PDA

Επιστροφή στο Forum : λιγη αλγη excel???


puntakias22
28-11-13, 22:05
καλησπερα και παλι θελω να ρωτησω παλι...εχω διαβασει οτι για να καταπολεμηθει η αγλη ριχνουμε excel ισχυει?αγλη εγινε φανταζομαι γιατι εριχνα το λιπασμα με το κιλο,,βασικα με τις δοσολογιες που ελεγε απο πισω.για καμια βδομαδα το στοματησα και οντως επεσαν λιγο... σημερα πηγα και πηρα αυτο το excel και εριξα μεσα το 1/3 της δοσης που ελεγε,θα κανει τιποτα?να ριξω παραπανω?τα φυτα μου ειναι ευκολα φυτα και η αγλη ειναι η καφε

Netrino
28-11-13, 22:08
Η καφέ άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει!Προσωπικά δεν έχω ακούσει οτι το excel καταπολεμεί την άλγη όποια και αν είναι αυτή!Πρόσεχε λίγο με το σίδηρο που ρίχνεις γτ αυτό τις ευνοοεί πολύ!!

puntakias22
28-11-13, 22:10
σιδηρο εννοεις αυτο το flourish ετσι?αυτο εριχνα

ChocolatePuma
28-11-13, 22:23
Πρώτα απ όλα ξεκίνα συμπληρώνοντα αυτό - εφόσον θες να είσαι σιγουρος για τους λογους που προκαλουν το πρόβλημα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54042

Μετά συνέχισε διαβάζοντας αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

Εδώ θα βρεις αυτά που θες για τα προιόντα της Seachem
http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourish.html

Και για το excel και τα ευκολα φυτά - κάνε μια αναζήτηση ;)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=785532&postcount=2
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=784646&postcount=5

:D

Α και να μην το ξεχάσω : αλγη :p

Τάκης
28-11-13, 22:29
σιδηρο εννοεις αυτο το flourish ετσι?αυτο εριχνα
το flourish έχει και σίδηρο,
http://www.petsupermarket.gr/2623/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/seachem-flourish-250ml.html
το flourish iron είναι μόνο σίδηρος
http://www.petsupermarket.gr/2625/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/seachem-flourish-iron-250ml.html
την άλγη την μειώνει ή την εξαφανίζει το CO2 και ίσως για αυτό σου είπανε να βάλεις
flourish excel γιατι το βάζουν αντί για CO2 αλλά δεν είναι CO2 και δεν το αντικαθιστά
http://www.petsupermarket.gr/2629/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/seachem-flourish-excel-250ml.html
και έχει παρατηρηθεί πως προκαλεί και προβλήματα, θα σου έλεγα να μη το χρησιμοποιήσεις και να μειώσεις δραστικα τα λιπάσματα και αν έχεις βάλε CO2 ή DIY CO2

puntakias22
28-11-13, 22:54
με το diy co2 δεν μπορω να κανω τπτ γιατι ειναι 150 λιτρα το ενυδρειο.μου ειπαν οτι δεν θα κανει τιποτα και οτι κανει μονο σε μικρα ενυδρεια και γενικα οτι το χειμωνα τραβαει ενα ζορι...και με αυτες τις λιγες α λ γ ε ς???πως θα φυγουν.γενικα τα φυτα μου πως θα παρουν λιγο πανω τους???δυο μηνες και ειναι ολα ιδια....αυτο με ενδιαφερει.και φυσικα να καθαρισει λιγο το ενυδρειο

ChocolatePuma
28-11-13, 22:59
Πρώτα απ όλα ξεκίνα συμπληρώνοντα αυτό - εφόσον θες να είσαι σιγουρος για τους λογους που προκαλουν το πρόβλημα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54042



.......................

Τάκης
28-11-13, 23:02
Εχεις δίκιο για το DIY σε τόσα πολά λίτρα, μείωσε έως σταμάτησε προσωρινα τα λιπάσματα και μετα θα ρίχνεις όσο έριχνες την ημέρα να το ρίχνεις σε 1 εβδομάδα αλλα όχι σε μια δόση, σταγόνες την ημέρα δηλαδή, η δοσολογία που λένε είναι για full φυτεμενο, το ίδιο έπαθα και εγω και γέμισα αλγες και το ελάτωσα με αυτον τον τρόπο και σχεδόν (σχεδον ε) φύγανε

ChocolatePuma
28-11-13, 23:06
Εχεις δίκιο για το DIY σε τόσα πολά λίτρα, μείωσε έως σταμάτησε προσωρινα τα λιπάσματα και μετα θα ρίχνεις όσο έριχνες την ημέρα να το ρίχνεις σε 1 εβδομάδα αλλα όχι σε μια δόση, σταγόνες την ημέρα δηλαδή, η δοσολογία που λένε είναι για full φυτεμενο, το ίδιο έπαθα και εγω και γέμισα αλγες και το ελάτωσα με αυτον τον τρόπο και σχεδόν (σχεδον ε) φύγανε

Η σωστή ανάπτυξη των φυτών δεν εξαρτάται μόνο από τη λίπανση
Δεν ξέρουμε ουτε την φωτοπερίοδο στο ενυδρείου, ουτε τα watt, ούτε τις μετρήσεις του νερού, ούτε εαν έχει και ποιο υπόστρωμα κλπ

Με τη λίπανση ως μοναδικό οδηγό, ασφαλές συμπέρασμα δεν βγαίνει ;)

puntakias22
28-11-13, 23:09
.......................

