PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΩΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΠΑΚΙ ΜΕ ΛΑΜΠΕΣ ΜΑΖΙ ?


pficrx
08-03-05, 12:48
Γεια χαρα παιδια...Ειμαι νεος με τα ενυδρεια και μεχρι στιγμης εχω ασχοληθει παρα πολυ...Εχω ενα ενυδρειο 75 λιτρα και ειναι ολο τζαμι και απο το επανω μερος ειναι χωρις καπακι..Ολες οι πλευρες του ειναι τζαμι και ο πατος του φυσικα...Δεν ξερω πως να βαλω λαμπες στο επανω μερος και πως να το φτιαξω γενικως..

Καμια βοηθεια και καμια ιδεα εχει κανεις για να μου πει ?

Admin: Δεν χρειαζεται να γραφεις με μεγαλο μεγεθος γραμματοσειρας, βλεπουμε.

nkarvounis
08-03-05, 15:32
περιηγήσου στην θεματική ενότητα

>DIY . Φτιάχτο μόνος σου

και θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες αν εξακολουθείς να έχεις εδω είμαστε όλοι, πρόθυμοι να σε βοηθήσουμε. :)

pficrx
09-03-05, 11:08
Ειδα καποια πραγματα στην ενοτητα που μου ειπες αλλα εχω καποιες αποριες....Μπορω να παρω οποιοδηποτε ειδος ξυλου για να φτιαξω το καπακι ή καποιο συγκεκριμενο ? Βασικα τη λαμπα να βαλω για ενυδρειο 75 λιτρα ? Ποσα watt ?

Sorry αμα γινομαι κουραστικος..... Ευχαριστω προκαταβολικα... :)

nkarvounis
09-03-05, 11:56
Με κόντρα πλακέ θαλάσσης θα είσαι οκ , τα υπόλοιπα με την εξάτμιση του νερού θα σου καταστραφούν πολύ γρήγορα.

Τώρα όσο για τον φωτισμό, εξαρτάτε τι θές να κάνεις το ενυδρείο σου. Πες μας και θα έχεις απάντηση. Μια μέση λύση θα ήτο τα 30 Watt.

Δεν γίνεσαι καθόλου κουραστικός, ρώτα για να κάνεις κάτι σωστό και να μην χρειασθεί να το ξανακάνεις :wink:

pficrx
09-03-05, 12:35
Με plexiglass γινεται να το φτιαξω το καπακι ? Το ενυδρειο που 8α φτιαξω 8α ειναι κοινωνικο και με παρα πολλα φυτα....Βασικα θα βαλω μεσα τροπικα ψαρια και το τι ειδος 8α δουμε....

Μεχρι στιγμης εχω 3 ενυδρεια ....Το πρωτο ειναι 140 λιτρα , το δευτερο 40 λιτρα και το τριτο ειναι ενα μικρο ενυδρειο που το εχω μονο για καραντινα 'η οπως τωρα που εχω βαλει μεσα τα νεογεννητα Half Peak και καμια 20 - 30 νεογεννητα σαλιγκαρια... :lol: :lol:

Τωρα εχω ενα 75 λιτρα ενυδρειο που θελω να φταιξω το καπακι και μετα σιγα σιγα να αρχησω για να το στησω......

nkarvounis
09-03-05, 17:59
Ασφαλώς και μπορείς να κάνεις με Plexiglas αλλά να ξέρεις ότι χαράζει πολύ εύκολα, υπάρχει σε περιορισμένο αριθμό χρωμάτων, θέλει πιο λεπτοδουλειά για τις λάμπες, και ακόμα περισσότερη για την ένωση τους.

SpyNet
09-03-05, 18:52
Αλλο καλο υλικο ειναι ο βακελιτης αλλα ειναι μονο σε χρωμα καφε σκουρο.

tolis_1234
09-03-05, 22:06
ποιο ειναι το κοντρα πλακε θαλασσης? ειπαρχει καμια φοτο?

jpatou
10-03-05, 00:11
αυτό

mikenuke
10-03-05, 01:57
Αλλο καλο υλικο ειναι ο βακελιτης αλλα ειναι μονο σε χρωμα καφε σκουρο.
Απο οσο ξερω ομως ειναι και αρκετα ακριβοτερος.

SpyNet
10-03-05, 12:05
Τα ξυλα δεν πηγαινουν με το τμ αλλα με το κομματι που φερνουν στο ξυλουργο. Αν του φερνουν κομματι πχ 10 τμ και εσυ θες 3τμ σου λεει οτι πρεπει να το αγορασεις ολο γιατι αυτος δεν θα μπορεσει να το πουλησει(και καλα). Ο βακελιτης πηγαινει με το κιλο οτι διασταση και να θελεις. Το ξυλο ερχεται ποιο φτηνο αν εχει καποιο ρεταλι, ετσι εφτιαξα και εγω το δικο μου κοστισε 15€ αντι 40€ που ζηταγε. Καποια στιγμη ομως το καπακι σκευρωσε και πηγα και αγορασα βακελιτη με 13€ αλλα τωρα εχω το κεφαλι μου ησυχο και χωρις να χρειαζεται να το περασω με βερνικι. Οπως εγραψα και ποιο πανω το κακο ειναι οτι ειναι σκουρο καφε και δεν ξερω αν μπορεις να το βαψεις με μπογια μην τυχων και διμιουρθει προβλημα στους κατοικους του ενυδρειου που τοσο πολυ αγαπαμε ολοι. Αυτα που γραφω ειναι προσωπικη εμπειρια που σε μενα πετυχε δεν ξερω αν ειναι δοκιμασμενο απως το κοντρα πλακε. Αυτα για να μην παραξειγηθω.

Φιλικα
Σπυρος

steady
12-03-05, 21:42
'Με κόντρα πλακέ θαλάσσης θα είσαι οκ , τα υπόλοιπα με την εξάτμιση του νερού θα σου καταστραφούν πολύ γρήγορα. '

εχω θτιαξει το καπακι μου με εν ξυλο που λεγεται σουηδικο και περασμενο 2 χερια συντηριτικο και 2 χερια βερνικι ειναι λανθασμενη η εντηπωση μου οτι δεν προκειται να χω προβλημα?