PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑΙΣΜΑ KILLIFISH!!


κοστας
01-12-13, 13:41
παιδια εκτος απο αρτεμια τι αλλο μπορω να τα ταισω την στιγμη που θα εκολαφτουν??
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΡΘΡΑ...απαντησεις θελω δικες σας!!
προτεινετε μου τροφες...και πειτε μου αν υπαρχουν ετοιμες...πχ της sera,tetra κ.α.

evina
01-12-13, 14:01
Ταισμα σε γόνους τι ψαριού;
Ρωτάω γιατι πολλές φορές δεν μπορούν να τραφούν με το ίδιο μέγεθος όλα τα ψαράκια..

κοστας
01-12-13, 14:23
γενικα για τα killifish μιλαω!!!

philorian
01-12-13, 21:32
microworms φιλε μου!!εδινα στα δικα μου μικρα!!πρεπει να βρεις ομως καποιον που να εχει ηδη καποια καλλιεργεια για να σου δωσει λιγο ετσι ωστε να ξεκινησεις τα δικα σου!εγω τα δικα μου τα παρηγγειλα απο το ebay!;)

piranha friend
01-12-13, 23:47
Λοιπόν κοιτα επειδή εγώ έχω πάρει αυγά από το e-bay και τα έχω εκκολάψει να σ πω, όταν είναι μικρά θα ταϊζεις με microworms για 6-7 μέρες...
Μετά άρχισε με αρτέμια αν και σχεδον όλα τα μικρά θα δεχτουν αρτέμια με την πρώτη.. Απλά να φτιάξεις από 2-3 καλλιέργειες για να μην σ χαλάσει καμία!!
Εγώ παραλίγο να την πατήσω έτσι...

Ό,τι άλλο θες ρωτας μιας που θα ασχοληθείς και εσύ με αυγά killifish!;)

κοστας
02-12-13, 15:48
παιδια το petshop εχει microworms ετσι;;;
νομιζω εχω δει αποξηραμενα;;;
κανουν ετσι;;;

εκτος απο αρτεμια τι αλλο να τα ταιζω μου φαινεται δυσκολη η διαδικασια παραγωγης τς γι αυτο!!! :ρ

piranha friend
02-12-13, 16:10
Τα μικρα θελουν μικρογουορμς. Η παραγωγη αρτεμια δεν ειναι δυσκολη.
εγω τοσι καιρο ιτι και να δοκιμασα μονο αρτεμια τρωνε.

κοστας
02-12-13, 16:15
ενταξει θα το επιχειρησω...δεν μου ειπε τα πετ σοπ εχουν μικρογουορμς;;;;

philorian
02-12-13, 16:26
αυτο που προσελκυει τα μικρα ειναι η ζωντανη τροφη!! η κινηση που κανουν τα microworms η η αρτεμια τραβανε την προσοχη τους για να φανε!!οποτε δεν θελεις αποξηραμενη τροφη, αλλα ζωντανη.προσωπικα δεν ειδα ποτε σε πετ τετοιου ειδους τροφη. ζητα απο καποιον συνομπιστα η μεσο ιντερνετ!

κοστας
02-12-13, 19:29
θελει ζωντανο μικρογκροουνς..!!
ναι αλλα αυτα δεν ειναι μεγαλο ή ειναι μικρο σκουλικι και τους το κοβω και τους το δινω ή το σκοτωνουν και το τρωνε μονα τους;;;

philorian
02-12-13, 21:31
κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ να δεις για τι ακριβως μιλαμε! τα microworms ειναι σκουλικακια ισα με μια τριχα του δαχτυλου στο χερι σου κομμενη στα τρια!(νομιζω το εκανα πολυ λιανα) .δεν το κοβεις και δεν το κανεις τιποτα!το περνεις απο το ταπερακι σου και το ριχνεις στα μικρα σου!λιγο λιγο ωστε να μην μενουν μεσα στα μικρα σου και βρωμιζουν το νερο!ψαξτο το ιντερνετ πιο αναλυτικα και εδω ημαστε παλι για τυχον αποριες!;)

κοστας
02-12-13, 23:00
ευχαριστω πολυ φιλε μου
απο που μπορω να τα βρω αυτα τα σκουλικια;; :Ρ

piranha friend
03-12-13, 03:32
Από κάποια καλλιέργεια αν έχει κάποιος συνχομπίστας αλλιώς από το ίντερνετ και συγγεκριμένα στο e-bay...

exelix
03-12-13, 20:02
Μπόλι θα βρεις εδώ (http://www.isleofeco.gr/products/live-pet-food/microworms) και στο eBay. Δυστυχώς δεν έχω αυτή την περίοδο να σου στείλω. Οδηγίες εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67349).