Όγκος: 150L μικτά
Κατηγορία: Φυτεμένο(βασικα νεοφυτεμενο 7ημερων)
Φυτά: Anubias, Ludwigia repens, Ceratophyllum,ντοματιες.βελινσαριες και άλλα διάφορα από τα οποία δεν θυμάμαι ουτε καν πως λεγονται αλλα μαλλον ευκολα φυτα
Ψάρια / Άλλα είδη: 4γκαπυς, 4 πλατυ, 5 γαριδες και 2 γατοψαρα
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι μαυρο,σκαφανδρο(γυναικας δωρο) και μια ριζα.ακομα εχω και μια αεραντλια διπλη.η μια βγαζει πισω στη πλατη του ενυδρειου φυσαλιδες και η αλλη απο το σκαφανδρο

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: τ8 66 βαττ συν κατι κινεζικες λεντοταινιες...
Διάρκεια φωτισμού: 16.00 - 24.00
Φιλτράρισμα: jbl 250 cristalprofi εξωτερικο
Θερμοστάτης: 150W
Λίπανση: Υγρό λίπασμα.εδω εκανα μπαρουφα με τη δοσολογια!
Παροχή CO2: Όχι

Παράμετροι:

pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 20% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25,26

δεν τα ξερω ολα αυτα της λιστας που εστειλες.εκανα copy παστε απο την παρουσιαση μου 140 λιτρα ζωοτοκα.επισης εχω και αλλα φυτα ευκολα αλλα δεν τα ξεχωριζω

ChocolatePuma
28-11-13, 23:12
Όγκος: 150L μικτά
Κατηγορία: Φυτεμένο(βασικα νεοφυτεμενο 7ημερων)

Εννοείς πως πρόσθεσες νέα φυτά την τελευταία εβδομάδα?

nazgul
28-11-13, 23:15
Βρε, για 7 ημερων φυτεμενο μιλαμε? :D

Δυσκολα να βρει ισορροπια σε αυτο το διαστημα το ενυδρειο και να προλαβουν να εγκλιματιστουν τα φυτα, οσο ευκολα και να ειναι. Υπομονη και θα φυγει η αλγη. Αν το παραεκανες με τα λιπασματα, η αλγη ηταν φυσικο να εμφανιστει. Καποιος πρεπει να τραβηξει τα θρεπτικα που προοριζονταν για τα νεοφερμενα φυτα.

Μην βαλεις κατι αλλο, μεχρι να βρεις ενα σωστο προγραμμα λιπανσης, παντα αναλογα με τις αναγκες των φυτων σου και πολυ μικρες δοσολογιες.

puntakias22
28-11-13, 23:33
οχι ενα 1,5 μηνα τα παλια βελινσαριες και λαγκουιντα και ενα αλλο ειδος και τα αλλα ολα γυρω στις 15 μερες....ο φιλος που μου τα εδωσε τοτε ηταν ολα καταπρασινα και τωρα εχουν ψιλοκαφετησει και νομιζω οτι τα φυλλα τους αρχησαν και γερνουν προς τα κατω.το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω και τα ονοματα τους για να σας πω.την αλγη αγλη την ειχα απο πριν αλλα εχει μειωθει δεν λεω..αφου εκοψα το λιπασμα.αλλα τωρα με τα νεα φυτα δεν πρεπει να ριξω??μηπως παιζει ρολο οτι του ενυδρειο ειναι στημενο κανα 2μηνο μονο?η οτι απο κατω δεν εχω υποστρωμα?αν δειτε τισ φωτο εκει καταλαβαινετε τι φυτα εχω?ειναι γρηγορης αναπτυξης?αργης?εχω σιγουρα βελινσαριες, κερατοφυλλο, ενα αλλο επιφανειας, μποκοτες,λαγκουιντα,ντοματιες.ανουμπια και αλλα 2 ειδη (η οπως λεγονται)

constantinos
28-11-13, 23:46
Τα φυτα που εχεις δεν χρειζονται λίπασμα σχεδόν καθόλου.
Το μονo που μπορει να θελει λίγο σιδηρο ειναι η repens αλλά αυτη να ξερεις θελει καλό φως και co2.
Αλλα τι συζηταμε?Το ενυδρειο ειναι αστρωτο ακόμα και οι άλγες ειναι φυσιολογικο επακόλουθο

puntakias22
29-11-13, 00:00
και ποσο καιρο θα παρει για να στρωθει δηλαδη?με λιγα λογια δεν μπορω να κανω τιποτα ετσι???

