PDA

Επιστροφή στο Forum : fancy οραντα με κοκκινιλα στα πτερυγια..


bilaras7
07-12-13, 01:12
καλησπερα παιδια εχω ενα 63 λιτρα ενυδρειο με ενα 10εκατοστων οραντα μεσα ..μετα απο λαθη του πετσοπα δεν ηξερα δεν με ενημερωσε πριν 2 μηνες αναγκαστικα να στωσω το ενυδρειο με το ψαρι μεσα..πριν 1 μηνα περιπου πηρα σωστες μετρησεις και για αυτον τον καιρο ολα ηταν ενταξει...προχθες παρατηρησα το ψαρι να κολυμπαει αναποδα η να στεκεται για λιγα δευτερολεπτα αναποδα..φοβηθηκα..εκανα μπανιο σε κουβα με αλατονερο προσθεσα αλατι στο ενυδρειο στις σωστες αναλογιες και χθες ταισα ενα μπιζελι πιστευοντας οτι παμε για νυκτικη κυστη η δυσαιντερια..σημερα ομως παρατηρησα οτι εχει ενα σκισιμο στην ουρα σα τρυπα και οχι μονο αυτο στα 2 κατω πτερυγια εχει κατι σαν αιμα εκει που ενωνοντε με το σωμα του που αυτο 100% δεν το ειχε..ε[ισης καθεται ωρες ωρς αακινητο με τα πτερυγια κατω ..βεβαια αυτο το εκανε παντα αλλα τωρα μου φενεται ακομα πιο περιεργο..
http://imageshack.us/photo/my-images/196/evvl.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/440/ii54.jpg/
εδω οι φωτο..
επισης αυτο πανω απτο ματακι του καποτε ηταν ασπρο το χε καιρο λεω θα χει χτυπησει σε κανενα ξυλο προχθες παρατηρησα οτι εχει μαυρισει στο κεντρο και οταν παει απο πισω το φως φενεται σα να χει κατι μεσ το κεφαλι του σε εκεινο το σημειο σκουρο
http://imageshack.us/photo/my-images/845/l286.jpg/

δε ξερω αν πρεπει να κανω κατι τωρα μου ειπαν μηπως ειναι οζοι αναπαραγωγης τα κοκκινα αλλα δεν ξερω εμενα μου φενοντε σαν αιμα..
εχω 2 φιλτρα εσωτερικα εχω παρει εξωτερικο αλλα δε το χω στησει ακομα..εχω 4 ανουμπιες νανα και ενα μικροσορουμ φυτα...χαλικι λευκο φυσικο ..2 ξυλα μαλαισιας στο οποιο ενα απο αυτα παρατηρησα τις τελευταιες μερες κατι σαν ασπρο βαμβακι απο κατω του σα χνουδι πιθανον μυκητας
αν μπορειτε καποιος ας βοηθησει ευχαριστω

delta66
07-12-13, 03:04
Προφανως αυτος που ρωτησε αν ηταν οζοι αναπαραγωγης, δεν ειχε δει τις φωτο και δεν θα ρωταγε αν ηξερε οτι ειναι κοκκινα τα σημαδια στα πτερυγια.

Κανε copy paste τη φορμα εδω και συμπληρωσε τη.
φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298)
Γραψε και το ιστορικο του ψαριου προν μπει στο ενυδρειο και στρωσει. Ποσο καιρο εμεινε σε νερο με αμμωνια κλπ
Eπεσε καθολου η θερμοκρασια αποτομα?
Δεν νομιζω παντως να ειναι κατι σοβαρο τα σημαδια αυτα. Με το αλατι φαινεται να "καιγεται" το σημαδι στο κεφαλι αλλα βγαλε και πιο καθαρες φωτο του σημαδιου στο κεφαλι.
Το φλιπαρισμα ωστοσο ειναι σοβαρο.

