PDA

Επιστροφή στο Forum : Hypancistrus zebra (zebra pleco) lo46


scissorhands
07-03-05, 10:19
Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω αυτον τον μικρο γατο στην θεσσαλονικη :?: :?:

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ !!!
τον ψαχνω καιρο

http://www.greenparktropical.com/Fish/images/Catfish/Zebra%20Pleco.jpg

http://ciklid.se/albums/albums/Artbilder%20Amerika/normal_Stefan%20Sjoberg%20-%2038-4--Zebra%20pleco%20male%20030419-1.jpg

http://www.tjorvar.is/assets/images/zebra_pleco_xxx.jpg

netblues
07-03-05, 10:30
Εμφανιζονται σποραδικα, αλλα μπορει να τρομαξεις απο την τιμη...

Maverick
07-03-05, 10:34
Είναι βέβαιο ότι θα τρομάξεις από την τιμή...!!! :D Δες εδώ: http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4003

mikenuke
07-03-05, 10:34
Εμαθες την τιμη του?
εμαθες οτι σταματησε η εισαγωγη του λογω περιοδου μειωσης του αριθμου του απο υπεραλιευση?Γιατι ειναι και δυσκολο να αναπαραχθουν σε ενυδρεια.
Δεν εχει κανενας στην Θεσσαλονικη.
Κανε μια αναζητηση στο μπορντ,κι εγω το ερωτευτηκα αλλα αυτο με ηθελε για τα λεφτα μου! :lol:

Maverick
07-03-05, 10:40
το ερωτευτηκα αλλα αυτο με ηθελε για τα λεφτα μου!

ΧΕΧΕΧΕ, LOL :lol: :lol: :lol:

scissorhands
07-03-05, 10:52
xaxaxa!Μιχαλη και μενα μαλλον για τον ιδιο λογο!!!
Μιλησα με τον netblues και μου ειπε καποιες ενδεικτικες τιμες!!!! :!: :!: Ομως εαν εμβαθυνω πολυ στο θεμα του ενυδρειου και γινω πιο ειδικος και ξερω οτι θα το παρω και θα μου ζησει για 10-15 χρονια τοτε ναι θα το αγορασω!!Η μαλλον θα βαλω καποιον να μου το κανει δωρο :D :D :!: :!: Συμφερει !!!! η με βλεπω τελικα,μποτιλιες,στολη δυτη και βραζιλια μεσα στα ποταμια να τον ψαχνω!!!! :idea:

jpatou
07-03-05, 10:55
Πραγματικά είναι από τα ποιό όμορφα αν όχι το ομορφότερο γατόψαρο.
Μάλιστα κάποιος από το board ονόματα δεν λέμε :lol: έχει τρέλα με αυτά και προσπαθεί απεγνωσμένα να καταφέρει γέννα κάτι που του εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου.
Άν δεν κάνω λάθος έχει χαρακτηρισθεί ώς προστατευόμενο είδος αφού ο αριθμός του έχει μειωθεί σημαντικά στην φύση τα τελευταία χρόνια.
Πιστεύω οτι σκόπος κάθε χομπίστα, που θα είναι σε θέση να διαθέσει το καθόλου ευκαταφρώνητο χρηματικό ποσό για να αποκτήσει ένα τέτοιο είδος, θα πρέπει να η αναπαραγωγή του και όχι απλά η αγορά για να το έχει στο ενυδρείο του για επίδειξη.

Husky_Jim
07-03-05, 11:03
Συγνώμη που το λέω και θα ακουστεί ίσως περίεργα αλλά η αγορά ενός είδους ύπο εξαφάνιση θα πρέπει να γίνετε με μόνο σκοπό την αναπαραγωγή και όχι να πάρω ένα για να το βλέπω και να λέω ότι έχω τέτοιο ψάρι.....
Στην συγκεκριμένη περίπτωση η αγορά ενός γκρούπ τουλάχιστων 5 ατόμων του είδους είναι μονόδρομος και τότε άν υπολογήσουμε τα έξοδα.....5χ250 ευρώ (τουλάχιστων) ==== :!: :!: :!:

scissorhands
07-03-05, 11:07
jpatou για αναπαραγωγη παμε σε χ2,3,4 τα λεφτα!!!!
8) για δειτε με καλα!με τον ωναση μοιαζω :?: :?: με το γυαλικο!!!
Οντως αυτος θα πρεπει να ειναι ο σκοπος του χομπιστα!
και περιπου ποσσα νεογεννητα κανει ο handsome γατος ?

netblues
07-03-05, 11:09
Ασε το bussiness plan κατω....

Θα ηθελες 2 αν μπορουσες να καταλαβεις το φυλο τους.
Επειδη ομως αυτο δεν γινεται, θες 5 και λιγη τυχη..
(με δυο θες ΠΟΛΥ ΤΥΧΗ, ασε που μπορει να ειναι και κανενας τζουφιος).

Husky_Jim
07-03-05, 11:12
jpatou για αναπαραγωγη παμε σε χ2 τα λεφτα!!!!
8) για δειτε με καλα!με τον ωναση μοιαζω :?: :?: με το γυαλικο!!!
Οντως αυτος θα πρεπει να ειναι ο σκοπος του χομπιστα!
και περιπου ποσσα νεογεννητα κανει ο handsome γατος ?

όπως σου έγραψα για αναπαραγωγή χρειάζεσε ένα γκρούπ των πέντε ψαριών οπότε η τιμή είναι Χ5!
Συνήθως 5 με 15-20 αυγά αλλά για να το καταφέρεις και να μπορείς να "ενεργοποιείς" τα ψάρια να γενάνε με συχνότητα θές πολύ διάβασμα και καλή γνώση του βιότοπου τους...(Αμαζόνιος-Rio Xingu-κάπου κοντά στην Altamira)

scissorhands
07-03-05, 11:19
θελω να φαω πολλα χρονια ακομα στην μαπα!!!για να το καταφερω !!!!!!!οποτε υπομονη!!!

TAN
07-03-05, 11:37
Θα ηθελες 2 αν μπορουσες να καταλαβεις το φυλο τους.
Επειδη ομως αυτο δεν γινεται, θες 5 και λιγη τυχη..
(με δυο θες ΠΟΛΥ ΤΥΧΗ, ασε που μπορει να ειναι και κανενας τζουφιος).

Στα ενυλικα ψαρια μπορει να ξεχωρισουμε το φυλο αλλα χριαζεται η αναλογη εμπειρια.Το μοναδικο ατομο στην Ελλαδα που εγω τουλαχιστον γνωριζω οτι τα ξεχωριζει ειναι ο φιλος Δημητρης(husky_jim).....

Husky_Jim
07-03-05, 12:01
Θα ηθελες 2 αν μπορουσες να καταλαβεις το φυλο τους.
Επειδη ομως αυτο δεν γινεται, θες 5 και λιγη τυχη..
(με δυο θες ΠΟΛΥ ΤΥΧΗ, ασε που μπορει να ειναι και κανενας τζουφιος).

Στα ενυλικα ψαρια μπορει να ξεχωρισουμε το φυλο αλλα χριαζεται η αναλογη εμπειρια.Το μοναδικο ατομο στην Ελλαδα που εγω τουλαχιστον γνωριζω οτι τα ξεχωριζει ειναι ο φιλος Δημητρης(husky_jim).....

'Οπως πολύ σωστά είπε ο ΤΑΝ αναγνώριση μεταξύ αρσενικού και θυλικού γίνετε δύσκολα και αυτό σε ενήληκα ψάρια....