PDA

Επιστροφή στο Forum : 500L Fancy Goldfish


delta66
06-12-13, 21:52
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Κρυο νερο - Χρυσοψαρα
ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: 15/10/2013 (τα ψαρια μεταφερθηκαν εδω στις 26/11/2013 απο 150λιτρο οπου ζουσαν απο 17/7/2009)




ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ:



Ψαρια: 1 Fancy Goldfish Veiltail και 1 Fancy Goldfish Fantail (ο Γουλανδρης και η Χοντρη)
Αλλα ειδη: 2 male Neritina natalensis sp. Zebra και 2 Caridina japonica (που θα αυξηθουν)
Φυτα: Anubias barteri var. barteri, Anubias barteri var. angustifolia, Anubias barteri var. nana, Microsorum pteropus, Echinodorus Red Flame, Epipremnum aureum, Philodendron erubescens 'Red Emerald







VIDEO:

M7_aC1trkP0


Απο τις πρωτες μερες ειχαμε και γεννα
(που κρατησε απο τα μεσανυχτα εως τα ξημερωματα και ακολουθησαν κι αλλες τις επομενες μερες)

fUdh7_YitGc

Συγνωμη για την ποιοτητα των βιντεο, αλλα ειναι απο webcamera το 1ο και κινητο το 2ο








ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ:



pH: 7.4
ΚΗ: 6
GH: 10
NH3/NH4: 0 ppm
NO2: 0 ppm
NO3: 5 ppm
PO4: -
T: 15C - 26C (αναλογα την εποχη)
TDS: 180 ppm
ORP: -




ΤΡΟΦΕΣ: Φρεσκα λαχανικα και φυτα, goldfish sticks και pellets, βυθισμενα goldfish, spirulina και community flakes, ξηρα ή κατεψυγμενα krill, daphnia, tubifex, artemia, bloodworms.
Ποσοτητα και συχνοτητα αναλαγα την εποχη και τις θερμοκρασιες.





ΡΟΥΤΙΝΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ:



Αλλαγες νερου: 20% καθε εβδομαδα
Προετοιμασια νερου/προσθετα: Προετοιμασια νερου βρυσης σε βαρελι αεριζομενο για 24 ωρες. Προσθηκη 0.1% χοντρο αλατι κατα περιοδους.
Υπολοιπες ρουτινες συντηρησης: Καθε 3 μηνες, ελαφρυς καθαρισμος βιολογικων υλικων σε νερο ενυδρειου και καλος καθαρισμος μηχανικων υλικων με νερο βρυσης.
Καθε 6-8 μηνες, απολυμανση 1/3 του βιολογικου υλικου.
Οποτε καταστει αναγκαιο, αντικατασταση φθαρμενων μηχανικων υλικων και αναπληρωση φθαρμενων βιολογικων με καινουρια.
Καθε 2-3 χρονια αντικατασταση λαμπων.




ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:



Ενυδρειο: μ151 χ π51 χ υ66 εκ
Ογκος ενυδρειου: 508 λιτρα
Ογκος νερου: 405 λιτρα
Βαση: ξυλινη μ151 χ π51 χ υ80 εκ
Φιλτρο: ονομαστικη ροη: 1700 λ/ω, υλικα: 1.5 λιτρο σφουγγαρι προφιλτρο, 4 λιτρα μηχανικο μακαρονι και σφουγγαρι, 8 λιτρα βιολογικο υλικο, και λιγο συνθετικο βαμβακι.
Θερμανση: χωρου
Ψυξη: 4χ120mm PC fans 75cfm
Φωτισμος: Φυσικος, ηλιος και φεγγαρι (μεσα απο αμμοβολισμενο τζαμι), και τεχνητος 1x54w T5 daylight 9000K, 1x54w T5 colour, moonlight 1 ψυχρό λευκό Led Smd Plcc-2 με τροφοδοτικο 3V και ρεοστάτη
Φωτοπεριοδος τεχνητου φωτισμου: αναλογα την εποχη, υποβοηθηση για 4-6 ωρες το απογευμα και στη συνεχεια 2 ωρες moonlight
Φοντο: Βαφη πλαστικο χρωμα μαυρο
Βυθος: Μαυρο αμμοχαλικο 1.5-2.0mm
Διακοσμηση: Ξυλα driftwood, πετρες ηφαιστιακες και Red Jasper
Λιπανση: -
Παροχη CO2: -




ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:



Controller θερμοκρασιας
AC-DC adaptor 12V 4A για τα ανεμιστηρακια
2 χ ψηφιακoι εβδομαδιαιοι χρονοδιακοπτες (φωτισμο και moonlight)
Πολυπριζο με προστασια υπερτασης.
pH-meter
Tds-meter
Τεστ νερου NH3 NO2 NO3 GH KH pH
Αεραντλιες σε αναμονη
Wave maker 3000 λ/ω σε αναμονη
Εφεδρικο φιλτρο σε αναμονη
Θερμαντηρες 300+200W σε αναμονη
Ταιστρα σε αναμονη
Βαρελι προετοιμασιας καταλληλο γα τροφιμα 150 λιτρα
Ψηφιακο θερμομετρο με alarm, για το βαρελι προετοιμασιας
Αντλια ρυθμιζομενης ροης 1000 l/h, 2μ μανομετρικο
Αλφαδολαστιχα διαφανη
Καραντινα πλαστικη 40 λιτρα
Καραντινα πλαστικη 10 λιτρα
Αποχες
Σφουγγαρι καθαρισμου τζαμιων
Ξυραφι καθαρισμου τζαμιων

nazgul
06-12-13, 22:01
Μπραβο ρε Σπυρο!

Τετοιες προσπαθειες ειναι αυτες που πηγαινουν το χομπυ παραπερα.

korasidikos
06-12-13, 22:01
:smt038μπραβο Σπυρο!! :smt023

ChocolatePuma
06-12-13, 22:07
1000 μπράβο είναι λίγα!:smt041:smt041:smt041

Πάμε ερωτιξεις! :p Σιγά μην γλύτωνες
1. Βυθός : Από που????
2. Δεκέμβρη, σε τι θερμοκρασία τα έχεις?
3. Μια φωτο μακρινη...ολου του ενυδρείου, μπορούμε να έχουμε?+-8
4. Πως και δεν μπήκες στον πειρασμο να βάλεις κι άλλο/α fancy?


Εύχομαι να τα δεις να φτάνουν μέχρι το μέγιστο της ηλικίας τους! ;)

ΥΓ : Χρειάζεσαι καλύτερο κινητο! :p

tsala
06-12-13, 22:15
Πολλα μπραβο Σπυρο! Επιτελουσ το εκανεσ!
αν ασχοληθείσ με την γεννα.. να με εχεις στα υποψην!

crazydiver
06-12-13, 22:20
αντε το πες κ το κανες.πολλα μπραβο ωραιο εγινε

delta66
06-12-13, 22:30
Πάμε ερωτιξεις! :p Σιγά μην γλύτωνες
1. Βυθός : Από που????
2. Δεκέμβρη, σε τι θερμοκρασία τα έχεις?
3. Μια φωτο μακρινη...ολου του ενυδρείου, μπορούμε να έχουμε?+-8
4. Πως και δεν μπήκες στον πειρασμο να βάλεις κι άλλο/α fancy?

Βυθος απο χωματοτεχνικη
Τωρα λεει 19.9C.
Θα βγαλω και φωτο μολις βρω το τροφοδοτικο της μηχανης. (εχω μεσα στο ντουλαπι καμια 20αρια, για ανεμιστηρακια κυριως, και δεν βρισκω το δικο της) :D
Το σκεφτομουν και ειπα τελικα γιατι να βαλω? Με το ζορι? Αφου για αυτα τα δυο το εστησα το ενυδρειο.
Μετα σκεφτομουν αααααν βρω κανενα και το ερωτευτω θα το βαλω παρεα, αλλα αρχισανε τις γεννες και δεν θελω να τους την χαλασω τη φωλιτσα.
Θα δουμε.


Να'στε καλα, και εσεις και τα ψαρακια σας.

Tanganyiκας
06-12-13, 22:36
Μπραβο Σπυρο, πολυ ομορφο να το χαιρεσαι!

Αντζι
06-12-13, 22:48
:smt038:smt038:smt038
Συγχαρητηρια.Εξαιρετικο.Με τον μαυρο βυθο ειναι αλλο πραγμα

κ.ω.σ.τ.α.ς.
06-12-13, 22:53
Να τα χαιρεσαι τα ψαρια σου.

Dimis
06-12-13, 23:12
Μπραβο κυρ-Σπυρε...

Πανεμορφο ενυδρειο,κουκλια τα ψαρια και εξαιρετικη παρουσιαση.

maria p
07-12-13, 00:01
υποκλίνομαι, να το χαίρεσαι!!! :)

petros
07-12-13, 00:26
Μπραβο Σπυρο πολυ ωραιο

lionor
07-12-13, 01:53
Μου κανει εντυπωση η γεννα... Τοσα χρονια στο αλλο σπιτακι τους, δεν συγκινουνταν... Προφανως βρεθηκαν σε χωρο οσο πιο κοντα γινεται στο φυσικο τους περιβαλλον :p
Σπυρο νομιζω 'επιβαλλεται' να βγαλεις μερικες καλες φωτο και κανενα βιντεακι της...προκοπης, για να τα θαυμασουμε καλυτερα ;)

sarpijk
07-12-13, 01:56
Μακαρι να μπορουσαμε ολοι με χρυσοψαρα να διαθεσουμε τοσα λιτρα.

delta66
07-12-13, 02:48
Μου κανει εντυπωση η γεννα... Τοσα χρονια στο αλλο σπιτακι τους, δεν συγκινουνταν... Προφανως βρεθηκαν σε χωρο οσο πιο κοντα γινεται στο φυσικο τους περιβαλλον :p
Σπυρο νομιζω 'επιβαλλεται' να βγαλεις μερικες καλες φωτο και κανενα βιντεακι της...προκοπης, για να τα θαυμασουμε καλυτερα ;)
Iσως και να γενναγανε και στο προηγουμενο ενυδρειο και απλα δεν το το προσεξει. (κινησεις ειχα δει παντως - αυγα δεν ειχα δει να απελευθερωνουν)
Και τωρα κατα τυχη τα τσακωσα στα πρασσα.
Ακουσα πλατσουρισματα μεσα στο σκοταδι, κι επειδη ειναι νεο το ενυδρειο και ολα μπορει να συμβουν, ανοιξα τα φωτα να δω τι γινεται και ειδα αυτο που ειναι στο 2ο βιντεο, στην πανω δεξια γωνια του ενυδρειου.
Αυτο κρατησε μεχρι το πρωι και μετα απο 2-3 μερες παλι τα ιδια. Παλι βραδι, μονο που τωρα πια το κανανε σε ολο το ενυδρειο και περισσοτερο στο ξυλο αριστερα πανω στα φυλλα της φτερης.
Ειχα ακουσει βραδινα πλατσουρισματα και στο αλλο ενυδρειο αλλα δεν ανησυχησα λογω ωριμοτητας του ενυδρειου. Δεν ηταν ομως τοσο επιμονα και συνεχομενα.