Ας μεταφερθει και στη σωστη κατηγορια το θεμα.

bilaras7
07-12-13, 04:03
1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60x30x35cm 63lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: απτην αρχη :(
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 21
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 21
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορα τη βδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 2/12/2013
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 3 φορες τη μερα η αναλογα με τη θερμοκρασια εναλλαξ μπιλακια και στικακια
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7-7.2
KH:δε ξερω
GH:δε ξερω
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10-15
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:ναι
ΣΤΙΚΣ: μονο τα νιτρικα
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ¨το εβλεπα να κολυμπαει αναποδα μερικες φορες και να στεκεται αναποδα 3 φορες για λιγα δευτερα...επισης ειχε απο παλια ενα ασπρο σημαδι πανω απτο ματι το οποιο τωρα εχει βγαλει κατι μαυρακι στο κεντρο του και φενεται με φως απο πισω σα να εχει κατι μεσα εκει ενα σωμα μαυρο
2. ΔΕΡΜΑ:φυσιολογικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:ωρες ωρες ακινητο με πεσμενα πτερυγια αλλες φορες τρεχει συνεχεια και τρωει φτυνει χαλικια
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):πριν αρρωστησει καφε στο χρωμα της τροφης με κενα αερα και μερικες φορες ασπρα μακροστενα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):φυσιολογικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι πολυ ορεξη τρωει οτι του βαζω
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:5/12
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚε
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: καμια
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:καμια
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:χρησιμοποιησα αλατονερο σε κουβα για θεραπεια και αλατι στο ενθδρειο οπως και μπιζελι μια μερα...μετα απο αυτο το ψαρι δε ξανατουμπαρε

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:δε ξερω τι ;αλλο να γραψω και μη μου πειτε γτ εβαλα ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο..ημουν νεος δεν ηξερα για τα φορουμ και το μονο που θα καταφερετε θα ειναι να παω να αρπαξω το πετσοπα που εμπιστευτηκα να μη βαλω μπολι :)

nazgul
07-12-13, 07:25
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:δε ξερω τι ;αλλο να γραψω και μη μου πειτε γτ εβαλα ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο..ημουν νεος δεν ηξερα για τα φορουμ και το μονο που θα καταφερετε θα ειναι να παω να αρπαξω το πετσοπα που εμπιστευτηκα να μη βαλω μπολι :smile:

Αυτα συμβαινουν. Κανενας δεν ηξερε τι χρειαζεται ενα ενυδρειο στο ξεκινημα του, οποτε μη σε απασχολει. Το θεμα ειναι το απο εδω και περα τι γινεται.

Για τα υπολοιπα, θα το αναλαβει ο delta το ψαρακι ;)

Υ.Γ. Το θεμα μεταφερθηκε στη σωστη κατηγορια.

delta66
07-12-13, 16:27
Συνεχιζεις με αλατι στο ενυδρειο σε διαλυση 0.1% (1 γρ ανα λιτρο) και μπανια καθε μερα με 1% (10 γρ ανα λιτρο) για 3-5 λεπτα, μεχρι να δουμε το σημαδι στο κεφαλι πως εξελισεται.
Απο κοντα παρακολουθηση το ενυδρειο με μετρησεις.
Οχι στρεσογονες καταστασεις, εργασιες κλπ μεσα στο ενυδρειο, ηπιο ταισμα 2 φορες την ημερα κι απο λιγο (3-4 μπιλακια) και δινε καθε 4-5 μερες κι ενα αρακα μεχρι να μη ξαναγυρισει τουμπα. Μακαρι να ηταν απο δυκοιλιοτητα.
Αλλαγη νερου κανονικα, πρετοιμασμενο σε θερμοκρασια, αποχλωριωμενο, με αναπληρωση του αλατιου που βγαινει και αργη εισαγωγη του στο ενυδρειο.

Φωτο πολυ κοντινη και καθαρη του σημαδιου, δεν ειναι δυνατον?
Βλεπεις να ειναι παρασιτο μεσα, κουνιεται, ή σαν μικρη πληγη απο χτυπημα πχ?
Αν μπορεις βγαλτο και κοιτα με μεγενθυτικο φακο.
Με γαντακι (http://avianandexoticvets.com/wp-content/uploads/2013/01/riita-goldfish.jpg) (χωρις πουδρες κλπ) για σιγουρια

