PDA

Επιστροφή στο Forum : Τσαμπι αυγα σε ενυδρειο απο τον Αρη!!!!!


Pritanis
03-03-05, 12:14
Λοιπον σημερα σας εχω κατι περιεργο και αρκετα διαφορετικο..... Ολο το ΣΚ ετοιμαζα νερο με το φιλτρο της τυρφης ( η ΑΟ τελος Μαρτη) αλλα μαλλον κατι δεν πηγε καλα με τον υαλλοβαμβακα και το νερο που εβγαλα ειχε ενα σκουρο κοκκινο χρωμα. Σκεφτηκα οτι θα ηταν μια καλη προσομοιωση της εποχης των βροχων και επισης λυπηθηκα να πεταξω 120 λιτρα νερο (ναι μπορει να ειμαι και λιγο γυφτος :twisted: :twisted: ) . Με τα πολλα εκανα μια γενναια αλλαγη με αυτο το νερο , και προεκυψε ενα κοκκινο ενυδρειο. Σημερα το πρωι αμακαλυψα και αυτο το τσαμπι αυγα να κρεμεται πανω απο την επιφανεια του νερου :!: :!: :!: , αυτο το πραγμα σιγουρα δεν ηταν εκει εχθες το βραδυ..... Τι μπορει να ειναι; ειναι αρκετα μεγαλα αυγα και νομιζω οτι μονο οι δισκοι μπορει να τα εχουν κανει, αλλα εξω απο το νερο :?: :?: :?: Τι λετε; Μηπως ειναι τα σαλιγκαρια που εχω; Τα κιτρινα τα μεγαλα....


Με εκττιμηση
Ε.Τ. ο εξωγηινος

mikenuke
03-03-05, 12:21
Re συ νικο!
Δεν αντεχω...θα το πω!

Τι ενυδρειο ειναι αυτο? Σαν λουνα παρκ το εχεις κανει!

goldmary
03-03-05, 13:19
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχ αχαχαχαχ :!: :!: :!: :!: :!:

Pritanis
03-03-05, 13:22
ολο το σπιτι μου ειναι ενα λουνα παρκ. Ελπιζω να μην ειμαι εγω η μεγαλη ατραξιον :oops: :oops: :oops: ..... Τα αυγα τα ειδες; Τι μπορει να ειναι;Το κοκκινακι σου αρεσε;

netblues
03-03-05, 14:21
Τα αυγα ειναι απο σαλιγκαρι pomacea bridgesi.. (applesnails)
Αν δεν τα ξεκολησεις σε 10 μερες θα εχεις καμμια 100 σαλιγκαρακια ...

Pritanis
03-03-05, 15:58
ειναι κακο αυτο; εχω αλλα 2 ενυδρεια να τα χωρεσω μεσα και το ενα απο αυτα ειναι 7 κυβικα..... Θα εχω καποιο αλλο προβλημα; θελουν κατι ιδιαιτερο για να ζησουν τα μικρα.... Αλλωστε τα αλλα που αγορασα κανουν 2€ το ενα και ειναι πανεμορφα......

netblues
03-03-05, 16:33
Αμα εχεις λιγη αλγη και καθολου botia... η kribensis, puffers.. θα μεγαλωσουν ολα..

Αν θελεις να τα δεις να μεγαλωνουν, βαλε τα αυγα πανω σε λιγο υγρο υαλοβαμβακα με νερο ενυδρειου και κρατα το στους 28 βαθμους..

Σε 10 μερες θα δεις πολλα μικρα σαλιγκαρακια.
Τα ριχνεις σε ενα μκρο σχετικα ενυδρειο (οχι 7 κυβικα!) και σε λιγο θα τα δεις να κολυμπανε στα τζαμια.

Το εχω κανει και εβγαλα καμμια 200 ρια κομματια για πλακα.

Pritanis
03-03-05, 19:26
τα εβαλα σε εναν πενταλιτρο διαφανο κουβα με νερο ενυδρειου , πιστευεις οτι ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω τον υαλοβαμβακα;

netblues
03-03-05, 19:34
ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ???
ΟΟΟΧΙΙΙΙ θα τα πνιξεις, αν δεν το εκανες ηδη...

Pritanis
03-03-05, 19:38
δεν ειναι υδροβια; τα εβαλα το μεσημερι λες να αντεξουν μεχρι τις 10 που θα παω να τα βγαλω;;;;;;

netblues
03-03-05, 19:44
αα δεν ξερω...
Αφου γεννηθουν αναπνεουν και σε αερα και σε νερο.
Τα αυγα αναπνευουν μονο ατμοσφαρικο.
Βεβαια εχουν καποιες αντοχες, αλλα σιγουρα δεν θα γεννηθουν ποτε αν τα αφησεις μεσα....
Απλα πρεπει να υπαρχει σχετικη υγρασια ωστε να μην ξεραθει το κελυφος πολυ και δεν μπορουν να βγουν.
(οπως δηλαδη συμβαινει στα καπακια των ενυδρειων...)

tasos
04-03-05, 21:52
7 κυβικά :shock: ελπίζω να κάνεις πλάκα :lol: .

mikenuke
04-03-05, 22:37
φαινεται τασο δεν ειδες αυτο? http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4436&highlight=%E4%E5%EE%E1%EC%E5%ED%E7

Οπως και το πιτσιρικι!αυτος κολυμπαει εκει μεσα!!!!

tasos
06-03-05, 00:14
Και εγώ νόμιζα οτι έκανε λάθος και εννούσε 700 λίτρα :lol: :lol: :lol: .Βάλε όμως και άλλες φώτο!!Τί ψάρια έχεις τώρα μέσα;Θα βάλεις τους δίσκους;Σε τόσα λίτρα και με πιράνχα μπορείς να τους συνδιάσεις :wink: .

Pritanis
07-03-05, 10:15
οι δισκοι δεν ειναι σε αυτο το ενυδρειο, εκει εχω πιο αλανιαρικα ψαρια. Περιμενω την ψηφιακη να μου ερθει και θα σας στειλω φωτο ....