Ευχαριστω για τις ευχες, να ειστε καλα, και να μπορεσετε να δωσετε κι εσεις (αν δεν το εχετε ηδη) αυτο που ονειρευεστε στα ψαρια σας.

nireas
07-12-13, 08:26
Συγχαρητήρια Σπύρο και για το ενυδρείο αλλά και για την παρουσίαση!:smt023

gallos
07-12-13, 12:28
Συγχαρητήρια!!Να χαίρεσαι το ενυδρείο και τα ψαράκια!!!

nicpapa
07-12-13, 17:13
Σπυρο πολυ καλο εγινε μου αρέσει....
Οικονομικο -Ανετο - Ευκολο ενυδρειο...:rolleyes:

BOUT
07-12-13, 17:21
Πολύ ωραίο...μπράβο!

delta66
07-12-13, 17:48
Οντως, με ενα προχειρο υπολογισμο ειμαι στο 30% στη ΔΕΗ απο ενα τροπικο ιδιων λιτρων
(χωρις να εχω βαλει τα Led ακομα αντι των Τ5 που θα μειωσει κι αλλο τα εξοδα του)

stanisalus18
07-12-13, 18:00
Ωραια εγινε η ενυδρειαρα σου, θα καλοπερνανε, φανταζομαι, τα δυο ψαρακια αυτα εκει μεσα :D

Τάκης
07-12-13, 23:15
Αναμενόμενο από έναν μαιτρ του είδους, μπράβο Σπύρο

stratigos24
08-12-13, 15:14
Αντε και το περιμεναμε!

Πολυ ωραιο Σπυρο, πραγματικα ιδανικο για τα ψαρια. Θα μεινει με αυτα τα 2 ή σκεφτεσαι και κανα ακομα χρυσοψαρο?

delta66
08-12-13, 15:44
Αντε και το περιμεναμε!

Πολυ ωραιο Σπυρο, πραγματικα ιδανικο για τα ψαρια. Θα μεινει με αυτα τα 2 ή σκεφτεσαι και κανα ακομα χρυσοψαρο?
Εχω απαντησει εδω

Το σκεφτομουν και ειπα τελικα γιατι να βαλω? Με το ζορι? Αφου για αυτα τα δυο το εστησα το ενυδρειο.
Μετα σκεφτομουν αααααν βρω κανενα και το ερωτευτω θα το βαλω παρεα, αλλα αρχισανε τις γεννες και δεν θελω να τους την χαλασω τη φωλιτσα.
Θα δουμε.

Θα γραψω στη συνεχεια και καποιες πληροφοριες για το σχεδιασμο, την προετομασια του ενυδρειου, ενα στραβο που ετυχε απο τη μονη βιαστικη κινηση που εγινε κλπ

kgf12345
08-12-13, 15:46
τα σπαει το χρυσοψαραδικο!!!:)

delta66
08-12-13, 15:56
τα σπαει το χρυσοψαραδικο!!!:)
Σε περιμενω οταν γυρισεις Ελλαδα για πουρακι υπο φωτισμο moonlight :cool:

kgf12345
08-12-13, 15:58
αυτα ειναι:D

tsoui
10-12-13, 00:29
Για το ενυδρειο τι να πω απλα 8-):smt038
Οσον αφορα τις γενες αν τα μεγαλωσεις, εκτος απο τα ενυδρεια θα πρεπει να screen αρεις και την ηλικια των ιδιοκτητων γιατι το προσδοκιμο ζωης θα ειναι πολυυυυυ μεγαλο :D

delta66
10-12-13, 20:05
Θα γραψω στη συνεχεια και καποιες πληροφοριες για το σχεδιασμο, την προετομασια του ενυδρειου, ενα στραβο που ετυχε απο τη μονη βιαστικη κινηση που εγινε κλπ
Το ενυδρειο λοιπον αυτο φιλοξενουσε για μερικα χρονια ψαρια Αμαζονιου.
Η συντηρηση του ηταν καπως απαιτητικη στην προετοιμασια του νερου κυριως, σε βαρελι με φιλτρο με τυρφη και μιξη με νερο οσμωσης.
Αλλα και τα εξοδα του δεν ηταν αμελητεα.
Με ενδιεφερε πολυ να παρατηρησω αυτου του ειδους τα ψαρια και να μαθω και τα μυστικα του μαλακου μαυρου νερου και το καταφερα πιστευω σε ικανοποιητικο βαθμο.

Τα ψαρια (Αμαζονιου) μου αρεσαν και τα φροντιζα οσο καλυτερα γινοταν, και ποτε δεν τα ειδα ως ... πετ.
Τα εβλεπα και τους συμπεριφερομουν ως αγρια ψαρια που τα αφηνα στην ησυχια τους χωρις να ανακατευομαι πολυ στα δικα τους.
Απλα προσπαθουσα να παρατηρω μονο.

Συνεχιζεται ....
-------------------------
Παραλληλα, ομως για αυτα τα χρονια, ειχα δυο χρυσοψαρα που οπως και να το κανουμε ειναι πετ*.
Τα τελευταια δυο χρονια ενοιωθα οτι το 120λιτρο ενυδρειο τους (61 x 41 x 58 cm) ειχε γινει γυαλα για αυτα.
Εκει πριν δυο χρονια, αρχισε να στριφογυριζει στο μυαλο μου η περιπτωση να δωσω τα τροπικα ψαρια σε καλα ενυδρεια και να παραχωρησω στα χρυσοψαρα το 500λιτρο.
Πριν ενα+ χρονο πηρα την αποφαση.
Περιμενα ενα χρονο μεχρι να βρεθουν καλα ενυδρεια για να δωθουν ολα τα τροπικα ψαρια, αλλα τα καταφερα.

Η προετοιμασια του ενυδρειου λοιπον και του εξοπλισμου (καθαρισμος, απολυμανση κλπ) οπως και το στρωσιμο διηρκησε 3 μηνες.
Κανα μηνα καθαρισμος και απολυμασνη των παντων, μικροεπιδιορθωσεις κλπ
Μετα ξεκινησε το στησιμο με καθαρισμο αμμου και μετα γεμισμα με νερο και να τρεχει για να στρωσει (ασχετως οτι θα μπολιαζα το φιλτρο, ηθελα να ωριμασει καπως και ο βυθος)
Ετρεξε ετσι για 45 μερες και μετα εκανα μεγαλη αλλαγη και μετεφερα κ,αι το νερο απο το παλιο ενυδρειο, μπολιασα το φιλτρο και μετεφερα τα ψαρια.
Παροτι ειχα μπολι κλπ, το αφησα το ενυδρειο να τρεξει με τροφη σε αποχη για να "ηρεμησει" και ο βυθος, κανωντας ενδιαμεσα και δυο μικρες αλλαγες για φρεσκαρισμα και προσθετωντας καπου καπου και λιγα ιχνοστοιχεια, καλιο, ανθρακα, σιδηρο, και μετα εκανα αλλαγη νερου μπολιασα και μετεφερα τα ψαρια.
Ολα εγιναν αργα και cool και γιαυτο δεν καταλαβε κανεις τιποτα.
Ή μαλλον τα ψαρια το καταλαβαν κι αρχισαν να γεννανε αμεσως.


Συνεχιζεται ....
-------------------------
* Ετσι οπως το σκεφτομαι εγω, πετ ειναι κυριως το ζωο που εχει χασει τα ενστικτα και τις αισθησεις του "αγριου" ζωου, εχει εξοικειωθει με τον ανθρωπο, δεν τον φοβαται (οχι απλως μεσα στην πεινα του ξεπερνα τον φοβο και ρισκαρει να παει κοντα του) και πολλες φορες αναζητα (αφυσικα κατα μα εννοια) την παρεα του.
Απο τη μερια της συμπεριφορσς του ανθρωπου προς αυτο, πετ ειναι το ζωο που το βλεπει ως "ατομο", το φροντιζει, του δινει ονομα, του μιλαει κλπ (παλι αφυσικα κατα μια εννοια) και ολα αυτα γιατι τον κανει να αιθανεται καλα, κυριως ψυχολογικα.