bilaras7
08-12-13, 19:12
ειδα να χει κανει κακα ενα μακρυ διαφανο γυρο στα 5cm κι ειχε λιγο αερα βεβαια τα ειχε κανει και κανονικα στο χρωμα της τροφης
το αιμα απτα πτερυγιa απτο ενα εφυγε.τελειως απτο αλλο εχει λιγο ακομα..
η τρυπα στην ουρα ειναι σα να εχει βγαλει κατι ασπρο ελαφρυ και να χει κλεισει
και εβγαλα φωτο το σημαδι οσο καλυτερες μπορουσα..
http://imageshack.us/photo/my-images/560/mqx4.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/542/95p9.jpg/
να σαν αυτο λιγο πιο μακροστενο το ασπρο στο ξυλο τα κακα του
http://imageshack.us/photo/my-images/703/o15w.jpg/

delta66
08-12-13, 19:23
να σαν αυτο λιγο πιο μακροστενο το ασπρο στο ξυλο τα κακα του
http://imageshack.us/photo/my-images/703/o15w.jpg/
"Σαν αυτο" ... ή "αυτο ειναι"?

Το σημαδι στο κεφαλι ισως ειναι HITH (http://goldfish2care4.com/goldfish-diseases/hole-in-the-head.html) απο περιορισμενης θρεπτικοτητας και φρεσκαδας τροφη στο παρελθον.
Φροντισε οι τροφες να ειναι φρεσκοανοιγμενες (οχι περαν τριμηνου) και εντος ημερομηνιας ληξης. Ποικιλια επισης, οχι μια μονο.
Δωσε του καμια βιταμινη (πχ υγρη sera fishtamine) μια φορα την εβδομαδα, μουλιαζωντας την τροφη σε αυτη.
Φυλαξη βιταμινων στο ψυγειο για ενα χρονο μαξιμουμ.

bilaras7
08-12-13, 19:28
"Σαν αυτο" ... ή "αυτο ειναι"?

Το σημαδι στο κεφαλι ισως ειναι HITH (http://goldfish2care4.com/goldfish-diseases/hole-in-the-head.html) απο περιορισμενης θρεπτικοτητας και φρεσκαδας τροφη στο παρελθον.
Φροντισε οι τροφες να ειναι φρεσκοανοιγμενες (οχι περαν τριμηνου) και εντος ημερομηνιας ληξης. Ποικιλια επισης, οχι μια μονο.
Δωσε του καμια βιταμινη (πχ υγρη sera fishtamine) μια φορα την εβδομαδα, μουλιαζωντας την τροφη σε αυτη.
Φυλαξη βιταμινων στο ψυγειο για ενα χρονο μαξιμουμ.
αυτο ειναι ..τα εκανε και ηταν ετσι και κανονικα κατι αλλα..παρατηρω ακομα ασταθεια και κουραση στις κινησεις του ..δεν εχει ξαναγυρισει αναποδα αλλα τι να κανω να συνεχισω τα αλατομπανια σε κουβα?η πρεπει να κανω κατι αλλο?τροφες δινω ενναλαξ στικ και μπιλακια ειναι φρεσκιες ανοιγμενες 1 μηνα και εντος ημερομηνιας
-------------------------
αυτο ειναι ..τα εκανε και ηταν ετσι και κανονικα κατι αλλα..παρατηρω ακομα ασταθεια και κουραση στις κινησεις του ..δεν εχει ξαναγυρισει αναποδα αλλα τι να κανω να συνεχισω τα αλατομπανια σε κουβα?η πρεπει να κανω κατι αλλο?τροφες δινω ενναλαξ στικ και μπιλακια ειναι φρεσκιες ανοιγμενες 1 μηνα και εντος ημερομηνιας
επισης το λινκ που μου εστειλες λεει οτι αυτη την αρρωστια μπορει να τη δημιουργησει και ο ανθρακας..εγω εχω ανθρακα στις κασσετινες του φιλτρου ενσωματομενο σα μοκετα μηπως πρεπει να τον βγαλω?