Τάκης
29-11-13, 00:14
και ποσο καιρο θα παρει για να στρωθει δηλαδη?με λιγα λογια δεν μπορω να κανω τιποτα ετσι???
Θέλει το χρόνο του,
ελλάτωσε ή σταμάτησε τα λιπάσματα,
σε κανα μήνα βάλε καμια ταμπλετα, είναι καλύτερα,
και κανε υπομονή

constantinos
29-11-13, 04:01
και ποσο καιρο θα παρει για να στρωθει δηλαδη?με λιγα λογια δεν μπορω να κανω τιποτα ετσι???

Όταν εστησα από την αρχη το ενυδρειο, πριν κανα χρόνο περιπου, πέρασαν από αυτο όλων των ειδων οι άλγες.
Καφε τριχοειδής, πράσινη τριχοειδής, bba εκτος από κυανό (ευτυχώς)
Στην αρχη εριχνα λιπάσματα βασει του προγράμματος της seachem στο ένα τεταρτο από αυτο που πρότεινε η seachem.Το μονο που κατάφερα ηταν άλγες.
Αναλογα με το υπόστρωμα που βαζουμε, καποια εχουν την ιδιοτητα να αποροφουν καποια θρεπτικα και να τα αποβάλουν στην στηλη εν καιρώ.
Η γνωμη μου ειναι πώς δεν πρεπει να βιαζομαστε να βαζουμε δυσκολα φυτά στην αρχη γιατι το πιο πιθανο ειναι να γεμισουν με άλγη και ετσι και το οπτικο αποτελεσμα να ειναι ασχημο αλλά και ο καθαρισμός τους να γινεται δυσκολότερος.
Πολύ σημαντικος παράγοντας ειναι το φώς και το διοξειδιο.Προσπάθησε να θρεφεις τα φυτά και όχι την άλγη. Σταματα τα λιπάσματα και δωσε από αυτα μονο όταν τα φυτά στο ζητήσουν.
Αν θες τη γνωμη μου για το πότε θεωρειται ενα ενυδρειο στρωμενο θα σου πώ αυτο που διάβαζα παλιά εδω και το ψιλο ''κορόιδευα''. Ενας χρονος ειναι για μενα η απάντηση.
Αυτο δεν σημαινει πώς τον υπόλοιπο καιρο το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο να δεκτει φυτά και ψάρια αλλά στον χρονο επάνω θα βρει τις ισοροπιες του.Φτανει φυσικά να εισαι σχολαστικος και τακτικος στις αλλαγες νερου, στα λιπάσματα αλλά και στην ιχθυοφόρτιση.Εννοειται πώς ο απαραιτητος εξοπλισμος υπάρχει ( co2, εξωτερικο φιλτρο με φουλ βιολογια κλπ) αλλά και τα σωστά τεστ νερου για τον περιοδικό έλεγχο.
Το κακο με αυτο το χόμπυ ειναι πως ειναι για ανθρωπους με υπομονή.
Αν δεν εχεις ( όχι μονο εσυ μην το πάρεις προσωπικά) θα κανεις λάθη από την βιασυνη όπως κάναμε όλοι.Και αν βγει καποιος και σου πει πώς δεν εκανε λάθη θα πει ψεμματα ή εχει κοντή μνήμη.
Ελπίζω να βοηθησα και να μην σε μπέρδεψα.;)

puntakias22
29-11-13, 09:35
Οχι με καλυψες απολυτα ευχαριστωωω

puntakias22
20-12-13, 23:24
να μαι και παλι...εφυγαν οι αλγες που ειχα καθαρισε και το νερο απο κατι μικροσωματιδια που ειχα και ολα λειτουργουν κομπλε!τα φυτακια μου εχουν καθαρισει σχεδον τελειως και ειναι καταπρασινα.τωρα γραφω ομως για να ρωτησω ασχετα προς το παρον πραγματα.το καλοκαιρι γιατι βαζεται ανεμηστηρακια?(ναι για να ριχνεται τη θερμοκρασια)αλλα γιατι?εγω εχω μονο γκαπυ και πλατυ και το εχω στους 26,27.δηλαδη το καλοκαιρι πσο φτανει το ενυδρειο μονο του???απλα θυμαμαι παλια πανε 5 χρονια τωρα που ειχα ενα ενυδρειο μικρο βεβαια 40 λιτρα και ειχα 2 χρσοψαρα μεσα και δεν ειχε ξεπερασει ποτε τους 27 βαθμους απο μονο του.αντε να πηγε 28 το καλοκαιρι...