Και καθως τελειωνα το γραψιμο ειπα να δω και στο wiki τι λενε για τα pet
A pet (or companion animal) is an animal kept primarily for a person's company or protection, as opposed to working animals, sport animals, livestock, and laboratory animals, which are kept primarily for performance, agricultural value, or research.
The most popular pets are noted for their attractive appearances and their loyal or playful personalities.
Pets commonly provide their owners (or guardians) physical and emotional benefits.
Walking a dog can supply both the human and pet with exercise, fresh air, and social interaction.
Pets can give companionship to elderly adults who do not have adequate social interaction with other people.
There is a medically approved class of therapy animals, mostly dogs, that are brought to visit confined humans.
Pet therapy utilizes trained animals and handlers to achieve specific physical, social, cognitive, and emotional goals with patients.Ενδιαφερον μου προξενησε η ταυτιση της αποψης μου μαζι του, στο ποια ψαρια μπορουν να θεωρηθουν domesticated ("εξημερωμένα") .
Fish:
Goldfish, Koi, Siamese fighting fish
Οπως ταυτιση αποψεων και για τα αγρια ψαρια, που αναφερει οτι ενω καποια διατηρουνται ως πετ, δεν θεωρουνται ως εξημερωμενα, ακομα κι αν εχουν αναπαραχθει για πολλες γενιες σε αιχμαλωσια.
Wild animals are often kept as pets. The term wild in this context specifically applies to any species of animal which has not undergone a fundamental change in behavior to facilitate a close co-existence with humans. Some species listed here may have been bred in captivity for a considerable length of time, but are still not recognized as domesticated.
Fish:
Angelfish, Barb, Cichlid, Corydoras, Danio, Discus, Gourami, Live-bearer, Loach, Mbuna, Plecostomus, Rainbowfish, Rasbora, Tetra, Blenny, Boxfish, Butterflyfish, Chromis, Clownfish, Damsel, Goby, Tang, Triggerfish, Wrasse Φυσικα παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις.

Ως πετ παντως προσωπικα, με εκαναν να τα αισθανθω μονο τα χρυσοψαρα και αρκετα ο splendens μονομαχος που ειχα. (ενω ενας αλλος που ειχα και δεν ηταν κοινος splendens φαινοταν οτι δεν ηταν pet, τον ειχα και σε καθαρα βιοτοπικο ενυδρειο).
Ολα τα αλλα τροπικα ψαρια που ειχα, φαινοταν οτι ενω ζουσαν καλα, τρωγαν, πιναν και πηδουσαν, απλα προσαρμοζονταν, οσο καλα και αν τα φροντιζα.

Συνεχιζεται ....

delta66
11-12-13, 22:58
Οι γεννες συνεχιζονται συστηματικα καθε 2-4 μερες (τουλαχιστον αυτες προλαβα και ειδα - ισως γινονται κι αλλες), γινονται βραδι και κρατανε για πολλες ωρες ως τα ξημερωματα
(το φυτο που κουνανε συνεχεια στα αριστερα, δεν ειναι ...αχλαδιά :D)
ιδιαιτερα στο 2'.40"

vrICuWZ5cpE

exelix
11-12-13, 23:11
Μμμμ, μου μπήκαν και πίσω από το παραβάν! Λες και δεν ξέρουμε τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια!:D

κ.ω.σ.τ.α.ς.
11-12-13, 23:13
(το φυτο που κουνανε συνεχεια στα αριστερα, δεν ειναι ...αχλαδιά )


Δεν μπορει:D

SOCRATIS
12-12-13, 11:50
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου αλλά βαραίνει περισσότερο η γνώμη των άμεσων ενδιαφερόμενων –των χρυσόψαρων δηλαδή, που διαπιστώνεται γρήγορα και έμπρακτα από την διάθεση τους .
Συγχαρητήρια.

Υ.Γ.Με την ευκαιρία, χρόνια πολλά και τις πρεσβείες του Αγ.Σπυρίδωνος σε εσένα και σε όλη την οικογένεια σου.

maikl
12-12-13, 13:20
Πραγματικο στολιδι!!! :smt041

Μπραβο Σπυρε (σου αξιζει ενα τετοιο ενυδρειο αλλωστε;))

delta66
12-12-13, 13:33
Ευχαριστω ολους για τα σχολια.
Ελπιζω η παρουσιαση να εμπνευσει κι αλλους να δωσουν στα χρυσοψαρα τους οτι καλυτερο μπορουν.

@ Maikl
Τα ενυδρεια των χρυσοψαρων σου, εδωσαν την εμπνευση για αυτο το ενυδρειο.

delta66
15-12-13, 01:07
Ενα βιντεακι με κινηση σε ολο το χωρο.
Ειναι τραβηγμενο λιγα λεπτα πριν το προηγουμενο με τις γεννες, και περιεχει και απο το "τελετουργικο" που κανουν πριν πανε για αναπαραγωγη.
Καπου περναει και μια αμανο-ματακιας.

Η αποψη μου ειναι οτι ειναι ενα ανεκτο μεγεθος ενυδρειου, οχι "ατελειωτο" οπως πολλοι πιστευουν οταν ακουν 500 λιτρα για fancy χρυσοψαρα, αλλα μπορουν τα ψαρακια να αναπτυξουν καποιες συμπεριφορες κοντα στις φυσιολογικες.
Θα μπορουσα να βαλω κι αλλα ψαρια ανετα, απλα δεν θελω να επιβαρυνω το νερο και τρεχω με μεγαλυτερες ή συχνοτερες αλλαγες νερου, συν οτι βασικα το ενυδρειο δεν το εστησα για να το γεμισω, αλλά για να διαθεσω στα ψαρια που ηδη εχω, κατι πιο ανετο.
Αν δεν ηταν ζευγαρι, θα τους εβαζα παρεα κι αλλα χρυσοψαρα, αφου ειναι κοινωνικα ζωα και ζουν καλυτερα οταν ειναι σε μεγαλη ομαδα.
Το επομενο σταδιο θα ηταν λιμνη πλεον. Mακαρι, αλλά προς το παρον δεν υπαρχει χωρος.


I4b7I5OosaM

gianni zym
15-12-13, 01:31
πολύ ωραίες στιγμές, ευχαριστώ delta66.
μαζί ανεβάζαμε.

kgf12345
15-12-13, 08:28
παντως ειναι απιστευτο το ποσο γεμιζει ενα 500λιτρο με 2 χρυσοψαρα.

ασε που μου φαινονται και μεγαλα.μαλον η ιδεα μου ειναι και ισως να μπερδευανε το ματι μου οι αναλογιες,αλλα μηπως εχουν παρει λιγο μποι τα ψαρια?ποιο μικρα μου φαινοντουσαν στο lido:D.θαχει ενδιαφερον να δουμε ποσο θα μεγαλωσουν τωρα.

delta66
15-12-13, 16:01
παντως ειναι απιστευτο το ποσο γεμιζει ενα 500λιτρο με 2 χρυσοψαρα.

ασε που μου φαινονται και μεγαλα.μαλον η ιδεα μου ειναι και ισως να μπερδευανε το ματι μου οι αναλογιες,αλλα μηπως εχουν παρει λιγο μποι τα ψαρια?ποιο μικρα μου φαινοντουσαν στο lido:D.θαχει ενδιαφερον να δουμε ποσο θα μεγαλωσουν τωρα.
Μου το ειπαν κι αλλοι, αλλα αποκλειεται να μεγαλωσαν σε ενα μηνα τα ψαρια, τοσο που να εγινε εμφανης η διαφορα.
Μαλλον απλωσαν/ανοιξαν πτερυγια και ουρες και φαινεται καποια μικροδιαφορα.
Τι να πω? Δεν τα μετρησα κιολας.
Εγω τα βλεπω και καθε μερα και δεν μπορω με το ματι να καταλαβω καποια διαφορά. Μου φαινεται θα αρχισω να τα ζυγιζω στη ζυγαρια ακριβειας. :grin:
Οταν ερθεις και τα δεις απο κοντα, ισως βγει καποιο συμπερασμα.

magman
15-12-13, 20:51
Αλλιως το ειχα φανταστει οταν το περιεγραψες. Φοβερο σεταπ και πανεμορφα ψαρια, νομιζω οτι αν εστηνα αυριο θα το εκανα καπως ετσι :thumbup:

genecr
17-12-13, 20:03
πολλά μπράβο και από μένα :smt038
πολύ καλή παρουσίαση και φυσικά άψογα ψάρια και ενυδρείο.
να τα χαίρεσαι τα πετ σου για πολλά χρονια :)

delta66
17-12-13, 20:10
Ευχαριστω πολυ.

Μια παρατηρηση που θελω να κανω.
Το νερο εχει αρωμα λουλουδιων :!:

kgf12345
17-12-13, 20:19
Μια παρατηρηση που θελω να κανω.
Το νερο εχει αρωμα λουλουδιων :!:

ελα?:o

τι πραγμα?:D

delta66
17-12-13, 20:22
Ναι ειχα συνηθισει μια φρεσκια χωματιλα με τον Αμαζονιο (απο την τυρφη).
Αυτο μυριζει λουλουδια.
Ιδιως αν βαλεις χερι μεσα και μετα το μυρισεις ....
Θα μυρισεις κι εσυ και θα μου πεις.

kgf12345
17-12-13, 20:28
οκ,αντε να το δουμε κιαυτο,η μαλον να το μυρισουμε:D

τη χωματιλα την καταλαβαινω βεβαια,αλλα το αλλο δε μουχει τυχει:D
ολο νεες αισθητικες εμπειριες ειναι αυτο το χομπι:D

Κλεόβουλος
17-12-13, 20:28
Να χαίρεσαι φίλε Σπύρο το αρωματικό σου ενυδρείο! :)
Για φίλτρο έχεις το 2080?
Το φυλλόδεντρο πετάει φύλλα και μέσα στο νερό?

delta66
17-12-13, 20:32
Ναι το 2080.
Το Φυλλοδεντρο εχασε τα παλια φυλλα και εβγαλε (και βγαζει κι αλλα φρεσκα) νεα.
Ο Ποθος δεν εχασε φυλλα αλλα δεν εβγαλε και νεα, Εμενα γενικα (και μαλλον λογω της παρουσιας του φυλλοδεντρου) ο Ποθος παει πολυ αργα. Σαν ανουμπια.
Το αρωμα μου θυμιζει το αρωμα των φυλλων της ανουμπιας οταν την ειχα καθαρισει. Μαλλον απο εκει προερχεται (συν την ανυπραξια σοβαρων ρυπων)

kgf12345
17-12-13, 20:37
ε λοιπον ενω το ειδα, δεν το ειχα συνειδητοποιησει οτι ειναι μεσα τελειως το φυλλοδεντρο:rolleyes:

κοιτα να δεις λοιπον:o...

delta66
17-12-13, 20:39
ε λοιπον ενω το ειδα, δεν το ειχα συνειδητοποιησει οτι ειναι μεσα το φυλλοδεντρο:rolleyes:
To μισο.
(δοκιμαστικα)
Το αλλο μισο ειναι πανω στο καπακι και μονο η ακρη του με τις ριζες ειναι μεσα (πισω αριστερα - περναει μεσα απο τρυπα που εφαρμοζει το χερουλι που ανοιγει το flap και το οποιο εχω αφαιρεσει).

kgf12345
17-12-13, 20:42
ειμαι περιεργος να δω σε ενα 5μηνο-εξαμηνο πως θαναι.
αληθεια,με την αμμο αυτη κανουν τα ιδια τα χρυσοψαρα,οπως στο παλιο που την περνανε στο στομα και τη σκορπαγανε,η εχεις δει καμια διαφορα?