delta66
08-12-13, 19:34
Ναι.
0.1% στο ενυδρειο και με 1% μερικα 5λεπτα μπανια ακομα.
Μια φορα την εβδομαδα (για λιγο ακομα) λιγο ζεματισμενο και πολτοποιημενο μπιζελι.
Και παρακολουθεις τα κοπρανα και τη συμπεριφορα για λιγο ακομα, για σιγουρια πριν κανουμε οτιδηποτε. (αφου το ψαρι κατα τα αλλα φαιναται καλα - μη το ταλαιπωρησουμε με φαρμακα τσαμπα)
-------------------------
επισης το λινκ που μου εστειλες λεει οτι αυτη την αρρωστια μπορει να τη δημιουργησει και ο ανθρακας..εγω εχω ανθρακα στις κασσετινες του φιλτρου ενσωματομενο σα μοκετα μηπως πρεπει να τον βγαλω?
Βγαλτο.
Δεν νομιζω νετσι κι αλλιως να ειναι ενεργος πια. Θα εχει περασει ενας μηνας.
Βαλε αλλο υλικο στη θεση του. (σφουγγαρι ή βιολογικο)

bilaras7
08-12-13, 19:34
Ναι.
0.1% στο ενυδρειο και 1% μερικα μπανια ακομα.
Μια φορα την εβδομαδα λιγο ζεματισμενο μπιζελι.
Και παρακολουθεις τα κοπρανα και τη συμπεριφορα για λιγο ακομα, για σιγουρια πριν κανουμε οτιδηποτε. (αφου το ψαρι κατα τα αλλα φαιναται καλα - μη το ταλαιπωρησουμε με φαρμακα τσαμπα)

ωραια ..εγω αυτα που λεει το λινκ τα τηρω ολα σχεδον..εννοω η θερμοκρασια μου ειναι 21-22 βαθμους
εχουμε βαλει ηδη το αλατι
κανω μια φορα τη βδομαδα 30% αλλαγη τωρα θα τη κανω 2 φορες τη βδομαδα ναπληρωνοντας στο νερο αλλαγης τη δοση αλατι που πρεπει
και πρεπει να αφεραισω τον ανθρακα απτο φιλτρο αποτι φενεται ..τωρα εμενα αυτος ο ανθρακας ειναι ενσωματομενος σα θηκη στη κασσετινα σαν πλακα και απτη μια εχει ανθρακα απτην αλλη εχει υαλοβαμβακα αν το αφεραισω αυτο δε θα χαλασω τη βιολογια μου ετσι?

delta66
08-12-13, 19:37
Εχεις δυο φιλτρακια απο οτι ξερω και δεν υπαρχει κινδυνος να χαθει μεγαλη ποσοτητα βιολογιας, Θα αναπληρωθει γρηγορα. (και εχεις ηδη αγορασει εξωτερικο προς εγκατασταση).
Βγαλε τον ανθρακα και αντικατεστησε με οτι υλικο μπορεις (πχ πατεντα), χωρις να χαλασεις τη λειτουργικοτητα (πχ ροη) του φιλτρου.

bilaras7
08-12-13, 19:42
Εχεις δυο φιλτρακια απο οτι ξερω και δεν υπαρχει κινδυνος να χαθει μεγαλη ποσοτητα βιολογιας, Θα αναπληρωθει γρηγορα. (και εχεις ηδη αγορασει εξωτερικο προς εγκατασταση).
Βγαλε τη κασετιινα και αντικατεστησε με οτι υλικο μπορεις (πχ πατεντα), χωρις να χαλασεις τη λειτουργικοτητα (πχ ροη) του φιλτρου.
κοιτα αυτοι ειναι που σου λεω που κουμπωνει στη κασσετινα η οποια μεσα εχω τα σφουγγαρια μου

http://imageshack.us/photo/my-images/545/jwg3.jpg/

και μπαινει ετσι μεσα
http://imageshack.us/photo/my-images/163/7gbj.jpg/
εχει 2 τετοιες κασσετινες..λεω να βγαλω και τα 2 αυτα που κουμπωνουν μεσα στις κασσετινες και να τις αφησω ανοιχτες μονο με τα σφουγγαρια μου μεσα τα οποια θα τα καθαρισω ελαφρα σε νερο ενυδρειου..σωστα?

delta66
08-12-13, 19:47
Ναι, δεν νομιζω αν βγει ο ανθρακας να δημιουργηθει προβλημα με τη λειτουργια του φιλτρου.
Το αλλο (βαμβακερο) το ξεπλενεις με νερο οταν λερωσει και μεχρι να ξεφτισει, ισως μπορει να μπει λιγο filterwool στη θεση του οταν ξεφτισει.
Αρκει να μην ειναι κοντα στη φτερωτη και παει και μπλεξει μεσα.