ChocolatePuma
20-12-13, 23:35
να μαι και παλι...εφυγαν οι αλγες που ειχα καθαρισε και το νερο απο κατι μικροσωματιδια που ειχα και ολα λειτουργουν κομπλε!τα φυτακια μου εχουν καθαρισει σχεδον τελειως και ειναι καταπρασινα.τωρα γραφω ομως για να ρωτησω ασχετα προς το παρον πραγματα.το καλοκαιρι γιατι βαζεται ανεμηστηρακια?(ναι για να ριχνεται τη θερμοκρασια)αλλα γιατι?εγω εχω μονο γκαπυ και πλατυ και το εχω στους 26,27.δηλαδη το καλοκαιρι πσο φτανει το ενυδρειο μονο του???απλα θυμαμαι παλια πανε 5 χρονια τωρα που ειχα ενα ενυδρειο μικρο βεβαια 40 λιτρα και ειχα 2 χρσοψαρα μεσα και δεν ειχε ξεπερασει ποτε τους 27 βαθμους απο μονο του.αντε να πηγε 28 το καλοκαιρι...

Ολα εξαρτώνται από τα λίτρα, απ τη θερμοκρασία του εξωτερικού χώρου και από τα είδη που φιλοξενείς
Αν το 40λιτρο δεν έπιανε πάνω απο 28 τότε εισαι μια χαρά και δεν θα χρειαστείς πολλά

Ο λόγος που βάζουμε ανεμιστήρες είναι για να κρατάμε τη θερμοκρασία μέσα στα επιτρεπτά όρια
Αν πχ το είδος που φιλοξενεις, έχει μέγιστο τους 29-30 βαθμούς και το ενυδρείο σου πιάνει τους 28 εισαι οκ
Αν το είδος που φιλοξενείς έχει μέγιστο τους 25...τότε χρειάζεσαι ψύξη
Για να λειτουργήσουν σωστά χρειάζεται να συνδεθούν με έναν controller (δες για STC1000 στα 220V)

Edit : Μήπως η θερμοκρασία που κρατάς τα ζωοτόκα είναι υψηλη? (δεν θυμάμαι τι λεει το προφιλ τους, αλλά εγώ όταν ειχα γκαπάκια τα κρατούσα κοντά στους 24-25)

puntakias22
20-12-13, 23:42
ελα μου ντε τι συμβαινει τα πρωινα που ξυπναω ειναι περιπου 24 και κατι...το απογευμα που χολαω και ηδη εχουν ανηξει οι λαμπες καινενα 2ωρο ειναι στους 26 και κατι...για εξηγησε το!!
-------------------------
ελα μου ντε τι συμβαινει τα πρωινα που ξυπναω ειναι περιπου 24 και κατι...το απογευμα που χολαω και ηδη εχουν ανηξει οι λαμπες καινενα 2ωρο ειναι στους 26 και κατι...για εξηγησε το!!

ανοιξει!!!με οι!!θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με τα greeklish

ChocolatePuma
20-12-13, 23:42
ελα μου ντε τι συμβαινει τα πρωινα που ξυπναω ειναι περιπου 24 και κατι...το απογευμα που χολαω και ηδη εχουν ανηξει οι λαμπες καινενα 2ωρο ειναι στους 26 και κατι...για εξηγησε το!!

2 βαθμούς πάνω επειδή λειτούργησαν 2 ωρες οι λαμπες...μου κάνει κάπως
Δλδ σε ένα 8ωρο πόσο φτάνει?

Τι φως έχεις?
Και με τι μετράς τη θερμοκρασία?

puntakias22
20-12-13, 23:45
εκει πανω απο 26 μισο δεν το εχω δει ποτε.με ενα θερμομετρο που εχω σε μια γωνια με βεντουζα.τα κλασικα των 2 ευρω

ChocolatePuma
20-12-13, 23:49
εκει πανω απο 26 μισο δεν το εχω δει ποτε.με ενα θερμομετρο που εχω σε μια γωνια με βεντουζα.τα κλασικα των 2 ευρω

Δες για controller
Ειναι χρησιμο εργαλείο για ολες τις εποχες και ξενοιαζεις απο πολλα
Ελεγχει και τη θερμανση και την ψυξη
Εδώ οι λεπτομέριες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223

Κι εδω λεπτομέριες για σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558

puntakias22
20-12-13, 23:50
εκει πανω απο 26 μισο δεν το εχω δει ποτε.με ενα θερμομετρο που εχω σε μια γωνια με βεντουζα.τα κλασικα των 2 ευρω

ηλεκτρολογικες λαμπες απλες συνολο 66βαττ και κατι κινεζικες λεντοταινιες που λενε 24βαττ