Κλεόβουλος
17-12-13, 20:45
Το Φυλλοδεντρο εχασε τα παλια φυλλα και εβγαλε (και βγαζει κι αλλα φρεσκα) νεα.

και μέσα στο νερό?! αυτά στο κέντρο για δικά του τα βλέπω.

Andros
17-12-13, 21:00
Πολυ ωραιο το ενυδρειο Σπυρο και τα 500 λιτρα οσο και να ακουγονται πολλα εστω και για δυο χρυσοψαρα, οταν τα βλεπεις στην πραξη γελας :D αν σκεφτει κανεις τις αναλογιες λιτρων χρυσοψαρων που προτεινονται συνηθως.

delta66
17-12-13, 21:20
ειμαι περιεργος να δω σε ενα 5μηνο-εξαμηνο πως θαναι.
αληθεια,με την αμμο αυτη κανουν τα ιδια τα χρυσοψαρα,οπως στο παλιο που την περνανε στο στομα και τη σκορπαγανε,η εχεις δει καμια διαφορα?
Ναι κανονικα ολα, καμια διαφορα. Δεν πηρανε χαμπαρι τα ψαρια. Βρισκω αμμο που ραντιζουνε πανω στα φυλλακλπ
-------------------------
Πολυ ωραιο το ενυδρειο Σπυρο και τα 500 λιτρα οσο και να ακουγονται πολλα εστω και για δυο χρυσοψαρα, οταν τα βλεπεις στην πραξη γελας :D αν σκεφτει κανεις τις αναλογιες λιτρων χρυσοψαρων που προτεινονται συνηθως.
Ναι τα μινιμουμ λιτρα που προτεινονται ειναι λιτρα οριακης επιβιωσης.
-------------------------
και μέσα στο νερό?! αυτά στο κέντρο για δικά του τα βλέπω.
Ναι και μεσα στο νερο βγαζει φρεσκα.
Θα ανεβασω σε λιγο και βιντεο που φαινεται το μισο κλωναρι απο τη μεση εως αριστερα να εχει μεινει γυμνο απο φυλλα. Τα φυλλα που θα δεις στο κεντρο κοντα στην ανουμπια, ειναι φρεσκα που εβγαλε στο νερο.

Ειχε βγαλει πανω στο κλωναρι κοκκινα "ματια" και απο εκει πεταξε φυλλα.

Το περιεργο ειναι οτι στα δυο τελευταια καινουρια φυλλα (στο κεντρο του ενυδρειου που καταληγει το κλωναρι του φυλλοδεντρου), απο μεσα στους πεταχτηκε κι αλλο φυλλο !!!!
Ο μισχος (κλωναρι) του φυλλου δλδ, εγινε καλυκας (?) που απο μεσα πεταχτηκε νεος μισχος με νεο φυλλο. :confused:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-500_lt_goldfish-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha544.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/500%20lt%20Goldfish/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha544.jpg .html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-500_lt_goldfish-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha545.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/500%20lt%20Goldfish/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha545.jpg .html)
-------------------------
Ετσι φαινεται το φυτο οταν ειναι εξω απο το ενυδρειο

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-philodendronerubescensredemerald.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/PhilodendronerubescensRedEmerald.jpg.html)

kgf12345
17-12-13, 21:47
χμμμ,μπορει να εχει διαφορετικη αναπτυξη μεσα στο νερο.το εχω ξανακουσει για φυτα.
παντως σπυρο και το κομματι που εχεις απεξω,το βλεπω πιο "ζωντανο" το φυτο αποτι το θυμαμαι.

αν δεν κανω λαθος δηλαδη και ειναι τωρινη η τελευταια φωτο.μαλον καλο του εκανε το μπανιο τελικα:D

delta66
17-12-13, 22:36
Ναι και μεσα στο νερο βγαζει φρεσκα.
Θα ανεβασω σε λιγο και βιντεο που φαινεται το μισο κλωναρι απο τη μεση εως αριστερα να εχει μεινει γυμνο απο φυλλα. Τα φυλλα που θα δεις στο κεντρο κοντα στην ανουμπια, ειναι φρεσκα που εβγαλε στο νερο.

Ειχε βγαλει πανω στο κλωναρι κοκκινα "ματια" και απο εκει πεταξε φυλλα.


Vrvul6S0wNs

Κλεόβουλος
18-12-13, 10:40
Ενδιαφέρον!
Μάλλον θα βάλω για μπάνιο το φυλλόδεντρο της γυναίκας μου :D:D

gianni zym
18-12-13, 11:32
η άκρη-ρίζα του φυλλόδενδρου είναι φυτεμένη
ή όχι;

delta66
18-12-13, 16:35
Ενδιαφέρον!
Μάλλον θα βάλω για μπάνιο το φυλλόδεντρο της γυναίκας μου :grin::grin:
Υπευθυνη σου αφου το φυτο δεν ειναι υδροβιο, αλλα υδροφιλο (κατι σαν τη δρακαινα κλπ) συν οτι ειναι ημιτοξικο οταν τρωγετα απο καποια ζωα, οπως οι γατες.
η άκρη-ρίζα του φυλλόδενδρου είναι φυτεμένη
ή όχι;
Οχι, απλα στο νερο μεσα ειναι και κρεμονται οι ριζες του.

tsoui
22-12-13, 23:53
Ουριτσες εχεις δει καθολου??

delta66
23-12-13, 00:31
Να πω την αληθεια, δεν κοιταω.
Θα το καταλαβω, μονο αν δω καμια μερα, πανω απο δυο ψαρια μεσα :D

lifefx
08-02-14, 04:02
[QUOTE=delta66;806168]
Τα ψαρια (Αμαζονιου) μου αρεσαν και τα φροντιζα οσο καλυτερα γινοταν, και ποτε δεν τα ειδα ως ... πετ.
Τα εβλεπα και τους συμπεριφερομουν ως αγρια ψαρια που τα αφηνα στην ησυχια τους χωρις να ανακατευομαι πολυ στα δικα τους.
Απλα προσπαθουσα να παρατηρω μονο.
[/QUOTΕ]
Μπράβο σου!Μου άρεσε πολύ η άποψή σου αυτή.

imichal
08-02-14, 23:53
Σπυρο βαλτος εισαι τώρα ????
Θελεις να κατεβω στο υπογειο και να αρχισω να ψαχνω για άδειες γυάλες ??

:smt108:smt108:smt108:smt108:smt108

delta66
08-02-14, 23:56
Σπυρο βαλτος εισαι τώρα ????
Θελεις να κατεβω στο υπογειο και να αρχισω να ψαχνω για άδειες γυάλες ??
Ακομα καθεσαι? :D:D:D:D:D

imichal
08-02-14, 23:57
Προετοιμασια νερου/προσθετα: Προετοιμασια νερου βρυσης σε βαρελι αεριζομενο για 24 ωρεςΧμμ....αυτό δεν το επιασα..... Γιατί το χρειαζεσαι ???

delta66
09-02-14, 00:11
Χμμ....αυτό δεν το επιασα..... Γιατί το χρειαζεσαι ???
Ισορροπουν τα αερια του νερου, ερχεται σε θερμοκρασια χωρου ετοιμο για αλλαγη, δεν χρειαζεται αντιχλωριο.

delta66
10-05-14, 23:20
Ενα update.

Εγινε αλλαγη φωτισμου.
Μπηκαν (με πατεντα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79437)) οικονομικες λαμπες εμποριου.
1x54W T5 osram 840 (4000 kelvin) και 1x54W T5 sylvania aquastar (10000 Kelvin).

Δοκιμασα στην αρχη (γυρω στα 5 ευρω εκαστη) 1x54W T5 philips 865 (6500 kelvin), συν 1x54W T5 osram 840 (4000 kelvin) οι οποιες θα ηταν τελειες για πιο θερμο φωτισμο καταλληλο πχ για ενυδρειο ΝΑ Ασιας ή Αμαζονιου, αλλα ηθελα πιο ψυχρο φωτισμο στα χρυσοψαρα.
Μετα δοκιμασα συνδυασμο 865 συν μια sylvania aquastar 10000 Kelvin (7.70 ευρω)
Το φως ηταν εκτυφλωτικο.
Αλλαξα την 865 με την 840 και εγινε καπως πιο υποφερτο (πολλοι θα γουσταραν , αλλα εχω συνηθισει χρονια με το θερμο φωτισμο και το blackwater και .... )

Θα δοκιμασω και συνδυασμο Aquastar + grolux, που σε Τ5, δεν ξερω αν μου αρεσει τοσο, οσο ο συνδυασμος τους σε Τ8 λαμπες.
Φοβαμαι οτι δεν θα μου κανουν ουτε αυτες. Πολλα τα βατ και η ενταση, για το γουστο μου (και τις αναγκες των ενυδρειων μου φυσικα, με τα λιγα και ευκολα φυτα χωρις διοξειδια, λιπασματα κλπ).