bilaras7
08-12-13, 19:58
Ναι, δεν νομιζω αν βγει ο ανθρακας να δημιουργηθει προβλημα με τη λειτουργια του φιλτρου.
Το αλλο (βαμβακερο) το ξεπλενεις με νερο οταν λερωσει και μεχρι να ξεφτισει, ισως μπορει να μπει λιγο filterwool στη θεση του οταν ξεφτισει.
Αρκει να μην ειναι κοντα στη φτερωτη και παει και μπλεξει μεσα.
οχι με τη λκειτουργια δε δημιουργειτε προβλημα ..μη το πεταξω γτ αν το βγαλω βγαινει ολο εννιαιο(εξυπνη φλουβαλ για να αγορασεις το αναταλλακτικο οπως ειναι καινουργιο μονο)και κανω προβλημα στα βακτηρια ..αλλα εμενα τα σφουγγαρια μου ειναι μεσα δεν τα πειραζω με αυτο
-------------------------
επισης τροφη θα δινω κανονικα τωρα ετσι οχι φουλ 4-5 στικ η μπιλακια την ημερα...μια μερα διαιτα και την επομενη το μπιζελι?

delta66
09-12-13, 02:42
Ταιζε κανονικα αλλα σε μικρες δοσεις.
Δεν χρειαζεται νηστεια πριν τη μερα του αρακα.

bilaras7
09-12-13, 17:12
του πηρα τις βιταμινες..εβγαλα τον ανθρακα απτο φιλτρο εβαλα μπροστα απτα σφουγγαρια υαλοβαμβακα καινουργιο..τα σφουγγαρια τα εστιψα σε νερο ενδρειου μεσα και εβγαλαν αρκετη μπιχλα..δε τα εσφιξα δυνατα βεβαια..ο μικρος σημερα αφου του εκανα το μπανιο και τον ξαναεβαλα στο ενυδρειο τον ειδα και στεκοταν κατω στο πατο ακουνητος κουναγε τα ματια του..μολις εβαλα το δαχτυλο μου μεσα σα να ξυπνησε και κολυμουσε παλι..του εδωσα σημερα μπιζελι που εκανα και αλλαγη τη καθιερωμενη αλλαγη μου..τις βιταμινες στις οδηγιες λεει οτι κατα τη διακεια ασθενειων και για λιγο καιρο μετα η μετα απο στρεσ πολυ να χρησιμοποιω στη τροφη καθε μερα που ταιζω 2-3 σταγονες..να το κανω ετσι καθε μερα η μια φορα τη βδομαδα οπως μου ειπες? τη sera fishtamine πηρα

delta66
09-12-13, 18:12
1-2 φορες την εβδομαδα στην προκειμενη περιπτωση.
1 φορα την εβδομαδα ή καθε 15 ειναι ΟΚ οταν ολα πανε καλα.
Γενικοτερα δεν χρειαζεται και καθολου, αν η τροφη ειναι φρεσκια και υπαρχει ποικιλια.

bilaras7
09-12-13, 19:03
ok ευχαριστω,,,αν μπορεις να μου πεις και κανενα καλο tip πως να το κανω ολο το σκηνικο με το μουλιασμα και τη τροφη με τις βιταμινες λεπτομερως :)

delta66
09-12-13, 19:34
Εγω βαζω την τροφη σε ενα κουταλακι και ριχνω πανω μερικες σταγονες βιταμινη, να την απορροφησει.

bilaras7
10-12-13, 16:03
καλησπερες:) σημερα που βλεπω το ψαρακι δεν εχει σημαδια πανω του τπτ(εκτος απτο κλασσικο εκει στο κεφαλι του το σημαδι) ουτε πρησμενη κοιλια ουτε κοκκινιλες τπτ αλλα ειναι αδυναμοις πολυ και οταν πηγα να ταισω δεν εφαγε ευκολα αλλα εφαγε..ταισα 5 μπιλακια μουλιασμενα σε 3 σταγονες βιταμινη ..τωρα εδω και αρκετη ωρα κολυμπαει αλλα οταν παει στις μπυρμπουληθρες η στη ροη του φιλτρου τον παρασερνει λιγο

