PDA

Επιστροφή στο Forum : διαστασεις ενυδρειου και DIY φιλτρο


tolis_1234
08-03-05, 00:38
σχεδιαζω ενα ενυδρειο 80εκ μηκος! τη υψος και πλατος προτινετε να το κανω?

mikenuke
08-03-05, 00:46
Οτι σου αρεσει!

Εγω εφτιαξα το σαββατο ενα ενυδρειακι 40 λιτρα με διαστασεις 100Χ22Χ25εκ.

Οτι σε βολευει γενικοτερα.Αναλογα τον χωρο σου.

Για μενα αν προκειται να εκανα ενα ενυδρειο το οποιο προοριζεται για φυτεμενο θα ειχε τουλαχιστον 40-50εκ φαρδος και 40-50 υψος.Για να ειναι πιο ευκολο το aquasqaping και να ψηλωνουν αρκετα τα φυτα χωρις να θελει συχνα κλαδεμα αλλα και να φαινονται και πιο ομορφα.

tolis_1234
08-03-05, 00:55
σκευτομαι να το κανω 80χ40χ50! πως σας φενεται?

mikenuke
08-03-05, 01:10
Οτι πρεπει, αν θες καντο και 50Χ50 αμα σε παιρνει,δεν θα το μετανιωσεις.

tolis_1234
09-03-05, 22:09
με 6αρι τζαμι για τα πλαηνα και 8αρι για τον πατο θα ειμαι οκ?

ΣΤΑΜΑΤΗΣ
09-03-05, 23:47
8αρι ολο

mikenuke
10-03-05, 02:01
Πηγαινε εδω http://users.auth.gr/~mikenuke/gab/index.htm κατεβασε το pdf και στις τελευταιες σελιδες του εχει πινακακι με αναλογιες για τα παχη των τζαμιων.

tolis_1234
10-03-05, 21:49
διαβασα το pdf και για τις διαστασεις αυτες ελεγε 10mm τα πλαηνα και 12mm τον πατο! δεν ειναι λιγο υπερβολικο?

lasal
11-03-05, 02:02
διαβασα το pdf και για τις διαστασεις αυτες ελεγε 10mm τα πλαηνα και 12mm τον πατο! δεν ειναι λιγο υπερβολικο?
Ναι ειναι
Βάλε 8άρι και θα είσαι εντάξει.
Φυσικά θα βάλεις και τις ενισχύσεις (κόντρες)

tolis_1234
22-03-05, 00:36
με 6αρι τζαμι για τα πλαϊνα ρε παιδια και 8αρι για τον πατο λετε να εχω προβλιμα? ολοι οι τζαμαδες λενε οτι ειναι υπερ αρκετο και οτι το 8αρι ειναι υπερβολη!

mikenuke
22-03-05, 20:02
Με 6αρι εμενα μου φαινεται λιγο.
γιατι δεν θες να το κανεις με 8αρι ωστε να αυξηθει και η ο λογος ασφαλειας? τοσο μεγαλη διαφορα εχει στο κοστος των τζαμιων?

tolis_1234
22-03-05, 22:11
τελικα πηρα 8αρι για σιγουρια! σκευτομαι για DΙΥ φιλτρο! λεω να κανω ενα σαν το παρακατο, ενσοματομενο στο ενυδρειο απο τζαμι! τη λετε? εχετε προτινεται κατι καλυτερο?

lasal
22-03-05, 23:55
τελικα πηρα 8αρι για σιγουρια! σκευτομαι για DΙΥ φιλτρο! λεω να κανω ενα σαν το παρακατο, ενσοματομενο στο ενυδρειο απο τζαμι! τη λετε? εχετε προτινεται κατι καλυτερο?
Αυτό που ειναι στην φωτογραφία θα δουλέψει.
Μπορείς να κάνεις και κάτι σαν αυτό
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4037
σαν αυτό
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/filters4.htm
η σαν αυτό
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/filters5.htm
Η δική μου προτίμηση ειναι με μπλέ σφουγγάρι φίλτρο τύπου αμβούργου.
Εσυ επιλέγεις.

tolis_1234
23-03-05, 21:32
ποια ειναι τα υπερ και ποια τα κατα του φίλτρου τύπου αμβούργου? πιστευω οτι ειναι καλητερα να φτιαξω το φιλτρο με τα χορισματα επιδι θα μπορω να χρισιμοπιησω με διαφορα υλικα φιλτραρισματος! παραδιγμα στο φιλτρο αμβουργου δεν θα εχω τιν δινατοτιτα για χυμικο! ποιο ειναι καλιτερο? περιμενω την γνομη σας!

mikenuke
23-03-05, 23:18
To μονο κατα που βρισκω εγω ειναι οτι μπορει να φαινεται το μπλε σφουγγαρι κατι το οποιο ελυσα με ατον τροπο που περιγραφω εδω http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4778 οσο για χημικο μπορεις να προσθεσεις βιομπαλλες στον χωρο που βρισκεται η αντλια και να εχεις και χημικο, κατι το οποιο εκανα κι εγω!οπου χημικο = βιολογικο