Ισως παω σε αλλαγη φωτισμου σε Τ5 ή led.

Παρακατω μερικες φωτο κι ενα βιντεο, οσο καλυτερα μπορουσα απο το κινητο.
(Στο βιντεο εχω και καποιες ληψεις που μου αρεσουν απο το πλαινο τζαμι και χαμηλα και τραβαω και λιγο και το γαριδαδικο, οπως και το φυλακα των ενυδρειων την Νταιζη.)

Ο Γουλανδρης (διακρινονται καπως και οι οζοι αναπαραγωγης των αρσενικων, στα καπακια των βραγχιων του)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-500_lt_goldfish-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha772.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/500%20lt%20Goldfish/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha772.jpg .html)


Να κανουμε μοστρα και την ουρα μας
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-500_lt_goldfish-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha781.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/500%20lt%20Goldfish/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha781.jpg .html)


Και η σύζυγος, η Χοντρη
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-500_lt_goldfish-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha773.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/500%20lt%20Goldfish/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha773.jpg .html)

Και με φοντο μπουμπουκι anubias (4 μαζι εχει βγαλει)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-500_lt_goldfish-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha799.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/500%20lt%20Goldfish/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha799.jpg .html)


Μια πανοραμικη (πανω απο το ενυδρειο, αφισα Jimi Hendrix of course)
Πανω αριστερα στο νερο, φαινονται οι ριζες του φυλλοδεντρου (το οποιο φαινεται ακουμπισμένο πανω στο καπακι) τις οποιες κουρεψα λιγο, αφου ειχαν φτασει στη μεση του ενυδρειου.
Το φυλλοδεντρο που εχω μεσα στο νερο, το εχω μαζεψει ψηλα πανω στο αριστερο ξυλο.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-500_lt_goldfish-phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha808.jpg (http://s225.photobucket.com/user/delta66/media/aqua/500%20lt%20Goldfish/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha808.jpg .html)


0czIKKiDitE
Προτιμηστε HD προβολη αν γινεται.
http://youtu.be/0czIKKiDitE

Τάκης
10-05-14, 23:43
Μράβο βρε Σπύρο, αεικίνητα τα ψαράκια σου.
Αμ έτσι είναι τα χρυσόψαρα, κίνηση και σπιρτόζικα

Αντζι
11-05-14, 00:09
τι ωραιο βιντεακι και τραγουδακι.Επισης πεντακαθαρο ενυδρειο!Το χαλικι με αλφαδι το εβαλες;χαχα
Να τα χαιρεσαι!

magman
11-05-14, 05:20
Ομορφια! Να το χαιρεσε!

gordon
11-05-14, 10:17
πο εντάξει ....ζηλεύω ...

kgf12345
11-05-14, 11:09
σπυρο εχεις δικιο για τη φωτεινοτητα,αλλα το χρωμα που δινει στα ψαρια μου αρεσει πολυ!

delta66
11-05-14, 11:36
Οντως.
Στα δυο βιντεο μπορει να φανει ενδεικτικα η διαφορα, αν και ειναι τραβηγμενα με διαφορετικο μεσο (webcamera πριν, κινητο τωρα) και φυσικα δεν μπορουν και τα δυο να αποτυπωσουν ακριβως την εικονα οπως φαινεται με γυμνο ματι.

Θερμοτητα φωτισμου πριν
Vrvul6S0wNs

Θερμοτητα φωτισμου τωρα
0czIKKiDitE

freediver
11-05-14, 11:47
Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Ο ! ! !

Πολύ μου αρέσει! Και οι ψαρήδες σου, τρισευτυχισμένοι!

nospanos
11-05-14, 15:36
Εκπληκτικό το αποτέλεσμα Σπύρο, καλό το φυσικό και ελαφρώς ατημέλητο, αλλά σαν το καθαρό ενυδρείο δεν έχει!! :D πολύ-πολύ καλυτερο τώρα χωρίς τις άλγες :smt023 :smt023 πολλά μπράβο γι ακόμα μια φορά!

ChocolatePuma
11-05-14, 17:40
Να τα χαίρεσαι Σπύρο!

Και με γεια τον νεο φωτισμο!

delta66
11-05-14, 17:48
Ευχαριστω παιδες να'στε καλα, να χαιρεστε τα ενυδρεια σας.

tsala
12-05-14, 22:20
υπεροχα τα ψαρια Σπυρο.. αντε βγαλε και κανενα μικρο να ¨φορτωσεις¨ λιγο το ενυδρειο ;)
για τον φωτισμο δεν εχω να σου πω κατι, με τετοια ψαρια και μπλε λαμπα να ειχες δεν θα την προσεχα :D

Dimis
12-05-14, 22:40
Γεια σου ρε Σπυρε με τα ωραια σου...

nicpapa
12-05-14, 23:45
Σπύρο , ωραιο απλό και ευκολο ενυδρειο.
Τί αλλο να θέλεις, γλιτωσες ομσωσεις τυρφες κτλ.
Μου αρέσει που εχεις μονο 2 ψαρια στο ενυδρειο δες πόσο ανετα φαίνονται... :D

delta66
12-05-14, 23:47
Ευχαριστω παιδες.

Παντως οι ευχες για μικρα, δεν με φτιαχνουν.
Ειμαι μαλλον λιγο περιεργος σε αυτο το θεμα?
Ολοι παρακαλανε να τους γεννανε τα ψαρια κι εγω παρακαλαω να μην εκολλαπτονται αυτα που γεννανε.
Τι θα τα κανω?
Αντε κι αν βγουν 1-2 κατι παει κι ερχεται, αν ειναι παραπανω την εκατσα.
Τοσα με παιρνει να συντηρω, παραπανω οχι.
Οποτε ασχοληθηκα και εκανα αναπαραγωγες, το μετανοιωσα οικτρα.

Αν γινει "προπαραγγελια" απο χομπιστες που θα στησουν σωστα ενυδρεια για χρυσοψαρα, τοτε ναι, να τους βγαλω ψαρια.
Πιαστο αυγο και κουρεφτο δλδ.

tsala
13-05-14, 00:39
Σιγουρα εχεις πολλα δικια... με πολλα ψαρια ισχυει αυτο...
μετανιωνω κι εγω για πολλα ψαρια που αφησα να αναπαραχθουν.... και δυστυχως με καποια δεν μπορω να κανω και πολλα.. π.χ. εχω 50 αγκιστρακια τωρα να μεγαλωνουν... ενας Θεος ξερει που θα καταλληξουν και το τρεναρω οσο μπορω, να πανε οσο το δυνατον καλυτερα...
αλλα με τα χρυσοψαρα ειναι αλλιως!!!
τσιμπα 2-3 αυγα και μεγαλωσε και κρατα τα ψαρακια σου...
εγω βρηκα και πηρα 7 αρχικους γοννους απο τα δικα μου... που τελικως 4 καταφεραν να μεγαλωσουν.. τα οποια και θα κρατησω..
σιγουρα αν ηταν για αυγα δεν θα επερνα να εκκολαψω 50-60.... δεν θα ηξερα τι να τα κανω...και δεν ειναι ροδοστομοι, καρδιναλιοι κλπ. να πεις θα δωσω 10 σε εναν ,20 σε εναν αλλο και παει τελειωσαν... με χρυσοψαρα πρεπει να βρεις καμια 20αρια ατομα με σωστα ενυδρεια για να τα δωσεις.. και οπως ειπες .πιαστο αυγο και κουρεφτο....
Φυσικα δεν θα μπορουσα ομως, απο την στιγμη που εχω ζησει αλλες κι αλλες αναπαραγωγες , να κλωτσισω την ευκαιρια να αναπαραγω το αγαπημενο μου ειδος ψαριου.....

manos76
19-05-14, 00:27
..τοσο απλο αλλα αλλο τοσο ομορφο!!! και τα ψαρακια κουκλια! μου αρεσουν πολυ τα χρωματα τους! να τα χαιρεσαι!!!

ChocolatePuma
24-05-14, 11:11
Ενα update.

Εγινε αλλαγη φωτισμου.
Μπηκαν (με πατεντα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79437)) οικονομικες λαμπες εμποριου.
1x54W T5 osram 840 (4000 kelvin) και 1x54W T5 sylvania aquastar (10000 Kelvin).

Πάντως στον Καυκά στην Τατοϊου, αποδείχτηκαν άσχετοι στις συγκεκριμένες λάμπες

Πήγα να ρωτήσω για 24αρες Τ5- και αφού έψαχνε 5 λεπτά με το ρολόι στον υπολογιστή, κατέληξε πως οι osram ή grolux ή aquastar είναι : Γιαααα...γιαααα...,
Για ενυδρειο? (τον ρώτησα)
Ναι, ναι (απάντησε) - Αλλά δεν έχουμε!Νομίζω πως τις φέρνουμε πακέτο κι οχι μια μια. Αμα θες το κοιτάω από Δευτέρα και σε παίρνω τηλ:D, μήπως και φέρουμε

Αυτααααα - απ τη σημερινή εμπειρια στον Καυκά!

stanisalus18
24-05-14, 13:55
Πάντως στον Καυκά στην Τατοϊου, αποδείχτηκαν άσχετοι στις συγκεκριμένες λάμπες

Πήγα να ρωτήσω για 24αρες Τ5- και αφού έψαχνε 5 λεπτά με το ρολόι στον υπολογιστή, κατέληξε πως οι osram ή grolux ή aquastar είναι : Γιαααα...γιαααα...,
Για ενυδρειο? (τον ρώτησα)
Ναι, ναι (απάντησε) - Αλλά δεν έχουμε!Νομίζω πως τις φέρνουμε πακέτο κι οχι μια μια. Αμα θες το κοιτάω από Δευτέρα και σε παίρνω τηλ:D, μήπως και φέρουμε

Αυτααααα - απ τη σημερινή εμπειρια στον Καυκά!