delta66
10-12-13, 17:01
Κανε τωρα αργα αργα, μικρες (καθημερινες ή μερα παρα μερα) αλλαγες νερου 15-20%, να παρει λιγο πανω του, τασιμα νορμαλ και βιτανιμες 2 φορες την εβδομαδα. Μη δωσεις αλλο αρακα να δουμε πως παει και χωρις.
Ασε το αλατι στο ενυδρειο για ενα μηνα (συνολικα απο τοτε που αρχισες) σε μικρη διαλυση 0.1% (1 γρ ανα 1 λιτρο) και μετα μην βαζεις απλα αλατι στις αλλαγες και θα φυγει σιγα σιγα.

bilaras7
10-12-13, 17:06
Κανε τωρα αργα αργα, μικρες (καθημερινες ή μερα παρα μερα) αλλαγες νερου 15-20%, να παρει λιγο πανω του, τασιμα νορμαλ και βιτανιμες 2 φορες την εβδομαδα. Μη δωσεις αλλο αρακα να δουμε πως παει και χωρις.
Ασε το αλατι στο ενυδρειο για ενα μηνα (συνολικα απο τοτε που αρχισες) σε μικρη διαλυση 0.1% (1 γρ ανα 1 λιτρο) και μετα μην βαζεις απλα αλατι στις αλλαγες και θα φυγει σιγα σιγα.

ειναι φυσιολογικο ομως να ειναι τοσο αδυναμος;

delta66
10-12-13, 17:24
Αν περασε καποιο προβλημα, ναι.
Υπαρχουν και προβληματα που δεν θεραπευονται εντελως.
Εχουμε ξαναπει οτι και η εκθεση σε αμμωνια, αφηνει κουσουρια, μικρα ή μεγαλα, αναλογα το ποσοστο διαλυσης της στο νερο και το χρονο που εκτεθηκε το ψαρι σε αυτην.

bilaras7
10-12-13, 17:26
Αν περασε καποιο προβλημα, ναι.
Υπαρχουν και προβληματα που δεν θεραπευονται εντελως.
Εχουμε ξαναπει οτι και η εκθεση σε αμμωνια, αφηνει κουσουρια, μικρα ή μεγαλα, αναλογα το ποσοστο διαλυσης της στο νερο και το χρονο που εκτεθηκε το ψαρι σε αυτην.

μαλιστα..ωραια..οποτε περιμενουμε να δουμε αν θα παρει τα πανω του

bilaras7
13-12-13, 15:06
το ψαρακι καθεται κατω στον πατο ακουνητο σχεδον συνεχεια σε μια γωνια..οταν βαζω το χερι μου η τροφη ερχεται κολυμπαει για λιγο και μετα ξανα εκει..τα κακα του που ειδα ειναι σκουρα οχι διαφανα και χοντρα ..παρατηρω καποια σκισιματα στην ουρα του αλλα τπτ αλλο..εψαχνα τις ασθενειες εδωhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22519 αλλα τπτ δεν ακολουθει αυτα που βλεπω ρε γαμωτο και δ ξερω τι παιζει να εχει..τι να κανω ?

delta66
13-12-13, 22:02
Αν νομιζεις οτι πρεπει να προχωρησεις σε θεραπεια, θα γινει με μαντεψια εφοσον δεν εχει γινει σιγουρη διαγνωση (και ουτε προκειται χωρις ιχθυοπαθολογο, μικροσκοπια κλπ).
myxazin της waterlife ισως, ή API T.C. Tetracycline
διαβασε καλα τις οδηγιες του
τα σαλιγκαρια να μεταφερθουν
μια αλλη μαντεψια που μας παει αλλου ειναι το octozin της waterlife

bilaras7
13-12-13, 22:04
τον αφηνω προς το παρον γτ αρχισε να κολυμπαει...αν το κανω να το κανω στο μικρο ενυδρειακι που εχω να το γεμισω με νερο ενυδρειου;

delta66
13-12-13, 22:09
Οχι, στο κανονικο κανε το.
Υπαρχει και η επιλογη των ηπιων φαρμακων απο εκχυλισματα, οπως το APi Pimafix.
Μπορει να γινει και συνδυασμος pimafix και melafix.

