PDA

Επιστροφή στο Forum : απορία με φυτό


vasilis 1988
16-12-13, 21:36
Έχω το παρακάτω φυτο και έχω 2 απορίες .1 μπορώ να μην το κλαδεύω και να το αφήσω να μεγαλώνει στην επιφάνεια του νερού. ? 2 τα δύο μπροστινά κομμάτια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα ενώ το πίσω μέρος έχει μείνει στο ίδιο ύψος?

sarpijk
16-12-13, 21:40
Limnofilla Sesiflora. Αν δε κλαδεψεις τοτε δε θα παιρνει φως το κατω τμημα. Στη δευτερη φωτο ειναι εμφανες πως κατευθυνεται στο φως.

vasilis 1988
16-12-13, 21:43
Limnofilla Sesiflora. Αν δε κλαδεψεις τοτε δε θα παιρνει φως το κατω τμημα. Στη δευτερη φωτο ειναι εμφανες πως κατευθυνεται στο φως.
Επειδή είναι νέο το ενυδρείο και εγώ αρχάριος απλά κόβω με το ψαλίδι το φυτό σε ένα σημείο?

Τάκης
16-12-13, 22:13
Επειδή είναι νέο το ενυδρείο και εγώ αρχάριος απλά κόβω με το ψαλίδι το φυτό σε ένα σημείο?
Το κόβεις ακριβώς πάνω από μία φουντίτσα και το φυτεύεις, ετσι απλά, και σε λίγο θα γεμίσεις το χώρο. Πολύ εύκολο φυτό

vasilis 1988
16-12-13, 22:16
Limnofilla Sesiflora. Αν δε κλαδεψεις τοτε δε θα παιρνει φως το κατω τμημα. Στη δευτερη φωτο ειναι εμφανες πως κατευθυνεται στο φως.

Το κόβεις ακριβώς πάνω από μία φουντίτσα και το φυτεύεις, ετσι απλά, και σε λίγο θα γεμίσεις το χώρο. Πολύ εύκολο φυτό

Ευχαριστώ