οτι να ειναι, ειναι αυτοι οι υπαλληλοι στον Καυκα. Σε καποια καταστηματα τους θα σε εξυπηρετησουν πολυ καλα, σε αλλα παλι δεν θα το κανουν, ασχετοι τελειως. Δεν εχουν την ιδια πολιτικη παντου, αυτο προσεξα, δεν λειτουργουν το ιδιο, στο ενα καταστημα θα σου πουν για ενα προιον που ζητας "δεν υπαρχει γενικα εδω και δεν θα το βρεις, μη το ψαχνεις στα αλλα καταστηματα μας", σε ενα αλλο δικο τους καταστημα παλι "το εχουμε, βεβαιως πως δεν το εχουμε, ποιος στα ειπε αυτα, οριστε το προιον σου". Εξαρταται απο το καταστημα, η μαλλον απο τον υπαλληλο. Ρωτα και σε αλλο καταστημα τους μηπως βρεις αυτα που θελεις :rolleyes:

ChocolatePuma
24-05-14, 14:18
Ρωτα και σε αλλο καταστημα τους μηπως βρεις αυτα που θελεις :rolleyes:

Δίκιο έχεις, αλλα πάντα ξεκινάς απ τα κοντινά καταστήματα

Αν ειναι να παω στον Καυκα στην Έδεσσα για να εξυπηρετηθω...βράστα!

stav
24-05-14, 14:44
Δίκιο έχεις, αλλα πάντα ξεκινάς απ τα κοντινά καταστήματα

Αν ειναι να παω στον Καυκα στην Έδεσσα για να εξυπηρετηθω...βράστα!

Γιατι το λες αυτο,πολυ ομορφη πολη η Εδεσσα.:p

delta66
24-05-14, 17:24
Πάντως στον Καυκά στην Τατοϊου, αποδείχτηκαν άσχετοι στις συγκεκριμένες λάμπες

Πήγα να ρωτήσω για 24αρες Τ5- και αφού έψαχνε 5 λεπτά με το ρολόι στον υπολογιστή, κατέληξε πως οι osram ή grolux ή aquastar είναι : Γιαααα...γιαααα...,
Για ενυδρειο? (τον ρώτησα)
Ναι, ναι (απάντησε) - Αλλά δεν έχουμε!Νομίζω πως τις φέρνουμε πακέτο κι οχι μια μια. Αμα θες το κοιτάω από Δευτέρα και σε παίρνω τηλ:D, μήπως και φέρουμε

Αυτααααα - απ τη σημερινή εμπειρια στον Καυκά!

Κοιτα αν δεν βαλουμε κι εμεις το χερακι μας, μην περιμενεις πολλα.
Ειναι τοσα πολλα τα προιοντα που εχει να διαχειριστεί ενας υπαλλληλος, που δεν μπορει υπο φυσιολογικες συνθηκες να το κανει (εκτος κι αν εχει κι ιδιος ενυδρειο :D). Αλλα κι εμεις ακομα δεν τα ξερουμε ολα.
Πχ πηγα σε ενα ηλεκτρολογικο καταστημα στη γειτονια μου, να ρωτησω για sylvania grolux T5 54W και μου ειπε οτι φερνει μονο σε 10δες.
Τον ρωτησα τι μεγεθος μπορει να φερει, αφου εχουμε 54W σε μηκος 115cm κοινες, 105cm για juwel και 120 για juwel και μου λεει με παραγγελια τις φερνει ολες.
Συμπερασμα δεν μπορω να παρω τη λαμπα που θελω αν δεν μαζευτει ομαδικη αγορα.
Ομως απο τον ιδιο που δεν εξυπηρετουμαι τελικα παρολη την καλη διαθεση του, μαθαινω κατι που δεν ηξερα.
Σε μεγεθος 120 υπαρχει και sylvania aquastar (το ταιρι της grolux). Φυσικα κι αυτη με παραγγελεια σε 10αδα οπως και αν ηταν σε 115 κοινο μηκος .

Αποφασιζω τελικα να κανω την πατεντα στο ενυδρειο και να βαζω κοινο μηκος 115 για να εχω επιλογες σε ολες τις λαμπες, και βαζω μια 865 και μια 840. Πολυ κιτρινο το φως ομως για τετοιου ειδος ενυδρειο.

Ρωταγα ομως για grolux και aquastar ειτε κοινες 115, ειτε ενυδρειακη 120, αν βρισκομουν εξω απο κανενα καταστημα.
Σε ολα μου ελεγαν οχι.
Σε ενα ειπαν ναι
Σουπερ.
Παω ταμειο, μου λει 2 ευρω.
Ντοιν. Μονο? Αυτες εχουν γυρω στα 7.
Κοιταω τη συσκευασια.
Τελικα μου ειχε βγαλει μια λαμπα οτι ναναι.

Περναγα μια μερα απο Καυκα στη Γλυφαδα, και λεω δεν ρωταω για grolux 115?
Με τα πολλα, αφου του εδινα συγκεκριμενα στοιχεια, τη βρηκε.
Ρωταω τιμη, μου λεει κοντα στα 10 ευρω.
Οπα λεω κατι τρεχει παλι.
Του λεω grolux σιγουρα γραφει?
Ναι μου λεει.
Του λεω για κοιτα μηκος.
Ηταν 105 για Rio300,240 κλπ.
Χαχαχα
Του λεω δεν κοιτας και για aquastar? (που μου ειχε πει ο αλλος)
Mου λεει οτι βρηκε μια 115 σε ενα καταστημα στην επαρχια.
Ποσο.
7.5 ευρω
(καλα παμε μεχρι εδω) Μηκος?
115
Φερτη του λεω, αφηνω τηλεφωνο σε 3 μερες με παιρνει και παω και την παιρνω.
Αυτη ηταν. :cool:

Grolux 115 βρηκα στον Τσουκατο στον Πειραια.
Πολλες επιλογες προιοντων, με παραγγελια φυσικα πολλα απο αυτα.
Πολυ εξυπηρετικη η κοπελα εκει και ξερει τη δουλεια.
Εχετε grolux T5 54W 115 μηκος
Ναι αλλα με παραγγελια και σε λιγες μερες παραλαβη.
Μονο δεκαδα?
Πουλαω και μια μια.
Σουπερ. Παρηγγειλε.
Παιρνει τηλεφωνο καπου και λεει της φερουν 2 κομματια στο καταστημα.
Ρωταω μπας και ειναι στο δρομο μου η "αποθηκη" να την παρω επιτοπου.
Μου λεει Αγιο Δημητριο.
Εκει κοντα παω, της λεω
Ρωταει εποτιπου αν μπορω να παω εγω.
Της απανταει, δεν γινεται να μου δωσει λιανικη. Ειναι λογιστικο/εφοριακο το θεμα.
Οποτε παραγγελνω και παω μετα απο μερικες μερες και την παιρνω την λαμπα.
7 ευρω μου λεει. (7.20 εγραφε στην αποδειξη)
Ευχαριστουμε γεια σας.
(λογικα μπορει εχει ακομα μια grolux 115cm διαθεσιμη τωρα)

Αυτα :cool:

ChocolatePuma
24-05-14, 17:27
Συμφωνω!

Αλλα αν ο αλλος δεν εχει διάθεση να ψάξει ή να σε εξυπηρετήσει ή ακόμη να μάθει μαζί με σένα...ε τότε τι κάνεις?
1ον μπαινεις σε ενα φορουμ και γκρινιάζεις :D - όπως εγω
2ον ψάχνεις σε άλλο μαγαζι
3ον ψάχνεις σε ενυδρειακά μαγαζιά και την πληρώνεις 20-30% πιο πάνω (Κλεόβουλε δεν έχω υπολογίσει ακριβώς το ποσοστό :p)

ΥΓ Εγώ ψάχνω 54,9 cm (αν θυμάμαι καλά το μήκος του σωματος της λάμπας)

nospanos
24-05-14, 17:33
Στον Λέντζο δε ρωτήσατε?
Λάμπες Sylvania φέρνουνε και μάλιστα έχουνε και ετοιμοπαράδοτες (τουλάχιστον στα κεντρικά καταστήματα Ομόνοια και Πειραιά)

ChocolatePuma
24-05-14, 17:35
Στον Λέντζο δε ρωτήσατε?
Λάμπες Sylvania φέρνουνε και μάλιστα έχουνε και ετοιμοπαράδοτες (τουλάχιστον στα κεντρικά καταστήματα Ομόνοια και Πειραιά)

Πάνο σιγουρα καπου θα βρεθουν λάμπες
Εγώ απλά αναφέρθηκα στο γεγονός πως στον συγκεκριμένο Καυκά, έπεσα σε άσχετους

Οπως έγραψε πιο πάνω ο stanisalus18, όλα είναι θέμα υπαλλήλου και καταστήματος, γι αυτό και δεν δικαιούμαι να το γενικεύσω

delta66
24-05-14, 17:41
Στον Λέντζο δε ρωτήσατε?
Λάμπες Sylvania φέρνουνε και μάλιστα έχουνε και ετοιμοπαράδοτες (τουλάχιστον στα κεντρικά καταστήματα Ομόνοια και Πειραιά)
Δεν ετυχε.
Θενξ για την πληροφορια.

nospanos
24-05-14, 17:45
Δεν ετυχε.
Θενξ για την πληροφορια.