bilaras7
13-12-13, 22:11
ναι αλλα στο κανονικο αν το κανω με τα φαρμακα δε χαλαω τη βιολογια ;

delta66
13-12-13, 22:15
Με τα pimafix melafix οχι.
Τα φαρμακα επηρεαζουν και τα βακτηρια του φιλτρου, άλλα περισσοτερο και άλλα λιγοτερο, αλλά παιζει ρολο και ποσο δυνατη ειναι η αποικια της βιολογιας μας.
Οταν εχουμε προβλημα στο ψαρι ομως εμφανες, και ειναι και ασθενεια που "μενει" στο νερο του ενυδρειου και πρεπει να του κανουμε κι αυτουνου θεραπεια, δεν κοιταμε τη βιολογια.
Αυτην την ξαναφτιαχνουμε.

bilaras7
21-12-13, 00:06
ενω ειχε σταματησει για λιγο καιρο τις τουμπες σημερα ξαναεκανε..τι να κανω υπαρχει καποιο φαρμακο για αυτο;

delta66
21-12-13, 00:18
Μαλλον εχουμε λοιπον καποια δυσλειτουργια στη νηκτικη κυστη.
Εχουμε να αποφασισουμε αναμεσα στην αναμονη (που μπορει να χειροτερεψει σε σημειο που να μη μπορουμε να κανουμε κατι) και στο να επεμβουμε.
Θα ελεγα να παραγγειλεις απο τωρα (για να υπαρχει αν χρειαστει - αφου λογω εορτων μπορει να καθυστερησει) αυτο:
http://www.amazon.co.uk/Interpet-Swimbladder-Treatment-no-13-100ml/dp/B001OQF3WY/ref=sr_1_6?s=outdoors&ie=UTF8&qid=1387565460&sr=1-6&keywords=Interpet

bilaras7
21-12-13, 15:40
Δυσκολία στην κολύμβηση, ανάποδη κολύμβηση,
το ψάρι επιπλέει, αδυνατεί να φθάσει στην επιφάνεια.
Αναστροφή(Flipover)
Πρέπει να αφαιρεθεί ο αέρας από την νηκτική κύστη από κτηνίατρο. Χειρουργείο είναι πιθανό μόνον σε μεγάλα ψάρια.
Σε άλλη περίπτωση χορηγείται διάλυμα άλατος για να βοηθήσει το ψάρι να ενεργηθεί και να επανέλθει.

Να μην συγχέεται με την ασθένεια της νηκτικής κύστης.
απτη στιγμη που για νυκτικη κυστη καναμε αλατι και μπιζελι για αρκετο καιρο μηπως ειναι αυτο το οποιο το διαβασα στο φορουμ εδω στις ασθενειες? απλα ρωταω

delta66
21-12-13, 23:13
Μα το flipover ειναι ενα απο τα συμπτωματα και του προβληματος νηκτικης κυστης (http://en.wikipedia.org/wiki/Swim_bladder_disease). :confused:

Ωστοσο, η ασταθεια στο κολυμπι, μπορει να προερχεται απο διαφορετικες αιτιες, πχ απο δυσλειτουργια νηκτικης κυστης (οταν δεν λειτουργει σωστα η νηκτικη κυστη, μαζευεται αερας κι ετσι τουμπαρει το ψαρι), ειτε απο δυσλειτουργια του εντερου, ειτε απο θερμικο σοκ (κατι που επηρεαζει την νηκτ. κυστη) μετα απο λαθος στην αλλαγη νερου (πχ με πιο κρυο νερο), και ακομα και απο στενοτητα χωρου (που κανει το ψαρι να μην εξασκειται κολυμπωντας), ενω επηρεαζει την κυστη και η ποιοτητα του νερου (πολλα νιτρικα ή/και νιτρωδη, αμμωνια στο νερο). Η αμμωνια επιπλεον μπορει να καταστρεψει οργανα του ψαριου και τα προβληματα (οπως αυτο) να φανουν αργοτερα, οταν πλεον δεν ειναι πια μετρησιμη στα τεστ.
Βασικη αιτια ειναι και τα γεννετικα προβληματα στην κυστη.