παρ'ολα αυτα δεν καταλαβαινω γιατι διαχωριζεις την μηαχνικη απο την βιολογικη φιλτρανση,βιολογικη κανει ετσι κι αλλιως το σφουγγαρι απλως αν ειναι πολυ χοντροι οι ποροι ποροι τοτε δεν θα κανει μηχανικη.
Γενικα εγω προσωπικα πιστευω οτι ειναι λεπτη η διαχωριστικη γραμμη βιολογικης και μηαχνικης φιλτρανσης,ολα τα υλικα κανουν και τα 2 εκτος αν παμε στα ακρα οπου ο υαλοβαμβακας κανει ισως μονο μηχανικη,αν και μπορει να κρατησει καποια βιολογια ωστε να πεις οτι κανει και βιολογικη.απο την αλλη οι βιομπαλες κανοθυν μονο βιολογικη. αλλα το σφουγγαρι αναλογως την διατομη των πορων που θα διαλεξεις κανει και τα 2.

lasal
24-03-05, 00:37
οσο για χημικο μπορεις να προσθεσεις βιομπαλλες στον χωρο που βρισκεται η αντλια και να εχεις και χημικο, κατι το οποιο εκανα κι εγω!οπου χημικο = βιολογικο
Μιχάλη οι βιόμπαλες ειναι βιολογικές πως το εκανες χημικό?


ποια ειναι τα υπερ και ποια τα κατα του φίλτρου τύπου αμβούργου? πιστευω οτι ειναι καλητερα να φτιαξω το φιλτρο με τα χορισματα επιδι θα μπορω να χρισιμοπιησω με διαφορα υλικα φιλτραρισματος! παραδιγμα στο φιλτρο αμβουργου δεν θα εχω τιν δινατοτιτα για χυμικο! ποιο ειναι καλιτερο? περιμενω την γνομη σας!
Τα υπέρ ειναι πολλά.
Το νερό περνάει με πολύ μικρή ταχύτητα μέσα απο τους πόρους με αποτέλεσμα τον καλυτερο βιολογικό καθαρισμό.
Εχει μεγάλη επιφάνεια αποίκισης βακτηριδίων.
Λειτουργεί πολύ καλά σαν μηχανικό για τον ίδιο λογο.
Οσο περνάει ο καιρός η αποδοτικότητα του μεγαλώνει.
Δεν βουλώνει.
Δεν θέλει αλλαγή.
Δεν χρειάζεται άλλα υλικά
Θέλει σε πολύ αραιά διαστήματα (μήνες ή και χρόνια) ενα απλό στράγγισμα-ξέπλυμα με νερό ενυδρείου.


Το μειονέκτημα του κατά την γνώμη μου ειναι μόνον ενα
Απλά φαίνεται και δεν μπορεί να κρυφτεί εύκολα η μπλέ επιφάνεια του.
Φυσικά υπάρχουν τρόποι για την απόκρυψή του όπως για παράδειγμα μια σχάρα απο μαύρο πλεξικλάς ή με φυτά.

Τώρα όσον αφορά το χημικό καθαρισμό.
Τα χημικά υλικά στην πραγματικότητα δεν φιλτράρουν το νερό του ενυδρείου.
Η δουλειά τους ειναι να ελέγχουν ή να μετατρέπουν τον χημικό χαρακτήρα
ή τα χαρακτηριστικά του νερού.
Ενα υλικό για χημικό φιλτράρισμα ειναι η τύρφη κλπ
Υπάρχουν τρόποι να κάνεις ενα φίλτρο αμβούργου να λειτουργεί και σαν χημικό φίλτρο με την προσθήκη υλικών στο εσωτερικό όπου φιλοξενείται ο κυκλοφορητής.

tolis_1234
24-03-05, 00:50
διλαδι το σφουγγαρι πρεπει να εχει οσο το δινατον μικροτερους πορους για να κανει καλητερη δουλεια?

lasal
24-03-05, 02:03
διλαδι το σφουγγαρι πρεπει να εχει οσο το δινατον μικροτερους πορους για να κανει καλητερη δουλεια?
Δεν ειναι οτιδήποτε σφουγγάρι
Συνήθως κυκλοφορούν δυο τυποι οσον αφορά τους πόρους
Οι διαφορές στα δυο είδη που εχουν δοκιμαστεί ειναι απειροελάχιστες.
Μην πάρεις οτιδήποτε σφουγγάρι αν δεν βρείς το συγκεκριμένο.

mikenuke
24-03-05, 12:13
οσο για χημικο μπορεις να προσθεσεις βιομπαλλες στον χωρο που βρισκεται η αντλια και να εχεις και χημικο, κατι το οποιο εκανα κι εγω!οπου χημικο = βιολογικο

tolis_1234
31-03-05, 13:54
εχω ενα κυκλοφοριτη 650λ/ω, θα ειναι ΟΚ ή χριαζομαι μαγαλιτερο?

sot-zoe
31-03-05, 15:28
Επειδη δεν εχεις καταληξει σε διαστασεις για το ενυδρειο και επειδη ειχες πει στην αρχη για 80 εκατοστα μηκος , να υποθσω οτι τα λιτρα ειναι περιπου + - εκατο.
Ε γι΄αυτα τα λιτρα εισαι μια χαρα με αυτον τον κυκλοφορητη.

tolis_1234
31-03-05, 15:31
το ενυδρειο ειναι 80χ40χ50