Εγώ όταν είχα πάρει τις Grolux για το δικό μου (πάνε πολλοί μήνες βέβαια..) μου είπανε ότι έχουνε ετοιμοπαράδοτες σχεδόν όλες τις διαστάσεις της Sylvania και μάλιστα μου το τονίσανε, ενυδρειακές! Τότε έμαθα για πρώτη φορά και την Aquastar. Πάρε τηλέφωνο να τους ρωτήσεις για να μην πηγαίνεις τζάμπα.

delta66
24-05-14, 17:58
Εγώ όταν είχα πάρει τις Grolux για το δικό μου (πάνε πολλοί μήνες βέβαια..) μου είπανε ότι έχουνε ετοιμοπαράδοτες σχεδόν όλες τις διαστάσεις της Sylvania και μάλιστα μου το τονίσανε, ενυδρειακές! Τότε έμαθα για πρώτη φορά και την Aquastar. Πάρε τηλέφωνο να τους ρωτήσεις για να μην πηγαίνεις τζάμπα.
Ενυδρειακες τις λενε ετσι κι αλλιως τις aquastar, αλλα και τις grolux ενιοτε ("για φυτα" συνηθως την ονομαζουν).
Δεν παιζει ρολο στην ονομασια τους, το μηκος, το ποιο συζηταω εν μερει (λογω juwel ιδιαιτερου μηκους εν προκειμενω).
Ρωτησες πχ αν ειχαν 120 εκ, 105 εκ, 89εκ κλπ (juwel μηκη), grolux και aquastar?

Michalis...
24-05-14, 18:29
Ρίξτε μια ματιά και εδώ (http://www.lampomagazo.com/c.Lampes-Enydreiou.133486.html).
Έχουν πολύ καλή εξυπηρέτηση και μπορείς να πάρει και μια λάμπα μόνο... το λέω γιατί έχω βαρεθεί και εγώ να μου λένε για 10άδες και 20άδες παραγγελίες.

ΥΓ. Σπύρο το ενυδρείο είναι κουκλί ότι λάμπες και να βάλεις.

ChocolatePuma
24-05-14, 18:38
Ρίξτε μια ματιά και εδώ (http://www.lampomagazo.com/c.Lampes-Enydreiou.133486.html).
Έχουν πολύ καλή εξυπηρέτηση και μπορείς να πάρει και μια λάμπα μόνο... το λέω γιατί έχω βαρεθεί και εγώ να μου λένε για 10άδες και 20άδες παραγγελίες.

ΥΓ. Σπύρο το ενυδρείο είναι κουκλί ότι λάμπες και να βάλεις.

Εδώ σε θέλω
Τις 24watt τις απλές τις έχει σε δυο διαστασεις 55 & 56 cm :sad:
Ενώ για την ενυδρειακή GroLux αναφέρει 56 cm

Ενώ η ακριβής διάσταση των περισσοτέρων 24watt - απ όσο ξερω - ειναι 54,9 δλδ 55 cm

Michalis...
24-05-14, 18:46
Αυτό που λες δεν το ξέρω, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν 2 λάμπες στα 24 watt με μόνο 1cm διαφορά.
Εγώ πριν 1 μήνα πήρα Τ5 24 watt (56cm) και έχει άλλη μια στα ίδια watt στα 45cm.

ChocolatePuma
24-05-14, 18:51
Αυτό που λες δεν το ξέρω, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν 2 λάμπες στα 24 watt με μόνο 1cm διαφορά.
Εγώ πριν 1 μήνα πήρα Τ5 24 watt (56cm) και έχει άλλη μια στα ίδια watt στα 45cm.

Μαζί σου
Αλλά το 45 απο το 55 το ξεχωρίζεις ευκολα
Ενώ στο 55 & 56, δεν ξερω αν κάνει λαθος σε κάποια απ τις δυο καταχωρήσεις
Αρα χρειάζεται επικοινωνία...με το κατάστημα

Ευχαριστώ πάντως. Δεν το ηξερα το site ;)

delta66
24-05-14, 19:04
Εδώ σε θέλω
Τις 24watt τις απλές τις έχει σε δυο διαστασεις 55 & 56 cm :sad:
Ενώ για την ενυδρειακή GroLux αναφέρει 56 cm

Ενώ η ακριβής διάσταση των περισσοτέρων 24watt - απ όσο ξερω - ειναι 54,9 δλδ 55 cm
Οι ιδιες λαμπες ειναι.
Απλα υπολογιζουν στο ενα και τα ποδαρακια.
Στα αναλυτικα specs της λαμπας, κανονικα αναγραφονται και οι δυο διαστασεις, με και χωρις.
-------------------------
Το "εχω" το λαμπομαγαζο. Καλες τιμες. Απλα ειναι στην Κρητη και οτι αυτο συνεπαγεται, με μεταφορικα, μερες παραδοσης, κλπ.
Ο σκοπος ειναι να βρουμε και φυσικο καταστημα κοντα μας, με διαθεσιμοτητα και καλες τιμες για επιτοπου αγορα.

Michalis...
24-05-14, 19:29
Όχι Σπύρο, στην Αθήνα είναι, κοντά στην Άβυσσο... Παρασίου 21 (http://www.vrisko.gr/maps/diefthinsi/parasioy-21-athina-attikis-10440), μεταξύ Λιοσίων και Αχαρνών.
Εγώ τα παραγγέλνω τηλεφωνικά και πάω και τα παίρνω όταν τα έχουν. Μικρό μαγαζί αλλά πολύ εξυπηρετικοί άνθρωποι.

delta66
24-05-14, 19:55
Όχι Σπύρο, στην Αθήνα είναι, κοντά στην Άβυσσο... Παρασίου 21 (http://www.vrisko.gr/maps/diefthinsi/parasioy-21-athina-attikis-10440), μεταξύ Λιοσίων και Αχαρνών.
Εγώ τα παραγγέλνω τηλεφωνικά και πάω και τα παίρνω όταν τα έχουν. Μικρό μαγαζί αλλά πολύ εξυπηρετικοί άνθρωποι.
Οπα!!!! πως ειχα κολλησει οτι ειναι Κρητη? Καποιο αλλο θα ειδα.
Να'σαι καλα.
Να με την κουβεντα μια ακομα επιλογη.

Εχουμε και λεμε λοιπον
- Λαμπομαγαζο (https://www.google.gr/maps/place/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BF%CF%85+2 1/@37.9955033,23.72496,17z/data=!4m2!3m1!1s0x14a1a2d2dd779993:0x7117f5e4cdbc6 281?hl=el) Παρασίου 21 Αθήνα αναμεσα σταθμων Βικτωρια-Αττικη.
- Τσουκατος (https://www.google.gr/maps/place/TSOUKATOS/@37.952374,23.640611,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0xafe4f201ee82be87) Σφακτηριας 5 λιμανι Πειραια
- Λεντζος (http://lentzoslampes.gr/stores/) Εμ Μπενακη 3 Ομόνοια και Τσαμαδου 37 Πειραιά,
- και να συμπληρωσω και τον baibakis (http://baibakis.gr/contact.html) Γρ. Λαμπράκη 372 στην Νικαια.

Μπορει να γινει και αποκοπη η νεα συζητηση περι "Ενυδρειακες λαμπες Sylvania Grolux και Aquastar στην Αττκη" σε αλλο θεμα για να μη χαθει εδω.

platy
24-05-14, 20:59
απο το λέντζο στην ομονοια ειχα αγοράσει και τη δικη μου grolux για rio125 28w 59cm

γνωρίζετε αν βγαίνει και η aquastar τόσο..ή καποια αλλη που να μας κάνει
κ αν κανενα απο τα παραπάνω μαγαζιά που αναφέρετε φαίρνει σε αυτη τη διασταση (28w 59cm) για να παρω κανα 2 να υπάρχουν ?

delta66
24-05-14, 21:12
Βγαινει και σε aquastar οπως και σε grolux.
Απλα παρε τηλ να δεις ποιος την εχει ή μπορει να στη φερει.

ChocolatePuma
24-05-14, 21:13
απο το λέντζο στην ομονοια ειχα αγοράσει και τη δικη μου grolux για rio125 28w 59cm

γνωρίζετε αν βγαίνει και η aquastar τόσο..ή καποια αλλη που να μας κάνει
κ αν κανενα απο τα παραπάνω μαγαζιά που αναφέρετε φαίρνει σε αυτη τη διασταση (28w 59cm) για να παρω κανα 2 να υπάρχουν ?

http://www.lampomagazo.com/p.Lampa-Enydreiou-Sylvania-GroLux-T5-FHO24W-Gro.530558.html#.U4DuxCjb5Jc
http://www.lampomagazo.com/p.Lampa-Fthoriou-T5-Duralamp-24W-55cm.523574.html#.U4Du2yjb5Jc
http://www.lampomagazo.com/p.Lampa-Fthoriou-T5-Philips-24W-56cm.525976.html#.U4Du3yjb5Jc
http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/fotismos/lamptires-enydreion/sylvania-enydreion/aquastar-fh024w-t5-0002752-detail?Itemid=0

Ακυρο : Αυτες ειναι 56αρες (cm) και 24watt

nicpapa
24-05-14, 21:54
To εχω ξαναπει , και σε αλλο αρθρο ....
Γιατι δεν δοκιμάζεται απλές λαμπες.. osram ή philips?
Ολα μου τα ενυδρεια τα τρεχω με απλές λάμπες... απο 4000κ εως και 8000κ ....
Και εχω δοκιμασει τα πιο απαιτητικα φυτά.... :confused:

plin
24-05-14, 22:34
Αν κάποιος επιλέγει λάμπα με βάση την ανάπτυξη των φυτών τότε είναι λογικό να επιλέξει κάποια λάμπα ειδική για φυτά γιατί είναι σαν να πολλαπλασιάζει την ισχύ της σε watt, χωρίς το επιπλέον κόστος κατανάλωσης και ψύξης. Δηλαδή, σε βάθος χρόνου, οι ειδικές λάμπες είναι μάλλον οικονομικότερες.
Επειδή στα περισσότερα ενυδρεία με 'μαμίσιο' φωτιστικό τα watt/λίτρα είναι σχετικά χαμηλά, η επιλογή ειδικής λάμπας με πολλά par (http://en.wikipedia.org/wiki/Photosynthetically_active_radiation)/lt είναι μονόδρομος αν θέλεις φυτεμένο με όχι μόνο εύκολα φυτά.
Αν κάποιος επιλέγει με βάση το χρώμα (όπως, νομίζω, ο delta66, που δεν έχει απαιτητικά φυτά) τότε ναι, του εμπορίου είναι μάλλον καλύτερες, αλλά από την άλλη, δύσκολα θα βρεις τις περίεργες διαστάσεις (μήκη) που απαιτούν τα jewel.

