δεν αντιμετωπιζεται παρα μονο οταν ειναι free swimming, υπαρχει λογικη στην μεγαλυτερη διαρκεια θεραπειας.

george
09-03-05, 23:25
Ο κυκλος του ick εξαρταται απο την θερμοκρασια και ειναι απο 7 μερες στους 30 βαθμους μεχρι 15-20 μερες σε ponds..

Με δεδομενο οτι το παρασιτο δεν αντιμετωπιζεται παρα μονο οταν ειναι free swimming, υπαρχει λογικη στην μεγαλυτερη διαρκεια θεραπειας.

Λογικη το ξερω οτι υπαρχει...να το κανω ή οχι ;; Εδω ειναι το προβλημα :!:

Eβαλα και λιγο αλατακι :wink:

Θερμοκρασια να ανεβασω παραπανω απο 28 ;;

netblues
09-03-05, 23:42
Ε αμα ειναι να ανεβασεις θερμοκρασια στους 30 και να βαλεις και αλατι τι το θες το φαρμακο?

Ποσο ειναι το λιγο αλατακι?

Θελει 2γρ/λιτρο για να κανει δουλεια.
Οι οδηγιες του φαρμακου πιστευω οτι ειναι αρκετες...
Με την εννοια οτι το ick ειναι κατι τελειως συγκεκριμενο και προβλεψιμο, οι οδηγιες πρεπει να ειναι σωστες.

george
10-03-05, 09:36
3 κοφτες κουταλιες τις σουπας σε 100 λτ.

Επειδη οι καψουλες τις Aq.Pharm δεν μου φτανουν για την δευτερη δοση...πηγα σε ενα μαγαζι και ειχε το ιδιο σκευασμα σε υγρη μορφη με τις ιδιες οδηγιες χρησης και δοσολογια ενα κουταλακι σε 20 λτ (θυμιζω για τις καψουλες 1 ανα 20 λτ).

Ειναι το ιδιο ή να ψαξω να βρω τις καψουλες ;;;

netblues
10-03-05, 10:11
Μας βαζεις δυσκολα.
Ο μονος σιγουρος τροπος να σου απαντησει κανεις ειναι να γνωριζει αν η δραστικη ουσια ειναι η ιδια. (αν την εγραφε..)
Κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα ειναι.
Συμβαινει και στα ανθρωπινα φαρμακα να κυκλοφορει το ιδο φαρμακο με διαφορετικο εκδοχο.. Πχ χαπια και σιροπι.

Αλλα και διαφορετικη να ειναι, δεν νομιζω οτι θα υπαρξει διαφορα, ασε που εχοντας βαλει αλατι και με υψηλη θερμοκρασια το ick θα φυγει ουτως η αλλως..

George-A
10-03-05, 18:52
Μας βαζεις δυσκολα.
Ο μονος σιγουρος τροπος να σου απαντησει κανεις ειναι να γνωριζει αν η δραστικη ουσια ειναι η ιδια. (αν την εγραφε..)

malachite green έχουν και τα δυο. Ετσι λέει το site τους.

george
13-03-05, 22:19
Σημερα τελειωσε η θεραπεια και μπηκε στο φιλτρο ενεργος
ανθρακας και εγινε και αλλαγη νερου συμφωνα με τις οδηγιες του φαρμακου.
Τα συμπτωματα της ασθενειας εξαφανιστηκαν τελειως ( σε μερικα ψαρια εφυγαν απο την δευτερη ημερα).
Αν και τα φυτα μου αντεξαν την θεραπεια δυστηχως εχασα αρκετα ψαρια.
5 cardinal tetra ,5 Hemigrammus rhodostomus , 1 Rasbora heteromorpha,
1 Corydoras adolfoi,1 Corydoras julii .
Tην ζημια την εκαναν τα cardinal και τα rhodostomus τα οποια και αγορασα σε διαστημα μιας εβδομαδας απο το ιδιο μαγαζι.
Δεν ειχαν εμφανη σημαδια οταν τα αγορασα αλλα μετα απο μερες ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι "ευτυχως αυτα που αγορασες εσυ ειναι μια χαρα..που να δεις τι επαθα εγω που εχασα 200 neon μεσα σε μια μερα χωρις να ξερω τι εγινε".
Καταλαβα οτι θα ειχα και εγω προβλημα....και να τα αποτελεσματα :cry:

netblues
13-03-05, 22:35
:shock: :shock:
Εχασες ψαρια απο ick?
Μου κανει εντυπωση..
Την θεραπεια την ξεκινησες με το που φανηκαν τα πρωτα στιγματα Η ειχαν γινει τα ψαρια ασπρα?
Μηπως συνεβει και τιποτε αλλο?

οχι βεβαια οτι αλλαζει τιποτε πλεον..

george
13-03-05, 22:41
Tην αρχισα μολις εμφανιστηκαν τα στιγματα

qstavrosq
15-03-05, 02:58
george μήπως την πάθανε από τα φάρμακα + το αλάτι ;