Νιτρικα, νιτρωδη, αμμωνιες κλπ δεν εχεις (αλλα ειχες), λαθος στην αλλαγη δεν εκανες. Το ψαρι ωστοσο μπορει να την ειχε "πατησει" απο αυτα, πριν το παρεις εσυ ή να ηταν εκ γενετής το προβλημα.
Αν πχ το προβλημα λυνοταν με τον αρακα θα ηταν προβλημα του εντερου (δυσκοιλοτητα).
Ο αρακας δεν μπορει να βοηθησει στη νηκτικη κυστη, αν εχει δυσλειτουργια νηκτικης κυστης, γιαυτο και δεν εκανε τιποτα σοβαρο ο αρακας.
Αν δεν ειναι τιποτα απο αυτα, ειναι βακτηριακη μολυνση. (συνηθως οταν υπαρχει υγρο και οχι αερας στην κυστη)

Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι ευκολο πραγμα η διαγνωση και η ανακαλυψη της αιτιας.
Γιαυτο σου ειπα πιο πανω, να μη καναμε τσαμπα θεραπειες χωρις να ξερουμε τι φταιει, γιατι μπορει να κανουμε κακο αντι για καλο στο τελος.

Νομιζω πως πρεπει να δοκιμασεις πια, το φαρμακο, οσο "βαρυ" κι αν ειναι. Μεγαλυτερο ενυδρειο τωρα, δεν σωνει την κατασταση, την προλαμβανει.

Το φαρμακο της interpet διαβασα καπου οτι περιεχει Bronopol (http://en.wikipedia.org/wiki/Bronopol) 1,045mg/100mls, Formaldehyde (http://en.wikipedia.org/wiki/Formaldehyde#Disinfectant_and_biocide) 1,800mg, and Benzalkonium Chloride (http://en.wikipedia.org/wiki/Benzalkonium_chloride#Applications) 500mg.
Τα πιανει ολα δλδ, αντιμικροβιακο, αντιπαρασιτικο, αντισηπτικο.
Χρειαζεται μεγαλη προσοχη στη χρηση του και τηρηση ολων οδηγιων και προφυλαξεων.
Θα χασεις καμποση βιολογια, αλλα μπολιαζεις αν δεις ανοδο τιμων.
Αν μπορεις να του κανεις "εγχειρηση" (παρακεντηση), επανειλημμένως (με μια δεν περναει), μαζι σου και παω πασο με το φαρμακο.

Οταν σου ειχα πει απο την αρχη οτι το ανετο ενυδρειο γλυτωνει απο πολλα προβληματα, δεν το πηρες σοβαρα, προτιμησες το 60λιτρο και εδωσες τη χρηματικη διοφορά σε ζουμια, τεστ, φιλτρακια κλπ. Με 400-500 ευρω που εχεις δωσει μεχρι τωρα θα αγοραζες .... λιμνη.
Δεν τα γραφω για να σου βαλω χερι, (εχουμε γνωριστει και μιλησει κι απο κοντα και ειμαστε φιλοι) αλλα για να τα διαβαζουν οι υπολοιποι.

bilaras7
21-12-13, 23:17
οκ το χω παραγγειλει οποτε περιμενω να ερθει..δλδ θα κανει καλο η θεραπεια μεσα στο ενυδρειο ετσι ωστε να καταστραφει και οποιοδηποτε μικροβιο εχει δημιουργηθει και θα κολλαγαν και αλλα ψαρια αν ειχα μεσα απτο νερο;

delta66
21-12-13, 23:55
Μεχρι τοτε, αυξησε σε 0.2% το αλατι (2 γρ ανα λτιρο).
Δλδ εχεις ηδη 0.1% στο ενυδρειο, βαλε ακομα 0.1% (1 γρ ανα λιτρο).
Και σε καθε αλλαγη φυσικα, συμπληρωνε 2 γρ ανα λιτρο για οσο νερο βγαζεις.
Μη ταισεις για δυο μερες μετα δωσε κι αρακα να ξαλαφρωσει και οσο γινεται
-------------------------
Παντως αν δεν θελεις να βαλεις φαρμακο, υπαρχουν κι αλλες προτασεις :D
http://www.youtube.com/watch?v=L0RkqEUSIDA
http://www.youtube.com/watch?v=XglmaTMd5XE

bilaras7
21-12-13, 23:58
μπα δε νομιζω θα παω με το φαρμακο για αρχη :)