nicpapa
24-05-14, 22:46
Αν κάποιος επιλέγει λάμπα με βάση την ανάπτυξη των φυτών τότε είναι λογικό να επιλέξει κάποια λάμπα ειδική για φυτά γιατί είναι σαν να πολλαπλασιάζει την ισχύ της σε watt, χωρίς το επιπλέον κόστος κατανάλωσης και ψύξης. Δηλαδή, σε βάθος χρόνου, οι ειδικές λάμπες είναι μάλλον οικονομικότερες.
Επειδή στα περισσότερα ενυδρεία με 'μαμίσιο' φωτιστικό τα watt/λίτρα είναι σχετικά χαμηλά, η επιλογή ειδικής λάμπας με πολλά par (http://en.wikipedia.org/wiki/Photosynthetically_active_radiation)/lt είναι μονόδρομος αν θέλεις φυτεμένο με όχι μόνο εύκολα φυτά.
Αν κάποιος επιλέγει με βάση το χρώμα (όπως, νομίζω, ο delta66, που δεν έχει απαιτητικά φυτά) τότε ναι, του εμπορίου είναι μάλλον καλύτερες, αλλά από την άλλη, δύσκολα θα βρεις τις περίεργες διαστάσεις (μήκη) που απαιτούν τα jewel.

Ρε συ εισαι μέτοχος σε καποια ενυδρειακή λάμπα? :D
Μου κινεις την περιεργια με τις απαντησεις σου,απο θεωρια ειμαι πληρες....
Οποτε πάμε σε πραγματικά στοιχεια, δεν θέλω να χαλασω το θέμα του Σπυρου...
Μου λες για par / lit αλλα δυστηχως χωρίς αριθμους χωρις στοιχεια δεν γινεται... να το αναπτυξουμε...
Δεν εχω μετρησει , ποτέ μου par σε ενυδρειο , αλλα καποια στιγμη θα το κάνω.
Πως ξερεις σιγουρα οτι οι ¨ενυδρειακες " εχουν υψηλοτερα par απο τις απλές λαμπες αν δεν το εχεις μετρήσει ?? :rolleyes:
Οπως σου ειπα και παραπανω απο θεωρια εχω διαβασει αρκετα, στην πραξη ειναι το θέμα... :D
Ας ανοιξουμε ενα θέμα... για να μην χαλάμε το θέμα του Σπυρου.
Sorry Σπυρο, αν θελει καποιος συντονιστης να το διαγραψει το παραπάων δεν εχω προβλημα.

platy
24-05-14, 23:01
To εχω ξαναπει , και σε αλλο αρθρο ....
Γιατι δεν δοκιμάζεται απλές λαμπες.. osram ή philips?
Ολα μου τα ενυδρεια τα τρεχω με απλές λάμπες... απο 4000κ εως και 8000κ ....
Και εχω δοκιμασει τα πιο απαιτητικα φυτά.... :confused:

στις διαστάσεις που θέλω εγω (28w 59cm )βγαίνει?...αν τις ειχα αντιληφθει θα ειχα αλλαξει οχι 2 φορες λαμπες αλλα 10 :rolleyes:

delta66
25-05-14, 00:10
To εχω ξαναπει , και σε αλλο αρθρο ....
Γιατι δεν δοκιμάζεται απλές λαμπες.. osram ή philips?
Ολα μου τα ενυδρεια τα τρεχω με απλές λάμπες... απο 4000κ εως και 8000κ ....
Και εχω δοκιμασει τα πιο απαιτητικα φυτά.... :confused:Προσωπικα δεν εχω προβλημα με τις λαμπες εμποριου και για αυτο εφτιαξα και την πατεντα, να μπορει το juwel να παιρνει λαμπες με κοινα μηκη.
Απο εκει και μετα, μπορω πλεον και δοκιμαζω διαφορες, χωρις περιορισμο juwel μηκους.
Εβαλα 840 (4000Κ) + 865 (6500Κ).
Θερμο φως, πολυ καλο για αμαζωνιο κλπ
(ρωτησα και για 9 σειρα αντι 8, αλλα δεν βρηκα - θα βρω και θα τις δοκιμασω κι αυτες).

Πιο πολλα απο 6500Κ δεν βρηκα σε κοινες λαμπες.
Δοκιμασα aquastar (10000Κ) με 840 για να "ασπρισω" το φωτισμο λιγο. Δεν.
Εβαλα aquastar με 865, πολυ ασπριλα.
Τωρα εβαλα aquastar με grolux. Ροζ το φως κλασσικα.

Καμια σχεση η Τ8 aquastar που φαινεται εδω http://saurama.aqua-web.org/pages/11_SylvaniaAquastar.htm με την Τ5 που πηρα.
Mου το εκανε πολυ ψυχρο το φως. Λευκο-μπλε

Στο αλλο ενυδρειο εχω Τ8 grolux (ροζ) με Τ8 arcadia freshwater (λευκοπρασινη) και ειναι σουπερ.
Δεν ροζιζει.
Η Gro απλα γλυκαινει το λευκοπρασινο της freshwater χωρις να την παταει kai ισσοροπει το χρωμα του φωτισμου.
Ειναι πολυ κοντα στον καλυτερο συνδυασμο που εχω δοκιμασει, Τ8 original tropical (ροζ κι αυτη) + freshewater της Arcadia.

Το σκεφτομαι πολυ συχνα τελευταια να γυρισω σε Τ8.
Και λιγοτερα βατ και πιο γλυκος φωτισμος, για τα γουστα μου και τις απαιτησεις των ενυδρειων μου, στο ιδιο μηκος λαμπας.

nospanos
25-05-14, 03:20
Ενυδρειακες τις λενε ετσι κι αλλιως τις aquastar, αλλα και τις grolux ενιοτε ("για φυτα" συνηθως την ονομαζουν).
Δεν παιζει ρολο στην ονομασια τους, το μηκος, το ποιο συζηταω εν μερει (λογω juwel ιδιαιτερου μηκους εν προκειμενω).
Ρωτησες πχ αν ειχαν 120 εκ, 105 εκ, 89εκ κλπ (juwel μηκη), grolux και aquastar?

Επειδή αν θυμάσαι συζητάγαμε και μαζί σε ένα θέμα που ρώταγα πληροφορίες καθώτι στα πρώτα μου βήματα στον ενυδρειοχώρο, εκείνη την περίοδο ψαχνόμουνα πολύ για να αλλάξω τις λάμπες της Juwel και με το που πήγα εκεί και βρήκα αυτή που ήθελα (Grolux 28 watt 59cm) είχαμε πιάσει την κουβέντα με έναν υπάλληλο και μαζί με τον ιδιοκτήτη του καταστήματος και τους είχα μεταφέρει το "παράπονο" των κατόχων Juwel ενυδρείων με τις συγκεκριμένες δυσεύρετες διαστάσεις και μου είχανε τονίσει ότι είναι γνώστες του θέματος και γι αυτό φέρνουν όλα τα watt που παίρνουν τα Juwel ενυδρεία της ελληνικής αγοράς 24, 28, 45 και 54 watt καθώς και αρκετές διαστάσεις και σε T8 λάμπες (δεν είχα T8 και δεν τους ρώτησα συγκεκριμένα πια watt φέρνουν).
Μάλιστα μου είπαν ότι έχουν σχεδόν όλους τους κωδικούς της Sylvania ετοιμοπαράδοτους (ενυδρειακές Grolux & Aquastar), αλλά ακόμα και να τους είχε τελειώσει το διαθέσιμο στοκ του καταστήματος παραγγέλνανε από τις αποθήκες τους και ο πελάτης θα την είχε σε 1-2 εργάσιμες τη λάμπα που επιθυμούσε.

Υ.Γ. το έχω ξαναναφέρει σε αρκετά άλλα ποστς ότι "μπακαλίστικες" πολιτικές τύπου Καύκα με τις 10άδες, τις 20άδες, τις 100άδες κλπ θα τους δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα και θα χάνουν μόνιμα πελατεία (όχι ότι αυτό δε συμβαίνει ήδη με τις διαστάσεις που έχουν πάρει οι συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα..)
Καταλαβαίνω και κατανοώ ότι υπάρχουν αδυναμίες και δυσκολίες για τις επιχειρήσεις τις εποχές που διανύουμε αλλά μετά μη μου κλαίγονται αν δεν έχουνε κόσμο εξ' αιτίας αφ' ενός μεν της "πολιτικής" τους αυτής και αφ' ετέρου επειδή προσλαμβάνουν το κάθε άσχετο και "ώχου βαριέμαι" προσωπικό...
-------------------------
Μπορει να γινει και αποκοπη η νεα συζητηση περι "Ενυδρειακες λαμπες Sylvania Grolux και Aquastar στην Αττκη" σε αλλο θεμα για να μη χαθει εδω.

Συμφωνώ κι εγώ! :smt023
Το καλύτερο θα ήτανε να μεταφέρει κάποιος συντονιστής αυτούσιες τις δημοσιεύσεις μας σε νέο θέμα με τον τίτλο που έβαλε ο Σπύρος, για να "καθαρίσει" το παρών θέμα και για να μη χαθούν οι σημαντικότερες πληροφορίες που συζητάμε και για να μπορέσει να τις βρίσκει ο κάθε νέος χομπίστας που αντιμετωπίζει το ίδιο ζήτημα με τον φωτισμό των Juwel ενυδρείων.